KUNNEN EN WILLEN WIJ NOG SPAREN? DERTIG JAAR E.H.B.O. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen, VRADIJG 25 OKTOBER 1957. 35e JAARGANG No. 81. SOESTER OURANT Verschuilt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Nederlanders zijn een spaarzaam volk. Dit althans wordt algemeen be weerd. De Spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, hebben voorlopig nog geen rede om aan de waarheid hiervan te twijfelen. Ook nu wordt er maandelijks nog door duizenden mensen gespaard en het aantal spaarders bij de bovengenoemde spaarbanken neemt nog voortdurend toe. „Hoe denkt u over sparen lijkt dus een overbodige vraag. Toch werd bij de nadering van Wereldspaardag en Wereldspaarweek deze vraag aan vele tientallen mensen voorgelegd. Aan huis moeders, die op een zonnige middag, met hun jongste in de kinderwagen bij zich, op een bankje in park of plantsoen zaten. Aan mannen, die hun werk langs de weg verrichten en die een kwartiertje neerstreken in een kof fiehuis. Aan vakantiegangers, die in de afgelopen maanden van de zomer op café-terrasjes zaten te luieren. Aan medereizigers in de trein. Aan arbeiders en studenten, aan gepensionneerden, werkende vrouwen en kantoorbedien den. Aan een krantenjongen en aan een taxichauffeur. Aan een onderwijzer en aan een vertegenwoordiger. Aan een lokettiste en aan een barkeeper. Aan mensen, die met elkaar maar een fractie van de Nederlandse bevolking vormen, maar die niettemin een rede lijke doorsnee geven van ons volk. „Hoe denkt u over sparen Och de meesten denken er wel vriendelijk over. Maar dit wil daarom nog niet zeggen, dat zij het zelf ook doen. En als zij het niet doen, mogen wij daaruit nog niet afleiden, dat zij het nalaten omdat zij het niet zouden kunnen. Veel mensen vertelden dat zij nooit aan sparen toe komen, zouden wel degelijk geregeld wat spaargeld kunnen overhouden, als zij hun inkomen met wat meer overleg wilden beheren. Als zij zichzelf enkele beperkingen zouden willen opleggen, die beslist nog geen verarming van hun leven behoeven te betekenen. Wij den ken daarbij heus niet alleen aan de jongeman, die bijna al zijn geld in gram- mafoonplaten belegde, of aan de vrouw die, gedreven door gevoelens van onbe hagen, hele middagen en avonden doorbracht in café's en bars. Wij denken vooral juist aan alle ge woon levende mensen, die een gewoon inkomen hebben en die daarmee ge woon omgaan, maar die toch de groot ste moeite hebben om iedere k?er de eindjes aan elkaar te knopen. Want tegenover hen staan de tiental len, die in precies dezelfde omstandig heden verkeren, maar die wel uitkomen met hun geld. Die nooit met tekorten zitten, juist omdat zij geregeld wat geld naar de spaarbank brengen. Dit zijn de mensen die vooruitdenken, die zich realiseren dat er in ieder huis houden steeds uitgaven voorkomen welke niet uit het lopende inkomen kunnen worden voldaan en die daar voor sparen. Want sparen is al lang niet meer het vergaren van geld zonder dat men er een bestemming voor heeft. Sparen is tegenwoordig vooral sparen voor een bepaald doel dat men scherp voor ogen houdt. Sparen bijvoorbeeld voor dure kleding stukken, die men geregeld moet aan schaffen, voor vernieuwing of uitbrei ding van huisraad en meubilair, voor verwarming in de winter en voor uit gaan in de vacantie. Sparen is vóór alles geworden tot een onderdeel van het beheren en besteden van het in komen. Een onderdeel dat daarmee on verbrekelijk verbonden is. De Wereldspaardag en Wereldspaar week, die de spaarbanken van 24 tot 31 oktober vieren, vormen een gele genheid om in landelijk verband en ook internationaal hierop eens met nadruk de aandacht te vestigen. PROEF SIRENES B.B. De eerstvolgende »proef met de sirenes van de Organisatie Bescherming Bevol king heeft plaats maandag, 4 november a.s., des middags te 12 uur. OPBRENGST COLLECTE. De in de vorige week in Soest gehou den collecte voor het „Protestants In terkerkelijk Thuisfront" heeft opge- bi acht 1033.15. Morgen bestaat de afdeling Soest van de Kon. Nederl. Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken 30 jaar en dinsdag zal dit gevierd worden met een feest avond in „Eemland". In ons land leidde het streven van dr C. B. Tilanus jr tot het oprichten van de E.H.B.O. op 24 november 1893. In Soest ging het initiatief uit van mej. Ch. A. Hille en op 19 oktober 1927 werd een propaganda-avond belegd. Een week later werd de afdeling in de chr. Ulo-school opgericht en het bestuur bestond uit het echtpaar Hut, mej. Hille en de heren Van Diermen, v. d. Berg, Terhaar en Zwiep. Op deze vergadering werden de artsen J. H. A. Rupert, en P. G. de Vos en de heer W. Hilhorst lid. In 1928 waren de artsen Rupert, De Vos en Donker docent en in 1929 werd dokter Rupert tot voorzitter gekozen. Mejuffrouw Otma werd in dat jaar penningmeesteresse. In 1930 traden mevr. Rademaker en de heer Spies tot het bestuur toe en de eerste zieken auto, een Studebaker, werd aangeschaft. Daarmee was Soest de eerste en enige afdeling, die een eigen ziekenauto exploiteerde en zij is dit nu nog. In het zelfde jaar werden de heren W. Hilhorst, Drost en Rebergen bestuurs lid. In 1931 werd mej. M. van Herwaar den lid van de commissie die de zieken auto beheerde en zij heeft ook thans nog de administatie, die de exploitatie van deze auto met zich meebrengt. In 1932 verhuisde de ziekenauto van Garage Alblas naar de Autokluis. In 1933 behaalde de afdeling een derde prijs op de nationale wedstrijd te Schie dam. In 1934 namen mej. Van Herwaar den en de heren Kroon en Zwiep zit ting in het bestuur. In 1936 werd de ziekenauto bij Garage Klomp onder gebracht en de heer C. Klomp werd in dat jaar bestuurslid. Thans is hij dit nog. In hetzelfde jaar werd de eerste propa- gandacommissie benoemd. In 1937 werd mej. C. Butselaar bestuurslid. De Stu- debaker-ziekenauto werd vervangen door een Ford. In 1938 kwam het een heidsdiploma tot stand. In 1939 werden mej. G. Hilhorst en de heer Quelle be stuurslid. In de jaren 1940-1945 werd hulp verleend bij bombardementen. De heer K. Lam werd bestuurslid en het bestuurslid de heer D. Kroon werd door de duitsers terechtgesteld. Op 11 juni 1945 werd de eerste verga dering na de bevrijding gehouden. De heer W. van Diermen werd tot bestuurs lid benoemd. Op 22 oktober 1945 legde dokter Rupert de voorzittershamer neer. Hij werd tot erelid benoemd. Dokter P. G. de Vos werd tot voorzitter benoemd. In 1946 nam mej. W. Kronenburg af scheid als bestuurslid en mej. C. v. d. Kuilen en de heer J. Wonder werden in het bestuur benoemd. In 1947 werd het twintigjarig bestaan gevierd. In 1948 werd mevr. Th. Reg- nery-v. d. Hoek bestuurslid. In 1949 werd de Ford vervangen door een Pac- kard. In dat jaar behaalde de wedstrijd- ploeg, bestaande uit de heren C. Klomp, W. J. van Diermen en K. Lam, te Zui len het districtskampioenschap en zij werden uitgezonden naar de landelijke wedstrijden te Almelo. In 1950 ontving dokter Rupert het gou den E.H.B.O. insigne. In 1951 werd te Amersfoort de derde prijs bij de dis trictswedstrijden behaald. Bij het 25- jarig bestaan in 1952 werd de districts wedstrijd in Soest gehouden en het team, bestaande uit de dames méVr. Th. Regnery-v. d. Hoek en T. Hilhorst en de heer K. Lam behaalde het kampioen schap en werd uitgezonden naar de lan delijke wedstrijd te Vlissingen. Dokter de Vos en W. P. Hilhorst ontvingen de zilveren dr Tilanus-medaille. In juni 1953 werd hulp verleend bij de vliegfeesten te Soesterberg. Op 5 fe bruari 1954 overleed het erelid dokter De Vos te Doorn. Op 26 maart 1954 werd voor het eerst tussen Amersfoort, Baarn, De Bilt, Bilthoven en Soest een wedstrijd gehouden om de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de wielerver eniging „Tempo". Op een feestavond, gehouden op 8 oktober 1954, werd aan mejuffrouw Van Herwaarden de zilveren dr. Tilanusme- daille uitgereikt. In 1956 was de ziekenauto 25 jaar in bedrijf (1 januari) en tevens was hij 20 jaar gestationeerd bij garage Klomp. Op 6 maart van dit jaar werd Soest eerste in de rayonwedstrijd te Baarn. Op 19 april overleed de oud-voorzitter en het erelid dokter Rupert, die op 23 april ter aarde besteld werd. Op 24 mei 1957 won de afdeling Soest voor een jaar de Tempo-wisselbeker. Thans beschikt de vereniging over 5 docenten, de doktoren Donker (die bij het 25-jarig lidmaatschap de zilveren dr Tilanusmedaille ontving en in 1953 voorzitter werd als opvolger van dok ter De Vos), Tervoert, Schutte, Van Beurden en Stroband. NUTSSPAARBANK REIKT FRAAIE KALENDER UIT. Het is in de loop der jaren een goede traditie geworden, dat de Nutsspaar- bank gedurende de Wereldspaarweek een fraai uitgevoerde kalender ter be schikking van haar inleggers stelt. Ook dit jaar is J. Voerman de'ontwer per hiervan. Hij ontleende zijn kleurige taferelen aan de bloemenwereld De 4 platen zijn een lust voor het oog en een ieder, die deze kalender in zijn bezit krijgt zal hieraan veel vreugde bele ven. De achterzijden der bladen zijn voor zien van een alleszins lezenswaardig commentaar, in aansluiting op de voor stelling. der voorpagina. Ook de kinderen van de scholen, waar het schoolsparen is ingevoerd, zullen in de wereldspaarweek niet worden vergeten. SOLISTENCONCOURS. Op het dezer dageii te Zeist gehouden solistenconcours vocjr accordeon behaal den de volgende plaatsgenoten de on derstaande prijzen. Elementaire afdeling Mej. van Ti el 2e prijs, Eddy Noojf 2e prijs, H. Boeink 2e prijs, R. Enders le prijs (zilveren plaquette). le afd. amateursA. Ammerlaan 2e prijs, mej. G. Smit le prijs. Allen zijn leerling^ van de le Nederl. Accordeonschool Hilversum, afd. Soest. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag. S.E.C, A-Zebra's A te 3.45 u. S.E.C. B-T.O.V. A te 2.45 u. Eemnes a-S.E.C. a te 2.30 u. T.O.V. a-S.E.C. b te 3.30 u. Welpen Quick 1-S.E.C. 1. B.D.C. a-Eemnes a te 3.45 u. B.D.C. b-Limvio b te 2.30 u. Zondag. ARES 1-S.E.C. 1 te 2 u. S.E.C. 2-Gooi 4 te 12 u. Amersf. Boys 3-S.E.C. 3 te 12 u. Victoria 4-S.E.C. 4 te 12 u. S.E.C. 5-N.S.C. 3 te 12 u. B.C.D. 1-Avance 1 te 2.30 u. D.W.S.M. 2-B.D.C. 2 te 2.30 u. Naarden 3-B.D.C. 3 te 12 u. B.D.C. 4-Actief 4 te 12 u. D.V.S.U. A-B.D.C. A te 12 u. Korfbal. Zondag. K.V.S. 2-Olympia 4 (Bussum) te 12 u. K.V.S. 1-Olympia 3 te 2 u. Handbal. Dames. D.E.S. 1-B.D.C. 1. Blaricum-juniores-B.D.C.-juniores. B.D.C.-adspir.-S.D.O.-adspir. Hockey. Zaterdag. Meisjes. A'foort B-Soest B te 2 u. Jongens Soest D-Soest C te 2 u. (Birkstraat). Soest A-Schaerweyde B te 3.15 u. (Birkstraat). Voordaan A-Soest B te 3.30 u. Zondag. DamesPinoké 2-Soest 1 te 11 u. Kampong 5-Soest 2 te 11 u. Soest 3-Hilversum 6 te 12 u. (Schrikslaan). Heren Kampong 5-Soest 1 te 11 u. Soest 2-Schaerweyde 4 te 11 u. (Birkstraat). Soest 3-Kampong 6 te 2 u. (Birkstraat). INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. De tweede injectie van de inenting te gen kinderverlamming zal plaats vin den op 4 en 7 november in het ge bouw van het Wit-Gele Kruis aan de Molenstraat en voor Soesterberg op 6 november in de lagere school aan de prof. Lorentzlaan. Alle plaatselijke art sen zijn wederom ingeschakeld. In totaal hebben in de gemeente Soest ruim 100 kinderen hun eerste injectie niet gehad. Vele kinderen waren toen ziek. Deze worden allen nogmaals in de gelegenheid gesteld de eerste injectie te ontvangen op de bovengenoemde data, maar op een afzonderlijk uur. De ouders ontvangen voor deze na-inen ting een afzonderlijke oproep en wor den verzocht zich stipt aan deze tijd te houden. Zij, die geen oproep ontvingen, worden verzocht zich zo spoedig moge lijk in verbinding te stellen met de afd. Sociale Zaken ter gemeentesecretarie (toestel 5). HET GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU SOEST BETER GEHUISVEST. Op 30 oktober a.s. zal het voor de ambtenaren van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Soest een vreugdevolle dag worden. In de namiddag zal alsdan het geheel gerestaureerde dienstgebouw officieel worden geopend door de directeur-ge neraal voor de Arbeidsvoorziening, dr ir D. R. Mansholt. Deze officiële opening zal plaats vin den tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van het gemeentehuis. Vervolgens wordt de genodigden de gelegenheid geboden het gerestaureer de dienstgebouw te bezichtigen. Over de thans verkregen kantoorruimte wenst men zich van de zijde van het Gewestelijk Arbeidsbureau nog niet uit te laten, aangezien men niet op de feestelijk opening vooruit wil lopen. Wij kunnen echter wel verklaren, dat de huisvesting van dit bureau aanmer kelijk is verbeterd. De dienst voor de arbeidsvoorziening in bet gewest Soest, waaronder de ge meenten Baarn, Eemnes en Soest re- sorteren, heeft, na een aantal jaren moeizaamwerken, een verantwoord on derdak verkregen. Als schakel tussen werkgever en werk nemer oefent dit bureau de van over heidswege geleide en in stand gehouden arbeidsbemiddeling uit. Enige mannelij ke werknemers verzorgen de arbeids bemiddeling voor mannen, waarbij ook speciaal aandacht wordt geschonken aan de bemiddeling van jeugdigen, oudere arbeidskrachten, gerepatriëerden uit In donesië en de lichamelijk en/of gees telijk gehandicapten. Een vrouwelijke kracht voert de arbeidsbemiddeling voor vrouwen uit. Zowel de jeugdbemiddelaar als de vrou wenbemiddelaarster houden zich voorts bezig met beroepenvoorlichting op de scholen, zulks in het kader van de schoolcontacten. Voor de beroepskeuzevoorlichting in dit gewest wordt gebruik gemaakt van de diensten van de beroepskeuze-adviseur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amersfoort. Het G A.B. beschikt daarvoor thans over een testkamer, waarin zowel de schriftelijke als de mondelinge onder zoeken kunnen plaats vinden. Op het gebied van het ontslagrecht geeft dit bureau in het gewest Soest uitvoering aan de ontslagbepalingen van het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen 1945. Als rijksaanmeldingskantoor voor emi gratie verleent het G.A.B. alle moge lijke hulp aan aspirant-emigranten, waartoe ook op vrijdagavond het bu reau van 7 tot 8 uur geopend is. De scholing, de omscholing en her scholing, hetzij in rijkswerkplaatsen, hetzij in bedrijven, al dan niet met toekenning van trainingstoeslagen, wor den door dit bureau zo veel mogelijk bevorderd. Het afgeven van werkvergunningen voor vreemdelingen, als bedoeld in de daartoe bestaande wettelijke voorschrif ten, behoort tot de taak van het ar beidsbureau. Hoewel deze opsomming nog niet ge heel volledig is, kunnen we toch vast stellen, dat de invoering van al deze taken het best vanuit een goed geou tilleerd kantoorgebouw kan plaats vin den. Voor de ambtenaren van het G.A.B. is dit vanzelfsprekend prettig, maar het bedrijfsleven, in al zijn schakeringen, kan gelukgewenst worden met deze be langrijk verbeterde huisvesting van het gewestelijk arbeidsbureau. Over welke zaak en over welke pro blemen men ook spreken wil, het ar beidsbureau te Soest kan nu goed ont vangen en voor gesprekken van ver trouwelijke aard behoeft men niet meer elders zijn heil te zoeken. BROMFIETSER DOOR AUTO GEGREPEN. A. S., wonende aan de Molenstraat, stak gisteravond te ongeveer 6 uur, rij dende op zijn bromfiets, nabij de Dal- weg, de Steenhoffstraat over. Hij werd gegrepen door een uit de richting Soestdijk komende auto bestuurd door J. B. alhier. S. liep geen noemenswaardig letsel op. Dat onze gemeenteraad in de kwestie van de Soester werkplaats voor minder validen door B. en W. is gepasseerd, betreur ik zeer. Maar ja, onze regering heeft in de laatste jaren ook zo vaak de le en 2e Kamer als Pierre Snot behandeld, dat we ons kunnen indenken, dat dit een weinig op lagere bestuursinstan- ties overslaat. Maar jammer is het wel en daarom begrijpelijk dat vele raads leden te kennen gaven, dat zij er niets voor voelden, dat hun rechten worden aangetast. Dat we in onze kleine gemeentelijke samenleving toch nog niet op het haag- se peil zijn aangeland bleek uit het zeer prijzenswaardige „amende hono- rable", dat onze wethouder namens B. en W. aan de raad maakte. Toch wil ik over het gesprokene nog zeggen, dat we in de ambtelijke sferen anno 1957 toch wel op een bedenke lijk peil zijn aangeland, wanneer een wethouder van de ene gemeente over een andere gemeente moet zeggen„ga met hun maar geen afspraken aan, want die komen ze tóch niet na zon der schriftelijke vastlegging". Mag in het burgerlijk verkeer gelden, dat een mondelinge afspraak bindend is, dit blijkt abacadabra te zijn voor sommige gemeentelijke topfiguren, die zich, volgens het raadsverslag, van af spraken niets aantrekken. Maar ook hierover genoeg. Laat ons hopen, dat het is zoals onze burge meester zei, dat de tewerkstelling in Amersfoort van onze minder validen beter is dan in Soest. Daar hieraan door sommige raadsleden getwijfeld wordt, omdat, hun inziens, „Amersfoort" voorbijgaat aan de mense lijke problemen der minder validen, lijkt het mij wel zaak, dat Sociale Zaken de belangen van deze mensen streng in het oog blijft houden. H. OEKMAN. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van N. van den Broek, Stadhouderslaan 78, Soest, om een inrichting tot bewaring en verwerking van afval met machines, aangedreven door electromotoren met een gezamenlijke vermogen van 67 p.k. en een dieselmotor van 20 p.k. op/in het perceel Klein Engendaalweg 36, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4029, te mogen uitbrei den door hen voorwaardelijk is inge willigd. Soest, 25 oktober 1957. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Th. J. Sevink, Schaepmanstraat 54, al hier, om een fabriek voor het vervaar digen van elektrische industrie-ovens, op/in het perceel Hartweg 30, kada straal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7220, te mogen oprichten, in wer king brengen en in werking houden door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Soest, 25 oktober 1957. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soestgelet op artikel 37 en vlg. der Woningwet brengt ter algemene kennis, dat het door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 17 juni 1957 vastge stelde partiële uitbreidingsplan, rege lende de bestemming in onderdelen van het perceel, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 7652 (N.H. Wijkcentrum aan de Middel wijkstraat), door gedeputeerde staten van Utrecht, bij hun besluit van 14 oktober 1957, 5e afdeling, nr. 1885/1994, is goedge keurd. Het goedgekeurde plan ligt ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter inzage. Soest, 26 oktober 1957. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 22 oktober 1957 bij hen is ingekomen een verzoek van het bestuur van het sanatorium „Zonnegloren", Soesterberg- sestraat 125, Soest, om een verlof B in> de ontvangbarak, genaamd „Rhijnau- wen", van het sanatorium, gelegen aan de Soesterbergsestraat 125, alhier. Binnen twee weken na dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke be zwaren bij hun college worden ingediend. Soest, 25 oktober 1957.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1