De indonesische doolhof KWAAL DES TIJDS. SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. VRIJDAG 13 DECEMBER 1957. 35e JAARGANG no. 95. sterIToprant Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De Nederlanders in Indonesië worden uitgezet, de nederlandse bezittingen in beslag genomen en aan de nederlan- ders, die nog in Indonesië zijn, wordt het leven onmogelijk gemaakt. Dit is allemaal gebeurd in de afgelo pen weken. De wijze waarop de indo nesische regering alle krachten der verdelging op Nederland losliet, is zó onbekookt, zó mensonwaardig, dat men er zich over verwondert, hoe een staat, die zich tot de beschaafde mogendheden rekent, tot zulke waanzinnige methoden kan overgaan. Er zijn tegenover de onheilspellende berichten over het lot van onze land genoten andere berichten gepubliceerd, die getuigen van inbinden, van grote vrees bij de indonesische machthebbers, dat de gevolgen van hun doldriftigheid zich tegen hen zelf zullen keren. Want zet men door, dan betekent dit een volkomen financiële en economische ontwrichting van het eigen land. Waar leidt dit alles toe Niemand die het weet. Wat wij aanschouwen zijn de stuipen der ontbinding van een rijk, dat op wankele grondslagen is opgetrokken en dat niet in staat is, zichzelf te re geren. Het is een ongrijpbare macht, waar wij tegenover staan. Morgen kunnen wij ons bevinden voor een geheel nieuwe situatie. Indonesië snelt zijn onder gang tegemoet. Zullen wij morgen staan voor een communistische dictatuur De toestand is zo geworden, dat Indonesië bestemd schijnt als een rijpe appel in de schoot van de sowjets te vallen. En mogendheden van het westen, die er toe hebben medegewerkt dit land te onttrekken aan het nederlands beheer, dat er een paradijs van welvaart van had gemaakt, kunnen thans jammeren over de prijsgegeven positie in Zuid- oost-Azië. De wraak der historie voltrekt zich in Indonesië snel. De bevolking van het vruchtbaarste land van de wereld is thans bezig de hongerdood te sterven. Dit is het bewind van Soekarno, die zijn kracht zoekt in een aanval op de weerloze Nederlanders in Indonesië. Onze regering heeft o.i. de juiste maat regelen genomen. Haar eerste plicht was te hulp te snellen aan onze land genoten, die in moeilijkheden verkeren en die willen evacueren. Er is scheeps- ruimte beschikbaar gesteld. Wij hopen, dat zij er tot de laatste man gebruik van zullen maken, want dit is de grote tegenzet, die wij kunnen stellen tegen over de indonesische agressie, dat wij te kennen geven „Gij zet ons er uit, gaat uw gang, maar wij wensen nu ook niet verder uw zaken op te knap pen". De regering heeft zich ook tot onze bondgenoten van de N.A.V.O. gewend, teneinde te komen tot een internatio nale diskwalificatie van het indonesisch gedrag. Want het gaat toch niet aan, Een eikenhouten plank Is star en stijf en stug Nóg stijver, stugger is Je stugge stijve rug. De wervels staan in brand, Elk spiertj' is prikkeldraad En vol punaises zit Je holle ruggegraat. Je kunt noch op, noch neer, Noch vóór-, noch achteruit Of 't kost een bliksemschicht Van schouderblad naar stuit. Een zucht is je te veel, Een knipoog doet je pijn, Het liefste zou je maar Een dooie mummie zijn. En 't ergste is 't advies Van vrienden op bezoek Een hete kruik, een groc, Een natte omslagdoek. Een linker rattepoot Aan 'n touwtje om je nek En 't enig resultaat Is dat je denktver(t)rek. En als je dokter komt En bij je sponde zit, Zegt hij met satanslach Niks aan te doen hoor Spit. CLINGE DOORENBOS. dat een mogendheid, tegen alle rechts orde in, wordt overvallen en schade on dervindt door een onbekookte geweld pleging. Wij schreven boven dit artikel „De indonesische doolhof". Al de gebeur tenissen die zich tot dusver hebban ont wikkeld, dragen het kenmerk $£ai on zekerheid, van innerlijke aarzeling, van een angstgevoel bij de tegenstander, dat zich doet gelden naast zijn gevoel van bravour. De ontwikkeling van de huidige indo nesische actie is niet te voorspellen. En wij geloven het te moeten toejui chen, dat onze bevolking het hoofd koel houdt en onze regering dat aan moedigt. GEMEENTE REKENING 1955. Toen de begroting van de gemeente voor het jaar 1955 klaar was, kwam men op een tekort van ƒ281.000,- uit. Nu de rekening over 1955 door B. en W. aan de raad aangeboden is, blijkt dat er geen tekort maar een batig saldo van bijna 122.000 gulden is. De gemeente heeft nog enige financi ële zaken uit 1955 te verrekenen en als dit gebeurd is, dan zal het batig saldo nog hoger zijn en ca. 178.000 gulden bedragen. De uitgaven bleven niet al leen beneden de beraamde bedragen, maar ook de inkomsten lagen in 1955 hoger dan verwacht mocht worden. Het belangrijkste in deze gunstige gang van zaken was de verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds, die van 35,94 op 38,30 per inwoner kwam. Daarbij kwam dat de bevolking snel Ier groeide dan verwacht werd. Onder de inkomsten zijn verschillende posten die belangrijk gunstiger uitvie len dan bij de begroting verwacht werd. Zo bedroeg de bijdrage van het rijk in de kosten voor de politie 59700,meer dan geraamd was. De inkomsten voor de B.B. waren 29030,hoger. Diversen inkomsten openbare veiligheid 8100,hoger. De bijdrage van het rijk ingevolge ar tikel 56 van de woningwet bracht de gemeente bijna 29.000 gulden meer op dan bij de begroting verwacht werd. De bijdragen van andere gemeenten voor bijzonder v.g.l.o. lagen bijna 11.000 gulden hoger. In totaal werd 470.160,meer ontvangen dan ge raamd was. Verschillende inkomsten lagen echter lager dan de begroting aangaf. Zo was de rijkssubsidie sociale voorzieningen ruim 54.000,lager dan verwacht was en alle posten bij een leverden ƒ110.190,minder op dan bij de begroting geraamd werd. Vele posten onder de uitgaven lagen hoger dan de begroting aangaf en in totaal was dit 479.900,Het ver schil van de begroting en de uitgaven die lager waren dan geraamd was, be droeg 241.790,Aan jaarwedden voor burgemeester, wethouders, secre taris, ontvanger en secretariepersoneel werd 34.800,meer uitgegeven dan de begroting aangaf. De kosten van de po litie lagen 50.900,hoger, zodat de grotere inkomsten dit goed maakten. De bijdragen aan de rijkshogere burger scholen lagen echter weer 17.700, lager dan de raming, de sociale voor zieningsregelingen 35.500,lager, de rente van kasgelden 23.950,lager en de onvoorziene uitgaven waren 95.300,lager dan geraamd was. Het onderhoud van straten en wegen kostte 21.100.meer dan verwacht was en zelfs de viering van het bevrij dingsfeest kostte meer dan bij de begro ting aangenomen was, want de kosten lagen 15.000,hoger dan de raming. Begrijpelijk, want het was de tiende viering van het bevrijdingsfeest. KLEUTERSCHOOL DUINWEG. De school voor kleuters aan de Duinweg zou verbeterd worden voor 12830, maar de begrotingswijziging die hier voor nodig was werd door de gede puteerde staten niet goedgekeurd. Door B. en W. is geprobeerd bij de be langhebbende ouders een lening te sluiten hetgeen mislukte. Ook van an dere zijde kon geen geld geleend wor den. Er is nu vastgesteld, dat voor de meest urgente verbeteringen 7065, nodig is, waarvan voor 1100,aan dak en waterleiding door het school bestuur zou worden verricht. De res terende 6000 gulden zal nu door de gemeente uit de gewone dienst worden voldaan. VERLENGING ONTRUIMINGSTERMIJN. Opnieuw zullen van een vijftal onbe woonbaar verklaarde woningen de ont ruimingstermijnen verlengd worden om dat voor de bewoner- geen andere hui zen gevonden zijn. let betreft wonin gen aan de Hartweg, de Nieuwstraat, de Korte Brink weg en de Verlengde Kolonieweg. SUBSIDIE MEDISCjl OPVOEDKUNDIGE BUREAUX. Door de beide opvoedkundige bureaux te Amersfoort word - -subsidie gevraagd in de kosten van onderzoek van kinde ren, woonachtig te Soest. Deze bureaux geven adviezen en behandelen eventu ele moeilijk opvoedbare kinderen. Er zijn declaraties ingediend voor 18 geval len van 90,en B. en W. adviseren de raad 1620,beschikbaar te stellen. N.V.E.V. De Ned. Vrouwen Electr. Vereniging zal woensdagavond 18 december, te 2 uur, in het Gebouw van Chr. Belangen, te Baarn, een kerstviering houden. Mevr. M. Backer-Breed te Schagen zal deze middag verzorgen. In een solo-toneel zal deze begaafde declamatrice het toneelstuk „De Klok kengieter" van Antoon Coolen uitbeel den. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Zaanland", 16 dec. Argentiniës.s. „Libertad", 21 dec. Australië via Engeland, 21 dec. Brazilië m.s. „Zaanland", 16 dec. Braziliës.s. „Liberstad", 21 dec. Canada m.s. „Pr. Willem v. Oranje", JpË 21 dec. Chilivia New York, 19 dec. Indonesië s.s. „Teiresias", 18 dec. Ned. Antillen m.s. „Oranje Nassau", 17 dec. N. Zeeland via Engeland, 21 dec. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Edinburgh Castle", 21 dec. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag B.D.C. A-Baarn B te 3 uur. Meervogels a-B.D.C. a te 3 uur. R.K.B.V.V. a-B.D.C. b te 3 uur. S.E.C. A-Bloemenkwartier A te 3 uur. Welpen C.J.V.V. 1-S.E.C. 1 te 2.30 uur. S.E.C. 2-H.V.C. 4 te 2.45 uur. Zondag Gooise Boys 1-B.D.C. 1 te 2.30 uur. Hilversum 5-B.D.C. 2 te 12 uur. B.D.C. 3-D.O.S.V. 2 te 2.30 uur. B.D.C. 4-Gooise Boys 4 te 12 uur. D.W.S.M. A-B.D.C. A te 12 uur. Quick 2-S.E.C. 3 te 2 uur. Veenendaal 3-S.E.C. 3 te 2 uur. S.E.C. 4-E.M.M. 4 te 2 uur. S.E.C. 1 is zondag vrij met toestemming van de bond, omdat zaterdagavond een feestavond in Eemland gehouden wordt, waarbij de Philips toneelvereni ging het stuk „Het. spook van Canter- ville" opvoert. Hockey. Zaterdag Meisjes Soest A-Kampong A te 2.30 u. (Birkstraat). Soest B-S.C.H.C. C te 3.15 u. (Birkstr). Jongens Soest A-Kampong B te 2.15 u. (Birkstraat). Amersfoort C-Soest B te 2.15 uur. Kampong C-Soest C te 3 uur. Kampong D-Soest E, tijd onbekend. S.C.H.C. E-Soest D, tijd onbekend. Zondag Dames Soest 1-Voordaan 2 te 12 uur. (Schrikslaan). Schaerweide 2-Soest 2 te 12 uur. Soest 3-Laren 3 te 11 uur (Schriksl). Heren Kameleon 5-Soest 1 te 12.30 u. Soest 2-Kampong 6 te 2 uur (Schriksl.). S.C.H.C. 8-Soest 3 te 11 uur. Korfbal. Zondag a.s. wordt in de provincie Utrecht geen veldkorfbal gespeeld. Door K.V.S. wordt daarom met drie ploegen deelgenomen aan het micro-korfbal- tournooi, dat in de jaarbeurshallen te Utrecht door de bond georganiseerd wordt. De wedstrijden vangen om 10 uur aan. Dit micro-korfbal is aangepast voor zaalsport. Het normale veldkorfbal be staat uit drie vakken, aanvals- midden- en verdedigingsvak. Het micro korfbal heeft slechts 2 vakken, het aan vals- en het verdedigingsvak. Het vergt veel van het uithoudingsvermogen, zo dat slechts 2 x 15 minuten gespeeld wordt inplaats van 2 x 45 minuten, zo als bij korfbal op het veld. KERSTCONCERT. Voor de derde maal in successie heb ben plaatselijke koren plannen uitge werkt om een avond te geven, die geheel gewijd zal zijn aan zang van kerstliederen. Bovendien blijven de dirigenten der verschillende koren, in hun kwaliteit van organist bij diverse plaatselijke kerken, niet achter en zullen zij, elk op eigen wijze, orgelspel ten gehore brengen, afgestemd op het kerstgebeu ren. Deze verheugende continuïteit in sa menwerking op cultureel gebied heeft ook haar weerklank gevonden bij het gemeentebestuur, dat welwillend de no dige faciliteiten gaf om dergelijke ma nifestaties ook financiëel mogelijk te maken. Gezien de grote toeloop in de twee vorige jaren, wordt ook dit jaar weer op een grote schare belangstellenden ge rekend en een geheel gevulde kerk ver wacht. Zoals in een advertentie in dit num mer aangekondigd, wordt het kerstcon cert gegeven op woensdag 18 december in de Julianakerk aan de Julianalaan. BIJDRAGEN ONDERWIJS. B. en W. stellen de raad voor, voor 1958, voor het onderwijs, de navolgen de bedragen per leerling vast te stellen. Openbare lagere school 44,42, ulo 54,39, v.g.l.o. ƒ58,—. Voor handenarbeid komt 3,bij deze bedragen, voor handwerken 4,en voor huishoudkunde 6, Voor de Soester leerlingen van het Van Arkelinstituut wordt 70,over 1958 per leerling vastgesteld, voor de school van Zonnegloren 55.en voor het koloniehuis Hemalie te Soesterberg 50,—. SJORS IN SOEST. Zondagmiddag arriveren in levende lijve Sjors, de koning der kwajongens en Sjimmie, het bruine grappige kerel tje met zijn gouden jongenshartje, in zaal Eemland, met hun daverende avon turen „Handige Jongens". Sjors en Sjimmie zijn twee namen waar voor ieder jongens- en meisjeshart snel ler gaat kloppen en geen wonder. Hun avonturen werken altijd verfrissend en buitengewoon geestig en spectaculair is deze avonturenreeks. AFRASTERING. De Don Bosco-groep heeft de gemeente om een afrastering gevraagd rond het terrein tussen de Bosstraat en de spoor lijn Utrecht-Baarn, dat zij gehuurd heeft. De kosten hiervan zullen onge veer 840,bedragen en dit is niet verantwoord bij de huidige lage huur, die slechts 5,per jaar bedraagt. Nu gebleken is, dat de Don Bosco-groep te goeder trouw meer terrein in gebruik had dan door de gemeente verhuurd werd, zal de huurprijs op 10,per jaar gebracht worden. De gemeente zal tot een bedrag van 50,palen en draad beschikbaar stellen voor de af rastering, die door de padvinders aan gebracht zal worden. BESTUUR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. De heren J. J. v. d. Brakel en B. v. d. Feyst treden periodiek af als leden van het bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon. B. en W. bevelen de volgende personen aan om in deze vakatures te voorzien J. J. v. d. Brakel, mevr. Th. S. van de Broek-Niesten, B. v. d. Feyst en J. G. van Kleef. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlage van F. L. M. Focquin om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een automa tische stookinrichting met een onder grondse tank van 2000 liter voor petro leum, op/in het perceel Eikenlaan 23, Toen ik deze week midden op de Soester Engweg met een gemoerde schokbreker bleef staan en een nijver ploegende boer mij, als mosterd na de maaltijd, vertelde, dat ik beter de hoofdweg had kunnen nemen, heb ik, niettegenstaande de pestilente bui waar in ik verkeerde, toch nog een prettige middag gehad. Ineens stond ik door die panne met mijn gedachten ergens in de goenoeng in de oosthoek van het vroeger zo vreedzame Java. We moesten ergens heen, waren op binnenwegen verzeild geraakt en stonden ineens voor een nog al bandjirrende kali met een niet solide uitziende brug. Voor de oprit van de brug een bordje waarop de een of andere gedienstige hand had geschreven „gebruik van deze brug geschiedt voor eigen risico". Nam je die risico niet, dan kostte om rijden in die dagen minstens een halve dag. Dus er overheen. Omdat ondergetekende de jongste was mocht ik, na alle tassen etc. in veilig heid te hebben gebracht, de Ford met voetversnelling naar de overkant rij den. Midden op de brug zakte een der ach terwielen door het bamboe wegdek. Ik mag u nog wel vertellen dat ik ge weldig schrok, maar erger vond ik, dat aan de overkant het Gezag in de vorm van een controleur B.B. zich een breuk stond te lachen. Nog erger was feitelijk, dat hij later bekende even eerder aan de overzijde te zijn gekomen dan wij, maar toch wil de zien hoe het afliep. Wat het tijdverlies betrof hadden we beter kunnen omrijden, ook al omdat de behouden overtocht werd gevierd. Bovendien moesten wij het dessahoofd 30 cent betalen voor een nieuwe bam boe, die er'natuurlijk nooit in kwam. Wat dit nu allemaal met onze Eng te maken heeft Ach wanneer u het zo stelt, niets. Ik vraag me alleen maar af, of ons gemeentebestuur bij de en tree van de Soester Engweg ook niet bordjes kan plaatsen, dat rijden, onver schillig met welk voertuig, op eigen risico en buiten de verantwoordelijk heid der gemeente(kas) geschiedt, want het is daar tussen het kerkhof en Tal- malaan wel erg en zelfs met geen be stedingsbeperking meer goed te praten. Met het „overschot", dat we blijken te hebben op de begroting 1955, kunnen er best een paar vrachten puin op over schieten om de Engweg weer een beetje begaanbaar te maken. H. OEKMAN. kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3091. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zal op dinsdag 31 dec. a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 13 december 1957. GEMEENTEREKENING 1955. Burgemeester en wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare kennis, dat de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente en de reke ningen van het bedrijf gemeentewer ken, het gasbedrijf, het openbaar slacht huis en het wegenfonds over het jaar 1955 heden a^n de gemeenteraad zijn aangeboden en vanaf heden tot en met 24 december 1957 ter secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, 11 december 1957. De burgemeester van de gemeente Soest brengt ter algemene kennis, dat alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1958 zijn verzonden en dat de in 1938 geboren mannelijke personen, die in een der Nederlandse bevolkings registers zijn opgenomen of daarin op genomen hadden moeten worden, en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich vóór 1 januari e.k. ter gemeentesecretarie moe ten aanmelden.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1