RANG föms 4 Een nieuw jaar Wat brengt 1958 Hebt u de nieuwe RANG al geproefd SOEST. m DE HOEK. ^IJJ.C.8 OH! JUJJ.9.UJ8 JUJX8JLftJ-8-UJ-8J-8JJX«AOX»JULU L8..».8.».«.iLIL<ULL8.8XU.U.8-U.8JX<UUL»JXLUJUJLg-U.<UJ)XiULO.IU.<UL8.».U.».U.».8J.».l)-UJLILI).U.te7 ^rrmnmnrmnnm - \RIJDAG 3 JANUARI 1558. 36e JAARGANG No I. SOESTER OUBlANIT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De heilwens, die wij elkaar plegen toe te roepen, glijdt gemakkelijk uit de pen, maar er was zelden zulk een ge ringe waarborg, dat zij in vervulling zal gaan, als nu. Wanneer wij de situatie der wereld overzien, dan blijkt voortdurend, dat de zekerheid, waarin wij vroeger plach ten te leven, verdwijnt. Wij zien het we- reldevenwicht hoe langer hoe meer verbroken, niet alleen door een duide lijke verschuiving van de politieke machtsverhoudingen, maar ook doordat de normen en idealen, waaruit en waar voor het westen leeft, hoe langer hoe meer worden miskend en verloochend. Het is niet alleen het feit, dat het oos ten zijn machtpositie in de laatste ja ren ten aanzien van het westen aan merkelijk heeft versterkt, waardoor wij worden verontrust, maar wij vragen ons ook afwat zullen de Verenigde Naties op de duur daadwerkelijk kun nen uitrichten, wanneer zij zich in de praktijk van hun bedrijf zo zeer moe ten laten welgevallen, dat er gesold wordt met de eerste leidende begin selen van haar organisatie, als thans het geval is Twee jaren geven twee voorbeelden in snelle opeenvolging. 1956 vertoont ons de geschiedenis van Hongarije, een vrij heidshunkering in bloed gesmoord, zon der dat de Verenigde Naties een vin ger hebben uitgestoken om dit land te redden uit zijn ellende. 1957 toont ons Indonesië, dat, zonder enig rechtsgeldig motief, een volk (ons volk) aanvalt, verjaagt en zijn bezittingen steelt, om dat het ontevreden is over een uitspraak der Verenigde Naties. Onze regering heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd, een protest, dat geen kracht kon hebben, omdat het zijn conclusies mist. Maar ook indien het doeltreffend zou zijn gesteld, zou het protest zijn uitwerking hebben ge mist, omdat het college, dat het lot der wereld in handen heeft, niet bereid is in te grijpen wanneer zijn beginselen worden verzaakt. Mr. Hilterman heeft in zijn 1.1. zondag door de mikrofoon uitgesproken rede de houding van Indonesië tegenover Nederland precies gewaarmerkt. Hij zeide ongeveer (wij citeren uit onze herinnering) het is niet Nederland, waartegen Indonesië te velde trekt. Het is een reeks van besluiten en over eenkomsten, waaraan het zelf heeft meegewerkt, en die het bezig is moed willig te vernietigen. De onzekerheid in de wereld, die de intrede van het nieuwe jaar zo angst en zorgwekkend doet zijn, vindt hierin haar oorzaak, dat de rechtsnormen, die aan de samenleving der naties thans positief-rechtelijk worden gesteld, niet worden in acht genomen en dit ligt misschien niet alleen aan de onwil van het internationaal college, om hangende kwesties werkelijk op te lossen, maar ook aan de redactie van de statuten der Verenigde Naties, die het bewijs verlangen van oorlogsagressie, terwijl zeer agressieve daden daar niet onder te brengen zijn. Wij willen, aan het begin van 1958, zoeken naar de diepste oorzaak van de beklemming, waarmee wij dat jaar zijn ingegaan. Die diepste oorzaak is o.i., dat de volken geen ernst maken met de rechtsnormen, die ze aan zich zelf hebben gesteld. En wij zouden voor een opkomend oosten, dat zijn beroep op onafhankelijkheid ook op rechtsgron- j den steunt, meer sympathie hebben j als het in de praktijk van zijn onder- nemingen niet voortdurend het recht met voeten trad. i Een kort naschrift over onze verhou-1 ding tot Nieuw-Guinea. Wij hebben nooit om het behoud van Nieuw-Guinea voor Nederland gevraagd. Het is ons i door de Verenigde Naties toegewezen en I dat wij thans (behoorlijk) beheren, is een vervullen van onze internationale plicht. De handelswijze die Indonesië thans tegenover Nederland in acht neemt, is een straf aan Nederland voor hetgeen Indonesië aan de V.N. heeft te verwijten. Er zijn mensen, die de duurzame trei teringen van Indonesië moe zijn en die zeggenLaten wij ons maar terugtrekken uit dit wespennest. Nieuw- Guinea zal ons schatten gelds kosten en het levert voor onze generatie niets op. Wij moeten deze opvatting bestrijden. Wij hebben ons op de hoogte gesteld van de belangrijkste literatuur, die er over Nieuw-Guinea bestaat. Onze con clusie omtrent het gelezene is, dat Nieuw-Guinea tot de gebieden behoort waaromtrent de meningen verdeeld zijn. Er zijn pessimisten, maar ook opti misten. En zij, die Nieuw-Guinea wel in ruil zouden willen geven voor her stel van onze economische positie in de archipel, hebben thans ook ervaren, met wat voor betrouwbare partners wij in Indonesië te doen hebben. Na al het geleden leed moeten wij doorgaan met onze zorgen aan Nieuw- Guinea te wijden. Het wenkt als een emigrantengebied, dat vele kansen in zich besloten houdt. VOLKSUNIVERSITEIT. Jan Engelman zou op 9 januari voor de Volksuniversiteit een lezing houden over moderne, religieuze beeldende kunst. Dit kan echter niet doorgaan. De dichter Gabriël Smit is nu bereid ge vonden te komen spreken en het onder werp dat hij behandelen zal is „Heden daagse religieuze kunst". Het is nauw verwant aan het onderwerp dat Jan Engelman zou behandelen, maar het is breder van opzet. De heer Smit zal niet alleen aandacht schenken aan de beeldende kunst, maar ook aan litera tuur en kerkbouw. Hierbij zullen voor al de hedendaagse stromingen behan deld word'ti. Dp lezing wbrdt. gehouden in het Oran je Hotel. HOCKEY. Het eerste dames-team van de Mixed- Hockeyclub Soest speelt aan de Schriks- laan tegen D.E.M. 1. Aanvang 14 uur. KAT CONTRA DUIVEN. Een kat werd in een duivenhok gearres teerd en hoewel zij geen duiven ver orberd had was het verdacht, want kort daarvoor waren wel 4 duiven ver dwenen. De politie zal de zaak uitzoe ken. BILJARTUITSLAGEN. Vergulde wagenNieuwe Viersprong 2 6-2. D.O.S.V.V.V. 2 2-4. Schouw— K.W.S. 2 2-4. Leusderkwartier 4Zon- neheuvel 2 4-2. Onder de Linden 4 Nieuwe Viersprong 3 6-2. Soesterkwar- tier 3D.O.S. 2 6-2. Schouw 2Ruim zicht 2 8-0. O.D.L. 5—Centraal 2 6-2. K.W.S. 2Zonneheuvel 3 4-4. Theomien 3K.W.S. 3 4-4. Schouw 3Leusder kwartier 5 6-2. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Autralië s.s. „Arcadia" 9 jan. Canada s.s. „Kloosterdijk", 8 jan. Canadam.s. „American Archer", 11 jan. Chili via New York, 8 jan. Ned. Antillen m.s. „Themis", 9 jan. N. Zeeland via Engeland, 11 jan. Suriname m.s. „Mentor", 8 jan. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Oranjefontein", 8 jan. en m.s. „Stirling Castle", 11 jan. Br. O. Afrika s.s. „Ferd. de Lesseps", 11 jan. Inlichtingen betreffende de verzending van postpakketten geven de postkan toren. LEZING VOOR 'T NUT. - Op vrijdag 3 januari (hedenavond) zal de heer R. de Waard een voordracht houden met een demonstratie van ver schillende oude muziekinstrumenten, voor de leden van 't Nut, in restaurant Eemland. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dokter W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, telefoon 2333 en ?*r. G. v. Beurden, Steenhofstraat 12, .elefoon 2667. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraaat. BILJARTNIEUWS. In café „Centraal" zijn de voorwed strijden gespeeld voor de kampioens wedstrijden eerste klasse libre en daar bij is een record k ebroken dat 7 jaar oud was. In 1950 behaalde ir. P. Ilmer een moyenne van 20, di.t verbeterd is door R. Lambalgen van „Onder de Linden" te Baarn, die een gemiddelde van 22,22 behaalde. Hij maakte de 200 caramboles in 9 beurten, waaronder een serie van 74. De spelers, die bij Centraal de voorwedstrijden speelden, behaalden de volgende resultaten Klompenhouwer 200 34 30 5.88. Burgman 181 34 29 5,32. Burgman 200 34 26 5.88. Lambalgen 177 34 48 5,20. Van Ewijk 200 27 43 7.41. Voskuilen 163 27 28 36,4. Klompenhouwer 200 22 38 9,09. Van Ewijk 88 22 28 4, BENOEMD. De heer M. A. O. van Groningen, wo nende Oranjelaan 16, alhier, is benoemd tot directeur van de Coöp. Begrafenis vereniging voor katholieken „Dela" te Eindhoven. Geen enkele voorspelling wordt be^- waarheid tot in c'. tails, indien hij al ooit werkelijkheir wordt. Alle ver rassende gebeurtenissen zijn juist daar om schokkend, wijl zij niet werden voorzien. Elke situatie immers bergt een grote reeks van mogelijkheden in zich en het menselijk denken is ontoe reikend, om uit de veelheid van facto ren, die drijfveren of oorzaken te kie zen, welke tenslotte beslissend zullen zijn. Indien wij het desondanks wagen, iets te schrijven over hetgeen 1958 kan bieden, dan is het niet alleen onder alle voorbehoud, doch met de wetenschap dat irrationele of niet door de mens te vatten complexen het beeld grondig kunnen wijzigen. Steken wij met die reserve van wal. Geen oorlog. Er zal in 1958 géén oorlog komen. Het kleinste conflict tussen twee leden van het sowjetblok of de NATO kan uit laaien tot een wereldbrand met kern wapens. Niemand wenst die, ieder is er bang van. Zulk een oorlog zou heel lang duren, want geen van de grote blokken zou het andere kunen over winnen, wel onbeschrijfelijk kunnen teisteren. Duurt het conflict lang, dan zullen noch tans de laatste reserves van betekenis zijn. Welnu, de amerikaanse productie heeft nog een veel grotere capaciteit dan de russische meer dan tweemaal zoveel staal, vijf maal zoveel olie. En de amerikaanse bondgenoten zijn te zamen veel rijker aan hulpbronnen dan die van de Sowjet Unie. Deze zal een groot conflict evenzeer uit de weg gaan als in de afgelopen 12 jaren. De Ver. Staten zullen niet aanvallen, want zij worden niet alleen zelf met raketten bedreigd, doch hun bondgeno ten in Europa en Azië lopen gevaar te worden vernietigd door de dichtbij zijnde Russen. Er zal dus een wedloop in bewapening zijn, om elkaar af te schrik ken, maar geen oorlog. Te meer niet, omdat de V.S. rekening moet houden met Engeland, Frankrijk en west-Duits- land, die geen satellieten zijn van Ame rika, en Moskou met Polen en Hongarije en die onbetrouwbaar zijn gebleken. Veel koude oorlog, dreigementen en onvrien delijkheden. Doch tevens het open la ten van de deur, om te blijven praten over ontwapening en ontspanning, om de tegenstellingen niet op de uiterste spits te drijven. Neutralen sluiten zich aaneen. De neiging zich aan te sluiten bij enig blok neemt af. Neutralistische tenden- zen zullen zich vermeerderen in lan den, die zich niet onmiddellijk door een der beide combinaties bedreigd voelen, of die veel aan te merken hebben op de huidige geallieerden In Griekenland (boos op Turkije en Engeland wegens Cyprus) zal de zelf- standigheidsdrang vermeerderen. Want Engeland zal Cyprus «wel zelfbestur ge ven, doch niet de vrijheid zich aan te sluiten bij Griekenland. In Irak en Pa kistan (met Turkije in het Bagdadpakt) zullen onderstromingen in het volk zich verzetten tegen de officiële regerings- politiek, die nu nog (via het pakt van Bagdad) een alliantie met Engeland handhaaft. Het genoemde pact zal wei nig meer betekenen, hoewel Turkije en Perzië elkaar trouw zullen blijven. In Thailand (ofwel Siam), dat lid is van het Z.O. Azië-pakt, zal de neutralistische beweging zich eveneens doen gelden. In geheel Azië zal de wens toenemen zich China niet tot vijand te maken, En politici als Tito (die Azië zal berei zen), Nasser en Nehroe zullen in Azië school maken. De „geest van Bandoeng" zal sterker worden, hetgeen intussen reeds bewezen is door de stichting van een secretariaat van aziatische en afri- kaanse landen, waarin ook Rusland een plaats zal bezetten. Japan en Frankrijk zullen het anti amerikanisme beteugelen, omdat zij voor hun veiligheid, investeringen, le ningen en markten te veel van de at- lantische wereld afhankelijk zijn en niet neutraal worden. Het jaar van Afrika. Verder zal het iaar 1958 voor Afrika van betekenis zijn De britse gebieden, als Kenya en Nigeria, zuilén een siap verder zetten op de weg naar de status van een dominion, evenals de centraal- afrikaanse federatie. De Islam zal voort gaan veld te winnen in Afrika, ook onder de negers van Zuid-Afrika. De banden met de arabische wereld worden sterker. Maar Afrika is meer dan Azië geneigd samen te gaan met de Ver. Staten en Canada, die zich fi nancieel voor het zwarte werelddeel interesseren. Tunesië en Marokko zul len losser worden van Frankrijk en de brug vormen tussen de anglo-ameri- kaanse zeemogendheden en Azië. Alge rije blijft niet langer een onverbreke lijk deel van Frankrijk. Het wordt ver deeld in een kleine europese, bij Frank rijk behorende streek en een praktisch onafhankelijk mohammedaans gebied, dat met Frankrijk verbonden zal blijven, doch evenzeer met Tunesië en Marokko. De spanning tussen Frankrijk en de arabische wereld zal iets afnemen. Beslissend voor Israël. Israël kan niet rekenen op Amerika, Engeland of Frankrijk voor een tegen de Arabieren gerichte politiek. Het zal voortgaan met pogingen, te bewijzen dat het geen „bruggehoofd" is van het westen en normalisering van de rela ties met Moskou willen, opdat de Sow- jet-Unie de Arabieren niet verder op hitst tegen Israël. Het zal met behoud van de econo mische en culturele banden, zoals bij voorbeeld Zweden zich van het westen distanciëren en zijn neutrali teit tussen de twee blokken onderstre pen. Het hoopt aldus een vrede te be werkstelligen met de arabische buurlan den, doch zal daar in 1958 niet in sla gen. Het loopt gevaar te worden aan gevallen omdat de arabische regering onderling te veel moeilijkheden hebben en Israël militair te sterk is. Het zal evenwel met meer succes aanbieden (financieel en diplomatiek gesteund door westelijke landen) de palestijnse vluch telingen te helpen vestigen, voor een klein deel in Israël, overigens in ara bische landen, die schadeloos gesteld zullen worden. Egypte zal van de Wereldbank een le ning krijgen voor een nieuwQ Nijldam en het geschil over de nationalisatie Nou, we beginnen het jaar goed. De melk wordt weer een cent duurder hier en daar en de „Directeur van de Prijzen", een naam die me altijd weer aan de bezettingstijd doet denken, heeft de P.U.E.M. toestemming verleend de kWu-prijzen en nog het een en ander dat daar mee te maken heeft, te ver hogen. In een advertentie werden we daar op oudejaarsavond mee in kennis gesteld en elders in deze courant las ik de motivering voor die verhoging. De oorzaak schijnt te liggen in de ho gere kolenprijzen en daar de kolenprij zen tegenwoordig geregeld worden door de miljoenen verslindende Europese Ko len- en staalgemeenschap, zal dit wel kloppen, al vind ik ook, wanneer ik het zeggen mag, de achteruitgang sedert 1956, waarin nog een netto winst werd gemaakt van ik meen ongeveer 400.000,wel erg snel en groot. Maar dit is natuurlijk toch wel moge lijk en alleen te beoordelen bij bekend heid van de volledige cijfers, waarvan we nu alleen weten dat de kolenprij zen zijn verhoogd. Daar het hier echter een semie-over- heidsbedrijf betreft en winst niet het doel mag wezen, vind ik de toestem ming van de „directeur-generaal" in een tijd, dat zozeer op het indexcijfer voor levensonderhoud moet worden ge let om een volgende loonronde te voor komen, weinig blijk geven van takt, zelfs in het geval dat er inderdaad geld bij zou moeten. Misschien dat dit een aansporing had kunnen zijn te zoeken naar een meer efficiënte bedrijfsvoering. Eerst wanneer zou vaststaan, dat hier in het uiterste is bereikt, zou een ver hoging te overwegen zijn. Zonder de zekerheid hiervan te hebben, lijkt het voor het publiek, dat simpelweg naar de hogere kolenprijzen verwezen wordt, of de weg van de minste weer stand gekozen is. H. OEKMAN. van de Suezkanaalmaatschappij zal fi nancieel worden opgelost. Overigens zal de Sowjet-Unie een woordje mee spreken in het nabije oosten, vooral door kredieten en handelsbetrekkingen. De arabieren zullen Russen en Ameri kanen tegen elkaar blijven uitspelen, maar niemands vazallen worden. Rood-China minder geïsoleerd. Rood-China zal niet worden erkend door Amerika, doch wel door zoveel staten, dat 't regiem van Tsjiang Kai- shek in de V.N. niet meer wordt erkend als vertegenwoordiger van China. De zetel van China zal open blijven. In de V.S. zal de populariteit van Eisen- hower tot een dieptepunt dalen. De re publikeinen zullen bij de tussentijdse verkiezingen nog meer terrein verliezen. In het voorjaar van 1958 zal een eco nomische depressie de westelijke con- junctuurlijn onderbreken. Ook oost- Europa zal daarvan nadelige gevolgen ondervinden. De economische toestand in Polen en Hongarije zal de Russen zorgen baren, zodat zij ook al om aziatische landen te helpen, met poli tieke oogmerken minder kapitaal be schikbaar hebben voor China. Dit zal toenaderig zoeken tot Japan en Enge land om vandaar kapitaal en machines te krijgen. Kortomin Azië neemt de rol van Amerika af, maar andere westelijke landen, vooral ook west-Duitsland, zul len hun betrekkingen met Azië uitbrei den. Met of zonder ironie de franse franc zal nog meer dalen, maar het land zal niet in een chaos vervallen. De franse staat zal mager blijven, maar het volk zit nog voldoende in zijn vet. Twee kabinetscrises zijn waarschijnlijk. De europese eenheidsmarkt blijft op papier staan. De legers zullen in west- Europa worden beperkt. In tien van de twintig latijns-amerikaanse landen zul len de regeringen worden omverge worpen, maar juist daardoor zal alles bij het oude blijven. Zo zal het kunnen gaan een luchtige combinatie van cacao- 10 chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1