DE OVERLADING VAN HET ONDERWIJS. Het Nederlands fabrikaat op de Euromarkt* SOEST. IN DE HOEK. BRAiNDWEER TELEF. 3333 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957. 356 JAARGANG No- 83- SOESTER (EOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De minister van onderwijs kunsten en wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt een aantal wettelijke beletselen weg te nemen, die de ontplooiing van bestaande en de ontwikkeling van nieuwe vormen van onderwijs verhinde ren. De strijd gaat tegen de overlading, tegen het al te veel pijnigen van de her senen van onze jeugd. En het nieuwe wetsontwerp heeft tevens ten doel spe ciale begaafdheid haar kans te geven door meer vrijheid van keuze te ver lenen aan de leerlingen en hen van de vakken, die zij niet strikt nodig heb ben, bij hun studierichting, te ontlas ten. De moeilijkheid bij de onderwijspoli tiek is deze, dat het leven voortdurend de oplossing der problemen achter haalt. Men heeft de minister heeft het zelf gezegd voor het scheppen van totaal hervormd onderwijs een tijd perk van tien jaar nodig, maar midde lerwijl dringen noodtoestanden tot ge deeltelijke herzieningen. Het is een voorafgaande vraag of de vereenvoudiging van het onderwijs uit sluitend moet worden gezocht in wij ziging van het leerplan of niet tevens aandacht moet worden gewijd aan een stellen van minder ingewikkelde exa meneisen en aan de opleiding van on derwijzers en leraren tot duidelijke uit eenzetting van de leerstof. Want er zijn biezonder knappe leerkrachten, die de kunst van het „bijbrengen" niet verstaan. De minister verwacht van zijn nieuwe methode, waarbij, wat de keuze der vakken betreft, rekening zal worden gehouden met de aanleg der leerlingen, een beter, degelijker studeren. Neem de ballast weg en de aandacht van de leer ling zal frisser blijven voor de vakken waartoe hij speciaal bekwaamheid heeft. Ook wordt in het rapport van de com missie, die de minister van raad diende, de juiste opmerking gegeven, dat de juiste studie zich vooral op het kunnen, meer dan op het kennen moet richten. Het vermogen te manoevreren met de begrippen, die de leerling zich eigen gemaakt heeft, dat behoort de klemtoon te hebben bij een goede studie. Wij willen in vogelvlucht bekijken wat het wetsontwerp nader inhoudt. Het wil één examenvak laten vallen ter keuze van de leerling. In het laatste leerjaar behoeft dat vak niet meer te worden gevolgd, als bij de overgang naar de hoogste klas aan biezondere eisen voor dit vak is voldaan. Als voor beelden noemt de minister voor gym nasium alfa de wiskunde, voor gymna sium beta het Grieks of een moderne taal en voor h.b.s. b. ook een moderne taal. Het wetsontwerp wil verder groepen van leerlingen van verschillende on derwijsinrichtingen voor sommige les sen combineren. Dit zou kunnen door combinatie van de programma's van het gymnasium beta en h.b.s. b. Tenslotte wil het wetsontwerp een ver plicht vak vervangen door een niet ver plicht vak. De minister wil het toelatingsexamen voor het gymnasium en de h.b.s. laten vervallen en een andere selectiemetho de toepassen. Men denkt aan een proef klasse, waarin de leerlingen gedurende enkele weken eenvoudige stof moeten legenheid heeft om te onderzoeken, of met ontheffing van bepaalde vakken, waarbij men dan een heel jaar de ge legenheid heeft om te onderzoeken, of de leerlingen al dan niet geschikt zijn voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. Dit wetsontwerp doet sympathiek aan. Het wil de gelegenheid geven, meer ernst aan de studie te geven door haar te vereenvoudigen. Een belangrijke om standigheid is deze dat de studie van de vakken, waarin geen eindexamen behoeft te worden afgelegd, niettemin aan de leerlingen worden bijgebracht. Niettemin blijft toch een examen de stimulans voor het zich volledig be kwamen in een vak. Of het gelukkig is dat voor de beta- leerlingen het Grieks wordt facultief gesteld, blijft voor ons een vraag. Het is een breken met de idee der klas sieke opleiding, die, terecht, Latijn en Grieks omvat. Het Grieks is bovendien, ook voor hen die er niet in doorgaan, een taal die de basis vormt voor een algemene ontwikkeling, omdat men in het Grieks de afleiding vindt van vele termen en begrippen, die tot het alge mene cultuurleven behoren. En één mo derne taal te laten vallen voor de b- mensen, dat lijkt ons al even ongewenst. Het is een niet te hoog te schatten voor deel voor de geschoolde Nederlanders, dat zij, in tegenstelling tot andere lands lieden, hun drie moderne talen vrij be hoorlijk spreken. Dat voordeel mag men hem niet ont nemen. Ook mensen van de exacte vakken nemen deel aan het interna tionale leven en aan hun internatio nale vak-bijeenkomsten. En de talen die vallen zullen wel Frans of Duits zijn. Zo wordt ons volk nog meer ver engelst dan het al is. Maar de kwestie der facultatieve vak ken daargelatenhet wetsontwerp ademt een frisse en reële geest. En het is toe te juichen, dat het aan de orde werd gesteld. Wil men de economische toestand van het land op dit ogenblik beoordelen, dan zal men graag nog eens een ver gelijking maken met de jaren van voor de laatste oorlog. In die tijd was het met onze handel en industrie dikwijls ongunstig gesteld. De grote economi sche crisis uit de dertiger jaren teis terde de wereld en ons land. Het waren de jaren, waarin het jonge land Japan zijn economische vleugels om de aard bol spande en met zijn abnormaal laag geprijsde goederen menig inheemse in dustrie met de ondergang bedreigde, ook in Nederland. De geweldige japanse concurrentie was een der kenmerkende verschijnselen uit die in sociaal en economisch opzicht zo spannende jaren. Dit fenomeen werd begeleid door een ten top gevoerde be schermende politiek voor de nationale industrie, waar elk land aan meedeed, hetzij omdat het er financieel-econo- misch toe gedwongen werd, hetzij als repressaille tegen andere landen. In die tijd is in Nederland de gedachte populair geworden van de voorkeur voor het nederlands fabrikaat. Ook bij ons was de werkloosheid groot en men begreep toen in brede kringen het gro te belang van het bestaan der eigen in dustrie. Geen voorkeur. De wetenschap dat de doorsnee-Neder lander zijn eigen industrie onvoldoen de voorkeur geeft, heeft de Vereniging Nederlands Fabrikaat bestaansrecht ver schaft. Zeer terecht heeft deze steeds geijverd voor het geheim van neder- landse waren. Nu heeft men in het ka der van de propaganda voor een ver enigd Europa de vraag gesteld of in een Euromarkt de propaganda voor het eigen fabrikaat nog wel zin heeft. Tegenstanders van het naar voren schui ven der nationale gedachte in het aan geboden goederen-assortiment menen, dat de voorkeur voor nederlands fa brikaat de gedachte aan een verenigd Europa schade zal berokkenen, waar door ook economisch nadelige gevol gen zullen optreden. Die nadelen zullen aan de dag treden wanneer elk volk zijn eigen productie blijft kopen, waar door er dus van marktvergroting en verovering van voordelen,' die voort spruiten uit europese eenheid geen sprake zal zijn. Nederland of Europa Het gaat hierbij niet om een nationale zaak, het gaat om het voortbestaan van Europa. In de gedachtengang van deze mensen moeten de afzonderlijke sta ten zoveel mogelijk op de achtergrond raken en de grote eenheid op de voor grond. Bij het beoordelen van de positie van het nederlands fabrikaat moet men echter naar onze mening niet vergeten dat de nationale huishouding der af zonderlijke staten ook in de Euromarkt blijven bestaan. De vraag blijft dus van jaar tot jaar hoe ontwikkelt zich de positie van Nederland binnen de europese integratie en deze vraag dient elke deelnemende staat zichzelf te stel len. Het is in het stadium van europese sa menwerking niet of nog niet gewenst zijn nationale gevoelens met grote ac tuele en historische waarde, die ieder reëel aanvoelt, prijs te geven voor su- pra-nationale gevoelens van een vaag karakter nog zonder culturele inhoud, die nergens vast omlijnd zijn. Er be staat noch cultureel, noch historisch, noch economisch een verenigd Europa en er is geen reden de eenheid materi eel te aanvaarden waar zij noch for meel geregeld is noch in werkelijkheid bestaat. Zwakke band. Economisch doppen wij nog onze eigen peultjes, derhalve heeft het begrip Ne derlands Fabrikaat nog wezenlijke be tekenis, met name in onze deviezenpo- sitie en de zwakke betalingsbalans. Vervolgens heeft het geen zin voor Nederland, dat in de Euromarkt vrij zwak staat opgesteld, om als eerste de bestaande nationale band prijs te geven. Helaas bestaat die economische band tussen Nederlanders nauwelijks, waar wij bij voorkeur engelse wollen stoffen, zweedse lucifers en franse parfum wen sen. Ons land, dat van alle europese partners de industrialisatie voor zijn dichte bevolking het meest nodig heeft, draagt zijn nationale industrie niet op de handen. Als de muren vallen. Wij denken van ^1 internationaal of liever wij hebben reeds een aange boren onhebbelijkheid om het maaksel van nederlandse handen als tweede rangs te betitelen, dat wij een tegen wicht in de vorm van een Vereniging Nederlands Fabrikaat best kunnen ge bruiken. De steun aan en de voorkeur voor het nederlandse product hebben overigens grote economische betekenis. Straks valt er een aantal beschermende rech ten en tariefmuren weg, die de natio nale produkten beschermen. Het ge vecht om de europese markt zal voor taan plaats vinden zonder regerings steun. Binnen de europese arena zal men in de verschillende branches met open vizier en met getrokken sabel el kaar tegemoet treden om in de vrije concurrentie slag te leveren met als inzet de europese markt. Bij een der gelijk toernooi heeft elk der partijen de aanmoediging van een aantal sup porters nodig om de strijd vol te kun nen houden en te winnen. In economische taal overgezet bedoe len wij dat elke industrie de thuismarkt juist meer dan ooit nodig zal hebben als basis van waaruit men steun onder vindt in de strijd om uitbreiding der markt. Meer dan andere producten heeft het artikel uit Nederland behoef te aan die steun, omdat wij onze indu strie nog moeten groot maken en een naam moeten vestigen. Kwaliteitsmerk Het voorgaande dwingt ons er toe dat het teken van Nederlands Fabrikaat voor de europese koper een waarmerk moet worden van hoogste kwaliteit. Onze industrie heeft te zorgen, dat het kenteken van nederlandse herkomst wordt gezocht en als waarmerk van klasse wordt gewaardeerd. Daarbij moe ten alle zeilen worden bijgezet. Laat men gerust stoffen verkopen met het merk „Londen" erop als ze maar in Tilburg worden gemaakt. Want onze fabriekanten moeten vol houden met de propaganda voor het eigen product en steeds de beste kwa liteiten sieren met een nationaal ken merk. Onze middenstand moet hen steunen door het publiek te wijzen op de producten uit Nederland. Allen, die het nederlands fabrikaat een warm hart toedragen wacht een grote opdracht de verkopende tussen handel te instrueren het nationale pro duct bij voorrang te verkopen en het kopende publiek bij te brengen waar om een nederlands artikel de voorkeur verdient. Juist nu geldt meer dan ooit koop nederlandse waar dan winnen wij Europa met elkaar. GESLAAGD. De onderstaande dames en heren zijn geslaagd voor rijbewijs A, B-E, C-E of D-EG. A. M. v. d. Hoven-Fouman, J. v. Oort, G. Rensink, J. Harskamp, A. van Wees, A. v. d. Bedum, A. F. R. Ammerlaan, H. C. A. Evelaar, E. van Schaffelaar, H. Werkhoven, J. G. v. d. Pol-Ram, A. G. Rademaker, Th. J. Regter, H. J. Westerveld, J, A. W. Berg- hauser-Pont. Zij werden hiertoe opgeleid door Auto rijschool D. Engel, Nieuweweg 97. KLOOSTERJUBILEUM IN „NIEUW MARIENBURG". Op 6 november a.s. hoopt de Eerw. Zr. Servatia haar zilveren professiefeest te vieren. Waarschijnlijk zal het zuster Servatia, die reeds 20 jaar haar beste krachien heeft gewijd aan de keuken van „Nieuw Mariënburg" en hierdoor voor velen in Soest geen onbekende is, deze dag niet aan belangstelling ont breken. Van 3-4 uur zal er gelegenheid zijn de jubilaresse te feliciteren in de serre van „Nieuw Mariënburg". UITSLAG VERLOTING. In de loterij van „Vogelvreugde" zijn de prijzen, van de le tot de 72e, geval len op de navolgende nummers 396 468 1192 1145 207 1333 1029 1321 802 543 1195 991 229 777 213 378 677 684 1204 41 1045 240 11 151 796 659 7 274 77 361 1194 1363 459 356 87 231 1496 249 97 1260 1038 1080 422 1429 449 243 919 1270 1413 1122 199 1099 1110 1364 113 473 515 1470 1282 1435 795 1318 1309 997 514 429 1155 815 924 147 119 596. De prijzen kunnen worden afgehaald Troelstrastraat 73, Soestdijk, 's avonds na 6 uur. SPORTPROGRAMMA. Voetbal zondag Amsvorde 1-S.E.C. 1. Actief 2-S.E.C. 2 te 12 uur. Quick 5-S.E.C. 5 te 12 uur. Laren 4-S.E.C. 4 te 12 uur. Zaterdag Altius A-S.E.C, A te 3.45 uur, op het D.O.S.V.-terrein. B.D.C. A-S.E.C. B te 2.45 uur. S.E.C. a-Huizen b te 3.45 uur. S.E.C. b-Hilversum b te 2.45 uur. Welpen S.E.C. 1-A.P.W.C. 1 te 2 uur. A.P.W.C. 2-S.E.C. 2 te 2 uur. Dameshandbal. B.D.C. 1-Donar 1. B .D .C.-j uniores-B .H.C .-juniores. De adspiranten zijn vrij. Hockey. Zaterdag Meisjës S.C.H.C. A-Soest A te 3 u. Soest B-Kampong C te 3.30 u. (Birkstraat). Jongens Soest B-S.C.H.C. D. te 2.15 u. (Birkstraat). Schaerweide D-Soest C te 3.15 u. Kampong C-Soest D te 3.30 uur. Zondag DamesSoest 1-A'foort 3 te 11 uur. (Schrikslaan). S.C.H.C. 4-Soest 2 te 11 uur. Soest 3-Kampong 6 te 1 u. (Schriksl.). Heren Voordaan 3-Soest 1 te 12.30 u. Soest 3-Soest 2 te 2.30 u. (Schriksl). Tafeltennis. Maandag Rapid 1-Shot 3 (H'sum). V.E.V. 4-Shot 7 (H'sum). DinsdagB.T.T.C. 5-Shot 6 (Bussum). VrijdagVictoria 4-Shot 4 (H'sum). Shot 5-O.S.O. 2 (Soest). Shot 8-O.S.O. 6 (Soest). Zaterdag Shot 1-Ahoy 1 (Soest). Shot 2-Onder Ons 2 (Soest). JunioresAhoy 1-Shot 1 (Hilversum). Ahoy 2- Shot 2 (Hilversum). Ahoy 3-Shot 3 (Hilversum). Victoria 2-Shot 4 (Soest). Volleybal Olympia. Het eerste damesteam van Olympia, dat zaterdag (morgen) zal deelnemen aan het door de Nevobo georganiseerde toernooi ter gelegenheid van het tweede lustrum, is als volgt samengesteld Mevr. J. Kamerbeek-de Hartog, mej. H. Kamerbeek, mej. L. de Bruin, mej. H. C. Kamerbeek, mej. J. de Vos, en mej. A. Kamerbeek. Mej. M. v. d. Brakel gaat mee als reserve en de heer Fran- kena als coach. Het toernooi wordt ge houden in de Energiehallen te Rotter dam en begint om 14 uur. S.E.C. OP HET KEERPUNT? Het zal er zondag om spannen voor S.E.C., want de wedstrijd tegen Ams vorde is zeer belangrijk. De Amers- foortse club heeft met 8 punten uit Vandaag gaat, wat de bebouwde kom men der gemeente betreft, een maxi mum snelheid gelden, die verschillend kan zijn in verband met de belangrijk heid van de weg en dichtheid van het plaatselijk verkeer. Waartoe wij in Soest gaan behoren weet ik op het ogenblik nog niet, maar veel maakt het niet uit of we een 50- of 60 km. gemeente worden. Het voornaamste is, dat onze hoofdweg door ontverantwoordelijke elementen niet meer, zonder kans op straf, als racebaan kan worden gebruikt. Ik voel voor de opvatting van velen, dat het stellen van een zo lage maxi mum snelheid feitelijk de klok terug zetten is, maar, hoe foutief ook in z'n algemeenheid, hier moeten de goeden maar onder de kwaden lijden. Een slecht soort autorijders hebben het er naar gemaakt. Laten we hopen, dat het gebod, met de kans van een boete a contant bij overtreding, een preventieve werking heeft, zodat onze agenten niet gebukt onder hun geldzak op het bureau te rugkeren. Dat intussen de verkeersveiligheid al léén door autorijders wordt belaagd is iets dat een ieder wel beter weet en dat „Waterstaat", die zo precies is als het om uitritten gaat en zelfs een paar jaar geleden een prikkeldraadversper ring om een bouwwerk zette omdat zo'n uitrit in het geding was, nu toe stemming heeft gegeven voor een veel gevaarlijker situatie, vind ik raar. Aan de hoofdweg, in het hart van ons dorp en bij een splitsing van wegen, is toestemming gegeven voor het plaat sen van 2 benzinepompen op een zo danige wijze, dat het 'rijwiel- en wan- delverkeer moet stagneren of over de rijbaan verder moet, terwijl, als er meer dan een wagen tankt, het hele geval vastloopt. Dat kan vooral in de zomer lollig worden, maar een teken van wijs beleid kan ik het niet vinden. H. OEKMAN. 4 wedstrijden de leiding van de afdeling. Nijenrodes heeft 8 punten uit 5 wed strijden en S.E.C. 8 uit 6. Verliezen on ze plaatsgenoten, dan kunnen ze dus alle kampioensillusies wel tot het vol gend jaar opbergen. Winnen ze, dan kan het nog. Dit winnen is echter niet zo gemakkelijk, want Amsvorde is op het ogenblik bijzonder sterk en voor een groot deel is dit te danken aan het tweede elftal van H.V.C., dat in zijn geheel uit de vereniging trad, om dat ze niet betaald werden. Velen van hen gingen naar Amsvorde en maak ten de club van de Leusderweg sterk. Amsvorde heeft een bijzonder goede voorhoede, die in 4 wedstrijden 19 doel punten maakte en de achterhoede mag er eveneens zijn, want die werd slechts 4 maal gepasseerd. Amsvorde won van F.A.K. (7-0), Ares (2-1), Nijen rodes (4-3) en Fortitudo (6-0). Met S.E.C. is het heel anders gegaan. 2-2 tegen Amerfoortse Boys, 3-0 tegen Pa- tria, 1-1 tegen F.A.K., 2-2 tegen Nijen rodes, 4-4 tegen S.V.F. en 4-1 tegen Ares, dus 16 doelpunten gemaakt en 10 tegen. Dat betekent vooral voor de achterhoede van S.E.C. een zware op gave. Maar het moet kunnen, want in 6 wedstrijden is nog geen nederlaag geleden. Succes dus maar. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniëm.s. „Argentina Star", 5 nov. Argentinië s.s. „Andes", 9 nov. Australiës.s. „Strathmore", 6 nov. Braziliëm.s. „Argentia Star", 5 nov. Brazilië s.s. „Andes", 9 nov. Canada s.s. „Empress of France", 7 nov. Canada m.s. „Prins Alexander", 9 nov. Chilivia New York, 7 nov. Ned Antillen s.s. „Breda", 6 nov. Nieuw Zeelandvia Engeland, 2 nov. Nieuw Zeeland via Engeland, 9 nov. Suriname m.s. „Willemstad", 6 nov. Brits-O Afrikavia Frankrijk, 9 nov. Inlichtingen betreffende verzendingsda ta van postpakketten geven de postkan toren.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1