RDTER5EPT k Oud Soest. DOLCIN WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE FIJNEN DOLCIN het gezonde gebaar: DERDE BLAD SOEST. 85 VOOR ONZE DAMES. BLOEDWRAAK OP CORSICA. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 13 DECEMBER 1957. DE WAPENBORDEN IN DE OUDE KERK. H. De familie Van Westrenen neemt onder de bewaard gebleven wapenborden ver reweg de grootste plaats in; van haar zijn er maar liefst zes. Jacob Jordaen (Jorden) van Westrenen was heer van de heerlijkheid Coelhorst onder Hoogland. Hij was in 1647 gebo ren als zoon van Jordaen van Westrenen en Gerardina Reigers, welke begin van datzelfde jaar te Doesberg gehuwd wa ren. Van hem is het wapenbord, waarop staat Obiit 13 October 1711, want dat is zijn sterfdatum. Het bord toont het wapen der Van Westrenen's op gou den ondergrond drie zwarte lelies en geheel in het midden een zwarte ring. En verder staan op het bord de kwartie ren (van vaderszijde) Van Westrenen, Poeyt, Van Dam, Speulde, en (van moederszijde) Reigers, Schaap, de Ruych, Grottenhuys. Jacob Jordaen van Westrenen trouwde in 1671 met Hadewich van Meerveen. Deze Hadewich van Meerveen was de dochter van Godfried van Meerveen en Henrica van Dashorst. Zij overleed in 1706 en is evenals haar man in de Soes- ter kerk begraven. Van haar is het wapenbord, waarop de sterfdatum 4 April 1706 voorkomt en dat verder het alliantiewapen Van Wes trenen/Van Meerveen vertoont, plus haar acht kwartieren (van vaderszijde) Van Meerveen, Van Baren, Van der Burg, Hack, en (van moederszijde) Van Dashorst, Van Schadyck (de naam Scha- dyck is tegenwoordig Schaik geworden), de Beer, Van Weede. Uit deze kwartie ren blijkt, dat zij een echte Eemlandse was, want het zijn allemaal namen van oude Eemlandse geslachten. Het wapen Van Meerveen vertoont op blauwe on dergrond een zilveren roos met zes blaadjes, met gouden hart, omgeven door drie gouden zespuntige sterren. Hun vier kinderen werden ook te Soest begraven en zijn daar met wapenborden vertegenwoordigd. I. Jordaen Gerard van Westrenen, ge boren 1672, overleden 26 Maart 1751. Zijn rouwbord vermeldt voluit zijn naam en zijn kwaliteiten De Hoog Wel Ge- bore en Gestrenge Heer de jonkheer Jordaen Gerard van Westrenen, heere van Coelhorst en generaal maior van de cavallerie ten dienste van haar hoog Mooge(n) de heer(en) Staaten generaal der Vereenigde Nederlanden etc. etc. etc. Verder draagt het het wapen Van Wes trenen plus de kwartieren (van va derszijde) Van Westrenen, Reigers, Poeyt, Schaap, en (van moederszijde) Van Meer veen, Van Dashorst, Van Baaren, Van Schadyck. Jonkheer Jordaen Gerard van Westrenen was de laatste levende van de rooms-katholieke tak van het ge slacht Van Westrenen. II. Maria Cecilia van Westrenen, geb. 1677, overleden 19 December 1747. Haar rouwbord vertoont hetzelfde wapen Van Westrenen (maar dan in ruitvorm) en natuurlijk dezelfde kwartieren. III. Godart van Westrenen, luitenant der cavallerie, geboortedatum onbekend, overleden 14 Mei Mayus) 1718. Op zijn rouwbord het wapen Van Westrenen en dezelfde kwartieren. IV. Wendelina Theresia van Westrenen, geb. 1685, overleden 9 september 1728. Zelfde wapens als haar zuster Maria Cecilia. Alle vier waren zij ongehuwd en met hen is dus deze tak van het geslacht Van Westrenen uitgestorven. Verder zijn er twee rouwborden, waar op het geslacht Edmond vertegenwoor digd is. Ten eerste een alliantiewapen van de Britse geslachten Livingston en Edmond, en de kwartieren (van vaderzijde) Ed mond Berck, Chrichboun, Tack, en (van moederszijde) Van de Werve, Bronck- horst, Varnewijk, Heerjansdam. Als overlijdensdatum wordt vermeld 26 Januari 1684. Het betreft hier een doch ter (wier naam helaas onbekend is) van het echtpaar Thomas Edmond, kapitein, zoon van een kolonel van een regiment Schotten, en Maria van de Werve, die in 1622 gehuwd zijn. Deze dochter was gehuwd met een Livingston. Het wapen der Edmond's vertoont op blauwe ondergrond twee schuin gekruis te zilveren degens met de punt naar beneden, met goud gegarneerd, en met een goud en rood geschaakte keper (een soort passerhaak) boven de degens en binnen de hoek van de keper een gouden vijfpuntige ster. Op het Livingston-wapen zien we op een zilveren ondergrond een blauwe halve maan, omgeven door drie vijfbla den (een soort roos) met gouden hart, besloten in een groene dubbele binnen zoom (lijst), waarop op elke hoek en in het midden van de zijden een lelie. Onder de verloren gegane wapenborden bevond zich er een van een zoon van dit echtpaar, dus een Livingston, wiens voornaam echter niet bekend is. Hij overleed 20 februari 1679. Het tweede Edmond-wapenbord is van een kleindochter van ditzelfde echtpaar, overleden op 11 October 1692. Ook haar naam is helaas onbekend, maar uit het wapenbord lezen wij af, dat zij een doch ter was van een zoon van het echtpaar Edmond-Van de Werve. Haar wapen schild is ruitvormig (zij was dus on gehuwd) en draagt het wapen Edmond, en het bord vertoont verder de kwar tieren (van vaderszijde) Edmond, Van de, Werve, Berck, Bronckhorst, en (van moederszijde) Tijssen, Beltis, Bacher, Caluart. Onder de verloren gegane wapenbor den was er nog precies zo een als dit, alleen met als overlijdensdatum22 Mei 1680. Dit is dus van een zuster van de voorgaande geweest. Verder merken we onder onze wapen borden er nog een op van de bekende Jacoba Victoria Bartholotti van den Heuvel, weduwe van de staatsman-di plomaat Coenraad van Beuningen en dochter van de Amsterdamse bankier Guillaume van den Heuvel, wiens va der vanwege een legaat de naam en het wapen van een aangehuwde oom Bartholotti had geadopteerd, en van Jacoba van Erp. Over deze merkwaardige vrouw Jacoba Victoria, die de buitenplaats Heuvelen- daal aan de Birkstraat bewoonde (waar thans het koloniehuis van Trein 8.28 gevestigd is), hebben we uitvoerig ge schreven in de Soester Courant van 15 juli 1955. Zij overleed op 22 october 1718 en werd in de kerk te Soest begraven. Haar rouwbord vertoont het alliantiewapen Van Beuningen/Bartholotti van den Heuvel, en de kwartieren der betover grootouders (van vaderszijde) Bartho lotti van den Heuvel, Thibout, Boubay, Van Nispen, Van Montfort, K. van Ru- broeck, Ossema, Van Teylingen, en (van moederszijde) Van Erp, de Jong van Veis, De Bittere, Van Sloten, Kessel, Van Schoten, Oems van W., Meppen van Schoorle. Wordt vervolgd. J.H. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in open bare vergadering bijeen geroepen te gen dinsdag 17 december, des avonds 7.15 uur, en donderdag 19 december, te 9.15 uur voormiddags met eventuele voortzetting te 2 uur des namiddags. Agenda voor dinsdag 17 december 1. Vaststellen) van de notulen van de raadsvergaderingen d.d. 22 oktober en 6 november 1957. 2. Ingekomen stukken. a. Nota betreffende de verplichting tot bouwen onder architectuur op door de gemeente te verkopen grond met voor stel dit voor kennisgeving aan te ne men. b. Mededeling, dat de op 17 juni 1957 voorlopig vastgestelde gemeenterekening en bedrijfsrekeningen voor 1954 op 18 november 1957 ongewijzigd door Ge deputeerde Staten zijn vastgesteld met Terstond verlichting door Ontelbare mannen en vrou wen, jarenlang door de reu matiek ondraaglijk gekweld, 'hebben bun pijnen blijvend verbannen en hun oude activiteit weer herwonnen^ dank zi) de DOLCIN tabletten 1 Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, spit en zenuwaandoeningen - grijp dan inBegin nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond' en beslist verlichting geeft bij', pijnen van reumatische aard. Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar. Flacons van 100 tabletten f 4.15 - kuur- flacons vaa 500 tabletten KC y 1G- V/ beschermt Uw mond en keel voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. c. Beschouwing over het Soester Na tuurbad naar aanleiding van het dienst jaar 1957 met voorstel dit voor ken nisgeving aan te nemen. d. Verzoek van het bestuur der Van der Huchtschool om medewerking inge volge art. 50 der Kleuteronderwijswet tot aanschaffing van nieuwe school- meubelen enz. voor de Kleuterschool, met voorstel dit verzoek in handen te stellen van burgemeester en wethouders om preadvies. e. Schrijven van de Wed. Dekker- Spijker, d.d. 20 oktober 1957, inzake verkoop van haar in eigendom toebe horende percelen aan de Van Weede- straat met voorstel dit voor kennisge ving aan te nemen. 3. Voorstel tot weigering van een ont heffing van de Hinderwetverordening aan N. van Tricht, Ossendamweg 44 te Soest. 4. Voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijnen van een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen. 5. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeente- en bedrijf srekenin gen van 1955 en tot goedkeuring van de rekening van Maatschappelijk Hulp betoon over dat jaar. 6. Voorstel tot medewerking ingevol ge art. 72 der Lager-onderwijswet 1920 inzake het verzoek van a. het R.K. Schoolbestuur te Soest tot uitbreiding van de R.K. U.L.O. School b. het R.K. Schoolbestuur te Soest tot aanschaffing van een bordstelling voor de R.K. Meisjesschool. 7. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning Oude Utrechtseweg 24. 8. Voorstel inzake het opnemen en uit lenen van gelden gedurende het jaar 1958. 9. Voorstel tot het verlenen van sub sidie aan de Medisch Opvoedkundige Bureaux te Amersfoort. 10. Voorstel tot aanwijzing en benoe ming van leden van het bestuur van de Stichting tot beheer van het Soes ter Natuurbad. 11. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de hinderwetverordening aan a. De Coöperatieve Landbouwvereniging „Soest" voor het uitbreiden van de graanmalerij in perceel Torenstraat 16. b. de heer M. v. d. Ent Braat voor het oprichten van een graanmalerij en vee voederfabriek in perceel Van Lennep- laan 73. c. Gulf Oil (Nederland) N.V. te Rot terdam voor het oprichten van een filling-station aan de Middelwijkstraat. 12. Voorstel inzake verzoeken om ver goeding van vervoerskosten ingevolge art. 13 van de Lager-onderwijswet 1920. 13. Voorstel tot overname van het ge bouw en de inventaris van de kleuter school aan de Duinweg. 14. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 29 september 1955, afd. V, nr. 3088, tot verhuur van grond aan de Bosstraat aan de St. Don Bosco- groep. 15. voorstel tot verlenging van de huurovereenkomst met P. G. A. Kra- dolfer te Zeist, betreffende het per ceel Veldm. Montgomeryweg 29. 16. Voorstel tot benoeming van leden in het bestuur van de instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 17. Voorstel tot vergroting van het hoofdenkamertje van de openbare la gere school Middelwijkstraat. 18. Voorstel tot verbetering van de brandweercentrale te Soesterberg. 19. Voorstel tot naamgeving van de weg lopende langs de St. Theresiaschool. 20. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 16.000, 21. Voorstel tot onttrekking van enige wegen, gelegen op het vliegveld te Soesterberg. 22. Voorstel tot het verpachten van di verse percelen bouw- en weiland gedu rende het jaar 1958. 23. Voorstel tot verlenging van het recht van opstal en recht van weg aan de N.V. P.U.E.M. voor het bouwen van een transformatorstation nabij de Soes- terbergsestraat. 24. Voorstel tot aankoop van a. twee perceeltjes grond, gelegen aan de Birkstraat en de Soesterbergsestraat van H. van Klooster te Soest. b. een perceel grond, gelegen aan de Soesterbergsestraat van N. M. J. Kes sel te Baarn. c. een perceel grond, gelegen aan de Birkstraat, van R. G. van Essen te Soest. d. een perceel grond met woning en schuur, plaatselijk bekend Soesterberg sestraat 99, van W. van Dijk te Soest. 25. Voorstel tot verkoop van een per ceel industrieterrein, gelegen aan de Dorresteinweg, aan de N.V. Ceramiek van Breugel. Agenda voor donderdag 19 december 1. Voorstel tot vaststelling van de be groting der gemeente en die der be- P. 4449. Maat 46-48-50-52-54. Een veel gevraagd model in dit seizoen is het herenvest, dat wel eens een kleurige noot kan geven aan het overigens zo grauwe herenkleding-bestaan. Maak het van vilt, peau de pêche of een wol len ruit, al naar gelang uw man durft. Ben. stof voor maat 48 ca. 1.15 m. 130 cm. breed. Een gedrukt Bella-Kant en Klaarpa- troon bevat alle bij het model vermelde maten. Verkrijgbaar a ƒ1,per stuk bij BELLA MODESERVICE, Postbus 2056 Utrecht. Het bedrag aan geldige postzegels bij plakken op briefkaart 15. Toen Orso zich even later op weg begaf nam hij het mooie engelse ge weer mee, dat hij van kolonel Nevil cadeau had gekregen. De vreugde over het weerzien met miss Nevil deed zijn gedachten afdwalen van de moeilijkheden, die hem zouden kunnen wachten, maar zij waren er toch. Plotseling hield zijn paard met een ruk in. Chilina, Colomba's kleine vriendin, versperde hem de weg en greep de teu gel. „Orlanduccio loert op u" zei ze, hij is hier vlak in de buurt. Het is beter dat u op mijn oom wacht. Hij zal zo wel komen en dan bent u veilig". drijven en tot goedkeuring van de be groting van maatschappelijk hulpbe toon voor het dienstjaar 1957. 2. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor het jaar 1957 a. als bedoeld bij art. 55 bis van de l.o.-wet 1920 voor het lager, uitgebreid lager en voortgezet lager onderwijs. b. als bedoeld bij art. 34, lid 4, van het „besluit buitengewoon lager onderwijs 1949" voor het buitengewoon lager on derwijs. HINDERWET. B. en W. adviseren de raad geen ont heffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet te verlenen voor de oprich ting van een kleine aardewerkfabriek aan de Ossendamweg, omdat in dit deel van de gemeente geen winkels en klei ne bedrijven zijn toegestaan. DE KRUISVERENIGINGEN. Belanghebbenden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer, waarin door het Oranje-Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis een verhoging van de jaarlijkse contributie wordt aangekon digd. Als compensatie voor deze verho ging komt echter een belangrijk voor deel voor de leden. GESLAAGD. Onderstaande personen slaagde resp. voor het rijbewijs B-E (auto) of rijbe wijs A (scooter-motor) Rijbewijs B-E (auto) mevr. H. Kok- Budding, mevr. J. Schunhart-Boelens, mevr. J. v. d. Heiden-Boekholts, mej. J. Leertouwer, mej B. Willemars en de heren G. van Solt, H. v. Dorrestein, A. v. d. Hoef, G. v. Schaik, J. Veldhuizen, D. Florissen, P. Appelhof, S. v. Keulen, B. Leliefeld, A. Beijer, T. Hamstra en W. Stijn. Rijbewijs A (scooter-motor) mevr. W. v. Wijk-Duijst, mej. C. v. IJken en de heren S. Akkerman, H. Kraaikamp, H. Wiersma, H. v. d. Hel, S. Vonk, H. Kaiser, J. Blok en J. Meijer. Allen genoten hun opleiding bij Ba- tenburg's Erkende Auto- en Scooterrij- .school Parklaan 33. KLEREN MAKEN DE MAN. Enkele jaren geleden kwam in Duits land de film „Kleider machen Leute" met Heinz Rühmann in circulatie en zij werd ook in ons land vertoond. Het gegeven van deze film was echter heel anders dan dat van de spik splinternieuwe nederlandse film „Kle ren maken de man", die vanaf maan dag in het City-theater draait. „Ciske de Rat" is nog niet zo lang geleden gemaakt en alweer laat de nederland se filmindustrie iets van zich horen. En het is een aangenaam geluid. Heel anders dan 25 jaar geleden, toen er gooi- en smijt films aan de lopende band werden geproduceerd en we met „De Jantjes", „Bleke Bet", „Malle Gevallen", „De Big van het Regiment" en al die andere kolderfilms niet zo'n heel beste beurt maakten. De Willem Parel-film had nog heel veel weg van dit genre, maar Kees Brusse (be kend uit de eerste na-oorlogse film „De dijk is dicht" en als onderwijzer in de film van Ciske de Rat) vormt met Rijk de Gooijer een even goed duo in deze film als de laatste het met Johnny Kraaikamp op de gramofoon- plaat doet. Johan Kaart assisteert als detective, want aan het begin van de film wordt een gering misdrijf ge pleegd, dat zijn stempel op de hele film drukt en het karakter bepaalt. Een paar langvingerige liedën stelen het rokkostuum van de consul van Unisiador, een staat die niet op de landkaart te vinden is en zij verpatsen het aan een opkoper. De consul vindt het niet zo leuk dat zijn rok gestolen is, maar erger bezwaart hem het ver lies van een zeer belangrijk document, dat in een der zakken zat. Hij looft een hoge beloning uit aan degene, die hem dit kostbare papier kan terug bezorgen en de dieven reppen zich als hazen naar de uitdrager, die het costuum echter verhuurd heeft aan Kees Brusse, die als Hans Korenbeek, getuige moet zijn bij het huwelijk van zijn vriend Peter Veerman (Rijk de Gooijer). Hans kwijt zich keurig van zijn taak en wordt tijdens de bruiloft verliefd op de schoonzuster van zijn vriend. Er komt echter een exvrien- dinnetje van de bruidegom opdagen en die moet geweerd worden om het kersverse huwelijk niet in de knel te brengen. Hans zorgt daarvoor, maar hij haalt zich hiermee de minachting van zijn kersverse meisje op de hals. Moedeloos gaat hij naar huis, maar zijn hospita laat hem niet binnen omdat hij maanden achter is met betalen. Dan maar in het park slapen. De volgende morgen krijgt hij opnieuw de wind van voren van Ellen, die hem een losbol vindt. Om te bewijzen dat hij dit niet is zal hij drie dagen in het gehuurde rokcostuum zijn brood gaan verdienen en hij doet dit als filmfigu rant, als kelner die brokken maakt en als assistent bij een variéténummer. Als hij tenslotte, als stoer zijspanrij- der, een rit in Zandvoort helpt winnen voor Ellens vader is alle leed geleden. Zo gemakkelijk als het lijkt gaat het echter niet allemaal, want de dieven en de rare dedective gooien nogal eens roet in het eten en helpen mee van „Kleren maken de man" een heel ge zellige film te maken.

Soester Courant | 1957 | | pagina 9