DURENDE DREIGING. HET BLOEMENCORSO 1958. STRAALVLIEGTUIGEN IN DE RUSSISCHE BURGERLUCHTVAART. IN DE HOEK. DINSDAG 29 OKTOBER 1957. 35e JAARGANG No. 82. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. OURANT Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Men kan niet zeggen, dat het grote vr,«igstuk, dat de wereld verontrust, se dert de ineenstorting V^n het nationaal- socialisme de tegenstelling tussen oost en west een stap nader tot zijn oplos sing gekomen is. Nog steeds zijn de standpunten onverzoenlijk en, terwijl men tracht opnieuw ontwapeningscon ferenties voor te bereiden, is er op het ogenblik geen uitzicht op het bereiken van bevredigende accoorden tussen de twee blokken, waarin de wereld is ver deeld. De feiten zijn, dat Rusland, dat een reeks van diplomatieke overwinnigen heeft te boeken, opnieuw grimmig wordt. Het is het westen niet mogen gelukken weerstand te bieden aan de greep van de Sowjet op het nabije oosten. Ten aanzien van Egypte heeft het westen niet doorgezet en nu dit probleem ietwat aan het beschimmelen is, vergadert Rusland nieuwe conflict stof om het vuur wakker te houden. Het onderling verdeelde nabije oosten wordt aangehitst tot het verscherpen van zijn onenigheid door wederzijdse wapenleveranties door twee grote we- reldmogendheden en Noord-Amerika en Rusland hebben het beginsel van een derde wereldoorlog reeds uitgesproken door de verklaring van Rusland, dat het achter Syrië en die van Amerika, dat het achter Turkije staat. Zal het acute gevaar, dat plotseling opnieuw de mensheid in angst brengt, worden afgewend De kwestie is thans bij de Verenigde Naties en een oosters potentaat heeft zijn bemiddeling aange boden in de syrisch-turkse onenigheid. Verwacht men er iets van Zo ja, dan zal de bestendige stokebrand, die de Sowjet-Unie is, wel spoedig op een of andere plaats een nieuw, indirect con flict verwekken. Temidden van al de beroeringen om het nabije oosten komt Rusland met zijn stunt, de kunstmaan. Indien deze vin ding door een internationale organisatie ten dienste van de wetenschap zou worden gesteld, dan zou zij als een ge schenk kunnen gelden van het geofy sisch jaar. Want de kunstmaan vermag op radiografische wijze ontdekkingen te registreren omtrent de gesteldheid der hogere luchtlagen, waarvan de kennis uiterst belangrijk is. Maar zij verschijnt als instrument in de politiek en dan gaan wij ons bezinnen over de rampen, die zij kan aanrichten. Wij citeren enige opmerkingen, die wij in „De Nieuwsbrief" lazen. „De alge mene verbazing geldt minder het feit, dat de nieuwe satelliet met een enorme snelheid om de aarde cirkelt dan wel het feit, dat het de Russen zijn en niet de Amerikanen, die hem de ruimte in schoten. De Russen zijn een slag, of misschien wel vele slagen voor. Zij hebben het plan binnenkort zowel aan de Noord pool als aan de Zuidpool nog verschil lende nieuwe kunstmanen af te schie ten. Wellicht dat het grote publiek de betekenis hiervan ontgaat. Het is nl. zo gesteld, dat voor het afvuren van een raket met kunstmaan dezelfde in stallatie nodig is als voor een bombarde mentsraket, waarmede men van mid- den-Siberië uit Amerika kan bombarde ren. Hoeveel propaganda de Russen ook mogen maken, hun cijfers zijn vaak zeer nauwkeurig en uit hun publicaties wordt door de deskudigen geconstateerd, dat zij op grote schaal bombardements raketten hebben vervaardigd. Velen vre zen derhalve, dat in de kernbewapening en op het gebied van raketten de Rus sen op de Amerikanen een enorme voor sprong hebben behaald. We zullen spoe dig wel weten of deze visie al dan niet juist is. Mocht dit zo zijn, dan zijn de politieke gevolgen op dit moment niet te overzien." Tegenover de nieuwe russische agressie heeft het westen een straffer samenwer king hernomen. Engeland en Amerika zoeken de weg van het onderling elkaar verstaan en het bezoek van de britse koningin aan de Verenigde Staten kan gelden als een symbolische daad. Maar de strevingen naar Europese con centratie vertonen meer moeilijkheden dan men uit de courantenverslagen zou afleiden. Duitsland toont zich het wes ten getrouw. Maar het verzet tegen Tito's houding tegenover oost-Duitsland maakt de situatie extra-verward. Wat wil Rusland met zijn huidige, ver scherpte politiek Dreigende interne gevaren afwenden Toekomstige bedoe lingen bemantelen Wij willen blijven geloven, dat een derde wereldoorlog niet onmiddellijk op til is. Maar wij moe ten nadenken over de huidige situatie. Op de V.V.V.-vergadering, welke gis teravond in de kleine zaal van res taurant Eemland gehouden is, werd nagenoeg uitsluitend gesproken over het bloemencorso van het komende jaar, het vierde in de rij. De vergadering stond onder leiding van voorzitter J. v. d. Arend, die in zijn openingswoord een overzicht gaf van het afgelopen seizoen, waarvan het der de bloemencorso een hoogtepunt was. Daarnaast een geslaagd vuurwerk in samenwerking met Baarn, kindermid dagen en een avond in het Soester natuurbad. Het corso was kleiner van opzet geweest dat het vorig jaar en dit is voor een groot deel te wijten aan de geringe belangstelling van de Soester middenstand. De voorzitter vroeg de mening van de vergadering over het corso en aan vankelijk zag het er naar uit, dat het op een poging om tot een streekcorso te komen zou uitdraaien, maar terecht kwam men hiervan terug en men zal proberen op dezelfde voet voort te gaan, waarbij echter aan de deelne mers meer de vrije hand gelaten zal worden dan de laatste twee corso's het geval geweest is. Toen was de heer Pauw, die de corso's leidde, de enige die het voor het zeggen had en met respect voor de vakkennis van de heer Pauw, was men van mening dat een soepeler houding gewenst is. Het volgend jaar moeten er minder versierde nersonenwagens komen en de middenstand moet meer in de gelegen heid zijn reklame te maken, was de mening van de V.V.V.-leden. De voor zitter kon zich hiermee verenigingen, al moet er voor gewaakt worden, dat het een reklameoptocht wordt, want daarmee trekt met geen publiek van buiten de gemeente. De penningmeester gaf als zijn mening, dat het in 1958 ook op financieel ter rein anders moet, want het corso kost te dit jaar 750.het vorig jaar bijna 1500.Een show vooraf kan geld in het laatje brengen, maar Soest heeft helaas geen terrein hiervoor. Men betreurde het niet deelnemen van P.V.O. aan het corso, zodat men aan gewezen was op korpsen van buiten. Verheugend was het deelnemen van het Soesterbergse korps. Vóór de besprekingen over het corso deed de voorzitter de toezegging dat aandacht besteed wordt aan het open luchttheater en dat de gemeente het plan heeft voor een betere akkomodatie te zorgen al zal dit door de bestedings beperking niet snel gaan. De begroting kwam ter sprake en de totaalinkomsten werden begroot op 10420,Zij wegen op tegen de uit gaven, waaronder 1000,voor het zomerprogramma 1958 en 1000,af lossing aan de gemeente. LEZING VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT. Morgen, woensdag, houdt de heer H. Latenstein, bedrijfsleider van de ne- derlandsche dok- en scheepsbouw voor de Volksuniversiteit een lezing over het onderwerp „Hoe komt een groot zeeschip tot stand". Deze lezing wordt in het Oranje Hotel gehouden. JAARVERGADERING PETER S BAAN. Donderdag houdt de Soester IJsver eniging Peter's Baan de jaarvergade ring in hotel De Gouden Ploeg. Van de aftredende bestuursleden, mevr. Mohr- mann en de heren Butselaar en Hiem- stra, stelt de laatste zich niet herkies baar. Door het bestuur wordt de heer S. Fraai als bestuurslid voorgedragen. SOESTENAAR ONDERSCHEIDEN. Onze plaatsgenoot dr Th. Stegenga is benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Mededeling van deze hoge onderscheiding werd hem gedaan door de directeur van het veeteeltwezen, ir Wijssenbeek, bij het afscheid van dr Stegenga als veeteeltinspecteur n se cretaris van de csnt ale commissie, die toezicht uitoefent op de uitvoering van de kunstmatige inseminatie in ons land. Per 1 november is dr Stegenga benoemd tot hoogleraar in de veeteelt aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Dr Stegenga is in Friesland geboren en hij studeerde van 1932 tot 1937 aan de veeartsenijschool te Utrecht. In de oor log was hij practiserend veearts en een tijdlang werkzaam bij de gezondheids dienst voor vee te Leeuwarden. In 1946 werd hij veeteeltinspecteur. AANBESTEDING VAN 38 WONINGEN. Gemeentewerken heeft vrijdagmorgen de bouw van 38 woningen in onze ge- Op de parijse luchtvaartshow in juni gehouden zijn de Russen met hun nieuwste verkeersvliegtuig versche nen. Het is een voor het westen nogal uitzonderlijk toestel, de Tupolev TU-104. Zeer begrijpelijk trok het vliegtuig de nodige belangstelling. Van dit type, dat met straalmotoren wordt aange dreven, wordt achter het ijzeren gordijn reeds een geregeld gebruik gemaakt tussen Moskou en Praag. Men vliegt de afstand in 21h uur. Daarnaast wordt er ook mee op Peking gevlogen. De russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot heeft hiervan een dertigtal in gebruik. De TU-104 is ontwikkeld uit een twee- motorige bommenwerper, in het wes ten bekend onder de naam Badger. Wat het uiterlijk betreft is het hier aan vrijwel gelijk. De romp met een lengte van 37 meter is echter forser en van middendekker heeft men er een laagdekker van gemaakt. Het toestel staat vrij hoog van de grond vanwege zijn onderstelpoten. Het ge val ziet er indrukwekkend genoeg uit. Een overeenkomst met de bommenwer per is voorts de doorzichtige neus, waar de navigator zijn plaats heeft. Typisch ouderwets doen aan dit toe stel de radio-antennes aan, die bij de meeste moderne westerse vliegtuigen niet zichtbaar meer zijn aangebracht, aldus de weerstand zoveel mogelijk beperkend. Men heeft speciale trap pen nodig om de TU-104 te „bestijgen". Tijdens de tentoonstelling kreeg men geen kans de cockpit te bezichtigen. Deze werd angstvallig door de Russen gesloten gehouden. Wat er wel te be kijken viel waren de luxueuze meubi lering, waarvan de bekleding wat ou derwets aandeed, de kanten gordijn tjes voor de ramen en de massale boordkeuken. Alle zitplaatsen bleken te zijn voor zien van zuurstofslangen, maar stoelgordels en nooduitgangen wa ren niet te vinden. Die zuurstofslangen moeten dienst doen als de drukcabine onvoldoende werkt en dat schijnt op een hoogte van 6000 meter wel eens het geval te zijn 'l Verder bleek het toestel een museum aan kunstvoorwerpen in glazen vitrines te bevatten, terwijl ook de nodige (pro paganda-) lectuur niet ontbrak. Een biezonderheid was nog de hoogtemeter in de cabine, zodat de passagiers zelf de hoogte kunnen aflezen. Alhoewel de TU-104 een voortreffelijk vliegtuig is met twee motoren, die elk een stuwkracht van 8600 kg. bezitten, blijkt het economisch nog niet volmaakt te zijn. Zo is voor de start de aanloop te lang en wint het in het begin slechts langzaam hoogte. Het moet zelfs zijn voorgekomen, dat het toestel op het vliegveld van Moskou met een tractor van en naar de startplaats werd getrok ken. Speelt hier soms een grote voor zichtigheid een rol voor het behoud der machines Het geluidsniveau is goed te noemen. Desalniettemin betekent de TU-104 een belangrijke verbetering op de luchtlijn naar Praag, daar voorheen deze afstand door tweemotorige Ilyushin-toestellen werd gevlogen, die er een kleine zeven uur over deden. Vooral de Tsjechen zijn enthousiast over de nieuwe aanwinst en zij krijgen prompt een paar van deze presentjes van hun grote broer voor hun eigen luchtlijn. Wij vragen ons echter af of dit nu wel het nieuwste is wat de Russen te bie den hebben en durven dit rustig te ontkennen. De geheimzinnigheid die de Russen vooral ten aanzien van hun militaire toestellen betrachten, doet vermoeden, dat zij nog wel wat „nieu- wers" achter de hand houden. meente aanbesteed. Veertien hiervan zullen aan de Thorbeckestraat en Hart- weg gebouwd worden. Door de vol gende firma's werd ingeschreven H. v. d. Broek 169.300, die de laag ste inschrijver was. Fa Schoonderbeek, Hoogland 178.550. Lammens, Amers foort 185.500. Dasselaar, Amersfoort 227.480 woningbouw Zuilen 205.500. Uyland, Soest 219.000. Fa v. d. Hoef, Soest 227.180. Koelink, Hilversum 209.000 Noordenburg, Amersfoort J 233.800. Fa De Goede, Soesterberg 197.914. Van de Pol, Kerk-Avezaath 199.248. Splinter, Bussum 202.431. Acht woningen zullen aan de Beetzlaan gebouwd worden en ook hiervoor was de firma H. v. d. Broek de laagste in schrijver met 104.500. Van de Pol, Kerk-Avezaath 133.186. Schoonderbeek, Hoogland 107.930. Groenestein, Soest 124.000. Lammens, A'foort 115.300. Dasselaar, A'foort 129.600. Woning bouw Zuilen 188.750. Uyland, Soest 128.500. Van de Hoef, Soest 129.700. Koelink, Hilversum/ 218.000. Noorden burg 136.600. De Goede, Soesterberg ƒ123.015. Splinter, Bussum 111.868. Zestien etagewoningen te Soesterberg werden eveneens aanbesteed en de firma Schoonderbeek uit Hoogland was hier de laagste inschrijver ƒ179.184. Lammens, Amersfoort 187.000. Cas- tricum, Soest 194.000. Woningbouw Zuilen 209.500. Ribberink, Soest 208.405. Koelink, Hilversum 219.600. Noordenburg, Amersfoort 252.106. De Goede, Soesterberg 218.153. Van de Pol, Kerk-Avezaath 199.156. Splin ter, Bussum 219.435. Loman, Blaricum 307.870 (voor Beetzlaan plus Soes terberg, Plesmanstraat). De Goede, Soesterberg 535.582 (voor alle 38) De begrotingen waren als volgt Hartweg en Thorbeckestraat 229.440. Beetzlaan 124.700. Plesmanstraat Soes terberg 211.000. JAARVERGADERING SOESTER SPORTFEDERATIE. Op woensdag 6 november houdt de Soester Sportfederatie de jaarvergade ring in de kleine zaal van restaurant Eemland. De agenda luidt als volgtOpening door de voorzitter, notulen, ingekomen stuk ken, jaarverslag secretaris, jaarverslag penningmeester, verslag kascommissie, bespreking over het bestuursbeleid, be stuursverkiezing. Aftredend en herkies baar zijn de heren J. J. Bergman en Joh. Uiterwijk. Het bestuur stelt in de plaats van het afgetreden bestuurslid, de heer J. Jurriens, de heer J. Elder- man candidaat. Verkiezing kascommis sie. Na de pauze wordt het sportpro gramma van 1958 besproken. ZILVER TETRA. De vereniging van aquariumhouders „Zilver Tetra" vergaderde gisteravond in De Gouden Ploeg. De voorzitter, de heer Hi Taris, verwelkomde in het bij zonder de bondskeurmeester J. Janze, die direct het woord kreeg om te spre ken over de huiskeuring die hij ver richtte. Hij behandelde een twintig tal artikelen uit het bondsreglement, waarin adviezen worden gegeven voor verbetering van de aquaria. Er zijn 27 bakken gekeurd en de vol gende eigenaren hadden de mooiste 1. G. Wassenaar, 150V2 pnt. 2. W. J. Tielman (I49V2). 3. W. J. Koopman (146). 4. H. Taris (144V2). 5. P. C. J. Dijkman (143). K. Zeldenrust (142). P. v. d. Hoeven (141). ƒ25.000 IN SOEST. Op nummer- 14272 van de Staatsloterij is 25.000.gevallen en dit lot is ge kocht bij de heer M. van Esch, die het vorig jaar de 100.000 plaatste, waar van een deel in onze gemeente terecht kwam. KORFBAL K.V.S. K.V.S. 2 speelde zondagmiddag thuis tegen Olympia 4 uit Bussum. Het was een wedstrijd, die met een laag tempo gespeeld werd, hoewel K.V.S. probeerde dit tempo omhoog te brengen. Dit lukte echter niet. De beide verdedigingen hadden veel werk te verzetten en na ongeveer 20 minu ten van een gelijkopgaande strijd maak te mevr. De Jong het enige doelpunt van de wedstrijd voor K.V.S. De K.V.S.-aanval kreeg nog vele kansen, die net niet benut werden. Wel maakte De Haan twee doelpunten, maar deze werden door de goed leidende scheids rechter afgekeurd wegens lopen met de bal. K.V.S. 2 heeft nu 7 punten uit 4 Er zijn mensen en ik moet bekennen dat ik daar in m'n eerste verwondering ook toe behoorde, die vinden, dat een toelage van 70,per dag aan kamer leden, die voor het een of ander naar het buitenland moeten, heel erg aan de royale kant is. Zeker in een tijd, waarin het alles „beperking" is wat de klok slaat en je kriebelig wordt van het gezeur in de bladen om toch voor al spaarzaam te zijn, zodat het lieve vaderland nog net op het nippertje gered kan worden en de gemeente-ont vanger nog juist in staat is de salaris sen uit te betalen. Het was inderdaad een beetje ontak- tisch van de heren kamerleden om daar nu net mee te komen op een mo ment, dat de lagere ambtenaren zich opmaakten om in Den Haag een mee ting te houden uit protest tegen hun lage salariëring, die in veel gevallen per week lager is dan een kamerlid per dag als „verblijfkosten" vergoed krijgt. Maar gelooft u mij nou, wanneer je je een beetje „representatief" wil bewe gen in het buitenland, heb je heus wel die 70 pegulanten per dag nodig. Ik zou het tenminste vast niet voor min der willen doen. Nou ja, als het dan helemaal zou moeten voor ƒ67,50, maar ook geen cent minder. Er zijn mensen, die het geen stijl vin den, dat het besluit van die 70 piek per dag in een geheime zitting werd genomen, maar dat moeten we nu toch echt niet zo vreemd vinden. Het is al erg genoeg, dat het geheim is uitgelekt toen er niets meer aan te doen viel. Niemand vindt het leuk, dat een vreemd zich in zijn financiële kopzorg steekt. Ik zou het, wanneer ik kamerlid was, tenminste helemaal niet prettig vinden, dat iedereen maar kon narekenen wat ik, na een verblijf van 14 dagen in het buitenland, als declaratie kon indienen, want altijd zijn er mensen, die denken „wat zou hij daar aan hebben overge houden." Nee, ik vind 70,per dag geen cent te veel en we moeten dit voor een behoorlijke representatie over hebben. We kunnen toch slecht van onze volks vertegenwoordigers verwachten, dat zij in het buitenland op schobberdebonk le ven Er zijn kortzichtigen, waaronder ik ook behoor, die het eenvoudiger en met min der kans op opspraak zouden hebben gevonden, wanneer onze staatskas de rekeningen betaalde van heren volks vertegenwoordigers, wanneer die voor staatszaken in het buitenland vertoef den, met de mogelijkheid, dat de reken kamer de heren een beetje in het gareel houdt. Maar de kamerleden zouden dan het gevoel kunnen hebben onder curatele te staan en dat is ook niet alles. Al zal u het zelf wezen. H. OEKMAN. wedstrijden en daarmee de leiding in de afdeling. K.V.S. 1 had minder geluk in de thuiswedstrijd tegen Olympia 2. Hoe wel K.V.S. na 1 minuut reeds de lei ding nam door een doelpunt van mevr. Hovius, gevolgd door twee tref fers van Koster en Hovius (3-0), kon K.V.S. het hoge tempo toch niet lang volhouden, zodat bij het ingaan van de rust genoegen genomen moest wor den met een 3-2 voorsprong. Na de rust maakte de Olympia-aanval vrij vlug gelijk. Nu zorgde mevr. Keeken weer voor een voorsprong, maar Olym pia liet het er niet bij zitten en maak te opnieuw gelijk (4-4). Kort voor het einde was het weer Olympia, dat een kans benutte, waardoor de Bussummers met 5-4 wonnen. GOEDE PRESTATIE VAN CRESCENDO. Bij de districtswedstrijden te Utrecht hebben 2 damesploegen van de R.K. Gymnastiekvereniging „Crescendo" goe de prestaties geleverd door het winnen van een eerste prijs in de derde graad en een derde prijs in de eerste graad. De eerste prijs wonnen de dames mevr. Lustenhouwer, mevr. De Wit, mevr. De Rond, Annie Beyer, Ini Borgts, Riet Beyer, Annie Wigtman, Nel van Es, Toos v. d. Heuvel, Riet Roest en Rini van Tienhoven. De derde prijs wonnen Riet Kuiper, Beb Hilhorst, Corrie Dorrestein en Bets Verschoor.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1