CRESCENDO BESTAAT 25 JAAR. HEROPENING BEDRIJF H. GRIFT ZONEN. IN DE HOEK. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. DINSDAG 3 DECEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 92. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Op 8 december 1932 werd de R.K. Gym nastiekvereniging „Crescendo" opgericht en zondag a.s. - precies 25 jaar later - wordt dit feit herdacht met een kerke lijke plechtigheid, een gemeenschappelijk ontbijt en een receptie in het St. Lud- gardisgebouw, die van 12 tot 1 uur ge houden wordt. Vijf en twintig jaar geleden, in de herfst van het jaar 1932, las pastoor mgr A. G. Smit in een raadsverslag dat sub sidie verleend werd aan een gymnastiek vereniging. Om dit te krijgen moest deze vereniging in de eerste plaats een bepaald aantal leden hebben. De wens 'n katholieke gymnastiekvereniging op te richten kon vervuld worden als er di rect maar genoeg leden waren en dat werd heel eenvoudig opgelost. Alle kin deren van de Mariaschool werden lid gemaakt en ze kregen een briefje mee naar huis, waarin de medewerking van de ouders gevraagd werd, zodat velen ook lid bleven en contributie betaalden. Een van die kinderen was Joop de Rond, die nu, na 25 jaar, als de heer J. P. de Rond, nog steeds senior lid is. De heer P. J. v. d. Bremer is eveneens 25 jaar lid, maar hij was in 1932 al van school, dus hoefde niet mee te werken aan de subsidie-wervings- aktie. Mejuffrouw Jansen, onderwijzeres aan de Mariaschool, werd penningmeeste- resse gemaakt van een nagenoeg lege kas, maar dat duurde niet lang want zij werd vlug gevuld met contributies en subsidie, dus die moeilijkheid was van de baan. De heer G. P. M. Smits werd tot voorzitter benoemd en mej. C. Butzelaar werd met de heer H. \V. v. d. Brink, bestuurslid. Er was een herenafdeling en er waren kinderklassen. De seniores kregen les van de heer Haring, voor de jeugd zorg de mej. Couterier. Er werd les gegeven in de Mariaschool en de eerste uitvoe ringen vonden hier eveneens plaats. Het is niet gemakkelijk precies na te gaan wat de vereniging in de voor oorlogse jaren gedaan heeft, want in 1940 kwam de bezetter en toen die na enige tijd veel belangstelling kreeg voor de namen en adressen van jonge man nen werden alle gegevens vernietigd. De heer Haring werd opgevolgd door de heer Ram en deze door de heer Bury, die alle afdelingen les gaf. De mobilisatie kwam en hollandse militai ren hadden de school nodig, zodat van gymnastiek niets kwam. Toen de school in de oorlog tijdelijk vrij kwam gaf de heer W. J. van Schaffelaar les. De duitsers vonden oorlogvoeren echter belangrijker dan turnen en zij bezetten de school. De toestellen werden door de vereniging naar een onderduikadres gebracht. Zo verdween een brug tij delijk in een hooiberg aan de Melm. De bevrijding kwam en de vereniging herleefde. In het bestuur kwamen mej. L. Visser en de heer H. Butzelaar. De voorzitter, de heer Smits, werd in deze functie opgevolgd door de heer H. P. v. d. Bremer en na hem hanteer den de heren H. ten Broeke, F. de Rond en G. Schoonhoven de hamer. Toen de Canadezen de school verlaten hadden en de lessen hervat konden •worden werden de heer Vos en mevr. Vos-Vlug aangezocht voor het geven van de lessen. Mevr. Vos in het bij zonder voor de ritmische gymnastiek. In het bestuur hadden, afwisselend in verschillende functies, de dames Plek- kepoel-Koelink, De Rond-Smit, Vos- Vlug en De Wit en de heren A. F. de Rond, A. Valk en N. L. Pouw zitting. Na het vertrek van het echtpaar Vos nam de heer A. Hoogbergen de leiding van alle afdelingen, waarvan vooral de dames-seniores altijd een bijzonder goed figuur sloegen. Er moest een drumband komen en de heer A. F. de Rond zette zijn schouders met succes onder deze taak. Instrumen ten en uniformen werden aangeschaft nadat de financiële moeilijkheden met medewerking van velen overwonnen waren en de heer Cammenga werd in structeur. Aan het begin van dit jaar trad de band voor het eerst op en een paar maanden later maakte Soest ken nis met het fleurige groepje, dat een mars door de gemeente liep. Vanzelf sprekend ontbraken ze niet bij de in tocht van St. Nicolaas, twee weken ge leden. Bij het twintigjarig bestaan van de vere niging werd een geslaagde avond ge geven en er was veel belangstelling voor de revue die opgevoerd werd. Daar naast gaf de vereniging bijna ieder jaar een uitvoering. Soms in het openlucht theater, maar meestal in St. Joseph. Met Overschie was een prettig contact dat tot sportuitwisseling leidde en van zelfsprekend nam de vereniging als lid van de Soester Sportfederatie deel aan de sportmanifestaties, die dit lichaam organiseerde. Er werd deelgenomen aan wedstrijden in Breda, Culemborg, De venter en Arnhem, terwijl de dames enkele weken geleden bij de districts wedstrijden te Utrecht een eerste prijs behaalden. De belangstelling van kerkelijke zijde blijkt uit het initiatief, dat van pastoor mgr «Smit uitging. Hij was dan ook de eerste geestelijke adviseur en na hem kwamen de kapelaans Vehmeijer, Reijer- se, Beekman, De Lange, Olde Lohuis en Pohl. Een werkcomité, dat bestaat uit de dames v. d. Bremer, De Rond, Van Woerkom, Hoogbergen en Werkman en de heren P. J. v. d. Bremer, A. Valk, H. Butzelaar en E. Smit zamelde in de drie parochies geld in, dat de vereniging zondag aangeboden wordt. Na de receptie zal het eerste deel van de viering van het 25-jaig bestaan ach ter de rug zijn, maar in januari komen de feestavonden. ST. NICOLAAS BONNENACTIE. Bij de trekking van gisteravond won de heer Nieuwenhuis, Braamweg 48, de centrifuge of een waardebon van 200,De bon van 50,is voor A. J. Rijerse, Kerks'.raat 37. Drie bon nen van 25,werden gewonnen door A. J. Hilhorst, Krachtwijk, Hoogland G. Bolmers, Braamweg 88 en W. Pronk, Prins Bernhardlaan 4. Tien bonnen van 15,werden ge wonnen doorJ. v. d. Heiden, Betje Wolfflaan 51 A. Steketee, Oranjelaan 32 J. J. Wiersma, Koninginnelaan 44 mevr. A. Remmers v'aal, Troelstrastraat 74L. Kok, Korte Brinkweg 21 A. Castricum, Prins Bernhardlaan 6 J. Nieuwenhuizen, Hyacinthstraat 27, Baarn A. v. d. Brink, Koninginnelaan 85 en A. C. Hooman, Kerkpad N.Z. 28. OP TIJD GEPAKT. Een inwoner van Baarn, die op de Stadhouderslaan een meisje lastig viel, werd kort daarop door de politie ge arresteerd. Het meisje werd door de man ingehaald. Hij greep haar beet, maar zij rukte zich "los en vluchtte een tuin in. Snel werd de politie gewaar schuwd en binnen een kwartier was de man gepakt. Zaterdagmiddag heeft wethouder K. de Haan, onder belangstelling van ve len, het bedrijf van de firma H. Grift en Zonen heropend. De burgemeester was, door het bezoek van St. Nicolaas aan Soesterberg, verhinderd deze her opening te verrichten, maar later op de middag kwam hij de familie Grift gelukwensen met de uitbreiding van het bedrijf en het 40-jarig bestaan. Wethouder Van Zadelhoff en de raads leden de heren Van Andel en Oranje gaven eveneens blijk van hun belang stelling. Rotterdam, op de boot naar Amerika, afgeleverd moest worden, omdat de eigenaar in de Verenigde Staten met het leveren van dit soort fietsen rijk wilde worden. De oorlog brak uit, de vrede kwam en na de oorlog groeide het bedrijf steeds. Er was grote belangstelling voor brom fietsen, scooters en motoren en de heer Grift werkte met de zoons Henk, Jan en Wout. Werk genoeg maar ruimte te kort, zodat nog ee^t paar maal uitge breid werd. Wethouder De Haan, die de burge- Enkele jaren voor de eerste wereld oorlog werkte de heer heer H. Grift op het paleis, evenals zijn vader, maar de mobilisatie brak uit en de wapenrok wachtte. In 1917 werd de dienst ver laten en toen werd voor hem tot be roep wat hij eerder in zijn vrije tijd gedaan had, het repareren van rijwie len. Een gedegen opleiding bij Nefkens in Amersfoort, Ten Dam in Hilversum en bij bedrijven in Baarn en Bussum brachten de kennis die nodig was om in 1917 zelf te beginnen in een schuur tje aan de Krommeweg. Ook motoren die toen nog stoom- fiets genoemd werden moesten wel eens gerepareerd worden en de Rudge met 30 versnellingen gaf meer werk dan de machines van nu. Al gauw werd de houten schuur vervangen door een stenen en kort daarop werd de winkel geopend, die toen maar heel klein was. Via 'n zestal verbouwingen kwam de heer Grift tot de ruime showroom die zaterdag geopend is. Ook veertig jaar geleden reed Piet Pelle al op zijn Gazelle en spoedig kreeg de heer Grift het agentschap voor Soest. Voor de klandizie was het eigenlijk niet nodig zo'n goedbekende merkfiets te le veren, want het vertrouwen was meer waard en wie een fiets moest hebben ging naar de firma Grift en zei „maak er maar een voor me klaar". Dan kwam het wel in orde. Vijfendertig jaar geleden werd reeds de eerste bromfiets geleverd, maar bij die ene bleef het toen. Het was een wat primitieve fiets met hulpmotor, die in Foto „Astra", Soest. meester verontschuldigde, sprak als ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur zijn vreugde uit over de uitbrei ding van het bedrijf, dat blijk gegeven heeft van groot belang voor Soest en de omgeving te zijn, want niet voor niets moest steeds verbouwd worden. Voor de oorlog waren het in hoofdzaak de fietsen en na de oorlog kwamen daar motoren, scooters en bromfietsen bij. Uit een fietsenzaakje groeide een be langrijk bedrijf, waaraan velen hun vertrouwen schenken. De wethouder wenste de firma het allerbeeste voor de toekomst en hij sprak de wens uit dat het niet de laatste uitbreiding zou zijn. De heer J. Grift dankte namens de fa milie. De verbouwing werd door aannemers bedrijf E. Carelsen, onder architectuur van de heer R. Schaatsbergen, uitge voerd. KAMPIOEN VERMEERDERAAR. De heer L. van Holten alhier werd, op een feestelijke vergadering te Ter- schuur, uitgeroepen tot kampioenver meerderaar. De heer Bouwling, secre taris van de organisatie van vermeer deraars, deelde mede, dat de eieren van de heer Van Holten een bevruch tingspercentage hadden van 90 a 95 en overhandigde een prachtige standaard, waarop twee bekers en twee kippen af gebeeld stonden. K.V.S. SPEELT GELIJK. K.V.S. heeft zondagmiddag een punt veroverd door tegen Filo's 1 uit Zeist gelijk te spelen. Gezien het spelpeil in deze wedstrijd begint het er op te lij ken, dat K.V.S. door zijn zwakke pe riode heen is. Het begin was wat traag, maar dat was te wijten aan de temperatuur. Na ongeveer een kwartier was het mevr. Koster, die een kans benutte en daar mede de score opende. Na 10 minuten antwoordde de Filo's-aanval met een tegenpunt. Na de thee werd weer met goede moed gestart. Nu was het Maris, die met een fraai doelpunt weer een voorsprong van K.V.S. wist te behalen, maar al spoedig maakte Filo's weer ge lijk, waarna nog een doelpunt werd ge scoord. Twee minuten voor het einde zag mej. H. Esch haar kans schoon en maakte de gelijkmaker. Hopenlijk blijft K.V.S. in deze conditie, zodat de laat ste plaats spoedig kan worden verlaten. SHOT-NIEUWS. Shot 3 komt dit seizoen uitstekend voor de dag. Na zes wedstrijden heeft dit team, bestaande uit Th. Rademaker, J. van Asch en G. van Beek, de leiding van de afdeling. Twaalf punten werden behaald. Het ziet er dan ook naar uit, dat Shot 3 dit jaar hoge ogen gaat gooien in de strijd om het kampioen schap. Afgelopen week werd een bezoek ge bracht aan Onder Ons 5 te Hilversum. Ook in deze wedstrijd toonde Shot 3 haar kracht. Zonder veel tegenstand wisten de Soestenaren wederom te win nen. Th. Rademaker en J. van Asch bleven ongeslagen, G. van Beek won eenmaal. Onder Ons 5Shot 3 2-8 (3e klas). Ahoy 2—Shot 2 7-3 (2e klas). Buna 5Shot 5 5-5 (3e klas). Onder Ons 6Shot 7 2-8 (4e klas). Shot 8Buna 7 4-6 (4e klas). Juniores Shot 4Ahoy 3 0-5. Vrijdag a.s. speelt Sthot 4 tegen Buna 6. S.V.V.-VOLLEYBAL. De reis naar Amersfoort, die S.V.V. maakte, heeft niet veel punten opgele verd. Het eerste team, dat nog steeds niet op toeren kan komen, moest in V.I.O.S. 2 met 2-1 haar meerdere er kennen. De eerste set werd weliswaar met 15-12 gewonnen, maar de tweede wist V.I.O.S. met 17-15 op haar naam te brengen. Toen de Amersfoorters in de beslissende set uitliepen, hadden de S.V.V.-ers niet de kracht om terug te komen, zodat zij met 15-7 aan het kort ste eind trokken. Het jeugdteam moest uitkomen tegen het tweede team van B.G. en S.V. De eerste set was met 15-9 voor de Baarnse reserves, maar de tweede set wonnen de S.V.V.-ers met 15-12. In de derde set liep het team van B.G. en S.V. uit tot 10-1. Ondanks deze achterstand zetten de jeugdige S.V.V.-ers echter moedig door, zodat uiteindelijk met het kleinst mogelijke verschil (15-13) verloren werd. „We eten in Nederland te weinig spek", zegt de voorzitter van het Productschap voor vee en vlees. Zoals de voorzitter het stelt ligt de zaak echt r niet. Wij eten niet te wei nig spek, maar, onder leiding van zijn Bedrijfschap, produceren de varkens- fokkers te veel spek, waar nog bij komt, dat er wel bacon en zo geëxpor teerd wordt, maar dat het buitenland bedankt voor het spek. Ik kan me indenken, dat het product schap, waarvan verwacht wordt dat zij de zaken zo leidt dat alles klopt, een beetje zit met die lVa miljoen kilo spek. De oplossing, die bedoelde voorzitter de vorige week de minister aan de hand deed om van dat spek af te komen, is echter wel heel erg simpel en alleen door een spekbril gezien. Hij stelde namelijk voor de margarine 5 cent per pakje duurder te maken, waardoor de prijs zo hoog zou worden, dat het publiek vanzelf meer spek zou gaan eten. Onbegrijpelijk, dat een voorzitter van een vakgroep met zo iets durft aan te komen. Het fiasco van de vee-poli tiek af te willen wentelen op een volks- voedsel als margarine. Hoe komt men op het idee. Het infame van het voorstel is, al wordt daarover in het voorstel niet gesproken, dat die 5 centen per pakje niet in de kas van de margarineproducenten terecht komen, doch in de staatskas, zodat de minister nog gevoelig kan worden ook voor het voorstel. Wanneer er nog een bewijs nodig is, dat de wet van vraag en aanbod zich niet laat vernaggelen door kunstgrepen, is deze spekgeschiedenis er zeker een. Als we er naar toe moeten, dat pro- duktschapleiders om hun eigen stal te redden, andere productschappen met hun financiële soffen gaat belasten, is het eind zoek. Waarmee ik maar wil zeggen, dat geen enkele vakgroep, Sociaal Economische Raad en zelfs geen doctorandes in de economie, de wet van vraag en aanbod kunstmatig blijvend kan beïnvloeden. H. OEKMAN. Aan de redactie van de Soester Courant, Soest. Geachte Redactie, Ingezonden stukken in kranten, getui gen veelal van een zeer individuele zienswijze op een bepaalde kwestie. Het is daarom meestal ondankbaar werk, om hierop in het openbaar te reageren. Maar wanneer dergelijke inzendingen naast de persoonlijke visie ook nog een sfeer uitademen die verontwaardiging opwekt, dan wordt het moeilijker om passief te blijven. Zo is het mij tenminste vergaan na het I lezen van de mening van de heer H. Overgoor, in uw krant van 29 nov. j.1. 1 Deze heer vroeg zich namelijk af, of het onderhand geen tijd werd „het ge val", dat in de eerste alinea van zijn schrijven nog natuurbad mocht heten, op te heffen. De heer Overgoor stelde deze vraag, nadat hem was gebleken, dat het Soes ter Natuurbad ook afgelopen „beste zo mer" weer een schadepost van 10.000,- voor onze gemeente had opgeleverd. Ik zou de heer Overgoor hierop graag het navolgende willen antwoorden Mijnheer Overgoor, Het is mij gebleken, dat ons „Soester Natuurbad" door u niet wordt gewaar deerd. Ik neem dus aan, dat u geen water sport-liefhebber bent of dat u beschikt over de middelen om u gedurende de zomermaanden geregeld naar andere watersportgelegenheden te kunnen be geven, U dient er echter rekening mee te houden, dat de meeste van de ruim 111.000 personen, die deze zomer van het bad hebben gebruik gemaakt, de door u zo gelaakte schadepost zullen beschouwen als de prijs voor de ge zondheid en het vermaak, die zij in dit recreatie-gebiedje hebben opgedaan en ondervonden en dat zij gaarne bereid zouden zijn, indien dit nodig mocht blij ken, een hogere entree te betalen, lie ver dan het bad te zien sluiten. En bovendien geachte heer Overgoor, bent u er wel zo zeker van dat het na delig saldo, dat het Soester Natuurbad over het jaar 1957 heeft opgeleverd, 10.000,- bedraagt Voor zover ik meen te weten zijn hier omtrent nog geen definitieve bedragen genoemd. Mijnheer Overgoor, waar wij in onze gemeente een tekort hebben aan speel terreinen voor de jeugd, sportvelden en ontspanningsmogelijkheden, komt het mij voor, dat wij meer zijn gediend met „opbouwende" kritiek. En dan komt uw badhuis er ook nog wel Met dank aan de redactie van dit blad voor de plaatsruimte, teken ik hoog achtend, J. DE ROOY. Betje Wolfflaan 53, Soest. Redactie van de Soester Courant, Soest. M. de R., Het ingezonden schrijven in uw blad van 29 november j.1. van de heer H. Overgoor, Prins Hendriklaan 1, berust op een onjuist courantenbericht. Uit een aanbiedingsbrief van de ont- werp-gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1958 werd in enkele bladen als nadelig saldo van ons natuurbad over 1957 overgenomen een bedrag van 10.850,men zag daarbij echter over het hoofd, dat het hier het geraamde tekort voor 1957 betrof. Het werkelijke bedrijfsresultaat 1957 is nog niet bekend; het jaar 1957 is n.I. nog niet ten einde. Aan de interesse van de heer O. t.a.v, kosten van het natuurbad sinds de op richting kan ik tegemoet komen. Vanat de in gebruikstelling in 1933 tot en met 1956 kostte het natuurbad de ge meente gemiddeld per jaar 1.559,91. Hoogachend, TH. M. PEET. Secretaris Stichting Soester Natuurbad.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1