KRUISWOORDRAADSEL N.V.E.V. Voor een volle, in kerstversiering ge stoken zaal, in het Gebouw van Chris telijke Belangen, opende mevrouw H. J. van Veeren-v. Lohuizen de voor de vereniging zo belangrijke middag met een ontroerend Kerstwoord. Na het gezamelijk zingen van het Kerstlied „Daar is uit 's werelds duis- tre wolken" gaf de presidente het woord aan mevrouw M. Backer-Breed, de bekende voordrachtkunstenares uit Schagen, die voordroeg „De Klokken gieter" van Antoon Coolen. Niet min der dan 7 rollen vertolkte mevrouw Backer in dit solo-toneel. Voor wie dit boek kent zijn de figuren van Andreas Coninck, de meesterklok- kengieter, zijn zoon Paul, zijn pleeg dochter Barbara en de „ouwe getrouwe" Anselmus geen onbekenden. De korte inhoud van het stuk is als volgtDe klokkengieter heeft een pleegdochter aangenomen toen zij nog een baby was. Een jaar daarna wordt hem een zoon geschonken. waarbij evenwel zijn vrouw stierf. Als zijn zoon 22 jaar wordt, krijgt Andreas juist een opdracht een nieuwe klok te gieten, die hij noemt naar zijn pleegdochter Maria, met wie hij wil trouwen. Zijn pleegdochter houdt echter van de zoon Paul, die maar nooit toestemming krijgt om zelf klokken te gieten. Paul zet toch door en op zijn verjaardag gaat hij met An selmus aan het werk om de klok te gieten. Onderwijl houdt Maria haar pleegvader aan de praat. De oude mees ter merkt het evenwel, komt toesnellen juist op het ogenblik, dat Paul de oven met het bronsgietsel opent, trekt zijn zoon ruw weg, waardoor deze voor over in het vlammende gietsel valt. Als gevolg hiervan moet hij een arm missen. De vader is vertwijfeld van ontzetting, als hij ziet wat hij gedaan heeft; hoe hij zijn zoon de handen heeft ontnomen, die hij bij zijn ge boorte gezegend heeft. Als Paul veel later uit het ziekenhuis komt, vraagt de oude Andreas vergiffenis. Hij besluit weg te gaan, te gaan zwerven en Paul en Maria hun geluk te gunnen. Dit zeer bewogen verhaal werd door me vrouw Backer op ontroerende wijze ge speeld. Schitterend was de vertolking van „De Klokkengieter", de mens, die niet wil erkennen, dat de oudere plaats moet maken voor de jongere; die denkt nog alles in het leven te kunnen krijgen, ook de liefde van zijn pleeg dochter, maar door zijn eerzucht en zijn willen heersen ieder van zich ver vreemdt en tenslotte het ongeluk van zijn zoon veroorzaakt. Daarnaast de zoon, in zijn jeugdige overmoed, die niet kan wachten en in het moedig aanvaarden van zijn lot, zo als alleen een jongmens dat kan als hij zich gesteund voelt door de liefde van zijn meisje. Met de slotzang „Ere zij God" werd leze plechtige kerstviering besloten. SCHAKEN. Vrijdagavond speelde het eerste tien tal, in het Oranje Hotel, tegen N.S.F. uit Hilversum. Van de 7 partijen, die uitgespeeld wer den, was het resultaat zeer slecht 4 partijen verloren, drie remise. Zij, die een half punt voor Soest ver dienden waren Schreuder, Thomas sen en Geitenbeek. Nog drie partijen moesten worden gear- bitreerd en de heren Gorter en Samson hebben zaterdagmiddag geprobeerd uit deze drie partijen althans één winstpunt te fokken. Het mocht niet gelukken het werden drie nullen. De uitslag van de onderlinge wedstrijd was alsvolgt G. van MunsterA. van Dijk 1-0. GeitenbeekBenschop V2-V2. ThomassenSamson 0-1. BenschopSchreuder 0-1. Zijtveldt Jr.Van Munster 1-0. Groep B C. v. DijkHoek 1-0. BeukenC. van Dijk V2-V2. Zijtveld Sr.Timmer 0-1. Groep C BoetjenT. de Zoete 1-0. Van de WalOvergoor 0-1. KalseMud. 0-1. LandmanS. de Zoete in praktisch ge lijke stand afgebroken. AANWINSTEN R.K. OPENBARE UITLEENBIBLIOTHEEK. Romans Capel, Het leven is geen for mule. Ferguson, Uw dienaar, Me vrouw. Forester, Lord Hornblower, deel 5. Gallico, Jennie. Gibbs, Polen waar wacht ge op Go- vaert, Ondergedoken in een concentra tiekamp. Hambraeus, Herder in Ud- darbo. Helmer, Dit volk is uw vijand niet. Hilton, Het verloren paradijs. Innes, De ondergang van de Mary Deare. Kirst, Tokio Sorge antwoordt niet. Kokko, Jouni. Larsen, Nachtmerrie der onschuldigen. Löhndorff, De indiaan sterft. Maclean, De kanonnen van Navarone. Mankiewicz, Kruisverhoor. Mens, God alleen d'eere. Mens, Lampions der liefde. Norel, Bestevaer. Nij- natten-Doffegnies, De aarde is mijn vaderland. Poe, Fantastische ver tellingen. Porter, David. Post, Flamingo-veer. Remarque, Drie ka meraden. Roosenburg, En de muren vielen om. Sandstrom, De vroed vrouw van Pont Clery. Scheepens, Lof der vriendschap. De Splenter, Vogelvrij. Streuvels, Heule. Tre- vor, De invasie. Vestdijk, Ivoren wachters. De Wit, De sleutel is ge broken. Meisjesboeken Everma, Vogeltje blijft zingen. Lange-Praamsma, Lotty is Lot geworden. HORIZONTAAL 1 kindergroet 3 vogel krantenjongen vader verhoogde plaats bestendig rivier in Italië kostbare stof vreemde munt (afk.) dubbelklank stand groot stuk steen duur van eb en vloed stoeltje zonder leuning afgod post landbouwwerktuig en andere (afk.) klein takje familielid water in Friesland telwoord drinkgerei insect hoofdbedekking grond plaats in Frankrijk de oudere (afk.) goud (Fr.) graafwerktuig het romeinse imperium (afk.) jongensnaam jongensnaam vogel land in Europa deel van de dag (afk.) indisch vleesgerecht 1 stenen wand godsdienst (afk.) i pers. voornaamw. voetbalclub (afk.) i zangnoot (afk.) tot andere gedachten brengen uitstalkast voorzetsel insectendodend middel Technisch Hoger Onderwijs (afk.) 31 voegwoord VERTICAAL 1 lidwoord 2 soort groente 3 wintervoertuig 4 uiteinde 5 de somma van 5 de somma van (afk.) 6 engels voorzetsel bergplaats rivier in Siberië vermaak reeds meisjesnaam nederlands vliegveld soort vis pers. voornaamw. in orde putemmertje vogelprodukt geogr. aand. klap dunne gewicht bloem afstandsmaat ik (Lat.) jongensnaam vrucht eerste vrouw knorren zachte kleine veertjes plaats op de Veluwe beest knorrige, lastige bevel harde stof behoeftige toestand muil heilige (afk.) op dit moment karakter deel van de V.S. merk naaml. vennootschap (Fr. afk.) bismuth (afk.) jongensnaam frans voegwoord bekende motorraces (afk.) soort onderwijs (afk.) voegwoord Voor de oplossing van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgende nummer. H.H. ADVERTEERDERS gelieve er rekening mede te houden, dat de Soester Courant op vrijdag 27 de cember, als gevolg van Kerstmis, niet verschijnt. Detective romans Bender, Costaldos was hier. Carr, De onzichtbare moor denaar. Van Eemlandt, De vijfde trede. Gilruth. Vrouw overboord Van Gulik, Lobyrinth in Lan Fang. Mons, Het kleine vrouwtje in het grijs. Queen, De verliefde detective. Schmidt, Inspecteur Kielstra. Buitenlandse romans Frans Queffelec, Un recteur de L'Ile de Seine. Duits Böll, Und sagte kein einziges Wort. Mann. Königliche Hoheit. Engels Balchin, My own executioner. Buck, Come my belo- ved. Chandler, The lady in the lake. Conrad, Lord Jim. Dickson, She died a lady. Hemingway, The have and havenot. Monsarrat, H.M.S. Marlborough will enter harbour. O'Brien, The land of spices. Pat- ton, Good morning, mis Dove. Ro berts, So immortal a flower. Shel- labarger, Captain from Castile. 2 delen. Spring. Hard facts. Stein- beck, Sweet Thursday. Turnbull, The rolling years. Ullmann, The white tower. Waugh, The loved one. Wilde, The picture of Dorian Gray. Zelfs in Berlijn zijn de echte straat typen niet uitgestorven. Hier ziet men Emil Riemer met z'n opklapbare bol van de strohoed, die hij altijd draagt als hij z'n gezang laat horen.

Soester Courant | 1957 | | pagina 10