DOLCIN WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN D0LCIN VERKORTING VAN WERKTIJD WELDRA TE VERWEZENLIJKEN? De bouw van een zeeschip* VAN ESSEN VOOR FOTO SCHRIJFMACHINES TELMACHINES. STENCILMACHINES. KANTOORMEUBELEN. VAN HELSDINGEN FALCON REGENKLEDING VENEMA BLOEDWRAAK OP CORSICA. TWEEDE BLAD ZILmETfl j LECA-BAZAR Heet lijkt zot wanneer midden in een tijd van bestedingsbeperking het vraag stuk van de verkorte werkweek wordt aangesneden. Zien wij echter om ons heen in nauwere en wijdere kring, dan wordt het spoedig duidelijk, dat wij in de nabije toekomst met dit pro bleem te maken zullen krijgen. In het buurland Duitsland is al een aantal bedrijfstakken, dat nog slechts 40 uren arbeid per week kent. Het ge tal der werknemers met een 45-urige werkweek is reeds ontelbaar. De 48- urige arbeidstijd wordt er door velen reeds abnormaal genoemd. In verband met de komende Euromarkt is er veel gesproken over de kortere werktijd in Frankrijk, waar wij ons binnen niet te lange tijd bij zullen moeten aanpas sen. 1 verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. In Engeland staat men vrij van de Eu romarkt, maar daar zijn de vakbonden zeer actief in het verwezenlijken van een korte arbeidsweek. Bij de metaal arbeiders staat een arbeidsduur van 40 uur per week boven aan de verlanglijst. Deze eisen worden door de bouwvak arbeiders ondersteund, omdat men daar zelf ook naar toe wil. Voor mijnarbeid onder de grond wordt zelfs 40 uur veel te lang geacht. Men acht het mogelijk in de mijnen in 35 uren een zelfde pro ductie te behalen als in 40 uur. De scheepsbouwers wensen er eveneens een werktijd van 40 uren per week. Kwestie van tijd. Vanzelfsprekend mogen we ons niet vraagstuk van de werktijdverkorting veel spoediger aan de orde komt dan op grond van andere levende wensen mag worden verwacht. In de eerste plaats de internationale ontwikkeling. Wanneer de buurlanden bij ons sterk afwijkende arbeidstijden gaan toestaan, komt dit vraagstuk bij vergelijking van de concurrentievoor waarden in conferenties over monetai re vraagstukken en andere discussies betreffende coördinatie van de econo mieën al spoedig ter sprake. Wil men de inflatie oplossen, wil men streven naar europese eenwording, dan kun nen de arbeidsvoorwaarden in de deel nemende landen niet sterk uiteenlopen. De Euromarkt zal ons dit spoedig leren. Rem op de inkrimping. Vervolgens is er de kwestie van de werkgelegenheid. De eerste tekenen van een ruimere arbeidsmarkt zijn reeds zichtbaar. Het is waarschijnlijk, dat er in bepaalde bedrijfstakken tijdelijk of langdurig marktverzadiging gaat op treden, zodat er dus veel minder vraag komt naar bepaalde producten. Een dreigende werkloosheid voor een Terstond verlichting door Ontelbare mannen en vrou wen, jarenlang door de reu matiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen en hun oude activiteit weer herwonnen dank zi) de DOLCIN tabletten 1 Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, spit en zenuwaandoeningen - grijp dan inBegin nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geeft bij/, pijnen van reumatische aard. Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar. Flacons van 100 tabletten f 4.15 - kuur- flacons van. 500 '.tabletten y 16... S&3 met Amerika vergelijken, omdat de pro ductie per hoofd daar torenhoog uit troont boven de europese, maar alge meen wordt aangenomen, dat het over nemen van de amerikaanse productie methoden en de daaraan verbonden werktijden voor Europa slechts een kwestie van tijd is. Het mag als bekend worden, veronder steld, dat de 5-daagse werkweek in de V.S. algemeen wordt aanvaard. Minder bekend is, dat onderzoeken heb ben plaats gevonden onder administra tief personeel, waarbij aan het licht kwam, dat het meeste kantoorperso neel minder dan 40 uur per week werkt. In Nederland wordt actief gestreefd naar opheffing van de slechte econo mische toestand van ons land. Rege- ringsstemmen, die over het algemeen niet zo optimistisch spreken, menen dat wij over ruim een jaar de moeilijk heden zullen hebben overwonnen. Voordat het zover is zal men op een algemeen aanvaardbare verkorte werk tijd in ons land niet aandringen. Er zijn nog andere wensen. Onze vakbonden hebben bovendien nog tal van andere wensen op hun pro gramma staan. Zij willen eerst naar een verhoging van het reële loon. De kinderbijslag wordt binnenkort inge voerd voor iedereen, dus ook voor niet werknemers. Er wordt hard gewerkt aan 'n weduwen- en wezenverzekering, aan bezitsvorming, gelijke beloning van man nen en vrouwen en aan de verbetering en uitbreiding van bedrijfspensioen fondsen. Om al deze sociale verlangens in daden om te zetten moet er meer geprodu ceerd worden, want uiteindelijk moet elke vorm van sociale zorg betaald wor den en men bereikt zijn doel niet be paald snel wanneer de werktijd ver kort wordt. Het is echter om twee re denen niet onwaarschijnlijk, dat het deel van het personeel kan dan wor den afgewend door het gehele personeel een sterk verkorte werkweek te geven, hetzij met gelijkblijvend hetzij met minder loon. Toepassing van de vijfdaagse werkweek brengt voor de gehele maatschappelijke structuur grote wijzigingen. Voor de detailhandel zal de kooplust van het publiek zich minder op de zaterdag middag concentreren. Dit betekent voor deze koophandel een sterke verflau wing van de verkoopspitsen, waaruit kostenbesparing en prijsverlaging kun nen voortvloeien. Daarnaast mag men een grote toeneming en spreiding van de vermaaks-industrie verwachten. Wie profiteren er? In de V.S. was onmiddellijk na de in voering van de vijfdaagse werkweek een toeneming van de watersport te constateren. Er werden duizenden mo torboten meer verkocht dan voorheen. De belangstelling voor het buitenleven werd direct veel groter. De mensen zochten huizen met tuinen, waarin ze al schoffelende en plantende de vrije tijd konden doorbrengen. Ook bleek men terstond bereid om de afstand van huis naar het werk te vergroten, omdat men voortaan twee vrije dagen per week telde. Het gehele sport-, verenigings- en ker kelijk leven kreeg met andere verhou dingen en mogelijkheden te maken. Het aantal beoefenaren van aller lei takken van sport nam toe. Mensen die voorheen geen tijd hadden om zich aan verenigingswerk te wijden, bliezen deze wijze van gemeenschapsvorming nieuw leven in. Kerkelijk en charita tieve organisaties profiteerden op grote schaal van de vrije tijd hunner leden. Breder ontwikkeling. Het onderwijs kan op ruime schaal de vruchten plukken van de vrijetijdsver- ruiming. De uren waarop cursussen worden gegeven en de zelfstudie wordt beoefend, concentreren zich juist op de vrije dagen. Het aantal deelnemers nieuwe vanaf 225. Krommestraat 41 - Amersfoort telefoon 3113. aan allerlei lessen tot verruiming der vakkennis of algemene ontwikkeling gaat met sprongen omhoog. Maar ook beunhazerij. Bij al dit optimisme moeten we er 'n open oog voor hebben, dat ook velen met hun vrije tijd raad zullen weten. Zij zullen zich gaan werpen op een tweede werkkring, op het aannemen van allerlei karweitjes binnen hun be roep, waarmee concurrëntie wordt opge roepen voor patroons en collega's. Een derde groep zal goede leiding bij de besteding van veel vrije tijd niet kunnen ontberen. Hier komt een werk terrein braak te liggen voor de vak bonden. De organisaties van werknemers zullen er goed aan doen de studie van gevol gen der werktijdverkorting spoedig op zodanige wijze ter hand te nemen, dat de toepassing van de daarmee verkre gen resultaten onmiddellijk een aanvang kan nemen wanneer de zee van vrije tijd ons bestaan zal omspoelen. steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 1 Soest - Mereiweg 10 - te). 3258 De heer H. Latenstein, bedrijfsleider van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw te Amsterdam, heeft woensdag avond, in het Oranje Hotel, voor de leden van de Volksuniversiteit, gespro ken over het onderwerp „Hoe komt een groot zeeschip tot stand". De voor zitter van de V.U., de heer A. P. Stok- hof de Jong, leidde de spreker in. De wereldscheepsbouw heeft na de wereldoorlog nr. 2 een enorme vlucht genomen om gelijke tred te kunnen houden met de ontwikkeling van de wereldhandel, die om transportruimte vroeg. In 1938 werd 3 miljoen bruto- registerton gebouwd, in 1949 was men de oorlog alweer zover te boven, dat opnieuw deze hoeveelheid scheepsruim- te afgeleverd kon worden, maar vorig jaar was dit reeds opgelopen tot 6V2 miljoen ton. De scheepsbouw, die aanvankelijk nage noeg in Europa geconcentreerd was, VOOR DAMES EN HEREN IN TWEED - EG. LINNEN GABARDINE DE NIEUWSTE MODELLEN F. C. Kuiperstraat 10 - Tel. 2803 heeft Japan als grootste scheepsbouwer gekregen. In 1954 400.000 ton, in 1955 het dubbele hiervan en in 1956 opnieuw een verdubbeling, zodat toen door de Japanners 1,6 miljoen ton gebouwd werd en Engeland van de eerste plaats verdrongen werd. Duitsland neemt de derde plaats in, Zweden de vierde en Nederland de vijfde. Een schip gaat ongeveer twintig jaar mee, dus nieuwbouw van schepen is niet alleen nodig voor uitbreiding van de wereldvloot, maar ook voor vervan ging, terwijl de eerste jaren na de oor log veel getorpedeerde schepen ver vangen moesten worden. De bouw van passagiersschepen is sterk afgenomen en tankschepen werden na de oorlog steeds meer gebouwd. Voor de oorlog was de grootste tanker 15- 16000 ton, in de oorlog kwam men tot 20.000 ton en veel opzien baarde het tankschip van 30.000 ton, dat na de oor log gebouwd werd. Nu is men al aan de 86.000 ton toe en aan een buitenlandse werf is opdracht gegeven voor het bou wen van een tanker van 100.000 ton, die een diepgang van. 16 meter heeft. Dit betekent, dat nagenoeg alleen die pe natuurlijke havens aangedaan kun nen worden. Nederland zal er dan ook rekening mee moeten houden, dat bin nen afzienbare tijd de waterwegen ver diept zullen moeten worden om deze enorme schepen te kunnen ontvangen. Er is een lichte teruggang waar te ne men in het geven van opdrachten tot het bouwen van schepen, maar van een verontrustende situatie is nog geen sprake. Dat de reders de kat even uit de boom kijken is begrijpelijk, want als een opdracht gegeven is dan duurt het ongeveer 4 jaar voor een schip klaar is. De heer Latenstein vertelde hierna over de bouw van een tankschip, dat zijn vloeibare lading laadt en lost met pijpleidingen. Machinekamer en ver blijven voor de bemanning zijn in de tankschepen achterin om brandgevaar te verkleinen. De tanker heeft een plat te bodem en de vloeibare lading, die zich in het in vakken verdeelde ruim bevindt, kan binnen een etmaal door turbines, die zich in het schip bevin den, eruit worden gezogen. Een tanker ligt dus altijd maar heel kort in een haven. Het lege schip is omhoog geko men en om het weer zeewaardig te maken wordt er water ingepompt. Aan het bouwen van een tanker gaat heel wat werk vooraf. Een model wordt in het scheepvaartkundig proefstation in Wageningen getest en daar kan men alle gegevens over snelheid, weerstand en wat men nog meer nodig heeft door proefnemingen te weten komen. Is het schip klaar dan zal steeds blijken, dat de berekeningen van het proefstation merkwaardig juist geweest zijn. In tankschepen beneden 15.000 ton ge bruikt men meestal een dieselmotor, daarboven stoomturbines voorzien van apparaturen, om de opgewekte snel heden terug te brengen tot een snel heid, die aangepast kan worden aan de omwentelingssnelheid van de schroef, die vrij gering is. Voor men aan de bouw van een schip begint wordt van elk onderdeel een tekening gemaakt. Het duurt wel een jaar voor men hiermee klaar is. Op de mallenzolder worden de houten mallen gemaakt, waarmee de gegevens voor alle onderdelen op de platen scheepsstaal kunnen worden overge bracht en deze platen ondergaan dan verschillende bewerkingen met snij branders, scharen en boren. Binnenshuis wordt het schip dan in gedeelten gemaakt. Vroeger werd een groot schip geheel op de helling ver vaardigd en dat duurde ongeveer een jaar. Nu het in secties binnenshuis ge beurt heeft men nog niet de helft van de tijd nodig. Op de helling wordt 6 Copenhogen 3. Dat de roerganger ophield met zijn klaagzang, toen Orso op het dek ver scheen, was niet te verwonderen, want het lied was geschreven naar aanlei ding van de moord op Orso's vader, kolonel della Rebbia. Niemand op het eiland twijfelde eraan, zo hoorde Lydia van een meisje dat haar hut deelde, dat Orso naar Corsica op weg was om wraak te nemen op de moorde naars. In Lydia's ogen werd Orso hier door met een romantische waas om weven en haar gevoelens voor de jonge officier werden nog dieper. Gedurende de driedaagse vaart naar Ajaccio kwam miss Lydia tot de ont dekking dat luitenant Orso een even intelligente al gecultiveerde cavallier was. Zeer levendig verhaalde hij haar van zijn eiland en van de inheemse zeden en gewoonten van de bewoners. En heel vaak kwam uit zijn mond het woord „wraak", want niemand kan het over de corsicanen hebben zonder de vele heersende bloedvetes te noemen. Volgens Orso moest men de bandieten, die in de wouden en bergen hun toe vlucht hadden gezocht, niet beschou wen als misdadigers maar meer als politieke vluchtelingen. In Ajaccio, de hoofdstad van Corsica, viel het Orso zwaar om afscheid te nemen van zijn reisgezelschap. Hij had dan ook in het geheel geen haast om zijn geboortedorp terug te zien, maar greep gretig de gelegenheid aan om een dag met kolonel Nevil te gaan ja gen. Hij kreeg hierdoor immers de kans nog een avond in het gezelschap van Lydia door te brengen. In verband met een pasformaliteit moest de kolonel een bezoek brengen aan de prefect van het eiland en toen deze een tegenbezoek aflegde, liet hij er geen twijfel over bestaan waarom volgen hem luitenant Orso naar Corsi ca was gekomen. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 eerst de kiel gelegd, dan de bodem, daarna de schotten en het dek en pas het laatst de zijwanden. Secties wor den per rail aangevoerd en er is een enorme administratie voor nodig om alles zo te laten draaien dat steeds eco nomisch doorgewerk kan worden. Er wordt van achteren naar voren ge bouwd en tijdens de bouw ligt het schip ongeveer 1.80 meter van de hel lingbodem op stutten. Voor de tewater lating worden sleeën in de vorm van grote ronde balken en goten waarin de sleeën liggen, aangebracht en omdat het hout met vet ingesmeerd is moet een groot stuk staal, dat eveneens on der het schip aangebracht is, wegglijden voorkomen. Als de champagnefles voor de tewater lating tegen het schip aangegooid wordt, dan wordt het stuk staal weggeslagen en het schip glijdt het water in. Meest al moet de vaart dan snel afgeremd worden om te voorkomen dat het schip aan de overkant tegen de wal loopt. Als het schip tewater gelaten is duurt het afwerken 3 a 4 maanden en dan kan de technische proefvaart gehouden worden. Als het terug is aan de werf dan wordt de laatste hand aan het schip gelegd en met zekerheid van een half jaar of een jaar garantie kan het de zee op. Na de pauze vertoonde de heer Laten stein beelden van het noorse passa giersschip Oslofjord, dat in ons land gebouwd is. „DE SPECIAALZAAK" - BIRKSTR. 2 r VLEKVR1) DOOR EN DOOR N A. VAN DALEN Burg. Grothestr. 11A - Tel. 2051 OOSTERSE LITURGISCHE PLECHTIGHEID. Op zondag a.s., 3 november, zal in de parochiekerk Maria Onbevlekt Ont vangen aan de Nieuwerhoek te Soestdijk een plechtige liturgie worden gevierd volgens Byzantijns-Slavische Ritus. Hieraan zullen hun medewerking ver lenen de Hoogeerw. Heer Mgr Jacques Perridon, vicaris generaal van de oe- krainische emigranten in de westelijke landen, alsook het Utrechts Byzantijns Koor onder leiding van Prof Dr Mires- laov Antonowytsj. De plechtigheid be gint om kwart vóór negen. Tekstboekjes zullen voor de prijs van 25 cent aan de ingang der kerk verkrijgbaar wor den gesteld. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat de laatste H. Mis (de Byzantijnse Liturgie duurt ongeveer anderhalf uur) op 11 uur in plaats van half 11 zal worden gesteld. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeengeroepen tegen woensdag, 6 november a.s., te 19.15 uur, ter af doening van de navolgende agenda I. Vaststelling van de notulen van de raadsvergadering d.d. 27 september 1957. 2. Voorstel tot intrekking van het par tieel uitbreidingsplan Hartweg. 3. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Rademakerstraat 56. 4. Voorstel tot het benoemen van een commissie ex artikel 8 van de Woon- ruimtewet 1947. 5. Voorstel tot vaststelling van de uit gaven van het openbaar lager onderwijs over 1956. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een extra krediet voor het aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van: de openbare school Soest-Zuid. 7. Voorstel tot verkoop van grond gele gen nabij de Generaal Winkelman straat aan de N.V. Bouw- en Handels maatschappij „WABO", gevestigd te Eindhoven. 8. Voorstel tot onteigening van gron den gelegen aan de Schaepmanstraat en de Thorbeckestraat. 9. Voorstel tot toepassing van art. 13 der Lager-onderwijswet 1920. ZONDAGSDIENST ARTSEN In het komende weekeinde wordt de zondagsdienst waargenomen door dr H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388 en dr. H. v. Dorssen. Ei gendomweg 94, telefoon 2119. Zondag is geopend apotheek Soestdijk Weedestraat.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5