d? atteert DOLCIN RANG is alleen RANG als er RANG op staat WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN D0LCIN 0, ROUW- TROUW- jat ziet U er zc VERVOLG RAADSVERSLAG. Snerpende pijnen van brandend maagznnr? FALCON REGENKLEDING VENEMA N.V.E.V. 25 JAAR. C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN FA. F. VAN DEN HOVEN UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGE1 huid? YRAGENDIENST. Neem iedere dag de kleine dosis KRESCHEN Prijzen van f42. plaats gaven ook geen aanleiding of vermoeden, dat de werkplaats zou wor den opgeheven. Het was dan ook van zelfsprekend, dat een krediet van 3100.ten behoeve van deze werk plaats in het begin van dit jaar zonder discussie en hoofdelijke stem ming werd verleend. Steeds werd be weerd, dat de werkplaats in Soest zou blijven, hoewel van de C.A.W.A. blijk baar dwang werd uitgeoefend. Thans is de werkplaats wel opgeheven en het college zegt hiertoe ongaarne te zijn overgegaan. Aanvankelijk zou men bij de C.A.W.A. een open oog ge had hebben voor de bijzondere positie van onze werkplaats, maar de plan nen van de C.A.W.A werden gewij zigd, de capaciteit van de streekwerk- plaats werd gewijzigd van 110 tot 180 plaatsen, zodat ook Soest ondergebracht kon worden. Op hetzelfde moment con stateert het college, dat de Soester werkplaats, waar tot dat ogenblik al tijd met lof over gesproken was, prak tisch zonder apparaat was. Wat het college daaronder verstaat acht de heer Oranje duister, maar de bedoeling hiervan is duidelijk. Het college schept voortdurend een tegenstelling tussen Maar neem dan toch Rennles. Die doven de zunrbrand dadelijk. Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uit komst ook in de hardnekkigste geval len. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven één of twee minuten en alle leed is geleden. VOOR DAMES EN HEREN IN TWEED - EG. LINNEN GABARDINE DE NIEUWSTE MODELLEN F. C. Knijperstraat 10 - Tel. 2803 I zichzelf en de betrokken instanties te Amersfoort of de C.A.W.A. en manoeu vreert zichzelf daarmee in een zwakke positie. Gezien de plaats, die Soest in de raad van beheer van de C.A.W.A. inneemt, kan men echter niet spreken van een zwakke positie en het college kan zich dan ook niet onttrekken aan Ge medeverantwoordelijkheid voor het geen in de C.A.W.A. gebeurt. De po sitie tegenover de betrokken instanties is al evenmin zo zwak als het college wil doen voorkomen. Het college zelf heeft deze positie zo zwak gemaakt. Het college is het standpunt van de raad, dat de Soester werkplaats niet zou worden opgeheven, ontrouw ge worden. Spreker betreurt het, dat het college zich achter de instantie „men" ver schuilt. Deze „men" moet blijkbaar - gezocht worden op het Ministerie van Sociale Zaken. Het college liet zich verleiden de werkplaats, die niets kostte, te sluiten en moet nu 12.480, per jaar betalen. Dit is in strijd met het belang van de gemeente en het betalen van dit bedrag gaat ten koste van an dere voorzieningen, die wij daardoor niet zullen kunnen treffen. De heer Oranje laakt het beleid van het college en verwijt het opnieuw zwakte. Niet wij, zo zegt het college, maar instanties in Amersfoort, de C.A. W.A. en de „men" van het ministerie hebben het gewild. Daarmee heeft het college de autonomie van de gemeente, die bij de raad berust, verdaan. Te vens heeft het de uitgaven zonder nood zaak met 12.480.verhoogd. De commissie van Sociale Zaken, die te laat gehoord werd, heeft unaniem ge protesteerd, maar zich bij de feitelijke toestand neergelegd, naar het college meedeelt. Spreker is echter niet be reid zich hierbij neer te leggen. Ook al niet omdat nergens blijkt, dat het college deze maatregel genomen heeft in het belang van de gehandicapten. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.), die de sprekers antwoordde, meende, dat men kon zeggen, dat het college na deze aanval er „gekleyrd opstond". Inder daad was tijdens de raadsvergadering in juli niet bekend, dat de werkplaats in september opgeheven zou worden. Wanneer men echter meent, dat deze werkplaats een winstgevend object was, dan zou het nodig zijn deze mening te herzien, want vele kosten, die niet op de exploitatierekening tot uiting kwa men, drukten erop. Ook toen het kre diet van 3100.aangevraagd werd was vanzelfsprekend nog niet bekend, dat de werkplaats opgeheven zou wor den, want dit was voor juli. Helaas was er geen correspondentie over de besprekingen en dit viel te betreuren omdat gebleken is, dat verschillende afspraken niet opleverden wat ervan verwacht mocht worden. Nadat het be sluit gevallen is kan een herstel van de Soester werkplaats niet plaatsvinden. Dit zou teveel kosten met zich mee brengen als het mogelijk zou zijn en ook bij het normale voortbestaan zou den de kosten hoger geworden zijn. De heer Oranje had niet begrepen wat met „het apparaat" bedoeld was, maar dit was de staf. De leiding berustte bij iemand, die aan het eind van het jaar zijn taak zou neerleggen omdat hij 65 jaar werd en dan zou een nieuwe leider plus een werkmeester aange steld moeten worden. Als de heer Oranje van mening is, dat het college zwakte getoond heeft, dan dient ver meld te worden, dat het ministerie duidelijk heeft laten doorschemeren, dat overplaatsing van de gehandicapten naar de streekwerkplaats te Amers foort gewenst was. En wanneer de heer Van Andel de mening is toegedaan, dat een raads besluit nodig is voor het opheffen van de werkplaats, dan is het gewenst te letten op de gemeenschappelijke rege ling, waardoor een deel van de verant woordelijkheid van de raad overgedra gen wordt. De wethouder geeft toe, dat alles wat overhaast gegaan is, waardoor de voor lichting aan de raad in het gedrang gekomen is. Daarbij is teveel door het college gesteund op mondelinge afspra ken en door de C.A.W.A. is zeer forma listisch tewerk gegaan. De VOORZITTER is van mening, dat het juist is de zaken goed uit elkaar te houden. In 1954 is een commissie ingesteld ter beoordeling van de mo gelijkheden van werkplaatsen voor ge handicapten. Een streekwerkplaats acht te men het geschikst, maar die kwam voorlopig niet, zodat Soest zelfstandig begon. Deze proef verliep goed. Voor een goede gang van zaken dient men echter hogere eisen aan een dergelijke werkplaats te stellen dan hier gedaan kon worden. Niet alleen op bedrijfs economisch maar ook op technisch ter rein. Hiervoor is een staf nodig en deze staf kan alleen aangesteld worden als er vele gehandicapten ondergebracht zijn. Aanvankelijk hoopte het college, dat de werkplaats in onze gemeente ge handhaafd zou kunnen blijven, waarbij zij, als dependance van Amersfoort, zou kunnen profiteren van de voordelen van deze staf. Toen bleek echter, dat men in Amersfoort op ons rekende, omdat daar te weinig mensen waren en Soest kon niet onder de gemeen schappelijke regeling uit. Het zou eco nomisch niet verantwoord zijn als in Amersfoort niet met volle bezetting gewerkt werd. Tijdens de zomervacan- tie verliep alles in zeer snel tempo en omdat de raad niet voldoende ingelicht kon worden ontstond de wat wrevelige stemming bij enkele leden. De voor zitter achtte het niet uitgesloten, dat de werkplaats van Soest toch nog eens dependance zou worden als het gebouw in Amersfoort te klein zou blijken. Terstond verlichting door Ontelbare mannen en vrou wen, jarenlang dooi de reu matiek ondraaglijk gekweld, 'hebben hun pijnen blijvend verbannen en hun oude activiteit weer herwonnen dank zij de DOLCIN tabletten! I Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, spit en zenuwaandoeningen - grijp dan in! Begin nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geeft bij-, pijnen van reumatische aard. Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar. Flacons van 100 tablettén f 4.15 - kuur- flacons van 500 tabletten f 16.-. op het sociaal-pedagogisch karakter van het werk voor de gehandicapten, die in Amersfoort teveel als fabriekarbeiders beschouwd werden De heer ORANJE betoogt opnieuw, dat de autonomie van de gemeente aan getast is. De raad had zelfstandig moe ten beslissen en niet het college op ad vies van anderen. Het college is in de rechten van de raad getreden. Wanneer het college de raad eerder ingelicht had, dan zou de zaak bekeken zijn. Nu blijkt, dat het college anders be sliste dan het wilde, omdat anderen, buiten onze gemeente dit nodig acht ten. Spreker meent, dat het besluit van opheffing niet onherroepelijk kan zijn, omdat het een onwettig besluit was en hij stelt voor tegen het voorstel van B. en W. te stemmen. De heer VAN ANDEL (Prot. Chr.) vindt alle uitleg mosterd na de maaltijd. De raad is gepasseerd en dit is een fout geweest. Ook mevr. POLET (P.v.d.A.) heeft haar mening niet gewijzigd. De heer VERSTEYNE (K.V.P.) raadt het college aan bij het nemen van een beslissing niet te kijken naar prestige kwesties, maar naar het belang van de gehandicapten en ook in hun belang het contact van Sociale Zaken met de streekwerkplaats niet te verbreken. Nog enkele leden laken het beleid van B. en W., maar zij zeggen hun stem toe aan het voorstel van het college. De heer BUTZELAAR (K.V.P.) kan niet aan de indruk ontkomen, dat de raad om de tuin geleid is, omdat men van te voren de capaciteit van de streekwerkplaats geweten moet hebben en dus begrepen heeft, dat de Soester werkplaats gesloten zou worden. De wethouder van Sociale Zaken zegt. De Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging herdacht het feit, dat de vereniging 25 jaar geleden werd opge richt. In het feestelijk versierde gebouw „Ti- voli" te Utrecht werd dit feest op groot se wijze herdacht. De afdeling Utrecht trad als gastvrouw op, daar zij de eer ste afdeling was welke werd opge richt. Inmiddels is de N.V.E.V. tot 20 afdelingen uitgegroeid. Voor deze reünie bestond een overweldigende belang stelling. Meer dan 1200 leden waren bij dit festijn aanwezig, waarvan 99 van de afdeling „Eemland". De bijeenkomst werd geopend door de presidente van het hoofdbestuur, mevr. A. Th. Vos- Warnecke. Hierna werden gelukwensen en geschenken aangeboden door Miss Mary George M.B.E. namens de Elec- trical Association foh Women, mevr B. Kortekaas-den Haan, namens de Nederlandse Huishoudraad, mevr. G. H. Keyzer-Hardink namens de Stichting KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID TELEF. 3823 Het zou echter niet gepleit hebben voor de werkelijkheidszin van het Soester gemeentebestuur als de Soester werk plaats gehandhaafd was. Dat de raad door de snelle gang van zaken achter- aankwam is te betreuren, maar onver mijdelijk geweest. De heer PIEREN (P.v.d.A.) acht het betoog van de voorzitter steekhouden der dan dat van de wethouder. Toch valt niet te loochenen, dat het college onjuist gehandeld heeft door de raad niet tijdig in te lichten. Daarnaast gaf het college blijk teveel de zakelijke kant te zien en niet genoeg te letten dat men de capaciteit wel wist, maar niet kon vermoeden, dat Amersfoort en de andere gemeenten, die gehandicap ten zouden plaatsen, zo weinig plaat sen zouden bezetten, zodat Soest opge heven moest worden. De VOORZITTER meent, dat. er geen sprake van geweest is, dat het college in de stoel van de raad is gaan zitten. Als enkelingen naar Amersfoort over geplaatst zouden worden, dan zou de raad niets gezegd hebben. Nu de gehe le werkplaats opgeheven is wordt ge protesteerd. Mevr. Polet heeft gezegd, dat de raad zijn medewerking aan de gemeenschappelijke regeling onthouden zou hebben als men geweten had, dat het resultaat opheffen van de werk plaats zou betekenen en dit is juist. Wat het college deed mocht door het college gedaan worden krachtens de gemeen schappelijke regeling, maar in dit ge val had de raad vooraf ingelicht moe ten worden omdat zij slechts medewer king toegezegd had als de werkplaats zou blijven bestaan. Hierin is het col lege niet juist geweest. Spreker is het volkomen eens met de heer Versteijne, die hiervan geen prestigekwestie wil maken, want in dit geval wordt alleen naar het prestige en niet naar het be lang van de gehandicapten gekeken. Het college heeft deze zaak niet op de goede manier behandeld en heeft in het samenspel met de raad niet juist ge handeld, maar aannemen van het voor- Koninginnelaan 25 - Soestdijk Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, mej. T. Duyvendak namens de Commissie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting en de Commissie voor lichting ten Plattelande, mej. C. M. v. d. Schalk, de eerste directrice van het bureau der N.V.E.V., mevr. G. J. Beek- hoff-van Selms namens de Nederland se bond van Plattelandsvrouwen, mevr. J. Meihuizen-ten Braake namens het Adviescollege voor de toegepaste huis houdkunde, mevr. prof. C. W. Willinge- Prins-Visser namens de Stichting Land bouwkundig huishoudonderzoek, mevr. M. F. L. M. van Daelen-de Lind van Wijngaarden namens de afdelingen der N. V. E. V. Daarna volgde een toe spraak door Prof. dr. ing. J. C. van Staveren, secretaris van de Vereniging van Exploitanten van Electriciteitsbe- drijven in Nederland en sprak de direc teur van de N.V. K.E.M.A. over „Het wonder der techniek". Na afloop werd een lunch gebruikt in de grote foyer en te 2 uur volgde een cabaretvoorstelling van Wim lbo met zijn gezelschap. Na deze voorstelling re cipieerde het hoofdbestuur in een der zalen voor genodigden, waarvoor gro te belangstelling bestond. Voor de aan vang van het diner sprak mevr. Ouwe hand Hartree nog een kort woord tot de genodigden. SPOKEN IN EEMLAND. Het departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft woensdag in restaurant „Eemland" een toneelavond gegeven, welke verzorgd werd door de Philips toneelvereniging, die het stuk „Het Spook van Canter- ville" opvoerde. Het was een engels blijspel van Tom Taggert in de neder- landse vertaling van mr H. M. Planten. De regie werd gevoerd door Louis Po- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Dabyderm-Zeep vel. Het spook van Canterville woont op een kasteel in Engeland, hetwelk wordt gehuurd door een steenrijke ame- rikaanse familie, waarvan alleen de stel van B. en W. is in het belang van dochter in geesten gelooft. In de loop no nononHioav\tnïi i Uw adrm voor kat kleding BAARN. TEE. 27») H. N. Mijn plastic regenjas heb ik gewassen in een lauw sopje en in de zon laten drogen. Hij is nu hard ge worden. Is hieraan nog iets doen Antwoord Het is heel verkeerd plas tic in de zon te laten drogen. Wij raden u aan de jas nog eens te wassen in gewoon zeer lauw water en daarna de jas te laten drogen in de wind. Gezien het bijgevoegde staaltje komt het ons voor, dat u echter ook hiermede niet veel succes zult behalen. Dan kunt u het nog eens proberen met talkpoeder, goed inwrijven en uitborstelen. H. L. K. Wanneer man en vrouw met wederzijds goedvinden zonder eni ge scheiding van elkaar zijn gegaan en totaal geen kans bestaat, dat zij weer bij elkaar zullen komen, heeft de vrouw dan, als zij eerder 65 jaar is dan de man, ook recht op ouderdomspensioen? Antwoord Deze man en vrouw leven dus duurzaam gescheiden en kan op grond hiervan de echtgenote zodra zij 65 jaar is, een aanvraag indienen. Zij kan aanspraak maken op de helft van de uitkering voor gehuwden dus niet op de uitkering voor ongehuwden. J. J. M. Ik kreeg onlangs een huis toegewezen, waarin een duitse familie woonde. Deze familie vertrok naar Duitsland, doch ik gaf toestemming om nog enige meubelen te laten staan in een door henzelf af te sluiten kamer Aangezien, ondanks schriftelijke aan maningen, de goederen, tegen afspraak in, nog steeds niet zijn afgehaald, luidt mijn vraag wat is daartegen te doen Ik wil nu graag de beschikking hebben over mijn kamer, maar ik heb de sleu tel zelf niet. Antwoord Wij adviseren u de zaak aan le geven bij de duitse consul, met ver zoek de nodige stappen te willen on dernemen, dat aan deze toestand een einde komt. Het adres van het duitse consulaat luidtJoh. Vermeerstraat 17 te Amsterdam. §ii!iiuiii ic-'-y*. en drqf zo die Rhenmatische Pijnen uit Uw ledematen. Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. de gehandicapten, Bij de stemming bleken de heren Pie ren en Grift van de P.v.d.A. tegen het voorstel te zijn, evenals de heer Oranje (V.V.D.). Verschillende leden dankten de voorzit, ter voor de ruiterlijke erkenning van de fouten van de raad en de heer VAN ZADELHOFF (K.V.P.) was van mening, dat hijzelf de grootste voorstander ge weest is van het beslissen door het college inplaats van de raad, uit hoofde van de gemeenschappelijke regeling. Toen kon echter niet vermoed worden, dat het zo ongelukkig voor de Soester werkplaats zou aflopen. In een aanvullend punt verleende de raad een krediet van 15.000,voor de aankoop van gasgeysers en gaf toe stemming tot het sluiten van een le ning van 15.000,voor dit doel. Tegen kwart voor elf sloot de voorzit ter de vergadering, die zonder rond vraag eindigde. van het stuk blijkt echter de volledige echtheid van het spook, dat vroeger als Sir Simon tot de levende behoorde. Er wordt een flinke schat onder het kasteel gevonden, hetgeen een buiten kansje is. Unaniem was men wel van mening, dat het meisje Virginia, gespeeld door mej. Gon van Baaren, het grootste aandeel had in het succes van het stuk, dat door te weinig leden van 't Nut gezien is, want de zaal was maar half vol. Zonder schroom trad zij steeds weer het spook tegemoet. Dat spook werd vertolkt door Aad de Jager, die vaag herinneringen opwekte aan een echt spook. Heel veel dwaze dingen werden uitgehaald door Cecile Ammer- laan en Cees Fraay als Puck en Muck, de twee lievertjes, die de boel op stel ten zetten en met veel lawaai steeds op spokenjacht waren. Het was een gezellig toneelstuk, goed gespeeld onder goede leiding. H. S. Mijn vader huwde voor de 2de maal onder huwelijkse voorwaar den. Als nu mijn vader komt te over lijden, kan ik dan buiten datgene wat vader mij persoonlijk nalaat, deze vrouw om een kindsdeel vragen Antwoord Indien geen testament is ge maakt, dat anders bepaalt, erft de vrouw samen met U. Het voordeel, dat de tweede echtgenote door de hu welijkse voorwaarden en door erfge naamschap geniet, is echter gebonden aan 1/4 van de goederen van uw vader als maximum bij 3 of minder kinderen, anders een kindsdeel. Een testament dat dat aandeel vermeerdert kan ook door u worden aangevochten. 2). Als vader eerder komt te overlij den dan zijn tweede vrouw, zouden wij dan later in haar nalatenschap mee delen, indien zij ons niets nalaat Antwoord Omdat u geen bloedverwant van uw stiefmoeder bent, hebt u - indien het testament niet anders be paalt - geen recht op de nalatenschap. C. B. Kunt u mij enige inlichtingen geven over compostbereiding Antwoord U behoeft zich voor de om zetting van huis- en tuinvuil geen zor gen te maken over de bacteriën, die hiervoor zorg dragen, daar in elke grond, waar plantaardige en dierlijke resten in zitten, Voldoende bacteriën zitten om dit te doen. In zuiver zand zitten ze niet, doch zelfs in gronden in de Noord-Oost-polder, die honderden jaren onder water gestaan hebben, heeft men bacteriën gevonden. In goe de gronden zitten er meer dan voldoen de. Door geregelde omzettingen van de hopen huis- en tuinvuil zal de lucht beter door kunnen dringen, waar deze bacteriën behoefte aan hebben. Ook stel len ze prijs op een voldoende vochtig heid en een zekere temperatuur. Zorg er dus voor dat de hoop niet uitdroogt. Stelt u zich dus gerust, u behoeft heus geen bacteriën te kopen, die krijgt u gratis. Schat van 'n blouse (weve: kleurige strepen, die nu z origineel) twee kleine echt zakjes. Hartveroverend - ook in En dat prijsje vindt U oc Er is een grote verscheide en modellen. LAANSTRAAT 70 - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii Huiskamer noten poli. bestaande ul Staapbankstc Heerlijk om o met epinglé ir kleur. In de o Bank ligvlak 1 2 bijpassende

Soester Courant | 1957 | | pagina 6