VERNIETIGING VAN DE KLEINE BOER. SOEST. KINDERVREUGD. ROMANCE IN LABARENE. Officiële Mededelingen. IN DE HOEK. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 89. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het koninklijk Nederlands Landbouw- Comité heeft een commissie in het le ven geroepen, die een rapport heeft uit gebracht, waarin wordt herinnerd aan de opvatting, dat een van de doeltref fendste oplossingen van het landbouw probleem meer en meer in de vergroting van de oppervlakte der boerderijen wordt gezien. Men noemt dit „sanering". De Zuider zee en andere domeingronden zullen voor een groot gedeelte worden gebruikt ten behoeve van de sanering van de bedrijfsgrootte op het oude land. Men wil zich aansluiten bij het huidige uit- giftebeleid en de gesaneerden moe ten de plaats innemen van do voor- rangsgroepen, die in de toekomst geen rol meer -zullen spelen. "zijn waarborgen gesteld, niet alleen ten aanzien van de grootte der bedrij ven, maar ook ten opzichte van de vak bekwaamheid van de boer. De boer zal als hoofdberoep de landbouw moe ten hebben en moet in staat worden ge acht een groter bedrijf goed te kunnen beheren. De oppervlakte van het oude bedrijf zal niet kleiner kunnen zijn dan 3 ha. Men beweert door deze landbouw-po- litiek de productiviteit van de land bouw te kunnen verhogen door de be vordering van de rationalisatie, die be ter op grote, dan op kleine bedrijven kan worden toegepast. Wij hebben enkele vragen. De mini male bedrijfsgrootte dient volgens het rapport te worden 12 ha., ten aanzien van bepaalde bedrijfstypen zelfs 15 ha. Om als boer in aanmerking te komen moet het oude bedrijf ten minste een oppervlak van 3 ha. hebben gehad en moet de kleine boer in staat worden geacht een groot bedrijf te beheren. Dit is uiteraard niet in overeenstem ming met het karakter van de kleine boer. Het is merkwaardig, dat de col- lectivistische stroming van onze tijd zich hier doet gelden in een streven naar grotere particuliere bedrijven. En op deze particuliere bedrijven zullen de bedijfsgebouwen door de staat moe ten worden gesticht. Het is onbegrijpelijk, dat de collecti- vistische stroom die gaande is, wordt ge animeerd en bevorderd door organisa ties, waarvan de leden voor zichzelf voorstanders zijn van individuele ei gendommen en particulier initiatief. Op het landhuishoudkundig congres te Arnhem sprak de heer Van de Heu vel gematigd tegen de vernietiging der kleine landbouwbedrijven, de heer ir Adama met felheid. Hij eiste voor de kleinere bedrijven meer steun dan een verontschuldiging, die weinig merk bare bijval oogstte en door de voorzit ter nog werd onderbroken. Men zou nu kunnen vragen of een ge organiseerd optreden van de kleine boeren iets voor hun behoud zou kunnen opleveren. Maar ten eerste ligt zulk een optreden-in-verband niet in het individualistische karakter der kleine boeren. Maar zou een dergelijke organi satie kunnen worden gebruikt, om onder leiders, die voor bekering vatbaar zijn, de opheffing der kleine bedrijven te voorkomen Wij zijn skeptisch. Zo zul len zij, die de verwezenlijking der door de machtige landbouwvereniging aan bevolen maatregelen ten uiterste be treuren, het moeten aanzien, hoe een typische component van het nederland- se volkskarakter zal worden wegge vreten door de Leviathan van de „voor uitgang", die, zoals de atoomgeleerde Kapitza het uitdrukt„verder vreet, met stalen kaken en zonder omkijken". En wat zullen wij als gevolg van de ze stelselmatige onteigening ondervin den Dat men de kleine boeren in de fabriek dringt, door de arbeiders ook de landarbeiders te verbieden een boerenbedrijfje te hebben. Het is een trieste geschiedenis Hoogtij viert het kinderspeelgoed in de laatste maand van 't jaar Als de Sint zijn keus gedaan heeft ligt het voor de kerstman klaar. In de grote etalage van het speelgoedmagazijn Met stations-emplacementen rijdt een mooie speelgoed-trein. Bruggen, kruisingen en wissels, seinen, tunnels, wat al niet, 't Is of je de echte Diesels door 'n verkleinglas voor je ziet. 't Is „net echt", een imitatie van een échte, grote reis, 't Is een clou en de sensatie van zo'n kinderparadijs. Drommen staan zich te verdringen, kijken er betoverd naar Leeftijd loopt zowat van dertig tot ver in de tachtig jaar CLINGE DOORENBOS. ONDERSCHEIDING VOOR JHR MR C. DEDEL. Jhr mr C. Dedel, kamerheer in buiten gewone dienst van H.M. de Koningin, is benoemd tot grootcommandeur in de orde van de ster van Afrika. Deze onderscheiding is hem verleend door de staat Liberia. VERLOTING NED. PROTESTANTENBOND. Bij de dinsdag gehouden uitloting van bovengenoemde verloting zijn de prij zen gevallen op de nummers 6 25 68 121 130 158 172 209 231 289 302 319 329 359 361 392 406 448 462 473 483 513 572 608 617 618 633 634 774 783 833 836 848 876 905 906 920 936 956 1071 1072 1116 1229 1245 1246 1249 1264 1287 1293 1308 1323 1380 1397 1400 1406 1490 1499 1504 1564 1583 1584 1620 1695 1704 1776 1777 1808 1820 1852 1875 1881 1904 1920 1940. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevr. Meurs, Dal weg 2, liefst tus sen 1 uur en half 3. SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. Onder de aandacht van de Soester inwoners wordt gebracht, dat voor de Soester chronische patiënten niet met lijsten of iets dergelijks door het Rode Kruis giften worden ingezameld. Het plaatselijk bestuur kwam ter ore, dat een dame, mevr. V., zulks doet zon der toestemming. Men wordt verzocht hierop niet in te gaan en onmiddellijk de politie te waar schuwen wanneer een lijst ter tekening wordt aangeboden. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1Fortitudo 1 te 2.30 uur. Scheidsrechter M. Resoord. S.E.C. speelt in dezelfde opstelling als tegen Nijenrodes, twee weken geleden. Donar 3S.E.C. 2 te 12 uur. V.V.O.G. 3—S.E.C. 3 te 12 uur. S.E.C. 4B.D.C. 4 te 12 uur. A.P.W.C, 4S.E.C. 5 te 12 uur. Zaterdag Limvio AS.E.C. B op S.E.C.-terrein. Baarn bS.E.C. a te 2.30 uur. Welpen Cobu Boys 1S.E.C. 1 te 1.45 u. S.E.C. 2H.V.C. 5 te 1.45 uur. Hockey. Zaterdag Meisjes Amersfoort CSoest B te 2.15 uur. Soest AKampong B te 3.15 uur. (Birkstraat.) Jongens Amersfoort BSoest A te 2.15 uur. Soest EAmersfoort F te 2 uur. (Birkstraat.) Zondag Dames Soest 1Gooi 3 te 12 uur. (Schrikslaan.) Voordaan 3Soest 2 te 12.30 uur. Soest 3Be Fair 5 te 2 uur. (Schrikslaan.) Heren Amersfoort 6Soest 1 te 11 uur. Soest 2Amersfoort 5 te 2 uur. (Birkstraat.) Soest 3Schaerweide 4 te 12 uur. (Birkstraat.) Handbal B.H.C. 2—B.D.C. 1. Juniores LimvioB.D.C. De adspiranten zijn vrij. Dit zijn de laatste wedstrijden van het seizoen. Er wordt deze winter in de zaal gespeeld, maar de kosten hiervan zijn voor B.D.C. te hoog, zodat de elf tallen eind februari weer aktief wor den. SCHOORSTEENBRAND. Donderdagmorgen, omstreeks 10 uur, zagen voorbijgangers vlammen uit de timmerfabriek van de heer P. W. 't Lam, Kerkstraat 53, slaan. Onmiddelijk werd de brandweer meegedeeld dat de fabriek in brand stond, zodat groot alarm gegeven werd en de brandweer lieden met groot materieel uitrukten. Het bleek gelukkig een schoorsteen brand te zijn, die met emmers water al half geblust was. De nevelspuit deed de rest. De schoorsteen is door de brand onbruikbaar geworden. De oorzaak bleek niet te hard stoken, maar doordat in de kachel, die in de fabriek staat, hout gestookt wordt, heeft zich erg veel roet in de schoorsteen vastgezet. OLYMPIA-VOLLEY3AL BREIDT UIT. Alle teams van Olympia, die thans deelnemen aan de competitie van de Nevobo, afdeling Amersfoort, bezetten momenteel belangrijke plaatsen in de diverse klassen. Het eerste en tweede damesteam en het eerste herenteam bezetten thans zonder puntenverlies de eerste plaats in hun klassen, terwijl het tweede he renteam met twee verliespunten de tweede plaats bezet met nog drie an dere teams. Er zullen ongetwijfeld nog vele zware wedstrijden gespeeld moeten Deterding-miljoenen voor hospitaal in afrikaans oerwoud Dezer dagen kreeg professor Albert Schweitzer een uitnodiging om lezingen in de Verenigde Staten te houden. De 82-jarige oerwouddokter antwoordde daarop, dat hij misschien in 1959 zou komen eerst moest hij terug naar Lambarene, om er de opleiding van zijn assistenten en ziekenverplegers voort te zetten. Schweitzer bevind zich op 't ogenblik i weer in de Elza^ vi zijn geboortedorp i Günzbach om er, na de vermoeienissen [van de tropenjaren, wat op verhaal te komen. Verondersteld wordt, dat hij, in Afrika teruggekeerd, iemand zal aanwijzen, die de leiding van het be roemde hospitaal in de jungle van hem zal moeten overnemen. In dit verband wordt de naam genoemd van de jonge engelse dokter Frank Catchpool. Schweitzer heeft onlangs verklaard, dat hij zich „langzaam oud" voelde worden en een opvolger zocht, die „arts, jong en gehuwd" moet zijn. Catchpool is in het begin van het jaar naar Lambarene gekomen en wil de daar oorspronkelijk slechts een half jaar assisteren. Olga kwam, zag en Het heeft bijna de klank van een film verhaal, maar het is klaarblijkelijk een echte romance de jonge britse dokter was nog geen maand in het oerwoud, toen Olga Deterding, dochter van de kort voor de oorlog overleden nederlandse olie-magnaat sir Henry Deterding, in Lambarene verscheen. Men hield haar reis naar frans west-Afrika eerst voor de gril van een rijke, verwende vrouw. Olga Deterding liet maandenlang niets van zich horen. Pas enige weken ge leden ontving haar moeder, die in Pa rijs woont, een brief van haar, waarin de 28-jarige Olga schreef „Ik ben ver liefd. Hij is dokter en heet Frank Catchpool. Wij werken hier samen en willen hier blijven." Ontwikkelt deze romantische geschie denis zich tot aller tevredenheid, dan zou prof. Schweitzer misschien ver lost worden van de financiële zorgen, die het hospitaal in Lambarene hem baart. Honderd miljoen. Totnogtoe heeft hij zijn prachtig, mens lievend werk moeten financieren door middel van vrijwillige bijdragen en de gelden, die zijn lezingen, orgelconcerten en boeken hem opbrachten. In de laat ste tijd heeft hij bovendien vrij grote bedragen ontvangen uit de opbreng sten van Eirka Andersons Schweitzer- film. Olga Deterding echter zal op ze kere dag ruim honderd miljoen gulden bezitten. Schweitzer zelf zou gaarne voor zijn terugkeer nog enige lezingen in Zwit serland en Engeland houden, want, zo zegt hij, „ik heb geld nodig voor nieuwe gebouwen in Lambarene." Maar zijn oude, vertrouwde huishoud ster en secretaresse, Emy Martin, voegt daaraan toe „Hoe de professor daar aan kan denken, is mij een raadsel. Hij is oververmoeid hij overschat zijn krachten. Het enige, dat hij nu nodig heeft, is rust worden, maar het is wel zeker, dat Olympia dit jaar een belangrijke rol zal spelen in de competitie. Deze resultaten zijn bereikt door de uitstekende en geregelde training, ter wijl de prima clubgeest, welke geheel Olympia eigen is, ook bij de afdeling volleybal tot het succes heeft bijgedra gen. Teneinde ook in de toekomst een en ander te kunnen handhaven heeft men enige tijd geleden een jeugdaf deling opgericht voor jongens van 11 tot en met 16 jaar. Reeds bij de aanvang bleek er redelijke belangstelling te bestaan bij de Soes ter jongeren, maar om deze jeugdafde ling tot een succes te maken zullen nog meer jongens en meisjes moeten toetreden. Aanvankelijk was de trai ning vastgesteld op dinsdagavond. Deze is nu verschoven naar zaterdagmiddag. Er zal getraind worden van 13.30 tot 15 uur in de chr. uloschool aan de Prins Bernhardlaan. De training staat onder leiding van de heer W. Paans, die geassisteerd wordt door de heer Frankena. Het ligt in de bedoeling thans één of meer teams op te leiden en volgend jaar deel te laten nemen aan de zomer avondcompetitie, terwijl tevens zal wor den ingeschreven voor de jeugdcompe- titie, welke waarschijnlijk het volgend jaar zal beginnen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. GESLAAGD. Voor het examen kleurexpert slaagde onze plaatsgenoot, de heer H. Kraal alhier. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meentesecretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlage van Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, 's Gravenhage, om vergunning tot het uitbreiden van de benzinepompin stallatie, waarvoor laatstelijk bij besluit d.d. 3 juli 1956, afd. I, nr. 3742, ver gunning is verleend, door het plaatsen van een ondergronds reservoir met een inhoud van 500 liter voor mengsme- ring, alsmede een electrische pomp, aan gedreven door een electromotor van V2 p.k., op/in het perceel Rademaker- straat 31, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie E, nr. 2512. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren in te brengen tegen het verlenen der vergunning bij het ge meente bestuur. Bovendien zal op dinsdag, 10 december a.s., des voormiddags 11 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 22 november 1957. ONTTREKKING WEGEN AAN HET OPENBARE VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het be paalde in artikel 10, lid 2, der Wegen- wet, ter kennis van belanghebbenden, dat een door het Hoofd van de B.A.V.O.V. te 's Gravenhage, namens de minister van oorlog, aan de gemeen teraad gedaan verzoek tot onttrekking aan het openbaar verkeer van de hierna te noemen, op het vliegveld Soesterberg gelegen wegen, op de gemeente-secretarie is neergelegd A. Weg nr. 4 (weg van Soest naar Soesterberg, genaamd Soesterbergse straat en Banningstraat, thans achter eenvolgens in gedeelten genaamd Soes- terbergsestraat, Van Weerden Poelman- weg, Soester Hoogt en Veldmaarschalk Montgomeryweg), voorzover betreft het gedeelte, lopende vanaf de nieuw aange legde Palzerweg, zijnde mitsdien van af de zuidgrens van het kadastrale perceel sectie D, nr. 3239, tot de grens van de bebouwde kom van Soesterberg en gelegen op de percelen, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nrs. 3238 en 3240 B. De Veldmaarschalk Montgomeryweg, voorzover betreft het gedeelte lopende vanaf de grens van de bebouwde kom van Sosterberg tot de noordgrens van het perceel, kadastraal bekend gemeen- Hoe zit het nu toch eigenlijk zullen velen zich afvragen die naar Zuid- Afrika willen emigreren. Wanneer zij voorlichtingsavonden bijwonen of voor- lichtingslectuur lezen, ontdekken zij wel, dat zij, door het apartheidsvraagstuk, in een land met haken en ogen komen, doch partij wordt er in het vraagstuk niet gekozen. Er wordt de nadruk op gelegd, je ogen onen en je mening voor je te houden tot je een meer gefundeer de kijk op de zaken hebt. Maak je vooral geen zorgen vooraf, neem je nuchtere nederlandse oordeel mee en vooral, ga er niet met een voor oordeel heen. Ik vind dit een normale en logische voorlichting. Ik weet nog dat een dorpsgenoot naar Zuid-Afrika ging met het ideedat varkentje zal ik wel eens even helpen wassen. Weliswaar wist de man niet veel meer dan dat er eens een Boerenoorlog was geweest en van de samenleving daar nog iets minder, maar zijn oordeel over het blank-bruin vraagstuk had hij kant en klaar. Hij zou daar wel zijn steentje bijdragen. Nog geen jaar later was hij weer terug in ons kikkerlandje, nogal gedesillusioneerd, want het pakte een beetje anders uit. Resultaat van een bevooroordeelde me ning over iets, waar je geen notie van hebt. Deze week was er voor de radio een spreekster, die zo volledig partij trok in het apartheidsvraagstuk, dat het haast een schande is, dat ons land nog graag mensen naar Zuid-Afrika laat emigreren. Er is niets tegen een goede voorlich ting, integendeel, maar dit was com pleet stemming maken bij die mensen die nog van niets weten, die alleen maar weten, dat zij direct in de wereld van blank en bruin hun weg zullen moeten vinden en nu met zo'n verkeerd gestelde causerie een beeld meekrijgen, dat hen alleen maar in de weg zal zit ten. Ik moest bij dit praatje over een vreemd land, waar we toch veel mee te maken hebben, denken aan hetgeen voor de radio werd gezegd in de jaren 1945- 1950 over ons eigen Ned. Indië. Leergeld, om je niet te bemoeien met zaken waar je geen verstand van hebt, schijnt Indië niet te hebben opgeleverd. H. OEKMAN. te Soest, sectie E, nr. 2751 en gelegen op de onder A vermelde percelen E 3238 en 3240; C. Weg nr. 46 (Doode weg), voorzover betreft het gedeelte, lopende vanaf de noordgrens van het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2684, tot het eindpunt en behorende tot het kadastrale perceel, sectie E, nr. 2683 D. Weg nr. 49 (Verl. Tempellaan), voor zover betreft het gedeelte, lopende vanaf de noordgrens van het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest sec tie E, nr. 2680, tot het eindpunt, en ge legen op het kadastrale perceel sectie D. nr. 3252 E. Weg nr. 50 (Sportweg), voorzover betreft het gedeelte lopende vanaf de noordgrens van het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2744, tot het punt alwaar de onderhoudsplicht van het rijk (defensie), gelegen op een afstand van 486 m. vanaf de Amers- foortsestraat, aanvangt en gelegen op het kadastrale perceel sectie D, nr. 3252 F. Weg nr. 54 (Palzerweg), voorzover betreft het gedeelte, lopende vanaf de nieuw aangelegde Palzerweg, zijnde mitsdien vanaf de zuidgrens van het kadastrale perceel, sectie D, nr. 3232, tot de zuidgrens van het kadastrale perceel, sectie D, nr. 3231 en gelegen op het laatstgenoemde kadastrale per ceel. Het verzoek ligt aldaar, met een situ atietekening, van 23 november tot en met 7 december 1957 ter inzage van be langhebbenden. Bezwaarschriften tegen de inwilliging van het verzoek kunnen vóór 8 decem- 1957 bij de gemeente raad worden inge diend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van het college van burgemeester en wethouders of van een door hen uit hun midden be noemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op dinsdag 10 de cember 1957, des voormiddags 11.15 uur, in het gemeentehuis. Soest, 22 november 1957.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1