De anti-Nederland-actie in Indonesië. BUNKER WERD RIANTE VILLA, BRANDWEER TELEF. 3333 SOEST. Vindingrijkheid en smaak loste woningprobleem op. Officiële Mededelingen. IN DE HOEK. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 87. SOESTER IfOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Wanneer in enig ander land van de wereld in volle vredestijd en zonder enige concrete aanleiding de burgers van een bepaalde natie met welke men diplomatieke betrekkingen onderhoudt, zouden worden gemolesteerd, hun hui zen beklad en beschadigd en dat alles onder leiding van de regering van dat land, dan zouden geen woorden (en da den) scherp genoeg zijn om zulk een ge drag te veroordelen en te bestraffen. Dit gedrag veroorlooft zich Indonesië tegenover Nederland, maar de laaiende verontwaardiging blijft uit. Dit land schijnt zich straffeloos buiten alle re gelen te kunnen stellen, die gelden voor het verkeer tussen beschaafde naties. De indonesische regering heeft haar vordering op Nieuw-Guinea aanhan gig gemaakt bij de Verenigde Naties. Het is een goede gewoonte, dat men een zaak, die zich onder de rechter bevindt, laat rusten tot de rechter zijn uitspraak heeft gedaan. De indonesische regering wil echter ingrijpen in het proces. Zij werkt met ongemotiveerde dreigemen ten, doelt zelfs op het ontstaan van een derde wereldoorlog en zij wendt alle middelen aan om het proces te bespoe digen. Het is alles verbijsterend. En het is goed, dat het nederlandse volk te genover deze nieuwe indonesische agi tatie de enig juiste houding heeft aan genomen „dit gedoe is beneden onze waardigheid wij laten ons er niet door meeslepen, wij houden ons kalm". Die kalmte heeft haar effect niet ge mist. Grote groepen in Indonesië zijn beu van kunstmatige ophitsing, die op de indonesische volken wordt toege past de golf ebt weg en dc afleilings- manoeuvre, die de regering in haar anti-Nederland-actie aan het toepassen is om de alzijdige verdeeldheid in. het archipelrijk te verhullen, is tot misluk king gedoemd. Mag men, zo vragen wij ons af, de be volking van een half-ontwikkeld gebied uitleveren aan een staat, die de naam van staat nauwelijks verdient, omdat hij geen orde kan houden op eigen ter rein Mag men de bevolking van wes telijk Nieuw-Guinea, die nimmer ge vraagd heeft om door Indonesië te wor den geannexeerd en die zich in een stadium van rustige ontwikkeling be vindt, prijsgeven aan de indonesische chaos Mag men voet geven aan het indonesische kolonialisme, terwijl de inheemsen op Nieuw-Guinea volgens de „mandaaf'-gedachte worden gere geerd, dat wil zeggen volgens de metho de van opvoeding tot zelfstandigheid Arme Papoea's, indien zij binnen de grijparmen van het indonesische impe rialisme worden vernietigd Voor hun economische opbloei hebben zij van Indonesië niets te verwachten. Men aanschouwe het beeld dat de indone sische economie sedert de souvereini- teitsoverdracht vertoont. Tegenover de doldrifte daden die In donesië aan het bedrijven is, heeft de nederlandse regering een kalm en ver standig beleid geplaatst. Haar accoord met de regering van Australië is het enig juiste antwoord, dat zij op de indo nesische opgewondenheid had kunnen geven. De coördinatie van nederlandse en australische belangen houdt een begin sel in zich besloten. Het beginsel van het mandaat over onderontwikkelde ge bieden, die tot zelfstandigheid worden opgeleid en dat de tegenstelling vormt van het veroordeeld kolonialisme. Als de Verenigde Naties vasthouden aan haar eigen principe, dan kunnen zij niet anders dan de rechtsgrond er kennen, die aan het gemeenschappe lijk nederlands-australisch verweer ten grondslag ligt. Nederland heeft zijn positie versterkt doordat het Australië bereid heeft ge vonden tot de gezamenlijke verdediging van de gemeenschappelijke taakde half-ontwikkelde gebieden te behoeden tegen het kolonialisme van het ooste lijk blok. En het westen heeft aanlei ding te meer tot deze nieuwe combina tie, wanneer binnenkort Indonesië een satelietstaat van Moskou zal zijn. POMP VERDWIJNT. Teneinde de verdere vernieling van de pomp, bij het vroegere gemeente huis in de Kerkstraat, te voorkomen, is besloten deze met behoud van de mate rialen voorlopig af te breken en t.z.t. weer te herbouwen. ƒ3750,— VOOR ORGEL. De bazar ten bate van het orgelfonds van de Julianakerk, die vorige week gehouden is, heeft 3750,opgebracht. Bij de verloting was een kleed als prijs en wie nummer 400 heeft kan zich be zitter hiervan noemen, want het is op dit nummer gevallen. JAARVERGADERING VAN APOLLO De mannenzangvereniging „Apollo" heeft woensdagavond in café „Soest- dijk" de 35e jaarvergadering gehouden, welke onder leiding stond van de voor zitter C. van Rouwendaal. Er is gesproken over het houden van een grote ledenwerfactie en deze cam pagne betreft niet alleen het aanwer ven van nieuwe leden, maar ook het aantrekken van oudleden, die men op nieuw voor de vereniging interesseren wil. Het ligt in de bedoeling, evenals het vorig jaar, deel te nemen aan de kerstuitvoering in de Julianakerk op de zaterdag voor kerstmis. Op 30 april, koninginnedag, zal 'n concert gegeven worden en in de zomer van het vol gend jaar zal opnieuw geconcerteerd worden in Soestduinen, maar dan lie ver niet aan de hoofdweg, waar de trein en het verkeer te hinderlijk zijn. Het ligt in de bedoeling contact op te nemen met P.V.O. om samen te .wer ken met deze vereniging voor het ge ven van concerten. Tijdens de bestuursverkiezing werd de heer K. A. v. d. Linden tot penning meester gekozen in de plaats van de aftredende heer G. v. d. Wild. Tot bi bliothecaris werd de heer J. Spoor ge kozen. Zijn taak werd lang officieus waargenomen door de heer C. Renes. Apollo wil graag concerteren in ruil- vorm in andere plaatsen, zodat de ver eniging van die plaatsen dan hier komen. Als eerste plaats heeft men Nunspeet op het oog. Er is door de vereniging een enquête formulier van de gemeente ontvangen betreffende subsidie en het bestuur hoopt voor subsidie in aanmerking te komen. Tenslotte werd meegedeeld dat de jaar lijkse donateursuitvoering in het voor jaar gehouden zal worden. LEZING VOOR HUMANISTEN. Mr dr D. Roethof uit Den Haag zal zondagmorgen, in Oranjehof, voor de leden van de gemeenschap Baarn-Soest van het Humanistisch Verbond, spreken over het onderwerp „De rechten van de mens". ZORG VOOR GEESTELIJK MINDER-VALIDEN. Ingeleid door burgemeester G. Lau- mans van Hoogland, voorzitter van de R.K.-Stichting Buitengewoon Opvoed kundige Zorg Oost-Utrecht, heeft de heer A. C. Nollen, directeur van het Bureau der Cupertinostichting te 's Her togenbosch, gesproken over het werk voor de geestelijk minder-validen, in de wandeling zwakzinnigen genoemd. Burgemeester Laumans wees op de gewijzigde zienswijze, die vooral na de oorlog de aandacht had gevestigd op het werk voor hen, die onze hulp be hoeven. Meer en meer is men er van doordrongen geraakt, dat wij op el kaar aangewezen zijn en dit houdt de zorg in voor minder begaafden. De heer Nollen zette het verschil tus sen krankzinnigen en zwakzinnigen uit een. Globaal genomen kan men de eer ste patiënten zien voor wie genezing vaak niet uitgesloten is, terwijl de zwak zinnigen nagenoeg steeds over een blij vend tekort aan intellect beschikken. Men heeft getracht een genezingsmetho de - de cellulaire therapie - met suc ces toe te passen, ït -.ar het bleef bijna uitsluitend een lichamelijk succes. De Cupertinostichting trekt zich het lot van deze geestelijk minder-validen aan door voorzorg, zorg en nazorg. De voor zorg bestaat uit het inzicht geven aan onderwijskrachten in de hoedanigheid van de zwakzinnigen, het contact met justitie, waardoor gevallen, die met de rechter in aanraking komen, worden toevertrouwd aan mensen, die begrip hebben voor het werk ten behoeve van Al worden we er niet graag aan her innerd, het feit blijft, dat ook in Neder land nog hier en daar grote bunkers staan, die overgebleven zijn uit de oor logsjaren. Het zijn de exemplaren, die te zwaar zijn om op te blazen, of te degelijk om ze met een machine af te breken. Vaak staan ze ook vlakbij enige huizen. Welnu, het blijkt dat zulke be tonnen kolossen met veel kunde en smaak omtoverbaar zijn in volwaardige, moderne villa's. Dit heeft bijv. de Haagse architect Romke de Vries aan getoond. Wie 't niet weet, kan aan zijn comfortabel huis niet zien, dat 't een bunker is geweest, waarmee nie mand raad wist. Het door hem gevorm de huis is maar eventjes 26 meter lang, 11 meter breed en 5 meter hoog. De buitenwanden zijn bedekt door klei ne bakstenen, de daken hebben enige uitsteeksels gekregen in de vorm van dekoratief overstekende betonnen pla ten. Twee series trappen buitenom lei den naar de ingang van het woonhuis aan de achterzijde. Het interieur voldoet aan alle eisen van een dure flat. Behalve woon- en slaapkamers zijn er bad- en douche- vertrekken, toiletten, werkkamers, een moderne keuken en een stookplaats voor de centrale verwarming en/of luchtkoeling (in het keldergedeelte, naast de garages feitelijk begane grond). Er is ook een fraai terras ge maakt aan de achterkant, naast de in gang, met een windvrije eethoek in de zomermaanden. Daar zijn op ver schillende niveau's stukken tuin aan gebracht, voorzien van klim- en hang- planten. Met veel moeite zijn nog een paar stukken bunker opengemaakt voor het aanbrengen van de ramen. Door een speciale behandeling blijven alle muren droog en is er voor de architect en zijn gezin alle reden tot tevredenheid. Het zal natuurlijk niet altijd mogelijk zijn, op een overgebleven bunker pre cies dezelfde methode toe te passen als in dit geval, doch het moge een stimulans zijn. Vanzelfsprekend is de aankleding een belangrijke factor bui tenshuis met planten, binnenshuis met een moderne, levendige stoffering. zwakzinnigen en het gezinscontact. De zorg omvat het onderwijs op inter naten, de B.L.O.-scholen en de stich ting. Voor 50 procent van {ie leerlingen, die de internaten en de scholen verlaten hebben, strekt de nazorg zich uit tot de dood, maar de andere helft kan zich veelal zelf helpen als de weg ge wezen is. Dit gebeurt door de beroeps keuzevoorlichting en door plaatsing in het bedrijfsleven na bemiddeling van de sociaal-pedagoog in samenwerking met de arbeidsbureaux. Het contact met het gezin wordt door de stichting van groot belang geacht, zodat hieraan grote aandacht besteed wordt. Ook voor de vrijetijdsbesteding moet meestal gezorgd worden, omdat de geestelijk minder-validen meestal het vermogen missen zelf initiatieven op dit terrein te ontwikkelen. In het zuiden van het land zijn een twintigtal werkplaatsen voor zwakzin nigen, die door het rijk met subsidie gesteund worden. Daar wordt door de geestelijk minder-validen vaak uitste kend werk verricht. Hierbij wordt niet uitgegaan van 't economisch verantwoord zijn van deze werkplaatsen, maar van de taak levensvreugd te schenken aan hen, die onze hulp nodig hebben. De nazorg rekent het tevens tot haar taak tehuizen te stichten voor zwak zinnigen die alleen staan, waarbij zo veel mogelijk grote behuizingen verme den moeten worden, omdat de mensen daarin teveel een nummer worden. Zo'n tehuis met goede verzorging zal ook haar aandeel leveren tot groter levensvreugde van de bewoners. De financiering van het werk voor geestelijk minder-validen geschiedt deels door het ministerie van maatschap pelijk werk, deels door provincie en gemeente, maar er is zoveel geld nodig, dat ook het particulier initiatief inge schakeld moet worden. Het beleggen van avonden, als in het St. Jozef gebouw gehouden, heeft dan ook tot doel be langstelling te kweken voor dit werk. De heer O. van Loo, sociaal-pedagoog van de Buitengewoon Opvoedkundige Zorg, sprak over de praktijk. In ons land zijn 220 B.L.O.-scholen met 30.000 leerlingen. De stichting onderhoudt het contact met de gezinnen waaruit deze kinderen komen. In Amersfoort is een school met 175 leerlingen. De meisjes krijgen een opleiding op huishoudelijk terrein, de jongens een vakopleiding om hen klaar te maken voor het be drijfsleven. In Amersfoort is ook een avondvakschool. Tot slot werd een film over het werk van de stichting gedraaid, die vervaar digd werd door Frater Philoté uit Lim burg. GESLAAGD. Voor het examen costumière slaagde mej. S. Bos alhier. Zij werd opgeleid door Modevakschool Mevr. v. d. Linden-Douglas. ONTGRONDING. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat, bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht, d.d. 28 oktober 1957, 2e afde ling nr. 644/1972, aan de erven Van den Hengel te Stoutenburg en hun rechtverkrijgenden, behoudens rechten van derden en tot wederopzegging, ont heffing is verleend van de verbodsbe palingen, genoemd in artikel 2 van de „Verordening op de ontgronding Utrecht", voor het afgraven van een gedeelte van het perceel kadastraal be kend gemeente Soest, sectie D, nr. 1518, welk besluit vanaf heden gedu rende dertig dagen voor belanghebben den ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd. Ingevolge artikel 6 van de „Verorde ning op de ontgrondingen Utrecht" staat van bovenvermelde beslissing be roep open op Hare Majesteit de Konin gin binnen vorengenoemde termijn. Het adres van beroep, gericht aan Hare Majesteit de Koningin, moet worden ingediend bij de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Soest, 15 november 1957. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van N.V. Industrieële Producten Compag nie I.P.C., Hoofdstraat 1-5, Schiedam, om een benzinepompinstallatie, bestaan de uit een ondergrondse tank met een Op voorstel van een onzer raadsleden zal het in den vervolge mogelijk zijn dat onze burgemeester en de wethouders van de verschillende diensten, naar eigen inzicht en behoefte, heffingen opleggen of verhogen zonder daarvoor eerst aan de raad te moeten vragen of het mag. Wanneer onze wethouder van finan ciën b.v. met een lege kas sukkelt en de Bank voor Nederlandse Gemeenten niet thuis geeft, dan kan hij, met in gang van de volgende dag reeds, bij voorbeeld de bakkers een heffing op leggen van 1, 2 of 3 cent voor ieder verkocht broodje en de centen te storten in de gemeentekas. Ook voor onze wethouder van open bare werken openen zich ongedachte perspectieven, want met zijn nieuw verkregen macht kan hij b.v. zeggen „Wat, is dat r. .hekje in de Van Wee- destraat nog niet weg Morgen afbre ken". Wanneer er gronden onteigend moeten worden, is het bij wijze van spreken al gebeurd als hij er aan denkt. Efficiënter kan het al niet. Geen ge praat, geen geschrijf, geen gechicaneer van eigenaren meer, geen gezwam meer over gratis tegeltjes of een ander tuin hekje voor een naar stukje grond enz. enz. enz. Stel u gerust lezer Dit is maar een luguber grapje van me. Maar het zou zo kunnen worden wanneer we de zin zouden doen van een 2e Kamerlid. De man stelde namelijk voor aan de Minister van. Financiën de macht te geven naar eigen inzicht de belastingen te verhogen. (Over verlagen, dat op minder weerstand zou stuiten, wordt niet gesproken.) Het meest rare van het geval is, dat het voorstel kwam van een kamerlid, dat voor een zeer democra tisch voelende partij in de Kamer zit. Weliswaar stelde hij tevens voor de verhogingen achteraf te laten goedkeu ren, maar dat heeft met democratie niet veel meer te maken. Dat de Minister van Landbouw en ik meen Sociale Zaken deze dictatoriale macht wèl hebben is al erg genoeg en het systeem wordt daarmee niet goed gepraat. Mocht het in ons landje zo ver komen,, dat alle ministers het in vredestijd voor het zeggen hebben, dan stel ik voor maar goed gek te doen en ieder college van B. en W. de macht te geven als boven omschreven. H. OEKMAN. inhoud van 6000 liter alsmede een elec- triche pomp, op/in het perceel Postweg 47, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2609, te mogen inrichten, in werking brengen en in werking houden door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Soest, 15 november 1957. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. J. Abbel, Torenstraat 12, alhier, om een ijzer- en metaalgieterij met werktuigen en machines, met een totaal vermogen van 54 p.k., alsmede 2 smeltovens in het perceel gelegen aan de Dorresteinweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G. nr. 4400 (ged), te mogen op richten, in werking brengen en in wer king houden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Soest, 15 november 1957. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlage van N.V. Chemische Fabriek Pé-Bé, Lange Brink- weg 38, alhier, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een fabriek voor het mengen van zeep met machines, aangedreven door electromotoren met een gezamelijk vermogen van 5 p.k., in het perceel Lange Brinkweg 38, kada straal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3079. Gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking be staat voor ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 3 december a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren kunnen worden ingebracht. Soest, 15 november 1957.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1