HET BLIJVENDE RAADSEL. KERMISVOLK. SOEST. New York, smeltkroes der volkeren. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 85. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het angstwekkende in de wereldsitu atie is, dat wij na de tweede wereld oorlog hebben te doen gekregen met een onberekenbare macht. Wat is Rus land en wie zijn zijn leiders We kun nen ons laten voorlichten door men sen die er studie van hebben gemaakt en dan nog valt deze macht van de westerse geestesgesteldheid uit niet te begrijpen. Tot de dood van Stalin was de sowj et- republiek een totalitaire staat, in han den van een dictator, die niemand ont zag die zijn macht in de weg stond. Stalin is gestorven en de strijd tussen de diadochen is ontbrand. Maar bij de wisseling der leidende figuren heeft de dwangstaat zich als dwangstaat in al zijn geweld gehandhaafd. De afschaffing van de persoonsverheer lijking is het nieuwe wachtwoord ge worden, waarmee de na Stalin gekomen heersers regeren en zich van hun vij anden en concurrenten ontdoen. Men behoeft maar min of meer spectaculair te worden in Rusland of plotseling wordt men officieel van allerlei kwaadaardige eigenschappen beticht en naar Siberië gezonden. De dwangstaat zonder bestendige cen trale figuur, daartoe is Rusland bezig zich te vormen. Dat wat dwingt is de trouw aan de communistische over tuiging, die bij de mannen, die wegge- werk moeten worden, geloochend wordt. Bij de vraag wie moet verstoten wor den speelt die andere kwestie een grote rol wie heeft het leger achter zich De militaire macht van Rusland is groot, maar zij mag, zo wil het com munisme, niet tot een eigen macht ge- isoleerd worden de russische soldaten moeten weerbare communisten zijn. Stalin heeft er voor gezorgd, dat hij de staat en het leger in één hand hield. Hij pleegde zijn regelmatige zui veringen en liet dan een groep gene raals, die te gevaarlijk werden, dood schieten. Thans zendt Chroesjtsjow de man de woestijn in, die door het leger werd verafgood, een der grootste rus sische generaals, aan wie het vaderland zijn redding te danken heeft. Chroesjtsjow is een grillige, onbereken bare figuur. Vandaag is hij in Londen en wordt hij door de britse schonen ge kust, morgen ontvangt hij amerikaanse journalisten en overmorgen steekt hij het vuur aan in het nabije oosten en brengt hij de mensheid aan de rand van een derde wereldoorlog. Het is voor ons van belang te weten, welke innerlijke spanningen het vreemd soortig gedrag van de huidige russische machthebber verklaren. Is het een reeks van afleidingsmanoeuvres of heeft hij tegenover het westen een doelbewuste politiek Thans verrast hij de wereld door een reeks technische vindingen. Eén kunst maan in de ruimte te schieten is niet genoeg. Er moet nog een tweede, veel grotere achterna en er wordt een dier aan het wetenschappelijk onderzoek ge waagd viviesectie in de lucht. Waarom deze nieuwe reclamestunt Zij versterkt het spel van bedreigingen Zo trekken ze maar dag aan dag van stadje naar gehucht; Een enkle keer een korte lach, meestal een zware zucht. Ze zijn een kleine maatschappij en een gróót huisgezin, Ze trekken, vrijwel vogelvrij, de wijde wereld in. Géén die zo goed het leven kent als deze kameraads Vandaag een zielig lege tent en morgennergens plaats. Wij, leken, hebben o zo vlug een snijdend oordeel klaar; Pas op toch Roep je kinders t'rug! het kermisvolk is daar Dat kermisvolk strijdt, net als wij, de strijd om het bestaan, Al kijkt de „nette" maatschappij het uit de hoogte aan. Ook in zo'n wagen klopt een hart, woont liefde, zorg en leed; Al staat dat kermisvolk apart, waarom zijn wij zo wreed CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). waarmee hij het westen te lijf gaat. Maar de tweede „Spoetnik" brengt ons aan het denken. Houdt niet de razende ontwikkeling der techniek de naderende onmogelijkheid van alle oorlogsvoering in zich besloten Is niet de oorlog bezig zich zelf te vernietigen Nog kan men dreigen. Maar het in zicht wint, dat de toekomstige oorlog niet meer tot één overheersende één ne derlaag lijdende partij kan leiden, maar dat hij het einde der mensheid beduidt. Wint dat inzicht ook in Rusland De rode leiders hebben het geloof in het communisme. Zij menen, dat het communisme automatisch de wereld zal veroveren en zij wenden zich reeds tot de sociaal-democratische partijen van het wespen om een grootscheepse actie voor te bereiden. Maar het wes telijk socialisme hield tot dusver het been strak. Wij geloven niet aan de infiltratie van het communisme in de westelijke lan den, maar de vraag, waarmee wij allen bezig zijn luidtis het mogelijk de oorlog uit te stellen, totdat hij zichzelf onmo gelijk maakt Een oorlog ontstaat altijd uit een volks neurose en het grote feit, waaromtrent wij onwetend zijn, is of de toestand in Rusland zodanig is, dat er een volksneu rose is te verwachten, of er zo nijpende ellende heerst, dat de leiders in hun wanhoop een afleidingsoorlog kunnen verwekken. Dit is een belangrijk on derdeel van het blijvende raadsel. Het westen moet verenigd zijn en vast beraden. Maar het moet er voor zor gen, dat het nauwkeurig alle oorlogs aanleiding vermijdt Ten aanzien van deze kwestie waarde ren wij, in tegenstelling tot vele ande ren, de kalme en behoedzame politiek die de Verenigde Staten van Amerika tot dusver hebben gevolgd. HEROPENING EEMLAND. Vele tientallen bloemstukken en het be langstellend bezoek van honderden ga ven een bijzonder feesteliik tintje aan de heropening van Hotel-café-restau rant „Eemland", welke dinsdagmiddag plaats vond. Onder hen die kwamen om de nieuwe eigenaresse, mevr. S. M. Kreyne-van der Horst, geluk te wen sen met de officiële opening van de zaak, waarin zij reeds enkele maanden gevestigd is, bevonden zich de korps chef van politie, de heer C. van Es in specteur H. G. Scholtmeyer namens S.P.S.V., de heer H. van Harten na mens V.V.V., mevr. Duinkerken en de heer J. Hessing als afgevaardigden van de toneelvereniging „Soestdijk", de di recteur van het Gewestelijk Arbeids bureau, de heer Van Dijk mevr. Ger ritsen namens de afdeling Soest van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, de heren M. Berger en C. A. Butselaar als vertegenwoordigers van de Soes- ter Horecabedrijven, de heer W. J. van Schafelaar namens de Soester Sport federatie, de heer H. Beyer namens 't Nut en de heer W Schimmel als af gevaardigde van het waterschap „Soes- terveen". De heren Paans en Kuiten kwamen als bestuursleden van K.P.S. en ook de Kamer van Koophandel uit Amersfoort deed zich vertegenwoordi gen. De receptie duurde van 3 tot 6 uur, maar ook in de avond maakten velen van de gelegenheid gebruik een be zoek te brengen aan „Eemland". Toen in het begin van de zeventiende eeuw 200 nederlandse kolonisten op een schiereiland aan de ooskust van de Nieuwe Wereld een nederzetting stichtten, die zij Nieuw Amsterdam noemden en waarvoor de grond van de idianen gekocht werd voor wat bonte doeken en snuisterijen, zullen zij niet hebben kunnen vermoeden, dat ditzelf de schiereiland Manhattan enige hon derden jaren later het centrum zou vormen van een gigantische wereldstad met niet minder dan ongeveer 13 mil joen inwoners, de voorsteden meege teld. Evenmin konden zij vermoeden, dat waar eens hun eenvoudige huisjes met trapgeveltjes, een kerkje en een wind molen stonden, nu enorme complexen wolkenkrabbers zouden staan, waaron der het hoogste gebouw ter wereld bet Empire State Building. Maar het wonder heeft zich voltrokken. Nieuw- Amsterdam groeide op unieke wijze van 200 inwoners in 1625, naar 200.000 in woners in 1835 en ongeveer 13 mil joen in 1957. Een bezoek aan New York kan de toerist onmogelijk een beeld geven van het leven in deze metropool. Daartoe zcu men geruime tijd in New York moeten verblijven en de stad in al zijn facetten moeten bestuderen. Een heel aardig beeld krijgt men wan neer men de cijfers bestudeert. Men krijgt reeds een aardige indruk van de grootheid van deze stad, wanneer men weet, dat er iedere 5 minuten een kind geboren wordt, dat er iedere ze ven minuten een huwelijk wordt vol trokken en dat er omstreeks 8000 men sen op een vierkante kilometer wonen. Voorts worden er per dag niet minder dan zes miljoen kranten gekocht en de telefoon heeft het ook wel erg druk, wanneer we weten dat er per dag even tjes ongeveer achttien miljoen telefoon gesprekken worden gevoerd. Óp de new-yorkse stations komt iedere minuut een trein binnen. Elk kwartier breekt er een brand uit. Niet mijider dan een leger van ongeveer 20.000 po litieagenten bewaken de stad en haar burgers. Zo zouden er nog veel meer verbluffende cijfers te geven zijn, die de lezer enigszins een indruk geven van de geweldigheid van deze stad. New York is een smeltkroes van vol keren, want men vindt hier lieden uit alle delen van de wereld, van alle stad is niet te beschrijven, het leven nationaliteiten en huidskleuren en nietvan kleine jachtende kamradertjes, de- enkelingen, doch zeer grote groepen, len van de grote machine, is geheel af- soms wel honderdduizenden van één wijkend van dat wat wij kennen. Het groep. New York is met zijn ruim een oude Nieuw-Amsterdam, nu New York, half miljoen negers, de grootste neger- is eigenlijk een wereld op zich zelf, stad van de wereld, maar men vindt met een geheel eigen aard en een van er ook tienduizenden Italianen, Fran- de normale normen afwijkend leven. sen, Engelsen, Ieren, Spanjaarden, Por tugezen, Skandinaviërs, Arabieren, Chi nezen en niet te vergeten Joden. Onge veer 15 procent van alle Joden ter wereld vinden we in New York, dat zegt wel iets. Steden in een stad. Het is begrijpelijk, dat al die grote groepen, met hun eigen aard en wezen, ieder op hun manier een stempel druk ken op het algemene leven in deze stad. Zij oefenen er invloed op de een of ander manier, die uitvloeit vanuit hun eigen wijken of buurten, waar ze dikwijls in groepen bijeen wonen. Zo vindt men er de negerwijk Harlem. De naam is nog afkomstig van het nederlandse Haarlem. Hier vindt men een typische negersfeer, niet vergelijk baar met welke andere sfeer ook. In Chinatown, de chinezenwijk, waant men zich in het hemelse rijk, in duitse buur ten vindt men rijen „bierstuben" enzo voort. Al die volkeren hebben door het feit dat zij een grote groep vormen, een eigen stukje vaderland op new- yorkse bodem gesticht en vanuit deze wijken gaat er een bepaalde invloed uit op het gemiddelde leven in de stad. Daarom is New York een unieke stad, zoals men die nergens elders zal vin den. Het centrale deel van de stad is het schiereiland Manhattan, dat men in twee delen kan verdelen te weten de benedenstad en de binnenstad. Het hart. De benedenstad is één enorme massa wolkenkrabbers, het is het zakelijk hart van New York. Hier vinden alle belangrijke zaken hun kantoren en daar is ook Wallstreet het financiële cen trum van de wereld. De binnenstad is een enorm complex van gigantische gebouwen, doch dit deel van de stad zou men kunnen be titelen met het amusementscentrum. Hier vinden we de grote gebouwen van wereldbekende radio- en televisiesta tions, maar ook de Broadway (vroeger Bredeweg geheten), dat in de lengte over geheel Manhattan loopt en waar alle prominente amusementsgelegenhe den te vinden zijn. In de binnenstad vindt men naast het vermaak ook de grote warenhuizen, kortom het winkel centrum van New-York. Het leven in een dergelijke enorme NIJENRODES—S.E.C. Twee jaar geleden ging S.E.C. naar Breukelen om te spelen tegen Nijen- rodes en de Soestenaren kwamen met een 1-9-nederlaag naar huis. Dit is zon dag a.s. uitgesloten en het is zelfs ge wenst en nodig dat gewonnen wordt, want dan neemt S.E.C. de leiding. De stand in de afdeling is op het ogen blik Nijenrodes 610, S.E.C. 710, Amsvorde 58, Brederodes 78, Amers- foortse Boys 56, S.V.F. 66, Patria 5—4, Fortitudo 64, F.A.K. 64, V.V.IJ. 42 en Ares 50. Als S.E.C. wint ziet het er voorlopig goed uit. Het volgende elftal gaat zon dag naar BreukelenAdams, Jekel, Van Kooij, Van Breukelen, Brouwer, Huijink, v. d. Lugt, Ten Hove, Hoekstra, Nijholt en Ruttenberg. Nijenrodes heeft slechts 1 wedstrijd ver loren (tegen Amsvorde), maar S.E.C. won vorige week gedecideerd van Ams vorde, dus het kan. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag Nijenrodes 1-S.E.C. 1 te 2.30 u. (Scheidsrechter J. W. Troost.) V.V.Z.A. 2-S.E.C. 3 te 2.30 uur. Zebra's 4-S.E.C. 4 te 12 uur. L.V.V. 1-B.D.C. 1 te 2.30 uur. B.D.C. 2-Limvio 2 te 2.30 uur. B.D.C. 3-Gooise Boys 3 te 12 uur. Victoria 4-B.D.C. 4 te 12 uur. D.W.S.M. A-B.D.C. A te 12 uur. Zaterdag Victoria A-S.E.C. A te 3.30 uur. S.E.C. B-Eemnes A te 3.30 uur. S.E.C. b-Bloemenkwartier te 2.30 uur. Welpen S.E.C. 1-V.V.Z.A. 1 te 1.45 uur. S.E.C. 2-Quick 3 te 2 uur. B.D.C. a-L.M.M. a te 3.30 uur. Actif d-B.D.C. b te 3.30 uur. Korfbal. Zondag Samos 4-E.D.O. 2 te 11.30 uur. Zaterdag E.D.O. 1-Austerlitz 2 te 15,15 uur. R.D.Z. a-E.D.O. a te 14.30 uur. Handbal. Zondag L.V.V. a-B.D.C. a. Uitslagen vorig weekend B.D.C. 1-Donar 1 6-2. B.D.C. A-H.B.C. A 0-3. Hockey. Zaterdag Jongens Soest A-Be Fair F te 3 uur. (Schrikslaan). Soest D-S.C.H.C. E te 2 uur. (Birkstr.) Zondag Dames Soest 1-H'sum 4 te 12 u. (Schr.1.). HerenVeteranen-Heren (vriendschap pelijk) te 14.30 uur (Schrikslaan). Tafeltennis Vrijdag (heden) Victoria 4Shot 4 in Hilverum. Shot 5—O.S.O. 2. Shot 8—O.S.O. 6. Zaterdag Shot 1Ahoy 1. Shot 2Onder Ons 6. Juniores Ahoy 1Shot 1 (H'sum). Ahoy 2Shot 2 (H'sum). Ahoy 3Shot 3 (H'sum). Shot 4Victoria 2. BOTSING. De autobestuurder J. H., fabrikant al hier, reed met zijn wagen tegen de auto van J. V., eveneens een Soestenaar. H. passeerde een bakkerskar en werd afge leid door twee mensen, die onvoorzich tig overstaken. De beide auto's werden beschadigd. Het ongeluk vond plaats op de Vosseveldlaan. INGEBROKEN. Groentehandelaar De Z. had pech toen bij hem werd ingebroken, maar de dief had ook weinig geluk, want hij verliet het huis aan de Koninginnelaan nadat hij slechts ƒ12,had kunnen bemach tigen. DE FAKKELS BIJEEN. De collecte voor de Chr. Blindeninrich- ting, welke vorige week werd gehou den, heeft de som van 999,56 opge bracht. U.S.O. BAROK-ENSEMBLE. Maandagavond geeft het U.S.O. Barok- ensemble voor 't Nut een uitvoering in het gebouw van de Nederlandse Pro testantenbond aan de Rembrandtlaan. Wanneer er nog een voorbeeld nodig is om te bewijzen dat eendracht macht betekent en gepruts op eigen gelegen heid zwakte, dan kunnen we wijzen op de geschiedenis van Spoetnik 1 en 2. Terwijl in Amerika 3 verschillende legeronderdelen, ieder op eigen gelegen heid, raketten aan het ontwikkelen zijn en daarbij zelfs vervallen in naijver en concurrentie, zet het dictatoriale Rus land zijn hele leger wetenschapsmensen op het zelfde doel in. Ik bedoel hier niet mee te zeggen een bewonderaar te zijn van dictatoriale methoden. Integendeel, maar dat neemt niet weg, dat het resultaat er niet min der groots en angstwekkend door is. Wanneer we, los van de geïllustreerde moppen in dagbladen, ons realiseren wat er aan de hand is en daarbij vooral dat leuke hondje in Spoetnik 2 in het oog houden, dat volgens de russen een dezer dagen weer in Rusland zal lan den, moet het ons wel zeer angstig te moede worden, onverschillig of dat hondje dood of levend zal neerkomen. Wat zou het gevolg zijn als de russen, inplaats van dat hondje in capsule, eens iets anders met hun Spoetnik meegeven, dat ze op ieder gewenst punt op aarde kunnen laten landen Gelukkig maar, dat de gedachte aan de vreselijke verschrikking die zou volgen alle westerse wetenschapsmensen thans als een klit opeen jaagt. Een ander goed ding is het, dat Ame rika, dat zich sedert 1945 verbeeldt, dat zij de wijsheid op ieder gebied in pacht heeft, zich herinnert, dat de atoombom, die in 1945 een einde aan de wereldoorlog maakte, geen ameri kaanse doch 'n engelse uitvinding was, die zij alleen maar perfectionneerde en dat de duitsers al raketten hadden toen Amerika daar nog geen weet van had. Zij ontdekken thans, dat met dollars wel veel doch niet alles te doen is dat samenbundeling van alle westerse krachten nodig is om Rusland het hoofd te bieden en dat zij hun houding moe ten laten varen alsof alles staat of valt met Amerika alléén. Nog is er tijd te herstellen wat sedert 1945 hevige deuken kreeg, maar het zal vlug moeten geschieden, ondub belzinnig en zonder slagen om de arm te houden. Het vertrouwen in elkaar moet terug keren, zoals dit in 1940-45 was. H. OEKMAN. ONTEIGENING KRACHTENS DE WEDEROPBOUWWET. De burgemeester van Soest brengt hierdoor, ter voldoening aan het bepaal de in artikel 10, lid 8, der wederop bouw wet, ter openbare kennis, dat van 10 november 1957 t.m. 16 november 1957 ter secretarie dier gemeente (afd. algemene zaken), op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur, voor een ieder ter inzage zal liggen het besluit van de raad dier gemeente van 6 november 1957, afd. I, nr. 4931, tot onteigening van gronden, gelegen aan de Schaepmanstraat en de Thorbeckestraat te Soestdijk, zulks voor de verwezenlijking van een aldaar ge projecteerd bouwplan, strekkende tot leniging van de woningnood. Soest, 8 november 1957. WONINGWET. De burgemeester van Soestgelet op artikel 36 lid 4 der woningwetbrengt ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 6 november 1957, een besluit is genomen als bedoeld in art. 36 lid 4 van de Wo ningwet en wel voor de op de desbe treffende kaart in rood aangegeven ge deelten dezer gemeente, waarin o.a. val len de hieronder genoemde gronden 1. een gebied tussen de buitenplaats Colenso en de Noorderweg 2. een gedeelte van de parken Vredehof en Braamhage 3. gronden op de noordelijke Eng 4. enige gronden rondom het Soester- veen en in de buurtschap Hees 5. een perceel aan de Koninginnelaan 6. gronden ten noorden van de Rade- makerstraat en de Amersfoortsestraat te Soesterberg 7. percelen, gelegen aan en nabij het Kerkpad N.Z. en het Kerkpad Z.Z., als mede aan de Korte en Lange Brinkweg 8. een gedeelte gelegen rondom de oude N.H. Kerk 9. een klein gedeelte in het plan Soest- Zuid 10. een terrein in de omgeving van de Chr. Huygenslaan en Simon Stevin- laan te Soesterberg en grenzende aan de gemeente Zeist. Soest, 7 november 1957.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1