Eiscnhowcr wankele spil Dame* De wapenborden in de Oude Kerk. Eerste pilote vliegt nog a C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE ROUW- TROUW- OUD SOEST. handen PUROL ATTENTIE BI] GROTE AFNAME MINDER BETALEN! HUISBRANDOLIE No. 1 DE WITTE POMPEN kokosmatten SXS2E SOEST. BLOEDWRAAK OP CORSICA. T SOESTERBERG In Amerika is de president de man waar alles om draait. Dit kan men het best merken aan reacties op be richten omtrent de gezondheid van president Eisenhower. Ondanks alle geruststellende medede lingen van het Witte Huis vraagt men zich in Amerika, maar ook daar bui ten ernstig af, of Eisenhower nog wel eeni betrouwbare spil is. Toen Eisenhower twee jaar geleden herkozen werd, was zijn gezondheids toestand al niet honderd procent. Hij had een hartaanval gehad. Maar van de zijde der republikeinen werd van de daken getrompetterd dat de president weer helemaal fit was en héél goed nog vier zware jaren mee kon. Daar hadden de republikeinen alle belang bij want hun zaak stond er niet zo best voor. Er was maar heel weinig nodig, of de democraten zouden het regerings kasteel heroveren. De republikeinen zagen alleen kans aan de slippen van Eisenhowers jas terug te komen. Het is hun amper ge lukt momenteel regeert een republi keins ministerie bij de gratie van de democratische meerderheid. In ons land zou zoiets niet kunnen. Dan zou er tenminste een coalitie-regering wor den gevormd. Maar in Amerika is het zo, dat de man, die tot president gekozen wordt, zijn eigen ministerie benoemt, zelfs al heeft zijn partij geen meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Dank zij het feit, dat Eisenhower opnieuw voor vier jaren de doornenkroon van het pre sidentschap op zijn grijze slapen zette, bezetten de Republikeinen opnieuw de regeringsposten en deelden ze onder elkaar de duizenden vette baantjes. Gelukkige familie. Nu was dit allemaal niet zo erg ge weest, wanneer Eisenhower een baan had gehad als bijv. de president van Frankrijk, die blijft zitten ook al wis selen de kabinetten aan de lopende ba.nd, die eerste stenen legt en tentoon stellingen opent en hoogstens een keer ingrijpt wanneer het met een der vele kabinetsformaties eens hopeloos dreigt spaak te lopen. Zo'n president is een decoratieve figuur, heel nuttig, maar zeer zeker niet de spil waar alles om draait. Dat is de president van de Verenigde Staten wél, want hij is tevens de hoog ste chef der strijdkrachten én hoofd van de regering, minister president dus. Hij is de voorzitter van de minister raad en, omdat hij zelf zijn ministers uitkiest, in hoge mate persoonlijk ver- HAMFA.r handen ruw of schraal HAMEA'-GEIEII^-""! KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 U» aJrci voor koS feurn mmm kleding BAARfN. TEL. 27B3 ment ook, want de NATO-conferentie in Parijs riep om de aanwezigheid van de Amerikaanse president. Trouwens, al vóór Eisenhower weer ziek werd, moest hij zeer veel tijd be steden aan pogingen om fit te blijven, hetgeen hij vooral trachtte te berei ken door zich intensief te wijden aan het golfspel, terwijl hij zich voorts gaarne ophield op zijn modelboerderij te Gettysburg. De hoogst ernstige ge beurtenissen van de laatste tijd de rassenoorlog in Little Rock en het ver schijnen van de Spoetnik in het heelal, werden de president medegedeeld ter wijl hij op de golflinks was. Dat maakt natuurlijk niet zo'n erg prettige indruk op hen, die van deze bijzonderheden niet op de hoogte zijn. Maar inmid dels doet men alle moeite om toch vooral aan ieder duidelijk te maken, dat het ook dit keer zo'n vaart niet liep, dat het een onbetekenend aan- valletje was, dat men niet mag spre ken van een beroerte (al leek het daar erg veel op). Want wie moet in Eisenhowers plaats komen, wanneer er iets ergs gebeurt De vice-president (Richard Nixon) kan dat alleen doen wanneer de president „onbekwaam" is, en dat moet hij no- tabene zelf uitmaken. Het is trouwens nog de vraag of alle Republikeinen wel zo gelukkig zijn met Nixon, een nogal omstreden figuur, terwijl hij daarenboven onder zeer ongunstige om standigheden aan een halve ambtspe riode moet beginnen. De zwakke steeën in Eisenhowers ge zondheid tonen tevens de zwakke stee- en in het Amerikaanse politieke sy steem, die te duidelijk aan de dag tre den nu Amerika zich niet langer een isolement kan veroorloven, maar lei ding moet geven aan de wereldpoli tiek tegenover een hecht oostelijk blok antwoordelijk voor het regeringsbeleid. Ongelukkigerwijs beseft men dat in Amerika niet zo erg. Steeds meer wordt de presidentsverkiezing een persoon lijkheidscultus. Men kiest meer de man dan de vakman, en tegenwoordig wordt het zelfs heel belangrijk geacht of men een aardige vrouw heeft De kranten vooral besteden onevenredig veel aan dacht aan het persoonlijk leven van de staatsman. Terwijl in Nederland vrij wel niemand mevrouw Drees zou her kennen, kan Mamie Eisenhower geen nieuwe hoed kopen of ze staat er mee in de krant. De president helpt aan deze reclame mee door zich te pas en te onpas in de familiekring te laten fotograferen. Dit poseren als „de ge lukkige familie" is blijkbaar van gro te invloed op de kiezers. Het was bijv. voor de democratische candidaat Ste- venson een ernstige handicap dat zijn vrouw van hem weggelopen was Halve kracht Nu is het natuurlijk wel heel naar, dat een aardige man als Mr. Eisenhower al weer ziek geworden is, maar het erge is, dat hiermee een man die zulk een hoogst belangrijke positie inneemt, die de spil behoort te zijn waarom al les draait, nu alwéér is uitgerangeerd. Het kwam nog op een ongelukkig mo- Trouwe en toevallige bezoekers van de Oude Kerk weten, hoe daar in de hoogte tussen de ramen een aantal, precies gezegd een tiental, zwarte borden hingen, waarop verbleekt en vervaald een opschrift prijkte, door eni ge wapenschildjes omringd. In de kran ten heeft men kunnen lezen, dat de kerkvoogdij besloten heeft ter gelegen heid van de algehele restauratie van de kerk, ook deze tien wapenborden te doen opknappen en in hun oude luister te herstellen. Deze wapenborden zijn eigenlijk zgn. rouwborden. In vroegere eeuwen wer den zulke borden door adelijke families in de kerken opgehangen ter blijvende gedachtenis aan hun in de kerk be graven doden, oorspronkelijk ook met de bedoeling om de gelovigen uit te nodigen voor de zielen dier overlede nen te bidden, later meer als re presentatie, om de stand op te houden. Er wordt wel eens gedacht en ook door schrijvers van artikelen beweerd, dat deze wapenborden in de Soester kerk van aanzienlijke Soester geslach ten zouden zijn, maar dit klopt niet met de werkelijkheid. Onder de op de wapenborden genoemde families is niet één werkelijk Soester geslacht Echte Soester geslachten zijn die van de Hilhorsten, De Beer's, van de Bremer's, Logtensteyn's, Wantenaar's enz. die eeuwenlang generatie na generatie hier hebben gewoond en gewerkt. Maar de door de wapenborden in de kerk gere presenteerde personen hadden met Soest slechts een toevallige en voor bijgaande relatie het waren meest adellijken of patriciërs uit de grote steden, die hier een buitenplaats had den. De Van Westrenen's van wie de meeste wapenborden zijn, hadden al leen maar grondbezit in Soest zij had den hun zetel op het landgoed Coelhorst aan de overzijde van de Eem onder Hoogland. Dat de personen, wier nagedachtenis op de genoemde rouwborden in ere gehouden wordt, ook werkelijk alle maal in de kerk begraven zijn, is niet zeker. Het kwam ook wel voor, dat dergelijke rouwborden werden opge hangen voor personen, die elders ge storven en begraven waren. Oorspronkelijk hebben er nog veel meer rouwborden in de Oude Kerk gehangen dan deze tien. In 1821 waren het er nog zestien, in 1887 was" dit aantal ver minderd tot tien. Misschien zijn ze vervallen geraakt en opgeruimd. Maar het is mogelijk, dat de brand van 1875, die door het omvallen van een stoof is ontstaan en die een groot deel van het interieur van de kerk heeft ver nietigd, er enkele verteerd heeft. Bij die brand ging ook het orgel in vlammen opPrins Hendrik, broer van koning Willem III, heeft toen een nieuw orgel aan de kerk geschonken, dat thans ook een grondige restauratie ondergaat. We zullen nu de overgebleven rouw borden eens wat nader bekijken en eens zien met welke personen en ge slachten zij verband houden. Bij nadere beschouwing valt het op, dat op de meeste borden de naam van de overledene niet wordt vermeld, al leen de sterfdatum daarvóór staat dan ,,Ob." of een O met een liggend streepje erin, beide een afkorting van „obiit", wat „is overleden" betekent. Het lijkt er wel op, of dit overlijden voor de familie alleen maar aanleiding voor nieuwe wapenpraal in de kerk is geweest. Aan de vorm van het hoofd-wapen- schild kan men in elk geval zien, of het hier een ongehuwde vrouw, een man of een gehuwde vrouw (of weduwe) betreft. Het wapenschild van een ongehuwde vrouw is namelijk ruit vormig, dat van een man heeft de ge wone schildvorm, terwijl het schild van een gehuwde vrouw uit een rond alliantie-wapen bestaat, d.w.z. een com binatie van twee familiewapens. Deze gegevens samen met de overlij densdata hebben het mogelijk gemaakt, in de meeste gevallen te indentificeren, voor wie de betreffende borden zijn op gehangen. Op de meeste wapenborden vinden we acht kwartierwapens, d.w.z. de wapens van de acht overgrootouders van de betrokken personen soms zestien, dus van de betovergrootouders. Aan deze kwartierwapens kunnen we dus zien welke acht (of zestien) ge slachten in deze persoon zijn samenge vloeid. We zullen u bij deze bespreking der wa penborden een beschrijving van al de kwartierwapens besparen. Wanneer de borden volgend jaar weer in hun oude kleurenpracht in de kerk prijken, moet u ze maar eens gaan be kijken. Voor wie belangstelling heeft voor oude familiewapens, de zgn. he raldiek, is dat zeker de moeite waard. Wij zullen hier in dit artikel volstaan met een beschrijving der hoofdwapens en het noemen van de namen der ge slachten, die als kwartieren met hun wapens vertegenwoordigd zijn. J. H. Wordt vervolgd. 82-JARIGE VERLENGT HAAR BREVET De geschiedenis van de luchtvaart telt verscheidene pioniers, die stuk voor stuk naam hebben gemaakt. Vele van hen hebben echter reeds het tijdelijke met het eeuwige verwisseld en zijn niet meer. Een van hen - een vrouw - is onlangs weer in het nieuws geweest. Deze vrouw is de franse pionierster Marie Marvingt, geboren in 1875. Onlangs stapte ze - of het de gewoon ste zaak van de wereld was - naar de medische keuring om haar brevetten te laten verlengen. Na een grondig onder zoek verklaarden de doktoren geen ter men aanwezig te achten om haar die verlenging niet toe te kennen. Dus be zit zij thans op 82-jarige leeftijd weer een geldig brevet, waarmee zij ook in een helikopter en zweefvliegtuig mag vliegen. Voor deze „sport" n.1. heeft zij er zo even tussendoor haar bewijs van vliegvaardigheid gehaald. Mag dit thans een biezonderheid heten, hoe moet het dan wel destijds bij de aanvang van de 20ste eeuw geweest zijn, toen zij als een der eerste vrou welijke piloten haar vliegbrevet haalde. De toenmalige wereld viel van de ene verbazing in de andere toen zij van haar sportieve prestaties deed blijken. In 1909 haalde zij zelfs het stoute stukje uit om met een ballon dwars de Noord zee over te steken en in Engeland te Southwold te landen. Een prestatie, die niet veel haar toen hebben kunnen na doen, laat staan verbeteren le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. B.P. Petroleum. Caltex Benzine. BEL OP no. 2185. STEENHOFFSTR. 25 SOEST Bekledings- en parkeerhoezen ouio-koppen, enz. Directe levering - prima service - vérgaande gar. Ook heeft zij naam gemaakt op het ge bied van het ziekenvervoer door de lucht. In 1910 ontwierp zij n.1. een vlie gende ziekenwagen, de voorloper van de latere ambulance-vliegtuigen. Hier mee verrichtte ze dus alweer waardevol pionierswerk. Tussen de twee wereld oorlogen in maakte zij nog even een tournee door de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Hierbii werd maar eventjes ruim 116.000 k.m. afgelegd! Dat zij een „biezonder mens" is, niet op luchtvaartgebied, heeft zij in haar lange leven bewezen door haar impo nerende prestaties als zwemster - zij was de eerste vrouw, die het klaar speelde om bij Parijs de Seine over te zwemmmen - en als wielrijdster - zij reed in haar eentje op de fiets een „Tour de France". Bovendien een uit stekend paardrijdster, tennisster en ski ster. Het kan dus niet anders of iedereen heeft bewondering voor deze krasse dame, die zich nu nog dagelijks op de fiets tussen hel drukke verkeer van Parijs begeeft. Alle hulde dus voor deze luchtvaart-heldin, die wij van harte nog vele jaren toewensen. UITSLAG TREKKING BONNENACTIE. Trekking van woensdagavond le prijs Cassette tafelzilver of 200, (waardebon) J. A. Zwolsman, Middel wijkstraat 49. 2e en 3e prijs Waardebon van 50, G. van Groningen, Kerkpad N.Z. 31. A. v. Dasselaar, Soesterbergsestr. 103. Driemaal 25, J. Tak, Ferd. Huycklaan 24. W. G. Haa- 13. Een kwartier lang bleven Orso en de prefect zonder te spreken in de kamer tegenover elkaar zitten. Toen zei de prefect „Vanaf dit ogenblik staat Barricini onder verdenking. Ik ga drie dagen op reis en kom dan met de openbare aanklager terug. Tezamen zul len wij dan deze treurige geschiedenis proberen te ontwarren". Nauwelijks was de prefect vertrokken, of Orso liet de oudste van de gebroe ders Barricini een brief brengen, waar in hij hem zijn verontschuldigingen aan bood voor het feit dat hij hem in het gezicht had geslagen. Maar op hetzelfde moment recruteerde Colombo een zestal schaapherders, die als permanente be zetting van de toren van het huis della Rebbia moesten dienen. Op de markt van Pietranera was bijna geen mens te zien. Er liepen alleen enkele gendarmes en een paar vrouwen. Even later hoorde Orso tot zijn ontzet ting, dat Colomba het plan koester 't huis van de Barricini's zo spoedig mo gelijk aan te vallen. ge, Gallenkamp Pelsweg 2. J. van Ful pen, Ossendamweg 6. Tienmaal 15, G. Kamphorst, Smitsweg 8. J. Riksen, Staringlaan 3. P. J. Hulscher, Da Cos- talaan 14. J. W. Suyling, Bonifacius- straat 4. E. Hofstee, Nassaulaan 12. Mej. van Hoek, Stadhouderslaan 21a. P. Vleer, Beckeringhstraat 14. P. Zwart, Zwaluwenweg 13. W. A. Westerveld, Nieuweweg 81. D. van Garden, Staal- wijklaan 7. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Alcantara", 10 dec. Australië s.s. „Iberia", 14 dec. Brazilië s.s. „Alcantara", 10 dec. Canada m.s. „Pr. Willem II", 10 dec. en s.s. „American Trapper", 14 dec. Chili via New York, 11 dec. Indonesië s.s. „Glaucus", 9 dec. Indonesië m.s. „Utrecht", 12 dec. Ned. Antillen m.s. „Aegis", 10 dec. Ned. N. Guinea s.s. „Utrecht", 12 dec. Nieuw Zeeland via Engeland, 14 dec. Suriname m.s. „Hera", 11 dec. Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika m.s. „Bloemfontijn", 11 dec. en m.s. „Carnarvon Castle", 14 dec. Brits-O-Afrika s.s. „Pierre Loti", 14 dec. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, telefoon K 3403-432, zal het komende weekeinde de artsendienst waarnemen. HANDBAL. Het eerste treffen in de zaalhandbal tegen D.S.O. eindigde voor de Vlido- jongens zeer hoopvol in een gelijk spel (2-2). Al direct bij de aanvang ging Vlido met vereende krachten naar voren en na 5 minuten spelen was de stand 0-1 in het voordeel van Vlido. Met deze stand brak ook de rust aan. Na de hervatting een goede uitval van D.S.O. en de stand was gelijk. Dit was voor Vlido het sein om wat har der aan te pakken. Het resultaat was een voortreffelijk doelpunt (1-2). Met een goede aanval van D.S.O. werd de stand weer gelijk (2-2) en met deze stand kwam ook het einde. De Vlido-meisjes brachten het er min der goed af tegen „Sport Vereend". Ondanks de goede verdediging van Vli do eindigde de wedstrijd met 0-3 in het nadeel van Vlido. VOLLEYBAL. Weer is het volleybalteam van „Lae- titia" erin geslaagd om twee prachtige overwinningen te behalen. Vrijdag j.1. werd ,,'t Zand" in Zuilen verslagen met de cijfers 15-9, 15-9, 16-14 en j.1. dinsdagavond werd tegen P.U.E.M. uit Utrecht met 15-5, 15-3 en 15-1 gewon nen. Als de heren van Laetitia zo door gaan, ligt het kampioenschap voor 't grijpen. Het verdere programma luidt 6 dec. Set Up (Utrecht)Laetitia. 10 dec. Laetitia—S.V.V. Alle thuiswedstrijden zijn op dinsdag avond, aanvang 8 uur. Willem Groenhuizen.* IRNOESTR.38 TCL.6Ï8S AMERSFOORT NED. PADVINDERS. LEIDERSTRAINING Dezer dagen werd te Amersfoort een begin gemaakt met een cursus voor a.s. welpenleiders, terwijl het in de bedoe ling ligt, bij voldoende belangstelling, ook voor de adspirant verkennerslei ders enige avonden te organiseren. Naar men ons mededeelt kunnen ook belang stellenden uit Soesterberg en omge ving deze trainingsbijeenkomsten bij wonen. Aanmeldingen dient men te richten aan de leiding van de Sionie- groep, A. van Leeuwenhoeklaan 8, Soesterberg. VOETBAL. Het eerste elftal van Soesterberg ont vangt zondag Veense Boys thuis en er zal hard moeten worden gewerkt om de overwinning in de wacht te slepen. Gezien de uitslagen van de laatste wedstrijden wordt aan de Kampweg veel belangstelling verwacht. Er zal getracht worden om de ereplaats, waarop het elftal momenteel staat, te handhaven en eventueel nog sterker te maken. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Het derde elftal ontvangt F.A.K. 3 om 12 uur thuis en ook dit elftal zal zeker dienen te winnen om zijn plaats in de ranglijst te verbeteren.

Soester Courant | 1957 | | pagina 6