CEYLON Het tweede paradijs Grote zuigkracht Rentespaarbrieven. Snuif en wrijf Fa. Van de Wijngaari C. DE RADIO JONGH TELEVISIE DE RESTAURATIE VAN DE OUDE KERK. SOEST. Kapsalon W. A. BUTZELAAR TWEEDE BLAD Af Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met In ongeveer dertig uur brengt een vliegtuig u van Amsterdam naar Co lombo, de hoofdstad van Ceylon, het tropische sprookjeseiland in het kris talheldere water van de Golf van Bengalen. Ceylon is echter niet alleen maar meer een sprookjeseiland. Sinds En geland Brits Indië zelfstandigheid verleende, is Ceylon een belangrijk .steunpunt van Engeland geworden. Na de laatste regeringswisseling in het afgelopen jaar is echter aan En geland meegedeeld, dat Ceylon geen dienst meer wil doen als vlootbasis. Er zijn langdurige onderhandelingen geweest met het gevolg dat overeen stemming is bereikt. Ceylon heeft talrijke politieke partijen, Deze tempel is een voorbeeld van de prachtige architectuur op Ceylon. Zeshonderd voet hoog is dit graniet- blok. Een van de vroegere heersers over Ceylon liet hierop een paleis bouwen. Ceylon heeft niet slechts één natuur lijke goede haven. Van groot belang is deze haven niet, want hij ligt eigen lijk te ver van de grote scheepvaart routes. Tricomalee heet deze haven stad en zij was het twistpunt van de laatste tijd tussen de Engelse en de Ceylonse regeringen. De geschiedenis van Ceylon reikt tot ver in het verleden. In het zuiden bevindt zich een berg, die naar Adam is genoemd. Deze berg wordt door de Mohammedanen als heilig beschouwd. In een der vele sagen heet het, dat Adam en Eva, nadat zij uit het para dijs waren verdreven, naar Ceylon gingen. Daarom wordt het land dan ook door zijn bewoners het tweede paradijs genoemd. Volgens de geschiedenis moet het land voor het eerst zijn bewoond door Sing- galezen, die in de elfde eeuw werden verdreven door de Tamils, die uit het zuiden van India stammen. Zij ver dreven de Singalezen naar de bergen doch verloren later hun macht en in vloed. De eerste Europeanen, die in Ceylon voet aan wal zetten, waren de Portu gezen. Zij noemde het eiland Ceilao. De Hollanders verjoegen echter de Portugezen en gaven het eiland de naam van Ceylon. Tijdens de Napo leontische oorlog werd het eiland door de Britten geannexeerd en zij stelden het onder beheer van Brits Indië. Deze trap vormt de toegang tot een der der vele kloosters. die elkaar nogal eens in de haren zitten. Dit jaar kwam het tot open lijke onlusten, waarbij doden en gewon den vielen. Het eiland Ceylon is ongeveer drie vierde maal zo groot als Ierland. Het is een bergachtig land, dat ongeveer 95 kilometer van India verwijderd ligt. In het noorden bevindt zich een grote vlakte, die tot aan het midden reikt. Verder zuidwaarts stijgt het land tot een hoogvlakte, waarop veel thee plantages voorkomen. Dit deel van het eiland wordt doorkruist door een bergketen, waarvan de hoogste top pen tot 2500 meter boven de zeespie gel liggen. In tegenstelling tot andere Britse ko-1 lonien heeft Ceylon niet voor zijn on- afhankelijkheid behoeven te vechten. I Sinds 1948 is het een zelfstandige staat van het Britse Gemeenebest. De theeplantages vormen de voor naamste bron van inkomen van Ceylon. Dag aan dag rolt een enorme keten van wagens met thee vap de plantages naar de havenstad. Deze' haven zou, zonder thee, slechts een troosteloze aanblik geven. Nu echter is het een en al ac tiviteit. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 - SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise KONINGINNELAAN 74 - SOESTDXJK TELEFOON 3467 Een theeplukster aan het werk. Omstreeks 1350 werd de Oude Kerk gebouwd en ruim 600 jaar later is men begonnen met een nieuwe restau ratie, die woensdag een mijlpaal be reikte toen de kerk onder de kap kwam. In dit geval betekende het dat alleen de kapspanten aangebracht waren, want het dak is er nog niet op. Dr Berghauser Pont, president van de kerkvoogdij, kerkeraadsleden en ge meenteleden, de architecten ir A. J. v. d. Steur en G. H. Kleinhout uit Amster dam en vele anderen waren bij de kleine plechtigheid aanwezig. Dr Berghauser Pont verwelkomde de belangstellenden in wat hij de ruïne noemde, die na de algehele restauratie weer een fraai kerkgebouw zal zijn. Ir. v. d. Steur noemde het aanbrengen van de dakspanten een mijlpaal in de geschiedenis van de restauratie van de kerk, zoals het onder de kap komen een mijlpaal bij iedere bouw is. Dr Berghauser Pont hees hierna de vlag op het bouwwerk en hij sprak zijn vreugde uit over het verrichten van deze daad, omdat het ging om de restauratie van een kerk, die al vele eeuwen oud is. Er zullen nog vele pro blemen op te lossen zijn voor de res tauratie geheel voltooid zal zijn. Een er van is het verwarmingsprobleem, dat opgelost zal moeten worden met behulp van gemeenteled^ ^Op deze vreugde volle dag, waarop de vlag op het bouwwerk gehesen werd, mocht men zich echter niet met problemen bezig houden. Dat was van later zorg. Dr Berghauser Pont dankte de ar chitecten, de heren v. d. Steur en Kleinhout, de aannemer, de heer Huur man uit Delft, en het personeel dat de restauratie uitvoert. Het is niet gepast in een kerkgebouw het gebruikelijke „pannebier" te schenken, zodat de ar beiders in klinkende munt getracteerd werden. De heer N. H. Westra, opzichter bij de restauratie, verzekerde de heer Berghauser Pont, dat het werk uitste kend verloopt en dat er een mooi kerk gebouw zal staan als de restauratie achter de rug is. Met kerstmis van het volgend jaar zal de kerk gebruikt kun nen worden. Als het dak op de kerk ligt wordt er een tongewelf onder het spitse dak aangebracht. Dit gewelf is van hout en heeft ongeveer de vorm van een klaverblad van drie. Door deze verandering zal het binnenste van de kerk drie meter hoger zijn dan toen het oude plafond er nog inzat. Er ko men nieuwe houten ramen en Maarten Mooy, de Amersfoortse beeldhouwer, zal op gelijke afstanden in de muur plaat, die de afscheiding van de muren en het dak vormt, een roos aanbrengen als versiering. De muren worden opnieuw gepleisterd. Nu echter niet in een witte gipskleur, maar in een kalkkleur. Het strand van Ceylon geeft overal een sprookjesachtige aanblik. GEARRESTEERD. In Alkmaar werd een Soester inwoner gearresteerd, omdat hij nog twee maan de celstraf te goed had wegens het mis bruik maken van sterke drank, waar na een auto op weinig zekere wijze be stuurd werd, zodat een flinke straf het gevolg was. VOORWEDSTRIJDEN EERSTE KLASSE LIBRE. Acht eerste-klasse-librespelers zullen in Baarn biljarten om de titel, maar eerst worden er in De Viersprong te Soest, Centraal te Soestdijk en St. Joris te Amersfoort voorwedstrijden gehouden, die op 23 december beginnen. Uit Soest nemen K. van Ewijck en R. Voskuilen jr. deel. De competitiestanden zijn als volgt Eerste klasse 1. Vriendenschaar 1. 2. Vergulde Wagen 1. 3. Leusderkwartier 3. 4. Ruimzicht 1. 5. O.D.L. 2. 6. Nieuwe Viersprong 2. 7. Zomerlust 1. 8. Princes- se 1. Tweede klasse A 1. K.W.S. 1. 2. Schouw 1. 3. D.O.S. 1. 4. Sportlust 1. 5. V.V.V. 2. 6. Zonneheuvel 1. 7. Zo merlust 2. Tweede klasse B 1. O.D.L. 3. 2. Ons Genoegen 2. 3. Vergulde Wagen 2. 4. Centraal 1. 5. Theomien 1. 6. Zonne heuvel 2. 7. Leusderkwartier 4. Derde klasse A 1. Poedel 2. 2. Soester- kwartier 2. 3. Oranjeboom 1. 4. Theo mien 2. 5. Viersprong 3. 6. O.D.L. 4. 7. V.V.V. 3. Derde klasse B 1. Poedel 3. 2. Schouw 2. 3. Ruimzicht 2. 4. D.O.S. 2. 5. Vrien denschaar 2. 6. Soesterkwartier 3. 7. Sportlust 2. Vierde klasse1. Ons Genoegen 3. 2. Centraal 2. 4. K.W.S. 2. 5. O.D.L. 5. 6. Zonneheuvel 3. 7. V.V.V. 4. 8. Prices- se 2. Vijfde klasse 1. Zomerlust 4. 2. Schouw 3. 3. V.V.V. 5. 4. Poedel 4. 5. Leusder kwartier 5. 6. Princesse 3. 7. K.W.S. 3. 8. Theomien 3. GOUDVINKEN VRIJ. Een Soestenaar had twee goudvinken in een kooi, maar nu niet meer, want de politie gaf opdracht de kleine vlie gers vrij te laten, omdat ze door de vogelwet beschermd zijn en niet in een kooi mogen zitten. BILJARTUITSLAGEN. Eerste klasse O.D.L. 2-Nieuwe Viersprong 2 4-2. Tweede klasse V.V.V. 2-Zonneheuveï 1 4-2. Sportlust 1-Schouw 1 4-2. Zomerlust 1-K.W.S. 1 2-4. Zonneheuvel 2-Centraal 1 4-2. Derde klasse Nieuwe Viersprong 3-Soesterkw. 2 2-6. Sportlust 2-Schouw 2 0-8. Vierde klasse Ons Genoegen 3-Zonneheuvel 3 6-2. Princesse 2-Centraal 2 2-6. Zomerlust 3-K.W.S. 2 8-0. Vijfde klasse K.W.S. 3-Schouw 3 2-6. PECIOOI de STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 In meer dan één financiële beschou wing is er in de laatste tijd op gewezen, dat de spaarbanken een minder gun stige toekomst tegemoet gaan. Dit wordt nadrukkelijk bevestigd door de tweede nationale woningbouwlening, die inmid dels zee heeft gekozen voor een drie maandse reis tot 1 maart 1958, waarin de Bank voor Nederlandse Gemeenten hoopt dat zij met rijke buit in haar haven zal zijn teruggekeerd. De genoemde lening zal alle geldzeën afvissen. Om te beginnen de geldocea- nen, waarvoor de rentespaarbrieven van 500,bestemd zijn. In de grote me ren hoopt men een massa biljetten van 100,in spaarbrieven om te zetten, terwijl op geldrivieren en -kanalen naar bedragen van 25,wordt ge vist. Zelfs spaarders van 5,per week of een rijksdaalder kunnen hun inko mens-overschotten laten weghengelen wanneer ze aan de postkantoren bouw- zegels van 5,kopen om deze op bouwspaarkaarten geplakt in veelvou den van 25,voor 1 maart a.s. in rentespaarbrieven om te wisselen. Winst tot 100 °/o. Er is bekend gemaakt, dat men op 1 september 1962 de stukken met 25 °/o winst kan inleveren. Wil men zijn geld tot 3 januari 1966 afstaan, dan ontvangt men anderhalf maal de aanschaffings waarde terug. De bank is gerechtigd op 1 maart 1968 het geld terug te geven, waarbij dan 75 °/o meer teruggegeven wordt dan ontvangen is. Men kan ook nog wach ten tot 2 januari 1971, waarbij honderd procent „winst" wordt gemaakt. In het laatste geval maakt men een rente van 6 °/o over de hoofdsom en 4 °/o over de tussenrenten, zodat per saldo een interest van 5,5 °/o wordt gemaakt. Le vert men na 8 jaar zijn brieven in dan ontvangt men 5,2 rente, terwijl na vier jaar en 8 maanden nog ongeveer 5 °/o van het geld wordt gemaakt. Men moet hierbij goed bedenken, dat de rente niet van jaar tot jaar wordt bijgeschreven, maar dat zij tot uitdruk king komt in de waarde van de spaar- brief. Rente en hoofdsom zijn dus on scheidbaar aan elkaar verbonden. VAN DE „SOESTER COURANT" AAN VRIJDAG 13 DECEMBER 1957. De fiscale gevolgen. De fiscus rekent de rente pas tot het inkomen wanneer de spaarbrief wordt afgelost of verkocht. Indien het voor de berekening van het belastingper centage voordeliger is, kan men toe passing vragen van het biezondere ta rief krachtens art. 48 van het besluit I.B. Dit tarief bedraagt 20-40 °/o van de opbrengst. Het heeft alleen zin een beroep op deze regeling te doen wanneer men over de laatste 600,van zijn inkomen reeds meer dan 20 °/o betaalt en der halve profiteren van deze regeling al leen de hogere inkomengenieters. On der deze groep zijn echer de meesten die kunnen sparen en die zich de luxe kunnen veroorloven een aantal jaren op de terugkomst van het geld te wachten. Het zijn de beste klanten van de Bank voor Ned. Gemeenten en het is te verwachten, dat in deze kringen de meeste spaarbrieven worden ver kocht. Hoevelen zijn er niet onder de beter gesitueerden, die van hun inkomen spa ren willen om daarvan in de oude dag, wanneer men veel minder verdient, de vruchten te kunnen plukken. Grote zuigkracht. De spaarders voor de oude dag worden wel heel zwaar aan de jas getrokken, omdat ze tevens de belastingbetaling over met de spaarbrieven verworven rente tot een later tijdstip kunnen uit stellen. En op dit tijdstip zal hun in komen lager zijn dan op het moment van de aankoop der spaarbrieven. De kopers van een enkele spaarbrief kun nen de rente alleen belastingvrij ge nieten wanneer hun inkomen lager is dan 6900,Immers, indien men in dienstbetrekking is en minder dan 6900,verdient, mag men 200, inkomen hebben als bijverdienste zon der dat men voor een aanslag I.B. naast de loonbelasting in aanmerking komt. Beziet men nu eens het gehele neder- landse jaarpatroon tegen de achter grond van de nieuwe nationale lening dan komt men tot opmerkelijke conclu sies. In de eerste plaats wordt al het beschikbare spaargeld in handen van de institutionele beleggers als levens verzekeringsmaatschappijen, pensioen fondsen etc., via deze lening naar de woningbouw door de overheid getrok ken. Dat impliceert een enorme schade aan kapitaal voor particuliere woning bouw. Vervolgens worden er grote sommen aan spaarbrieven besteed, die voorheen via de spaarbanken hun weg naar de kapitaalmarkt vonden. Nog sterkerhet geld wordt aan de spaarbanken onttrokken en deze insti tuten worden met een rente van rond 3 °/o in de hoek gezet, althans voor be dragen voor een langere termijn dan vier jaar en acht maanden uitgezet, die de som van 25.te boven gaan. Ernstige nadelen. Voor zover er een verschuiving van spaargeld naar de woningbouwlening plaats vindt, kan deze laatste geen suc ces worden genoemd. Het gaat immers om extra besparingen, die de consump tie moeten beperken. Deze beperking vindt slechts plaats vor zover er sprake zal zijn van nieuw uitstel van verte ringen, terwijl voor het bedrag aan ren te voor de lening pas over vijf jaar op tafel komt. Over het algemeen geno men zal het spaarbrievensysteem voor- Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. lopig enigszins deflatoir werken en dit is een belangrijk winstpunt. Het bedrijfsleven tenslotte ziet zich voor ernstige moeilijkheden geplaatst. In de nabije toekomst zal het immers slechts geld kunnen aantrekken wanneer een rente van tenmiste 6 wordt gebo den. De dividend-verwachtingen moe ten wel zeer gunstig zijn, wil men aan delen ter markt kunnen brengen. Dit zal de investeringslust ernstig schaden, zodat de industrie van kapitaalgoede ren geen rooskleurige toekomst op korte termijn heeft. De reeds merkbare toeneming van de werkloosheid zal zich in menige be drijfstak voortzetten, terwijl wij met bezorgdheid moeten spreken over de kansen tot modernisering en verdere rationalisatie van onze industrie. Dit moet nadelige gevolgen hebben voor onze export en de hoogte van de kost prijs der nederlandse producten. Op de drempel van de Euromarkt wordt de ademhaling van ons industrieel appa raat bemoeilijkt. De ongunstige gevol gen van een goedkoop-geld-politiek van tien jaren beginnen zich aan de opper vlakte van de maatschappij te open baren.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5