DE BEHANDELING VAN DE BEGROTING DOOR DE AFDELINGEN. ANTWOORD VAN B. EN W. AAN DE RAADSAFDELINGEN. IN DE HOEK. SOEST. DINSDAG 17 DECEMBER 1Ï57. 35e JAARGANG No. SOESTER (f)OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Voor de behandeling van de begroting was de raad verdeeld in twee afde lingen. De eerste onder voorzitterschap van wethouder K. de Haan en bestaan de uit de raadsleden mevr. S. G. Land weer-De Visser en de heren C. van An- del, H. J. S. Clemens, P. Grift, A. P. Hilhorst, H. C. Klarenbeek, dr D. J. P. Oranje en J. A. Schaafsma. Secretaris was de heer A. Weeda. Voorzitter van de tweede afdeling was wethouder W. G. van Zadelhoff en de leden waren mevr. S. M. Polet-Musler en de heren A. Brouwer, H. A. Butze- laar, T. Dorresteijn, P. C. Pieren, P. H. Versteijne, M. H. van Wely en J. D. L. Zoetelief. Secretaris de heer B. van Ketel. De rapporten van deze afdelingen zijn uitgebracht nadat vergaderd is over de begroting. Bij de algemene beschouwingen maak te een lid van de eerste afdeling de opmerking, dat, ondanks de sobere be groting, een tekort verwacht wordt van 233.000,en dat hiervoor de serves moeten worden aangesproken. Verwacht mag worden dat de schuld op deze manier nog zal toenemen, vooral als rekening gehouden moet wor den met het streekplan voor de Utrecht se heuvelrug dat in voorbereiding is en dat de mogelijkheid van een toena me van de Soester bevolking met 20- 30.000 inwoners met zich meebrengt. Enkele leden hebben de vraag gesteld hoe het staat met de scholenbouw, die in onze gemeente zo dringend nodig is. Vooral in Soesterberg en voor Sanato rium Zonnegloren. De wens werd uitgesproken bij het ri- oleren van de wegen voorrang te ver lenen aan die wegen waar de moge lijkheid van aansluiting op de riool zuiveringsinstallatie reeds bestaat. Alle leden van de eerste afdeling zijn van mening, dat de bouw van de zui veringsinstallatie zeer urgent is en als motief kan dienen voor de aanvraag van de verhoging der subjectieve uitkering uit het gemeentefonds. Een lid uit de tweede afdeling toont zich zeer verontrust over de gevolgen van de bestedingsbeperking, met de vraag of er reeds gegevens zijn over het aantal werklozen. Verschillende leden van de tweede af deling zijn van mening, dat Soest in cultureel opzicht bij andere plaatsen ten achter is. Men is van mening, dat het de taak van de overheid is de krach ten op cultureel gebied samen te bun delen, voorlichting te geven en de be hoefte aan culturele ontspanning van de bevolking aan te kweken. Een lid van de tweede afdeling stelt de vraag of een eventuele grote bevolkings toename van hogerhand vastgesteld wordt of dat de gemeente zelf hierin te beslissen heeft. Een ander lid is van mening, dat krach tig geprotesteerd dient te worden te gen het concentreren van de zware in dustrie in het westen van het land, die de ontvolking van het platte land in de hand werkt. Bij de behandeling van het woonbedrijf komen de voortuintjes ter sprake, die door de gemeente onderhouden wor den. De ene bewoner betaalt voor dit onderhoud wel en de ander niet, het geen vreemd gevonden wordt. In de toekomst kon dit onderhoud gemeen tewerken wel eens voor problemen zetten, omdat er veel personeel voor nodig is en er veel tijd aan besteed moet worden. De gemeente zal er zich over moeten beraden of op de duur de bewoners niet zelf voor het onderhoud kunnen zorgen. Verschillende leden van de eerste af deling zijn van mening, dat een ni vellering van de huren voor woningen van gelijke grootte gewenst is. Van de tweede afdeling vragen enkele leden aandacht voor de wateroverlast bij de achterpaden van de woningen te Soesterberg en in de .Laanstraat. Mocht er een huurophaler aangesteld wor den dan is het gewenst, dat dit iemand is, die verstand van woningen heeft en die eventuele klachten over gebreken kan opnemen. Eveneens uit de tweede afdeling komt het verzoek bij de bouw van nieuwe woningen een luchtkoker in de douchecellen aan te brengen. Bij de bespreking van de begroting van gemeentewerken zijn enige leden van de eerste afdeling van mening, dat de omslagkosten van deze dienst zeer hoog zijn. Er dient meer met kostprijsberekening te worden gewerkt en een efficiëncy-onderzoek door een buiten de dienst van gemeentewerken staande instantie is gewenst. Een lid van de eerste afdeling maakt de opmerking, dat de verhouding van ma terialen en lonen voor het buitenschil derwerk van het politiebureau niet juist kan zijn, daar deze over het al gemeen 1 op 3 is. Een lid van de eerste afdeling ver zoekt de plaatsing van borden met plaatsaanduiding langs de rijksweg Amersfoort-Utrecht op de grens van de gemeente Amersfoort en Soest. Enige leden vragen betegeling van de trottoirs in een deel van de Molen straat, Koninginnelaan en Vinkenweg en verbetering van de verlichting in de Koninginnelaan. In het midden van de wandelpaden aan de Prins Bernhardlaan zijn jonge bomen met hinderlijke uitsteeksels ge plant en een lid van de eerste afdeling zou dit graag veranderd zien. Een an der lid vraagt overleg met rijkswater staat om te komen tot de plaatsing van een automatisch lichtpunt nabij de Doodeweg. Dit lid vraagt tevens een in- haalverbod voor de rijksweg te S'berg. Een lid van de tweede afdeling vraagt verbreding van de Ossendamweg. Enige leden zijn van mening, dat de kosten van de verzorging der plant soenen te sterk stijgen. Zij zijn van oor deel, dat de kwekerij hiervan mede oor zaak is en vragen opheffing hiervan. Ook de kosten van het onderhoud der gemeentelijke bossen wordt te hoog geacht. Een lid van de eerste afdeling stelt de vraag of er reeds opdracht is ver strekt voor het maken van een schets- plan voor een nieuw raadhuis. Als dit niet het geval is, dan is het aan te be velen het krediet in te trekken. In beide afdelingen is de vraag gesteld waarom de stationcar van de politie niet vervangen is door een volkswagen, zoals besloten was. Een lid van de eerste afdeling wijst er op, dat in 't Hart alleen de Hartweg nog bovengrondse lichtleidingen heeft en vraagt om verkabeling. Een ander lid vraagt een lichtpunt op het rij wielpad naar Soesterberg, waar dit van de oude weg afbuigt naar de nieuwe. Een lid van de tweede afde ling maakt de opmerking dat verschei dene bushaltes in donker niet te onder scheiden zijn, vooral bij de Parklaan. Verplaatsing van haltes of lantaarns is gewenst. Een lid van de eerste afdeling verzoekt de gemeentesubsidie voor uitzending van kinderen naar vakantiekolonies op 1,50 en 2,50 per dag te handhaven, ondanks de subsidiëring van de pro vincie met ƒ0,50 per dag, daar de ver enigingen nog steeds met tekorten wer ken. Enkele leden zijn slecht te spreken over het schrappen van de subsidie voor de Nederlandsche Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina- fonds. Dit bedrag dient in het belang van de volksgezondheid te worden ge handhaafd. Enkele leden verzoeken te worden in gelicht omtrent het functioneren van de schooltandverzorging. Om de uitkering van de gemeente aan het Soester Natuurbad tot dekking van het nadelig saldo ad 6450,— te kun nen verlagen, stellen enkele leden voor de toegangsprijs met 10 cent te verho gen. Een lid van de eerste afdeling vraagt hoe het staat met de eventuele wijziging van het natuurbad. Een an der lid vraagt of het niet mogelijk is het bad in de winter te gebruiken als ijsbaan. De leden van de twee afdelingen hebben respect voor het werk van de vereni ging Floralia, die planten aan scholie ren uitreikt, welke enkele maanden la ter tentoongesteld worden. Wel zou men graag zien, dat in het vervolg moder ner planten uitgereikt worden. Eens per jaar wordt een jury belast met het keuren van de voortuinen. Leden van de tweede afdeling zouden graag zien, dat er een splitsing gemaakt werd tussen de tuintjes, die door de be woners worden onderhouden en die welke door tuinlieden verzorgd worden. Een lid is van mening, dat de subsidie voor dit werk verhoogd moet worden, een ander is hiertegen. Beide afdelingen verzoeken groter be kendheid te geven aan de avonden waarop het ensemble uit het U.S.O. concerteert. Een lid van de tweede afdeling wijst op de grote moeilijkheden van de Soester toneelverenigingen, die vermakelijkheidsbelasting moeten be talen, terwijl toneelgroepen van de be drijven hiervan zijn vrijgesteld. B. en W. van Soest hebben het ant woord gegeven op hetgeen door de raadsleden naar voren gebracht is tij dens de afdelingsvergaderingen, waar in de begroting 1958 behandeld werd. Hoewel de raad krediet verleende voor de bouw van een school in Soesterberg, kan deze bouw geen doorgang vinden omdat het geld ontbreekt. Mogelijk dat het aandeel van de gemeente in de 6 Woningbouwlening der N.V. Bank voor Ned. Gemeenten gedeeltelijk voor scho lenbouw gebruikt kan worden. Met betrekking tot de riolering delen B. en W. mede, dat zij aanleg van aan- voerriolen langs de Noorderweg, Stad houderslaan en Lange Brinkweg eerst nodig achten, daar de bouw van de rioolwaterzuiveringsinrichting aan de Maatweg op het programma blijft staan, al ontbreken thans de middelen. Er kunnen geen cijfers gegeven wor den over ontslagen als gevolg van de bestedingsbeperking, maar B. en. W. achten geen reden tot ongerustheid aanwezig. Er zijn plannen ingediend voor werken, die bij eventuele werk loosheid uitgevoerd kunnen worden. De vraag of Soest zelf zal uitmaken hoe groot het inwonertal zal worden, wordt door B. en W. bevestigend be antwoord. De opmerkingen ir> de afdelingsver gaderingen over de vergoeding voor het onderhoud van de voortuinen door de gemeente hebben B. en W. er toe gebracht te trachten verbetering te brengen in de onbevredigende +oestand. Voor het vaststellen van vergoedingen zal de commissie openbare werken wor den gehoord. Het onderhoud overlaten aan de bewoners zal betekenen, dat het aspect van nieuwe wijken hierdoor te lijden heeft. Nivellering van huren voor woningen van gelijke grootte zal slechts bereikt kunnen worden door middel van toe komstige algemene huurverhogingen. Aan de klacht over wateroverlast in Soesterberg en aan de Laanstraat zal aandacht geschonken worden. Mogelijk kunnen de bewoners hieraan ook zelf iets doen. Uit de afdeling kwam de wens, dat een huurophaler klachten over gebreken aan de huizen op zal nemen, maar B. en W. menen, dat hiermee te veel tijd verloren zou gaan. Er worden aan de woninginspectrice wel klachten op gegeven, die zij doorgeeft aan de tech nische dienst. B. en W. delen mede, dat de boek houding van gemeentewerken zal wor den gereorganiseerd. De Vinkenweg zal van trottoirbetegeling worden voorzien maar de Molenstraat in 1958 nog niet. De hinderlijke boomp jes in de Prins Bernhardlaan zullen ver wijderd worden. Een bord met plaats aanduiding in Soesterberg achten B. en W. niet gewenst, omdat dit verwarrend werkt daar geen volledige overeenkomst bestaat over het begrip bebouwde kom. De opmerking over het niet juist zijn van de verhoudingen van buitenschil derwerk aan het politiebureau en an der schilderwerk wordt beantwoord met een verwijzing naar een rapport van de direpteur van gemeentewerken. Voor de plaatsing van een automatisch verkeerslicht bij de oversteekplaats Kampweg-Montgomeryweg zal advies van de A.N.W.B. gevraagd worden. Ook een eventueel inhaalverbod zal ter spra ke komen. Het maken van parkeerhavens op de Ossendamweg wordt overwogen omdat B. en W. ook van mening zijn dat deze weg erg smal is. Voor de opmerking over de hoge kosten van de gemeentekwekerij wordt ver wezen naar het rapport van de direc teur van gemeentewerken. T.z.t. zullen B. en W. hierop terugkomen. Ook het college is van mening, dat het onder- onderhoud van de gemeentelijke bossen eveneens veel kost. Er zullen maatrege len worden genomen om deze kosten te verminderen. De raad stond een krediet toe voor de maken van een schetsplan voor een nieuw gedeelte, dat bij het gemeente huis gebouwd zal worden, zodat het krediet niet ingetrokken kan worden. Opmerkingen over de gehouden burger- dagen werden als volgt beantwoord In 1954 kwam ongeveer 10 van de jonge kiezers op deze bijeenkomst. In 1955 13,3 °/o en in 1956 15,9 °/o. In 1957 15,2 °/o. Van de uitnodigingskaarten, welke in dit jaar verstuurd werden, werd slechts voor 28 de franco-ant woordkaart teruggestuurd, zodat 72 °/o het zelfs niet nodig vond dit fatsoens halve te doen. Toch achten B. en W. het gewenst door te gaan met het hou den van deze dagen. Er is reeds opdracht verstrekt tot aanschaffing van een uitrukwagen voor de politie met inruil van de stationcar, maar door de bestedingsbeperking kwam hiervan niets. Nu is de station car uitrukwagen en voor de surveillan ce wordt sinds mei een volkswagen ge bruikt. Hiermee is tot nu toe 27000 km. gereden eni met de stationcar 9500. B. en W. achten surveillance met poli tiehonden gewenst, omdat 1 man en 1 hond vervangen moeten worden door twee surveillerende agenten. De aan wezigheid van politiehonden werkt pre ventief bij het plegen van baldadig heid en zedendelicten in de bossen. Aan de P.U.E.M. zal advies gevraagd worden over de mogelijkheid de bo vengrondse lichtleidingen langs de Hart weg te verkabelen. Ook zal overleg ge pleegd worden over het aanbrengen van een lichtpunt bij het rijwielpad naar Soesterberg, op de plaats waar het pad van de oude naar de nieuwe weg om buigt. Er zal overwogen worden of het moge lijk is bushaltes, die slecht verlicht zijn, te verplaatsen. De voorgestelde regeling, waarbij een subsidie van de gemeente met 0.25 per dag verminderde, ach ten B. en W. juist, omdat de provin ciale subsidie met 0,50 omhoog ging. Het college acht het juist, dat geen contributie meer betaald wordt aan de Nederlandsche Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds. Er wordt reeds medewerking verleend aan de jaarlijkse voetbalwedstrijd ten bate van dit fonds. De wens van enkele leden der afdelin gen, om toegangsbewijzen voor het na tuurbad met 10 cent te verhogen, zal met het bestuur van het bad besproken worden. Door de bestedingsbeperking zal van verbetering van het bad voor lopig niets kunnen komen. Het ligt in de bedoeling het bad als ijsbaan te gebruiken voor de bewoners van Soes terberg. Bij de plaatselijke toneelverenigingen zullen inlichtingen worden gevraagd omtrent de kosten, welke een toneel- Bij de dingen, die u misschien kunt zeggen van onze gemeente, (die u overi gens, wanneer u in de narigheidjes van andere gemeenten roert, daar ook kunt vinden), is er één zaak waarvoor Soest veel lof verdient. Of die wordt gege ven is een andere zaak. Nog vóór de Bilt heeft gekikt over de mogelijkheid van gladde wegen, zijn in onze gemeente de zandstrooiwagens van de fa. van Asch al in de weer. Terwijl j.1. zater dag, in de vooravond, de leiders der rondom ons liggende gemeenten nog de kat uit de boom stonden te kijken zul len we wel of zullen we niet, werd in Soest niet afgewacht of gepraat, maar zandgestrooid en was de kans op glij den op de hoofdweg praktisch nihil. In nabuurgemeenten kwam men pas laat in de avond in de weer of hele maal niet, waardoor onnodige deuken ontstonden. Ik weet niet hoe hieraan wordt ge werkt. Of de kantonnier van Water staat het sein moet geven, of de politie of gemeentewerken, of dat het aan de fa. van Asch wordt overgelaten om in te grijpen. Wanneer het gaat zoals ik vermoed, namelijk, dat Van Asch op eigen initiatief uitrukt, verdienen de mannen van de strooiwagens een hoge pluim op hun pet. Vooral wanneer we in het oog houden, dat het zaterdag avond was, een avond, die zich bij voor keur voor prettige dingen leent en zeker niet voor zandstrooien bij vriestempera tuur. Overigens hoop ik van harte, dat die mannen nu verder het hele jaar thuis kunnen blijven zitten, want ik vind die kouwe kliek maar niets. De kans, dat ik door dit hoekje een „ingezonden" op m'n dak krijg van „een schaatsliefhebber" zal ik maar nemen. H. OEKMAN. is nog geen goede tentoonstellingsduif. De voorzitter raadde goede voorlichting aan bij het kopen van duiven. De beste duif van de tentoonstelling was een oude duivin van Jac. Wijnands. De kooi van deze uitstekende kampi oene was met groen versierd Oude doffers 0-100 km. 1. B. Roest. 2. C. de Goede. 3. C. t. d. Hoek. 4 A. J. van Dorrestein. Zeer eervolle vermelding A. van Kooy. Oude duivinnen 0-100 km. 1. J. van Breukelen. 2. Jac Wijnands. 3. H. Gorissen. Z.E.V. J. v. d. Belt. E.V. P. Grift. Oude doffers 100-500 km. 1. A. J. van Dorrestein. la. J. Knoops. 2. H. Reulen. 3. H. Woudstra. 4. A. Snij ders. Z.E.V. J. v. Herwaarden. E.V. F. Limburg. uitvoering meebrengt en de baten die l Oude duivinnen 100-500 km.: hier tegenover staan. Als er grote moei- lijkheden zijn dan zal de vermakelijk heidsbelasting nader bekeken worden. Zij bedraagt 10 °/o. Een uivoering per jaar is vrij van belasting. B. en W. hebben grote waardering voor het werk van Floralia en zij me nen, dat zij er naar streeft moderne planten uit te geven. Het uitreiken van de prijzen voor voortuintjes achten B. en W. geen zaak voor de raad of het college, maar een aangelegenheid voor de tuinbouw- vereniging. Om meer bekendheid te geven aan de jaarlijkse concerten van U.S.O.-ensem- bles zal het college de vereniging, die deze avonden organiseert, polsen over het stimuleren van de belangstelling voor deze concerten. TENTOONSTELLING „DE ZWALUW". Er is zaterdag en zondag veel belang stelling geweest voor de 210 inzendin gen van de leden van De Zwaluw, die tentoongesteld werden in de zaal van hotel De Gouden Ploeg. Voor de ope ning van deze tentoonstelling door voor zitter J. J. v. d. Brakel waren alle duiven gekeurd door de heer D. M. van Rooij, keurmeester uit Vucht, die, naar de mening van het bestuur van De Zwaluw, met vakkennis zijn werk verrichtte. Hij was tevreden over de kwaliteit van de tentoongestelde vo gels. De h$er v. d. Brakel dankte in zijn openingswoord de keurmeester en de tentoonstellingscommissie. Velen zijn misschien wat teleurgesteld dat ze geen prijs hebben, maar een goede vliegduif 1. Jac Wijnands. la. J. van Herwaarden. 2. B. Roest. 2a. H. Woudstra. 3. J. Blok land. 4. J. van Herwaarden. 5. C. Bos boom. Z.E.V. J. Ottens. E.V. J. van Mourik. E.V. C. van Soest. Oude doffers boven 500 km. 1. A. Hilhorst. 2. G. Visser. Z.E.V. J. v. d. Belt. Oude duivinnen boven 500 km. 1. A. Hilhorst. 2. H. Onwezen. Z.E.V. H. Onwezen. Jonge doffers 0-100 km. 1. C. van Soest. 2. A. J. van Dorrestein. 3. C. van Soest. Z.E.V. V. Reijerse. E.V. B. Roest. Jonge duivinnen 0-100 km. 1. C. van Soest. 2. J. v. d. BrakeL Z.E.V. P. Grift. E.V. C. Bocboom. Jonge doffers 100-250 km. 1. A. Leyssen. 2. C. v. d. Hoek. 2. B. Roest. 4. Jac. Wijnands. 5. A. J. van Dorrestein. Z.E.V. H. Kriek. E.V. J. v. d. Belt Jonge duivinnen 100-250 km. 1. H. Gorissen. 2. A. J. van Dorrestein. 3. Mevr. Brink-Zimmermann. 4. J. van Mourik. 5. H. Onwezen. Z.E.V. Jac. Wijnands. Jonge doffers boven 250 km. 1. W. Grift. la. H. Gorissen. 2. C. van Soest. 3. J. van Mourik. 4. J. van Her waarden. Z.E.V. A. J. van Dorrestein. Jonge duivinnen boven 250 km. 1. J. Ottens. 2. A. J. van Dorrestein. 3. J. van Herwaarden. Z.E.V. J. d. Brakel. E.V. C. van Soest. Beste oude doffer B. Roest. Beste oude duivin en mooiste duif van de tentoonstelling J. Wijnands. Beste jonge doffer A. Lijssen. Beste jonge duivin H. Gorissen. On zaterdag 21 december vindt, tijdens de feestavond in De Gouden Ploeg, de prijsuitreiking plaats.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1