SOESTER PILOOT VERONGELUKT. Beleid eo illusie BRANDWEER TELEF. 3333 Auto's botsten. Misdaad en straf. Feestavond van Tempo. PSYCHO-ANALYSE. Fiets tegen auto. Vergadering Vogelvreugde. Dela-afdeling opgericht. IN DE HOEK. DINSDAG 14 JANUARI 1958. 36e JAARGANG No. 4. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DOEN BESTEDINGSBEPERKING ONTSPOREN. Na een weifelend begin van de actie bestedingsbeperking, die onze regering ten uitvoer legt, beginnen de sombere resultaten zich thans op alle terreinen van het economisch leven af te tekenen. Het doel van deze actie was aan de zich snel uitbreidende consumptie een halt toe te roepen. Reeds over november konden we con stateren, dat het aantal werklozen, ver geleken bij het vorig jaar, verdubbeld was, maar daarna liep dit aantal schrik barend omhoog. Vermoedelijk zou een tijdelijke stij ging van omzetbelasting over de ge hele linie het gevolg gehad hebben, dat de welvaart en dus de besteding van ons gehele volk enkele graden gedaald was, nu worden slechts be paalde groepen van ons volk getroffen door voor hen het werkloosheidsspook te laten optreden. Ook buiten de grenzen. Waarom laat die werkloosheid zich nu plotseling zoveel ernstiger aanzien dan men had verwacht De oorzaak van dit verschijnsel moet allereerst ge zocht worden in het samenvallen van onze bestedingsbeperking met die van een aantal andere landen. Men zie bijvoorbeeld naar de ingrij pende maatregelen in Frankrijk, waar door onze haarden- en kachelindustrie een geduchte klap kreeg. Ook Engeland haalt de buikriem aan, omdat men de waarde van het pond wil be houden. Zwitserland en België trach ten eveneens de inflatie te keren. Met dit program van tegenwerking voor ogen kan onze export niet die vlucht nemen, welke men verwachtte. In de stalen greep. Ook de kapitaalschaarste en de inves teringsbeperking snijdt veel dieper in op het economisch leven dan men had voorzien. De industrie heeft de aan koop van machines en andere bedrijfs middelen verminderd of er van afge zien. Vandaar dat men juist in de me taalsector zoveel ontslagen ziet vallen. Deze gang van zaken vermindert de metaalproductie op korte termijn en schaadt het gehele bedrijfsleven op langer zicht. Immers heeft de aankoop van machines en ander materiaal mees tentijds ten doel de productiekosten per eenheid geproduceerd artikel te doen dalen, omdat men dure man kracht door goedkopere machines ver vangt. De kostprijsdaling wordt nu geremd met zeer nadelige gevolgen, voor onze kansen tot afzet op de we- i reldmarkt. Bij de afkondiging der bestedingsbe-1 perking is er van vele zijden - ook door ons - op gewezen, dat men zich met een investeringsbeperking in eigen vlees snijdt, omdat deze van vandaag op morgen niet weer ongedaan kan worden gemaakt. Krimpende voorraden. De ontwikkeling van de conjunctuur in de wereld is evenzeer en onaange name noot in het productieconcert. Minister Zijlstra moge er dan trots op zijn, dat de daling van de grond-1 stoffenprijzen op de wereldmarkt aan1 zijn prijsbewaking ten goede komt, I het bedrijfsleven reageert er alom op met inkrimping van voorraden en voor zichtig inkopen en dit komt de order portefeuille van industrie en handel niet ten goede. Het gezond maken van de financiën heeft niet altijd een goede uitwerking op de activiteit van het bedrijfsleven. Overigens doet een verslappende con junctuur altijd terstond de oren van industriëlen spitsen en dan ziet men van investerings- en productieopdrach ten af, welke anders terstond zouden worden verstrekt. Een zéér belangrijke factor in het re- i geringsbeleid is geweest het zich over geven aan de cijferillusie. Men is er van uit gegaan, dat de op papier be- staande vraag naar arbeidskrachten 'n reële weergave zou zijn van de behoefte aan mensen. In deze potentiële vraag lag een' deel, dat overdreven was om de regering en arbeidsbureaus de ernst van het tekort scherper voor ogen te stellen. 'Bij die ruime vraag was ook al rekening gehouden met uitbreidings- i plannen, die met de bestedingsbeper king ter ziele gingen. Waar is het geld. Wanneer wij wijzen op een kans van grote werkloosheid, moeten wij ook nog even het oog richten op de bestaande werkloosheidsverzekering en de mogelijkheid tot het uitvoeren van aanvullende werken. Die verzekering is prachtig en zal stellig zijn verplich tingen nakomen. Alle werklozen krijgen een tijdelijke uitkering uit het werk loosheidsfonds, dat echter zijn gelden belegd heeft bij de staat. Deze middelen zijn evenwel aangewend voor het bouwen van bruggen, het aan leggen van wegen enz. enz. Het geld is dus niet in contanten aanwezig. De staatskas is leeg of dreigt leeg te raken. Ergo moet men werkloosheidsuitkerin gen financieren door de bankbiljetten- circulatie uit te breiden. Doet men dit, dan wordt de inflatie door de beste dingsbeperking afgeremd en door de werkloosheidsuitkeringen weer aange moedigd. Dit zijn twee geheel met elkaar in strijd zijnde economische gevolgen met als enig resultaat, dat via de bestedings beperking wel de lonen middels opge wekte werkloosheid in toom worden ge houden, maar niet de inflatie, althans niet geheel. Te royaal geweest. Dit tegenwerkend inflatoir effect had men kunnen vermijden, wanneer de verzamelde werkloosheidspremies voor deflatoire bestedingen waren ge bruikt. Men ziet hier nog eens hoe de overheid in de tijd van gunstige con junctuur veel te royaal met de beste dingen is geweest. Tenslotte de aanvullende werken. Nog meer dan de werkloosheidsuitke ringen zullen zij uit inflatiegeld moeten worden gefinancierd. Mocht het zover komen dat dit bestrijdingsmiddel in werking moet worden gesteld, dan is het toch te prefereren, dat men de in dustrie-investeringen aanmoedigt mid dels fiscale concessies. Want elke in flatoire beweging spant het paard achter, in plaats van voor de wagen der bestedingsbeperking. En wij geven de voorkeur aan een ver sterking van het industriële klimaat en het bedrijfsleven boven de uit voering van openbare werken, die hun verwezenlijking moeten vinden in eco nomische noodzaak en zeer zeker niet in de verlichting van voordien kunst matig opgewekte sociale noden. Gisterenmorgen zijn tussen Woensdrecht en Rilland Bath +wee straaljagers met elkaar in botsing gekomen en neerge stort. De 21-jarige sergeant-leerling-vlieger W. van Deutekom uit onze gemeente is daarbij om het leven gekomen. Hij werd dood aangetroffen in het water van de z.g. schor ren, welke buiten de dijk van een der polders rond Rilland Bath liggen. De andere vliegenier, de kapitein-vlie ger F. Krikken uit Hogerheide, heeft zich per parachute kunnen redden. De twee toestellen kwamen in de omge ving van Rilland Bath neer en zijn in brand gevlogen. De twee straalvliegtuigen, type Gloster Meteor 8, maakten deel uit van een formatie van vier, die eve,n te voren van de luchtmachtbasis Woensdrecht was opgestegen om te oefenen in for- matievliegen. Men was enkele rondjes aan het draai en toen de straaljager van onze plaats genoot in botsing kwam met het vlieg tuig van de kapitein-instructeur. De toestellen raakten beide in een vrille en stortten neer. De kapitein-vlieger slaagde erin ge bruik te maken van zijn schietstoel en kwam behouden aan de grond. Onze plaatsgenoot heeft hiertoe blijk baar geen kans meer gezien. Op de Steenhoffstraat botste de auto bestuurder v. P. uit Baarn met zijn wagen tegen de auto van A. J. S., die eveneens in Baarn woont. De auto van v. P. werd het zwaarst beschadigd en hij moest weggesleept worden. De be stuurder had alcohol gebruikt en een bloedproef was het gevolg. Woensdagavond spreekt dr J. v. d. Grient, hoofd van de afdeling Regiem van de directie gevangenissen van het ministerie van justitie, voor de Volks universiteit, in het Oranjehotel, over het onderwerp „Misdaad en straf". De ren- en toeristenvereniging „Tem po" heeft in de grote zaal van Eemland de jaarlijkse feestavond gehouden, wel ke werd geopend door voorzitter J. Gerritsen, die in het bijzonder de De hoofd-directeur (ik verzwijg zijn adres) had 'n oproep geplaatst voor secretares; de sollicitanten verdrongen elkaar, variërend van achttien tot plus zoveel jaar. Na schiften en schiften hield hij er nog drie, maar wie van die drie zou het beste zijn Wie Toevallig kreeg hij juist een vriend op bezoek, die zeivoel je niets voor een test-onderzoek Ik test bij dozijnen, je weet, 't is mijn vak, ik help je, dan koop je géén kat in een zak. De hoofd-directeur van het grote kantoor zeida's een idee, ja, daar voel ik wel voor; de dames zijn daar in die kamer bijeen; hij drukt' op de bel, waarna d' eerste verscheen. De tester vroeg haarhoeveel is twee en twee „Vier", zei ze, en dachtdat getest valt me mee. Aan numero twee werd die vraag ook gedaan, ze keek er. de tester een ogenblik aan, vermoedde een strikvraag en dachtmot-je-mijn Ze zei, dat het best twee en twintig kon zijn. Weer drukte de hoofd-directeur op de bel en nummertje drie kwam toen op het appèl, waarop toen de tester zijn vraagje weer dee juffrouw, zegt u eens hoeveel is twee en twee waarop zij een twee-ledig antwoord hem gaf vier, of twee en twintig, dat hangt er van af. Hahazei de tester, nu weten we wat nu hebben w'een kijk in haar hersens gehad Die eerste was zak'lijk, vertrok er geen spier, voor haar was één antwoord maar mogelijk vier; de twééde dachtdaar wordt een strikvraag gedaan; zij is dus voorzichtig en niet erg spontaan Die juffrouw, die 't laatste kwam, heeft goed nagedacht, die zal zich niet wagen op ijs van één nacht, zij wilde geen risico nemen en zei 't kan 't een zijn, of 't and're, het kan allebei. Haha zei de tester, is dat niet fameus nu ken je ze beter, doe nu maar je keus De hoofd-directeur zeibedankt voor de test, dat blauw-ogig blondje bevalt me het best. CLINGE DOORENBOS. E.H.B.O., de zusterverenigingen, de S.P.S.V., de S.S.F. en oud-voorzitter J. v. d. Broek verwelkomde. In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat er half februari een cycle-cross verreden wordt, die natio naal is. Tempo heeft de bond gevraagd deze wedstrijd te willen beschouwen als een selectiewedstrijd voor de we reldkampioenschappen. Hierna stelde de Maluku-showband uit Bodegraven zich voor met populaire muziek, waaronder de opwindende rock around de clock. Jack en Nic waren bijzonder prettige conferenciers, die in het gewone leven Piet v. d. Berg en Ben van Wingerden heten. Jac. M. Nieuwe- steeg had de leiding van de Maluku- band en Pia Kersbergen zong. Het programma werd onderbroken door de voorzitter, die de heren J. v. d. Broek en V. ten Haaf op het toneel riep en hen toesprak. De heer v. d. Broek is vanaf de oprich ting voorzitter van de vereniging ge weest tot zijn vertrek naar Zwolle, enige maanden geleden. Hij was een van de harde werkers, die Tempo groot maakten en de vereniging vindt het niet juist zomaar afscheid te nemen zonder de dankbaarheid voor dit werk in woor den en daden te tonen. De heer Gerrit sen dankte de oud-voorzitter hartelijk en sprak de wens uit, dat het hem goed mag gaan in Zwolle en dat hij Tempo niet zal vergeten. Hij deelde hem mede, dat hem het erevoorzitterschap verleend werd en gaf hem een herinneringsspeld. De heer V. ten Haaf is kortgeleden ge huldigd omdat hij 45 jaar als wedstrijd en toerrenner de wielersport trouw ge weest was. Dit komt weinig voor en Tempo rekende het zich dan ook tot een eer de heer Ten Haaf tot erelid te kunnen benoemen. De heer v. d. Broek dankte en hij gaf de verzekering, dat hij Tempo niet zal vergeten en de wielerport trouw zal blijven. Ieder jaar is er gezellig feest gevierd door de Tempo-familie, maar ook de wedstrijden zijn niet vergeten. De heer v. d. Broek wenste de heer Ten Haaf geluk met zijn benoeming tot erelid. Hij dankte de bestuursleden voor de medewerking, die hij steeds als voor zitter ondervonden had. Ook de heer Ten Haaf bedankte het bestuur en na mens de S.S.F. wenste de heer Van Schaffelaar de erevoorzitter en het ere lid geluk. Mejuffrouw J. Z. uit Baarn reed van de Prins Bernhardlaan de Van Weede- straat in en zij schonk niet genoeg aan dacht aan het verkeer, zodat ze tegen de auto van de heer R. W. de H. uit Blaricum reed, die juist passeerde. Mej. Z. liep lichte verwondingen op en werd naar huis gebracht. De vereniging „Vogelvreugde" verga dert woensdagavond in café „Middel- wijk". Na het afwerken van de gewone agenda zal de heer Mulder een praatje houden over vererving bij kanaries. Op 11 maart 1937 werd te Eindhoven de coöperatieve vereniging voor het ver zekeren en verzorgen van begrafenissen voor katholieken „Draagt Elkanders Lasten" U.A. opgericht en gisteravond is te Soest de 55e afdeling van de „DELA" tot stand gekomen. Er waren in gebouw St. Josef een 25- tal van de ruim 1000 Soester leden aanwezig en achter de bestuurstafel zaten de heren Van Nimwegen, plaats vervanger van de landelijke voorzitter, de heer Teunissen, secretaris van het hoofdbestuur, de heer Van Groningen, algemeen directeur van de DELA en de heer Abel, hoofdinspecteur. De heer Van Nimwegen heette de aan wezigen welkom op deze oprichtings vergadering. Op 3 oktober is in Zwolle de 54e afdeling opgericht en nu was Soest aan de beurt, want het aantal gezinshoofden dat lid is overschreed de 300 en dan mag een afdeling opgericht worden. In Soest is dit aantal zelfs ver overschreden. De DELA begon in Eindhoven en bleef lang tot deze plaats beperkt. In de oorlog werd de ontwikkeling van de vereniging sterk geremd en ook het uit groeien tot een landelijke vereniging kon niet direct plaats vinden. In 1948 waren er in Eindhoven 30.000 leden, die 5 afdelingen vormden. De 1 Van de week hoorde ik voor het eerst van m'n leven de commerciële radio zender „Luxemburg" met het neder- lands programma en, hetgeen wel niet zal pleiten voor mijn culturele standing, ik heb er met plezier naar geluisterd. Ik werd af en toe wel eens even door gezaagd over een cigarettenmerk en/ radiotoestellen die „beter dan de beste" zijn en nog een paar zaken, maar dat worden wij ook wel eens door onze eigen zenders voor minder interessante dingen. Met enige medeaanwezige dorpsgeno ten hebben we ons na de reclameuit zending afgevraagd wat er destijds te gen kan zijn geweest een onzer zen ders een paar uur per dag of per week te benutten voor reclameuitzendingen. Voor de oorlog, toen we nog „steenrijk" waren, gunden wij Luxemburg die paar centen wel en we vonden het niet de moeite waard ons daar druk over te maken. Bovendien waren er velen, die iets tegen reclame in de ether hadden. Direct na de oorlog hadden we wel wat anders aan ons hoofd, ofschoon toen de kans er nog wel was geweest. Op het ogenblik lijkt mij de beste tijd van de radioreclame voorbij en zal aanstonds de commerciële televisie het leeuwenaandeel van de reclamegelden gaan opzuigen. Het ligt dus voor de hand, wanneer wij niet willen dat een nabuurland ons weer voor is en ook deze reclamecen ten de grens overgaan, dat we moeten zorgen aan de boot te komen. Aan de andere kant en dit is een punt dat wel overweging waard is, wanneer het de bedoeling is, dat de commer ciële televisie in handen komt van de overheid en niet in die van particulie ren, laten we er dan liever niet eens aan beginnen, want dan wordt de commerciële televisie alleen maar de zoveelste overheidsaangelegenheid waar aan belastinggelden moeten worden ge offerd, inplaats van een bron van in komsten te zijn. H. OEKMAN. zesde afdeling werd Geldrop en daar na ging het snel. In 1953 werd in Hoensbroek het 100.000e lid ingeschre ven, in 1954 in Haarlem het 150.000ste, Bolsward noteerde in 1955 de 200.000ste, Hilversum in 1956 de 250.000ste en Den Haag het vorig jaar het 300.000ste lid. Bij het oprichten van de afdeling Soest vormde de bestuursverkiezing het voor naamste punt van de agenda. Dit be stuur heeft tot taak het behartigen van de belangen van de afdeling en het ver zorgen van de uitvaarten. Dit verzorgen van de begrafenis moet gepaard gaan met een streven naar gelijkwaardige uitvaart, waarbij uni formiteit niet vereist is. Naast deze taak moet het bestuur in de ledenraad toezicht houden op het beleid van het hoofdbestuur. Dit hoofd bestuur bestaat uit 11 leden en het da gelijks bestuur uit 4. Met de groei van de vereniging steeg de belangrijkheid van het werk dat het hoofdbestuur ver richt en daarmee werd de taak van de ledenraad van meer belang. De DELA biedt een begrafenisverzeke- kering en tevens de verzorging van deze begrafenis. Het eerste is een zuiver zakelijke aangelegenheid, het tweede ligt meer in het idealistische vlak. Het is een voortzetting van de oude buren hulp, die dan ook gerespecteerd wordt op plaatsen waar het nog gangbaar is dat de buren de helpende hand bieden bij een uitvaart. De DELA heeft bewezen bestaansrecht te hebben en een uitkomst te zijn voor hen die vroeger in een begrafenisfonds waren, met uitkeringen die meestal 50 of 100 gulden bedroegen, hetgeen in deze tijd nog niet voldoende is voor een kist. Als lid van de DELA kan men echter rekenen op een volledige ver zorging van de uitvaart, waarbij over geld niet gesproken wordt. Omdat er geen tegencandidaten waren werden de heren H. J. van Hal, J. Kui pers, J. Kuiten, G. Meeder en G. Mirck met algemene stemmen gekozen en de heer H. J. van Hal kreeg bij de ver kiezing van de voorzitter 20 van de 23 stemmen. De heer Van Nimwegen wenste het be stuur en in het bijzonder de voorzitter geluk met de benoeming en deed de toezegging dat de nieuwe afdeling steeds kan rekenen op de steun van het hoofdbestuur.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1