Sint Nicolaas, de Soester middenstand en de bestedingsbeperking* Uitslag St. Nicolaas Kruiswoordpuzzel. EV DE HOEK. VRIJDAG 6 DECEMBER 1957. 356 JAARGANG n0- 9Ï- SOESTER (f)OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 St. Nicolaas is alweer aan het pakken een deel van hun zakgeld aan een glas voor de terugreis naar Madrid en de bier of een borrel besteden, zijn nu wat meeste Soester middenstanders hebben voorzichtiger met het nuttigen van al- heel wat te maken gehad met dit be- I coholhoudende dranken, want ze moe- zoek, omdat de Sint zijn inkopen hier ten suikerbeesten en chocoladeletters deed of het door de ouders voor de voor de kinderen kopen. kinderen en door de kinderen voor de ouders liet doen. Het is geen topjaar geworden voor de Soester middenstand, zoals het vorig jaar, toen er voor bijna een half mil joen gulden aan bonnen in de St. Ni- colaasaktie omgezet werd. De meesten is het echter toch nog wel mee gevallen, vooral omdat de verwachtingen niet zo hoog gespannen waren. De regering heeft wel steeds beweerd dat er echt niets aan de hand was en dat de be stedingbeperking werkelijk niet zoveel te betekenen zou hebben, maar ook Soest heeft de eerste werklozen gesig naleerd en dat is voor andere werk nemers vaak reden de hand op de zak te houden, omdat het geld in het gezin wel eens veel waard kan gaan worden als het met het werk niet meer vlot ten wil. Een apotheker heeft al heel weinig met St. Nicolaas te maken, want niemand geeft een familielid of goede kennis een tubetje pillen of een hoeveelheid slaap poeders, maar toch is er tegen de vijfde december een kleine verhoging van om zet, want wie om staalpillen of trek- zalf komt ziet wel eens een aardig stuk zeep of een flesje met geurende inhoud, dat dienst kan doen als ge schenk. Of het een goed of slecht jaar voor de winkeliers geweest is kan men hier echter niet uit opmaken. Aardappelhandelaren worden weinig beter en weinig slechter van de ver- Chocolaterieën zouden in de week voor St. Nicolaas rijk kunnen worden als er in Baarn geen belastingkantoor was. De omzet is heel behoorlijk geweest, hoewel iets minder dan vorig jaar, maar het kan niet ieder jaar zijn zoals men het graag heeft dus er wordt weinig gemopperd. Dameskappers zien in deze dagen soms met droeve ogen hoe zwaarbeladen da mes met of zonder permanent, die ver betering nodig heeft, langs hun winkel komen, want waar geschenken gekocht worden komen de krullen wel eens in de verdrukking. Maar dat is ieder jaar zo, dus niet de schuld van de beste dingsbeperking. En het wordt weer wat goed gemaakt door mensen, die anderen lekker willen doen ruiken en parfume rieën komen halen. Vaak zijn dat dan heren, die je anders met geen stok een dameskapsalon binnen krijgt. Bij de drogisten liep het wel, ofschoon niet met een sneltreinvaart. Over het algemeen meent men dat de omzet 10 °/o lager ligt dan het vorig jaar, maar dat kan vandaag nog wel ten dele goed ge maakt zijn, want er komen nog vaak mensen de dag na St. Nicolaas om iets te kopen voor iemand, die hen niet vergeten had, terwijl zijzelf allerlei mensen wat gaven, maar die ene, die hun iets gaf, net niet. De winkel die electrische artikelen ver- r- koopt is beter van huishoudelijke elec- j aardag van de Sint, want piepers wor den er toch gegeten. Niet meer en ook •niet minder, al zullen enkele overladen kindermagen wel eens bedanken. Antiquairs hebben het in Soest evenmin schreeuwend druk, want men gaat lie ver naar een speelgoedwinkel of naar een zaak voor luxe- en huishoudelijke artikelen dan naar een winkel, waar men voorwerpen kan krijgen waarvan alleen de kenner maar kan zien wat ze waard zijn. En het gekke is, dat ze bij ver koop door eigenaar altijd veel minder waard zijn dan wanneer men zich ver gasten wil op een stuk antiek en het gaat kopen. Autoverhuurbedrijven hebben wel het één en ander te doen als de Sint ja rig is. Niet alleen de originele moet vaak rondgereden worden als hij geen zin heeft te paard zijn bezoeken af te leggen, maar er zijn ook heel wat sur rogaat-Sinterklazen, die het beneden hun waardigheid vinden lopend te gaan. Ook worden wel eens geschenken per taxi weggebracht, waarbij de chauffeur als geheimzinnige zwarte Piet dienst moet doen. Pakjes neerleggen, hard aanbel len en nog harder wegrijden. Dit jaar was het evenals andere jaren. Niet veel drukkr, maar ook niet veel stiller. Bakkers beleven de weken voor 5 de cember een gulden tijd en ook dit jaar is de omzet niet slecht. Veel bestellin gen vooruit, want er zijn veel letters gevraagd. Er zijn banketbakkers, die meer verkochten dan het vorig jaar, dus ondanks de bestedingsbeperking denkt men om de maag. De boekhandelaren denken er verschil lend over. Bij de één een opmerkelijke vraag naar iets goeds dat een blijvend geschenk betekent, bij de ander het zelfde, maar dan wat goedkoper dan het vorig jaar. De bloemist kan niet roepen over de St. Nicolaas en hij wacht maar liever op Kerstmis. Dat is niets bijzonders, want zo is het ieder jaar en sporadisch gaan er bloemen de deur uit met het kaartje „Van St. Nicolaas". In hoofd zaak is dat dan voor zieken of be jaarden. Wie een bebangerszaak met winkel heeft hoeft niet te rekenen op de klandizie van Sinterklaas en de eigenaar van een zaak die we belden kon zich slechts trische apparaten afgekomen dan van het luxe goed. Er was een sterke nei ging tot het kopen van hetgeeen heel nuttig en dus heel nodig is, De fruithandel had enkele jaren gele den helemaal niets van de Sint te ver wachten, want snoepen stond op het eerste plan en het ruïneren van de kie zen werd verkozen boven de vitamines van het fruit. De laatste tijd komt daar enige verandering in, zodat fruitbak- jes als Sinterklaasgeschenk dienst doen. Ook suikerpatiënten worden vaak met fruit verrast. Met de kerstdagen staat het er echter voor de fruithandelaar beter voor dan met 5 december. De fotografische artikelen schijnen dit jaar wat minder in trek te zijn geweest dan anders. Ieder jaar komen er kin deren die een foto laten maken, be stemd als St. Nicolaasgeschenk voor de ouders, mannen voor hun echtvrien dinnen en vrouwen voor hun mannen en ook dit jaar gebeurde dit, maar veel vraag naar dure fototoestellen was er niet en dat kon wel eens de schuld zijn van de bestedingsbeperking en het daarmee gepaard gaand groeien van het gebrek aan contanten. Huishoudelijke artikelen vonden even veel aftrek als het vorig jaar en dat is niet onbegrijpelijk, want dat is het laatste wat men niet zal kopen als de tijden wat slechter worden. En de tijd is heus nog niet zo slecht dat moeder de vrouw geen dozijn wasknijpers in haar schoen krijgt. Hoedenzaken hebben weinig plezier van de Sint, want het komt niet zo heel vaak voor dat de man zijn vrouw hier heen troont om haar een hoed te ge ven. Dochters doen dat nog wel eens met moeders, maar de klanten staan el kaar niet op de hielen te trappen om aan de beurt te komen. De horlogezaken hebben het niet slecht gehad. Er zijn veel horloges verkocht en daarnaast grote hoeveelheden snuis terijen, die voor allerlei dienst kunnen doen of voor versiering gebruikt wor den. De kruideniers hebben omstreeks 5 de cember van hun winkel vaak een halve chocolaterie gemaakt. Over het alge meen is men van mening, dat er een verschil is met het vorig jaar en dat 1 geval in 30 jaar herinneren, dat een er beslist minder enthousiast gekocht man met zijn vrouw binnenstapte en js £>e grote letters in 1956 werden haar een behangetje voor de St. Ni- I kleine letters in 1957 en met de har- colaas liet uitzoeken, waaraan hij na- j-en en taaipoppen was het al net tuurlijk zelf ook wat had. z0. Het lijkt alsof de mensen voorzich- Caféhouders halen de Sint niet juichend tig zijn en zich bij voorbaat instellen van de boot, want hij brengt geen cent op een bui die verwacht kan worden in in de la. Brave huisvaders, die anders I de vorm van een minder goede tijd dan we de laatste* jaren gewend zijn. Luxe artikelen zijn er blijkbaar meer verkocht dan verwacht mocht worden, maar er is beter keus gemaakt dan an dere jaren, blijkbaar om toch vooral iets te geven wat zo mogelijk tevens practische waarde heeft. De dalende lijn in het kopen van het zuiver luxe goed van hoge prijs zette zich voort, maar dat zou ook zonder de bestedings beperking wel gebeurd zijn. De lederzaken hebben een rustige St. Nicolaas gehad. Niet overdreven druk, doch niet om over te klagen, en voor al hier werd zorgvuldig gekozen om te komen tot het beste voor een prijs die niet al te hoog lag. In de modezaken was het redelijk, maar toch minder dan het vorig jaar. Waar schijnlijk zijn het juist deze zaken ge weest, die te lijden hadden van de trek naar de steden, die vooral in St. Nico- laastijd, nog steeds bij een gedeelte der inwoners schijnt te bestaan. De muziekzaken Verkochten heel wat gramofoonplaten, maar voor al wat duur was scheen men een beetje be nauwd. Twee jaar geleden vroegen velen naar platen van Amerika's groot ste huilebalk, Johnny Raye, vorig jaar vond het galmgeluid van Johnny Jor- daan veel aftrek, maar dit jaar zocht men het op beschaafder muzikale we gen door de wens naar het aardige stemgeluid van Pat Boone. Meubelzaken hebben wel wat extra's te doen met het Si.. Nicolaasfeest, maar dat is dan meestal gewoon meegenomen, want de trek naar deze bedrijven is in de regel niet norm. Het jaar 1957 verschilt dan ook nietveel van 1956. Ook hier ligt het accent sterk op de practische geschenken. Bij de manufacturenzaken zijn de me ningen verdeeld. Een slecht jaar is het zeker niet geweest, want er zijn er zelfs bij, die even goed of beter verkocht hebben dan het vorig jaar. Wel is het opgevallen, dat er later in gekocht werd dan in 1956 toen men veel eerder zijn geld aan Sinter klaasgeschenken kwijt wilde dan nu. Het gevolg daarvan was, dat het in verschillende winkels na 1 december drukker was dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het geld, dat aan vankelijk vastgehouden werd, schijnt echter toch behoorlijk uitgegeven te zijn. Ook hier een voorkeur voor het practische boven de luxe artikelen. Melkhandelaren vieren opgewekt St. Nicolaas omdat ook zij van kinderen houden, maar veel te verdienen valt er niet aan dit feest voor de man die de zuivelproducten levert. Een heel enkele keer eens een levensmiddelen pakket voor een zieke, maar verder komt men niet. De Poelier vindt de Kerstmis een ge schikter tijd, want omstreeks 5 decem ber wordt er meer gesnoept dan een degelijke bout wild gegeten, maar hij vindt dat de bakkers en alle anderen die lekkernijen verkopen ook moeten leven, dus wacht zijn tijd af. De Rijwielhandelaren mogen helemaal niet klagen, vinden enkelen van hen. Er schijnen veel zaklampen verkocht te zijn, alsof we een nieuwe verduiste ringsperiode tegemoet gaan. Maar ook rijwielonderdelen, kinderfietsen, fietsen en alles wat de rijwielhandelaar leve ren kan. Het was heus niet slechter dan het vorig jaar. Ook de Radio- en Televisiehandelaren zijn lang niet ontevreden en een enkele verkoper van televisietoestellen vindt het een betere St. Nicolaas dan het vorig jaar, omdat ondanks de beste dingsbeperking de verkoop van tele visietoestellen nog steed iets vooruit gaat. Bij de sigarenwinkelier had de omzet al hoger moeten zijn bij gelijke ver koop als het vorig jaar, omdat de prij zen 10 °/o hoger zijn dan eind 1956, maar zij is niet gestegen. Het was niet uit gesproken slecht met de verkoop van tabaksartikelen dit jaar, maar ook niet om te juichen. En de beslissing om dit jaar geen bonnen uit te geven zal daar op weinig invloed gehad hebben. Speelgoed zal er nog verkocht worden als de wereld op het punt staat te ver gaan en als er geen cent meer in huis is, dus ook dit jaar heel veel bouwdo zen, spoortreinen, timmerdozen met fij ne hamers om serviezen kapot te slaan, nijptangen om de bekleding van de stoelen te rukken en beitels om de verf van de deuren te krabben. Er is heus niet veel minder gekocht dan vorig jaar. De slager heeft meer schade dan voor deel van de Sint en dat is altijd zo geweest, want wie veel letters en ge bak koopt houdt weinig over voor worst en biefstuk. Een paar surprise worstjes brengen daar ook weinig ver andering in. De schoenwinkeliers zijn niet ontevre den. Het zag er aanvankelijk niet zo best uit, maar het werd steeds beter en toen alle plannen van de mensen om dit jaar heel zuinig te zijn over boord gegooid waren is het toch nog goed geworden. Vishandels hebben als het 5 december is een aardige omzet, zo ook dit jaar, maar alleen de dag zelf omdat er dan 's avonds vrij veel gegeten en gedron ken wordt en bij de hartige hap wil men vaak iets dat de vishandel leve ren kan. De wijnhandel houdt meer van kerst mis en de jaarwisseling dan van het St. Nicolaasfeest. Het is zeker niet slechter geweest met de verkoop dan de afgelopen jaren. De ijzerhandel verkocht uitstekend en in hoofdzaak wat voor 100 practisch is. Erg veel gereedschappen voor de mannen, die blijkbaar straks de uitga- 'ven met St. Nicolaas willen gaan te rugverdienen door zelf de karweitjes op te knappen. De ijshandel geeft meer om een hitte golf dan om Sinterklaas, want het komt maar heel weinig voor, dat er ijs moet zijn naast alle marsepijn, chocola, taai taai en banket. Onze St. Nicolaas kruiswoordpuzzel is ingeslagen en bijna zouden we zeggen als een donderdslag. Niet minder dan 246 oplossingen wer den ingezonden en dit is aanmerkelijk meer dan wij hadden verwacht, omdat de meeste puzzels in de regel in het weekeinde worden opgelost en wij hier voor slechts weinig tijd gaven en nog wel in een tijdvak, waarin ieder druk is met het doen van geschenkaankopen. Toch meenden wij onze lezers niet meer tijd te mogen geven, omdat wij de uit slag nog vandaag, op St. Nicolaasdag, wilden bekend maken. Wij geven toe, dat in onze puzzel enkele niet gemakkelijke vragen voorkwamen en vooral vraag 81 horizontaal blijkt nogal moeilijkheden te hebben opge leverd. Meer dan 40 inzenders zijn over het woord RETE gestruikeld. De meeste van deze ruim 40 inzenders hadden de drie laatste letters goed, maar het addertje onder het gras was de eerste letter, waardoor we inzendingen kregen met jete, vete, lete, kete enz., terwijl er ook waren, die het vakje voor de eerste letter maar oningevuld lieten. Bij loting zijn de prijzen toegevallen aan de navolgende personen le prijs 10.H. van de Hee, Eigendomweg 56. 2e prijs 5,Ph. E. Volmer, Ir Menkolaan 17. 3e prijs 5,M. E. van Heusden, De Genestetlaan 1. 4e prijs 2,50) R. C. Weverling-Nagelkerken, Albert Hahnweg 18. 5e prijs 2,50) H. Bakker, Steenhoffstraat 60. De prijswinnaars kunnen het door hen gewonnen bedrag aan ons bureau af halen. Enkele inzenders of inzendsters lieten hun inzending vergezeld gaan van een hartelijk briefje, (waarvoor wij dank zeggen), waarin o.a. de mededeling, dat zij een volgende maal zeker weer zou den deelnemen ook al zou ditmaal een prijs hun neus voorbijgaan. Bovendien zond mevrouw N. H. van Baak-Nooij bij haar inzending het vol gende gedichtje in, waarvoor wij gaar ne plaats inruimen. Makkers staakt Uw wild geraas Stond in de puzzel van St. Nicolaas Zwarte Piet keek lachend toe, Piet niet kan puzzle, „taboe". Vader moeder, grootpapa, Wanneer de heer Overgoor in zijn ingezonden stuk had geschreven, dat het tekort van 10.000,wel een ge volg zal zijn van het niet frisse water in het natuurbad in de afgelopen zo mer en dat de mensen daarom naar de concurrentie gingen, zou ik ongetwij feld hebben gezegdHeer Overgoor is een man naar mijn hart. Hij zwemt klaarblijkelijk ook graag en vindt het, evenals ik, jammer, dat er in de afgelopen zomer weer klachten over het water waren te beluisteren en wijtte hij dat tekort aan het vuile water. Gelukkig heeft hij dat niet geschreven, zodat ik nu niet te kijk sta. Die sof ben ik dus ontlopen. Zijn voorstel om ons Soester Natuur bad maar te sluiten omdat er een (ver meend) tekort zou zijn van 10.000,—, kan ik echter niet delen. Ten eerste omdat ik niet weet hoe groot de te korten van de voorgaande jaren zijn en ten tweede omdat ik de mening ben toegedaan, dat wanneer iets fout is die fout moet worden weggenomen, zo dat, ziende naar het natuurbad, geen mindere belangstelling voor het bad gaat ontstaan en onnodige tekorten wor den vermeden. U weet, dat ik een hekel heb aan de vlotheid waarmee, vooral in de na oorlogse jaren, overal tekorten worden gekweekt en met geld wordt gesme ten, doch, in het midden gelaten of het met een andere aanpak niet mogelijk is tekorten te vermijden of te beperken, neem ik voor instellingen als ons na tuurbad gaarne enig verlies. Er zijn zoveel gemeentezaken waarop verlies geleden wordt en waarom zouden wij dan geen verlies willen lijden op ons bad. Ons bad is o.a. een unieke gelegenheid om onze gemeente in de belangstelling te brengen van vele landgenoten en och, heer Overgoor, wat is 10.000, als we weten, dat dit bedrag gelijk staat met drie minuten defensie-uit gaven en wat nog achterblijft bij de autovergoeding die de gemeente Am sterdam aan een wethouder geeft. Ik weet het te waarderen, dat men te gen verspilling van landsgelden is, doch wanneer we onze stem willen laten horen tegen onnodige uitgaven, dan kunnen we daarvoor bosjes andere on derwerpen vinden. Uiteraard hoop ik, dat de Stichting Natuurbad kans zal zien het bad zon der of met een zo klein mogelijk verlies te exploiteren. Daarvoor is natuurlijk in de eerste plaats goed zomerweer nodig, maar niet minder goed water, zodat het bad let terlijk en figuurlijk niet in een kwade reuk komt te staan. H. OEKMAN. Broer en zus en grootmama, Oom en tante, nicht en neef, Allemaal waren ze goed op dreef Wie zal winnen, dat moet nog blijken, Ze doen hun best om iets te bereiken Het lot zal beslissen, want We zullen het wel lezen in de Soester krant De oplossing van de puzzel is alsvolgt Van links naar rechts 1. pap3. u.s.a. 6. vader11. perikel 14. eland16. t.w. 18. melange 20. e.o. 21. aren 23. 1.1. 24. rem25. do26. maan 27. neen 29. netel 31. are32. teint 33. nor 34. kommer36. pit83. la 40. km. 41. storen 44. ram 46. au 56. me57. jet59. noemer63. mr 64. a.c. 65. kat66. alinea68. uil 70. eerst72. ina 73. slaaf 75. krot 76. rens 77. ta 78. pro80. s.c. 81. rete 82. aa 83. peleton 86. nu88. aster 90. decorum 93. trede94. ork 95. mot. Van boven naar beneden 1. pet2. p.p. 3. ur 4. sim 5. akelei6. vla 9. ra 10. idool 32. tetra35. 42. raken 43. 7. degen 8. element 12. even 13. ellende 15. nederland 17. waarom 19. nr.22. raam27. nero 28. n.t. 30. to m.s. 37. ik 39. a.m. nauwe45. os47. uw48. pi 50. speculaas; 51. tu 52. a.m.; 53. woelt; 54. l.k. 57. ja 58. ga 60. overste 61. mast62. r.i. 63. mennen 65. klap per 67. niet69. ia 70. e.k. 71. ro coco 73. staal74. frere76. recu 79. o.l. 84. ode 85. nor87. uit89. t.t. 91. r.k. 92. mm. Bij de juiste oplossing leest men op 26 vert., 49 hor. en 55 vert. achter elkaar „Makkers staakt uw wild ge raas".

Soester Courant | 1957 | | pagina 1