VRIJDAG- KWAK DRUKKERIJ SMIT Soest voor 30 jaar. 2 i BAZAR T HART Burgerlijke stand. PHILIPS - TELEVISIE. SOEST. BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool DE SCHAT VAN DE ZEEROVER VRAGENDIENST. BROMELIA^ MODERN DRUKWERK Warm- waterzak Keuken doek Het mannekoor „Apollo" vierde dertig jaar geleden in november, het eerste lustrum, zodat de vereniging dit jaar vijf en dertig jaar bestaat. Er werd een uitvoering gegeven in het gebouw van de Nederlandse Protestan tenbond. Het college van B. en W. was hierbij tegenwoordig. P.V.O. verleende medewerking evenals het kinderkoor, een onderafdeling van „Apollo". In de bioscoop draaide de film „Sodom en Gomorrha" met in de hoofd rol de „beeldschone" Lucie Doraine. Het is natuurlijk erg stom als je het niet weet, maar bij iedere adver tentie, waarin staat dat er beste schram men te koop zijn, vraag ik me steeds weer af wat dat voor dingen zijn, Ik heb maar aangenomen dat het beesten zijn, maar zeker weet ik het niet en ik geloof niet, dat ik de enige ben die zo stom is. Dertig jaar geleden waren er altijd veel schrammen te koop, want in iedere krant stond zo'n advertentie. „Gedurende de wintermaanden is het gebruik van levertraan een uitste kend versterkingsmiddel voor zwakke en klierachtige kinderen", adverteer de een drogist. Het was dertig jaar geleden niet zo moeilijk aan een huis te komen als nu. Een eenvoudige woning kostte 3000 gulden en met 300 gulden kon je al kopen, want de rest mocht op afbe taling. En die huizen werden dan nog gebouwd ook. Bij de overweg aan de Veldweg vond een ongeluk plaats. Een Soeste- naar had op het stationsemplacement voor Luxe en Huishoudelijke Ar tikelen - Speelgoed - Keuken uitrustingen - Acme Wringers enz. Daar gekocht. Uw voordeel gezocht. Koninginnelaan 103 - Telef. 3002 hield daar gauw mee op toen bleek dat een flink bedrag van Chrisje's baas ook zoek was. De piepjonge radio werd door de politie ingeschakeld en de vol gende dag al had men Chrisje te pak ken. Hij zat in Zeist en had bijna al het geld nog. Een ander had nog meèr pech. Hij was op weg naar België met geld van zijn patroon, maar Soest werd zijn noodlot, want hij werd hier aange houden en in de cel gezet. Brussel kreeg hij niet te zien. Notaris C. uit Wamel had ook weinig geluk in Soest, want het mistte zo erg, dat hij met zijn auto van het rechte pad afdwaalde en een tuin in de Birkstraat binnenreed. Met de trein is hij toen maar verder gegaan. In november 1927 plaatste dokter P. Donker een advertentie, waarin hij meedeelde, dat hij per 1 januari 1928 de praktijk van dr K. van Dongen over nam. Bij besluit van B. en W. werd de naam Heeten Akkerweg veranderd in Verl. Talmalaan. Verder werd geadviseerd het aan te leggen plantsoen en sport park bij de Waldeck Pyrmontlaan (het z.g. paardengat) Burgemeester Deketh- park te noemen. Joy-riding kwam ook dertig jaar geleden voor, maar toen gebeurde het met een paard en wagen, zoals de 16- t 11 VY UC\.iX, iiualO UC 1U in zijn vrachtauto ijzeren platen gela- jarige avonturier deed, die dit gerij in den en hij reed net weg toen de trein uit Soest in de richting Utrecht pas seerde. De auto reed midden voor de trein toen hij gegrepen werd. De auto sloeg om, de trein ontspoorde, maar de drie inzittenden van de totaal verniel de wagen mankeerden niets. De trein had belsignalen gegeven, maar niemand had ze gehoord. Dertig jaar geleden kende men geen hoogconjunctuur in de bouwvakken, zo dat 25 metselaars, 37 opperlieden, 32 grondarbeiders, 36 losse arbeiders en 11 timmerlieden werkloos waren. De 14-jarige Chris was zoek en half Soest ging aan het opsporen. Men GEBORENLidwina Maria, dochter van A. van den Brink, seinhuiswach- ter en H. Reijerse, Eikenlaan 33. Karen, dochter van H. van de Broek, huisschilder en T. Veltman, Beckeringh- straat 22. Johannes Ronaldus, zoon van J. P. Reffeltrath, vlieger en E. M. W. Jagers, Plesmanstraat 129. Marcellinus Petrus, zoon van L. C. J. van As, onderwijzer en E. P. M. Groot huizen, Gen. Winkelmanstraat 129. Cornelia Geertruida Mathilda, dochter van G. A. Hilhorst, landbouwer en E. M. de Beer, Molenstraat 157. Cunera, dochter van M. Rijbroek, che micus en G. M. van Groen, Willem de Zwijgerlaan 189 I, Amsterdam. Mar- tien Frans Joseph, zoon van F. J. Schrievers, militair en M. Koers, Hart manlaan 41. Dirk Aart, zoon van D. A. Stolk, automonteur, en P. Deun- houwer, Kerkpad N.Z. 46. Lucas Herbert, zoon van J. J. Nieuwenhuizen, verwarmingsmonteur en G. H. J. H. Horst, Brink 10, Baarn. Lamberta Johanna, dochter van A. van Putten, militair en W. van den Brink, Ples manstraat 57. Edith, dochter van PI. F. J. Vriese, militair en H. de Vries, Christiaan Huygenslaan 75. Jack Izak Daniël, zoon van I. D. van Hal, militair en T. A. A. van Hattum, Buys Ballotlaan 24. Maria Jannetje, doch ter van W. van Diepen, militair en M. C. van den Ende, Plesmanstraat *71- Christiaan Hendrik Evert, zoon van H. Smits, stationsbeambte en C. H. Wiertz, Molenstraat 47. ONDERTROUWD Walter Alexander Berg, militair, Fresno (Californië) en Jacoba Johanna Maria van Munster, coupeuse, Stationsweg 4. Fedde Vleer, bedrijfscontroleur, Beckeringh- straat 14 en Jeltje Koopman, coupeuse, Gersloot 43, Heereveen. Johan Siem, montagechef, Kampweg 98 en Beeke Stel, huishoudster, Kampweg 98. Jan Lambertus Mulder, kunstharsper ser, Postweg 68 en Anna Elisabeth Fontijn, strijkster, Generaal Spoorstraat 32. Jouke Douma, arts, Soesterberg- sestraat 176 en Wilhelmina Carolina Ferdinanda Ruysch, zonder beroep, Goudenregenstraat 9, Bussum. GEHUWD Geert van der Hoef, arts, Admiraal de Ruyterweg 125 hs, Am sterdam en Hendrika Rullmann, on derwijzeres, Driehoeksweg 4. Cor- relis Maria Graffner, kantoorbediende, Julianalaan 7 en Elly Stalenhoef, te lefoniste, Torenstraat 20. OVERLEDENAnna Geertruida He- lena Kwast, 74 jaar, zonder beroep, weduwe van J. Boshuizen, Prinses Julianaplein 1, Amersfoort. Martinus Peeters, 47 jaar, chauffeur, gehuwd met M. J. van Berkel, Wilhelmina- laan 22. Catharina Henrica Maria Donker, 31 jaar, zonder beroep, Beet- hovenlaan 20. Soest besteeg en in Baarn aangehouden werd. Dezer dagen hebben we in de dag bladen kunnen lezen hoe een onbeman de straaljager een puntgave noodlan ding maakte op een weiland. Dertig jaar geleden zou een bemand toestel hetzelfde proberen, maar daar kwam geen spaan van terecht. Het begon met het vernielen van draden en het eindigde met een daverende klap, die het toestel volkomen vernietigde. De bestuurder mankeerde echter niets. Een tweede toestel kwam ongeveer op dezelfde manier naar beneden en werd licht beschadigd. De beide inzittenden mankeerden niets. Een Fokker-verken ner meende dat drie maal scheepsrecht was en kwam eveneens omlaag zeilen. Ook hier geen letsel voor de inzittenden, maar het toestel brak in tweeën. Mejuffrouw v. d. L. kreeg een pro cesverbaal omdat ze boef gezegd had tegen meneer van K., die dat misschien wel was maar niet zo genoemd wou worden. Tegen het eind van het jaar 1927 kwam de benoeming van de heer W. Groart tot commandant van de Soester vrijwillige brandweer af. De heer Gro art volgde op 1 januari 1928 de heer E. J. v. d. Flier op. De nieuwe comman dant was door het bestuur van de vrij willige brandweer bij B. en W. aanbe volen. kunnen op dezelfde tijd en dezelfde plaats donderdag a.s. nog terecht. PENOSE EN PRINSEMARIJ. De Penose is de onderwereld en de Prinsemarij haar tegenspeler, de politie, en over dit onderwerp sprak de heer H. Kraan gisteravond voor de leden van t Nut in de kleine zaal van Eemland. Door een misverstand was aangekondigd dat gesproken zou worden over de pros titutie. Dit onderwerp zal nu in decem ber a.s. aangesneden worden. De heer Kraan, die rechercheur in Am sterdam was, sprak over de populaire boeken van commissaris Voordewind, die aantrekkelijk zijn, maar het leven in de penose niet volledig kunnen weer geven, omdat de zaak van achter een bureau bekeken is. Willem van Iepen- daal, die de onderwereld wel kent, gaf dan ook een juist antwoord in zijn boek „De commissaris kan me nog meer vertellen". Men kan respect hebben voor de be roepsinbreker, die risico durft te ne men en vaak een primitief romanticus is. Hij is sportief vergeleken bij de he ler, die er vaak niet voor terugdeinst kinderen op het pad van de misdaad te brengen. Voor de oorlog konden kin deren een paar gulden verdienen als ze fietsen gingen stelen, die ze kwijt kon den aan een heler, zodat deze voor de maatschappij veel gevaarlijker was dan de beroepsinbreker. Ook de oplichter is een gevaarlijk sinjeur, terwijl men weer respect kan hebben voor het vak manschap van de man die vals geld maakt. De heer Kraan behandelde voor de pauze de beroepsmisdadigers en daarna de man en het kind, die door omstan digheden tot misdaad komen. Bij de eersten is het vaak het opgegroeid zijn in slecht milieu, bij de laatsten meestal een gevolg van een verkeerde opvoe ding, terwijl psychische factoren een grote rol spelen. De heer Kraan werd ingeleid door de heer J. v. d. Berg, die vooral de nieuwe leden welkom heette. Nu 2 geheel nieuwe Televisie-super-ontvangers Vraagt demonstratie. Soesterbergsestraat 20A - Telef. 2379 POLIO-INENTING. In Soest is de inenting tegen polio gisteren begonnen in het wijkgebouw vah het Wit-Gele Kruis aan de Molen straat. Tweehonderd kinderen van 2 jaar ontvingen een oproep en slechts 128 werden door de ouders gebracht. De inentingen werden verricht door de artsen Stroband, Van Dorssen, Schutte en Donker. Het percentage, dat de eer ste dag verscheen (64 °/o), is laag ver geleken bij het gemiddelde percentage in de rest van het land (80 °/o) en de zusters van het wijkgebouw zullen de ouders opzoeken om te informeren waarom de kinderen niet gebracht zijn. Woensdag zijn er voor Soesterberg 140 kinderen opgeroepen en donderdag voor Soest opnieuw 200. Zij, die met hun kind gisteren niet gekomen zijn, C/3 OQ Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. DODELIJK ONGELUK TE SOESTERBERG". Gisteravond, te ongeveer half zes, reed de 78-jarige H. P. uit Soesterberg met een bromfiets over de Kampweg, in de richting Rademakerstraat. Hij wil de deze straat inrijden, doch gaf geen voorrang aan de bromfietser H. W. J. J. uit Amersfoort, die uit de richting Utrecht naderde. Er volgde een bot sing, waarbij de oude man op straat kwam te vallen. Dr. Splinter consta teerde een schedelbasisfraktuur. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar „De Lichtenberg" vervoerd, waar hij des avonds aan de bekomen verwon dingen is overleden. VEEL BEKEURINGEN. De politie let scherp op het rijden zon der verlichting. Hiervoor zijn weer veel bekeuringen gemaakt. Ook maken wielrijders en bromfietsers veelvuldig gebruik van het afgesloten gedeelte van de Klaarwaterweg, voor welke overtredingen eveneeens meer dere processenverbaal werden opge maakt. OUDERS OPGEPAST. Uit een loods op de Stompert zijn enige patronen ontvreemd, dienende voor het starten van straaljagers. Dit is vermoe- delijk gedaan door jongens. Aangezien het gevaarlijke patronen zijn, worden de ouders aangeraden hun kin deren te waarschuwen. Voortaan wordt in de omgeving van deze loods met honden gepatrouilleerd. VOLLEYBAL OLYMPIA. Ook voor Olympia begint donderdag a.s. de wintercompetitie van de Nevobo in de Markthal te Amersfoort. De ver eniging heeft ingeschreven met 2 da mes- en 2 herenteams. Het eerste da mesteam komt weer uit in de eerste klas, terwijl het tweede damesteam in de derde klas zal spelen. Heren 1 en Heren 2 komen beide uit in de eerste klas. Dit is voor heren 2, dat vorig jaar in de tweede klas als derde ein digde, wel een grote verrassing. Gezien de routine van de spelers van dit team kan echter verwacht worden, dat zij zich in de eerste klasse zullen kunnen handhaven. Als eerste wedstrijd speelt heren 2 don derdag a.s., te 20.15 uur, tegen de plaat selijke rivaal S.V.V. 1. De overige teams beginnen de competitie een week later. Om wat jong bloed in de vereniging te brengen heeft Olympia thans een junioresafdeling opgericht, welke traint in de chr. ulo school aan de Prins Bernhardlaan, iedere dinsdag, van 18.15 tot 19 uur. Deze training is opengesteld voor jongeren van 10-16 jaar. Hees ging hierbij niet vrij uit. Met de rust was de stand 10. Direct na de rust was het 20 door de middenvoor van Lexmond, die door de achterhoede van Hees zig-zagde zon der te worden aangevallen. Hees zette nu alles op de aanval en het gelukte de stand op 21 te bren gen door een mooi doelpunt van De Boer. De keeper van Lexmond moest enkele harde schoten verwerken, het geen hem goed af ging. Lexmond trok zich terug in de verdediging en kon tot het einde stand houden. Bij Hees speelden W. C. de Jong, Brunt en keeper Otten een goede wed strijd. Zaterdag a.s. wordt de wedstrijd Hees 1Valkenheide 1 gespeeld. BIGGEN EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 227 biggen in prijzen van 35,tot 48,en 2 drachtige zeugen van 225,tot 325, Op de eiermarkt werden aangevoerd 200.000 stuks. Hoendereieren van 17, tot 17,75. Henneneieren van 10,50 tot 15,75. Middenprijs 17,30. Prijs per kg. 2,77 (basis 62'A gr.). De handel op de eiermarkt had een vlug verloop, terwijl de verkopen op de biggenmarkt traag tot stand kwa men. S.V.V. VOLLEYBAL. Voor de competitie, die a.s. donderdag begint, heeft de Soester Volleybal Ver eniging ingeschreven met één dames- en drie herenteams. Aangezien de plan nen voor een speciale jeugdcompetitie geen doorgang konden vinden, heeft het bestuur van S.V.V. haar jeugdteam als derde herenteam laten opnemen in de seniorencompetitie. Deze jongens, waarvan de leertijd varieert van 12 tot 15 jaar, zullen ongetwijfeld sterk ge handicapt worden door de nethoogte, maar door hun enthousiasme en gro tere reactiesnelheid zullen zij dit waar schijnlijk wel voor een deel weten te compenseren. In ieder geval krijgen ook deze jongens hierdoor de gelegenheid zich volledig in hun sport uit të le ven en het spelen van deze wedstrij den zal stellig hun techniek en routine ten goede komen. Het damesteam van S.V.V. komt, even als het vorig jaar, weer uit in de eer ste klas. Het eerste herenteam daaren tegen, dat twee jaar geleden in de derde klas startte en het vorig jaar naar de tweede klas promoveerde, is thans ingedeeld in de eerste klas. Het zal het hier stellig niet gemakkelijk krijgen, maar wanneer dit verjongde team zich aangepast heeft, mag ver wacht worden, dat het zich in de tweede klas wel zal weten te handhaven. Het tweede team, waarmee S.V.V. dit sei zoen voor het eerst in de competitie uitkomt, is ingedeeld in de derde klas, waarin ook het jeugdteam is onderge bracht. B.D.C.-DAMES VERLIEZEN EN WINNEN. Het eerste elftal van B.D.C. (handbal) was zondag vrij. De juniores speelden tegen Limvio A en verloren met 5-0. Het tweede elftal speelde tegen H.H.C. 2 en wonnen met 1-0. LEKVOGELS—HEES 2-1. „Hees" is er niet in geslaagd de beide punten uit Lexmond mee te nemen. Wegens A-griep kwam het uit met twee invallers. Direct na de aftrap ging „Hees" ten aanval, maar had geen suc ces. Zowel De Jong als J. Wiss misten voor open doel. Bij een verrassende uitval van Lexmond maakte de links- binnen een doelpunt. Keeper Otten van pyr^hlP^/&^Bo«^^Cop«rihogen 59. Op hetzelfde ogenblik kwamen drie mannen, waaronder de dokter en Hans van Ammers, op ons toe. Voorwaarts, met versnelde pas, riep de dokter, we moeten hen de weg naar de boten afsnijden. De weg liep naar boven en spoedig was iedereen, Zilver in de eerste plaats, buiten adem. Op de top van de heuvel konden wij de drie vluchtelingen zien lopen aan de ene zijde van de heuvel, terwijl de boten aan de andere zijde lagen. Het was merkwaardig de ontmoeting tussen Zilver en Hans te zien. Beiden hadden indertijd onder kapitein Flint gevaren. Zo, dus je leeft nog, Hans. Wie zou dat gedacht hebben, dat jij me nog eens overstuur zou maken door voor geest te spelen. J. B. Afsluitkranen, buizen en een slot van de buitendeur, die door slijtage gerepareerd moeten worden, voor wiens rekening komen de kosten Antwoord Tenzij men anders is over eengekomen, komen reparatiekosten van versleten voorwerpen aan huizen voor rekening van verhuurder. De bromelia's raken uitgebloeid en nu staan vele huisvrouwen voor de vraag moet ik de plant nu opruimen of kan ik er nog iets mee beginnen Een bromelia bloeit maar één keer uit dezelfde koker, maar dat wil nog niet zeggen, dat opruimen nu de boodschap is. Ook na de bloei behoudt deze plant haar sierwaarde, maar bovendien ont staan aan de plant nieuwe scheuten, die zeer goed voortgekweekt kunnen worden tot bloeiende loten. Men gaat hierbij als volgt te werk. Laat de jonge scheut voorlopig aan de moederplant tot ze een lengte heeft bereikt van 10 tot 15 cm. Ga dan zo voorzichtig mogelijk te werk en tracht de scheut met wortel en al van de moederplant af te scheuren. Nu komt het er op aan het juiste grondmengsel te gebruiken. U kunt niet volstaan met (goede) bloemistenaarde, maar hebt zeer beslist een mengsel nodig van 3 delen blandgrond, 1 deel varenwortel en een deel gehakt mos. Dit alles goed dooreen mengen. Wat stukjes houtskool hieraan toevoegen is zeer goed. De bloeiwijze van de bromelia is zeer interessant en hoewel de bloem zelf vrij onaanzienlijk is, maken zij tezamen in harmonie met schitterend gekleurde schutbladeren een overweldige indruk. De plant behoort tot de groep, die lie ver niet te veel zon heeft, het is nl. een schaduwplant. Toch houdt zij van een vrij hoge temperatuur, zoveel mo gelijk constant en zij stelt geen prijs op „verhuizingen", die over het algemeen gepaard gaan met tempera tuursverschillen. Tracht derhalve een temperatuur van ongeveer 65 graden F. aan te houden. Te koop BANKSTEL te gen elk aannemelijk bod. Betje Wolfflaan 13, na 6 uur 's avonds. GOUDHAMSTERS te koop. ƒ3,— per stuk. W. de Jong, G. Pels- weg 4. Heden nam tot Zich onze 1: Vrouw, Moeder, Gr moeder en Overgr moeder, HENDRIKA OORTHUYS, echtgenote van Ds A. BURGEF in de ouderdom 83 jaar. Rom. 8 31-39. Uit aller naam Soest A. burg: Soest, 5 oktober 15 Schoutenkampweg Liever geen bezc Geen bloemen. De teraardebestell is bepaald op woe dag 9 oktober te 12 uur, op de N Hervormde Begra plaats te Soest. Vertrek van het ste huis ongeveer h 12 uur. Heden overleed, onze diepe droefhi na een langdurig smartelijk lijden, ze lieve Vrouw, M der, Behuwd- Grootmoeder, OHRISTINA ELISABETH JACOBA LANGI geb. DE VRIES op de leeftijd van jaar. Uit aller naam B. LANC Soest, 6 oktober 19 Verl. Talmalaan 2 De crematie zal p!a hebben donderdag oktober a.s., na a£ komst van trein 13 uur halte Driehu Westerveld. 1902 - 12 oktober - A.s. zaterdag hopen ze geliefde ouders grootouders, P. DE HAAN en G. DE HAAN-BAi hun 55-jarige echtv niging te vieren. K. DE HAAI P. J. DE HAi BIM1V GELIEN PIET JOKE NETTIE. Felicitatie14.30-1 uur op Bonifaciusstr WEGENS VERTREE voor halve prijzen I der-, wandel- en j penwagentjes enz., ir lidewagens voor bini pracht haardkachel, stelauto merk Moi nog een 3-wielige t fiets enz. Koningir laan 37. Wegens omstandighe te koop een PU( BROMFIETS, als nie Billijke prijs. Nieuw 77, Soestdijk. Te koop Singer HA] NAAIMACHINE schuitjesspoel, weg aanschaffing van ele machine, in prima st 95.Telefoon 38 Wegens vertrek te koop aangeboden enig HUIS RAAD, w.o. wasmachi- ne voor groot gezin, nieuwe oliestookkachel, keukentafel enz. Van Weedestraat 28. Te koop KIPPENHOKJE (1.80 x 1.80 M.). Nieu- weweg 83. Te koop in goede staat zijnde HAARDKACHEL. 45.Brandend te zien. P. de Hooghlaan 8, 's avonds na 8 uur. KIPPENHOK te koop gevraagd. Aanb. Stad houderslaan 42, Soest dijk. Te koop z.g.a.n. BAND RECORDER compl. met microfoon. Zwaluwen- weg 19, na. 3.30 uur. van uitstekende kwali teit rubber: Jrote. 2| litermaat. In ver- |»s schillende kleuren van prima kwaliteit badstof, maat 58 x 58. gezoomd en gelust, in <te kleuren rood, groen of blauw 85c

Soester Courant | 1957 | | pagina 2