Intocht van Sint Nicolaas* SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 19 NOVEMBER 1957. 356 JAAKGANG No' 88' soesterITqurant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het begon een week geleden in het bisschoppelijk paleis van St. Nicolaas in Madrid, toen de goede grijsaard al zijn Pieten bijeen riep om de beste hulpen uit te zoeken voor het bezoek, dat hij aan Soest zou brengen. Ze moes ten niet alleen goed ter been maar ook een voortreffelijk ruiter zijn, want in het schrijven van de winkeliersvereniging stond, dat de landelijke rij vereniging „De Eemruiters" opnieuw voor het es corte zou zorgen en de Sint stelde er prijs op goed voor de dag te komen met zijn gelaarsde en gespoorde knech ten. Zelf zag hij er van af de intocht op zijn schimmel te houden, zoals het vorig jaar, want de eeuwen beginnen steeds meer te tellen. Het trouwe dier de hart ongetwijfeld goed gedaan heb ben. Het zou de Sint opgevallen zijn, dat zijn vermaningen tot de jeugd succes hadden geoogst. Het vorig jaar had hij, op straffe van roe en zak, erop gewe zen, dat het uit moest zijn met het vernielen van plantsoenen en dat ge beurde ook inderdaad niet meer. Het was dan ook te begrijpen, dat zo'n stroom geschenken voor de Soester kinderen meegekomen was. Het ge meentebestuur had ook enige wensen en de Sint zou deze wel kennen, want zonder twijfel zou hij in de Madrileense courant gelezen hebben van de beste dingsbeperking. De wethouder hoopte, dat hij de afdeling comptabiliteit in het bisschoppelijk paleis opdracht zou - £*5i we ging echter wel mee op de boot en hij vergalde het humeur van de ka pitein door alsmaar over het dek te huppelen, zodat de splinters in het rond vlogen. Een kleine vliegende storm in de golf van Biscaje, wat rukwinden in de Noordzee, maar verder verliep alles uitstekend en zaterdagmiddag kwam de trein in Soest-Zuid aan, waar hon derden kinderen zich helemaal niets van de regen aantrokken en met enthou siasme zongen, dat ze de stoomboot uit Spanje zagen aankomen, terwijl ieder Soester kind intelligent genoeg is om een trein van een schip te kunnen onderscheiden. De Sint werd verwelkomd door de heren Van Harten en Brouwer en toen hij uitvoerig de juichende kinderen be groet had, steeg hij in het rijtuig, dat vooraf gegaan werd door de motor politie en de drumband van Olympia, die, evenals Crescendo, met moed de uniformen en de instrumenten aan de regen bloot stelde. Achter de Olympia-drumband reden 2 amazones en 3 ruiters, die vooraf gin gen aan de auto met de bestuursleden van de winkeliersvereniging. Een Piet te paard voerde de bisschoppelijke stan daard mee en achter hem reed de Sint, die vriendelijk naar alle kanten groette zonder te laten merken, dat hij als Spanjaard een gruwelijke hekel aan regen heeft. Twee pieten te paard reden achter hun meester en ze waren kwistig met pepernoten, die dit jaar voor de con sumptie uitermate geschikt waren, om dat ze doorweekt door de jeugd ge- gegeten konden worden. Een versierde personenauto met de wekroep „Koopt in Soest" trok min der belangstelling dan zij tijdens het bloemencorso gedaan zou hebben, want toen waren er veel meer grote mensen op de been. De drumband van Crescendo werd ge volgd door 2 amazones en 2 ruiters van de landelijke rij vereniging en deze stoet kwam via Kolonieweg, Oude Utrecht- seweg, Soesterbergsestraat, Kerkstraat, Torenstraat, Middelwijkstraat en Steen- hoffstraat aan het raadhuis, waar hon derden kinderen stonden en P.V.O. de Sint en zijn knechten muzikaal ver welkomde. De heer Van Harten stelde St. Nico laas en wethouder v. d. Arend aan elkaar voor en de wethouder heette de gast namens het gemeentebestuur van harte welkom. Het is verheugend, aldus de wethou der, dat de Sint opnieuw Soest als eerste plaats van zijn bezoek uitver koren heeft en de triomftocht van de Sint door onze gemeente moet zijn ou- willen geven enige miljoenen naar Soest over te maken, want daar weet de gemeente wel weg mee. De Sint dankte de wethouder hartelijk voor de geweldige ontvangst. Hij vond het echter wel nodig erop te wijzen, dat hij uitsluitend voor de kinderen naar Soest gekomen was en dat hij er niets mee te maken had of hier bestedingsbeperking was of niet. Hij dankte de kinderen voor de grote op komst ondanks de regen. Er zijn in derdaad heel veel geschenken meege komen, maar die blijven nog even op geborgen tot de vijfde december. De Sint was de winkeliersvereniging dank baar voor de gastvrijheid, die hem ook dit jaar weer voor enkele weken ge boden werd. De lievelingspiet van de Sint, een zeven entachtig jarige, zoals de goedheilig man meedeelde, werd aan de kinderen voor gesteld als de allereerste spoetnik. Toen hij 3 maanden was viel hij uit de wieg en rende direct weg. De baker vond, dat hij wel 'n opvallend spoednikkertje was. In de blauwe kamer van het gemeente huis werd de Sint thee aangeboden en hij gaf 'n geschenk af voor de burge meester, die verhinderd was de hoge gast te verwelkomen. Ook de wethou der kreeg een geschenk. Intussen zongen de kinderen en toen de beminde grijsaard weer buiten kwam werd hij heel hard toegejuicht. Verder ging de zegetocht over de Van Weedestraat, Burgemeester Grothestraat, Koninginnelaan, Nieuwstraat, Vinken- weg, Laanstraat, Beukenlaan, Nieuwe- weg, Eikenlaan, Kerkstraat en Toren straat, waar de Sint zijn intrek nam in restaurant Zonneheuvel. DE RECHTEN VAN DE MENS. Mr dr D. Roethof uit Den Haag heeft zondagmorgen, in Oranjehof, voor de gemeenschap Soest-Baarn van het Hu manistisch Verbond gesproken over de rechten van de mens. Reeds vele ma len in de geschiedenis is het wereld beeld totaal veranderd en het lijkt er op, dat dit nu opnieuw gebeurt, want we staan op de drempel van de ruimte en we hebben krachten ontketent, die we thans nog maar ten dele beheersen. De russen zijn in staat satelieten om de aarde te laten draaien, maar niemand kan ze terug laten komen. Deze krach ten kunnen in positieve zin gebruikt worden, maar evenzeer negatief en niemand kan voorspellen waartoe dit leiden kan. De mens is op het ogenblik in staat ten volle van de vrijheid te genieten en enorme mogelijkheden tot welvaart zijn geschapen. Het is echter zaak niet alleen van deze vrijheid te genieten, maar ze ook op de juiste wijze te ge bruiken. Zij kan de mens een mooier leven bieden, maar ook radicaler onder drukken dan anders. Vroeger moest de meest soevereine heerser rekening hou den met de publieke opinie en opstand kon moeilijk onderdrukt worden. Met de wapenen van thans is echter een klei ne minderheid in staat velen te onder drukken en we hebben het vorig jaar gezien, dat verhoudingsgewijs slechts weinig tanks van de Russen in staat waren de hongaarse opstand te onder drukken. Veertig jaar houdt deze onder drukking nu al in Rusland stand en niets wijst erop, dat er spoedig een einde aan zal komen. Juist in deze tijd zijn de rechten van de mens zeer belangrijk geworden. Vol ledige handhaving van deze rechten zijn slechts denkbaar in een democra tisch bestel, daar de democratie de vol ledige gelijkheid van de mens, onge acht sexe, ras, taal of godsdienst voor staat. De vraagstukken van democratie en rechten van de mens lopen parallel. Bij het instellen van de Magna Charta, 750 jaar geleden in Engeland van kracht geworden, is eigenlijk de democratie geboren, al heeft het nog jaren geduurd voor het volk de zegeningen hiervan ondervond. De afzwering van Philips van Spanje in 1581 was eveneens een daad, die de democratie ten goede kwam, want er kwam bij tot uiting, dat een vorst er voor zijn onderdanen moest zijn en niet omgekeerd. Toch bleef in grote delen van Europa de ab solute monarchie nog eeuwen gehand haafd. In 1789 kwam men voor het eerst tot duidelijke formulering van de rechten van de mens en het begrip dat alle mensen gelijk geschapen waren brak met de franse revolutie tenvolle door. Vanuit Amerika kwam de formulering van de rechten en de vrijheden van de mens en via Frankrijk kwam deze in het begin van de 19e eeuw in onze grondwet. In de loop der jaren bleek echter, dat zekere grondrechten aan getast moesten worden, met name het eigendomsrecht, dat in het gedrang kwam bij de aanleg van de spoorwegen. Men moest toen komen tot de moge lijkheid van onteigening. Ook de vrij heid van vereniging en vergadering kon niet onbeperkt gehandhaafd blij ven toen bleek, dat de N.S.B. andere dan landsbelangen voorstond en na de oorlog kwam men tot de verbeurd-ver klaring, die het eigendomsrecht even eens aantastte, hoe spitsvondig men ook uitvluchten zocht om dit te rechtvaar digen. De rechten van de mens ondergingen in 1919 een nieuwe ontwikkeling op inter nationaal niveau. In de gehele wereld heerstte grote verontwaardiging over het uitroeien van de Armeniërs door de Turken en om de onderdrukking van minderheden te voorkomen werden de rechten van deze groepen gegaran deerd door de Volkenbond en het per manente Hof van internationale jus titie. In de praktijk kwam hiervan ech ter niet zoveel terecht. Pas in 1945 kwam een werkelijk internationale re geling, waarvan echter geconstateerd moest worden, dat zij grotendeels slechts formeel was. In het handvest van de Verenigde Naties werden de fundamen tele rechten van de mens vastgelegd en zij golden voor allen zonder onder scheid, maar helaas mocht men zich daarvan niet teveel voorstellen, want geen apparaat kon deze rechten hand haven wanneer ze in het gedrang kwa men. In 1948 volgde de universele ver klaring van de rechten van de mens, maar de landen achter het ijzeren gor dijn, de slavenstaat Saoedie-Arabië en Zuid-Afrika moesten er niets van hebben. Later werden deze rechten in europees verband vastgelegd en er is thans een europees hof, dat klachten in behandeling neemt en deze behan deld. Een aanklacht van Griekenland tegen Engeland over behandeling van de Griekse minderheden op Cyprus is door het hof ontvankelijk verklaard en er zal een uitspraak volgen. Het is zeer. moeilijk te komen tot een formulering van de rechten van de mens, die voor alle mensen aanvaard baar is, maar het is mogelijk. Wat wij echter als vanzelfsprekende rechten be schouwen is voor een groot deel van de mensheid op het ogenblik nog on bereikbaar. Het is onze taak met onze geringe vermogens op dit gebied mee te werken aan de handhaving van de rechten van de mens in ons land en te strijden voor de rechten van de mens over de gehele wereld. KOEIEN TROTSEREN TREIN. Vier koeien, die rustig in een weiland op de Peter van de Breemerweg hoor den te grazen, zijn zondag aan de wan del gegaan toen ze een opening in de afrastering ontdekten en ze gingen op de spoorbaan lopen. Treinen moesten stoppen om de dieren niet te overrijden. De Soester politie werd gewaarschuwd, de koeien weer naar honk gebracht en de landbouwer kreeg een procesverbaal. MIXED HOCKEY CLUB SOEST. Dames Soest 1-Utrechts meisjes elftal 1-12. Soest 2-Voordaan 3 3-1. MeisjesSoest A-Voordaan A 5-3. Jongens Soest C-S.C.H.C. E 1-0. Schaerweide E-Soest D 0-1. Heren Soest 1-Katwijk de Breul 1 5-5. Dames 2 In het begin leek het er niet op, dat Soest van Voordaan zou gaan winnen, want voor rust was het samen spel tuss n voorhoede en middenlinie ver te zoeken. Na rust ging het beter en werd het spel over de vleugels goed gespeeld. Uit voorzetten van rechts en links wist Ank Groenendijk driemaal te doelpunten. Voordaan maakte een ver diend tegenpunt. Door deze overwinning gaat Soest 2 ongeslagen aan de kop. Soest 2, 5 gespeeld, 5 gewonnen, 10 punten, 41 doelpunten voor en 2 tegen. Kampong 5, 4 gewonnen, 1 verloren, 8 punten, 18 doelpunten voor en 2 tegen. Dames 1 Dat Soest 1 zou gaan verlie zen was al bekend, maar dat de neder laag zo groot werd is voornamelijk het gevolg van het uitstekende spel van het Utrechts elftal. Als trainigswed- strijd heeft deze wedstrijd echter vol komen voldaan. Heren 1 In de wedstrijd tegen Katwijk de Breul 1 had Soest 1 met 3-0 de leiding toen de rust inging en niemand kon vermoeden, dat de uitslag 5-5 zou worden. Voor rust werd de wedstrijd hoofdzakelijk op de helft van Katwijk de Breul gespeeld, maar na rust wist deze ploeg genoeg energie op te bren gen om een gelijk spel te bevechten. Dit was dan ook volkomen verdiend. Door deze wedstrijd is weer eens be wezen, dat het prettig spelen is tegen een faire en plezierige tegenstander. TONEEL KERKEBUURT. De toneelvereniging Kerkebuurt voert maandag 25 november het vrolijk spel in drie bedrijven van Wim Dumont „Mijn vrouw verlangt salaris" op. Deze voor stelling wordt gegeven in hotel „De Gouden Ploeg" en na afloop wordt de avond verzorgd door „The Melody Ma kers". VOGELTENTOONSTELLING. Vrijdagavond, om half acht, opent on ze burgemeester de jubileumtentoon stelling van de vereniging „De Soes ter Vogelvrienden", die dit jaar vijf jaar bestaat. Deze tentoonstelling wordt van 22 tot en met 24 november in „Eemland" gehouden. Door Soester bloemisten en fruithandelaren wordt medewerking verleend. GEVONDEN VOORWERPEN. Paraplu, jongenspet, portemonnee met inhoud, ring met sleutels, capuchon, wieldop, zakdoek, wollen das, hand schoenen, bankbiljetten, bus olie, kin- derwant, speelgoedauto, armband, ha mer, passer, tandemklem, vulpen, cein tuur, handschoenen, vest, kinderrokje. Een hond en een kanarie raakten even eens zoek. Inlichtingen aan het politie bureau, Van Weedestraat 3, op woens dag- en zaterdagmiddag, van 2 tot 4 uur. KORFBAL K.V.S. Zaterdagmiddag speelde K.V.S. 2 een thuiswedstrijd tegen Samos 9 uit Utrecht. Na ongeveer 20 minuten open de Samos de score en 10 minuten later beantwoordde K.V.S. dit met een doel punt van De Jong (11). Nu werd van vak verwisseld en de nieuwe aanval had niet veel tijd nodig om de voor sprong te vergroten. Maris en Rauwendaal maakten ieder een doelpunt en brachten daarmee de stan dop 31. Na rust scoorde K.V.S. opnieuw en een Samos-doelnunt bracht de stand op 42. Het doelpunt van i K.V.S. werd gescoord door André. Me- j juffrouw Wolse en De Jong maakten hierna nog ieder een doelpunt, zodat i K.V.S. met 6—2 won. Het vreselijk ongeval, door de zonder bestuurder voortrazende super-straal jager, dat vorige week rouw bracht in 5 nederlandse gezinnen, heeft ons nog eens heel duidelijk aangetoond, dat wij in een zeer gevaarlijke gemeente wo nen. Doordat wij vrijwel dagelijks, nogal luidruchtig, met de aanwezigheid van het vliegveld in onze gemeente gecon fronteerd worden en velen zelfs niet meer opkijken wanneer er een ooging wordt gedaan de dakpannen van ons huis te blazen, maar bovenal, doordat wij tot nu toe (even afkloppen) voor ernstige ongevallen gespaard bleven, beseffen we het gevaarlijke gedoe bo ven onze hoofden niet meer tenvolle. Ik zie, als bewoner van een goed Nato- lid-land, heus wel in, dat de risico, die wij met al die straaljagers boven onze hoofden lopen, onvermijdelijk is en dat een hoge graad van paraatheid ver eist is om niet zoals op 10 mei 1940, in onze slaap overvallen te worden. Wat dit betreft hebben wij er, noodge dwongen, vrede mee, maar aan de an dere kant kan ik mij toch niet onttrek ken aan het idee, dat de zorgvuldigheid waarmee e.e.a. gebeurt niet zo groot is als in militaire luchtvaartkringen vaak wordt gesuggereerd. Mij lijkt het, als leek, b.v. nogal voor de hand te liggen, dat toen Sunny Mohamed meldde, dat zijn machine in brand stond, hij on middellijk het commando had moeten krijgen te landen. Nu moest hij eerst 3 maal langs de verkeerstoren vliegen om te laten zien of het wel echt waar was. Kostbare tijd ging verloren met het bekende noodlottige gevolg. U kunt dit napraten noemen als u wilt, maar morgen kan er zich weer zo'n situatie voordoen. En wat de „zorgvuldigheid" betreft Er bestaat ook een verbod om boven de bebouwde kommen de geluidsbar rière te doorbreken. Wanneer dit toch af en toe eens plaats heeft, kun je zeggen nou ja, die piloot zal een beetje in de war zijn geweest, maar de laatste dagen en vooral de vorige week was het schering en inslag. Vrijwel de hele dag rinkelde de ruiten. Nu is dit niet zo vreselijk, maar het geeft toch ook niet de indruk, dat voor schriften erg stipt worden nageleefd. H. OEKMAN. OLYMPIA WANDELT. De Olympia jeugd heeft deelgenomen aan de St. Nicolaasmars te Baarn, waar aan geen prijzen verbonden waren. Het ligt in de bedoeling eveneens deel te nemen aan de winterprestatiemarsen te Baarn, die zaterdagmiddag a.s. en op 11 januari en 8 februari gehouden worden. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan W. v. Breukelen en D. Chr. Stam, op hun daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een dubbel woonhuis op het perceel, gele gen aan de Nieuweweg, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie G, nummer 3831, zulks in afwijking van het goed gekeurde uitbreidingsplan in hoofdzaak ten noorden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om, binnen een termijn van één week na de dag tekening van deze bekendmaking, hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter gemeen tesecretarie ter inzage. Soest, 20 november 1957. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 13 november 1957 bij hen is ingekomen een verzoek van mevr. A. Wiering-Ring- nalda, wonende te St. Pancras, om een verlof A in de benedenlokaliteit van het perceel gelegen aan de Stadhouderslaan 15, Soest. Binnen twee weken na dagtekening van deze bekendmaking kunnen bezwaren bij hun 'college worden ingediend. Soest, 19 november 1957.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1