De Begrotingsvergadering» GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. m DE HOEK. VRIJDAG 20 DECEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 97. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De gemeenteraad heeft gisteren de be groting voor 1958 behandeld en na opening met gebed door de voorzitter kreeg de heer A. P. HILHORST (K.V.P.) het woord voor het houden van zijn algemene beschouwing, die hij vooraf liet gaan door enkele woorden, waarmee de gespannen sfeer tussen katholieken en protestanten, ontstaan op de verga dering van j.1. dinsdag, teniet gedaan werd. De heer Hilhorst gaf blijk van zijn be wondering voor de wijze waarop de voorzitter in het afgelopen jaar de vergadering geleid heeft en voor een deel is hieraan de goede verstandhou ding in de gemeenteraadsvergaderingen te danken. Even dreigde het scheef te gaan toen het de schijn had, dat een botsing tussen de principes onvermij delijk was, maar er was geen enkele reden om te veronderstellen, dat de goede samenwerking tussen de fracties niet gecontinueerd zou kunnen worden en de heer Hilhorst sprak de wens uit dat Tlit ook gebeuren zou. Bij de behandeling van de vorige begro ting, een jaar geleden, verkeerde men nog in de mening, dat alles vrij ge makkelijk ging en dat plannen ook werkelijk uitgevoerd konden worden, maar de bestedingsbeperking heeft roet in het eten gegooid. Nu dreigt een crisis met de daarmee gepaard gaande werkloosheid. Deze wijziging in de eco nomische structuur heeft verschillende problemen opgeworpen, die nog moei lijker worden nu velen uit Indonesië moeten repatriëren. De beschikbare wo ningruimte komt nu nog meer in het ge ding dan voorheen en de heer Hilhorst vraagt zich af of het beleid van de ge meente wel juist geweest is. Landelijk ligt het aantal woningen dat in 1957 ge bouwd is hoger dan in 1956, maar zeer zeker niet in onze gemeente en op het ogenblik wordt er zelfs nage noeg niet gebouwd. Soest is hiermee in gebreke gebleven. Toen het mogelijk was gelden aan te trekken voor wo ningbouw, had dit moeten gebeuren, want nu kan het niet meer. De ge meente beeft kansen voorbij laten gaan, die zich niet meer voordoen. Ernstig beraad is gewenst voor de werken die toch nog uitgevoerd kun nen worden en als ze uitgevoerd wor den dan dient dit op economische wij ze te geschieden. Met dank aan de voorzitter en het col lege wenst de heer Hilhorst burge meester en wethouders zegenrijke ar beid in het jaar 1958 toe. De heer SCHAAFSMA, die namens de protestants-christelijke fractie spreekt, vindt eveneens woorden van dank voor de wijze waarop de gemeente en de vergaderingen van de gemeenteraad in het afgelopen jaar geleid zijn. Ons land is gelukkig gespaard gebleven voor vele moeilijkheden, die zich in andere landen voordeden en wij moeten God hiervoor danken. Soest wordt steeds groter en dit ver zwaard de taak van het college aan zienlijk, zodat het verheugend is, dat, in samenwerking met andere gemeenten, oplossingen gevonden kunnen worden, die Soest alleen niet zou kunnen verwe zenlijken. Het gemeentebestuur dient echter het eigen belang ook goed in het oog te houden en met name de in- dustriè en de landbouw vragen heel veel aandacht. De heer Schaafsma krijgt de indruk dat hieraan wel eens iets ontbreekt. Soest was aanvankelijk een plaats waar renteniers een rusti ge oude dag konden hebben en dit is ook nu nog mogelijk, maar daar naast vraagt de bevolkingstoename om actie op het terrein van de industrie, terwijl bevordering van landbouw en veeteelt eveneens noodzakelijk is. Misschien dreigt er een crisis en dan vooral geldt dat arbeid het belangrijkst is in de middelen ter bestrijding van deze economische moeilijkheden. Mevr. POLET (P.v.d.A.) verheugt zich erover, dat de heer Hilhorst (K.V.P.) woorden sprak, die aan de wat ge spannen toestand een einde maken en de oude sfeer in de raad herstellen. De financiële situatie van onze ge meente is niet los te denken van de toestand waarin ons land op het ogen blik verkeert. Deze toestand wordt in hoge mate bepaald door de huidige kapitaalschaarste. Een van de voor naamste oorzaken van deze kapitaal- schaarste is wel de bevolkingstoename, die steeds nieuwe investeringen nodig maakt. Daarnaast vragen echter ook woning- en scholenbouw en wegen aanleg grote sommen. Ook zullen in onze gemeente bij voortduring van de bevolkingstoename, diensten en bedrij ven moeten worden uitgebreid. Mevr. Polet zou gaarne inlichtingen hebben over de mogelijkheden bij de woningwetbouw. En als er mogelijkhe den zijn of de voorbereidende werk zaamheden zover gevorderd zijn, dat er direct gehandeld kan worden. Zij hoopt dat er grond is en dat er bestek- klare plannen zijn. Het is niet prettig dat onze woningvoorraad procentsgewijs minder gestegen is dan in Baarn en Amersfoort. Omdat het er naar uitziet, dat er in 1959 een nieuwe regeling tussen rijk en gemeenten op het gebied van de financiën komt, kan de P.v.d.A. er zich mee verenigen, dat het tekort voor 1958 uit de reserve gedekt wordt. Dit is een betere oplossing dan het verzor- gingspeil van de gemeente te drukken, daar dit toch al niet zo hoog is. Velen zijn ongerust over een mogelijke crisis, die misschien voor de deur staat. Het is dan ook jammer, dat het col lege geen overzicht gaf over het ver loop van de werkloosheid. Het ver dient aanbeveling, dat bekend gemaakt wordt wat gedaan kan worden als er ernstige werkloosheid komt. Mevr. Polet is van mening, dat het geen zin heeft over het gebrek aan zaal ruimte te praten, want dat helpt toch niets. Toch wil dit niet zeggen, dat men alles maar op zijn beloop moet laten. Zo kan medewerking verleend worden aan het bijwonen van cultu rele manifestaties in de grote steden, daar ze in Soest niet plaats kunnen Vinden. De V.V.V. zou hierbij ingescha keld kunnen worden. De gemeente heeft een bijzondere taak in het behouden van de Soester re- creatiemoglijkheden, zodat het niet ge wenst is industrieën aan te trekken, die niet strikt nodig zijn voor het ver schaffen van werkgelegenheid aan de eigen inwoners. Mevr. Polet is van mening, dat het noodzakelijk is de burgerdagen, waaf- voor van de zijde van de jonge kiezers betrekkelijk weinig belangstelling is, te handhaven. Het is misschien mogelijk door 'n enquete te weten te komen waar om deze belangstelling zo gering is. De samenwerking tussen raad en col lege is in het afgelopen jaar wederom goed geweest, al was er bij B. en W. wel eens de tendens te bespeuren, dat zij het soms wel zonder de raad af kon. Ook de samenwerking met de amb tenaren was uitstekend en dit verdient erkentelijkheid. Aan het eind van haar beschouwing sprak mevr. Polet de wens uit, dat de samenwerking van de fracties onderling in 1958 even goed zal zijn als in het afgelopen jaar. De heer ORANJE (V.V.D.) heeft even eens waardering voor de woorden van de heer Hilhorst (K.V.P.), waardoor olie op de golven geworpen werd, die de goede verstandhouding tussen ka tholieken en niet-katholieken bedreig den. Ook de heer Oranje spreekt met lof over de werkzaamheden van B. en W. in het afgelopen jaar en hij geeft de verzekering dat de kritiek, die hij meer malen uitte, hieraan geen afbreuk doet. Er is de laatste tijd veel kritiek van regeringszijde geleverd op het finan cieel beleid van de gemeenten. De be schuldiging dat er te veel uitgegeven is kan echter niet voor Soest gelden, want onze gemeente is financiëel ge zond. Er is een volkomen verantwoord beleid gevoerd en hiervoor is de raad in eerste en laatste instantie verant woordelijk geweest. De raad endosseert echter deze verdienste gaarne aan het college en aan het ambtelijk apparaat. Ook het feit, dat de geldmarkt uit geput is, kan men onze gemeente niet in de schoenen schuiven, want zij heeft het geld verstandig beheerd. Toch is het nodig een offer te brengen, maar dan moet men wel overwegen, dat het de vraag is of de bestedingsbe perking, als middel ter genezing, niet erger is dan de kwaal en er gaan steeds meer stemmen op die deze me ning zijn toegedaan. De heer Oranje is bang, dat de ge meentelijke autonomie steeds meer aan getast zal worden. Nog steeds heeft een gemeenteraad volgens de wet alle bevoegdheden met betrekking tot rege- ling van het bestuur en het huishouden van de gemeente, maar het toezicht dat hierop uitgeoefend wordt begint steeds meer te lijken op^een dwingend voor schrijven van datgene waarover slechts het gemeentebestuur te beslissen heeft. Het gaat in deze aangelegenheid om een rechtstreekse aantasuf.g van de rechts orde en hiertegen moet protest aan getekend worden. Fet algemeen belang mag dan vaak voor het gemeentebelang gaan, maar dit mag niet leiden tot het opleggen van een soort voogdij met de gradatie van de gemeentebestuurders tot onder curatele gestelden. De Bank van Nederlandse Gemeenten is er toe overgegaan de gemeentelijke fi nanciering te regelen en ook dit is een aantasting van de autonomie. Hierte gen moet niet alleen geprotesteerd wor den, maar het is taak van de raad en het college te tonen bekwaam te zijn en in staat tot het behartigen van de eigen zaken. Overbodige bemoeizucht van hogerhand moet hierbij tegenge gaan worden. Wanneer er sprake is van een raads voorstel, dan vraagt men zich bij voor baat wel eens af of de kans bestaat dat het goedgekeurd wordt. Door voor overleg kan men hierover wel wat te weten komen en als dit alleen bedoeld is als oriëntatie dan is er niets op tegen. Het gevaar dreigt echter, dat hiermee de betrokken instantie op de plaats van de raad komt te zitten, omdat men zijn hele houding bepaalt naar hetgeen uit het vooroverleg gebleken is en dit tast de autonomie aan. Deze autonomie is een kostbaar gemeentelijk en natio naal goed, zodat men er alles voor over moet hebben om haar te handhaven. Bij het bekijken va^ begroting schenkt het voldoening, dat„het college bij het ontwerpen hiervan gericht heeft naar de behoeften van ons verzorgings- peil. Op de kapitaaldienst is wel geen enkel object opgenomen, maar dit is uit een overweging van beperking en het betekent slechts uitstel tot er weer geld is. Het college wenst echter voort gang te maken met de woningbouw en de riolering,zodat er geen sprake is van een eigen bestedingsbeperkingspo- litiek naast die van de regering. De heer Oranje is hiervoor het college dankbaar, want niets wijst erop, dat het algemeen belang geschaad wordt als onze gemeente hierin voortgaat op de weg die zij reeds jaren bewandelde. Men kan verwachten dat er meer ge daan zal worden zodra de kapitaals markt dit toestaat. De VOORZITTER dankte de vier spre kers van de fracties voor hun vriend- delijke woorden, waarvoor B. en W. ui- teraar gevoelig zijn, al zijn zij er van overtuigd slechts hun plicht te doen. Tussen B. en W. en de raad heeft het afgelopen jaar een goede verstandhou ding geheerst en de voorzitter sprak de wens uit dat dit zo zou blijven. In zijn antwoord aan de sprekers zei de voorzitter, dat het met de bouw, in vergelijking met andere gemeenten, nog wel zou meevallen. Er wordt zo econo misch mogelijk gewerkt en in de toe komst zal hieraan nog meer aandacht besteed worden. De heer Schaafsma heeft het aantal inwoners aangeroerd. Dit bedroeg op 1 januari van dit jaar 26029. Belangrij ker dan dit aantal achtte de voorzitter van de raad de verzorging van gemeen tewege. In de laatste tien jaar is de beroepsbevolking van Soest met 1000 man uitgebreid en die zijn voor het Abonné's, die het abonnements geld voor het le kwartaal van ons blad 2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor an dere gemeenten) wensen te gire ren, verzoeken wij beleefd dit zó vroegtijdig te doen, dat de over schrijving voor het einde dezer maand in ons bezit is. Overschrijving kan ook geschieden op onze rekening bij de Ned. Mid- denstandsbank Soest. Bij latere overschrijving kunnen wij niet voorkomen, dat een kwi tantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. grootste deel ondergebracht bij de Soester industrieën. Deze bevolkingstoe name eist woningruimte en deze wo ningen gaan langzamerhand de agra rische gronden bedreigen. Het gemeen tebestuur heeft grote interesse bij de ontwikkelingsgang van industrie en land bouw, maar de belangen van deze sec toren van het bedrijfsleven zullen in de eerste plaats behartigd moeten wor den door hen die erin werkzaam zijn. Tot mevrouw Polet zei de voorzitter, dat er inderdaad plannen zijn voor het geval er een grote werkloosheid zal komen. In culturele zaken zal de gemeente de helpende hand reiken en het college is zich inderdaad bewust, dat Soest als recreatieoord betekenis heeft. Mocht er sprake geweest zijn van zelf standig handelen van B. en W. buiten de raad om, dan betreft het inciden tele gevallen, zodat men niet spreken kan van een tendens. Ook de voorzitter is van mening, dat de autonomie van de gemeente van groot belang is, zoals de heer Oranje betoogde. Ook de mening van de V.V.D.- spreker over de bestedingsbeperking kan hij onderschrijven. Deze beperking heeft gemaakt, dat er een achterstand gekomen is in de werkzaamheden, die verricht werden om de vooroorlogse achterstand van Soest in te lopen. De heer VAN ZADELHOFF (K.V.P.) dankte de raad voor de vriendelijke woorden aan het college gericht en hij sprak zijn waardering uit voor de wij ze waarop de burgemeester in het elfde jaar van zijn verblijf in Soest de dis cussies van de raad geleid had. Hier aan verbond hij de wens, dat de voor zitter dit nog eens elf jaar zou doen. De wethouder meende de vrees van de heer Hilhorst betreffende de achterstand in de woningbouw te kunnen wegne men. In de laatste drie jaar zijn per jaar 212, 298 en 236 woningen ge bouwd en dit betekent geen ongunsti ge situatie tegenover andere gemeen ten. In Soest ligt het gemiddelde van Amersfoort en Baarn. Er zijn plannen voor de bouw van 200 woningen in 1958 op de Eng. De gemeente heeft als richtlijnen de bouw van 60 procent woningwetwoningen tegenover 30 pro cent premiebouw en 10 procent particu liere bouw. In zijn antwoord geeft de heer HIL HORST (K.V.P.) blijk niet te geloven aan een gunstige woningpositie van onze gemeente tegenover andere plaat sen en het zal vooral moeilijk zijn in 1958 met gunstige cijfers te komen. De bouw op de Eng zal niet zo ge makkelijk zijn als de wethouder denkt, want de grondafstand is maar niet in enkele dagen voor elkaar. De heer Hil horst zou graag plannen zien, die een juiste beleidsvorming in de toekomst garanderen, want het streekplan voor de Utrechtse heuvelrug zal ook voor de gemeente Soest grote verandering kun nen brengen. Deze plannen moeten lang van te voren klaar zijn. De heer SCHAAFSMA (Prot. Chr.) breekt opnieuw een lans voor samen werking tussen de gemeenten, zoals dit met de zuiverings- en vuilverwer kingsinstallatie het geval is. Mevrouw POLET (P. v. d. A.) zou graag gegevens hebben over onze wo ningvoorraad en zjj vraagt wanneer op de Eng gebouwd kan worden. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) zegt dat dit over een half jaar kan gebeuren, want er is al veel voorbe reid. De heer ORANJE (V.V.D.) vindt het verheugend, dat ook de voorzitter blijk heeft gegeven van grote interesse voor het behoud van de gemeente-autonomie, die niet aangetast wordt als er met andere gemeenten samengewerkt wordt. De VOORZITTER bevestigde de woor den van de wethouder over de plannen voor bouw in de toekomst als de uit breiding van Soest snel zou gaan. De ze plannen zijn in bewerking en er zal steeds aan gewerkt moeten worden, voorlopig is er" het streekplan, waar Soest ook bij betrokken is en later zullen de plannen komen, die de ge meente meer direct raken. Wethouder VAN DE AREND (Prot. Chr.) vindt het prettig, dat de heer Oranje de financiële toestand van de gemeente gezond noemde. Als er vol gend jaar een nieuwe financiële rege ling met het rijk komt, dan is het mo gelijk voor 1959 met een sluitende begroting te komen, want dan krijgt onze gemeente 250 duizend gulden. Minister Staf heeft ons dezer dagen la ten weten, dat 't niet mogelijk is de dienst tijd voor onze dienstplichtigen te ver korten en terug te brengen op een jaar. Dit was tevoren wel zo'n beetje te be zien. We hebben in Ir Staf 'n zeer mili tante Minister van Oorlog en ik heb het idee, dat hij er nog liever een maandje aan zou breien dan er een week af te doen. Intussen heeft zijn besluit bij dienst plichtigen, a.s. dienstplichtigen en hun ouders veel teleurstelling gebracht. Iedereen ziet de jammerlijke noodzake lijkheid wel in van een goed en groot leger, maar gesteund door de meningen van deskundigen en gezien de dienst tijdverkorting in België, hebben de be trokkenen niet de overtuiging, dat het absoluut niet anders kan en dat er be slist 18 maanden nodig zijn om van een burger een goed soldaat te maken. Vooral de meningen van militaire des kundigen leggen voor het publiek veel gewicht in de schaal en de minister moet het niet gek vinden, dat het de starre afwijzende houding van minister Staf eerder toeschrijft aan te grote verzetloze volgzaamheid aan de Nato, dan aan de noodzakelijkheid van 18 maanden voor een militaire opleiding. Met onze maatstaf gemeten zou de Bel gische opleiding militairen afleveren met maar 2/3 van de waarde die onze dienst plichtigen hebben, iets, dat ik niet graag in België zou beweren. Ik geloof dat onze minister, door zijn omgang met hoge militairen, uit het oog is gaan verliezen, dat wij nog steeds geen militair denkend volk zijn, al zullen we graag voor onze vrijheid vechten. Wanneer onze dienstplichtige jeugd zich echter na een jaar militair volleerd voelt en aan de oefenstof merkt dat zij dit oo*~'''<;, wanneer bovendien in België de die.D'ctijd wel bekort kan worden en deskundigen 12 maanden opleiding vol doende vinden, dan moeten we de jon gens niet langer uit het burgerleven houden en wat zeer belangrijk is, dan kunnen we de vele miljoenen be sparen, die nu moeten worden bezui nigd en waarmee we nu zo lekker het economisch leven in de war sturen en tienduizenden werkelozen kweken. Wie begint een actie „Op voor één jaar dienen H. OEKMAN. Wethouder DE HAAN (P. v. d. A.) zegt, dat er slechts landelijk nauwkeurige cijfers over de werkloosheid zijn. In Soest valt het wel mee, maar in de bouwvakken is het goed te merken en er zijn momenteel hierbij zes maal zo veel werkelozen als normaal in de laatste jaren was. Er zijn plannen voor de bestrijding van de werkeloosheid, maar dit betekent niet, dat men in geval van nood zo maar een knopje kan omdraaien. Mevrouw LANDWEER (Prot. Chr.) dankt de heer Hilhorst voor zijn ver zoenende woorden en zij doet dit na mens de gehele prot. chr. fractie. De behandeling van de begroting bracht weinig moeilijkheden. Voor Ge meentewerken zagen enkele leden graag een efficiëntie-onderzoek, maar wethou der VAN ZADELHOFF (K.V.P.) deed de toezegging, dat op 1 januari begon nen wordt met een gewijzigde boek houding, zodat even afgewacht moet worden. De heer PIEREN (P.v.d.A.) doet het voorstel aan lagere ambtenaren 200.- (gehuwd) en 150.- (ongehuwd) ineens uit te keren, omdat een gunstige sala risregeling op zich laat wachten. De heer HILHORST (K.V.P.) meent, dat dit een voorstel is, waarmee de man die het brengt reclame voor zich zelf wil maken. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.Y.P.) is van mening, dat het onjuist zou zijn deze bedragen te geven nu de minister toegezegd heeft, dat er iets aan deze salarissen gedaan zal worden. Er wordt over het voorstel van de heer Pieren gestemd en het wordt met 16 tegen en 3 voor verworpen, nadat mevrouw LANDWEER (Prot. Chr.) en de heren VAN ANDEL (Prot. Chr.) en ORANJE (V.V.D.) uiteen gezet hebben, dat zij voor een betere salarisregeling van la gere ambtenaren zijn, maar de uitkering ineens niet juist achten. De heer GRIFT (P.v.d.A.) heeft in de afdelingsvergadering gezegd, dat de verhouding tussen lonen en materialen voor buitenschilderwerk niet klopte en bleef bij zijn mening. Vervolg aan ommezijde.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1