KWAK SOEST. PHILIPS TELEVISIE. BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool SPORT. BLOEDWRAAK OP CORSICA. TWEEDE BLAD KLAPROOSDAG 1957. HUISBRANDOLIE 1 PETROLEUM KLAAS DE RUITER Brandstoffenhandel geland geweest. En omdat elk jaar op nieuw de collectanten met hun bus sen de schakel vormen tussen het ne derlandse Volk en de nabestaanden, zullen ook nu weer twee en twintig collectanten, door loting worden aan gewezen om volgend jaar hun vacantie in Engeland door te brengen, als gast van die dankbare mensen, die de reis en het verblijf voor hun rekening nemen. De in de komende week te houden collecte moet weer slagen, maar daar voor zijn veel collectanten nodig. Zij, die zich hiervoor willen opgeven, kunnen zich wenden tot de heer Scholt- meijer, aan het bureau van politie. LEERLINGENAVOND „DE GOUDEN SNAAR". Voor de derde maal in het driejarig bestaan hebben de leerlingen van mu ziekschool „De Gouden Snaar" een leerlingenavond gegeven en het is dui delijk merkbaar, dat er sinds de op richting (26 oktober 1954) steeds meer door de leerlingen gepresteerd wordt. De heer J. Meeder zorgde met woor den voor een welkom en de vele uit voerenden door zich op te stellen op het toneel, maar daar konden er slechts 60 van de pl.m. 100 plaats vinden. Patricia Stolz, een meisje van 7 jaar, toonde zich op deze avond een wonder- akkordeonniste met haar kleine instru ment. Zij speelde samen met Jan van Dam de Cheerio-wals. Een accordeonclub van leerlingen die on geveer 10 jaar waren, speelden van de zeeman, die droomde over Hawaii en van de oever die langs de IJsel ligt. Michiel Spijker kondigde met veel bra- vour de twintig meisjes- en jongens- guitaristen aan, die speelden van het kampvuur, mr Banjo en het succeslied van Tom Manders „De Motten". De kleine Patricia Stolz bracht de Jor- daanwals en de accordeonclub van de beginnelingen, waarvan sommige pas drie weken les hebben, deed het met de „Eerste wals" lang niet slecht, al konden sommigen het eind niet halen. Het ierse volksliedje ging al veel beter. Tien leerlingen van de Van Arkel- slichting speelden op hun mandolines, versterkt door een accordeon en gui taren en zij deden het keurig. Daisy Bell, Patokaan en Faria hadden ze in gestudeerd. Willy van Beek is 14 jaar en zij is terecht een beetje het paradepaardje van de school. Feilloos speelde ze de tango „Don Juan" en daarna de Es- pana-wals en Mercellino. De guitaar- club B, versterkt met banjo's en man dolines, speelde „Heimweh", „Cindy" en „Marian" en de beste groep van de akkordeonnisten had weinig moeite met „Sprookjestuin", al ging dat dan wat langzaam en „La Plus Valse d'amour". Jan en Herman van Dam speelden van de afgekeurde woning, die Johnny Jordaan bezong en guitaar- leeraar Jac. Pet speelde op de tenorbanjo toen de beste groep guitaristen „Mus krat Ramble" bracht. Hierna volgde „When the Saints" en „Twee eenzame cowboys". Een groot ensemble van accordeonnisten, guitaristen en mandolinespelers brach ten onder leiding van de heer J. Mee der „Melody of Love" vierstemmig en als waardig sluitstuk van een geslaag de uitvoering „De Postkoets" met ga lopperende paarden en rinkelende bel len. Het Utrechts toneel- en cabaretgezel schap verzorgde het programma met sketches, conference en zang tot „The Entertainers", o.l.v. R. v. d. Broek, de danslustigen op de vloer riepen. BIJBEL-KIOSK-VERENIGING. Voor een goed-gevulde kerk aan de Driehoeksweg heeft Kees Deenink, be kend van radio en gramofoonplaat, gezongen op een samenkomst, wel ke werd aangeboden door de Bij bel-kioskvereniging, die reeds in 1928 te Wijk aan Zee ontstond en in de loop der jaren is uitgegroeid tot een grote vereniging, die gratis of zeer goedkoop geestelijke lectuur verspreidt. De avond werd geopend door ds. Van Krugten en na het zingen van twee geestelijke liederen van Bach door het koor Laus Deo o.l-v. de heer v. d. Broek, las ds. Van Krugten enige verzen uit de Openbaringen, waarover hij een kor te meditatie hield. Kees Deenink zong met orgelbegeleiding een oud hongaars lied op nederlandse tekst en de twee gestelijke liederen „Blijf Hem maar Trouw" en „U kan ik niet missen". Na samenzang sprak ds. Rullmann over het werk van de Bijbel-kiosk-vereni ging, die niet alleen in ons land maar ook in Oost- en West-Indië bekend is. In het bijzonder werd de mooie kinder bijbel van mej. Ingwersen aanbevolen. De bijbei-kiosk-vereniging heeft de waar de ingezien van evangeliseren door mid del van platen, maar geeft ook veel lec tuur uit met het doel de groei van Gods koninkrijk te bevorderen. Kees Deenink zong twee negro-spirituals „Lord, I want to be a christian" en „No- body knows the trouble I've seen" en de weinig goede akoestiek van de kerk was niet in staat het fraaie baritonge luid van de zanger aan te tasten. Na zang door het koor en alle aanwezigen werd de avond met gebed gesloten. TENTOONSTELLING VAN VOGELVREUGDE. De jonge vereniging van vogelliefheb bers „Vogelvreugde", die op 13 februari van dit jaar opgericht is, heeft de eerste tentoonstelling in café „De Vier sprong" gehouden. Deze tentoonstelling zou geopend wor den door de voorzitter van de Nieuwe Bond van Vogelliefhebbers, de heer Smit, maar deze was door ziekte ver hinderd, zodat de voorzitter van de vereniging, de heer A. Th. van Kloos ter, de opening verrichtte. Het was te betreuren, meende de voor zitter, dat de vereniging deze tentoon stelling alleen had verzorgd, want in samenwerking met de andere Soester vereniging van vogelliefhebbers zou meer gebracht kunnen worden. Toch was het prettig, dat de vereniging in het eerste jaar van haar bestaan reeds tot deze tentoonstelling is kun nen komen en de heer Van Klooster dankte de leden en donateurs voor hun medewerking. De avond voor de opening waren de vogels gekeurd door de heren Joh. Zandvliet uit Den Haag en A. Stam uit Ermelo. Diploma's werden behaald door v. d. Bedum (citroengeel), E. Tammers (ci troen), E. Tammer (strogeel), N. Horns- veld (wit), W. v. d. Bedum (oranje schimmel), J. Pureveen (oranje-schim mel), J. v. d. Broek (oranje-schimmel), G. R. de Beer (oranje), W. v. d. Be dum (oranje-rood), H. Grol (oranje rood), J. Ravenhorst oranje-rood), W. v. d. Bedum (oranje-rood), J. Raven horst (oranje-agaat schimmel), J. Ra- (oranje-rood is. schimmel), J. Raven- hcrst (oranje-agaat schimmel), J. Ra venhorst (oranje-rood-agaat schimmel), mevr. Schlosser (putterkanarie), J. de Rijk (maskeramadines), A. v. Klooster (zebravink), G. R. de Beer (japanse Nu 2 geheel nieuwe Televisie-super-ontvangers Vraagt demonstratie. Soesterbergsestraat 20A - Telef. 2379 nachtegaal), mevr. Schlosser (rijsvogel) en G. J. van Schalkwijk (dominicaner wida). Een derde prijs was voor J. Raven horst (oranje schimmel), G. R. de Beer (oranje-rood en oranje), W. van Bedum (oranje), J. Ravenhorst (oranje-rood isabel), A. Huurdeman (oranje-agaat schimmel), A. van Klooster (zilveragaat), A. Huurdeman (goudagaat), J. Raven horst (putter), J. de Rijk (gordelastrilde). Een tweede prijs voor J. Ravenhorst (oranje-schimmel), J. Ravenhorst (oran je-rood is. schimmel), A. Huurdeman (oianje-agaat schimmel), A. Huurdeman (oranje-rood-agaat schimmel). De medaille van de gemeente Soest werd gewonnen door G. R. de Beer. J. Ravenhorst behaalde 3 kampioen schappen bij vetkleur, pigment en trio. A. van Klooster had de mooiste tro pische vogel (loodbekje) en behaalde het duo-kampioenschap. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 340 biggen in prijzen van 38,tot 50,en 2 drachtige zeugen van 275,tot 375, Op de eiermarkt werden aangevoerd 200.000 stuks. Hoendereieren van 13,50 tot 18,50. Middenprijs 17,Prijs per kilo 2,87 (basis 621/4 gram). De handel op de biggenmarkt had een matig verloop, terwijl de verkopen op de eiermarkt vlot tot stand kwamen. I G»0 CQ Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. S.E.C. VERSLAAT ARES. S.E.C. heeft het na enige gelijke spe len in de laatste wedstrijden beter gedaan door te winnen van Ares in Utrecht. In het doel stond v. d. Lugt, die de geblesseerde Adams verving. Hoekstra bezette de middenvoorplaats. Ten Hove was rechtsbinnen en met dit elftal heeft S.E.C. het in de Utrechtse klei gered. Er was geen scheidsrechter, maar in overleg werd besloten dat 'n toeschouwer, die oud-scheidsrechter was, zou fluiten en het is best gegaan. S.E.C begon weer met het peupterige onsamenhangende spel, dat de laatste tijd geen winst heeft kunnen brengen en Nijholt was weer de man, die het allemaal alleen wou doen, zonder veel kans op succes. S.E.C. was sterker dan Ares, dat wei nig gevaarlijk bleek, al konden de ge broeders v. d. Broek af en toe laten zien, dat ze iets in hun voetbalmars hebben. De keeper van Ares was uit stekend en op bijzondere wijze hield hij een kopbal van Ten Hove, die hij uit een corner nam. Na 35 minuten opnieuw een kans voor Ten Hove en het mooie harde schot verdween in de linker bovenhoek. Even later schoot Hoekstra een voorzet van Ten Hove net naast en vijf minuten voor rust kreeg Ruttenberg een goe de kans. Zijn schot ging hoog over. In de tweede helft redde de Ares-kee- per mooi toen hij eerst een kopbal van Ruttenberg uit z'n doel sloeg en toen een schot van Ten Hove stopte. Nijholt bracht een pracht kans om zeep toen hij een mooie voorzet van Ruttenberg in de handen van de kee per schoot, maar kort daarna deed hij het beter en alleen ging hij door de verdediging heen tot de bal zat (0-2). Hoekstra kreeg een opgelegde kans uit een voorzet van Ten Hove, die rechts- VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 29 OKTOBER 1957. Toen op 5 mei 1945 het westen van Nederland werd bevrijd en drie dagen daarna het laatste schot in Europa was verklonken, bleven meer dan dertig duizend gealliëerde soldaten in ons land achter. Het waren de gesneuvelden, die met hun leven de dure prijs voor onze vrijheid betaalden en in onze bodem werden begraven. Ze hadden de dood ontmoet toen hun vliegtuigen werden neergeschoten of waren gevallen in de moeizame strijd tussen september 1944 en mei 1945, toen ons land stukje bij beetje werd be- viijd. Hun lichamen werden ter aarde besteld op meer dan driehonderd kerk hoven. Er zijn er waar zij rusten met vele duizenden. U vindt ze ook al leen met slechts enkele van hun kame raden op Nederlandse burger begraaf plaatsen. Zij kwamen uit Engeland en Canada, Nieuw-Zeeland en Zuid Afrika, Frankrijk en Polen en vele andere landen. Toen op die 5e mei de vlaggen breed uitwaaiden boven een zwaar geschon den, maar vrij land, toen er voedsel werd aangevoerd en voor het eerst weer ons volkslied weerklonk, op die onvergetelijke dag werd er in dertig duizend gezinnen in het buitenland ook aan Nederland gedacht. Kort daarna kwamen de eerste brie ven al binnen van de vaders en moe ders, de weduwen en kinderen der gesneuvelden. Zij vroegen om inlichtin gen over hun dood, over de plaats waar zij werden begraven. Enkele schreven dat zij zo spoedig mogelijk naar Ne derland zouden komen. Anderen vroe gen of zij een foto konden krijgen van zijn graf, omdat het toch wel nooit mogelijk zou zijn dit zelf te zien. Voor deze laatste groep werd het Ne derlands Oorlogsgraven Comité opge richt, dat elk jaar - ook straks weer, in de week van 2 tot 9 november - de Klaprooscollecte houdt. Deze in zameling is het bewijs van onze na tionale dank aan hen, die voor onze vrijheid het leven lieten. Henzelf kun nen wij deze niet meer betonen, maar voor Haarden, Kachels en Cen trale verwarming. Kerkpad N.Z. 1 - F. C. Kuyperstr. 4 Telefoon 2788 wel aan hen, die zij achterlieten, bij wie hun laatste gedachte zijn geweest. Want uit de opbrengst van de Klap rooscollecte zijn sedert de bevrijding al meer dan 15.000 vaders, moeders, we duwen en kinderen naar Nederland ge komen om een graf te bezoeken. Zelf hadden zij dit nooit kunnen be talen; daartoe ontbraken hen de mid delen. Maar zij waren de gast van het Nederlandse Volk, dat - door de gift aan de Klaprooscollecte - hen hiertoe in staat stelde. Hun reis werd gere geld en betaald, er werd voor gratis lo gies gezorgd en in ons land stonden hun begeleiders klaar om hen in hun eigen taal toe te spreken en hen te begeleiden naar dat plekje grond in onze bodem, waar zoveel dierbaars van hen achterbleef. En na elke tocht komen er weer de stapels brieven op het kantoor van het Nederlands Oorlogsgraven Comité in Amsterdam. Brieven, die schrijnen der dan de meest realistische beschrij ving het rauwe leed van de oorlog ver halen, maar die ook een monument zijn van de ontroerende dank van die mop- sen aan het Nederlandse Volk, dat de liefste wens van zo velen in vervulling deed gaan. Van de Klaprooscollecte, die straks wordt gehouden, hangt het af of het Nederlands Oorlogsgraven Comité weer andere nabestaande kan uitnodigen om te komen. Tienduizenden wachten nog, op ja, eigenlijk op ons op onze gift als ons straks de bus wordt voor gehouden, op de paar uur van onze vrije tijd, die we willen geven om te helpen met collecteren. De dank der nabestaanden. Deze nabestaanden - we vertelden het U reeds - worden door het Nederlands Oorlogsgraven Comité geholpen, om dat zij dit zelf niet kunnen bekostigen. Maar zij willen zo graag iets terug doen aan het Nederlandse Volk. Via hun vereniging - „The British Legion" - zullen zij nederlandse nabestaanden van in Engeland begraven oorlogsslacht offers uitnodigen hun gast te zijn. Enkele weken geleden is de eerste Ne derlandse groep op deze wijze in En- Het misverstand werd echter spoedig uit de wereld geholpen. De jonge man heette Orso della Rebbia en was geen korporaal, doch luitenant. Hij vertelde, dat op Corsica de leden van bepaalde adellijke families zich caporali noem den. En het bleek al spoedig, dat de jonge luitenant, evenals de kolonel, bij Waterloo gevochten had, zij het dan ook aan de andere kant. In de loop van de avond slaagde de luitenant er in de kolonel nog meer voor zich in te nemen en ook miss Lydia begon de jonge man zeer sym pathiek te vinden. De kolonel had in de oorlog tegen zijn vader gevochten en Sir Nevil had kolonel della Rebbia gvaag nog eens willen zien. De luite nant vertelde echter, dat zijn vader een paar jaar geleden op Corsica over leden was. De wind was gunstig en de reis heer lijk. De avond was sterhelder en sprookjesachtig mooi. Miss Lydia stond bGven aan het dek en luisterde naar een lied, dat de roerganger vol over gave zong. Het handelde over de cor- sicaanse vendetta „kogel om kogel, le ven om leven"; de oude familieveten, die van generatie op generatie blijven bestaan zonder dat iemand zich meer herinnert hoe ze ontstaan zijn. Plotseling staakte de roerganger zijn gezang. Luitenant Orso was aan dek verschenen. buiten was gaan spelen en het was 0-3. Zeven minuten voor het einde van de wedstrijd maakte middenvoor P. v. d. Broek, bij een snelle uitval van Ares, het enige Utrechtse doelpunt met een schot dat onhoudbaar was. Vijf minu ten voor het einde maakte Ten Hove met een kopbal het vierde S.E.C.-doel- punt. Het werd dus nog een flinke overwinning ondanks de vele kansen die gemist zijn. De uitslagen van de lagere elftallen waren S.E.C. 2-Gooi 4 9—4. Amersfoortse Boys 3-S.E.C. 3 43. Victoria 4—S.E.C. 4 3—3. S.E.C. 5—N.S.C. 3 1—9. S.E.C. AEemnes A 52. S.E.C. B—T.O.V. A 0—3. Eemnes aS.E.C. a 26. T.O.V. a—S.E.C. b 1—4. Welpen: Quick 1—S.E.C. 1 0—2. B.D.C. WINT VAN AVANCE. Het is een benauwde overwinning ge worden van B.D.C. tegen het bezoe kende Avance, maar zij telt mee, zo dat de positie op de ranglijst verbeterd is. Het enige doelpunt van de wed strijd werd in de tweede helft, na een kwartier, door v. d. Berg gescoord en dat was het enige hoogtepunt in een wedstrijd, die vrij snel was, maar niet best, al werd er in de thuiswed strijd van B.D.C. twee weken geleden veel slechter gespeeld dan afgelopen zondag. Toen de scheidsrechter het beginsig- naal gaf stond v. d. Berg op de rechts buitenplaats en Demmers was midden voor, maar toen dit geen resultaat had wisselden zij om. Veel beter werden de resultaten daarmee niet, maar de ze omzetting had toch de winnende goal tot gevolg. De eerste aanval was voor B.D.C., maar kort daarop ging de Avance rechtsbuiten op het doel van Roest af. Die liep op tijd uit en voorkwam daarmee het gevaar van scoren. B.D.C. was al direct wat sterker, maar niet bijzonder gevaarlijk. Van de Berg probeerde het alleen op de rechter vleugel, maar de Avance-verdedigers toonden zich potige kerels en hij kwam er niet door. B.D.C. drong steeds meer op en het leek er op alsof er een doelpunt zou komen. De Ruig kopte net over de lat en een schot van Demmers werd gestopt, maar echt gevaarlijk werd het niet voor het doel van Avance. De bezoekers hadden echter veel ge luk toen een back op zijn keeper te rugkopte. Deze werd gepasseerd en de bal ging tegen de paal. B.D.C. speelde snel en probeerde vaoiyi maar het lukte niet. Een vrije schop van Van Megen liep op niets uit, 'n schot van Demmers was te zacht en toen v. d. Berg over alle hoofden heen de bal naar Verwey speelde, werd de ze het schieten belet. Een hard schot van de Avance-middenvoor bezorgde Roest weinig moeite, want de bal ging naast en zo ging het met bijna alle schoten. Een prachtige kopbal van de middenvoor moest echter door Roest vallend gestopt worden. Aan beide zijden braken de verdedi gingen alle aanvallen af en als er een kans tot schieten was dan werd er meestal niet zo heel veel van terecht gebracht. In de tweede helft hetzelfde beeld. B.D.C. sterker, maar de meeste voor zetten gingen verloren in de Avance verdediging, die alles deed om de voorhoede aan de schaarse aanvallen te helpen, die Roest niet konden veront rusten. De B.D.C.-voorhoede was aktief ge noeg en om beurten probeerden de spe lers het. Schoten waren echter zeer schaars en onzuiver en het duurde nog een kwartier voor de vele aan vallen met 'n doelpunt beloond werden. Van de Berg was met de bal opzij van het doel en hij werd zwaar be laagd. Toch kon hij zich vrij maken en het hele kleine plekje dat hem open bleef gebruiken om de bal er doorheen te schieten en zo het eerste, enige en winnende doelpunt te scoren. Kort daarop liepen Westerveld en de Avance-keeper om het hardst naar de bal en als de doelman van de gasten de race niet gewonnen had, dan zou het 20 voor B.D.C. geweest zijn. Er werden door B.D.C. vele corners genomen omdat de Avance-verdediging uit wanhoop de bal nogal eens over de achterlijn trapte, maar deze hoek schoppen leverden niet het gewenste resultaat op. Een combinatie van 5 B.D.C.-spelers hield de bal lange tijd van de bezoe kers weg, maar ook dit liep op niets uit, want een kopbal, die over de lat ging, was het besluit. B.D.C. bleef opdringen en zelfs van uit de halflinie werden schoten gelost. Tweemaal werd nog een corner geno men en eenmaal moest de Avance-back redden toen zijn keeper al gepasseerd was, maar doelpunten werden niet meer gemaakt en B.D.C. behaalde de kleinste overwinning die mogelijk is. En verdiend, want de bezoekers waren beslist zwakker. B.D.C. HANDBAL. D.E.S. 1—B.D.C. 117. Blaricum jun.B.D.C. jun. 90.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5