DE RODE MAAN. KOORTS VAKBONDLEIDERS ONDER DRUK. SOEST IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 VRIJDAG 11 OKTOBER 1957. 35e JAARGANG No. 77. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Rusland legt zich toe op het scheppen van satelieten, Het heeft het op aarde gedaan, thans schiet het een sateliet van onze planeet de hemel in. Er is verbijstering over dit feit, overal waar mensen wonen. Want de gevaren, waar in de hele mensheid komt te verkeren bij een nieuwe wereldoorlog stijgen met de ontwikkeling van de raketten- industrie tot het onmetelijke. De kunstmaan, het laatste product van deze industrie, gaat nu nog onbemand het luchtruim in, maar men is al voor nemens de raketten met dieren te be volken, om te onderzoeken in hoeverre het leven bestand is tegen de situatie van zich in een razend tempo in het luchtruim te bevinden. Het volgende stadium is de bemande raket of de mogelijkheid van de aarde af deze vliegende voorwerpen zo te dirigeren, dat ze op het tijdstip en op de plaats die men kiest atoomladingen kunnen laten vallen. Wij krijgen dan een toestand, waarin mensengroepen, op welke plek van de wereld zij moge leven, plotseling uit de hemel van een onzichtbaar voor werp uit, dat hoog in het luchtruim zweeft, kunnen worden vernietigd. Het afschieten van de kunstmaan is een reclame-zet van de sovjet. Amerika heeft tot Rusland gezegd „Jullie heb ben meer mensen, maar wij zijn jullie technisch zo zeer de baas, dat wij jullie mankracht niet behoeven te duchten Rusland antwoordt„Ziet hier ons technisch vermogen. Wij kunnen, waar jullie niet toe iri staat zijn." Natuur lijk zullen de Amerikanen nu schielijk hun onderzoekingen voortzetten, tot dat zij een stunt kunnen plaatsen te genover de russische. Dergelijke vraagstukken geschieden al tijd wanneer besprekingen over ont wapening tussen de twee grote wereld tegenstanders op til zijn. Men wil door het uitvinden van nieuwe wapens zijn wil doordrijven in de internationale vredesvergadering. Wat thans in de wereld omgaat is ver schrikkelijk. Terwijl ieder, die inzicht heeft, vermaant tot inkeer, terwijl de atoomgeleerden zelf hun waarschu wende stemmen laten horen, gaan de proefnemingen met atoomontploffingen door. De vernietiging dreigt niet meer, maar is er al. Ook de oefeningen met het atoomwapen kunnen katastrofaal worden. En intussen brengt geen con ferentie het wereldconflict tot een op lossing. De bewapenings wedstrijd is oneindig feller dan hij voor de oorlog ooit geweest is. Hij wordt nu gevoerd in de laboratoria, waar de steeds el kaar overtreffende vormen van ver delging worden uitgevonden. Er moet een grens zijn voor de techni sche ontwikkeling. De tijd zal komen, waarin de geweldmiddelen zo volmaakt zijn, zo onontkoombaar en zo alzijdig, dat men alleen kan verwachten, dat de wereld uiteenspat, dat de mensheid zelfmoord pleegt. Dat is dan het einde van de oorlog, maar dit einde komt dan te laat. De mensheid is dan vergaan aan haar eigen zonde. Mogen wij verwachten, dat de inkeer een feit zal zijn voordat de ramp ge schiedt De genezing kunnen wij ons niet voorstellen, wanneer het huidige politieke denken en de huidige tech nische razernij zich voortzetten. Er moet een kentering komen in de wijze waarop wij zijn ingesteld. De menselijke in telligentie richt zich op nutteloze of verdelgende technische ontwikkelingen en is in de wetenschap en de kunst der samenleving nog duizenden jaren ten achter. In het land, waar thans Jan lag woelend in zijn bedje, Had de A-griep en het land; Moeder kwam de kamer binnen, Thermometer in haar hand. Toen Jan was ge-thermometerd Liep zijn moeder naar het licht Om te kijken hoe het kwik stond, Zorgelijk was haar gezicht. Ja, ik dacht wel, dat hij koorts had Zei ze en ze zuchtte zacht, Harder dan zij het bedoelde Zei ze acht en dertig acht Kleine Jan, die dat verstaan had Sprong recht op in 't ledikant Acht en dertig acht Geweldig Oostenrijk of Nederland CLINGE DOORENBOS. gepeinsd wordt over een nieuwe kunst maan, die de russische zal overtreffen, worden gevechten geleverd tussen ver schillende rassen. De nationale tegen stellingen verscherpen zich, nog op dit ogenblik, waarin het einde van allen nabij is. Moet men zijn verstand wetten om tot steeds doeltreffender technische ver nietiging te geraken, öf moet men het scherpen om de problemen te ontwar ren, die de volken uiteen houden en om een nieuwe gedachte op te bouwen, die de bestendige vrede verzekert Wij twijfelen niet aan het antwoord van onze lezers. Aan de huidige ontwikkeling der tech nieken aan haar verering, ligt een gren zenloze hovaardij ten grondslag. De technische buitelingen en moordbedoe- lingen zijn tegen Gods wil. Alleen het zedelijk denken, niet de goddeloze over moed kan ons redden. Een vredesconferentie met kunstmanen op de achtergrond is een doenwaardi- ge bijeenkomst. Tenzij men de kunst maan als een teken aan de hemel be schouwt, dat ons waarschuwt niet ver der te gaan met pietluttig gepraat en vermeerdering der verschrikkingen. De klok staat op vijf minuten voor twaalf. Wij moeten ons haasten met de radicale wijziging van onze levens praktijken. Anders is het te laat. LOONRONDE OF DEVALUATIE? Hoewel het na het verschijnen van de troonrede en miljoenennota en de daar in aangekondigde bestrijding van de in flatie aan het economische front in Nederland rustig lijkt, is het tegendeel het geval. De spanning over de toe komst van lonen en prijzen in ons land stijgt met het uur. Dit blijkt ondermeer uit de aangekondigde besprekingen tus sen de regering en de stichting van de Arbeid. De moeilijkheden rond de lonen in de limburgse mijnen hebben er eveneens mee te maken, evenals de nog dage lijks stijgende kosten van levensonder houd, die nog lang geen maximum heb ben bereikt. Denken we maar eens aan de aanstaande verhoging van postta- rieven, aan de komende verhoging van radiobelasting, aan de nog steeds niet uitgewerkte verhoging der huren, om aan de gevolgen van de inmiddels aan genomen Euromarkt maar voorbij te gaan. Wij verdiepen ons niet in toekomst voorspellingen, maar houden ons aan de feiten. Die feiten zijn, dat het prijs indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud nu 118 bedraagt en dat de vakbonden uitdrukkelijk gesteld had den een loonronde te zuilen eisen wan neer dit cijfer boven 115 kwam Daartegenover staat de regering, die in haar jongste begroting er van uitgegaan is, dat in het eerste jaar geen nieuwe algemene loonronde aan de orde zou komen en die dus alles wil doen om deze te vermijden. In deze gedachtengang gevangen wei gerde het kabinet derhalve de bedrijfs- takgewijze loonronde voor bovenge noemde arbeiders in de mijnen. Het dacht terstond aan de gevolgen voor andere bedrijfstakken. Zelfs de lagere ambtenaren in de rijksdienst werden met een kluitje in het riet gestuurd en zo zal men trachten voort te gaan. De regering heeft in haar verwach tingen de in gang gezette daling van de grondstof prijzen op de wereldmarkt betrokken en daaruit prijsdalingen willen concluderen. In theorie klopt dat ook, maar in feite is de invloed van de grondstofprijs op het eindpro duct maar zeer gering. Vervolgens heeft de overheid geen rekening gehouden met de invloed van de overheidstarie- ven alsmede die van lagere publiek rechtelijke lichamen op het prijspeil. In de derde plaats komen daar de uit werkingen van acties der buitendlandse vakcentrales om de hoek kijken. In Engeland. Niet alleen Nederland vecht aan het loonfront. In Engeland hebben de vak bonden de medewerking aan de rege ring opgezegd. Daar eisen de onder grondse mijnwerkers een werkweek van 35 uur en de arbeiders in deze bedrijfstak bovengronds willen nog maar 40 uur per week werken. Spoorweg mannen willen er een aanzienlijke loonsverhoging. Samen met de mijn werkers vormen zij een macht van ver over een miljoen. Over de honderdduizend arbeiders in de britse confectie-industrie willen 10,tot 12,per week meer ver dienen. De vakbonden in de metaalin dustrie willen een 40-urige werkweek. Het gaat hier om 3 miljoen man en 200.000 scheepsbouwers zijn dezelfde gedachte toegedaan. Laten wij niet den ken, dat het in het buitenland rustig is. Het is duidelijk, dat mede om deze eisen het engelse pond in waarde aan een zijden draad hangt. Als de rege ring de vakbonden een derde of Je helft van haar eisen inwilligt, valt het pond in waarde als een baksteen, want dan kan men in de exportindustrie niet meer voldoende concurreren om de ga pende leemte aan vreemde valuta uit de uitvoeroverschotten te dekken. We zien hier scherp het verband dat er bestaat tussen loonpeil en de munt waarde. In Duitsland. Dat verband bestaat ook in Duitsland, echter met dit verschil dat de rege ring in Bonn rustig aan een aantal looneisen van de duitse vakbonden tegemoet kan komen, zonder dat de waarde van de mark in het geding komt. Duitsland heeft een enorm deviezen- overschot. Intussen zijn ook de wensen van de duitse vakcentrales niet gering. Drie tot vier miljoen arbeiders staan ook daar met eisen tot loonsverhoging en werktijdverkorting in de hand. De steenkolen worden er spoedig duur der en dan verwacht men onmiddel lijk looneisen van de mijnwerkers. Reeds staan er driekwart miljoen tex tielarbeiders gereed om het werk neer te leggen wanneer zij geen hoger loon krijgen en in de industrie van werktui gen roepen een kleine twee miljoen man om meer inkomen. Ook in Duits land zijn de tarieven van gas, electri- citeit, scheepvaart en spoorwegen in opwaartse beweging. Men mag nauwelijks verwachten dat bovengenoemde bewegingen in onze buurlanden aan onze vakbonden onbe kend zijn. Eveneens zijn onze werkne mersbonden zich bewust van de groei ende ontevredenheid bij hun leden. Dit wordt ook duidelijk wanneer men de vergaande eisen bij de buitenlandse vakgenoten ziet en daarbij vergelijkt de sussende geluiden, die hier de vak bondleiders laten horen op het gemop per van velen in hun gelederen. En dan moet men een woord van lof laten ho ren voor onze leiders in de vakbewe ging, die wel op zijn tijd eisen stellen, maar die in de toestand van het land, zoals die nu is, begrip tonen voor de moeilijkheden van de overheid. Waardeloze miljoenennota Ieder weldenkend mens kan op zijn vingers natellen, dat een algemene loon ronde op dit ogenblik zowel voor de industrie, de regering als de werkne mers een groot nadeel zou betekenen. Voor de regering, omdat zij voor het parlementaire jaar opgestelde begro ting wel als waardeloos kan weg wer pen, want de daarin vermeide cijfers steunen op een gelijkblijvend algemeen loonpeil. De industrie kan wel de klede ren scheuren omdat haar exportpositie een nieuwe dreun krijgt, die ons de viezen kost en de werknemerswereld kan zonder meer uitrekenen, dat het prijspeil weer zoveel omhoog zal gaan, dat er geen voordeel uit de loonronde overblijft. Het aantal algemene loonronden in het verleden heeft dit wel zonneklaar aan getoond. Er staat echter meer op het spei. In dien de vakbonden op dit moment met looneisen komen, zal een devaluatie van de gulden zo goed als onvermijde lijk zijn. Want ons gehele voornemen om de betalingsbalans te saneren staat of valt met de stabilisatie van het loon peil. Tussen twee vuren. Men kan tot geen andere conclusie komen dan dat onze vakbondsleiders zich in grote moeilijkheden bevinden tussen enerzijds een regering, die kan aantonen dat de lonen niet mogen stij gen en anderzijds een ledenmassa, die zich nu reeds deels verraden voelt. In dit verband en in dit licht van de ge- wichtige gevolgen moet men zich met spanning afvragen of een nieuwe loon ronde van twee procent nog kan wor den voorkomen. Minder verzet zal wor den geboden tegen de wens tot ver hoging van de kinderbijslag, omdat zij speciaal de grote gezinnen tegemoet komt. Laten wij voor alles hopen, dat men in kringen van werkgevers de situatie goed zal aanvoelen en dat zowel de regering als het bedrijfsleven tofc het uiterste gaat in het verlenen van mede werking om prijsverhogingen zowel van tarieven als van producten te voor komen. In het kader van de loonspanningen in ons land zou de overheid de voorge nomen toegestane verhoging van de posttarieven naar de toekomst kunnen verschuiven onder het motto dat zij nu beter het halve ei dan in de toe komst de lege dop kan accepteren. GESLAAGD. De heer N. A. van Uchelen alhier slaag de aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam voor het doktoraal examen in de theologie. E.H.B.O. BESTAAT 30 JAAR. De E.HB..O. bestaat op 27 oktober 30 jaar en dit feit zal op 29 oktober ge vierd worden. ZAKENNIEUWS. Het komt in Soest vaak voor dat men na vele jaren zakendoen overgaat tot verbouwing van de winkel waarbij de meeste aandacht wordt besteed aan de modernisering. De heer Van Dam, eigenaar van de modelslagerij Soesterbergsestraat 70, heeft het anders gedaan en hij vond het niet verstandig jarenlang te wach ten. In augustus nam hij de slagerij van de heer Floor over en twee maan den later gingen aannemer Stulp en electriciën Kwak al aan het werk om de winkel een geheel ander aanzien te geven. Volledige modernisering had tot resultaat dat een open gekoelde toonbank tot kopen lokt en de heer v. Dam stelt er met echtgenote en bedien de prijs op dat dit kopen vlot verloopt, want veel wat tevoren klaar gemaakt kan worden ligt in deze toonbank klaar. Een flinke koelcel biedt ruimte aan voldoende vlees om velen ter wille te zijn. Een week lang was het behelpen in de ruimte achter de winkel, maar nu is alles in orde en gisteren kwamen ve len zich hiervan overtuigen. Een groot aantal bloemstukken wees op de be langstelling, die de heropening van deze zaak trok, ondanks het feit dat de nieuwe eigenaar er pas twee maanden in gevestigd is. SCHOORSTEENBRAND. Aan de Nieuweweg brak gistermorgen een schoorsteenbrand uit en de nevel spuit moest eraan te pas komen. Eén straal van de nevelspuit was echter voldoende. RITME IN DE MUZIEK. Dinsdagavond houdt de heer A. Heer- kens in het „Oranje Hotel" een cause rie over het onderwerp „Ritme in de Muziek". Met gramofoonmuziek zal de lezing verduidelijkt worden. B.D.C. IN OPMARS. Het gaat goed met B.D.C., dat de eerste competitiewedstrijden won met ruime cijfers. Het zal echter nog beter gaan met de Soester katholieke voetbalclub als de wedstrijd, die zondag a.s. tegen Gooise Boys aan de Ferdinand Huyck- laan gespeeld moet worden, gewonnen is, want dit wordt een zware strijd, omdat de gasten tot de sterkste spe lers van de afdeling behoren. Het ter rein, waarop gespeeld wordt, is door de gemeente in een prima staat ge bracht, maar met 60 seniores-leden en 85 juniores, die samen 11 elftallen vormen, is één terrein geen weelde. Vooral nu de toeloop van de jeugd steeds blijft aanhouden. Dit vormt voor het bestuur en voor de technische lei der Huurdeman een groot probleem, want hoe meer jongeren zich aanmel den hoe groter het tekort aan leiders van deze jeugd wordt. Het bestuur zal dan ook iedereen zeer dankbaar zijn, die zich het lot van de B.D.C.-jeugd wil aantrekken en zich beschikbaar stelt om leiding te geven. Er heerst aktiviteit bij het- bestuur en Er is de laatste weken nogal deining geweest over het vrijwel stopzetten van het wegenbouwplan in ons land in verband met de bestedingsbeperking. Het is een, op wat langere termijn ge zien, funeste maatregel, maar onze re geerders zitten nu eenmaal met een leeggeschraapte schatkist. Weliswaar vloeide er de laatste jaren een ongekende stroom de schatkist bin nen, maar we kwamen, doordat de kraan te wijd open stond en we meen den, dat het niet op kon, altijd weer* te kort. Nu zit de minister er maar mee, want hij weet natuurlijk net zo goed als iedereen, dat stopzetting van het we genbouwplan, gezien de ontwikkeling van het verkeer, het paard achter de wagen spannen is. Tenminste dat dacht ik tot voor een paar dagen geleden, maar nu ge loof ik toch, dat ik me vergist heb, want onze minister, gehoord zijn be weringen op het Verkeerscongres in Eindhoven, heeft een heel andere en wel speciale kijk op de verkeerspro blemen. Ontdaan van alle glanzende volzinnen komt het ministeriële standpunt hier op neer „laat de zaak op verkeersge bied maar goed in de soep draaien, zo dat de weggebruikers niet meer voor of achteruit kunnen, dan laten ze die ondingen voortaan wel thuis en gaan weer met trein, tram, bus of lopen waarmee dan meteen alle verkeers- en parkeerproblemen zijn opgelost". Nou moe, is dat even het ei van Co- lumbus Struycken? Dat niemand daar nou ooit aan gedacht heeft en dat het uitgerekend een mi nister moet wezen, die metDE oplos sing van de eeuw komt. En wat een mogelijkheden, wanneer wij de zaken op deze eenvoudige ma nier aanpakken, want doorredenerend in deze ministeriële aanpak van zaken, kunnen we ook de woningbouw stop zetten. De mensen gaan dan wel weer in plaggenhutten wonen. Onze voor ouders deden dat ook en het ging best. We gaan weer berenvelletjes dragen, we gaan ons weer verplaatsen in uit geholde boomstammen en zijn van een hoop moderne narigheid af. Jammer, dat collega's van de minister nu net besloten enige miljoenen uit te trek ken om Schiphol voor straalvliegtuigen geschikt te maken. Dat is feitelijk weg gegooid geld, want als die dingen niet kunnen landen, dan vliegen ze wel door Wanneer ik het de minister zeggen mag, vind ik zijn denkbeeld toch wel een beetje vreemd in deze dagen van „spoetnik". Zij het ook, dat die kunstmaan (voor lopig) nog de ruimte heeft. H. OEKMAN. bij de leden, want ook de trainings avonden worden goed bezocht. De goe de resultaten van de afgelopen zon dagen zijn dan ook niet toevallig tot stand gekomen. B. D. C. heeft het vorig seizoen niet zo best gedraaid, maar nu gaat het uitstekend en de technische leider heeft niet alleen de -beschikking over een goede ploeg, die hij in overleg met het bestuur "samenstelt, maar ook over re serves, want hij kan uit de volgende 15 spelers het elftal samenstellenG. Roest, A. Brouwer, J. Brouwer, A. van Megen, H. v. d. Lugt, A. Staal, G. ver- hey, J. de Ruigt, E. Westerveld, J. Huygen, H. Demmers, G. v. d. Berg, A. v. d. Hengel, B. Daselaar en T. H. Wigtman. Uit deze spelers zal voor zondag het beste team gekozen wor den, want dan moet bewezen worden, dat de successen bij de eerste wedstrij den inderdaad geen geluk waren. B.D.C. HANDBAL. De adspiranten van B.D.C.-handbal zul len zondag a.s., om 12 uur, het terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan offici- eiis in gebruik nemen. Dit zal pas offi cieel gebeuren als het gelukt zal zijn kleedgelegenheid op het veld aan te brengen. Goalpalen zijn er al en de rest zal ook wel komen. Het eerste team is zondag vrij, de ju niores spelen uit tegen H.S.V. in Hoog land en de adspiranten thuis tegen Limvio.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1