\hoemaket Goed nieuws voor de invaliden. De koude komt KRUISWOORDRAADSEL DRUKKERIJ SMIT DERDE BLAD AA-BE, ZAALBERG en VAN WIJK DEKENS. 19,75 tot 82,00. door ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE SOEST. VOOR ONZE DAMES. Onzuiver bloed veroorzaakt Uw Rheumatische Pijnen. Haak {Uxt-a£iteitlLLaedeA AUTOWERELD RAAKT OVERZADIGD! MODERN DRUKWERK U KUNT NIET ALLES WETEN. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957. Het recht op invaliditeitsrente. Per 1 september 1957 zijn in de in validiteitswet enige wijzigingen aan gebracht, die het waard zijn onder de aandacht van het lezend publiek ge bracht te worden. Tot voor 1 september 1957 kon een invalide recht doen gelden op inva- liditeistrente 1) bij blijvende invaliditeit; 2) bij tijdelijke invaliditeit, wanneer deze een half jaar had geduurd. Thans kan hieraan toegevoegd worden als punt 3) bij herhaalde invaliditeit, wanneer de invaliditeit is ontstaan binnen een half jaar na de datum, met in gang waarvan een eerder toegekende rente werd ingetrokken. Dit is een vrij belangrijke wijziging, immers ligt daaraan ten grondslag de erkenning (door de regering), dat een invalide, wiens rente werd ingetrokken en binnen korte tijd opnieuw invalide wordt, in moeilijkheden komt te ver keren als hij opnieuw een half jaar zou moeten wachten alvorens hem weer een rente kan worden toegekend. Thans is hierin gelukkig een wijziging ten goede gekomen, zodat nu een verze kerde direct een rente ontvangt, indien de invaliditeit is ontstaan binnen een half jaar na de datum, waarop de vroe gere invaliditeitsrente is vervallen. Wanneer niet Als bekend mag worden verondersteld, dat invaliditeitsrente en ziekengeld nim mer gelijktijdig kunnen worden geno ten. Deze bepaling heeft eveneens een uitbreiding ondergaan, zodat we er re kening mede moeten houden dat 1) een verzekerde binnen 52 weken geen recht heeft op invaliditeits rente, zolang hij aanspraak heeft op uitkering krachtens de ziektewet Beschermt U met onze heerlijk warme U kunt kiezen uit een rijke col lectie wollen, halfwollen en ge watteerde dekens, in alle maten en kleuren. Prijzen van Bezit U al een gezinsabonnement U koopt dan toch voordeliger Torenstraat 3-3A-3B - Tel. 2424 2) een verzekerde binnen 52 weken geen recht heeft op invaliditeitsrente, zolang hij in geval van ziekte krach tens een voor hem geldende bie- zondere regeling aanspraak heeft op uitkering; 3) binnen een bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen termijn, hij eveneens geen recht heeft op invaliditeitsrente, zolang hij aan spraak heeft op uitkering bij ziekte krachtens de sociale wetgeving van een andere mogendheid. Voorts bestaat geen recht op rente indien de invaliditeit op de dag, waar op de aanvraag werd ingediend, heeft opgehouden te bestaan. Indien dus een verzekerde, hoewel hij invalide was, geen aanvraag heeft in gediend en pas na beëindiging der in validiteit op dit verzuim werd gewezen, is het niet meer mogelijk alsnog op invaliditeitsrente aanspraak te maken, m.a.w. achteraf kan geen rente meer worden toegekend, indien de invalidi teit reeds heeft opgehouden te bestaan. Bevatte oorspronkelijk de wet een be paling, op grond waarvan als ingangs datum gold de dag van indiening der aanvraag (behoudens de mogelijkheid in enige gevallen waarin de rente op een vroeger tijdstip kon ingaan), gelden de volgende voorschriften a) de rente gaat in op de eerste dag der kalendermaand, waarin de dag is gelegen waarop de verzekerde aan alle vereisten voor het recht op rente vol daan heeft. Dat wil dus zeggen, dat het tijdstip waarop de rente ingaat niet meer is die van het tijdstip van in diening der aanvraag, maar valt op de eerste der maand, waarin de belang hebbende invalide werd. Nemen we als voorbeeld de verzeker de die in november een aanvraag in diende en reeds in mei d.a.v. invalide in de zin der wet was, dan kan de rente ingaan op 1 mei. Hier geldt thans een bepaling met terugwerkende kracht, maar die terugwerkende kracht kan nooit verder gaan dan één jaar voor de eerste van de kalendermaand, waar in de dag van indiening der aanvraag is gelegen. Hierbij moet men er weer om denken, dat bij toeneming van rente met te rugwerkende kracht nimmer uitkering kan worden genoten over het tijdvak waarover ook aanspraak bestaat op uitkering krachtens de bepalingen der ziektewet. Het bestuur der Sociale verzekerings bank kan van deze bepaling afwijken indien het van oordeel is, dat de re gel omtrent toepassing van de ingangs datum als boven bedoeld, zal leiden tot onbillijkheid. Dit echter ter beoor deling aan genoemd bestuur. Invaliditeitsrente en ouderdomsrente op grond van de invaliditeitswet kunnen nooit samen gaan. Wel kan een inva liditeitsrente op verzoek van de ver zekerde worden omgewisseld met ou derdomsrente, wanneer daarop aan spraak bestaat en die rente hoger is. Let wel, het is dus aan de verzekerde dit verzoek in te dienen. v.WE EDESTR36a SOESTDIJK TELEF.2792 PHILIPS' RADIO- EN TELEVISIE SERVICE. ST. THERESIA-SCHOOL INGEWIJD. De Mariaschool kampte reeds jaren met een gebrek aan ruimte. De kinderen moesten zelfs in de gangen zitten. Een gebouw achter het Ludgardisgebouw bracht enige verlichting. Beter werd het toen van het Ludgardisgebouw zelf en van de Naaldvakschool lokalen gebruikt werden, maar de oplossing bij uitne mendheid was de bouw van de St. Theresiaschool voor meisjes, die binnen kort officieel geopend zal worden. De school is deze week in gebruik ge nomen. In aanwezigheid van het hoofd der school, zuster Augustina, het hoofd van de R. K.-jongens-school, de heer G. L. A. Nijhuis, de architect, de aan nemer en de leerlingen, is de school door pastoor mgr A. G. Smit ingewijd. Voor de inwijding van de school sprak pastoor Smit de leerlingen toe. S.P.S.V.-CONTACTAVONDEN. De S.P.S.V.-contactavonden trekken ie der jaar bijzonder veel belangstelling en ook nu is dit het geval geweest. De voorzitter van de Soester Politie Sportvereniging deelde bij zijn openings woord mede, dat er sprake was van een jubileum, want de avonden werden voor de tiende achtereenvolgende maal ge geven. Het welkomstwoord van de voorzitter gold in het bijzonder de burgemeester, mr S. P. baron Bentinck, wethouder J. v. d. Arend, de hoofdinspecteur, de heer C. van Es en de beide ereleden inspecteur Voerman uit Bloemendaal en de heer C. van Wijngaarden. Verder de afgevaardigden van de S.S.F., K.P.S., S.V.D.U., E.H.B.O. en de Politiesport- vereniging Zeist. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit, dat de vereni ging in de laatste jaren zozeer in de belangstelling staat en ditmaal had men onder de bezoekers zelfs een Cana dese Soestenaar, die voor een bezoek aan onze gemeente uit Toronto geko men was. De voorzitter deed de toezegging dat de vereniging, ondanks de bestedings beperking, zal doorgaan met het geven van feestavonden voor de donateurs. André Carell, die inmiddels een goede bekende in Soest aan het worden is, opende met een gezellig babbeltje de avond en hij vergat ook ditmaal niet P. 4430. 88-92-96-100-104 cm. bw. Bij zonder slank af kledende japon met een flatteuze witte kraag. Let U eens op de aardige werking van de knopen. Apart is het als U de knopen van manchetten en patten laat verschillen van de stof knopen der sluiting; kies hiervoor een soort bewerkt met strasz of wat koper. Ben. stof voor 96 cm. bw. ca. 3.10 m. van 130 cm. breed en 65 cm. wit van 90 cm. breed. Een gedrukt Bella-Kant en Klaarpa- troon bevat alle bij het model vermelde maten. Verkrijgbaar a 1,- p. stuk bij BELLA MODESERVICE, Postbus 2056 Utrecht Het bedrag aan geldige postzegels bij plakken op briefkaart en Cora Ville „Reisbureau", waarna veel applaus en de dank van de zaal en de voorzitter. Tot heel laat was men gezellig bij een om te dansen onder leiding van de heer Jac. van Es uit Baarn met muziek van de „The Windy City Jazz Band". CYCLE CROSS VAN TEMPO. Het was jammer dat de eerste cycle- cross van Tempo onder slechte weers omstandigheden verreden werd. Toch was de opkomst goed en 11 renners gingen van start. De seniores moesten acht ronden rijden en de juniores vijf. De oudere juniores startten bij de se niores en de beide benjamins, Ries v. d. Deijssel en Corrie de Heus, startten apart. Er werd direct een flink tempo ingezet, wat tot gevolg had, dat het peleton al spoedig uiteengerukt werd. Na de eerste ronde kwam Piet v. d. Broek op kop door, gevolgd door Ger- rit Ruttenberg en Otto de Weerd. In de tweede ronde kreeg Wout van 't Klooster pech, verwisselde zijn fiets voor die van zijn vader een zette moe dig door. Hij liep hierdoor een flinke achterstand op, die hij niet meer goed kon maken. Otto de Weerd liep door Kruschen zuivert dat bloed en jaagt zo die pijnen eruit. Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaal Jaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of drogist levert U Kruschen graag. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 zijn genoeglijke westfriese verhaaltjes te vertellen. Co v. d. Heide Wijma, die het vorig jaar de Annabella's bij zich had, speel de populaire operettemelodieën en An dré Carrell bracht met Cora Ville een sketch, waarin des schoenmakers huwe lijksperikelen met een liedje eindigden. Wie de Rile Brothers niet gezien heeft kan onmogelijk meepraten over deze meesters in het gooi- en smijtwerk. Ze schijnen alle pogingen in het werk te stellen elkaar zwaar lichamelijk letsel toe te brengen en doen dit op buiten gewoon levensechte manier. André Carrell in zijn repertoir bracht een praatje en een liedje en de jong leur met ballen en doosjes, Dave Par ker, bleek niet alleen een vingervlug man maar tevens een natuurgetrouwe imitator van de man met het bolhoedje, de afgetrapte schoenen, de haveloze kleding en de gekke loop, Charley Chaplin. Op verzoek van velen speelde Co v. d. Heide Wijma na de pauze alles wat hem gevraagd werd voor de vuist weg en Cora Ville kwam met een babbel tje en een liedje. North en Bromly zon gen enorm goed, maar zij moesten met een gramofoon geholpen worden en tot slot een sketch van André Carrell een los zadel eveneens achterstand op en hij werd door Ruttenberg in de vijf de ronde gelapt. De doorkomst in de volgende ronde was Gerrit Rutten berg, Piet v. d. Broek, Adri en Jaap v. d. Burgt en dit bleef zo tot de laat ste ronde. Ruttenberg was toen zoveel uitgelopen, dat hij op Piet v. d. Broek na allen een ronde lapte. Menze v. d. Broek, die eerst niet zo best ging, kwam zo hard opzetten, dat hij zelfs op de derde plaats beslag wist te leggen. Bart de Wolf viel door pech in de zesde ronde uit. Vooral de prestatie van Piet v. d. Broek viel op. Hij eindigde als tweede op slechts 49 sec. achter Ger rit Ruttenberg. De beide jongste renners reden dapper hun vijf ronden mee. Corrie de Heus moest in Ries v. d. Deijssel zijn meer dere erkennen. Jammer was het, dat De Heus door verkeerd te rijden ach terstand opliep. Van de Deijssel plaat ste zich als eerste met vier minuten voorsprong op De Heus. 1. Gerrit Ruttenberg, 27 min. 12 sec. 2. Piet v. d. Broek, 28 min. 1 sec. 3. Menze v. d. Broek, 30 min. 54 sec. 4. Jaap v. d. Burgt, 31 min. 10 sec. 5. Adri v. d. Burgt, 31 min. 13 sec. 6. Wout van 't Klooster, 31 min. 41 sec. 7. Adri Doekemeyer, 32 min. 12 sec. 8. Otto de Weerd, 35 min. 20 sec. PRODUKTIE 15 »/o TERUGGELOPEN. Blijkens de laatste statistische ge gevens omvat het wereld-automobiel park momenteel meer dan 100 miljoen eenheden. Aan het einde van 1956 ston den er in totaal 102.827.709 wagens geregistreerd, hetgeen 7,3 °/o meer is dan aan het einde van het daaraan voorafgaande jaar. Deze gegevens, welke elk jaar in de Verenigde Staten worden verzameld, berusten voor het grootste deel op nauwkeurige tellingen; slechts met be trekking tot enkele landen - en met name die achter het IJzeren Gordijn - moest genoegen worden genomen met HORIZONTAAL 1 vraag 6 plaats in India 11 meisjesnaam 12 jongensnaam 13 familielid 14 soort dans 17 hamer 20 te zijner plaatse (Lat. afk.) 22 nauwelijks 24 jongensnaam 25 deel v.d. dag 28 verdieping 31 godin 32 overheidsbedrijf (afk.) 33 indien 34 onaangename 37 voorzetsel 39 misleiding 40 keet 41 reus 42 vertaler 44 reinigingsmiddel 46 leeftijd 48 huid 49 eenheid v. stroom- sterkte (afk.) 51 bekende dierentuin 54 larve 56 bestaat 58 plaats in Overijssel 61 selenium (afk.) 63 vlakte in Z.-Amerika 65 glad 68 omroepvereniging (afk.) 70 vreemde munt 74 bep. hoofdtelwoord 2 jongensnaam 5 vochtig 71 plaats in Gelderland VERTICAAL 3 variëteit 6 plaats in Italië 73 soort mier 1 vuil 4 familielid 7 top Voor de oplossing van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgende 8 deel v. h. hoofd 9 voorzetsel verdedigings organisatie krantenjongen reiniging vreemde munt eerste vrouw dunne, lange stok brandstof gevangenis raam gevangenis (pop.) geheel de uwe (Fr. afk.) zeediertje vervoersonderneming (afk.) ieder plaats in Brabant gelofte werkschuw boom vluchtige stof soort onderwijs (afk.) thee (Eng.) zeepwater nauw tijdperk schrijfbehoefte deel v. e. schip vogel paradijs duw deel v. h. jaar houding soort steen 69 zangnoot 72 lidwoord nummer. een schatting. Hoewel er dus sprake is van een be langrijke toeneming van de verkeers intensiteit, is toch de wereldproduktie van auto's, die in 1955 een hoogte punt bereikte, in 1956 teruggelopen. In genoemd jaar werden er in totaal rond 11,5 miljoen auto's geproduceerd, dat betekent een teruggang van onge veer 2 miljoen eenheden of 15 °/o van het totaal over 1955. V.S. verzadigd Deze daling was het grootst in de amerikaanse industrie, terwijl ook En geland een niet onbelangrijke achter uitgang te incasseren kreeg. West- Duitsland en Frankrijk daarentegen wis ten in 1956 hun automobiel-productie aanmerkelijk te verhogen ten opzichte van 1955. Natuurlijk zijn niet alle geproduceerde auto's bestemd om het bestaande wa genpark aan te vullen. De levensduur van een auto is slechts beperkt en er i dus steeds een deel van de produc- tit van nieuwe wagens dat voor ver vangen van versleten materiaal dient. Van alle in 1956 vervaardigde wagens werd - naar geschat werd - 65 °/o ge bruikt voor aanvulling en 35 °/o voor vervanging. Noord-Amerika. Het grootste aantal auto's vindt men in Noord-Amerika, waar er ruim 64,5 miljoen zijn geregistreerd. Dit komt neer op 1 auto per 2,6 inwoners. Daarna volgt Europa met ruim 23 mil joen wagens of gemiddeld één per 3j inwoners. Derde op deze ranglijst is Zuid-Ame- rika, waar het autopark ca. 3 miljoen wagens omvat, hetgeen neerkomt op één per 55 inwoners. In Australië en omliggende eilanden telt het wagen park bijna 3 miljoen auto's. Hier wordt thans één auto aangetroffen op 5 Aus- tialiërs. In Azië telt men één wagen op elke 650 bewoners en hier heeft men het totaal-aantal vastgesteld op bijna 2,6 miljoen, terwijl er tenslotte in Afrika nog een kleine 2 miljoen auto's of één per 120 inwoners rondrijden. Meer kleintjes. De hoge brandstofkosten en de steeds toenemende fiscale druk hebben een belangrijke verschuiving naar de kleine en zuinige wagen tot gevolg gehad. Vóór de tweede wereld-oorlog was de grote auto in de meeste landen favo riet, doch deze situatie is langzamer hand geheel gewijzigd. In 1956 werd 80 °lo van de wereldproductie van per sonenwagens door de kleine auto ge vormd, terwijl de planning van de productie voor dit jaar een aandeel van dit soort auto van 90 °/o uitwijst. Het grootste aantal in de wereldpro duktie van auto's is afkomstig uit de fabrieken in Amerika, west-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Canada en Italië, doch daarnaast is de auto-industrie in Rusland, die in 1956 4 °/o van de wereld produktie voor zijn rekening nam, de russische satellietstaten Polen, Honga rije, Tsjecho-Slowakije en landen als Japan, Zweden, Oostenrijk, Spanje e.d. ook nog steeds in opkomst en kan men van deze zijde de komende jaren steeds belangrijker resultaten verwachten. Naast de echte industrie van auto's telt de wereld voorts tal van assem- blingplants, waar auto's uit gedeelte lijk geïmporteerde onderdelen worden samengebouwd. Ook ons land speelt hierbij een grote rol. Een echte neder- landse automobiel-industrie hebben we hier op het moment nog niet, doch als medio november de DAF-motorenfa- briek zal worden geopend is ook in deze leemte voorzien. Voorlopig nog uitsluitend voor de bouw van vracht wagens, maar de DAF-personenauto verkeert reeds in een vergevorderd stadium. Een belangrijk object voor autorijdend Nederland. De kwaliteitsdrukker sinds 38 jaar. Een koffiemolen maakt men schoon door er wat fijn zand door te draaien. Naspoelen met kokend water. Metalen delen goed droog wrijven ter voorko ming van roest. Dof geworden tegels krijgt men weer glanzend, indien men deze afwrijft met couranten, die vochtig gemaakt zijn met verdunde salmiak. Een betegelde vloer wordt zeer mooi, indien men een beetje zoutzuur toe voegt aan het dweilwater. Knip met uw schaar in schuurpapier en hij is weer heel wat scherper. Wilt ge een schoon ei op tafel, wrijf het dan in een halve citroenschil. Bier schenkt men in een met gewoon schoon water omgewassen glas. Niet afdrogen maar gewoon laten uitlekken. Voeg wat zout toe aan het water waar mede u uw ruiten schoonmaakt. U hebt dan geen last van bevriezen. Roest op delen van haarden en kachels verwijdert men met warme olie.

Soester Courant | 1957 | | pagina 9