SYRIË ALS BELANGRIJKE RUSSISCHE VLIEGBASIS. EVOLUTIE. SOEST. Waterschap Soesterveen bestaat 50 jaar. m DE HOEK. DINSDAG 15 OKTOBER 1957. 35e JAARGANG No.78. SOESTER(t)OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 RODE VLEK IN HET NABIJE OOSTEN Sinds de roerige dagen van de crisis rond het Suezkanaal is het nabije oos ten in het brandpunt van de belang stelling gebleven. Speelde aanvanke lijk Egypte hier een belangrijke rol, thans schijnt die rol aan Syrië te wor den toebedeeld. Speciaal Rusland is bezig hier een vaste positie te verove ren, iets wat destijds in Egypte nog op tijd belet kon worden door het plot seling ingrijpen van Engeland, Frank rijk en Israël. De zo hoog geroemde Egyptische lucht macht bracht het er maar povertjes af en wist het vege lijf nauwelijks te red den door met een overschot van waarschijnlijk russische toestellen naar Sirië te vluchten, dat toen maar al te graag zijn grenzen hiervoor open stelde. Er wordt zelfs verondersteld, dat de Egyptische vliegers zo slecht op de hoogte waren met deze russische toestellen, dat zij hoofdzakelijk door russische of tsjechische piloten naar „veiliger oorden" werden getranspor teerd. Het is te begrijpen dat de brits-frans- israëlische actie een lelijke streep haal de door de rekening van de rode heren in Moskou, daar de bewijzen zonneklaar op tafel lagen, dat de Russen bezig wa ren van Egypte een wapenarsenaal te maken. Immers, stonden niet op buit gemaakte toestellen nog de russische opschriften en werden niet stapels kisten ontdekt met wapens uit Rusland Rode basis. Deswege richtten de communistische leiders hun aandacht op een ander land in het nabije oosten en kozen voor hun verdere plannen Syrië uit, met het doel hier een stevige pied-a-terre te verkrijgen. De omwenteling in syrische regeringkringen, met een duidelijke voorkeur voor de communistische kant, werkte een en ander in de hand en zo kon het gebeuren, dat een stroom van russisch materiaal begon te vloeien in de richting van de syrische grens. Inmiddels zijn, naar verluid, reeds 175 MIG-15 straaljagers deze grens ge passeerd en heeft de luchtmacht zelf 'n eerste zending van twaalf MIG-17 straaljagers ontvangen, die zij de plaats zullen laten innemen van de destijds van Engeland gekochte Meteors. Bovendien zou een russisch squadron met moderne twee-motorige MIG-19 toestellen en straalbommenwerpers in Syrië zijn gestationeerd, terwijl het land zou wemelen van communistische 'n Halve eeuw geleden droeg ik De soldaten-uniform Mijn soldaten-garderobe Was nu niet bepaald énorm. Het was een textielen harnas Met een hoge, stijve kraag, 's Winters was het ongemak'lijk, 's Zomers een Egypte-plaag. Vierkant waren onze „trappers" Van odontosaurus-leer, Een loodzware képi deed je Héle schedelbasis zeer. Knieën kon je haast niet buigen In je stijve pantalon, De twee pijpen gaven d'indruk Van gewapend schok-beton. Wij bezaten er slechts één van, Dus u snapt, wat dat beduidt Exerceren en marcheren, 's Avonds met het meisje uit. Als er eens iets mee gebeurde, Iets, wat toch gemakk'lijk kon, Liep je, tot de broek weer fit was, In je (z)onder pantalon. Tegenwoordig is dat anders Nu wordt de soldaat een heer Onze militaire Diors Zijn geweldig in de weer. Battle-dress en wandelpakjes, Shirts en dassen, een baret, Wie weet komt er nog voor 's zondags Avond-lakschoen en manchet, Polshorloge, scheer-gereedschap En een manicuur-étui, Een paar plastic overschoenen, Een opvouwb're paraplwie. Een eventuele vijand Staat dan sprakeloos en paf En dan neemt hij niet z'n stengun Maar beleefd zijn petje af. CLINGE DOORENBOS. instructeurs en technici. Dat Syrië op deze wijze bezig is zich op te werken tot een militaire macht van betekenis zij het dan aan de leiband van Moskou staat buiten kijf en vormt wel een schrille tegenstel ling met enige tijd geleden, toen het nog een luchtmacht van weinig bete kenis bezat met hoogstens een zestigtal vliegtuigen van het type Meteor, gecom pleteerd met wat trainers en tran sporttoestellen. Het gehele personeel omvatte toen een kleine 1600 man. De belangrijkste basis Mezzo bij Damaskus werd reeds vorig jaar belangrijk uit gebreid voor het landen van moderne straaljagers, terwijl nieuwe uitbrei dingen thans met russische hulp met spoed ter hand genomen zijn. Met dit alles heeft Rusland de weg ge ëffend voor Egypte, van welk land de strijdkrachten thans Syrië binnen ruk ken. Een en ander wordt door de niet com munistische landen met enige veront rusting gade geslagen en naast de Engelsen zijn het vooral de Amerikanen, die met grote spoed de nabuurlanden, t.w. Jordanië en Irak gaan bewapenen, aangezien deze landen met de enkele squadrons Vampire en Venom-jagers vrijwel machteloos staan tegenover de russische toestellen. Inmiddels heeft ook Israël om militaire hulp verzocht. In hoeverre deze landen nog te red den zijn, zal de tijd moeten leren. Het blijkt evenwel een onomstotelijk feit te zijn, dat de Russen door middel van Syrië zich van een uitstekende verbin ding met het nabije oosten hebben ver zekerd. Het is zelfs al zover, dat ver schillende typen russische bommen werpers vrij geregeld rechtstreeks naar dit gebied overvliegen. Waar dit alles toe zal leiden Laten we hopen, dat het gezonde verstand het zal winnen van de zucht om nog eens lont in het kruitvat te steken Vandaag over een week viert het water schap Soesterveen het vijftigjarig be staan. Dit gebeurt in oktober, omdat deze maand zich beter voor feestelijke herdenking door landbouwers leent dan de julimaand, waarin het Soesterveen opgericht werd. De juiste datum van het besluit van Gedeputeerde Staten is 9 juli 1907, terwijl bij Koninklijk be sluit van 30 augustus 1907 de goedkeu ring van de Kroon afkwam. Dit was het resultaat van het verzoek van het Soester gemeentebestuur aan Provinciale Staten. Vijftig landbouwers, onder wie het raadslid W. L. Top, on dersteunde dit verzoek, dat gedaan werd om een betere regeling van de afwa tering in het veen te krijgen. Het Oude Grachtje en de Veensloot werden geschouwd door de gemeente en onderhouden door de aanliggende eigenaren van het land, maar veel kwam er niet van terecht. De gemeente wilde dit nu door een waterschap laten aanpakken en 50 landbouwers waren hier voor. Vele anderen waren er tegen en Peter v. d. Bremer was hun voorman. Een te goede afwatering zou de opbrengst van de baggerturf 1500,teniet doen en de verhoging van de kosten, die op de gronden drukten, zouden verkoop moeilijker maken. 1 Nu waren die kosten in die tijd hoog stens 1,50 per hectare, dus dat was nog wel te doen. Op het ogenblik is het 5.per hectare voor de eerste klas, die direct gebaat is bij een goede af watering en 1,50 voor de tweede klas, die door de hogere ligging met het snel afvloeiend water de eerste klas in moeilijkheden brengt als de af- vloeing niet goed geregeld is. Wijnand Top en zijn 49 medestanders wonnen het pleit en het waterschap Soesterveen kwam er. Tot voorlopige schout werd hijzelf be noemd en tot heemraden Peter v. d. Bremer, die het waterschap niet ge wenst had, en J. Hilhorst Gzn. De grenzen van het terrein, dat onder de bemoeiingen van het nieuwe water schap viel, werden gevormd door de Wieksloot, Schoolstraat, Eigendomweg, Engebergsteeg, Molenweg, Soester Eng- weg, Julianalaan, Vredehofstraat, Noor- derweg, Stadhouderslaan, naar de grens van Baarn en dan tot de Wieksloot. De oppervlakte is 624 ha. De gemeentesecretaris H. H. Jonker- gouw voerde de administratie van de voorbereiding tot de oprichting van het waterschap en zijn taak werd overge nomen door de heer P. G. de Munck, die secretaris-penningmeester werd. Bij de officiële verkiezing van de heemra den werd Peter v. d. Breemer herko zen en met hem P. Floor, die in 1911 schout werd, in de plaats van Wijnand Top. De molenaar J. W. Smits werd nu heemraad. De heer J. G. A. Batenburg, gemeente secretaris, volgde in 1911 de heer De Munck op als secretaris-penningmees ter van het waterschap en hij is dit tot 1948 gebleven. In 1914 werd A. I. Stalenhoef heem raad als opvolger van molenaar Smits, die overleden was. Stalenhoef werd in 1925 schout, maar in die tijd was de naam voorzitter voor deze functie al in zwang gekomen. B. van Dijk werd heemraad en wat later E. Swan. In 1932 werd de huidige voorzitter W. Roest als heemraad aangesteld en J. Altenburg in dezelfde functie. In 1948 werd W. Roest voorzitter en hij is dit nu nog. Nadat T. Schothorst enige tijd heemraad was, werden P. H. Stalenhoef en J. v. d. Heuvel gekozen, die thans nog zitting hebben. Als opvolger van de heer Batenburg werd P. Boeren benoemd tot secretaris- penningmeester. Hij emigreerde naar Australië en kwam daar om het leven. De heer W. Schimmel volgde hem in 1951 als secretaris-penningmeester op. Het waterschap heeft thans 116 stem gerechtigden, die aangesloten zijn, ter wijl in totaal ongeveer 110 inwoners van Soest hun bijdrage moeten leveren omdat zij de voordelen direct of indi rect ondervinden van het werk, dat door het Soesterveen ten behoeve van een goede afwatering verricht wordt. Vanaf de oprichting tot ongeveer 1940 bestond 2/3 van het land, dat door het waterschap in bewerking genomen is voor een goede afwatering, uit veen en later heeft deze afwatering ervoor ge zorgd, dat dit gebied tot het vrucht baarste van Soest gerekend kon worden. Er werd voor duikers gezorgd, er werd een sloot gegraven en de Nederlandsche Heidemaatschappij maakte alles zo, dat de gronden geen overlast meer hadden van het water. Het plan bestond voor de laagste ge bieden windmolens te plaatsen, maar dit is een plan gebleven. De kosten zouden vrij hoog zijn en het terrein, dat voor de bewerking met een wind molen in aanmerking komt, is te klein. Ook zonder deze windmolens is er ech ter zoveel verbeterd, dat een gebied dat voor 66 °/o uit veen bestond nu tot vruchtbare grond geworden is en dit alleen is al een feestavond waard. Het zal echter een bescheiden feest avond zijn, want het jubilerende water schap kan zich niet rijk noemen. VRACHTAUTO RAMT MUUR. Een vrachtauto, die op de Vredehof straat reed, moest onverwacht remmen voor een afslaande auto. De auto slip te, zodat de bestuurder de macht over het stuur verloor. De auto reed een tuinmuurtje omver en botste toen te gen de bestelauto van J. W. de L. uit Laren. Beide auto's werden beschad;gd. HERFSTMARKT AMERSFOORT. Vrijdag 18 oktober wordt in Amers foort weer de feestmarkt van t.b.c.- en reactievrij rundvee gehouden. Tractoren, melkmachines enz. zullen te vens te bezichtigen zijn. Men zie de ad vertentie in dit nummer REIS MEE MET DE N.C.R.V. Woensdag 23 oktober a.s. hoopt de Ned. Christelijke Reisvereniging weder om een filmavond te houden in hotel Zeiler, Stationsplein te Baarn. Het programma bestaat uit de volgen de, dit jaar gereed gekomen, dus gloed nieuwe, kleurenfilms„Naar het ge bied van de middernachtszon". Een reis door Zweden brengt ons aan de rand van de Poolcirkel. „Zwerftocht door Zwitserland. Een film, die pret tige herinneringen wekt of doet ver langen naar een kennismaking. Onder andere zien we de waterval van Schaff- hausen, het Berner Oberland, Lugano, De Matterhorn en het Meer van Genève. Na de pauze „Traditievol Afrika". Een avontuurlijke tocht door het donkere werelddeel. En ten slotte „Een nieuwe film over het oude Israël". We zien Jeruzalem, Ein Karem, de plaats waar Johannes de Doper leefde, Caesarea. We hebben een ontmoeting met de Be- doeïnen in de Negev-woestijn en be zichtigen de kopermijnen van Koning Salomo en maken een tocht door het „maanlandschap" aan de Dode Zee. JAARLIJKSE HONDENSHOW. Door de Dierenbescherming, afdeling Soest, is zaterdagmiddag, achter het St. Jozefgebouw, de jaarlijkse honden show georganiseerd. Kinderen konden hier laten zien, dat ze hun hond goed verzorgden en de jury, bestaande uit mevr. Wijsmuller, mej. Koopmans en de heer 't Hart beoordelen welke hond er het best verzorgd uitzag. Een eer volle vermelding kreeg Sonja van de heer Cöhrs uit Amersfoort, die buiten mededinging meedeed en 84 punten be haalde. Er waren 27 honden door de jury te be oordelen. De uitslag was I. Lassy van Ludo Mi neur, 83 pnt. 2. Tarzan van Eddy de Jong (82). 3. Teddy van Kees Stolwijk. 4. Beertje van Joke Wolfsen (771/2). 5. Skippy van Jac. van Oosterhout (77). 6. Flora van Edith Verkerk (76V2). 7. Chummy van Willy Rozen de Leeuw (76). De heer Van Asselt, de erevoorzitter, reikte de prijzen uit en de voorzitter, de heer Wijsmuller, dankte de jury voor haar medewerking en de kinderen voor het deelnemen aan de show. RITME IN DE MUZIEK. Bij de lezing, die de heer A. Heer- kens uit Utrecht hedenavond in het Oranje-Hotel, voor de leden van de Volksuniversiteit, zal houden, komen de volgende punten ter sprakeDe funktionaliteit van het ritme in de muziek, de tijdstijl en het ritme, ritme in de moderne muziek en het levens ritme van de moderne mens. Gramo- foonplaten zullen de lezing verduide lijken. E.D.O.-LOTERIJ. A.s. woensdag zal de uitgestelde trek king der E.D.O.-loterij plaats vinden. De trekking zal door de politie geschieden en de uitslag wordt a.s. vrijdag bekend gemaakt in dit blad. ECHTPAAR DE HAAN-BAAS i>5 JAAR GETROUWD. Op 12 oktober 1902 traden te Zaandam de heer P. de Haan en mejuffrouw G. Baas in het huwelijk en 55 jaar later kwamen velen naar de woning van Wethouder De Haan om zijn ouders te feliciteren met de vijfenvijftigste her denking van deze belangrijkste datum in hun leven. Eén der eersten was onze burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck. De heer De Haan is geboren in Aals meer, 78 jaar geleden, en zijn echtge note in Oostzaan, 76 jaar geleden en in Zaandam vonden zij elkaar voor het leven. Timmerman De Haan, die aan een nieuwe bakkerij werkte, ontmoette een nieuwe bakkerij werkte, ontmoette hij vond dat zij zijn vrouw moest wor den en zij was het daar roerend mee eens. De gezondheid van mevr. De Haan maakte het wenselijk, dat het water land geruild werd voor het bos en in 1916 werd naar Soest verhuisd. Daar verhuisde het echtpaar binnen 40 jaar 13 maal en dat had een oorzaak. De heer De Haan bouwde huizen, woonde in een er van tot het verkocht kon worden, bouwde een ander of kocht een ander en dat werd dan tot woon huis ingericht tot er een koper kwam. De eerste woning was op de Kerkstraat en de laatste „Buitenzorg" op de Heide weg. Daartussen woningen aan het Heeserlaantje, Nieuweweg (2 x), Kerk- pad, Steenhoffstraat, Van Weedestraat, Anna Paulownalaan, Beetzlaan, Van Lenneplaan, tweemaal in de woningen die stonden waar „Braamhage" 30 jaar geleden bebouwd werd en waar nu het bejaardencentrum van die naam is, en de Emmalaan. Als bouwer van huizen heeft de heer De Haan de opgang maar ook de neer gang meegemaakt en als er soms eens een'aardig buitenkansje was dan kon dat heel gauw weer teniet gedaan wor den door een strop, die in de moeilijke jaren voor de oorlog zo gemakkelijk ge haald kon worden. Dit heeft het goede humeur van de heer De Haan echter niet kunnen aantasten en met smaak kan hij vertellen van belevenissen, die hij in 40 jaar in Soest had op het ter rein van de woningbouw. Huizen met veel borden in de tuin, uitnodigend tot huren of kopen zon der dat enig resultaat behaald werd, Met belangstelling las ik het redactio nele artikel in ons aller lijfblad van vrijdag j.1. over „Wanneer kan de 5 of de 25 °/o huurverhoging vervallen Zo op het eerste gezicht klopt een en ander wel en lijken de rechten van huurder en verhuurder aardig tegen el kaar op te wegen, maar in de praktijk kan het nog wel eens anders uitpakken, omdat, al lijken de rechten dan in evenwicht, dit nog niet met de belan gen der partijen het geval hoeft te zijn. Want, en nu ga ik me op glad ijs bege ven, dat weet ik, we leven momenteel, vreemd als het lijkt bij deze woning nood, in bet tijdperk van de huurder. Voordat de huurverhoging per 1 au gustus j.1. een feit was, schreef ik al eens, dat ik strubbelingen voorzag, die dan ook prompt zijn gekomen en waar van de frequentie nog wel groter zal worden. Als een der eerste dingen, die ik in de procedure huurder-verhuurder over ver vallenverklaring van de verhoging mis, is dat m.i. aan de huurcommissie zou moeten blijken, dat de huurder reeds (vruchteloze) pogingen in het werk stel de langs minnelijke weg het euvel, waarop de vervallenverklaring wordt verlangd, hersteld te krijgen. Mij toch is een geval bekend, waarin de eigenaar van een huurhuis in de veronderstelling verkeerde, dat zijn in behoorlijke staat van onderhoud ver kerende huis, zeker niet in aanmerking zou komen voor vervallenverklaring van de huurverhoging. Hij hoorde van de huurder nooit een klacht, maar toch kreeg hij op een kwa de dag een gemeentelijk bevel om in verschillende zaken in zijn huis te voor zien, op straffe van „vervallen verkla ring der verhoging". Nu doet het er weinig toe, dat verschil lende gebreken zeer gezocht waren, maar dit hele geval had voorkomen kunnen worden, met besparing van een hoop tijd aan de controlerende ambte naren, wanneer de huurder verplicht was te tonen, dat hij er in overleg niet in was geslaagd de gebreken hersteld te krijgen. En dan nog iets. Het is mij bekend, dat vervallenverklaringen worden aan gevraagd als een soort gokje. Daarvoor is het tegenwoordig nu eenmaal alles puzzel wat de klok slaat. Wordt de verhoging vervallen ver klaard, dan blijft de huurloonronde toch bestaan. Helemaal juist lijkt mij dit niet. Verder moet mij nog iets van het hart. Er zijn huurders, die denken, dat hun huisbaas geen groter plezier kent, dan zijn bezit te laten verwaarlozen. Misschien zijn er van die idioten, maar dan moeten ze toch wel heel erg krank zinnig zijn en heus, die lopen er niet zoveel los. Iedere normale huiseigenaar houdt zijn bezit graag in goede staat, maar wan neer b.v. met schilderen ruim een jaar huur gemoeid is, wordt hem dit wel erg moeilijk gemaakt. H. OEKMAN. horen echter tot de minder prettige er varingen, die geaccepteerd moesten wor den. De heer De Haan is voor de oorlog 10 jaar secretaris van de afdeling Soest van de S.D.A.P. geweest en hij zat in het bestuur met de heren Nooder en Mud. Ook was hij 12 jaar secretaris van de bestuurdersbond afd. Soest. De heer De Haan heeft enige jaren geleden het werk aan jongeren overge laten en ook zijn vrouw kan het wat kalmer aandoen nu ze in „Buitenzorg" wonen, maar daarmee geven ze de vitaliteit, die beiden na een 55-jarig huwelijksleven nog bezitten, niet prijs. OOK EEN KORFBALPOOL. Zo gauw de korfbalpool gaat draaien, en dit gebeurt op zeer korte termijn, zullen alle E.D.O.-leden de gelegenheid krijgen een kans te wagen om de pool te winnen. De inleggelden zijn deels voor de vereniging, doch het grootste gedeelte zal naar de prijswinnaars gaan. BEZOEK VAN DE DUITSE PERS. Twee hoofdredacteuren, vier redacteu ren en de directeur van de V.V.V. uit Soest (Westfalen) komen zaterdag a.s. naar onze gemeente, waar zij door de burgemeester op het raadhuis ontvan gen zullen worden. Daarna wordt een rit door de gemeente gemaakt en zullen enkele instellingen bezocht worden. De gasten worden om 3 uur verwacht.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1