EEN GEVAARLIJKE BESLISSING. SOEST. m DE HOEK. VRIJDAG 18 OKTOBER 1957. 35e JAARGANG No. 79. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het parlement heelt het Euromarkt- verdrag aanvaard zonder voldoende waarborg tegen de gevaren voor Ne derland, die het in zich bergt. Wie kennis heeft genomen van de voor beschouwing in de pers en van de bezwaren, die in het voorlopig verslag werden te berde gebracht, verwondert er zich over, hoe het de regering kon gelukken dit ontwerp er door te jagen. Want het tast vitale belangen van Ne derland aan. De voorzitter van de Stichting Textiel- werkgevers-federatie, de heer H. P. Gelderman, heeft in een belangwekkend artikel in Elseviers Weekblad de be zorgdheid van onze textiel-nij verheid kenbaar gemaakt. De Euromarkt-landen nemen thans ruim 22 van de waar de van deze export op, de landen van de z.g. vrijhandelszone in de afrikaanse gebieden, (frans en belgisch) 11 °/o. Voor de overige overzee-gebieden blijft ruim 52 °/o van de waarde van deze export over. Deze gebieden, welke ge deeltelijk tot de minder ontwikkelde gebieden behoren en die door de ja- panse, chinese en Indiase concurrentie veel minder dan vroeger van ons af nemen, maar toch nog zeer belangrijke klanten zijn, vragen - het ligt in de rede - laag-geprijsde manufacturen. Nu kan men misschien stellen, dat de oosterse concurrentie toch een groot gedeelte van deze export zal verdrin gen, maar het is toch maar een feit, dat met de thans zo hoge grondstof- prijzen de twentse prijzen dikwijls nog geen 10 procent hoger liggen dan de japanse, terwijl dat voor de oorlog meermalen een veelvoud daarvan was. Wij doen een greep uit de lijvige lectuur der bezwaarden. Er is geen zekerheid hco men dc lonen zal harmoniseren. Worden de hoogste lonen richtsnoer en trekt men de lonen van de andere lan den omgerekend tegen officiële wissel koersen hieraan op De toestanden in andere landen ver schillen van die bij ons. Onze export zal de dupe worden van ons toetreden tot de internationale organisatie. En ten slotte een ander blok van staten kan de europese trust schade doen. De heer Gelderman roept uit„Als we blokvorming binnen Europa willen op heffen, moeten we oppassen geen nieu we blokvorming in de wereld te doen ontstaan door Amerika, Rusland, Ja pan, China, Australië, Zuid-Afrika, In dia en nog vele andere landen door hoge invoerrechten van ons te ver vreemden. „En hij eindigtLaten wij hopen, dat onze vertegenwoordigers naast een zekere mate van optimistisch idealisme, bij de verdere uitwerking van het Euromarktverdrag geen con cessies meer ten detrimente van ons bedrijfsleven zullen geven Die hoop is helaas» niet in vervulling gegaan. Onder de deskundigen, die gewaar schuwd hebben tegen onvoorwaardelijke aanvaarding van het Euratoomverdrag, bevond zich ook de voorzitter van de nederlandse jaarbeurs. „Een wezenlijke vraag", zo zei hij, „is het voor velen, of het nederlandse bedrijfsleven eigen baas of zetbaas van buitenlandse belangen zal worden. Ne derland zal met zijn dienstverlening blijvend aan bod moeten komen, wil ons land zijn dichte bevolkings-struc- tuur op eigen bodem kunnen hand haven. Deze dienstverlening wordt door dit verdrag in gevaar gebracht". Wij meenden, nu wij over de Kamer- beslissing een oordeel willen uitspre ken, met een enkel woord aan de ge rezen bezwaren te moeten herinneren. De behandeling in de Kamer heeft ons ten zeerste teleurgesteld. Men heeft zich mee laten sleuren in een overhaaste afdoening. Het in ternationalisme heeft een zekere nim bus en de regering, die dadelijk mee wil doen en internationale overeenkom sten schielijk tekent en dan vertrouwt, dat aan de gevaren voor Nederland onvoldoende aandacht is besteed. „Ik kan mij niet van de indruk ont trekken", zo zei de heer JMederhorst, dat onze vertegenwoordigers in Brussel hun onderhandelingen moeten voeren onder de zware hypotheek van niet zo ernstig te worden genomen in hun argumenten als anderen, omdat men er zeker van was, dat Nederland dit ver drag toch wel aanvaarden zou". Dit is de spijker op de kop. Wij worden overgeleverd aan buitenlandse dictatuur, terwijl alle parlementaire controle en medewerking wordt uitgeschakeld. AUTO RIJDT MEISJE AAN. Een personenauto, die op de Korte Middelwijkstraat in de richting van de Lange Brinkweg reed, remde bij het Kerkpad voor twee fietsende jongens. Achter hen reed het twaalfjarig meis je H. v. D. en zij kwam tegen de linker zijde van de auto. Zij viel maar werd niet gewond. De auto, bestuurd door G. A. Hilversum, werd licht bescha digd. PRO-JUVENTUTE KALENDER. De Pro-Juventute kalender met nog niet gepubliceerde foto's van het ko ninklijk huis is uit en voor 2,75 te koop. De Soester U.V.V.-dames hebben geheel belangeloos de verkoop op zich genomen. De opbrengst van deze ka lender komt geheel ten goede aan het kind dat in moeilijkheden verkeert. De dames hopen, dat zij niet teleurge steld zullen worden als zij een kalender aanbieden en dat is ook niet nodig, want men krijgt waar voor zijn geld en werkt tevens mee aan een goed doel. In Soestdijk kan de kalender besteld of afgehaald worden bij de Soester Kunsthandel, Burg. Grothestraatmevr. Van Ginkel, Wilhelminalaan 3 mevr. Pierik, Nassaulaan 6 mevr. Stein- bach, Inspecteur Schreuderlaan 52. In Soest bij het verkeershuis van V.V.V., Steenhoffstraat 9a, telefoon 2286. Voor Soest-Zuid Bureau Amersfoortse Cou rant, Torenstraat IC Foto Astra, Soes- terbergsestraat 24 J. Goudriaan, Kerk- dwarsstraat 18, G. Hiemstra, School straat 6 kapsalon Koppel, Soesterberg- sestraat en mevr. Oranje, Plasweg 45. Dames of heren, die willen meehelpen aan de verkoop van deze kalender, kun nen zich bij het V.V.V.-verkeershuis opgeven. LAATSTE WANDELMARS. De laatste wandelmars van de Olympia- jeugd in dit seizoen wordt een bijzon der belangrijke mars. De meisjes en jongens gaan, met de heer W. A. Suman als leider, naar Amerongen, waar zij het kampioenschap van midden-neder- land kunnen behalen wanneer het mee zit. Winnen ze hier inderdaad de eer ste prijs, dan zal het tweede dozijn vol zijn, want ze hebben nu reeds 23 eer ste prijzen behaald in drie seizoenen. BOUW R.K. MEISJESSCHOOL. Voor de bouw van een R.K.-meisjes- school werd door de raad in januari van dit jaar een krediet van 275000. beschikbaar gesteld. Dit was voor de bouw 202.000.voor de inrichting 48.000.en voor de grond 25.000. Met verschillende bij komende kosten was geen rekening gehouden en vol gens de berekening van gemeentewer ken komen deze kosten op 65.500, Op de inrichtingskosten komt 1500, en bij herwaardering van de grond kwam men 5000,hoger, zodat B. en W. de raad om een extra krediet van 72.000,vragen. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De heer H. van Putten is op 1 januari aan de beurt om af te treden ,als lid van de schoonheidscommissie en het plaatsvervangend lid, de heer H. Bun ders te Hilversum, zal zijn plaats in nemen. Er moet dus een nieuw plaats vervangend lid gekozen worden en B. en W. bieden de raad de volgende voor dracht aan 1. H. van Putten, Bussum. 2. Ir G. Treep, Bussum. 40 JAAR VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Dinsdag 22 oktober viert de afdeling Baarn-Soest en omstreken van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen het veertigjarig bestaan. De vereniging werd in oktober 1917 opgericht als af deling Baarn en pas enkele jaren la ter werd de naam veranderd in Baarn- Soest en omstreken. Het waren moeilijke tijden in 1917, niet het minst voor de huisvrouwen, want er was distributie. Gebrek aan aard appelen en brandstoffennood deden de huisvrouwen onderling contact zoeken. Er kwam een spreekster naar Baarn, die de vrouwen opwekte zich aaneen te sluiten in een vereniging. Het was mej. De Groot, die in noordhollands costuum als „Marijke" sprak in een hotel aan de Brinkstraat. Na de oprichting van de afdeling werd gezamenlijk brandstoffen ingekocht. Een regeling voor de melkdistributie op bon nen werd eveneens getroffen. In 1924 aan de tweede kamer gericht voor het behoud van de zomertijd. In 1932 ver leende de afdeling haar medewerking tot oprichting van een weekmarkt, om te trachten de pnjzen van groente en fruit, die zeer hoog waren, te drukken. Ook werd de broodprijs door de aktivi- teit van de vereniging verlaagd. Bij het 10-jarig bestaan van de vereni ging in 1927 werd overgegaan tot op richting van een orgaan, het „Maand bericht". Dit ging niet t zonder moeite, want het begon met een zeer beschei den blaadje dat pas later uitgroeide. In 1942 werd door oorlogsomstandig heden de vereniging tijdelijk opgehe ven, maar in 1945 werd de aktiviteit hervat en ook het maandbericht ver scheen opnieuw. In 1926 kocht de vereniging een hand stofzuiger, het nieuwste hulpmiddel voor de huisvrouw in die tijd. Hij werd voor een geringe vergoeding aan de leden verhuurd. De electrische stof zuiger verscheen en ook deze werd ge kocht, maar niet lang hebben de Soes ter en Baarnse huisvrouwen plezier van dit apparaat gehad, wanthij was zo vaak kapot, dat hij weggedaan werd. Kort daarna was de electrische stof zuiger echter gemeengoed, zodat de meeste huisvrouwen er zelf een konden aanschaffen. De vereniging verleende ook service met een baby-weegschaal, een span- raam, een vruchtenpers en een kartel- schaar. Kartelschaar en baby-weeg schaal worden nog steeds gebruikt. Een paar jaar geleden deden tijdschrif ten de ronde onder de leden. In 192 was het wederom de vereniging voor huisvrouwen, die een request in diende omdat het gas bijzonder slecht was. Er werden cursus* en gegeven in Egyp tisch vlechtwm- jft^tklossen Pn tuin bouw en hiervoor]'was veel belangstel ling. Er werd een bureau voor tijdelijke huishoudelijke hulp in het leven ge roepen, maar dit werd na korte tijd opgeheven, omdat er geen meisjes wa ren, die zich voor dit werk beschik baar stelden. De vereniging heeft steeds veel aan dacht besteed aan het koken. Er werden kookdemonstraties bezocht en vooral in de tijd van de kolenschaarste werd veel gedaan om de vrouwen zuinig te leren koken. Ook al omdat het gas- rantsoen laag was. Kookzakken en hooikisten werden gedemonstreed en zij bewezen goede diensten. Er werden ex cursies gehouden en voor de zangeres sen onder de leden werd een koor op gericht. Op 31 maart 1942 werd een groot feest gegeven in het Badhotel om de centen van de kas op te maken, want het was voor alles beter de vereniging tijdelijk op te heffen en weer in leven te roe^ pen als de bezetter verdwenen was. Met een lege kas werd in 1945 opnieuw begonnen. Er was, evenals na de eer ste wereldoorlog, gebrek aan vele za ken en het was de vereniging, die de huisvrouwen bijstond. Zij was het, die bij de instanties aandrong op het maken van serviesgoed, want er was haast geen gezin, dat hierover nog beschikte. Ook verleende zij haar medewerking aan het maken van corsetten, waaraan nog groter behoefte was. Ook in later jaren, zoals tijdens de dagen van de stormramp in Zeeland, werd veel ge daan. Er werden huishoudelijke artike len vervaardigd voor de getroffen ge zinnen en evacué's uit het rampge bied werden opgevangen en verzorgd. Het koor-, waarvoor veel belangstelling is, werd aanvankelijk geleid door mevr. Broekhuysen en thans door mevr. Haasse. Mevrouw Tegelberg zorgt hier bij voor de muzikale begeleiding. Het koor concerteert niet alleen on mid dagen van de vereniging maar ook voor de bejaarden. Het bestuur bestaat thans uit de dames mevr. B. W. J. Brutel de la Rivière- van Senden (presidente), mevr. A. E. Nederhorst-Varangot (vice-presidente), mevr. M. J. N. Brands-Graaff (le secre taresse), mevr. B. Mulder-Ferman (2e secretaresse), mevr. T. J. de Jong-Len- sen (penningmeesteresse), mej. M. A. Waszink, mevr. M. C, Kruik-de Man (excursieleidster), mevr. H. C. Astro- Toonk, mevr. W. Borghstijn-Rijlaarsdam. Ere-presidente is mevr. A. van Beeck Calcoen-Baronesse Schimmelpenninck van der Oye. Ereleden zijn mevr. H. Koster-Sleutel en mevr. C. W. Braat- Heybroek. houden in het gebouw voor christelijke belangen te Baarn. P.V.O. WORDT GEHOLPEN. De bes-bas van P.V.O.de zogenaamde bombardon, was nogal eens kapot en moest dan gerepareerd worden. Nu is hij echter onhelstelbaar defect en aan schaffing van een nieuw instrument is nodig. Daarmee is een bedrag van 900 gulden gemoeid, terwijl er heel weinig geld in het instrumentenfonds is. De vereniging heeft nu de hulp van het college ingeroepen en B. en W. heb ben de raad geadviseerd een krediet ter beschikking te stellen om een nieuw intrument te kunnen kopen. De vereniging neemt in het Soester leven een belangrijke plaats in en het is gewenst, dat het corps in november volledig toegerust naar Soest-Westfalen gaat. Zij dient daar als representante van onze gemeente op behoorlijke wijze haar taak te kunnen vervullen, menen B. en W. VERHUUR VAN TERREINEN. De overeenkomst waarbij de grond, waarop de speeltuin 't Hart gelegen is, aan de speeltuinvereniging door de ge meente verhuurd wordt, zal worden verlengd. Ook het weiland, waarop de ijsbaan ligt, zal opnieuw aan de ver eniging Peter's Baan verhuurd worden. Aan de heer H. C. v. d. Berg wordt een terrein aan de Kostverlorenweg ver huurd, dat gebruikt zal worden voor de oprichting van een constructiebe drijf. SPORTPROGRAMMA. Voetbal ZondagB.D.C. 3-Actief 3 te 12 uur. B.D.C. 1-Limvio 1 te 2.30 uur. S.V.F. 1-S.E.C. 1 te 2 uur. In ver band met deze wedstrijd gaat de S.E.C.-puzzeltocht niet door. "S.E.C. 2-P.V.C. 2 te 12 uur. E.M.M. 4-S.E.C. 4 te 12 uur. Amsvorde 4-S.E.C. 5 te 12 uur. Hockey. Zaterdag Meisjes Kampong A-Soest A te 14.30 u. S.C.H.C. C-Soest B te 15 u. Jongens Schaerw. D-Soest D te 15.15 u. Schaerw. adsp.-Soest adsp. 15.15 u. Zondag Dames Soest 1-Kampong 2 te 13 u. (Schrikslaan). Soest 2-Kampong 7 te 11 u. (Schrikslaan). Kameleon 3-Soest 3 te 11 u. Heren Soest 1-S.C.H.C. 7 te 14.30 u. (Schrikslaan). Soest 2-S.C.H.C. 8 te 11 u. (Birkstraat). Amersfoort 5-Soest 3 te 11 u. Korfbal. ZondagK.V.S. 1-S.K.V. 3 te 2 uur. K.V.S. 2-S.K.V. 4 te 12 uur. BROMFIETS-HERFSTRIT. De Soester Bromfietsclub organiseert op zondag 27 oktober een herfstrit van 50 km. met een gemiddelde van 20 km. Er wordt om 14 uur gestart. Teams bestaan uit 3 rijders en voor de prijsberekening worden de punten van deze drie sa mengeteld. Het team met de minste strafpunten wint de teamprijs. Per vereniging kunnen verschillende teams deelnemen. Er zijn mooie prijzen, waaronder een voor de best geklasseerde dame, het best geklasseerde lid van de Nederland se Bromfietsbond en de verst komende deelnemer. KAMPIOENSCHAPPEN VAN „DE VRIENDSCHAP". Hokkampioenschappen Vitesse1. W.- werd namens de afdeling een request De feestmiddag, dinsdag a.s., wordt ge- Nieuwenhuis. 2. Sj. en G. Rijksen. 3. Z.K.H, Prins Bernhard. Kampioenschappen Fond 1. W. Nieu- wenhuis. 2. Z.K.H. Prins Bernhard. 3. Sj. en G. Rijksen. Jongen duiven, hok1. W. Nieuwen- huis. 2. Z.K.H. Prins Bernhard. 3. Sj. en G. Rijksen. Navlucht hok 1. Sj. en G. Rijksen. 2. W. Nieuwenhuis. 3. Z.K.H. Prins Bern hard. Vitesse duif1. W. Nieuwenhuis. 2. E. Veerman. 3. Z.K.H. Prins Bernhard. Fond duif 1. F. Groenestein. 2. W. Nieuwenhuis. 3. W. Nieuwenhuis. Jonge duiven. Duif 1. Jac. Stalenhoef. 2. E. Veerman. 3. W. Nieuwenhuis. Navlucht duif 1. W. Nieuwenhuis. 2. Sj. en G. Rijksen. 3. J. Gaasbeek. Generaal kampioen hok1. W. Nieu wenhuis. 2. Sj. en G. Rijksen. 3. Z.K.H. Prins Bernhard. 4. E. Veerman. 5. E. C. van Daatselaar. Stand aangewezen kampioenschappen Een tijdje geleden schreef ik eens, dat het m.i. niet juist was van onze P.T.T., om bij haar motivering van de ver hoogde porti te zeggen een vergelijk met de inderdaad laag lijkende tarie ven in Amerika gaat niet op, omdat we die Amerikaanse tarieven met ca. 4 moeten vermenigvuldigen, om te zien wie het meest of minst duur is. Ik stelde toen, dat de koopkracht van een dollar door een amerikaan in Ame rika, groter was dan een gulden voor een nederlander hier. Ik schreef toen, dat b.v. een amerikaanse timmerman, die 100 dollar per week verdient, daar heel wat meer mee kan doen dan zijn collega in ons land, die 100,in zijn loonzakje vindt. Ik haalde toen, als vergelijk, de prijzen van televisie etc. aan, maar dat klopte toen vol gens enkelen onder ons niet en ik deed er toen het zwijgen maar aan toe, om dat ik het niet duidelijker kon uitleggen. In een weekblad vond ik nu echter een vergelijkend prijslijstje van diverse artikelen in Amerika en hier en dit lijstje spreekt m.i. boekdelen. Ziet U dit lijstje nu niet als een kin derachtige poging gelijk te willen heb ben, want dat zal me een zorg wezen. Ik geef het lijstje om te vragen, hoe deze enorme verschillen toch mogelijk zijn. De amerikaanse regering subsidieert praktisch niets, laat praktisch een ieder vrij te doen met de prijzen wat hij wil en vaart er blijkbaar wel bij, want haar schatkist is hardstikke vol. Wij, die alles „leiden", kunnen som mige artikelen, ondanks de subsidies, niet betalen en zitten bovendien met een in feite failliete boedel. Voor mij zelf heb ik wel een verkla ring voor de grote verschillen op on derstaand lijstje, maar zo open en bloot neerschrijven, doe ik die verklaring toch maar niet. Maar hier dan het lijstje. U mag zelf gaan puzzelen. In Nederland Brood 55 cent. Suiker 93 ct. per k.g. Melk 40 ct. per 1. Roomboter ca. 4,80 p. k.g. Margarine ca. 1.60 p. k.g. Vlees 2.20 tot 3.50 p. pond. Gehakt 1.70 a 1.80 p. pond. Spek 1.25 p. pond. Herenschoenen 25.- a 40.-. Damesschoenen 18.- a 35.-. In Amerika Brood 29 cent. Suiker 25 cent. p. k.g. Melk 21 cent p. 1. Roomboter 1,50 tot 1,85 p. k.g. Margarine ca. 0,65 per k.g. Vlees 0,43 tot 0,90 S per pond. Gehakt 0,42 per pond. Spek 0,55-0,73 per pond. Herenschoenen 7,50 a 15,S. Damesschoenen 8,a 12, Houdt U, bij vergelijking, s.v.p. boven aangenomen inhoud der loonzakjes in het oog H. OEKMAN. Vitesse1. W. Nieuwenhuis. 2. E. C. van Daatselaar. 3. G. Sukel. Fond1. F. Groenestein. 2. W. Nieu wenhuis. 3. Z.K.H. Prins Bernhard. Navlucht1. Sj. en G. Rijksen. 2. W. Nieuwenhuis. 3. J. Gaasbeek. Jonge duiven1. J. Wijnands. 2. C. Dijkman. 3. W. Roest. Generaal kampioen1. W. Nieuwen huis. 2. E. C. van Daatselaar. 3. Z.K.H. Prins Bernhard. 4. F. Groenestein. 5. J. Wijnands. HINDERWET. De firma H. van Asch en Zonen aan de Beukenlaan heeft ontheffing gevraagd van de bepalingen in de hinderwet voor het oprichten van een autoher- stelplaats aan de Beukenlaan. De com mandant van de brandweer en de di recteur van gemeentewerken adviseren de gevraagde ontheffing te verlenen, hetgeen tevens door B. en W. aan de raad geadviseerd wordt. UITBREIDING R.K. U.L.O. De R.K. uloschool werd ingericht voor 178 leerlingen. Daar er steeds meer bijkomen adviseren B. en. W. aan de raad medewerking te verlenen bij het in overeenstemming brengen van het aantal leermiddelen en zitplaatsen met het aantal leerlingen. De openbare ulo-school heeft eveneens meer leerlingen gekregen en B. en W. stellen de raad voor een extra krediet te verlenen voor het aanschaffen van leermiddelen.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1