IJSLAND Kou mssm kwam tot bloei door amerikaanse injectie* Blijf meester auto- kappen SOEST. Van de 52 autorijscholen A.N.W.B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN Pracht collectie Kinderrij wielen. fUGERS RIJWIELEN TWEEDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL TWEE NIET ALLEDAAGSE PLANTEN. 11 wv "5«*^ De eeuwigei sneeuw op de hoge bergen verdwijnt ook 's zomers niet. SPRINGPLANK VOOR GEALLIEERDEN IJsland is een eiland met een mo dern gezicht. Vooral de Amerikanen hebben daartoe bijgedragen sinds zij hier in de laatste wereldoorlog hun troepen zonden. Het eiland heelt tij den gekend, dat er meer dan 100.000 geallieerde soldaten gestationeerd wa ren. Hier werd de grondslag gelegd voor de invasie in Afrika, Sicilië en later ook in Normandië. Het eiland draagt er nog steeds de kenmerken van. Honderden en nog eens honderden barakken herinneren er nog aan en het ongekende aantal jeeps dat op het eiland is achterge bleven, is een bewijs, dat er grote troe pencontingenten uit Amrika zijn ge weest. Met die jeeps zijn de IJslan- ders maar wat blij zij maken er grote ontdekkingstochten mee over het hele eiland. IJsland bezit grote hotels, mooie wo ningen. fabrieken en goed ingerichte ziekenhuizen. Het wegennet voert tot in verre uithoeken langs lavavelden, door kilometers lange wouden en door - wildreservaten. De handel is voornamelijk in de kustplaatsen geconcentreerdverder in het land liggen moderne boerderij- IJsland is een eiland dat ligt tussen het eeuwige ijs in het noorden en het vuur van zijn altijd werkende vulkanen. Veel Europeanen nemen aan dat IJs land haast aan het eind van de wereld ligt en dat de beschaving er nog maar zo zo is. Niets is echter minder waar. Dit 103.000 vierkante km. grote eiland met zijn 160.000 inwoners is een van de voornaamste bolwerken van de vrije wereld., Als zelfstandige staat (sinds 1944) heeft dit eiland zich in ruim tien jaar van een onderontwikkeld gebied ontwikkeld tot een land waar welvaart heerst en dat zich onderscheidt door een hoge levensstandaard. In die tijd is om dit eiland de koude oorlog tussen oost en west tot het kookpunt gestegen. De Amerikanen bezitten er uitgebreide bases, terwijl mo menteel Rusland en zijn satelieten proberen invloed te krijgen door middei van gunstige handelsverdragen. achtige gletchers, soms meer dan 2000 meter hoog. Het is een land met on voorstelbaar mooi natuurschoon, 's Winters kent IJsland dagen dat het niet licht wordt. Zware sneeuw buien, die dagenlang kunnen duren, houden dan de mensen binnenshuis. Maar daar tegenover kent het land prachtige zomernachten, praktisch zon der duisternis. De winter is er niet zo koud als bij ons, terwijl de zomer er niet zo warm is. IJzige kou kent men er alleen maar Deze witte stoomfontein vindt men op vele plaatsen. Soms spuien ze kokend water, af en toe tot een hoogte van meer dan 40 meter. Bizarre rotsen steken hoog boven de zeespiegel uit. 160.000 bewoners telt dit eiland. Meer dan de helft woont in de ste den en een derde hiervan in Reikja- vik. PRACHTIG NATUURSCHOON In de grote gebieden met nog on gerepte natuur bevinden zich reus- Een luchtfoto van Reikjavic. De foto toont de moderne woonwijken, die in korte tijd door de Amerikanen uit de grond zijn gestampt. omstreeks mei, als de ijsbergen uit Groenland voorbij drijven. De IJslanders zijn een vriendelijk volk, met zin voor humor. Dienstplicht kent men er niet. Een vrij uitgebreide politiemacht vormt de bescherming voor de bewoners. Wat zou men ook met soldaten doen Als er oorlog komt, dan komen de Amerika nen wel weer, zo redeneert men. Ondanks het feit dat het eiland is drooggelegd en er dus geen alcohol mag worden verhandeld, ziet men er 's avonds wel vrolijke, lichtelijk aan geschoten mensen naar huis gaan. Maar geen politieagent denkt er over te informeren waar die alcohol wordt geschonken. Bovendien zou hij dan naar de bekende weg vragen Op IJsland kent men praktisch geen familienamen. Ze bestaan wel, maar ze worden niet gebruikt. Wie dokter Sigurdson wil bellen zal in het tele foonboek tevergeefs onder de S zijn naam zoeken. Kijkt men echter onder de B., dan vindt men hem daar wel. Want de voornaam van dokter Sigurd son is Bjarni en dus staat hij in het telefoonboek als Bjarni Sigurdson. Zijn vader heette Sigurd en dus werd zijn achternaam Sigurdson. En de achternaam van zijn zoon zal straks Bjarnsson zijn. Maar iedereen zal hem alleen bij zijn voornaam kennen. En de achternaam van de dochter van dok ter Bjarni Sigurdson luidt straks Bjarnsdottir. Die achternaam zal ze haar levenlang houden, ook als ze trouwt. MEER INDUSTRIE Toen de Amerikanen op IJsland kwa men, werd begonnen met een gewel dige industriële uitbouw. Trots zal de IJslander de bezoeker nu de grote fa brieken tonen, de weverijen, de machi nefabrieken, de schoenfabriek en de confectiefabriek. En vooral niet te ver geten de conservenfabrieken, die een voorname plaats innemen, omdat daar de vis in wordt verwerkt. Een groot deel van de bewoners leeft van de visvangstin tweerlei opzicht. In de eerste plaats verdient hij er zijn geld aan en in de tweede plaats ontbreekt praktisch bij geen enkele maaltijd een visgerecht. De landbouw is de laatste jaren ge mechaniseerd en hierdoor is het mo gelijk geworden dat het aantal soor ten producten is vergroot. Toch is men nog wel aan een beperkte keus gebon den vanwege het klimaat. Bekledings- en parkeerhoezen - kokosmatten, enz. Directe levering - prima service - vérgaande gar. GEZINSMOGELIJKHEDEN EN -MOEILIJKHEDEN. De heer A. J. van Leusen, arts te Vel- sen, heeft woensdagavond, in het Oran je Hotel, voor de leden van de Volks universiteit, gesproken over mogelijk heden en moeilijkheden in het gezins leven, In het gezin wordt de mens genomen zoals hij is en alleen daar kan hij zich zelf zijn. Daar is hij goed zoals hij is en iedere pose is overbodig. Zijn fouten en tekortkomingen, die hij in de bui tenwereld tracht te verbergen, worden daar geaccepteerd en zijn zwakheden en fouten zijn geen beletsel van hem te houden en vaak zelfs een stimulans omdat zij hem zo echt doen zijn zoals hij is. In het gezin wordt hij vertrouwd en die vertrouwd wordt is daarom op zijn best. Het gezinsleven is van buitengewoon grote betekenis en het is opvallend, dat dictaturen vat trachten te krijgen op het gezinsleven om daardoor sterk te staan. Lukt dit niet, dan is de dic tatuur tot de ondergang gedoemd. En vaak wordt het een mislukking, omdat niet alleen de Engelsman het besef van „My home is my castle" heeft. In na genoeg ieder mens vaart een revolutio naire geest als het gezin aangetast wordt. Dit gezin, dat voor de volwassenen van grote betekenis is, maakt voor het kind een wereld uit. Het kind heeft over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel WAT MüHHftRPT maakti5GOED. in de kring Amersloort hadden er in het le halfjaar 1957 slechts 8 een afwijzings-percentage van minder dan 40 procent. Tot deze 8 behoort ook de Gallenk. Pelsweg 14 Telefoon 3823 de sfeer van het gezin nog meer nodig dan de volwassenen. Zoals de plant be hoefte heeft aan de zon, zo heeft het kind behoefte aan het gezinsleven dat hem beschermt tegen de maatschappij, die voor hem vaak nog onbarmhartiger is dan voor de volwassene. In deze tijd heeft het gezin het moeilijk. De mens is over het algemeen wan trouwig tegenover het leven. Het twij felt en heeft haast, waardoor het gezin vaak veel weg heeft van een bijenkorf. Innerlijke onrust en het lawaai van de moderne tijd zijn de vijanden van het gezin. De moderne mens heeft het al tijd druk en vaak is hij er trots op, dat hij tevens zenuwachtig is, omdat dit bij het tijdsbeeld hoort. Wie zegt het niet druk te hebben geeft zichzelf een brevet van onbelangrijk heid, maar het gezin heeft eronder te lijden. Wij moeten trachten het thuis-eigene en de sfeer van het gezin te bewaren. Het kind heeft hieraan nog meer be hoefte dan de volwassene en er zijn vele voorbeelden te noemen van kin deren in geestelijke nood, die het gezin aL een haven zien. Om deze haven voor het kind te schep pen is vertrouwen nodig, terwijl wan trouwen een kenmerk van deze tijd is. Naast dit wantrouwen is er vaak de angst, die een slechte leidsvrouwe is. Wij hebben tot taak het kind vertrou wen te schenken en het te vrijwaren voor angst, maar in de praktijk komt daar vaak weinig van terecht, omdat wij in de opvoeding van de kinderen het „verboden toegang" te kwistig han- KERKSTRAAT 3 •S0EST-TEL2Q3C en pijn weg* wrijven met DANPO teren en het zijn juist deze bordjes met verboden toegang, die uitnodigen tot kennis van dat waarvoor wij de kinderen juist waarschuwen willen. Dit verbieden is een uiting van angst en deze angst is bijna altijd ongegrond. Wij vinden het heel gewoon als het kind struikelt en valt als het leert lo pen, maar voor het struikelen op de weg die het het leven binnenvoert zijn wij bang. Wij trachten het kind tot de waarheid op te voeden, terwijl wij zelf vaak liegen of het gedrukt staat. Daarbij vergeten we vaak, dat het kind door zijn fantasie vaak onwaarheid spreekt en zich hiervan niet bewust is. Niet de waarheidlievende ouders heb ben dan gelijk maar de fantasie van het kind. De meeste ouders zijn bang, terwijl ze het vertrouwen missen in de levens kracht van het kind, dat er, ondanks de fouten bij de opvoeding, meestal toch wel komt. Het bang zijn geeft aan leiding tot bang maken en daarmee wordt het levensvertrouwen bij het kind ondermijnd. Wij moeten het kind niet anstig tegenhouden als het de sprong in het leven gaat maken, maar wij moe ten vol vertrouwen zeggen „spring maar". Gelukkig het kind dat met de moe der, die de fantasie voor waarheid weet aan te zien en de vader, die, ondanks veel, wat minder gunstig lijkt, durft te zeggen, dat het kind er heus wel komen zal. Dit vertrouwen geeft het kind kracht. Dokter van Leusen sprak over het straffen als deel van de opvoeding. Straffen is altijd een teken van zwakte en een gebrek aan eerbied voor de persoonlijkheid van het kind. Van straf fen is een mens nog nooit beter gewor den en als ouders straffen beslist nodig vinden dan moeten zij dit slechts recht vaardig en zonder boosheid doen. Wie dit bedenkt zal nooit straffen. Als een kind struikelt bij 't lopen leren dan wordt het niet gestraft, dus het is on rechtvaardig te straffen als het strui kelt bij de pogingen 't leven in te lopen. Wij zijn dwazen als we boos zijn op onze kinderen en ze willen straffen. Wij kunnen hoogstens boos zijn op ons zelf omdat onze angst zo groot is. Om dat we onze kinderen willen vormen naar onze wil, zonder te bedenken, dat ze goed genoeg zijn zoals ze aan ons geschonken werden. Vaak doen wij dit niet en we slaan aan het opvoeden. Het kind accepteert dat dan meestal ook nog. Dokter van Leusen behandelde de moei lijkheden in het huwelijk, die voor het kind van zoveel belang zijn. Meestal VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957. hebben deze moeilijkheden en de daar uit voortvloeiende ruzies weinig om het lijf en zij zijn het gevolg van stoom afblazen langs de weg van de minste weerstand. Wie dit bedenkt zal met een glimlach deze moeilijkheden kunnen bezien en graag de eerste zijn om het weer goed te maken. Het grote geluk van de kleine gemeen schap die gezin heet, hoeft dan niet aan getast te worden en in vertrouwen kan men elkaar accepteren zoals men is. Hierdoor kan men dit stuk levensgeluk voor een groot deel in eigen hand hou den. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de zondagsdienst waargenomen door dr H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, tel. 2388 en dr J. C. Rip, Soesterbergse- straat 16, tel. 2423. Zondag is geopend apotheek Soest, Soesterbergsestraat. Jacobinia Carnea en Exacum Affine. Hoewel niet algemeen bekend, is het toch niet onaardig zich in het bezit te stellen van de zomers bloeiende Jaco binia carnea, een plant met grote rose- rode, franje-achtige bloemen, die wel iets gelijken op de bekende chrysant. Wil men het meeste succes hebben van de plant dan moet gezorgd worden voor een temperatuur van ongeveer 60 tot 65° F en een goede belichting. Tijdens de bloei geeft men veel water en bij helder weer een afspuiting, ter wijl de bloei sterk bevorderd kan wor den door eens per week kunst- of vloei- mest toe te dienen. Als de plant is uit gebloeid, en dat is nu zo ongeveer de tijd, zullen zich in de oksels van de bladeren nieuwe scheuten laten zien. Het kan .bij deze plant wel eens voor komen, dat zij wordt aangetast door wolluis, die we kunnen bestrijden met een penceeltje gedoopt in spiritus of met de in de -handel gebrachte nicotine- preparaten (zwaar vergift). Het optre den van wolluis kan echter tegengegaan worden door de plant niet in de volle zon te zetten. Het wortelgestel van de jacobinia breidt zich sterk uit en daar om is het goed haar niet te lang in een kleine pot te laten staan, maar dit verpotten kan niet plaats hebben voor het voorjaar. Men neme voor grondmengsel voedzame aarde bestaan de uit een mengsel van 1 deel kleizoden- grond, 2 delen mestgrond en 1 deel bladgrond. Tegelijk bij het verpotten in het voor jaar kunnen we de plant door stek ver menigvuldigen en nemen als grond- mengsel eveneens de hierboven genoem de grondsoort. Tijdens de wintermaan den, dus na de bloeitijd, niet te veel water en geen mest. De exacum affine. Een plantje, dat we tegenwoordig nog meer in de winkels zien dan in de huis kamer is de exacum affine. Het heeft alle eigenschappen voor een goede ka merplant. De bloei valt in de nazomer en gelijkt veel op die van een aardap pelplant, dus lila met een geel hartje. Om deze bloei zo lang mogelijk te rek ken, geven we de plant een niet te warme standplaats, b.v. voor een raam op het noorden of oosten, waar ze niet zo veel door de zon beschenen wordt. Matig gieten en af en toe wat kunst mest, om de fraaie kleur (donkergroen) van het blad te behouden. 's Winters laten we de plant in de warme kamer staan en verpotten zo nodig in het voorjaar in een mengsel van lichte vochthoudende vezelachtige aarde. Wat gek, dat ons toilet zo veel en onze smaak zo weinig verschilt.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5