Kou Speculaas Strick-Matador Het Haodwerkhuis uitgaans- j Elten en Tuddern terug aan Duitsland voor £113 miljoen? NILSSON LAMSVLEES. f 59.75 Soest voor 30 jaar. RB.RADEMAKERsZN hoort heslist nog in Uiv garderobe y iixai GARAGE STAM DAHPO ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN UcwJi (Uu&êiteitiiwedeA. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL DERDE BLAD DERTIG JAAR E.H.B.O. OPROEPING. Voor PROBEERT U EENS ONZE Onze C Zaterdagse koopjes SLAGERIJ A. J. SPELT Een jurkje omSUCCES meete oogsten Maison Hartel Niemand zal verrast zijn geweest, dat na de jongste oorlog de betrekkingen tussen west-Duitsland en Nederland niet bepaald op rolletjes liepen. Een volk dat zich vijf jaar lang onder de vlag van een nazi-regiem tot taak stelde ten minste een wereldddeel en zo mogelijk de wereld te tiranniseren kan moeilijk op de sympathie rekenen van een mi litair zwakke buurman, die men bij een duitse overwinning op zijn minst had ingelijfd bij het Derde Rijk. Intussen zijn de rollen omgekeerd en heeft Nederland onder de vlag van de geallieerden de overwinning meege speeld. De duitse landen zijn door gro te mogendheden bezet en het is opmer kelijk, dat wij ons in Nederland, bij de beoordeling van onze houding als be vrijd volk tegenover de verliezers, nim mer door gevoelens hebben laten lei den. Wij vroegen een schadevergoeding van 113 miljoen gulden, erkenning van de grenscorrecties Elten en Tuddern, alsmede een kleine verlegging van de grens dwars door het water van de Dollart ten onze gunste met het oog op de inpolderingsplannen, die wij ten aanzien van dit water koesteren. Het duitse standpunt. Hoe hebben de duitsers op deze eisen gereageerd Aanvankelijk hebben ze als overwonnenen gezwegen. Later zijn druppelsgewijs en voorzichtig de pro testen gekomen. Het duitse tegenbod op de gevraagde schadevergoeding bereik te een maximale hoogte van 30 miljoen gulden. In de duitse pers en in de officieuze regeringskringen werd na 1949 heftig geprotesteerd tegen de afstand van Elten en Tuddern. Het felst is hierin geweest de duitse minister van ver keer, Seebohm, die in een verkiezings rede onlangs verklaard heeft, dat er van de aan te leggen autoweg tussen Oberhausen en de nederlandse grens niets zou komen zolang Nederland Elten bezet hield. Ook heeft de duitse bonds regering laten doorschemeren, dat wij ook bereid zouden moeten zijn om een deel van de in Breda opgeborgen duit se oorlogsmisdadigers vrij te laten, voor dat er sprake kon zijn van zaken doen. Tenslotte heeft men tijdens de voor bereidingen van de duitse verkiezingen uit Neder-Saksen herhaaldelijk het ge luid gehoord, dat er van gebiedsafstand in de Dollart nooit iets kon komen, omdat de duitse havenstad Emden daar schade van zou ondervinden. Elk deskundige zal echter kunnen uitreke nen, dat de inpolderingswerkzaamhe den noch Emden noch zijn haven enige schade kunnen berokkenen. Vastgelopen. Wij respecteren de heer Adenauer en zijn mederegeerders en kunnen alleen maar bewondering hebben voor het krachtig beleid dat het west-duitse ka- Hebt U al eens onder Uw wagen gekeken? verroest llitmmi hij moet hóóg nodig behandeld worden met: NIEUWERHOEKPLEIN 1 TELEFOON 2850 binet voert om het land weer een goede positie onder de zon te geven. Ook be seffen wij, dat de culturele en econo mische wederopstanding van Duitsland voor Europa en dus ook voor Nederland grote winst betekent. Maar het is ook een winstpunt voor de Duitsers, dat wij na al het onverdiend doorstane leed bereid zijn tot zo'n loyale houding. Niettemin zijn wij gedwongen geweest oud-minister Beijen te benoemen tot regeringscommissaris voor duitse aan gelegenheden, omdat de Duitsers steeds moeilijker worden. De onderhandelingen zijn intussen vastgelopen. Naar het heet moesten deze onlangs worden uitge steld tot na de duitse verkiezingen, maar intussen krijgen wij maar een on voldoende inzicht in de werkelijke stand van zaken. Het ware gewenst dat de regering in de Tweede Kamer eens meer opening van zaken gaf. Wat dan wel Wanneer Wij de officiële en officieuze berichten uit het jongste verleden nog eens nalezen dan ontkomt men niet aan de indruk, dat de bondsrepubliek wel bereid is die schadevergoeding van 113 miljoen te betalen en desnoods ook wel een strook water van de Dollart wil afstaan, mits wij bereid zijn Elten en Tuddern weer prijs te geven en ook een deel van de Duitse oorlogsmisdadi gers vrij laten. In Bonn is men het meest gevoelig voor de argumenten waarom wij een aantal sadisten en andere onmensen gevangen houden. Het moeilijke punt is dus een stuk grond van circa 70 km.2 met een bevolking van 10.000 zielen, waarvan Elten het belangrijkste is. Wij hebben dit Elten in bezit genomen met mede werking van de geallieerden uit econo mische overwegingen en omdat er moei lijkheden lagen in verband met 'n juis te controle van de grenzen. De bevolking is grotendeels van duitse oorsprong maar heeft zich nimmer af kerig getoond van het nederlandse be wind, dat door landdrost Blaauwboer soepel wo2"dt gevoerd. Niettemin voe len de oudere inwoners van Elten zich Duits en zouden zij dus wel „heim ins Reich" willen. Ook het duitse staats pensioen schijnt daarbij een aantrekke lijke rol te spelen. Geen vlaggen Opmerkelijk was het in dit verband dat b.v. op 30 april, de verjaardag van de koningin Juliana, in Elten geen enkele nederlandse vlag wapperde, be halve dan van de openbare gebouwen. Nu zegt dit nog niets, want zelfs wan neer men pro-Nederlands is, behoeft men nog geen aanhankelijkheid te be tuigen voor onze vorstin. De pro-nederlandse elementen vindt en pijn weg» wrijven met GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID TELEF. 3823 FA. SPRUIT FA. OP T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 men vooral onder de jongeren en za kenlieden in Elten. Sinds dit gebied bij Nederland is gevoegd, bloeit het toerisme in het fraai en hoog gelegen stadje. Voor ons is het een lieflijk hoek je maar tijdens het duitse bewind werd het plaatsje nauwelijks bezocht. Ook de markt in Elten blijkt de nederlandse lucht goed te doen, terwijl de werkge legenheid voor de eltense bevolking in Nederland gunstig is. Niet minder belangrijk is dat het zwaar door de oorlog geteisterde stadje onder ons bewind geheel is hersteld. Neemt men al deze factoren in beschouwing dan is het de vraag of bij een te hou den volksstemming de meerderheid van de bewoners naar Duitsland terug wil. Een volksstemming Velen in Duits land wensen die niet omdat wij zonder een volksstemming dit plekje bezet hebben. Dreigbrieven. Op dit ogenblik is de toestand zelfs zo dat menig inwoner van Elten een drei gend schrijven heeft ontvangen uit de Heimat", waarin verzocht wordt namen op te geven van hen, die pro-Neder lands zijn. Al deze mensen zullen dan t.z.t. van landverraad kunnen worden beschuldigd. Men weet in Nederland wie deze briefacties voert en men kan er niets tegen doen omdat de regering in Bonn deze oogluikend toelaat en wellicht in het geheim nog steunt. Het is in verband met het bovenstaande duidelijk, dat de kwestie Elten om een spoedige oplossing vraagt. Onze rege ring dient hier een positieve houding aan te nemen. Een volksstemming is een billijke oplossing van het probleem. Mochten er doorslaggevende economi sche argumenten zijn, die er toe lei den dat Elten bij Nederland blijft, dan dienen wij deze bekend te maken en op ons stuk te blijven staan. Maar onze re gering dient te bedenken, dat de ellen de van minderheden en historische rechten, waarop men zich 7.0 gaarne zal beroepen, geen aangename oorlogs herinneringen zijn. Spoed gewenst. Wij willen geen onrust in het konink rijk terwille van een stukje grond dat nauwelijks de moeite waard is. Wij zijn er niet op gesteld duitsgezinde bewoners binnen de grenzen te hebben en er zouden argumenten genoeg kun nen worden gevonden om al die bewon deraars van de „Heimat" met hun hele hebben en houden over de grens te zetten, zelfs wanneer wij Elten zonder meer wensen te behouden. Laat derhalve onze regering in wijs heid deze zaak behandelen maar spoed betrachten. Maar laat men niet ver geten van Duitsland eventueel elke gulden terug te vragen die de wederop bouw van Elten gekost heeft. Een bedelaar kwam in Soesterberg een aalmoes vragen, die hem geweigerd werd. Hij werd kwaad en schopte een ruit in. Een wagen met verse bokking vloog tegen een boom. Alle visjes over de straat en de chauffeur een kapotte knie. In de raad was nog al eens gehes- kres over de notulen en het vreemde was, dat zelden het raadslid zelf be weerde, dat hij dit of dat niet zo ge zegd had, maar een ander, die blijkbaar een enorm geheugen had voor hetgeen de mede-vroede vaderen te vertellen hadden. Er werd besloten een steno graaf aan te tellen. Tot leden van het Centraal Stembureau werden benoemd A. O. Dammers, S. F. Besselsen, G. Hil- horst en G. J. van Vleuten. Voor de ver schillende stemdistricten werden even eens leden aangewezen, maar volgens het raadslid Van Eek werd weer niet aan de arbeiders gedacht bij deze keuze. Het bleek echter, dat de arbeiders hiervoor ook maar slecht te vinden wa ren, omdat zo'n erebaantje verzuim be tekende en verzuim betekende loonver lies. Deze oplossing voorkwam een klasse- strijd in de raad. Tot leden van de schattingscommissie werden de heren Batenburg, v. d. Bremer, Casteleyn en Foeken benoemd. Ook hier protest om dat geen arbeider benoemd was. Er wa ren gevallen bekend, waarin arbeiders 500.— te hoog aangeslagen werden voor de belasting en dat zou niet zo gauw gebeuren als minstens 1 arbeider deel uitmaakte van de; commissie. De zaak werd aangehouden.) Dorus Rijkers stond dertig jaar ge leden in de Soester Courant als dinerend gast van Den Haag. Het diner was hem en zijn moedige reddingsbootbemanning aangeboden na de zoveelste redding. Hoeveel het er al waren staat er name lijk niet bij. De jubilerende schaak- en damclub ontving de heer Staal uit Baarn als simultaanspeler. Eigenlijk zou de heer De Klerk uit Den Haag komen, maar die was verhinderd. De simultaan spe lende Baarnaar won tien partijen en verloor van de heren S. de Zoete en J. de Boer. Hij speelde remise tegen de heren L. Hornsveld en W. Henger. Kinderen maakten dertig jaar geleden net zo goed ruzie als in 1957 en als de ouders zich ermee bemoeiden dan wa ren de kinderen allang weer aan het spelen voor de volwassenen met hun onenigheid klaar waren. Ouders kon den echter ook op een andere manier in conflict 'komen en dit gebeurde met de pa van Pietje, die in wild enthousi asme een bal door de ruiten van de buren trapte. Hij was er zo beduusd van, dat hij vergat weg te lopen en dat was dom, want voor hij het wist had hij een fier om zijn oren te pakken, die er niet om loog. Dat zag Pietjes vader vanuit zijn huis en hij besloot deze aanval op zijn stamhouder niet te nemen. De man, die de klap uitgedeeld had, stond naar de kapotte ruit te kij ken toen Piet sr. dreigend naderde. De benadeelde voelde dat er moeilijk heden kwamen en hij vond dat het postuur van z'n toekomstige aanvaller wat aan de forse kant was, zodat hij retireerde achter de voordeur. Dat bleek niet voldoende, want de vader van de voetballer maakte zich zo kwaad over deze lafheid, dat hij met een forse beenbeweging het slot uit de deur trap te en het huis binnendrong. Daar was het knokken geblazen en toen ook de De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, zit ting ten Gemeentehuize alhier. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 echtgenoten van de heren zich in de strijd gingen mengen met haarspelden kammen en scherpe nagels, liep de in boedel groot gevaar. Gelukkig passeerde een agent, die krachtdadig een eind aan de ruzie maakte. Er waren nog meer moeilijkheden. Een automobilist reed een fietser omver, die op straat terecht kwam. Tegenwoor dig zou zo'n man een shock hebben, maar de zenuwen van dertig jaar ge leden konden meer verdragen, dus krabbelde overeind en gaf de automo bilist, die hulpvaardig wilde zijn, een dreun. Daarmee werd de zaak een ge val voor de rechter. Een andere fietser deed het kalmer aan. Hij werd met een vaart van z'n fiets geslingerd door een auto, zweefde enige tijd door het lucht ruim en kwam toen op z'n zitvlak in de berm terecht, waar hij kon lachen om de goede afloop. De fiets was echter tot oud roest gedegradeerd. Een kereltje had genoeg van de les sen en hij ging in de klas met lucifers zitten spelen. Dat deed hij zo onhandig, VAN DE „SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 dat z'n bloesje in de brand raakte en het was aan de tegenwoordigheid van geest van de onderwijzer te danken, dat het ventje niet op jeugdige leeftijd de vuurdood stierf. Meester rukte hem vakkundig het textiel van het lijf en doofde de smeulende troep. Een andere miniatuurman deed het nog slechter, want hij stak thuis de gordijnen in brand, die veel beter vlam vatten dan bloesjes. De hele kamer brandde dan ook zowat uit en de brandweer zorgde ervoor dat het niet erger werd. Voor een goed doel werd een ge- costumeerde voetbalwedstrijd door da mes gespeeld. Een bakker zeulde met een imitatie-kind rond, dat nog al eens in de klem kwam. Een vrolijke politie agent stond in het doel en een kwieke boerin draafde met of zonder bal langs de lijn. Een amazone gaf met enorme laarzen geweldige trappen tegen de bal en een melkmeisje maakte 3 van de 9 doelpunten die gescoord werden. Een auto reed met een flinke vaart langs de hoofdweg toen een band klap te. Het sturen werd moeilijk en al gauw stond een boom in de weg. Met een flinke klap kwam de auto ertegen. Tussen de boom en de auto zaten vele planken, die even te voren deel uitmaakten van een handkar, die bij de boom geparkeerd stond en die finaal versplinterd werd. Een volle zaal hoorde dinsdagavond de woorden die gesproken werden ter ge legenheid van de viering van het 30- jarig bestaan van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging E.H.B.O., afde ling Soest, in de grote zaal van restau rant Eemland. De voorzitter, dokter P. Donker, verwelkomde de aanwezigen, onder wie de burgemeester, de voor zitter van de ijsvereniging Peter's Baan, de heer H. Butselaar de heer H. C. Noordam, lid van het districtsbestuur de afgevaardigden van de R.K. E.H.B.O., afdeling Soest de afgevaardigden van de Brandweer, de E.H.B.O. Baarn, S.P.S.V. en Tempo, de heer C. van Hoegen Dijkhof namens de Soester Fa brikantenkring en afgevaardigden van de afdeling Bilthoven, aan wie de voor zitter dank bracht voor de bloemenhulde. De grote belangstelling voor deze feest avond wees erop, dat de verstandhou ding met alle mensen bijzonder goed is. De voorzitter wees erop, dat hij niet bij de oprichting van de vereniging ge weest is, maar de baby wel in de lui ers heeft zien liggen. Vooral in die tijd ontving de vereniging bijzonder veel steun van Dr van Dongen en wijlen dokter Rupert sr en dokter De Vos. De wedstrijdploegen van de vereniging hebben altijd uitgeblonken en uitste kend werk gedaan: Het is echter niet het voornaamste doel van de vereni ging goede wedstrijdploegen te hebben, maar zoveel mogelijk kundige E.H.B.O.- ers op te leiden, die hulp kunnen bie den als zich een ongeluk voordoet. Deze E.H.B.O.-er dwingt meer respect af als hij de hulp onder alle omstan digheden op straat verrichten kan, dan hij die prijzen op wedstrijden weghaalt. Wie het werk van de E.H.B.O. goed doet is een steunpilaar van de vereni ging en met enkele woorden herdacht dokter Donker een der grootste steun pilaren die de vereniging gehad heeft, dokter Rupert, die een half jaar gele den overleden is. De burgemeester, die vervolgens het woord voerde, herinnerde aan het ju bileum van de ziekenauto, die 2 jaar geleden 25 jaar in gebruik was. Het gemeentebestuur heeft de vereni ging toen een geschenk willen aanbie den en met genoegen werd deze belof te thans ingelost. De vereniging kreeg 2 brancards. Dit geschenk hield geen verband met het 25-jarig jubileum van de ziekenauto, maar was een blijk van waardering van de gemeente voor de grote toewijding, waarmee de E.H.B.O. de ziekenauto exploiteert en admini streert. De E.H.B.O. bewijst de ge meente Soest hiermee een grote dienst. Bijzondere woorden van waardering had de burgemeester voor het perso neel van de ziekenauto. Dokter Donker, die de brancards in ont vangst nam, dankte de gemeente voor het nuttige geschenk. De aanwezigen in de zaal nodigde hij uit ze te komen bekijken, daaraan de wens verbindend dat niemand er ooit op hoefde te liggen. De heer J. M. Warmelink, lid van het hoofdbestuur, wenste de afdeling Soest geluk met het dertig-jarig bestaan. De afdeling Soest is een heel bijzondere afdeling, want als enige in Nederland heeft zij de beschikking over een zieken auto. Ook de prestaties van de vereni ging zijn steeds uitstekend en dit is te danken aan de aktiviteit van de leden en de docenten. De heer Warmelink verzocht de heer T. v. d. Vlies op het toneel te komen en overhandigde hem de zilveren dr Tilanus-medaille voor het 25-jarig lid maatschap van de E.H.B.O. De rest van de avond werd gevuld met sketches, zang en conference van Henk Bukman met zijn Notenkrakers mu ziek en show en de Wico's als ak- kordeonnisten. De houders van obligaties der hypothecaire le ning 1925 van de Vereniging van Vrijzinnig Gods- dienstigen te Soest worden opgeroepen tot bij woning ener vergadering, te houden op donderdag 14 november 1957, te 20 uur, in de consistoriekamer van het kerkgebouw, Rembrandtlaan no. 20, ter beraadslaging en stemming over voorstellen tot be noeming van een Trustee en tot afstand van een deel der hypothecaire zekerheid. De obligatiehouder, P. C. GROOT. N.B. Alleen op vertoon van de obligaties (mantel en talon) wordt toegang tot de vergadering ver leend. :i jili i GEVULDE EN DIKKE IN EEN ONGEKENDE KWALITEIT. LAANSTRAAT 31 - TEL:Z387 - SOEST JJ Originele Bes Petroleumkachels met schoonheids foutje nu 39.95 Mooie Cocos Handstoffer nu 84 cent. Zware Plastic Emmers, 10 L., van 7.75 nu 5.95 Bij aankoop Zeemlap 4.95 of 5.95, Spons 70 cent cadeau. Bij Emaille Kolenkit 5.35 of 6.25, Kolenschep cadeau. Soesterbergsestraat 39 Telefoon 2993 500 gram Lamslappen 2.00 500 gram Kalfslappen 2.48 500 gram Bloedworst 0.55 500 gram rauw Vet 0.40 500 gram Schouderkarbonade 1.68 150 gram Ham0.64 100 gram mager Pekelspek 0.30 TORENSTRAAT 15 TELEFOON 2384 De breimachine die zijn tijd ver vooruit is. Voorzien van een automatische toeren teller, terwijl het geheel bijzonder gemakkelijk te bedienen is. Grote sortering Wol, Applicatievilt, Hand- werkstoffen, Strijkpatronen, Breitassen enz. KONINGINNELAAN 20 TELEF. 2802 Zie hier een jeugdig modelletje in fijne ALPACA... De gedrapeerde bustelijn geeft een wonder-slank effect. De rok is zwierig wijd door de uitspringende plooitjesrok AMERSFOORT Naast Grand-Theatre.

Soester Courant | 1957 | | pagina 9