PANG CumcdeCoco^ KRUISWOORDRAADSEL ^UIJJÜ.ÜIJJÜULUJL».ILOJXUJXL9JJULI).UJIJ.ll-UJ>JUUUJÜ.t.<>JJ.8.LL»JLOJJJ.il.a,a.«.iüL»JJJ.8J.».8JÜLI)JJJ.»,».(LiL8.(IJ DO H SUUUJ.II.U 9 U li.ll.MJUUUJULUjig Hebt u de nieuwe RANG al geproefd 2frrrmTmTmTnTrrrrrrrnTrmTrmTmxrrmrnT»TmrmTgroTmrnTrrmi rs'c^Tö'miTaTrrrmrr^xrrinrrirrfrm^ Soest voor 30 jaar. KRING „OUD SOEST". SOEST. 1 J VRAGENDIENST. Angst voor iedere hap eten met dat znnrbranden in 't verschiet. een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. We mogen dan niet in een verrukke lijke tijd leven, dertig jaar geleden was het ook niet alles, vooral wanneer je veenarbeider was, want in die gulden tijd, toen ons land over de gehele we reld als rijk bekend stond, hadden deze mensen nauwelijks te eten, zodat zelfs in de Soester Courant een noodkreet om hulp werd geplaatst. De regering was zo vriendelijk geweest de toch al minimale steun te verlagen en par ticulieren moesten het maar opknap pen. Er werden met kerstmis pakketten met levensmiddelen, kleding en schoe nen gezonden en overal ontstonden co- mité's om de arme drentenaren te hel pen. Over de goede oude tijd gespro ken Er werd dertig jaar geleden ook be zuinigd bij de gemeente al noemde men het toen geen bestedingsbeper king. Er moest echter nodig een wals komen voor het aanleggen van wegen en die kwam er ook. Het logge ding kostte 8000,en voor de beslissing over dit bedrag gevallen was werd eerst 5000,uitgegeven voor het huren van een wals. Over zuinigheid gesproken. Op vrijdag nam de raad de beslissing dat de wals aangeschaft zou worden. Hij moest in Duitsland besteld worden, maar zondag was hij al gearriveerd. Dat er iets niet in de haak was be greep men wel, maar niemand schijnt er ooit precies achter gekomen te zijn wat dat nu wel was. In de bouwvakken was 30 jaar ge leden de hoogconjunctuur eveneens over, want 24 metselaars hadden geen werk en 20 van hun trouwe helpers, de opperlieden, zaten bij moeder de vrouw en mopperden op de vorstelijke steunbedragen die uitgekeerd werden. Van de grondwerkers hadden er 25 geen werk en van de losse arbeiders 23. Tegenwoordig kondigt men niet meer op rijm in een grote advertentie aan dat men de zaak heeft overgedaan. Dat gebeurde 30 jaar geleden nog wel eensde nieuwe winkelier zette dan zijn gedicht onder de poezie van zijn voorganger. „Door deze wil Ik er toe overgaan, om u te melden dat ik de zaak heb overgedaan." Fraai is het niet, maar vooruit, verge leken bij de volgende wartaal is het schoon „Gedurende mijn verblijf hier ter stede, deel ik mijn geachte clëntele mede, dat het vertrouwen aan mij gegeven, mij steeds zal verheugen mijn verdere leven." De opvolger kwam al net zo keurig uit de bus „Ik hoop steeds te leveren het beste wat eris, wat in deze tijd van knoeien zeer moeilijk is." Dat is wel de manier om klanten te winnen. De noodkreet om wijkverpleegsters in de courant van 30 jaar geleden be gon zo f „Gij kraamvrouwen en moe ders in Soest, gij allen hebt wel onder vonden wat het is om de eerste tien dagen na de geboorte van uw kind zonder hulp in de huishouding te zijn. En had gij 't wel eens kunnen betalen, dan bedanken de bakers om in uw tal rijke gezin dienst te doen. Konden er een stuk of wat naar een Fröbelschool gestuurd worden dan zou het misschien beter gaan. Een juffrouw werd geverbaliseerd voor een overtreding, die juffrouwen weinig begaanze verkocht een var ken, dat aan de pest gestorven was. Een andere juffrouw verkocht een nuchter kalf, dat wel dood maar niet gekeurd was en ze ging eveneens op de bon. „Onze hoofd-eau de cologne houdt uw hoofd vrij van levend hoofdonrein en de jeuk veroorzakende schin. Het gebruik van de fijne kam wordt over bodig", adverteerde een winkelier, die verwachtte, dat half Soest dat wonder- water zou komen halen en daarmee bekennen dat ze pietjes hadden. Wat schin is weet ik niet, maar veel fraais zal het ook wel niet zijn. En meneer Leeuwe kreeg ook al dichtkrampen en het volgende schoons durfde hij nog te ondertekenen ook Lente leven, lente liefde, Ach hoe gaarne hebben w'u, Komt in ons, in ons allen, houdt ons staand' om niet te vallen, Komt in ons, ook nu, ook nu. Een partij sigaretten werd bij grote of kleine hoeveelheden te koop aange boden voor twee gulden per 1000 stuks en „mans- en vrouwenklompen" kostte 40 ct. per paar. Meneer H. had pech toen stroppen van jongens zijn eenden opjoegen. Hij zag het, maakte zich kwaad en rende naar buiten. Dat deed hij wat woest, waardoor hij met zijn arm door een glazen deur viel. Enige pezen werden doorgesneden, zodat hij direct naar het ziekenhuis in Amersfoort gebracht moest worden. Hij had veel bloed ver loren en zijn toestand was ernstig. 1 verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Z.Z. 20E, Soest. Aan dit zelfde adres kunnen ook zij, die sympathiek staan tegenover streven en werk van deze in stilte voor de gemeenschap werken de Kring (welk werk hoe kan het anders ook geld kost) en dit willen steunen, als donateur hun bijdrage stu ren of bezorgen (hoogte naar keuze). Sinds ongeveer een jaar bestaat en werkt in Soest de Kring „Oud Soest". Deze Kring heeft zich tot doel gesteld het bestuderen van en het verzamelen van materiaal over de historie en de heemkunde van onze woonplaats en bij te dragen tot het wekken van belang stelling voor deze beide onder de Soes- tenaren, in verband waarmee zij ook, wanneer dit nodig mocht blijken, de pu blieke aandacht wil vestigen op drei gende aantasting of verdwijning van be langrijke historische schoonheden en dingen (bouwwerken enz.) in ons dorp. De Kring „Oud Soest" is een besloten werk-gemeenschap. Leden zijn alleen zulke personen, die zelf op enigerlei wij ze actief werkzaam zijn op het gebied van de geschiedenis en de heemkunde (volkskunde) van Soest navorsing der dorpshistorie, onderzoek van oude Soes ter geslachten, dialect, oude gebruiken, boeren dansen, verhalen en overleve ringen, veldnamen en dergelijken. Als eerste gemeenschappelijk werkob- ject heeft de Kring aangepakt het ver zamelen en op kaart vastleggen van de vele oude namen van veldstukken, boer derijen, bossen, wegen en waterlopen in onze gemeente, een werk dat ja ren vergen zal, mar dat zeer urgent is, omdat hoe langer hoe meer oude cultuur- en woeste gronden onder de zich uitbreidende bebouwing verdwij nen. Dit werk geschied in samenwer king met de Werkgroep voor de Heem kennis van Eemland (onderdeel van de Oudheidkundige Vereniging „Flehi- te"), welke een onderzoek van de zgn. toponiemen van heel Eemland op touw heeft gezet. Als tweede taak heeft de Kring „Oud Soest" zich nu voorgesteld de samen stelling van een kartotheek met de per sonalia van all epersonen, die vóór 1811 (de invoering van de burgelijke stand) in Soest geleefd hebben, voor zover hun namen op enigerlei wijze in oude archiefboeken bewaard gebleven zijn. Op deze wijze wil de Kring onze gemeente de beschikking geven over een zo compleet mogelijk „dorpsge- slachtenregister", dat met één oogop slag inlichtingen geeft over personen, families, afstamming, sociale verhou dingen enz. in het verleden. Reeds is met dit werk een bescheiden aanvang gemaakt, maar de Kring heeft nog dringend behoefte aan medewerking van enkele geïnteresseerde personen met veel vrije tijd overdag (bijv. gepensio neerden) voor het verrichten van ar- chievenwerk (her ficheren van doop-, trouw- en begraafboeken). Eventuele bereidwilligen kunnen zich aanmelden bij de secretaris van de Kring „Oud Soest", de heer E. Heupers, Kerkpad ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de zondagsdienst waargenomen door dr P. Donker, Middelwijkstraat 34, telefoon 2815 en dr H. J. Stroband, Henr. Blaek- weg 12, telefoon 2434. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. vakman vcor Uw kleding Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 Bussum - Melkweg II - tel. 9705 REMIA PROPAGANDA-AVONDEN. In restaurant Eemland zijn deze week enige middagen en avonden door de propaganda-afdeling van de Remia mar garine-fabrieken te Den Dolder gevuld met vlotte programma's voor kinderen en huisvrouwen. De kinderen kwamen in grote getalen 's middags en de huis vrouwen 's avonds. Er werden films gedraaid en de propagandaleider van de Remia fabrieken, de heer D. H. West, vertelde over de margarine. Tot besluit werd een bedrijfsfilm gedraaid. KERSTWIJDINGSDIENST. In de gereformeerde kerk aan de Julia- nalaan is woensdagavond een kerstwij- dingsavond gehouden, welke werd ge opend door Ds H. J. Lambers Heers pink. Na samenzang, gebed en schrift lezing verwelkomde ds Lambers Heers pink de aanwezigen namens het bestuur van het kerkkoor „De Roepstem", dat onder leiding van de heer G. den Broe der medewerking aan deze avond ver leende. Een bijzonder welkomstwoord gold ds J. F. Colenbrander, de spreker van deze avond. Ds^üwnnbers Heerspink wees erop, dat deze avond een tradi tie gaat worden. Zij is bestemd om aan dacht te schenken aan het gebeurde in Bethlehem en voor te bereiden op het komende kerstfeest. In het verdere programma werden door het koor geestelijke liederen en in het bijzonder kerstliederen gezongen, ter wijl ds Colenbrander uit Apeldoorn sprak over het onderwerp „Keuze of Handwijzer". BIJENHOUDERS BIJEEN. In restaurant „Zonneheuvel" kwamen de Soester bijenhouders bijeen, onder voorzitterschap van de heer Grijze, die na het openingswoord de heer J. van Aarts van het Rijksbijenteeltconsulent- schap in de gelegenheid stelde zijn com mentaar te geven bij de geluidsfilm „Bijenhouden met succes", die vertoond werd. Verschillende manieren om ho ning te winnen werden op deze wijze ter sprake gebracht. Twee kleurenfilms over Zuid-Afrika volgden hierna. SUBSIDIE WIJKVERPLEGING. De stichting Ned. Herv. Gezondheids zorg „De Wijkverpleging" heeft voor het jaar 1958 aan B. en W. een sub sidie gevraagd van 6000,en een aanvullende subsidie over 1956 van 1925,83. B. en W. geven de raad in overweging deze subsidie te verlenen en de exploitatierekening over 1956 met de begroting 1958, waaruit blijkt, dat deze subsidiebedragen verantwoord zijn, goed te keuren. Nou hebben ze weer verzuimd mij een uitnodiging te zenden. steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 W. J. Hoeveel bedraagt de grens voov het ziekenfonds voor bejaarden Antwoord Hierin kunnen worden op genomen trekkers van de algemene ouderdomswet, die geen hoger inko men hebben dan 351&,per jaar, eventueel verhoogd met een bedrag van 175,voor ieder kind, dat aan de vereisten voor medeverzekering vol doet. De premie bedraagt 0,55 per week bij een inkomen van ten hoogste ƒ2580,per jaar en 1,10 per week bij een inkomen tussen dit be drag en ƒ3518,per jaar (per persoon). Mej. H. v. d. B. Hoe verwijdert men kaarsvetvlekken uit wit linnen en ka toen Antwoord Zoveel mogelijk het kaars*- vet wegkrabben met de stompe kant van een mes b.v., daarna behandelen met tetra of wasbenzine. Ook kunt u in plaats van deze middelen een warm sopje nemen van synthetisch wasmid del, zonodig kookt u het goed uit. S. Ik heb mijn grote woning verla ten en een kleinere betrokken. Kom ik nu in aanmerking voor een premie Atwoord Een verzoek hiertoe moet u richten tot Burgemeester en Wethou ders. Dit college beslist of u voor een premie in aanmerking komt. De kans hiertoe lijkt ons niet groot, omdat u bedoeld verzoek had moeten doen vóór I u de woning verliet. B. en W. kunnen HORIZONTAAL plant wondvocht ernstig ongeluk soort visje meisjesnaam frans lidwoord klein beetje deel van het hoofd reeds jong dier betaalmiddel heilig boek der Mohammedanen leesteken seconde wiskundig figuur bevel godin boos zangnoot luchtmacht (afk.) bevel deel v.d. bijbel (afk.) zoogdier familielid frans pers. voor- naamw. scheel kern boomloze vlakte vogel filmdeel delfstof voegwoord melkklier taaie lekkernij naaml. vennootschap (Duits afk.) rivier in Oostenrijk VERTICAAL 1 schelle kreet 2 as 3 europeaaa 4 filmmaatschappij (afk.) 5 veratand 6 geneesmiddel 8 uitroep 10 nauw 12 maanstand (afk.) 14 sluiting 15 keer 16 de somma van 18 behoeftig 20 kippeneigenschap 22 elasticiteit 23 gewicht (afk.) 24 onder anderen (afk.) 25 familielid 26 kaartenverzameling 28 nare pijn 29 landbouwwerktuig 30 verlaagde toon 31 chinese maat 34 boom 35" vervoeronderneming (afk.) 39 nederland (afk.) 10 meisjesnaam 11 meisjesnaam 12 nakomelingschap 14 water in Brabant 45 voorzetsel 46 voorzetsel 48 eikenschors 49 vrucht 50 deel v.d. voet >2 voorzetsel 54 klaar 55 ruiker 56 duits lidwoord 57 ik (Lat.) 58 spoorstaaf 59 naaml. vennootschap (franse afk.) (50 deel v.h. hoofd 62 klein takje 84 vreemde munt *6 ijle stof Oplossing in het volgende nummer. nu geen invloed meer uitoefenen op toewijzing van de grote woning aan b.v. een groot gezin. K. v. d. S. Hoe kan ik een pitriet- mandje, dat geel geworden is, weer wit krijgen Antwoord Eerst met zeepsop afnemen, daarna flink afspoelen. Vervolgens nat maken met bleekoplossing van 2 delen bleekwater per liter water. Zodra het weer wit is, zolang afspoelen met schoon water, tot de chloorlucht verdwenen is. K. G. Ik heb een vloerkleed (smyrna) geknoopt en nu moet het verder afge werkt worden o.m. aan de achterkant. Welke lijm moet ik hiervoor gebruiken Antwoord Deze lijm is ongetwijfeld verkrijgbaar in de zaak waar u de wol gekocht hebt. Het is voor een niet vak man echter vrijwel ondoenlijk het kleed is er te kostbaar voor een eigengemaakt kleed goed af te werken. Het moet geschoren worden, geplakt enz. Stelt u prijs op een goed resultaat, roep dan de hulp in van een vakman. H. J. K. Stelt enige vragen over be handeling van tulpen met kunstmest en vochtige muren. Antwoord1. Het beste is de tulpen geen kunstmest te geven. Ten eerste bloeien de tulpen hoofdzakelijk uit het reservevoedsel in de bol en ten tweede moet de grond, waarin ze gepoot zijn, in goede conditie zijn, d.w.z. niet vers bemest, maar in z.g. oude kracht, dus van voorafgaande bemestingen. Zet de tulpen elk jaar op een andere plaats, dat geeft betere ontwikkeling, verse grond en minder last van ziekte. Alleen tulpen voor verwildering laat men staan en deze kan men dan in de winter wat kunstmest geven b.v. 5 a 6 kg. kor- relmest 12 x 10 x 18 per are. 2. Hei en rhodondendron zijn zeer ge voelig voor kunstmest. Gebruik deze dus liever niet en in elk geval gebruik geen kalkhoudende meststoffen. Beter is het deze planten te mesten met een mengsel van turfmolm (vochtige) en verteerde stalmest, in de verhouding 1 tot 2. Bedek de grond met zuivere turfmolm. 3. Ja, het is beter, dat er geen kunst mest op de bladen en stengels blijft liggen. Dit kan verbranding veroorza ken door het ontbreken van water uit de cellen, daar de meeste kunstmest stoffen vaak hygroscopisch zijn. Strooi de kunstmest dus liefst uit bij droog weer en zoveel mogelijk tussen de plan ten of giet ze flink in. 4. In de eerste plaats moet u de oor zaak trachten weg te nemen, b.v. lek kage aan goten of dak, slechte stenen of specie, of dat het fundament niet in zuiver zand gebouwd is. Dit losgraven, de muur schoonmaken en deze behan delen met waterglas. Stelt u zich in verbinding met een metselaar, want dit is geen lekenwerk. Rennies blossen 't vranr in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevig ste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wég pijn A. J. W. Wie is de schrijver van het boek en hoe heet 't boek, waarin voorkomt „O. het was prachtig mooi in dien vij ver", enz. Antwoord Dat is het boek „De kliene Johannes" van de schrijver F. W. van Eeden, die leefde van 1860 tot 1932. G. S. Kan een huiseigenaar voor ee* pand, waarin een badcel en closet zijn geplaatst, het vroegere watergeld verho gen Antwoord Ja zeker, hij hoeft die kos ten niet zelf te dragen. J. C, K. Betreft vraag zilveren rijks daalder 1847. Antwoord Er zijn er een paar miljoen geslagen, dus veel overwaarde is er nooit. Schrijft u eens naar de ned. ver. ,De Verzamelaar", Rijswijkseweg 534, Den Haag. K. D. Eenden hebben een knobbel om zich in te smeren, hebben kippen ook zoiets Antwoord Neen. Abonnee. Verschillende zaken voe ren het praedicaat „Hofleverancier". Hoe is de gang van zaken voor het ver krijgen van deze „titel" Antwoord Bedoeld praedicaat wordt al of niet verleend, indien men een des betreffend verzoek, met redenen om kleed, indient bij H.M. de Koningin. Het is meer een onderscheiding voor een zaak en staat derhalve niet altijd in verband met gedane leveranties.

Soester Courant | 1957 | | pagina 6