Verenigd Europa? Ueility UeMceeJi Commandant W, Groart en Brandmeester B. J. Buxtorff gehuldigd. Botsing. Nutsspaarbank. Verbindingsoefening B.B. De Soester Vogelvrienden. Dela-afdeling in Soest. Sportprogramma. Medische dienst. IN DE HOEK. Feestavond ten bate van gerepatrieerden uit Indonesië. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. VRIJDAG 10 JANUARI 1958. 36e JAARGANG No. 3. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Voor Verenigd Europa wordt tegen woordig op allerhande wijze propa ganda gemaakt. Velen hebben de in- diuk dat deze propaganda het openen betekent van een open deur. Wij zijn immers voor een Verenigd Europa. Wij menen, dat de grenzen moeten verdwijnen, dat wij ons hoe langer hoe meer wereldburgers moeten gaan voelen en dat daarna een nieuwe oorlog kan worden verhinderd. De propaganda sluit zich hier aan bij een door velen gekoesterde ideologie. Hetgeen de gedachte van een Verenigd Europa echter nodig heeft, om zich op gezonder wijze te ontwikkelen is niet propaganda, maar kritiek. Alleen een critische beschouwing kan ons in staat stellen te beseffen aan welke positieve voorwaarden het Verenigd Europa heeft te voldoen wil het inderdaad een waar de zijn voor de toekomst. Zoals de gedachte zich thans ontwikkelt, beoogt zij te komen tot een geleidelijk vermin deren der souvereiniteitsrechten van de afzonderlijke (vooral de kleine) naties. Er zal dan een hoge autoriteit komen en een europees parlement, waar men el kaar als in een poolse landdag zal be kampen. Heeft iemand de illusie, dat de diepe tegenstellingen tussen de grote mo gendheden als bij toverslag zullen ver dwijnen, zodra de Raad van Europa volkomen gaat functioneren In de ellende van het heden troost men zich met een luchtspiegeling. Maar er is niet alleen een dosis skep- tiek nodig om de nieuwe gedachte van het Verenigd Europa naar waarde in haar werkelijkheidsmogelijkheden te schatten, men behoort zich ook reken schap te geven van de ontzaglijke ge varen' waarmee de huidige internatio nalistische politiek het in rechtvaardig heid samenleven der volkeren bedreigt. Het Verenigd Europa, met zijn Euro pees parlement en super-nationale ge- zagsorganisatie kan betekenen een voortzetting van het oude imperialisme der grote mogendheden onder nieuwe schoon-schijnende vormen. Het is veel gemakkelijker imperialistische doelein den te verwezenlijken onder het mom van gemeenschappelijk europees be lang dan onder openlijke dwang, zoals vroeger. De grote mogendheden zul len handelsbelangen en politieke en strategische belangen kunnen verwe zenlijken zonder dat kleinen in staat zijn zich te verzetten. Reeds is er sprake van militaire steun punten, dat wil zeggen van bezetting van andermans grondgebied voor een „gemeenschappelijke" verdediging, die bepaalde regionen! (o.a. Nederland) aan de eventuele vijand prijsgeeft. En grote commerciële offers kunnen van kleine mogendheden worden geëist zonder dat er een aanwijsbaar belang voor haar tegenover staat. Wij schrijven dit artikel, omdat het niet goed is nieuwe instituten, die met een daverende reclame aan de bevol king wordt opgedrongen, uitsluitend te bezien uit het oogpunt van een naief idealisme. Men moet ook kennis nemen van de tegenkant om niet door de re clame te worden overrompeld. De ge dachte een federatief Europa, zoals die thans bezig is op te rijzen in de breinen der eenvoudige zielen en de reislustige propagandisten, heeft een verkeerde ba sis. Zij berust op het domineren van bestaande machtscombinaties, die een nieuw vredelievend wapen krijgen om zich te doen gelden en niet op de overweging van een rechtvaardiger ver houding tussen de volken. De kleine, neutrale landen, Zweden, Zwitserland, Portugal behouden een afstand van de ze internationaliserende politiek, die ons kleinere in het zog brengt der an gelsaksische macht. Een Verenigd Euro pa zal, wil het slagen, geheel anders moeten worden opgezet dan men thans beoogt. Er zullen waarborgen moeten worden geschapen voor het recht der kleineren. Want uit hen en uit hen al leen komt het bewustzijn der vredes- noodzakelijkheid. Zij worden beheerst door het beginsel. Zij zijn de dragers der cultuur Nederland zal goed doen zijn kracht te zoeken in toenadering tot de kleine- neutrale staten, binnen (of buiten) het europese blok, ligt zijn kracht. Niet in een voetval voor nieuwe geallieerde be schikkingen, die zich verhullen in scho ne schijnen, die de naieve idealist verblinden. De jubilerende brandweercommandant, de heer W. Groart, is in de zaal van Eemland door de leden van de brand weervereniging gehuldigd omdat hij gedurende 30 jaar het corps leiding gaf. Hierbij waren aanwezig de burgemees ter en zijn echtgenote. Toen de commandant, vergezeld van de burgemeester, de zaal binnenkwam, stonden al zijn mannen opgesteld. De burgemeester zei het zeer op prijs te stellen, dat hij deze eerste bijeen komst van de brandweer in het nieuwe jaar kon meemaken. Vooral dit jaar had het bijeenzijn een speciaal karakter, omdat 1958 voor de brandweer inzette met het jubileum van de commandant, die gedurende 30 jaar de leiding had. Ook de heer Bux torff was 30 jaar bij de brandweer en daarmee een van de oud-gedienden. Het korps heeft altijd een grote plaats in zijn leven ingenomen en de burge meester sprak de wens uit, dat hij nog lang zijn beste krachten zou geven aan de Soester vrijwillige brandweer. Er zijn hoogtepunten en dieptepunten geweest, maar ook door het werk, dat de heer Buxtorff voor de brandweer verrichtte, is wel gebleken, dat het systeem van vrijwilligheid het uit stekend deed. De burgerzin kon ge toond worden en in 30 jaren trouwe dienst heeft de heer Buxtorff dit op uitnemende wijze gedaan, waarmee hij blijk gegeven heeft uit het goede hout gesneden te zijn. Hij ontving het kruis van verdienste van de Koninklijke Ne- derlandsche Brandweervereniging voor 30 jaar trouwe dienst. De burgemeester maakte hierna de be vorderingen bekend. Het zijn keuze bevorderingen, dus de leden van het brandweerkorps komen niet zomaar in een hogere rang omdat het hun tijd is, maar omdat hun prestaties de bevorde ring rechtvaardigen. De paraatheid en de kundigheid moeten eerst getoond worden. B. en W. hebben besloten J. D. Fritz te bevorderen van brandwacht tweede klas tot brandwacht eerste klas en van adspirant-brandwacht tot brandwacht tweede klas J. A. van Dorrestein, A. J. Eichelaar, M. Fellinga, E. Post, C. Log- tenstein, R. P. Tensen, H. Kamphorst, J. Veenendaal en G. Glaasker. De burgemeester sprak de wens uit, dat deze bevorderingen voor de anderen een aansporing zouden zijn tot het le veren van goede prestaties. Het is niet alleen een kwestie van goede animo hebben, maar er moet ook hard ge werkt worden. Zo alleen kan men een goed brandweerman worden. Dokter J. W. Schutte, de voorzitter van de brandweervereniging, sprak de commandant toe. Deze nieuwjaarsbij eenkomst van de brandweer is een goe de traditie geworden in een tijd waarin zoveel tradities prijsgegeven worden. De eerste bijeenkomst in 1958 had al een heel bijzondere betekenis, omdat de commandant jubileert, omdat de heer Buxtorff 30 jaar bij de brandweer is en omdat er verschillende leden van het korps bevorderd zijn. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit, dat zo veel goede vrienden van de brandweer op deze avond aanwezig waren, waar mee zij hun waardering voor het korps uitten en tevens hun appreciatie voor het werk, dat door de commandant, de heer Groart, gedurende dertig jaren was verricht. Als geschenk van de ver eniging bood de heer Schutte de com mandant een nieuwe zegelring aan, omdat de oude die hij heeft, versleten is en hij sprak de wens uit, dat hij deze ook zou verslijten in goede gezond heid. De heer Groart dankte en hij sprak de verwachting uit, dat het een goed brandweerjaar zou worden met zo mo gelijk een nieuwe brandweerkazerne. Hij wenste de heer Buxtorff geluk met bevorderd waren. In een overzicht van het afgelopen jaar deelde de commandant mee, dat in totaal slechts 45 maal uitgerukt is, terwijl het gemiddelde van de afgelo pen jaren 60 maal is. Er waren drie uitslaande branden, 9 binnenbranden, 9 bos- en heidebranden, 5 schoorsteen branden, 5 hooibergbranden, 12 diver se branden en er werd tweemaal loos alarm gegeven. Brandstichting, olie kachels, verf afbranden en hooibroei hoorden tot de oorzaken van deze bianden. Er was een brief binnengekomen uit Zuid-Afrika van het oud-brandweer lid, de heer J. M. Koenders, die veel geluk wenste en weinig brand. De heer Groart dankte de voorzitter voor het aanbieden van de ring, die de andere verving, nadat hij in 30 jaar dienst versleten was. Er zijn in deze 30 jaar vele moeilijkheden geweest, maar ze zün allen overwonnen en het korps is zo dat het er zijn mag en dat men het goed kan noemen. Uit de re ceptie, welke op 2 januari aangeboden werd ter gelegenheid van het jubileum, is gebleken, dat de Soester bevolking meeleeft met het wel en wee van de brandweer en de commandant achtte dit verheugend. De heer M. Fellinga bood namens de leden van het korps een geschenk aan. Tenslotte dankte de commandant allen en hij hoopte ook in het nieuwe jaar op de leden van het korps te kunnen re kenen. Er zijn er nu 27, terwijl er vroe ger 48 waren. Door de technische voor uitgang zullen er nog minder nodig zijn maar de kwaliteit zal daardoor nog be ter kunnen worden. Op het kruispunt Eikenlaan-Soester- bergsestraat reed d'vkeer J. v, A. auto handelaar te Soest. Bij het inrijden van de Soesterbergsestraat stond een mili taire auto hem in de weg, zodat hij de personenauto van H. J. P. niet kon zien. De auto's botsten op elkaar en werden ernstig beschadigd. In tegenstelling tot vele andere spaar- instellingen blijkt uit de voorlopige cij fers over 1957, dat bij de Nutsspaarbank te Amersfoort, met haar bijkantoren te Baarn, Nijkerk en Soest, het tegoed aan inleggers vrijwel gelijk is gebleven. De cijfers van inleg waren zelfs niet on belangrijk hoger dan het vorig jaar. In 1957 bedroeg de inleg 34 miljoen. De cijfers van terugbetaling waren daaren tegen aanzienlijk hoger dan in 1956. In 1957 werd terugbetaald 34 miljoen tegen slechts 26 miljoen in 1956. De Nationale Woningbouwlening is aan dit terugbetalingscijfer niet vreemd. Al met al steeg het tegoed aan inleg gers nog met circa 20 mille, alsmede de bijgeschreven rente over 1957 ten bedrage van circa 790.000, Het totale tegoed aan inleggers van de kantoren te Amersfoort, Baarn, Nijkerk en Soest is daarmede gekomen op 34Vz miljoen. re, neutrale mogendheden. Het zal in het feit, dat hij 30 jaar dienst gedaan de toekomst zich moeten bewegen in de had en hierdoor beloond was met de richting van herstel zijner neutraliteits- huldiging die plaats vond en hij fe- positie. In toenadering tot een bond van I liciteerde de leden van het korps die We stellen U voor een niet verplicht, ook wel genoemd toeristisch of faculta tief rijwielpad. Het ligt hier gelijk met de weg en is daarvan gescheiden door een witte streep. We verzoeken u dringend daar achter elkaar te rijden. Van de tegenoverge stelde kant kan ook een fietser komen. Hij moet uitwijken naar rechts, komt dan links op de rijbaan terecht en wie staat dan in voor de gevolgen? En, als uzelf soms die tegemoetkomer mocht zijn, rijdt dan langzaam die on overzichtelijke bocht door, want u kunt nooit weten, wat er aankomt. Met z'n tweeën rijden is toegestaan, maar al leen als de situatie het toestaat De verbindingsdienst van de Soester B.B. heeft een oefening gehouden in samenwerking met Baarn, de comman dopost van het kringhoofd te Zeist en de commandopost van de gewestelijke commandant. De gehele kring was in geschakeld en in totaal zijn van 8-10 uur 60 telegrammen gewisseld, die al lerlei verschillende meldingen doorga ven. Vele telegrammen waren in code. Er is uitstekend gewerkt, zodat het tijdschema aangehouden kon worden. Er zijn op het ogenblik nog verschil lende cursussen aan de gang voor mel ders, blokhoofden, redders, brandweer lieden en de, verbindingsdienst. De Soester B.B. kan nog wel wat telefo nistes gebruiken en de ervaringen met deze dames zullen dan waarschijnlijk net zo zijn als met de telefonistes die reeds aangesteld zijn, een trouwe op komst bij de cursussen. In de a.s. zomer zal de B.B. weer een practische oefening met de blokploe- gen houden, zoals dit het vorig jaar ge beurde. De Soester Vogelvrienden hebben in restaurant „Zonneheuvel" vergaderd en de voorzitter, de heer C. Brand, heeft de prijzen van de tentoonstel ling uitgereikt. Voor het grootste deel werden die door de heer De Liefde in ontvangst genomen. De heer Brand dankte de tentoonstellingscommissie, be staande uit de heren K. Haremaker en H. de Liefde, voor hét vele werk dat zij verrichtten. Er is uitvoerig gespro ken over de tentoonstelling die een succes was. De R.K. begrafenisvereniging „Dela", die in Soest meer dan 1000 leden heeft, krijgt maandag a.s. een eigen afdeling in onze gemeente. Er is een vergade ring hiervoor belegd in het St. Joseph- gebouw. Het hoofdbestuur heeft de volgende heren candidaat gesteld voor het bekleden van bestuursfuncties in de afdeling H. J. van Hal, J. Kuipers, J. Kuiten, G. Meeder en G. Mirck. Voetbal Zondag S.E.C. 1Brederodes 1 te 2.30 uur. S.E.C. heeft de volgende opstelling Adams, Jekel en Ten Hove, Brouwer, Van 't Klooster en Huijink, Van Breu- kelen, Nijholt, De Bruin, Ruttenberg en Admiraal. Gooise BoysB.D.C. te 2.30 uur. Quick 2S.E.C. 2 te 12 uur. Veenendaal 3S.E.C. 3 te 12 uur. S.E.C. 4E.M.M. 4 te 12 uur. Zaterdag S.E.C. ABloemenkwartier A te 3 uur. Hockey Zaterdag. Meisjes A'foort ASoest A, 3.30 uur. Soest BA'foort B, 2 uur, Birkstraat. Jongens Soest BVoordaan A, 3.15 u., Birkstraat. Soest DSoest C, 2 uur, Schrikslaan. Soest EVoordaan B, 3.15 u., Schriksl. Schaerweide BSoest A te 3.15 uur. Zondag. Dames H.I.C. 2Soest 1 te 2 uur. Kampong 7Soest 2 te 12.30 uur. Soest 3Kameleon 3, 12 uur, Schriksl. Heren S.C.H.C. 7Soest 1 te 2 uur. S.C.H.C. 8—Soest 2 te 12.30 uur. Soest 3A'foort 5, 2 uur, Schrikslaan. HEES. Morgen, te 14.30 uur, speelt Hees 1 tegen D.V.J.A. 1. Deze wedstrijd moet door Hees gewonnen worden, daar an ders de achterstand te groot wordt. Daar de gasten aan de kop van de ranglijst staan, kan een spannende wedstrijd worden verwacht. Hees, dat op de ranglijst de derde plaats inneemt, komt uit in de volgen de opstelling doel v. d. Munt, achter C. van Blokland en J. de Jong, midden C. de Jong, A. Otten en M. van Ginkel, vóór I. de Boer, W. de Jong. L. Brunt, B. Laseur en H. Hardeman. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388 en dr J. C. Rip, Soester bergsestraat 16, telefoon 2423. Zondag is geopend apotheek Soest, Soesterbergsestraat. Toen ik de vorige week schreef dat de „directeur generaal voor de prijzen" toestemming had gegeven „hier en daar" de melkprijs met 1 cent per liter te verhogen, schoof ik die generaal iets in de schoenen waar hij part noch deel aan had, waarvoor mijn excuus. Toen wij juist voor oude jaar het be richt te lezen kregen over deze verho ging, werd er bij vermeld, dat deze alleen zouden worden doorgevoerd „in nog niet gesaneerde gemeenten" en om dat wij sedert enkele jaren een gesa neerde melkhandel rijk zijn, dacht ik dus, dat die verhoging niet voor ons bestemd was. Dat pakte echter een beetje anders uit, want, ofschoon „ge saneerd", is ook in onze gemeente de melkprijs met een cent verhoogd. Van een gesaneerde melkboer, die ik vroeg hoe het nu eigenlijk zat, werd ik niet veel wijzer, behoudens dan, dat hij een cent meer moest rekenen. Eerlijk gezegd kreeg ik het idee, dat de prijsverhoging, die overigens ook in andere gesaneerde gemeenten is door gevoerd, een privé-aangelegenheid van de slijters was, hetgeen echter niet houdbaar bleek, omdat, volgens die slijter, de cent verhoging naar „Hilver sum" gaat. Bij informatie ter bevoegder plaatse blijkt nu echter, dat, met betrekking tot de melkprijs geen enkel bindend prijsvoorschrift bestaat. De Algemene vereniging Melkvoorziening in Den Haag adviseert de prijsverhoging door te voeren, maar of de melkhandelaren ter plaatse dit advies willen opvolgen moeten zij zelf weten. Zij zijn daarin geheel vrij en sanering heeft er niets mee te maken. Nou, daar zitten we nu met onze ge saneerde (magere) melkprijs. Terwijl ik de directeur-generaal er een verwijt van maak, dat hij het indexcijfer in de war schopt, is de zuivelgroep in Den Haag daar de schuld van, die overigens die schuld reeds bij voorbaat van zich afschuift, door de verhoging over te laten aan de plaatselijke melkhandel. Waarom „adviseert" die melkgroep ei genlijk maar niet meteen de melkprijs op te voeren tot ƒ1.per liter Wanneer dit lukt zijn ze meteen van de miljoenen-tekorten af, die nu ieder jaar gefokt worden. De kans is natuurlijk erg groot, dat zo'n rigoureuze verhoging inééns niet lukt en de zaak helemaal in de puree draait, maar misschien dat dan uit die chaos de mannen naar voren komen, die met moed en kennis kans zien van on ze nationale industrie iets beters te ma ken dan het zorgenkind dat zij thans is, sedert ontelbare „groepen" en „schappen" zich met de zuivelindustrie hebben bemoeid. H. OEKMAN. Belangstellenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie, waarin een grote feestavond wordt aangekondigd, welke gehouden wordt ten bate van de gerepatrieerden uit Indonesië. Aan deze feestavond wordt medegewerkt door vele bekende artisten o.a. Cees de Lange. Jan Bootz leidt op deze avond een her sengymnastiek. DE RUÏNE IN SOESTERBERG. Voor iemand, die nogal eens door Soes- terberg komt, is 't langzamerhand een raadsel, dat daar een ruïne staat, ver oorzaakt door een vrachtauto. Er wordt maar steeds niets aan gedaan. Ik kan me best voorstellen, dat herstel van veroorzaakte schade een kwestie is van proces-voering, maar de mensen zijn de dupe en hun leven gaat voort. Is het nu niet denkbaar, dat de gemeentelijke overheid, vooruitlopend op het proces, de schade herstelt en tot herbouw over gaat Een inwoner van een gemeente (van een gemeenschap) is toch nog iets meer dan alleen maar, nu ja, hij woont daar toevallig. Een gemeentebestuur is toch een beetje verantwoordelijk voor het welzijn van haar inwoners. In de hoop dat verantwoordelijke leiders dit onder de ogen krijgen en willen over wegen. H. v. d. Wilt.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1