ARGENTINIË Garage Stam Twee jaar na Peron* RENAULT Aardstralen bestaan niet* Dictator liet failliete erfenis achter. Leuze „democratie en vrijheid" nog niet verwezenlijkt. W TROUW- SOEST. DERDE BLAD R0ÜW- Model 1958 thans leverbaar. Voor inlichtingen of demonstratie. NIEUWERHOEKPLEIN 1 TELEFOON 2850 In de politieke kringen van Argentinië rommelt het. En op de achter grond is de lach van Peron hoorbaar. Peron heeft, toen hij twee jaar geleden uit zijn land moest vluchten, zijn opvolgers een wel zo slechte erfenis achtergelaten, dat het welhaast niet mogelijk is, de slechte economische toestand van het land weer enigs zins te verbeteren. - Zo werkt de geest van Peron nog na en dagelijks komen de huidige machthebbers nog voor nieuwe verrassingen te staan. Zij konden 't schip van staat maar niet weer op gang krijgen. Vast staat daarbij, dat de vroegere voorstanders van Peron de regering hierbij tegenwerken. Zo lijkt het er op, dat ook de nieuwe regering Argentinië niet datgene kan brengen, wat zij in haar vaandel had staanVrijheid en democratie. Velen menen, dat het de schuld van de huidige regering is, dat de waarde van de pesos in twee jaar tot op de helft is terug gebracht. De pro ductie van de industrie is met 15 ö/o teruggelopen. Zo verlangen velen weer naar Peron terug, omdat de „huidige regering ook haar beloften niet kan inlossen". gehouden, voor en tegen de president. Echter niet alleen langs democrati sche weg kunnen er veranderingen op til zijn. Dat hebben de grote en kleine schermutselingen wel bewezen. De door Peron zo verwende arbeiders hebben 't in september nog eens weer geprobeerd met een staatsgreep. Het duurde precies vier en twintig uur voor de orde was hersteld. Die arbeiders hebben onder het Pe- ronistische bewind een niet verant woorde loonsverhoging gekregen. Ge volg enorme stijging der prijzen. Zo groot zelfs dat de loonsverhogingen al geen nut meer hebben. Daarom wor den nog hogere lonen gevraagd. Als de arbeiders dit tijdens 't bewind van Peron vroegen, werd hun verzoek in gewilligd. Maar dat is nu niet meer LA. CASA ROSADA het geval, omdat de huidige president Het regeringsgebouw in Buenos Aires. Spelen en gokken zijn de liefste bezig heden van de Argentijnen. President Aramburu vecht dag en nacht om de tegenslagen te overwin nen, maar in de café's wordt zijn po litiek veroordeeld. En wie een beetje in Argentinië bekend is, weet dat in de café's de politiek wordt gemaakt. Achter grote glazen bier zitten de Ar gentijnen urenlang debatten te hou den. Er zijn voor- en tegenstan ders, er zijn er die terugverlangen naar het regime van Peron, anderen hebben diens beleid aan den lijve on dervonden en hopen maar dat deze dictator nooit meer een voet op Ar gentijnse grond zet. Zo is Argentinië verdeeld, maar tot nog toe heeft de tijd en de ontwikke ling voor Peron gewerkt. Voor Peron, die met kapitalen aan goud zijn land verliet en nauwlettend de verwikke lingen volgt. Want Peron weet, dat nog niet alles verloren is hij weet dat zijn vroeger optreden zodanig is geweest, dat het er misschien toe zal bijdragen, dat hij nog een kans krijgt. Want de moeilijkheden die Argentinië kent, zijn een gevolg van Peron's slechte bewind. De buitenlandse geldschieters hebben weinig zin hun geld op de waagschaal te zetten en zodoende blijft het land verstoken van dollars, van Marken, van Ponden Sterling. En die heeft het juist in deze moeilijke tijd zo hard nodig. gentijnen od de mooie haven. De bouw hiervan heeft miljoenen gekost. Deze haven ligt aan de Rio Plata. Zondags gaan de inwoners der stad hier vaak een kijkje nemen. Ze wijzen elkaar dan op de schoonheid van de stad en haven en strelen zo elkanders trots. DE VOEDING VAN HET PLUIMVEE. De heer A. L. Maas, dierenarts en wetenschappelijk medewerker van de proefboerderij „De Schothorst" in Hoog land, heeft dinsdagavond de derde le zing over pluimvee in hotel „De Gou den Ploeg" gehouden. Het onderwerp was de voeding van de kippen. De heer Maas behandelde de wijze waarop de kip gevoed wordt door het spijsverteringorgaan, de samenstelling van het voer en hij gaf aan wat het beste voer is. Het voedsel wordt door de kip op een wat vreemde wijze opgepikt door een soort schepbeweging. De hele graan korrel wordt als het ware naar bin nen geworpen en deze eetmethode ver oorzaakt knoeien met het voer. Bij een volle bak gaat 30 tot 50 verloren, bij een voor driekwart gevulde bak maar 25 maar bij lange bakken veel min der, zodat deze aan te bevelen zijn. Korte bakken hebben bovendien het nadeel dat de zwakke kippen niet aan bod komen en daardoor te weinig naar binnen krijgen of onregelmatig eten, wat onregelmatigheden in de groei ten gevolge heeft. Het voedsel komt in de krop en slechts een deel gaat door naar kliermaag en spiermaag. In de mondholte is het ver- mengd met speeksel. Heeft de spier maag het eerste voedsel verwerkt en nieuwe aanvoer nodig, dan geeft de krop dit af aan de kliermaag, die voor verder transport zorgt. De heer Maas wees erop, dat een kip na 2 maanden 6 tot 8 cm. ruimte aan de voerbak nodig heeft. Als kuiken heeft hij genoeg aan 1xh cm en als het dier 5 weken is dan is 5 cm. voldoende. Het voedsel in de spiermaag wordt door de spijsverteringssappen bewerkt, die al door de kliermaag afgescheiden zijn. Het water, dat de kip tot zich neemt, verricht hier ook zijn werk en het is aan te bevelen voor zand te zorgen, dat eveneens voor fijn maken in de maag zorgt. Schelpen hebben voor dit doel geen zin. Het fijnmalen van het voedsel dient om het geschikt te maken voor opname VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957. Geen wichelroedelopers. Geen afschermkastjes. De aardstralen en alles wat daarmee zou samenhangen, maken op het heden- aagse publiek een enorme indruk. Dat komt door de universele behoefte van de mens tot magisch denken, een primitieve, door werkelijk beschaafde mensen reeds lang overwonnen denk vorm. Door het uitvoeren van bepaalde symboolhandelingen meent men de als vijandig ervaren buitenwereld te kun nen beheersen. Prikt u in poppetjes om uw vijand pijn te doen Men lacht er bij ons in Nederland om, dat er in andere delen van deze wereld mensen zijn, die naalden door zelfge maakte poppetjes zitten te steken in de vaste overtuiging, dat zij hun vij and daar geweldig afbreuk mee doen. Geheel van de zelfde orde is het echter als men houten kastjes neerzet om zieke mensen „af te schermen" van die boze aardstralen Gelukkig beschikken wij thans over twee wetenschappelijke rapporten, sa mengesteld in opdracht van de Konink lijke Nederlandse Academie van Weten schappen. Mensen van de wetenschap hebben daarin hun conclusie neerge legd over hun onderzoekingen betref fende diverse problemen, die met de z.g. aardstralen zouden samenhangen. Het eerste rapport, dat de dingen in hoofdzaak van geneeskundig standpunt beziet, laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Dat er na het bekend wor den van de conclusie's dezer werkgroep felle protesten uit het kamp der wichelroedelopers en anderen zijn ge komen, zal niemand verbazen. Wat is de waarde? De wichelroede heeft in geen der onder zochte gevallen haar deugdelijkheid als opsporingsapparaat van hetzij bekende, hetzij onbekende verschijnselen kunnen bewijzen. Voorts is het bestaan van z.g. aardstralen in geen enkel geval aan getoond, of zelfs maar aannemelijk ge maakt. Ten overvloede werd het overtuigend bewijs geleverd, dat de onderzochte ap paraten ter „vernietiging" of ter „neu tralisering" van hun werking waarde loos waren. De wenselijkheid wordt uitgesproken, dat de overheid het pu bliek bescherming biedt tegen de akti- viteit van fabrikanten en handelaren in z.g. anti-aardstralenapparaten, zeer ze ker voor zover deze aktiviteit zich be weegt op geneeskundig gebied. Naar aanleiding van dit eerste rapport gaf prof. dr. J. Clay op een persconfe rentie een overzicht van het werk der amsterdamse werkgroep, dat enkele ja ren in beslag heeft genomen. Hoge prezen* Ter opluistering waren daar enige ap paraten te bezichtigen, die tot afscher- ming van aardstralen zouden moeten dienen. Deze toestellen waren van een zeer eenvoudige, om niet te zeggen kin- dergelijke constructie. In elk geval stond de waarde van het materiaal en de er aan bestede arbeid in geen verhouding tot de buitensporig hoge prijs, die er voor werd gevraagd Het tweede rapport, dat betrekking heeft op wetenschappelijke onderzoe kingen betreffende aardstralen en land bouw, ademt in zijn conclusie's geheel dezelfde geest. Land-, tuin- en bos bouwers wordt aangeraden geen re kening te houden met de nimmer aan getoonde hypothetische aardstralen en geen waarde te hechten aan a) wichel- roedeonderzoek, b) gebruik van af- schermapparaten, c) verwijdering van a rdstralen uit landerijen en gebouwen. Prijs inclusief zeer effectieve ver warming, nu nog 5860, in het bloed. De galsappen, die door de lever geproduceerd worden, hebben hierbij eveneens een taak. Om de wand van de dunne darm liggen buikspeek selklieren, die het proces voltooien en als het voedsel voldoende bewerkt is dan wordt het door het bloed opge nomen. Wat niet bruikbaar is wordt door de endeldarm afgescheiden, tegelijk met de urine. Het voedsel, dat het pluim vee nodig heeft, moet mineralen, kool hydraten, eiwitten en vitaminen be vatten. De vetten en de koolhydraten zorgen voor de warmte en de energie voor de vetafzetting. De eiwitten zor gen voor het vlees en de eieren. De mineralen, waarin de vitaminen, doen dienst om een goede stofwisseling te bevorderen. Men heeft voedsel samen gesteld, dat voor 20 uit eiwitten bestond en daarmee uitstekende resul taten behaald. Eiwitten zijn echter duur, zodat men geprobeerd heeft of een geringer percentage hetzelfde resultaat zou opleveren. Door het afscheiden van de animozuren, die eruit verwij derd konden worden omdat ze door de kip zelf geproduceerd worden, kwam men tot 18 De heer Maas achtte het toedienen van antibiotica niet wenselijk. Het is de taak hiervan bacterieën onschadelijk te maken, maar een deel wordt im- muum gemaakt. Daarbij komt dat de antibiotica ervoor zorgen, dat de kui kens er zo goed komen uit te zien, dat men geen verschil meer ziet tus sen sterke en zwakke dieren, hetgeen een ongunstige invloed op de fok heeft. Graanmeel is volgens de heer Maas uitstekend voer, maar het nadeel is, dat men enkele keren per dag strooien moet. Meel met graan erdoor is beter en het beste is als dit voer tot kor rels geperst wordt, omdat het dan ge makkelijker door de kip gegeten kan worden. kladiae BAARN. TEL. 2783 De grote wolkenkrabbers in Buenos Aires doen denken aan New York. BUENOS AIRES, STAD VAN SUPERLATIEVEN Als men het inwonertal als maat staf neemt, is Buenos Aires de zesde grote stad in de wereld. Als men ech ter de omvang van de stad laat gel- In het uitgestrekte land is dit beeld geen zeldzaamheid. GEEN ZIN Evenzo is het gesteld met de poli tieke toestand. Er is een zekere moe heid te bespeuren. De Argentijn is ie mand die zich wel met de politiek wil bezighouden, maar dan alleen vanach ter de stamtafel. Als er een beroep op hem wordt gedaan om mee te werken zijn land uit de nood te helpen, dan moet hij daar eerst nog eens over na denken. En meestal blijkt dat beroep dan vergeefs te zijn. Zo werd in juli van dit jaar een nieuwe volksverte genwoordiging gekozen. Maar van de 205 afgevaardigden die werden geko zen, hebben er 77 laten weten dat zij toch maar liever geen zitting in het parlement hebben. President Aramburu wil zijn volk in februari voor de keus stellen en 'n president laten kiezen. Niemand durft te zeggen dat hij herkozen zal worden. Want in dit land is niemand zeker van iets. En het staat wel vast, dat er heel wat redevoeringen zullen worden De nieuwe haven van Buenos Aires is de trots van elke Argentijn." Op eenzame plaatsen staan veel kloosters. verder kijkt en wel weet dat daarmee de grote problemen alleen maar erger worden. Hij wil een gezond financieel beleid en moet daarom de zware hy potheek, die Peron achter liet, aflos sen. Maar dat wekt weerstanden op en de situatie wordt daardoor nog meer vertroebeld. Een andere omstandigheid die hier bij een grote rol speelt is de invloed van de verschillende strijdkrachten. Leger, luchtmacht en marine eisen ie der voor zich een dominerende rol. Hoe lang zal het nog duren voor er weer rust is in Argentinië. Niemand vermag het te zeggen. Men vraagt zich af of er wel ooit rust zal komen. Want wie iets van Argentinië kent weet dat de strijd er een volksver maak is. den dan rukt ze op naar de tweede plaats. Bovendien beroemt ze zich op de grootste luchthaven van de wereld en op een straat, die ook al de groot ste is. De stad heeft niet veel gemeen met de andere argentijnse steden. Ze is noch zo nieuw als b.v. Sao Paulo en Caracas, noch zo oud als sommige andere steden. De stad heeft wat weg van Parijs, van New York, van Lon den en Kopenhagen. Het hart van de stad werd destijds gebouwd door de Spanjaarden en is in wezen praktisch niet veranderd. Hier staan de rege ringsgebouwen, waaronder het paleis van de president. In de grote kathe draal hebben spaanse nationale hel den hun laatste rustplaats gevonden. De banken en de zakengebouwen doen aan Londen denken. De parken en pleinen roepen herinneringen op aan Rome en het verkeer doet den ken aan dat van Barcelona en Parijs. De echte Argentijnen zeggen Buenos Aires is de mooiste stad van de we reld. En in sommige opzichten hebben ze wel gelijk. Maar ze vergeten dat 't niet alles goud is wat er blinkt. De mooie bankgebouwen zijn wel staal tjes van architectonische schoon heid, maar de safes in de kelders zijn leeg Bijzonder trots zijn de Ar-

Soester Courant | 1957 | | pagina 9