CRESCENDO VIERT 25 JARIG BESTAAN m DE HOEK. DINSDAG 10 DECEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 94. SOESTER(fjpURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De R.K. Gymnastiekvereniging „Cres cendo'' heeft zondag op waardige wijze het 25-jarig bestaan gevierd. Pastoor mgr A. G. Smit, die in 1932 het initiatief tot oprichting van de ver eniging nam, droeg een plechtige H. Mis op, waarna in het Ludgardisge- bouw een gezamenlijk ontbijt gebruikt werd. Ongeveer 80 leden van de vereniging namen hieraan deel. Ook de eerste voor zitter, de heer Smits, de eerste penning- meesteresse, mej. Jansen, en de oud penningmeester, de heer v. d. Brink, waren aanwezig. Pastoor mgr Smit werd gehuldigd om dat hij zich 25 jaar het wel en wee van de vereniging aangetrokken had, baten van de bonnenaktie, die dit jaar de Soester gymnastiekverenigingen ten goede komen. De heer Brouwer dankte voor de medewerking van de drumband aan de intocht van St. Nicolaas. De heren v. d. Berg, Versteijne en Beijersbergen boden de gelukwensen van de K.A.B. aan, de heer W. J. Has- trich - namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek- bond - gaf een vaantje en de heren Verschoof, Vis en Bruisma kwamen als dagelijks bestuur van het district Utrecht van de N.K.G.B. Zij schonken een wed- strijdbeker. Voor B.D.C. waren de heren Van Me- gen en Westerveld aanwezig en van de R.K. Wandel vereniging Vitess de heren die hij oprichtte en waarvan hij de •eerste geestelijk adviseur was. De voor zitter van de vereniging, de heer G. Schoonhoven, bood de pastoor een pla quette aan. De heren J. de Rond en P. v. d Bremer, die 25 jaar lid zijn, ontvingen eveneens een plaquette, die werd overhandigd door pastoor Smit. De pastoor wenste de vereniging geluk met het jubileum. Hij dankte mej. Jansen en de heer Smits voor het vele werk dat zij deden voor de vereniging, die 25 jaar gele den met een bijzonder magere kas startte. Vele avonden hebben zij be steed aan het tot bloei brengen van Crescendo. Ook de heer v. d. Brink ontving de dank van pastoor Smit, die hierna het werk memoreerde, dat door de oudvoorzitters, de heren Ten Broe- ke en v. d. Bremer verricht was. Ook dank aan het feestcomité, dat veel werk verzette. De heer Smits haalde herinneringen op uit de goede oude tijd van Crescendo. Hij wenste het bestuur geluk met het jubileum, dat gevierd kon worden door een grote vereniging met heel veel jeugdleden. De vereniging startte met 400 gulden gemeentesubsidie en had het geluk in kapelaan Vehmeijer een geestelijk adviseur te vinden, die niet karig was als er geholpen moest worden. Bijzondere dank bracht hij aan de geestelijke vader van de drumband, de heer De Rond sr en de heer Hoog bergen, die de lessen leidt. De heer H. Butselaar bood namens het feestcomité de gelukwensen aan. Om 12 uur begon de receptie en kort daarvoor nam het bestuur plaats ach ter de tafel, waarheen velen zich begaven om de jubilaresse geluk te wensen mevr. A. de Rond-Smit, mevr. E. E. de Wit-van Koenen, mevr. R. Plekkepoel-Koelink en de heren G. Schoonhoven, N. L. Pouw, W. P. Bakker, A. J. Valk en A. Hoogbergen. Een der eersten die kwam gelukwen sen was kapelaan J. H. Pohl, vergezeld van Pater Genesius, capucijn uit Gla- nerbrug. De oud-voorzitter, de heer F. de Rond, werd gevolgd door de heer P. v. d. Bremer, die namens het comité, dat in drie parochies geld inzamelde, 700 gulden aanbood, met het verzoek aan het bestuur dit zo mogelijk te be steden aan verbetering en aanvulling van de toestellen. Voorzitter G. Schoon hoven gaf de verzekering dat dit zal ge beuren en dankte alleen, die door hun gulheid deze gift hadden mogelijk ge maakt. De heren Brouwer en Verlinden boden de gelukwensen namens de Soester Win keliersvereniging aan. De vereniging kreeg 200,Dit is een deel van de J. van Haarlem, die tevens Shot ver tegenwoordigde, en C. van Dalen. De heer Th. Peet sprak namens het gemeentebestuur en verontschuldigde de burgemeester, die niet in de gemeente aanwezig was en wethouder Van Zadel- hoff, die door ziekte niet kon komen. Het is de wens van het gemeentebestuur de plaatselijke sport zoveel mogelijk te helpen en dit blijkt ondermeer uit de subsidieregeling, die nu gaat wer ken. Voor sommige verenigingen, waar toe waarschijnlijk in de eerste plaats de gymnastiekverenigingen horen, zul len de bedragen die toegekend worden slechts enkele druppels op een gloeien de plaat zijn, omdat de zaalhuren enorm hoog zijn, maar deze huren zullen op nieuw in studie genomen worden en de heer Peet hoopte dat de jubilerende vereniging deze mededeling als een fic tief geschenk van de gemeente zou wil len aanvaarden, hetgeen de voorzitter graag deed. De directeur van gemeentewerken, de heer Van Noesel, de heer Egtberts, di recteur van de gymnastiekvereniging Soester Turnclub, dokter Rupert, me juffrouw Mieke v. d. Hoogte, de ballet- lerares van de vereniging, het hoofd van de Mariaschool, de heer Nijhuis, pastoor mgr A. G. Smit, pastoor Veh- meyer van Loenersloot, die als kape laan geestelijk adviseur van de vere niging geweest is, en na hen weer de afgevaardigden van de verenigingen. De heren Hom en Brouwer kwamen na mens de Katholieke Middenstanders, de heren Van Roomen en Hilhorst na mens de J.B.T.B., de heer A. J. Valk vertegenwoordigde de toneelvereniging Kunst naar Kracht, de heren Ekel en Houkes S.T.C. en K.V.S., de heren Kerk- hoff en Kuiper de chr. gymnastiek vereniging „Olympia" en de heer W. J. van Schaffelaar wenste de vereniging namens de Soester Sportfederatie geluk. De heer G. v. d. Schepop wenste geluk namens het R.K. kerkkoor. De vereniging zal op 26 en 27 januari een jubileumuitvoering geven en de feestavond wordt op 2 februari ge houden. 55 JAAR GETROUWD. Het echtpaar H. W. Westeneng-Hoyer is vandaag 55 jaar getrouwd, want op 10 december 1902 werd in Nijkerk het huwelijk voltrokken tussen de toen 29- jarige heer H. W. Westeneng en de 18- jarige mejuffrouw J. Hoyer. De brui degom kwam uit Maartensdijk, de bruid woonde in Nijkerk. Er werden 11 kinderen geboren, die met 49 kleinkinderen en 9 achterkleinkin deren vandaag feest vieren. De heer en mevrouw Westeneng kunnen deze vele nakomelingen nog best uit elkaar hou den. De heer Westeneng had een betrekking bij werkspoor in Amsterdam en Utrecht, maar in 1907 lokte Soest, want op de Den Blieklaan was een kleine boerderij met 4 bunder land te koop. Zeventien jaar woonde het jubilerende echtpaar in het kleine huis en toen werd ver huisd naar een grotere woning vlak er bij. Soest had 4500 inwoners in het jaar, waarin de heer en mevrouw Westeneng hier kwamen wonen. De meeste wegen waren onverhard e.i) als het geregend had dan was het óvoral een grote mod derpoel. Er reed een treintje van Baarn naar Soest, dat Bello genoemd werd, zoals zovele trams en treintjes van dat soort. Er was in Soest-Zuid geen halte en wie meewilde moest zijn hand maar opsteken dan stopte de trein. Als het donker was dan kon dit niet gezien worden, dus dan werd een krant aan gestoken. Het duurde tot in de oorlog voor er gas en waterleiding op de Den Bliek laan kwam. Het ingebruik nemen van deze nuttige zaken had een nare bij smaak, want toen het licht in het huis van de heer Westeneng voor de eerste keer aangedraaid werd vielen er bom men op Soesterberg. Dat was in 1943. De tijden zijn veel veranderd sinds 1902 en met die tijden de mensen. Toen hadden ze het niet zo best, maar het echtpar Westeneng gelooft dat ze toen toch veel gelukkiger waren dan BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 302 biggen in prijzen van 35,tot 50,en 3 drachtige zeugen van 275,tot 350, Op de eiermarkt werden aangevoerd 200.000 stuks. Hoendereieren van 18,75 tot 19,75. Hennei'eieren van 16,75 tot ƒ18,50. Middenprijs ƒ19,25. TYija per kg. 3,05 (basis 63 gr.). De handel op de eiermarkt had een vlug verloop tegenover een kalme handel op de biggenmarkt. LAATSTE TREKKING WINKELIERSAKTIE. In de laatste trekking van de bonnen aktie, georganiseerd door de Soester winkeliers, werd het televisietoestel (of een waardebon van 775,gewon nen door W. van Kempen, Kerkstraat 10. Een bon van 50 gulden werd gewonnen door J. v. d. Meij, Nieuweweg 86 en H. Woud, Middelwijkstraat 38. Bonnen van 25 gulden door G. Tree- ling, Beukenlaan 76 J. Driesen, Thor- beckestraat 17 en G. Bergers, Bosstraat 80. Bonnen van 15,door H. Woud, Mid delwijkstraat 38 Brouwer, s' Jacob- straat 18Anraad, Molenstraat 55 J. R. Kuiper, Julianalaan 80 G. Brog- gel, Waldeck Pyrmontlaan 29 Daale- man, Laanstraat 45 J. J. Wiersma, Ko- ninginntlaan 44 G. Russcher, Soester- bergschestraat 57 A. de Bruin, Molen straat 66 A. J. Janus, De Genestetlaan 15 J. de Bree, Nieuweweg 69 Sibbing, Prins Bernhardlaan 43 F. de Rond, Lindenlaan 10 Stroinck, Oude Utrecht- seweg 22 R. van Duinen, Nieuweweg 57. De heer J. C. Brouwer dankte na het bekend worden van de prijzen allen, die meegewerkt hadden, dat de leuze „Koopt in Soest" geen zinloze leuze is. BEGRAFENIS P. J. DROST. De heer P. J. Drost, die vorige week overleed, was een bekende Soestenaar, die 25 jaar lid was van de Soester Vrij willige brandweer. De heer Drost kwam uit het slagersvak, maar werd ambte naar. In 1922 kwam hij als keurmeester op het abbattoir. In datzelfde jaar meld de hij zich bij de brandweer. Hij was brandmeester en ondercommandant, maar moest 10 jaar geleden op medisch advies afscheid nemen van de brand weer. De overledene was lid van de kerkeraad der Chr. Ger. Kerk en pen ningmeester van het kerkbestuur. De E.H.B.O. te Soesterberg diende hij als instructeur. Wijlen de heer Drost was 61 jaar. Gistermorgen is wijlen de heer Drost begraven. Bij het slachthuis stonden alle slagers van Soest en Soesterberg en het personeel van het slachthuis en onder de velen, die de heer Drost op de begraafplaats de laatste eer bewe zen, bevonden zich de burgemeester, wethouder v. d. Arend, de raadsleden Butzelaar, Zoetelief, Pieren, Dorrestein en Oranje, de korpschef van politie, de heer C. van Es en inspecteur Scholt- meijer, de directeur van gemeente werken de heer Van Noessel, de direc teur van het Gasbedrijf, de heer Bre- develd, de brandweercommandant de heer Groart, dr Zoetens, hoofd van de keuringsdienst en leden van de kerke raad der Chr. Ger. Gemeente. De burgemeester sprak over de verdien sten van de overledene die het werk, dat hem lief was, altijd met grote ambitie verrichtte. Vijf en dertig jaar heeft hij zijn werk als keurmeester verricht, maar niet lang genoeg om bij de vol tooiing van zijn taak te kunnen zeg gen hoezeer hij gewaardeerd werd. Zijn persoonlijkheid stond ook open voor de samenleving. 23 jaar lang was hij lid van de vrijwillige brand weer, waarvan vele jaren als onder commandant. Wij zijn de overledene dank verschul digd. Dr Zoetens sprak namens het perso neel van het slachthuis, de leden van de slagersvereniging, en de keurings dienst van vee en vlees. Sinds 1939 heeft spreker met de overledene samen gewerkt. Ieder had waardering voor zijn werk, waarbij zijn kameraadschappe lijk karakter steeds weer opviel. De heer C. de Boer sprak als voor zitter van de bond van keurmeesters voor vee en vlees in Nederland, waar van collega Drost vele jaren een goed lid is geweest. Ds. W. de Ruiter heeft vier jaar met wijlen de" heer Drost op kerkelijk ter rein samengewerkt en hij sprak de wens uit, dat het de familie Drost tot troost mocht zijn te weten, dat de overledene het geheim van het geloof kende. Ds P. de Smit wees op de grote belang stelling, die het bewijs was voor het prnte medeleven met dit verljes. Hii sprak de wens uit, dat de Hoogste Keur meester keurmeester Drost thans waar dig zou keuren om een van de vele woningen in het vaderhuis te betrekken. Een zoon van de overledene, de heer J. Drost, dankte voor de belangstelling. DE MENS ALS HOLBEWONER IN DE IJSTIJD. Drs L. A. E. van Eerden heeft voor de leden van 't Nut, in het Oranje-Hotel, gesproken over de mens als holbewo ner in de ijstijd en de overblijfselen, die als rotstekeningen aan beide zijden van de Pyreneeën wereldberoemd zijn. De aarde is 3 miljard jaar oud en het oudste gesteente dat bekend is is hon derd miljoen jaar. Planten zijn er sinds twee miljard jaar, vogels sinds 500 mil joen jaar, reptielen en vissen 70 mil joen jaar en zoogdieren 50 miljoen jaar. Aanvankelijk heeft men gedacht, dat de mens al een miljoen jaar bestond, maar sinds twee jaar stelt men dit op 50.000 jaar. De aardbewoners, die 15.000 jaar geleden in de ijstijd leef den, zijn makers van grottekeningen in Spanje en zij leverden daarmee de oudste overblijfselen. In ons land was omstreeks die tijd nog geen leven mo gelijk. De ouderdom van de aarde kan gemeten worden door de eigenschap van elemen ten, die na vele duizenden jaren over gaan in andere elementen. De oudheid van de mens kon op verschillende ma nieren vastgesteld worden en onder zoekingen hebben uitgewezen, dat elk volk dezelfde ontwikkeling meemaakt, als ieder ander volk. Drs Van Eerden verduidelijkte zijn uit eenzetting met lichtbeelden van de grottekeningen. KALF VOOR DE TREIN. Zondagmorgen ging een kalf aan de wandel en bij de Dalweg ging het dier de spoorbaan op toen de trein naderde. De bestuurder moest krach tig remmen om het beest te sparen. FIETS TEGEN GROENTEKAR. Op de Rembrandtlaan fietste M. W. tegen een groentekar, die links van de weg stond. Het slachtoffer liep inwen dige kneuzingen op en werd naar de Lichtenberg overgebracht. AUTO GESLIPT. Hedenmorgen wilde J. E. uit Amers foort, met zijn luxe auto, op de Birk- straat, een in de richting Soest rijden de grote duitse vrachtauto met aanhanger passeren. Zijn wagen slipte, botste links van de weg tegen een boom, reed weer naar rechts, botste te gen de vrachtauto en ging daarna weer naar links, om in de berm van de weg Dat de communistische partij Nederland geheel voorbij gaat aan het levensge vaar waarin ruim 60.000 nederlanders in Indonesië zich bevinden en luid keels alle roof en chantage door de huidige machthebbers in Indonesië goedpraat, we hadden niet beter of fatsoenlijker kunnen verwachten, maar dat onze grote bondgenoot Amerika in deze, ook voor hun belangrijke zaak, niet meer kan opbrengen dan een laffe onzijdigheid, daarvoor heb ik geen cri- tiek meer. Wanneer zoiets in het particuliere le ven gebeurt, dan zegt men „loop naar de do met je vriendschap, ik dop m'n peultjes zelf wel. Wanneer we dan toch moeten ver liezen, dan tenminste met ere en niet dank zij een bondgenoot, die meer waarde hecht aan een stinkende dollar in een hele vage toekomst, dan na koming van een plechtige overeen komst in moeilijke tijden. In de wereldpolitiek is het over het algemeen moeilijk zaken te beoordelen met gewone, normale, menselijke nor men. Zelfs met in achtneming hiervan, kan ik in de houding van Amerika, spe ciaal wat betreft Noord-Afrika, Suez en nu Nieuw Guinea, niets ontdekken, dat ons in de verste verten aan een bondgenoodschap doet denken. Ik kan er inkomen, dat er veel land genoten zijn die zeggen wanneer wij in Natoverband zo weinig blijken te hebben aan onze bondgenoten, hoe zullen die zich dan houden in tijden van nood Geeft dan de mindere kans, die de dollar of oliebelangen maken ook de te volgen koers aan Is het dan niet verstandiger, dat wij zoals Zwitserland, onze eigen route nemen, zonder al die wirtrend^ nnte- verplichtingen aan onze hals te heb ben Dit zou ons tevens het gevoel bespa ren door vrienden moreel verraden te worden. H. OEKMAN. tot staan te komen. De personenauto werd zwaar en de vrachtauto licht be schadigd. WASGOED ZOEK. Bij een wasinrichting alhier wordt een partij wasgoed vermist. Inlichtingen worden gaarne ingewacht bij de politie alhier. LENEN EN UITLENEN VAN GELDEN. De raad zal op 17 december het college van B. en W. machtigen de volgende leningen en geldelijke overeenkomsten aan te gaan Het aangaan van kasgeldleningen tot een maximum van 1 miljoen, vermeer derd met de reeds aangegane maar nog niet opgenomen leningen, met de be paling dat het genoemde bedrag ge durende het eerste kwartaal van 1958 zal worden verhoogd tot 3,6 miljoen. Met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te Den Haag wordt een rekening-courant-overeenkomst aange gaan tot een maximum bedrag van J 900.000,met dien verstande, dat dit bedrag gedurende het eerste kwar taal van 1958 verhoogd zal worden tot 3.500.000,—. Aan de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zullen gelden worden geleend tot een maximumbedrag van 1 miljoen gulden. In rekening-courant zal aan de Neder landsche Middenstandsbank N.V. geld worden uitgeleend tot een maximum bedrag van 100.000, Bij de afdeling Soest van de Neder landse Vereniging „E.H.B.O." zal geld opgenomen worden tot een maximum bedrag van 16.000, VECHTPARTIJ IN CAFÉ. Zondag ontstond in een café een vecht partij tussen twee Soestenaren. Kleren werden verscheurd en er vloeide ook nog bloed. De politie heeft de vecht- lustigen overgebracht naar het bureau, terwijl aan beiden een bewijs je van minder goed gedrag werd uitgereikt. AANRIJDING. Maandag reed de motorrijder F. B. al hier, op de Koninginnelaan, tegen een carrier van een petroleumhandelaar, die daar onverlicht stond. B. liep ver wondingen op en beide voertuigen wer den beschadigd.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1