RANG menthol eucalyptus Oud Soest. RENAULT Garage Stam Sun bal m PUROL TWEEDE BLAD De beste bescherming tegen ons klimaat p Sm SOEST. In één Uw ha gaaf e FA. F. VAN DEN HOVEN HUISBRANDOLIE No. 1 DE WITTE POMPEN DE SCHAT VAN DE ZEEROVER Huid genezing UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Uw Rheumatische Pijnen wijken voor een bloedzuiverende kuur. SOESTERBERG VAN DE „SOESTER COURANT" VRIJDAG 18 OKTOBER 1957. DE INVOERING DER KERKHERVORMING. II Dat velen niet gemakkelijk waren te bewegen tot de nieuwe leer over te gaan, ligt voor de hand. De Soester bevolking, hoofdzakelijk boeren en boe renarbeiders, in totaal ongeveer zes honderd zielen, klampte zich hardnek kig aan het oude geloof vast. In 1585 begon een uit het Soester Bri- gittenklooster Mariënburg afkomstige monnik als pastoor op te treden Bruno Jacobi (Bruin Jacobszoon) van Amers foort. Wie er vóór die tijd als pas toor gestaan heeft en op welke wijze hij verdwenen is, weten we niet* Bruno Jacobi preekte geregeld in de kerk en in die functie van predikant werd hij voorlopig door de Staten ge tolereerd. Maar hij gedroeg zich ook als pastoor, heette het, en dat zal wel betekenen, dat hij bleef doorgaan met aan de bevolking op de roomse wijze de sacramenten toe te dienen en de be grafenissen te leiden. Zijn levensonder houd werd door de bevolking naar een jaarlijkse hoofdelijke omslag opgebracht. In 1588 vonden de Staten het welletjes en stelden zij een hervormd predikant aan om Bruno Jacobi te vervangen Ds. Christiaan. Maar deze predikant heeft het in Soest slechts kort uitge houden. Reeds in oktober van hetzelf de jaar had het dorpsbestuur, in hart en niereh katholiek, kans gezien hem weg te werken, en dat nog wel via de Staten van UtrechtWe weten dat uit een verklaring van Cornelis van Mont- foort, schout te Soest, op 21 oktober 1588 aan de Amersfoortse magistraat afgelegd, dat de kerkmeesters van Soest uit naam van Huybert Meyns, buurmeester van Soest, hem hadden meegedeeld, dat de predikant Chris tiaan niet meer mocht prediken. Meyns beweerde, dat hij hiertoe opdracht van nu rapporteerde de commissie ,De Kercke en is niet wel gerepareert noch behoirlijck van d'oude wesen ge- zuyvert". Het kerkgebouw verkeerde dus in een vervallen toestand. Nog steedsWant reeds in 1569 hadden schout en sche penen van Soest, in hun antwoord op de enquete van Alva, erop gewezen dat de kerk dringend geld nodig had, „alsoe dat ganse dack van dye karck gans nyet en duecht ende verdervet alle dat in dye karck is." Niet „behoirlijck van d'oude wesen ge- zuyvert" betekent, dat er in de kerk nog te veel restanten van de vroegere eredienst werden aangetroffen mis schien altaren, schilderingen, wijwater bakken en dergelijke. „Kerckmeesters werden (worden) ge- stelt ende doen haere rekeninge gelijck als in d'andere parochiën van dit quar- tier." Benzineverbruik 1 15 Vraagt demonstratie. Model 1958 thans leverbaar. NIEUWERHOEKPLEIN 1 TELEFOON 2850 de Staten van Utrecht had gekregen. Toen Ds. Christiaan weg was, trad Bru no Jacobi weer verder op als predi kant-pastoor en hij is dat blijven doen tot 1594. In de loop van 1593 trok de door de Sta ten ingestelde enquete-commissie of com missie van visitatoren het platteland van Utrecht rond, bestaande uit Jhr. Frederik van Zuylen van Nijvelt, Ds. Joannes Gerobulus (Utrecht), Ds. Ger- rit van Blockhoven (Utrecht) en ouder ling Hendrik Buth. Zij hadden opdracht na te gaan, hoe het stond met de na leving van de voorschriften omtrent de invoering van de gereformeerde eredienst, of de als predikant dienst doende pastoor zich aan de gerefor meerde leer hadden aangepast en ook op grond van hun levenshouding ge schikt waren om het ambt verder te bekleden, hoe het met het onderwijs ter plaatste gesteld was, hoe de toe stand van kerkgebouwen en pastorieën was, en (een heel belangrijk iets) over welke geldbronnen de plaatselijke ker ken (parochies) beschikten. Op 31 okt. en 1 nov. 1593 bracht de commissie over haar bevindingen een uitvoerig schriftelijk rapport uit aan de Staten van Utrecht, het zgn. Visitatie rapport van 1593. Dit geschrift geeft een buitengewoon interessante kijk, met talloze finesses, op de kerkelijke toe stand van alle Stichtse dorpen in die verwarde tijd. Maar het zou ons te ver voeren, hier daarop verder in te gaan. Wij bepalen ons tot Soest. Over Soest Dit houdt in, dat, zoals in heel Kern land, telkenjare door de stemgerech tigde inwoners van Soest vier candi- daten voor kerkmeester werden aan gewezen en dat de Maarschalk van Eem- land daarvan twee benoemde, waarop zij in zijn handen de eed aflegden. De jaarlijkse verantwoording van de inkomsten en uitgaven geschiedde door hen ten overstaan van maarschalk, ge recht en „buren" (stemhebbende inwo ners). „De fabrycke heeft uut een weynich lants ende eenige cleine rentjens om trent 25 gld. 's jaers." (De fabrycke is het kerkelijk huishouden.) „Bruno Jacobus van Amersfoort be dient hier de kercke met predicken, is een monick geweest in 't clooster t'Soest, ende heeft hem te dezer plaetse als pastoor gedragen den tijd van 8 jaeren. Is gansch onervaren in de religie (bedoeld is de calvinistische confessie) ende verclaert, dat hij sijns dienste begeert ontslaegen te zijn". In een samenvatting verderop in het rapport wordt hij onder de drie „on- lijdelijcke (niet te tolereren) ende on- stichtelijcke predicanten" van Eemland genoemd „Bruno Jacobi, tot Soest, dewelcke be ter hier t'Utrecht in sijn clooster tot de Brigitten dienen sal bij sijne bagijn- tjes, dan hem (zich) hier ter plaetse van sijne tegenwoordige residentie te occuperen (bezig te houden), omme 't volck uut de kerk te houden". Men was dus over deze koppige, hard leerse leider niet erg te spreken, en als een opluchting klinkt het dan ook, als er een jaar later in het rapport bijgekrabbeld is „Dese monnick is ewech (weg), ende is aldaer bij provisie tot predicant gestelt op den 14en Junij 1594 Theodorus Anthony Victor." Het rapport vervolgde Tot de pastorye staet weynich zeeckers", d.w.z. aan het pastoorsambt zijn vrijwel geen vaste in komsten verbonden, „ende wert (wordt) dese man onderhouden bij omslach." „Coster is Goort Janssen, dewelcke oock de schoole 's winters bedient." In de andere jaargetijden moesten de kinderen namelijk hun ouders of de bazen van hun ouders op het land hel pen. Hij „heeft hiervoor twee cleyne ackerkens, ongeveerlijck 22 stuyvers 's jaers doende in huyre, met een huys- ken." Of dit hetzelfde miniatuur woninkje is, dat nog aan de oude dorpsschool in de Eemstraat annex is Het is niet zeker, dat dit gebouwtje helemaal tot 1593 te ruggaat. Het rapport besloot„Hier is een pas torie". Waar deze gestaan heeft, is niet met zekerheid te zeggen. „Ende hebben (de Soestenaren) oock een schutterie, dewelcke 's jaers van lantrenthen heeft omtrent 100 gld." Wat heeft dat Gaes- I beecker Gild nu in dit rapport te ma ken zult u zeggen. Men heeft blijkbaar erover gedacht, (dit blijkt ook uit het gerapporteerde over andere plaatsen) deze gilden en broederschappen als kerkelijke organisaties op te vatten en hun bezittingen en inkomsten eenvou dig te naasten. Maar dit denkbeeld schijnt niet tot uitvoering gekomen te zijn. Het Gaesbeecker Gild en het niet vermelde St. Anna-Gild zijn in elk ge val blijven bestaan, in het volle bezit van hun eigendommen en als een soort bolwerk van de katholieke bevolking. (Wordt vervolgd.) J. H. steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 NIEUWE ONDERWIJZERES. Aan de openbare school aan de Beetz- laan moet een nieuwe onderwijzeres be noemd worden en B. en W. bieden de raad de volgende voordracht aan 1. Mej. M. Vos, Kerk-Avezaath. 2. Mej. W. Walvis, Waddinxveen. 3. Mej. M. L. Noom, Steenbergen. HUMANISTISCH VERBOND. Zondagmorgen, 10.30 uur, zal in Oranje hof, Prins Bernhardlaan 40, de heer A. J. Wevers spreken over „Humani sering van het Bedrijfsleven". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr P. Don ker, Middel wijkstraat 34, tel. 2815 en dr J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, tel. 2423. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat.. Koninginnelaan 25 - Soestdijk le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. - BENZINE. BEL OP no. 2185. STEENHOFFSTR. 25 SOEST PADDESTOELEN TENTOONSTELLING. De kinderen van de chr. V.G.L.O.- school op Braamhage hebben padde stoelen gezocht en hiervan fantasie stukjes gemaakt, die tentoongesteld zijn. Wolfgang Bartels uit Baarn won de eerste prijs. 2. Tine Dorrestein en Joke Appeldoorn. 3. Jeanne Marchal, Baarn. 4. Constance Floor, 5. Ria Meinen en Betty Bakhuizen. HET RITME IN DE MUZIEK. De heer A. Heerkens, hoofdleraar in de muziek te Tilburg, heeft in het Oranje-Hotel, voor de leden van de Volksuniversiteit, gesproken over het ritme in de muziek, met muzikale toe lichting. Het ritme in de muziek is nauw ver want met het tempo dat een tijd ken merkt. De huidige mens wordt beheerst door het tempo, in tegenstelling tot en kele tientallen jaren geleden. Wij ver plaatsen ons zo snel, dat wij in korte tijd op geheel verschillende plaatsen kunnen zijn en dit belet ons vaak ons los te maken van het tempo waar in we leven en onze gedachten blijven aan dit tempo deelnemen. Het moderne leven heeft een grote in vloed op onze jeugd, die gegrepen is door het huidige levensritme. Dit ver oorzaakt de voor volwassenen vaak moeilijk te begrijpen voorkeur voor merkwaardige ritmen in de muziek. Bij nadere bestudering gaat men hier over anders denken, omdat men in ziet, dat dit ritme een uiting is van de tijd waarin wij leven. Het begrip ritme omvat de beweging, de levensimpuls, maar ook het mu- ziekelement. Het ritme, dat uit levens impuls ontstaat, doet de muziek geheel verschillend zijn, zodat het niet moei lijk is onderscheid te maken tussen componisten als Beethoven en Mozart, die door een geheel andere levensim puls gedreven werden en daardoor in hun muziek geheel verschillend ritme legden. Zij waren innerlijk van zo ver schillende structuur omdat hun levens ritme geheel verschillend was. Het ritme houdt tevens de ordening van de beweging in, want zonder deze or dening is muziek ondenkbaar. Deze or dening van beweging geldt echter niet alleen voor de dynamische kunsten als muziek, ballet en woordkunst, maar ook voor de statische als schilderen, beeldhouwen en architectuur. De heer Heerkens liet eerst de muziek uit het Afrikaanse oerwoud horen; twee xylofoons met verschillend ritme, soms samengaand. En hierna een zeer mo derne compositie van Karl Orff, de componist, die het aandurft het hui dige levenstempo als ritme in de mu ziek te leggen en de muziek met be hulp van xylofoons, klokken en koor aanpast aan de dynastiek van onze tijd. In deze muziek wordt teruggegrepen naar de primitieven. Darius Milhaud gebruikte bij zijn com positie „La Création du Monde" het geluid en het ritme van de oerwoud- trommen, die oproepen tot de gods dienstoefeningen als uiting van het le vensritme, dat 30 jaar geleden de mens beheerste. Een jaar later kwam George Gershwin met zijn „Rhapsodie in Blue". Dat was in 1924. Een ritme van de Mattheuspassion is het ritme van de tijd van Bach, uren vol gehouden en het is dit ritme, dat ons, naast de muziek, enige tijd bijblijft wanneer wij dit werk gehoord hebben. Het levensritme uit de tijd van Bach is echter geheel verschillend met het le vensritme van nu en zo sprekend ge worden, dat Strawinski voor zijn „Sym- phonie des Psaumes" een koor als rit misch instrumentarium gebruikt. oht P I 8 62. De volgende dag waren we lange tijd bezig met de schat naar de Hispa- nolia te brengen. Des avonds hoorden we luidkeels zingen en schieten. Dat zijn de muiters, zei kapitein Smolet. Zij zijn vast dronken, zei Zilver met een zekere minachting. Blijkbaar beschouw de hij zichzelf als een bevoorrecht per soon, juist zoals hij op de heenweg ge daan had. We besloten voedsel, wapens en kleding achter te laten voor de mannen, die wij niet meer wilde meenemen naar huis, waar zeker de galg hun deel zou zijn. Toen we de zeilen hesen en wegvoeren zagen wij hen knielen op het strand en ons smeken hen niet achter te laten. De dokter riep ze toe waar ze de pro visie konden vinden, die wij voor hen achtergelaten hadden. Het drong dan ook tot hen door dat ons besluit onherroepelijk was en een van hen sprong op en zond ons een kogel na, als laatste groet. De kogel doorboorde het grootzeil maar deed verder geeen schade. Het ritme van de huidige tijd heeft zo'n invloed op ons, dat het niet raad zaam is muziek van Mozart of Bach te beluisteren wanneer met in een auto zit en intens op het verkeer dient te letten. Van moderne muziek met het ritme, dat aangepast is aan deze tijd, zal men echter geen hinder ondervin den bij het behouden van de spanning, die nodig is om in het huidige verkeer te rijden zonder ongelukken te maken. De uidrukkingsmogelijkheden in de muziek zijn voor het veranderende rit me groter geworden. Wanneer men het geweld van vliegende storm en wa tervloeden hoort als het door Benjamin Britten wordt weergegeven in zijn com posities, dan verschilt dit veel van de weergave door Liszt in „Les Préludes". Bij Britten is het inderdaad de storm, bij Liszt slechts een flauwe afscha duwing. Hoort men het soldatenkoor uit Oedipus-Rex, dan blijft er van het beroemde soldatenkoor uit Faust wei nig over. Het tempo heeft op onze hele psychi sche structuur zijn stempel gezet en dit komt duidelijk tot uiting in de moderne muziek. Men ontkomt hier nu eenmaal niet aan en dat de jeugd voor deze moderne muziek een grote voor keur heeft is begrijpelijk. Na de pauze behandelde de heer Heer kens het ritme als element van de mu ziek en ook dit deel verduidelijkte hij met gramofoonmuziek. FUSIE K.A.B. SOEST-SOESTDIJK. De afdelingen Soest en Soestdijk van de K.A.B. zijn samengevoegd en de eerste ledenvergadering heeft plaats ge had. Tot voorzitter van het bestuur is de heer G. v. d. Berg, Staringlaan 14, gekozen. Sekretaris de heer P. H. Ver- steyne, Schrikslaan 27, penningmees ter de heer W. Beyersbergen, Korte Hartweg 15. Tweede voorzitter is de heer H. Klarenbeek, Lange Brinkweg 31a. Tweede sekretaris de heer A. v. d. Hoed, Korte Brinkweg 16, en tweede penningmeester de heer A. v. d. Deys- sel, Braamweg 77. Ledenadministrateur is de heer P. Dijkman, Korte Hartweg 10, commissarissen de heren J. van Veen en N. de Rijk. Huid zuiverheid - Huidgezondheid Voelen en oksels fris door Purol-poeder NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Mot Kruschen Salts - iedere dag die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee begonnen Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloed zuiverende organen die nieuwe stimu lans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit MEDISCHE DIENST. Dokter Van den Helm, Prins Alexander- weg 82, Huis ter Heide, tel. K3430-574, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen. UITVOERING DOOR UTILE DULCI. De toneelvereniging „Utile Dulci" opent zaterdagavond, 19 oktober a.s. het sei zoen met de opvoering, in „Huis ten Hal ve", van „U spreekt met uw moorde naar". Op zondagavond, 20 oktober heeft er een reprise van deze uitvoering plaats. HANDBAL. Deze week zijn de meisjes adspiranten van Vlido dan eindelijk weer op het veld verschenen en wel op eigen ter rein tegen U.H.V. Direct na de aanvang zette de voor hoede van Vlido haar beste beentje voor en ondanks het feit, dat zij met elkaar nog maar aan weinig wedstrij den hebben deelgenomen, was het sa menspel van de meisjes zo goed, dat zij er in slaagden reeds in de eerste helft 3 doelpunten te maken. De achterhoede kon echter niet ver hinderen. dat U.H.V. een tegenpunt be haalde, zodat de rust aanbrak met 3-1 voor Vlido. In de tweede helft kreeg Vlido spoedig weer de leiding en wist ook nu weer 2 doelpunten te maken. Zo eindigde de wedstrijd in het voor deel van Vlido met 5-1. Met goede moed gingen de jongens adspiranten naar Utrecht, om daar te gen U.D. hun eerste wedstrijd te spe len. Jammer genoeg dat de jongens tegenover oudere tegenstanders ston den, die al veel meer speltechniek be zitten, zodat U.D. dan ook won met 15-0.

Soester Courant | 1957 | | pagina 9