Bezoek van duitse journalisten 24 OKTOBER: DAG DER VERENIGDE NATIES. VERRASSING. IN DE HOEK. 35 jaar Soester Schaakclub. DINSDAG 22 OKTOBER 1957. 35e JAARGANG No. 8ó. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Wanneer men de geschiedenis der vol keren bestudeert, zal men steeds weer stuiten op de drang van de mensheid om zich van kleinere samenlevingen tot grotere gemeenschappen te ont wikkelen. Families vormden stammen en stammen verenigden zich tot vol keren, die zich soms onderling weer tot nog grotere volkeren samenvoeg den. In staatkundig opzicht wijst de geschie denis in dezelfde richting. Met name in West-Europa is deze ont wikkeling zeer duidelijk aanwijsbaar in het uitgroeien van de stad-staten der Middeleeuwen met hun eigen be stuursmacht, hun eigen rechtspraak en hun eigen muntwezen, via de vor ming van gewesten tot de land-staten van onze tijd. De historische ontwikkeling is echter ook hiermee nog niet ten einde. De economische belangen van min of meer gelijkgerichte staten hebben ge leid tot een streven naar douane-unies en economische unies, op welk gebied met name de drie Benelux-landen reeds een zeer grote vooruitgang hebben ge maakt. Bovendien begint in West-Eu ropa de internationale tussen-state- lijke) samenwerking op enkele terrei nen reeds plaats te maken voo*r een supranationale bovenstatelijke) vorm van samenwerking, gelijk in de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal en in de in oprichting zijnde Euro- markt en Europese Atoomgemeenschap. In deze gemeenschappen hebben de na tionale regeringen reeds een deel van haar eigen bevoegdheden overgedragen aan boven-nationale organen en auto riteiten. Het is niet moeilijk te voor spellen, dat in het verdere verloop der geschiedenis uit deze kunstmatige sa menwerkingsvormen uiteindelijk een na tuurlijke Europese samenleving ont staat, zoals uit de republiek der zeven Provinciën ook de Staat der Nederlan den is geboren. Ook dan zal de geschiedenis in dit opzicht haar eindpunt echter nog niet hebben bereikt, want het ligt in de lijn der historie, dat ook de hier en daar reeds groeiende continentale samenle vingen zullen uitmonden in 'n wereld samenleving van alle volkeren. Een verre voorloper hiervan zou men kunnen zien in de Verenigde Naties. Het is echter onjuist, de Verenigde Naties aan te duiden als een wereld- parlement, gelijk soms wel geschiedt. De Verenigde Naties in haar huidige vorm zijn niet anders dan een wereld forum, waar de vertegenwoordigers van meer dan tachtig souvereine natio nale staten op een internationale (dus tussen-statelijke) basis tot overeenstem ming trachten te komen over de op lossing van bepaalde concrete wereld problemen, zoals de handhaving van de vrede en de bevordering van de wel vaart in de wereld. De Verenigde Na ties hebben geen enkel supranationaal (of boven-statelijk) gezag. Zij ontlenen haar gezag niet aan de souvereine uit spraak van een meer of minder grote eensgezindheid tussen de nationale re geringen ten aanzien van een bepaalde kwestie. Ofschoon deze eensgezindheid in het politieke vlak vrijwel geheel ontbreekt, blijkt daarentegen in het sociale en eco nomische vlak een vrij grote mate van eensgezindheid tussen de aangesloten landen te kunnen bestaan. Tot op ze kere hoogte zou men hierin een paral lel kunnen zien met de eeuwenlange ontwikkeling van West-Europa. Vooral sinds het einde van de Tweede Alles kunstmaan wat de klok slaat, Ieder volgt haar op haar baan; Zeer gemengd zijn de gevoelens, Vooral van d'Amerikaan. 't Duizelt in mijn dwaze hersens, Ik snap er geen jota van Hoe of iemand zó iets maken En precies berek'nen kan. Alles klopt op de seconde Wat een hersens heeft de Rus (Ik had voor mijn rekensommen Hoogstens nu en dan twee plus.) Wie had óóit gedacht, dat Rusland Zó vlug, zó verbazend gauw, En daarbij nog zelfs vrijwillig Satelietstaat worden zou CLINGE DOORENBOS. Wereldoorlog is steeds meer het be sef doorgebroken, dat de welvaart in de wereld één en ondeelbaar is en dat onze eigen productie, onze eigen werk gelegenheid, onze eigen export en daar door onze eigen welvaart afhankelijk is van het vinden van buitenlandse af zetmarkten voor onze producten. Wan neer wij er daarom in zouden slagen, de meer dan anderhalf milliard men sen uit de nu nog onderontwikkelde gebieden een voldoende koopkracht te helpen verkrijgen, dan zouden ook wij daar op den duur de economische vruch ten van plukken. Tevens zou daardoor de ontstellende geestelijke en materi ële nood van de Afrikaanse en Azia tische millioenenbevolking kunnen wor den gelenigd. Men is dus op allerlei wijzen gaan zoe ken naar mogelijkheden om de levens standaard van deze volkeren te ver beteren. De hulpbronnen zijn echter beperkt en de nood is onnoemelijk groot. Op nationale basis zal dit wereldpro bleem nooit tot een oplossing kunnen worden gebracht en daarom hebben de Verenigde Naties ongeveer acht jaar geleden in grote eensgezindheid het ini tiatief genomen tot een gemeenschap pelijke aanpak van dit probleem, waar door men zou kunnen beschikken over alle kennis en kunde, welke in de we reld op dit gebied aanwezig is. De hulp acties, welke door de Verenigde Naties en de met haar samenwerkende inter nationale organisaties ten aanzien van de opheffing van de nood in de onder ontwikkelde gebieden worden gevoerd, vat men samen onder de naam „Tech nische Bijstand", een begrip, dat ook in ons land veel weerklank heeft ge vonden. Uit de jaarverslagen van de Verenigde Naties en de andere inter nationale organisaties blijkt telkens, hoezeer ons land tot de meest actieve deelnemers aan deze hulpactie behoort, Naast de internationale hulpacties, die door de regering met volledige mede werking van onze volksvertegenwoor diging worden gesteund, is in ens land in navolging van Noorwegen en enkele andere landen ook een par ticuliere organisatie ontstaan waarin alle bevolkingsgroepen zijn vertegen woordigd en die zich de inschakeling van het particulier initiatief bij de hulp aan de nu nog onderontwikkelde ge bieden ten doel stelt. Dit is de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard Algemeen voorzitter is. Op 24 oktober, de „Dag der Verenigde Naties" waarop in de gehele wereld de oprichting van de Verenigde Naties wordt herdacht, zal de NOVIB een be roep doen op de vrijgevigheid van het Nederlandse volk ter leniging van de nood in een nog onderontwikkeld ge bied. Hier ligt voor ieder van ons persoonlijk een taak van wellicht his torische waarde, namelijk de mede werking op hoe bescheiden schaal ook aan de verbreding van de inter nationale solidariteit en daardoor aan de uiteindelijke totstandkoming van een waarlijke wereldgemeenschap, gelijk onze voorouders hebben gewerkt aan de totstandkoming van onze nationale gemeenschap. Zes duitse journalisten en de heer K. Hilse, Verkehrsdirektor van de stad Soest in Westfalen, zijn zaterdagmorgen gestart voor een bliksembezoek aan onze gemeente en toen ze over de grens waren en wisten in het kleine Nederland te zijn, vergisten zij zich in de afstanden hier, waarvan ze wis ten dat ze niet enorm zijn, maar die ze toch onderschatten, want ze kwamen cm half vier aan het raadhuis, terwijl ze om drie uur verwacht werden. De heer Hilse was vergezeld van de heren C. Elbert en H. Reutter van de Soester Anzeiger, E. Unverricht en G. Kierblewski van de Westfalenpost, E. Sylvanus van de Westfallische Rund schau en J. Schrödter van de Beobachter an der Haar. Na de begroeting van de duitse gasten door de burgemeester, de gemeente secretaris, de heer J. J. J. M. Festen, de wethouders J. v. d. Arend en K. de de volgende morgen foto's gingen ma ken, in de stille hgop dat ze een lid van de koninklijke familie zouden zien. Via Praamgracht, Stadhouderslaan, Brinkweg en Eemstraat naar Oud Soest aan de voet van de toren, maar wat ons Soest aan oudheidkundig schoon te bieden heeft is niets in vergelijking tot het duitse Soest, dus met extra trots werden de nieuwe wijken in Soest- Zuid getoond en terecht kon gegeurd worden met de prachtige school in de Bonifaciusstraat. Over de R.K.-kleuter- school in Soest-Zuid waren ze even eens zeer enthousiast en ze meenden dat al die kleine paren pantoffeltjes, die stonden te wachten tot hun minia tuur-eigenaren maandag weer aan de slag zouden gaan, een typisch voor beeld van hollandse Sauberkeit waren. Voor klompen hadden ze echter nog meer belangstelling. Een korte wandeling in de Soester Haan, het bestuur van de V.V.V. en de plaatselijke pers, gaf onze burge meester uiting van zijn voldoening over het bezoek van de Soester pers, die zich steeds beijverd had de goede ver standhouding tussen de bewoners van het duitse en nederlandse Soest te be vorderen door hun publikaties bij de verschillende uitwisselingen, die de laatste jaren hadden plaats gevonden. Hierna gaf de burgemeester een uitvoe rige uiteenzetting over onze gemeente aan de hand van een wandkaart, zodat de duitse gasten voor de rondrit vast een indruk konden krijgen en tot de conclusie konden komen, dat hun stad, met 33000 inwoners, van geheel andere structuur is dan onze gemeente met 2.6000. Braamhage, ons nieuwe bejaardencen trum, vonden ze prachtig en het paleis had zozeer hun belangstelling, dat ze duinen met vergezichten, die ze in het westfaalse Soest missen, werd gevolgd door een bezoek aan het natuurbad, waar de camera's weer hun werk deden. Over de vliegbasis, waarvan met grote nadruk door de gastheren betoogd werd, dat het de grootste militaire basis van Europa is, naar de nieuwbouw op Soes- terberg, dat, volgens de gasten, verre weg te preferen is boven hun eigen nieuwbouw. Een kort samenzijn voor de maaltijd in de hotels v. d. Brink en Bosvijver en 's avonds een gezellige bijeen komst in de bar van restaurant Eemland, waar wethouder v. d. Arend, als voorzitter van de V.V.V.zijn duitse collega en de journalisten begroette. Mede door hun aktiviteit waren de be trekkingen tussen de inwoners van de beide plaatsen zo uitstekend geworden en als aandenken aan dit bezoek schonk de heer v. d. Arend de gasten een asbak met de oude toren en de datum van het bgzoek erop. De heer Hilse, die 's middags de bur gemeester bedankt had na zijn wel komstwoord voor de hartelijke ont vangst, dankte nu voor de prettige wij ze, waarop hij en zijn landgenoten de gemeente Soest hadden kunnen be zichtigen. Zij hadden de indruk gekregen, dat het hier prettig wonen moet zijn en dat Soest tevens een ideaal vakantie oord is, zodat zij graag hun stadgenoten zouden opwekken tot een bezoek. Te oordelen naar de mooie bouw in onze gemeente moesten hier heel veel rijke mensen wonen, maar de aanwe zige Soestenaren trokken dit in twijfel. De heer Hilse schonk, namens het Ver- kehrsamt, een afbeelding van de stad Soest uit de zeventiende eeuw, met het verzoek dit stadsbeeld in lijst op het gemeentehuis een plaatsje te willen bezorgen. De heer Schrödter sprak namens de journalisten en hij toonde zich even eens verrast door de hartelijke ont vangst. Zijn collega's en hijzelf zouden het op prijs stellen de duitse Soeste naren te vertellen van het prettige bezoek dat zij aan onze gemeente gebracht hadden. De heer Schrödter schonk de voorzitter van de V.V.V. een mand met wat hij een „westfalisches Frühstück" noemde en het bleek een stevig ontbijt te zijn met levensmid delen voor vele dagen en drank voor vele uren. Het gezellig samenzijn, dat hierna tot in de kleine uren voortduurde, werd even voor serieuze arbeid onderbroken toen de heer J. K. de Bruin, die namens F.V.O. aanwezig was, werd ondervraagd over deze vereniging, die begin no vember een bezoek aan Soest zal bren gen. Zondagmorgen hebben de duitse gas ten vele foto's genomen en tegen de middag zijn ze vertrokken. Vijf en dertig jaar geleden werd de Soester dam- en schaakclub opgericht, die later gewijzigd werd in een schaak club en vrijdagavond hebben de leden, na een jaarvergadering, in het Oranje Hotel dit feit herdacht. De heer H. de Graaf, de voorzitter, ver welkomde de leden en herdacht de over leden voorzitter de heer Van Goor den Oosterlingh. Na de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden de periodiek af tredende bestuursleden, de heren J. Gorter en A. van Dijk, herkozen. Er zijn in het afgelopen jaar twee vaka- tures ontstaan door het aftreden van de heren J. Spijker en A. de Vries. In hun plaats werden de heren G. Th. van Munster en A. Hilhorst benoemd. De heer Van Munster zal als secretaris fungeren. In de kascommissie werden de heren Immerzeel en Boesj es gekozen. De heer J. Gorter, wedstrijdleider, deelde mee, dat de competitie normaal verlopen was. Het eerste tiental bezette de vierde plaats in de tweede klasse en het tweede tiental de derde plaats in de vierde klasse. Het tweede team is echter sterk genoeg om binnenkort te kunnen pro moveren. De opkomst van de leden is bevredigend geweest en er waren weinig invallers nodig. In de strijd om de Oranje Hotel beker tussen Amersfoort Baarn en Soest viel dit jaar geen be slissing, daar de drie teams evenveel winst- en verliespunten behaalden. De beker is dan ook niet uitgereikt. Bij de onderlinge wedstrijden bleek dat zich geen verschuivingen voorge daan hebben. Alles bleef zoals het was en er waren geen jongeren, die zich met schaakelan naar voren drongen. De eerste competitiewedstrijd wordt deze week gespeeld tegen de vereniging „Denk en Zet". De heer C. Samson kreeg voor de tweede maal de wissel beker als clubkampioen. Er zullen vier nieuwe schaakklokken aangeschaft wor den. De heer H. Overgoor dankte de heer Schreuder voor alles wat hij voor de hongaarse schaaksters gedaan heeft, die hier enige tijd geleden simultaan kwa men spelen. Hierna werd de vergade- ring gesloten en begon de feestviering. De voorzitter, de heer De Graaf, noemde het bereiken van de 35-jarige leeftijd door een vereniging een mijlpaal waar bij even stil gestaan moet worden, al zijn er dan verenigingen, die veel ouder Regeren is vooruitzien, maar omdat in de vestigingseisen voor een minis terzetel (nog) niet is opgenomen, dat zij helderziend moeten zijn, ligt het. voor de hand, dat zij de taak van „vooruitzien" vaak op andere schou ders moeten leggen. Wat wegen- en woningbouw betreft, be rust dit bij 's lands planologische dienst, die er in theorie voor hebben te zor gen, dat de generaties, die na ons ko men, wat wegen en woningwet betreft, zich niet laatdunkend over ons uitlaten. Dit plannenkantoor, onder leiding van Ir Thijsse, heeft ons laten weten, dat, wanneer wij niet willen dat over een paar jaar de zaak in de soep loopt, in het westen van het land 6 nieuwe ste den zullen moeten worden gebouwd, die niet te ver van elkaar mogen liggen en dat we, om het toenemende verkeer op te vangen, 18-baans verkeerswegen zullen moeten aanleggen Dit is een plan van grootse allure. 6 nieuwe steden en 18-baans wegen. Diep ontzag moeten we hebben voor de mannen, die in de stilte van hun stu deerkamer tot deze daverende conclu sie komen. Dit is nu net de morele ruggesteun, die ons ontbeerde in een tijd dat de regering, na een ontroerende oproep en onder belofte van een hoge rentevergoeding, er in slaagde bij de burgerij zoveel miljoenen los te praten, dat de in uitvoering zijnde bouwwerken kunnen worden afgebouwd. Voor de deelnemers aan het verkeer en vooral voor de wegenbouwers moet het een troostende wetenschap zijn, dat weliswaar de huidige plannen voor 4- baans wegen niet kunnen worden uit gevoerd, maar dat er een potje voor hen op het vuur staat voor 18-baans wegen. Toegegeven, ze hebben niet veel aan ar die mooie plannen en we zouden al als een kind zo blij zijn met alleen maar voldoende woonruimte in de bestaande gemeenten en voor het verkeer 4-baans wegen. Toch is het wel leuk plannen te hebben al zijn ze ook nog zo onwe zenlijk. H. OEKMAN. zijn. Het was het moment om even te den ken aan de leden, die de vereniging door de dood ontvielen en aan de wer kers van het eerste uur, die de baby met twee gezichten (schaken en dam men) op de been hielpen. In het bijzon der moest de vereniging de heren Tim mer sr en S. de Zoete dankbaar zijn. De heer De Zoete, van wie het initiatief tot oprichting van de vereniging uitging, was op de feestavond aanwezig. Na tien jaar trad de heer Schreuder als lid toe en het is ieder bekend hoeveel hij voor de vereniging gedaan heeft. Ook drs Dupree en de heer Stuiver wer den door de voorzitter als voortreffe lijke leden genoemd. Hoogtepunten uit deze 35 jaren waren de nationale en internationale wedstrij den en het jaar waarin drie teams kam pioen werden. Toen het eerste team in 1940 kampioen werd moest voor een plaats in de hoofdklasse in Leeuwarden gespeeld worden. Het doel werd echter net niet bereikt. De voorzitter vond het gewenst niet aan de dieptepunten voorbij te gaan. De Baarnse vrienden traden uit de ver eniging en gingen zelfstandig met scha ken door en dit was een van de voor naamste oorzaken waardoor het eerste team degradeerde. Het is de wens van de vereniging meer leden aan te trekken en zo mogelijk opnieuw wedstrijden te organiseren, zo als die enkele jaren geleden plaats von den. Het is tevens nodig dat het eerste tiental een plaats in de eerste klasse herovert en de heer De Graaf stelde voor een vijfjarenplan te maken, waar door al deze wensen vervuld zouden kunnen worden. De leden zouden dan het bestuur deze gunstige resulta ten als geschenk bij het 40-jarig be staan kunnen aanbieden. Hierna volgde het feestprogramma, waarbij de heer Van Ben turn uit Baarn op de piano met de Soester schaakclub mars startte. Het arrangement was van de heer Schreuder, die de dichter bleek van „Des Schakers Lied", dat door de leden van de vereniging op de wijze van Io Vivat gezongen werd. Declamatie door de heren De Graaf, Amelunxen, Overgoor en Hilhorst, kol derschaak en schaakkolder brachten de stemming er in, zodat het zevende lus trum op prettige wijze gevierd werd.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1