Koud 's nachts RHEUMA DOKTOR KRUISWOORDRAADSEL TWEEDE BLAD GEEN VREES VOOR TWEEDE LITTLE ROCK? SOEST. bekledings hoezen Pracht handen YRAGENDIENST. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957. Wanneer men een landkaart van de Ver. Staten bekijkt, waarop de hui dige stand van de opheffing der schei ding tussen zwart en blank op de scholen staat aangegeven, wordt de si tuatie met één blik duidelijk. De zo genaamde grensstaten, die de noorde lijke rand van het zuiden vormen, heb ben de scheiding voor een groot deel afgeschaft. Het zijn de staten Delaware, Kentucky, Maryland, Missouri, Okla- homa en West-Virgina. Hier zijn in 600 van de 800 distrikten de scholen ge meenschappelijk voor zwarte en blanke kinderen open. Ook op de middelbare scholen en universiteiten worden hier negers toegelaten. Ten zuiden daarvan ligt een keten van staten, waarin, af gezien van universiteiten en „colleges", een gedeeltelijke integratie is geschied Arkansas, Noord-Carolina, Tennessee en Texas. De vroegere confederatie, die indertijd tegen de noordelijke staten vocht, be stond uit elf staten, waartoe ook de laatstgenoemde vier behoren. De overige zeven staten, tezamen een geografische Rheuma-doktor maakt een eind aan alle bezwaren van koude lig ging van moderne matrassen. Een 5 cm. dikke vacht van 100 natuurzuivere schapen-scheerwol Zó van het schaap Alleen gerei nigd en motecht gemaaktDeze wol wordt dan ook levenslang gegarandeerd 1-pers. v.a. 45,00, 2-pers. v.a. 66.00. Uitsluitend verkrijgbaar bij HILVERSUM, KERKSTRAAT 26, TELEFOON 5141 BUSSOM, NASSAULAAN 23, TELEFOON 3255 Klan, de misdadige organisatie van ne gervervolgers. Acht jaar geleden besloot Indiana tot een „creeping school integration" (slui pende schoolintegratie). Op het ogen blik zijn er nog slechts een stuk of tien ongemengde scholen en dat zijn geen blanke, maar negerscholen, gele gen temidden van de negerwijken. En dat in een staat, die nog in 1881 de vestiging van negers binnen zijn gren zen verbood In 1949 kwam toen het besluit tot geleidelijke integratie. Ne gerkinderen begonnen de blanke scho len te bezoeken. Er waren enige pro testen, maar geen daden van geweld. Die wet voorzag in een onmiddellijke afschaffing van de scheiding tussen blank en zwart op de kleuterscholen en in de eerste klas van de lagere en middelbare scholen. Met de jaarlijkse overgang der kinderen schreed de in tegratie in het schoolsysteem voort. Op het ogenblik, na acht jaren, is het in tegratieplan van Indiana voltooid. De juiste weg. Het is de mening van vele politici en opvoeders - en dat niet slechts in In diana - dat een dergelijke graduele inte gratie het beste middel is om op natuur lijke wijze tot de algehele gelijkstelling van zwart en blank te komen. eenheid vormend, zijn gebieden van ra- dikale oppositie in het negervraagstuk en lappen tot dusver de beslissing van het opperste gerechtshof aan de laars. Het zijn - onder leiding van Virginia, dat zich nog steeds trots de „wieg van de confederatie" noemt - Georgië, Alabama, Florida, Louisiana, Missis- sippi en Zuid-Carolina. Grote strijd komt nog In al deze staten wacht de federale re gering nog een hete strijd. Maar het is, gezien de gematigde houding, waar van het merendeel der gouveneurs van de zuidelijke staten onlangs op een bijeenkomst blijk gaf, niet waarschijn lijk, dat de treurige gebeurtenissen van Little Koek zich elders zullen herhalen. Maar zelfs indien het in Little Rock nu verder gaat, zoals het gaan moet, is daarmede nog geenszins de belangrijk ste vraag beantwoord namelijk in hoe verre en in welk tempo in de elf sta ten van de vroegere confederatie de verzoening tussen blank en zwart in de schoolkwestie zich zal voltrekken Geen burgeroorlog meer Geen mens, die niet een burgeroorlog wenst - en zo waanzinnig is slechts een zeer kleine groep - gelooft aan een snelle en gemakkelijke afwikkeling. Zo als elke vooruitgang op een gebied, waar tradities, vooroordelen en andere gevoelsargumenten een beslissende rol spelen, zal ook het negervraagstuk zijn organische ontwikkeling moeten door maken. Het tijdelement is daarbij het belang rijkst. Wanneer men bedenkt, dat nog in maart van het vorige jaar het zo genaamde „manifest van het zuiden" (waarin werd gezegd, dat de beslissing van het opperste gerechtshof met alle mogelijke middelen zou worden bestre den) door 19 zuidelijke senatoren en 77 leden van het Huis van Afgevaar digden werd ondertekend (slechts 3 se natoren en 26 afgevaardigden weiger den dit), is het bijna verwonderlijk te zien hoe snel in enkele staten gevolg is gegeven aan het hoogste rechterlijke besluit. In Oklahoma bijvoorbeeld be staat op het ogenblik nog slechts in 51 van de 7639 schooldistrikten schei ding van rassen. Goed voorbeeld Hoezeer de dingen kunnen veranderen, toont de situatie in de, overigens niet tot het zuiden behorende staat Indiana. Deze staat werd nog een twintigtal ja ren geleden beheerst door de Ku Klux DUINKIKKERS VERGADERDEN. De zwemvereniging De Duinkikkers heeft in hotel „De Schouw" een alge mene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. Elder- man. Er waren betrekkelijk weinig le den aanwezig en de voorzitter betreur de dit. Het bestuur had deze verga dering uitgeschreven om het contact met de leden te verstevigen en hen een hart onder de riem te steken. De voor zitter wekte de leden op tot training, omdat deze voor goede zwemsport en waterpolo onontbeerlijk is. Het mag dan eentonig zijn dat trekken van baantjes, maar de praktijk heeft uitgewezen, dat het zijn vruchten afwerpt. Dit was in de vereniging geconstateerd. Vijf jaar geleden hadden de Duinkikkers op polo- gebied niets in te brengen. Door trai ning ging het spelpeil snel vooruit en nu waren de dames al doorgedrongen tot de bond, terwijl de heren twee maal kampioen werden. De voorzitter deelde mee, dat de ver eniging ..Die Wasserfreunde" uit Soest (Westfalen) opnieuw de Duinkikkers uitgenodigd hebben voor een bezoek in de komende zomermaanden. Dit verzoek is vriendelijk van de hand gewezen, omdat de vereniging zal deelnemen aan de grote sportweek, die door de Soester Sportfederatie, ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan, georganiseerd wordt. Rob Meyer, die in militaire dienst moet, wordt in de technische commissie ver vangen door zijn vader, de heer H. G. Meyer. Mejuffrouw S. Veenendaal blijft lid van deze commisie, maar mej. N. v. d. Schoot vertrekt naar het buiten land en voor haar zal op de komende jaarvergadering een vervangster geko zen worden. De voorzitter dankte mej. v. d. Schoot voor het vele werk dat zij voor de vereniging verrichtte. De heren Parkeerhoezen kokosmatten auto-kappen, enz. Directe levering - prima service - vérgaande gar. A. Kraaijkamo en F. Maris maken even eens deei uit van de technisch commis sie. In de statuten en het huishoudelijk re glement werden enige wijzigingen aan gebracht. De contributie voor de le den werd verhoogd, maar zij is toch nog lager dan wat in andere vereni gingen betaald wordt. Bij de adspiran- ten kwam het contributiebedrag van 3,80 op 4,50, bij de juniores van 5 op 6 gulden en bij de seniores van ƒ6,20 op 7,20. Aan de Duinkikkers zal waarschijnlijk de organisatie van de kringkampioen schappen 1958 toegewezen worden. De Stichting Soester Natuurbad heeft mede hierom besloten de startblokken, die niet aan de eisen voldoen, te ver nieuwen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. FILMAVOND DE SNOEKBAARS. De hengelsportvereniging „De Snoek baars", met leden te Soest en te Baarn, hield de tweede filmavond in Astoria te Baarn. De aanwezigen werden wel kom geheten door voorzitter F. Posthu mus. In het bijzonder de burgemeester van Baarn, die als beschermheer van de vereniging de avond bijwoonde. Ook waren aanwezig de afgevaardig den van het federatieverband uit Amersfoort en Bussum. Voor de pauze werd een agendapunt behandeld over- de contributieverhoging. Zonder hoof delijke stemming werd door de leden geaccepteerd, dat de contributie voor 1958 op 5,50 gesteld wordt. Hierna werden de films over de hen gelsport gedraaid. BIJEENKOMST J.B.T.B. In restaurant „Zonneheuvel" kwam de J.B.TJ3. bijeen om te luisteren naar hetgeen de heer J. Dekker uit Hoog land, die verbonden is aan de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, te vertel len had over een economische bedrijfs voering. Er zijn in de provincie Utrecht ongeveer 6400 bedrijven en voor elk hiervan geldt, dat een economisch be heer onontbeerlijk is. Hiertoe behoort niet alleen een bedrijf sboekhouding, maar ook een bedrijfsplan en een ar beid. bcg roting. Dit is nodig om te kunnen becijferen of inkomsten en uitgaven tot elkaar in de juiste ver houding staan en waar de schoen wringt als dit niet het geval is. In de landbouwbedrijven zijn de lonen en de uitgaven voor veevoer de hoog ste posten. Tijdens de hoogtijdagen in de landbouw zijn overal arbeidskrachten nodig, zodat die dan moeilijk te krijgen zijn. Wie iemand tijdelijk in zijn dienst heeft moet trachten het werk zo in te delen, dat ook iets in het vooruit ge werkt wordt, zodat men het volle pro fijt van een werkkracht heeft en men niet direct verlegen zit als hij weer weg is. Tijdens deze vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter W. J. van Roomen, werden de prijzen van de gewassenwedstrijd beschikbaar gesteld, maar nog niet uitgereikt, omdat door een misverstand de lijst van prijswin naars niet aanwezig was. en nimmer I of schraal sj j) Tube 95 cl. Hat is de Hamamelis die het 'm doet WINKELS LANGER OPEN. Om te voldoen aan de wens om, met het oog op St. Nicolaas, ook des avonds inkopen te kunnen doen, is door de burgemeester goed gevonden, dat de winkels in onze gemeente van donder dag 28 november tot woensdag 4 decem ber geopend zijn tot 's avonds 9 uur. DEELNEMER ST. NICOLAASACTIE. In de in ons vorig nummer opgeno men lijst van deelnemers aan de St. Nicolaasaktie was niet vermeld Dro gisterij „De Vijzel", Molenstraat 4. Deze firma neemt ook aan de aktie deel. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniëm.s. „Alberto Dodero", 28 nov. Australië s.s. „Oreades", 30 nov. Braziliëm.s. „Gaasterland", 25 nov. Canada s.s. „Empress of France", 27 nov. Canada s.s. „American Archer", 30 nov. Chili Via New York, 27 nov. Indonesië m.s. „Willem Ruys", 30 nov. Ned Antillen m.s. „Rigel", 26 nov. Ned. Nw. Guinea s.s. „Billiton", 28 nov. Nieuw Zeeland via Engeland, 30 nov. Suriname m.s. „Nestor", 27 nov. Unie van Z. Afrika en Z W. Afrika m.s. „Arundel Castle", 30 nov. Br O. Afrika via Frankrijk, 30 nov. HORIZONTAAL deel v.h. 118 theeservies 120 116 verlaagde toon 10 71 72 74 76 77 79 82 85 87 88 92 94 96 97 100 102 104 106 107 110 112 113 waddeneiland bloeiwijze puzzel geneesmiddel engelse ontkenning vis zangnoot dierengeluid toestand van rust familielid kledingstuk plotselinge opwelling heilige (afk.) land in Azië plek frans pers. voor- naamw. lidwoord voetbalvereniging boom sportterm (afk.) wildrover deel v. e. franse ontkenning insecteneter windrichting zwerven uitbouw meisjesnaam vogel voordeel het romeinse rijk (afk.) de oudere (afk.) gat waar vloeistof uitloopt godsdienst (afk.) bevestiging tocht als onder (afk.) pers. voornaamw. boom klaar familielid taststaafje inzet verharde huid gelooide huid bevel vorm van verzet God zij lof (Lat. afk.) erg europeaan gelofte engels lidwoord vogel muntstuk bevel zometeen waterdieren familielid koningszoon duur v. eb en vloed gravin van Holland nummer (afk.) leeftijd (Eng.) gezantschap klein plantje groep ramp VERTICAAL kindergroet vleesgerecht bijwoord voor onder andere (afk.) spraak deel v. d. kachel pers. voornaamw. telwoord waterstand (afk.) muurholte inhoudsmaat (afk.) aanw. voornaamw. volk breedvoerig plaats in Siberië voorzetsel groente kern uitroep europese hoofdstad engels voorzetsel delfstof water door land omgeven chinese maat voertuig zeepwater hoofddeksel niet intelligent bovenlipversiersel gewicht (afk.) engels lidwoord aanzien verlaagde toon uitstalkast 51 plukje haar ijzerhoudende aarde 53 aziaat 55 plaats in het Gooi 56 de onbekende (afk.) 57 frans voegwoord snuisterij nieuw vogel bedroefd insect dubbelklank zangnoot 75 hevig 77 soort befje 78 soort bij plaats op Ameland munten landbouwwerktuig 81 soort technische school (afk.) jongensnaam steek enzovoort (afk.) linnen huisje nevel mooie steen wondvocht op bergplaats bekende motor races (afk.) boom godheid 89 ijzerhoudende aarde 106 gewicht (afk.) vreemde munt bekende opera verlaagde toon woede 115 verdedigingsorgani satie 101 103 105 108 109 111 114 117 ik (Lat.) 119 dunne 121 zelfkant 122 mannelijk zoogdier 123 van het lopende jaar (Lat. afk.) 124 stofmaat 126 landbouwwerktuig 127 voorzetsel 128 inhoudsmaat (afk.) 129 pers. voornaamw. Mevr. v. S. Hoe ontstaan kalknagels en hoe zijn ze het best te verzorgen Antwoord Waarom de nagelverdikkin gen, die u bedoelt, bij sommige men sen optreden en bij andere niet, is mij niet bekend. Een mogelijkheid om ze te behandelen is afvijlen met een nagel- vijl. Vertonen ze echter een grote om vang, dan is het beter hulp aan de dokter te vragen. Mevr. S. Hoe ontdoe ik de branders van mijn gascomfoor van roet (kool)- aanslag Antwoord Met een niet te hard staal- borsteltje gaat dit heel goed. De gaatjes liefst met een stokje schoonmaken, want neemt u hiervoor een dun draad je, of, zoals zo veel gebeurt, een spij ker, of punt van de schaar, dan wor den de gaatjes veel te groot. T. B. Waarom staat het radiozend station Radio Scheveningen in IJmui- den en waarom heeft het de naam Ra dio Scheveningen gekregen, terwijl het in IJmuiden staat Antwoord Het zendstation „Radio Sche veningen" dateert reeds van 1904 en werd op een duin te Scheveningen op gericht voor het wisselen van telegram men met schepen op zee. (Scheveningen Haven). Het werd al spoedig en is nog steeds één van de bekendste kuststations van de wereld. De steeds toenemende storingen, die de zich steeds meer uit breidende stad Den Haag veroorzaakte, noodzaakte tot verplaatsing van de ont- vanginrichting naar IJmuiden, waardoor het directe contact ook beter werd. De bediening van het zendstation, dat in Scheveningen bleef, vindt ook vanuit IJmuiden plaats. Omdat „Radio Sche veningen" internationaal bekend is, laat men het de naam behouden. H. T. Moeten kleinkinderen ook bij springen wat betreft onderhoudsplicht grootouders AntwoordVolgens de wet nog wel. Veelal wordt er echter geen verhaal toegepast als het betreft gehuwde, uit wonende kinderen. Het lijkt ons daarom goed, dat u inlichtingen inwint ten ge meentehuize, afd. sociale zaken. J. v. d. T. Waar kan ik zeer uitge breide inlichtingen krijgen over Ar gentinië en Bolivia Antwoord Bij de gewestelijke arbeids- bureaux en bij de consulaten, resp. ge vestigd Spuistraat 210 (open van 10- 16 uur, behalve op zaterdag en zondag) en De Wittenkade 48-50, geopend van 10-12 uur, zaterdag gesloten, beide te Amsterdam. Abonnee. Ik gebruik een middel te gen grijs worden, dat mijn haar dof maakt. Kan ik zonder bezwaar op een ander middel overstappen AntwoordOok al is een haarkleur middel niet giftig in de gewone bete kenis van het woord, dan nog kan de gebruiker wel eens overgevoeligheids verschijnselen tegen zo'n preparaat gaan vertonen. Dit is iets waar u altijd erg in moet hebben Uw middel schijnt goed door u te worden verdragen, dus u moet maar niet te gauw op iets an ders overstappen, temeer waar de doffe kleur van het haar misschien wel door uw kapper kan worden verholpen. Een of ander speciaal middel kan ik u niet aanraden, zoals u zult begrijpen. Abonne 1. Als twee eieren van ver schillende grootte dezelfde kooktijd krijgen, welke is dan eerder gaar Antwoord Ze zullen wel gelijk gaar zijn, maar het kleine zal wellicht iets harder zijn dan het grote. Véél ver schil zal het niet uitmaken. H. S. K. Ik verhuur een gestoffeer de zit-slaapkamer met warme maal tijd. Mag ik in verband met de huur verhoging de prijs verhogen AntwoordDe prijs is vrij, voorzover betreft het deel dat berekend wordt voor de warme maaltijd. Het deel dat betrekking heeft op de huur der ka mer mag naar evenredigheid verhoogd worden, als het de wettelijke prijs ten minste niet reeds overschreden heeft. Deze wettelijke prijs is gelijk aan de huur, die naar verhouding van de ge hele huurprijs der woning in overeen stemming is met de grootte van de verhuurde kamer. Als de gehele huur prijs b.v. 50.per maand bedraagt en de verhuurde kamer gelijk is aan een vijfde van de gehele ruimte, dan mag de huurprijs voor de kamer 10. per maand bedragen, plus 20 °/o wegens ongerief, plus 20 van de verkoop waarde van de stoffering. Mocht u daarnaast nog werkzaamheden verrich ten voor de huurder, dan moogt u hier voor ook nog een vergoeding in reke ning brengen. H. L. B. Hoe kan men een olieverf- schilderstuk op linnnen het beste rei nigen Antwoord Een groot schilderstuk kan men beter door een vakman of kunst schilder laten reinigen. Laat men dit grondig doen dan wordt meestal de ver nislaag, die in de regel ook donkerder is geworden, verwijderd en een nieuwe vernislaag aangebracht, waardoor het schilderstuk weer als nieuw geworden

Soester Courant | 1957 | | pagina 5