P.v.d.3RUL PAM Allure! s HM"" Speculaas f248.- TWEEDE BLAD Nationale woningbouwlening moet slagen. HUISBRANDOLIE 1 PETROLEUM KLAAS DE RUITER Brandstoffenhandel r\ ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN noci floteie VOLDOENING Kapsalon W. A. BUTZELAAR Soester Schaakclub 35 jaar. Banketbakkerij Kruiswijk Maximum-snelheid voor motorrijtuigen. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG II OKTOBER 1957. ONS VOLK HEEFT OPLOSSING WONINGNOOD IN EIGEN HAND. Het zal geen toeval geweest zijn, dat in de radio-aankondiging van een na tionale woningbouwlening het woord gevoerd werd door de minister-presi dent dr Drees en niet door excellentie Hofstra, die in het buitenland toeft en derhalve moest worden vervangen. In brede kringen van ons volk wordt de heer Drees een nationale figuur ge noemd, die wordt geacht boven de partijen te staan. Welnu, de regering heeft begrepen, dat een door de Bank voor Nederlandse Gemeenten uit te geven lening een nationaal karakter moest dragen. Ieder binnen onze ge meenschap dient de noodzaak en het belang ervan in te zien, ongeacht tot welke partij men behoort. De komende 6 °/o nationale woning bouwlening zal tenminste honderd mil joen moeten bedragen, maar ook een veel hoger bedrag kan worden geac cepteerd. Zij zal worden geplaatst in stukken van 1000,500,en 100,Dit betekent, dat zij is afge stemd op de financiële draagkracht van alle lagen van ons volk. Het is dus niet de bedoeling, dat de grote financiële wereld, zoals pensioen fondsen, levensverzekeringsmaatschap pijen en banken zich alleen op deze lening werpen, al zal hun steun onont beerlijk zijn om tot een groot succes te geraken. Deze lening is in de eerste plaats ge richt op de kleine man. Zij is voor ieder aantrekkelijk, omdat zij een ren te biedt van 6 die overeenkomt met de thans geldende op de markt voor langlopend krediet. Reeds in de miljoenennota had de over heid de komst van dit soort lening toe gezegd. De eerste vijf jaar zal er niet worden afgelost, zodat men er zeker van kan zijn, gedurende die periode 'n goede belegging te hebben gevonden. Minister Drees heeft in zijn radiotoe spraak erop aangedrongen om op deze nieuwe lening zoveel mogelijk in te schrijven uit nieuwe besparingen, d.w.z. uit inkomsten. Hij deed een beroep op alle werkers om een deel van hun weekinkomen voor dit doel te beste den. Heeft sparen zin Er zijn vele gezinnen in ons land, waar wekelijks honderden guldens binnen- voor Haarden, Kachels en Cen trale verwarming. Kerkpad N.Z. 1 - F. C. Kuyperstr. 4 Telefoon 2788 9» W Een mantel met allure, dit smaakvolle model „Wilma' Royale persianer kraag. Ie kwaliteit velours glacé. In diverse kleuren. Maten 40 t/m 46 anders dan anders! HILVERSUM, Kerkbrink 15-17 GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 rollen, omdat niet alleen vader, maar ook een aantal volwassen kinderen voor goede inkomsten zorgen. Laat men de hoofden bij elkaar steken en een deel van dat inkomen reserveren voor de woningbouw. Er zijn andere dui zendtallen in ons land, die elke week of maand nieuwe gebruiksvoorwerpen kopen, omdat het sparen toch geen zin meer zou hebben. De regering doet ook een beroep op deze mensen om hun politiek te herzien en deze te rich ten ten bate van de bestrijding der woningnood door deelname in de wo ningbouwlening. Het gaat er de regering om deze lening te doen slagen zonder dat de besparin gen voor andere doeleinden ernstig worden getroffen. Wij moeten allen goed beseffen, dat kapitaal en dus be sparingen een zeer nuttige functie uit oefenen in de maatschappij. Wij hebben de besparingen nodig om huizen te bouwen, maar evenzeer moet er kapitaal blijven toevloeien aan de industrie, die de werkgelegenheid schept. Thans leven wij in een periode, waar in het ene zeer noodzakelijk is (nl. de woningbouw) en het andere geen ver traging mag ondervinden (nl. de in dustrialisatie). Om deze reden dringt de overheid er met klem op aan de deelneming in de woningbouwlening te betalen uit nieuw spaargeld en vervol gens is het de bedoeling dat iedereen inschrijft. Gemeenten in het nauw. Wij kunnen vaststellen, dat er langs andere weg geen geld beschikbaar kan komen. In de afgelopen jaren was het zo, dat de gemeenten zelf zorgden voor woningbouwgeld. Zij leende meestal door middel van een obligatielening. Om te voorkomen dat het geld te duur zou worden, stelde de regering een z.g. rentegamma vast. Dit hield in, dat men met de renteverplichting niet boven een bepaald percentage mocht gaan. De laatste tijd bedroeg dit percentage j 4% Inmiddels was echter op de vrije ka- pitaalmarkt de rente boven dit niveau i gestegen, zodat in de praktijk geen ge meente meer geld kon lenen op lange termijn, omdat men met de rente niet mee kon. Om uit de moeilijkheden te geraken, besloot menig gemeentebestuur om geld op korte termijn op te nemen bij ban ken en waar men verder terecht kon. Op deze wijze is een groot aantal ge meenten tot over de oren in de kort lopende schuld geraakt. Men moet de ze telkens weer verlengen omdat er van aflossen geen sprake kan zijn en men evenmin kans ziet de kortlopende le ningen door langlopende te vervangen. Toen tenslotte ook deze geldmarkt door deze politiek dreigde verstopt te raken, heeft de regering de gemeenten ook deze financiële politiek verboden en nu zit dus elke gemeente in zak en as. ƒ1.750.000.000.-—. Gezamelijk hebben zij een schuld op korte termijn, die 1% miljard gulden bedraagt. Deze zal in langlopende le ningen moeten worden omgezet. Is daarvoor nu deze nationale woning bouwlening bestemd Neen en zij is evenmin bestemd voor de woningbouw als zodanig. Deze laatste wordt gefinan cierd door het rijk, dat met ingang van 1958 de gemeenten uit belastinggeld tot een bedrag van 540 miljoen voor het komende jaar voorschotten gaat verlenen. Maar daarmee zijn de behoefte aan geldmiddelen niet gedekt. Als er huizen worden gebouwd moeten er ook straten komen. Een electrische installatie voor straatverlichting is niet minder noodzakelijk. De waterleiding, gasvoorziening, plantsoenaanleg en nog tientallen andere noodzakelijke voor zieningen verslinden miljoenen, die er niet zijn. Geen vrijbrief. Zelfs het muisje van de nationale wo ningbouwlening heeft een staartje. De regering heeft nu een grote lening aan gekondigd tegen 6 °/o, die via de Bank voor Nederlandse Gemeenten zal lopen. Zij heeft daarbij terloops medegedeeld, dat hiermee geen vrijbrief aan de ge meenten wordt gegeven om nu zelf le ningen uit te schrijven tegen een rente van 6 °/o of hoger. Hoewel ook deze leningen bitter nodig zijn om de grote bestaande vlottende schuld te consolideren, zou met een ko mende stortvloed van obligatielenin gen de eenheid worden verbroken en een onnodige onderlinge concurrentie kunnen ontstaan, waardoor het grote QEITTN STEENHOFF3TRAAT 53 TEL. 2842 doel, de zo spoedig mogelijke opheffing van de woningnood, uit het oog wordt verloren. En dit mag tot geen prijs ge schieden. Niettemin moet worden vastge steld, dat de gemeenten met hun ge weldige vlottende schuld voorlopig bi ij ven zitten en dat zij voor de ont vangst van meer middelen nu afhan kelijk worden van de verdeelpolitiek der centrale regering. Over die verdeling van de uit de lening beschikbare gelden zal nog menig de bat moeten worden gevoerd. Laten wij die discussies echter voorlopig naar de toekomst verschuiven en de huid niet verdelen voordat de beer gescho ten is. Voorlopig geldt voor ons allen, dat wij zoveel mogelijk medewerking verlenen aan de nationale woningbouwlening. In de Soester Courant van 11 november 1922 stond het volgende bericht „Maandag 13 november a.s. zal, in de kleine Rembrandtzaal, om 7 uur, een vergadering gehouden worden om te komen tot oprichting van een dam- en schaakclub. Vriendelijk worden allen, die tot oprichting willen medewerken, verzocht deze vergadering te bezoeken. De bedoeling is voorlopig één speel avond per week te houden. Zonodig kunnen ook domino- en andere spelen plaats vinden, al naar keuze en behoefte der spelers en leden." Zo kwamen ze dan op 13 november 1922 bijeen en omdat de officiële op richtingsdatum 14 november is, moet aangenomen worden dat de beslissing in de kleine uren van de veertiende no vember viel of dat de vergadering de volgende avond hervat werd. De naam luidde Soester Schaak- en Damclub en de initiatiefnemer, de heer S. de Zoete, werd voorzitter. Dammers en schakers zaten in één lokaal en als er een dammer tekort was dan viel een schaker in, of omgekeerd, want het ging heel gemoedelijk en er werden voorlopig alleen maar onderlinge wed strijden gehouden. De eerste echte wedstrijd werd pas ge speeld op 30 april 1925 tegen Amers foort. Soest won met 6-5. Er werd met elf man gespeeld en het Soester team bestond uit de heren A. W. van Zwijn- drecht, C. van Boxtel, J. de Ruiter, J. Timmer sr, J. van Helden, Joh. Roor- da, Jan Timmer jr, K. de Boer, D. F. Voigt, P. Knol en S. de Zoete. Eens per jaar werd er voortaan zo'n wed strijd gespeeld en verder schaakte en damde men onderling. Bij het eerste lustrum werd opnieuw tegen Amersfoort gespeeld en in het Soester team zaten de heren Timmer sr en jr, M. Hornsveld, K. de Boer, Joh. Roorda, D. F. Voigt, J. van Hengstum, T. Stork en F. van Mil. In 1929 sloten de Baarnse schakers zich aan bij de Soester vereniging, die de dammers zag verdwijnen naar een eigen club. In 1930 opnieuw een wedstrijd tegen Amersfoort en in 1932 werd voor het eerst deelgenomen aan de competitie van de Stichts-Gooise Schaakbond. Het Soester team kwam in de vierde klas. Inmiddels was de heer Schreuder uit Baarn voorzitter geworden en hij bracht de vereniging snel tot bloei. Door zijn toedoen kwam de bekende schaakmeester Hans Kmoch de Soes ter spelers les geven in de winter van 1932-1933 en dit had tot resultaat, dat in 1933 naar de derde klas gepromo veerd werd, in 1934 naar de tweede en in 1935 naar de eerste klas. De heer Schreuder was het ook, die de promotor was van de internationale schaakontmoetingen, die vanaf 1935 tienmaal gehouden zijn. In dat jaar speelden dr Max Euwe, Lan- dau, Kmoch en Spielman tegen elkaar en het laatste en tiende tournooi vond plaats in 1947, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Hotel Trier, het Badhotel en het As- toria-Chalet waren de plaatsen waar de grootmeesters elkaar bestreden en in 1947 namen, naast de schakers van het allereerste plan, een tweehonderd tal anderen deel. In dat jaar speelde Euwe in Soest si multaan en J. F. de Regt, die deel uitmaakte van het team dat in de eer ste klas uitkwam, versloeg de wereld kampioen. H. Schreuder, P. Stuiver, drs Dupree, J. Gorter, H. de Graaf, H. van Bosscha, J. C. Wikkel, J. Thomasze en J. Timmer jr vormden met De Regt dit team. Het leek er in dat jaar op, dat Baarn het Nederlandse Hastings ging worden, maar na deze massakamp von den geen wedstrijden van internationaal gehalte meer plaats. Na de oorlog traden de Baarnse spe lers uit. De heer Schreuder, zelf inwo ner van Baarn, trachtte de scheiding te voorkomen en dit lukte een half jaar. Om de Baarnaars het bezoek aan Soest te vergemakkelijken werd tijdelijk in het Ludgardisgebouw gespeeld, maar de Soest-Baarn combinatie viel toch uit een. Tot dat ogenblik had de vereniging met 3 teams in de competitie gespeeld, maar na het vertrek van de Baarnse spelers in 1945 bleven er maar twee teams over en degradatie van de eerste naar de tweede klasse was het gevolg van het vertrek van de Baarnse spelers. Tot heden heeft de vereniging zich in de tweede klasse gehandhaafd en twee teams nemen nog steeds aan de com petitie deel. De heer Schreuder bleef lid van de Soester vereniging. Op zaterdag 19 oktober zal het zevende lustrum van de vereniging gevierd wor den. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, telef. 2333, en dr G. van Beurden, Steenhoff- straat 12, telefoon 2667. Geopend is apotheek „Soest", Soester- bergsestraat. GESLAAGD. Daartoe opgeleid door A.N.W.B.-auto- rijschool Van Doorn, slaagden voor hun rij-examen de dames M. C. E. van Neer- bos-Dupont en Z. Bootsma-Dopper en de heren P. A. Slors, R. van 't Kloos ter, J. H. van Hengstum, E. W. van Looijengoed, H. H. Beekman, J. van de Beek, E. Ferguson, A. F. J. Messchaert en E. Grobben. VOOR AMANDEL I GEVULD OF DIK Soesterbergsestraat 28 - Tel. 2532 Op 1 november wordt de maximum snelheid in de bebouwde kom inge voerd. Volgens deze maatregel zullen motorrijtuigen binnen de bebouwde kom niet sneller dan 50 km. per uur mogen rijden, tenzij door borden een toegelaten snelheid van 70 k.m. per uur is aangegeven. Voor bepaalde categoriën motorvoertui gen kan de toegestane snelheid binnen de bebouwde kom zowel als daarbuiten zelfs lager dan 50 of tussen 70 en 50 k.m. per uur liggen. Een vrachtauto, waarvan de wieldruk hoger is dan 2400 kg. mag nooit snel ler dan 60 k.m. per uur. De maximale snelheid voor een vrachtwagen met aanhangwagen mag, als de wieldruk meer dan 375 k.g. per wiel bedraagt, niet sneller rijden dan 50 k.m. p. u. Van voer tuigen met een lange naar achter uit stekende lading (2/3 wielbasis, met een maximum van 5 meter) mag de snel heid in geen enkel geval de 40 k.m. per uur te boven gaan. Bestuurders van de hierboven genoem de categorieën voertuigen doen er dus goed aan niet alleen rekening te hou den met de algemene snelheidsbeper king binnen de bebouwde kom, maar cok met de voor hun voertuigen gel dende maxima.

Soester Courant | 1957 | | pagina 7