i PRATEN MET INDONESIË UejULq, UeAJkee^i m Huisvesting aan nederlanders uit Indonesië. SOEST. Komt er nu een sporthal K.P.S. vergadert. De Boerenleenbank in 1957. h i*s Medische dienst. Biljartuitslagen. Chr. Filmactie. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Vergadering Zilver Tetra. Feestavond R.K. middenstand. Zeepost. Officiële Mededelingen. m DE HOEK. VRIJDAG 17 JANUARI 1958. 3te JAARGANG no. 5. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Terwijl nederlands bezit in Indonesië wordt gestolen, nederlandse onderda nen, die bij de ondernemingen onont beerlijk zijn, door de indonesiërs tot sla vendiensten worden geprest, nederland se schepen in volle zee door indonesi- sche oorlogsvaartuigen worden aange houden, zijn er nog nederlanders, die op een of andere wijze een gesprek met Indonesië wensen. Met wie wil men praten Met de wereldreiziger Soekarno Met de te genregering op Sumatra, op Celebes Met de komende communistische macht hebbers Waarover wil men praten Over een nederlands-indonesisch conflict? Er be staat geen nederlands-indonesisch con flict, want de huidige schendingen van het nederlands belang, door Indonesië gepleegd, zijn niet een sanctie op een door Indonesië formeel aan Nederland gestelde eis tot overgave van Nieuw- Guinea neen, zij vormen een reactie op een aan Indonesië onwelgevallig be sluit van de Verenigde Naties, een daad van geweld tegen de volkerenorganisa tie, waarin Nederland alleen de zon de bok werd. Er is een verwarring van denkbeelden ontstaan, doordat de nederlandse re gering op averechtse wijze aan de in- donesische geweldpleging is tegemoet- getreden. Wanneer onze minister-pre sident een beroep doet op de Verenigde Naties, dan bedoelt hij daarmee te appelleren aan een instantie, die zal ingrijpen, nu de internationale rechts orde gestoord is door een mogendheid (Indonesië), die een nooit te voren vertoonde rechtschennis pleegde door in het wilde weg gewelddaden te on dernemen tegen een willekeurige natie. Maar de Verenigde Naties hebbn ge vraagd „Waartoe dit beroep Indone sië heeft zijn vordering bij ons aan hangig gemaakt en wij hebben haar afgewezen in overeenstemming met het inzicht van Nederland. Het adres ▼oor een gesanctioneerd protest wegens de schade aan Nederland toegebracht, is niet Washington, maar Djakarta." Inderdaad, de nederlandse politiek in het indonesische schandaal heeft ge faald. Wij hadden middelen te over om indonesiës wandaden te wreken en zijn vernietigingsijver te temperen. Een col lectieve uitzetting der in ons land aan wezige indonesiërs of een collectief gij zelaarschap ware zachtmoedig geweest in vergelijking tot hetgeen de indone siërs ons hebben aangedaan. En het zenden van enige oorlogsschepen ter beveiliging der repatriatie van onze mensen zou niet als wapengekletter kunnen worden aangemerkt. Men gaat thans verder dan de onbe grijpelijke indulgentie, welke men tot dusver heeft vertoond. Men heeft de slapheid doorgezet tot over de gren zen der nationale waardigheid. De ne derlandse diplomatieke vertegenwoor diger te Djakarta is op nieuwjaar de hand gaan drukken van de macht, die ons foltert en aan ons misdoet. En thans wil men gaan „praten", of schoon er geen gespreksinstantie is en geen onderwerp van gesprek. Nederland zou niet anders doen dan zich blameren, door onder de pressie der indonesische gewelddaden zijn rech ten op Nieuw-Guinea prijs te geven, die het immer heeft gevindiceerd en buiten de kwestie Nieuw-Guinea is er voor Indonesië geen gesprek mogelijk. Het denkbeeld van een thans te hou den gedachtenwisseling is preamatuur. Gespreksmogelijkheid is pas aanwezig wanneer er een betrouwbare partner aan de horizon zou verschijnen en in dien er over alles gesproken wordt be halve over Nieuw-Guinea. Het is volstrekt niet ondenkbaar, dat een dergelijke situatie uit de huidige chaos te voorschijn komt en daarom is gespreks-oveiijldheid dubbel gevaarlijk. De jongste gebeurtenissen in Indonesië hebben tot gevolg, dat van de daar aan wezige Nederlanders een groot aantal op korte termijn dat land moet verla ten. Het zal nodig zijn, dat aan een deel van de hier aankomende Nederlanders pro visorisch huisvesting wordt geboden, door degenen, die bereid zijn al of niet tegen vergoeding onderdak te verlenen. De Ministers van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie en Maatschappelijk Werk hebben reeds via de pers, radio en televisie een beroep gedaan op land genoten, die in de mogelijkheid verke ren de helpende hand te bieden. Het behoeft geen betoog, dat ook de ge meente Soest een steentje zal moeten bijdragen tot leniging van deze nood. Aanbiedingen worden gaarne ingewacht bij de afdeling sociale zaken ter ge meentesecretarie, telefoon 2643, toe stel 006 of 007, waar eveneens nadere inlichtingen kunnen worden verstrekt. Gaarne wek ik de Soester burgerij op zo mogelijk vrijwillig onderdak aan deze getroffen landgenoten te verlenen. De Burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK. Verkeer rechtdoor gaat voor. Zegt U er alsjeblieft bij „op dezelfde weg". De slagzin zonder die woorden heeft al menig misverstand op zijn geweten. De auto A gaat hier wel rechtuit, maar toch heeft B voorrang. Het zijn twee verschillende wegen, dus rechts gaat voor. Verbond voor Veilig Verkeer. Twee jaar geleden trachtte de Soester Fabrikantenkring te komen tot de stich ting van een sporthal in onze gemeente, maar deze actie werd geen succes. Thans heeft de Soester Sportfederatie een actie op touw gezet en met het houden van sportmanifestaties, het or ganiseren van avonden, het uitschrij ven van prijsvragen enz. enz. zal ge tracht worden geld bijeen te krijgen. Dit geld komt in het fonds „Sporthal", dat beheerd zal worden door de com missie van advies, welke is benoemd door de S.S.F. Deze commissie bestaat uit de heren W. G. van Zadelhoff, J. Th. A. van Noesel, H. J. Stroband, dr D. J. P. Oranje, H. van Harten, J. K. Vogt, H. G. M. Taris, P. C. Pieren, J. W. ten Broeke, J. Uiterwijk en W. J. Schutte. Dinsdagavond vergadert K.P.S. in het Oranje Hotel. Aanvang 8 uur. De algemene ledenvergadering van de Boerenleenbank zal pas in mei plaats vinden en het jaarverslag komt over een maand of twee uit, maar reeds nu kon de kassier van de bank, de heer C. van de Breemer, gegevens verstrekken, waaruit blijkt dat het 52e boekjaar een goed jaar geweest is. Er is algemeen gesproken over ontsparing, maar bij de Boerenleenbank zijn de spaargelden (inclusief de rente) in het afgelopen jaar met drie ton toegenomen, ondanks het feit, dat door de woningbouwlening ongeveer lVt ton werd opgenomen. Hierbij kan men echter niet spreken van ontsparing, want het gaat hier om een herbelegging. Het saldo der spaargelden (exclusief rente) bedroeg per 31-12-57 ruim 4,8 miljoen. Na bijschrijving van de rente der spaargelden en toevoeging van de deposito's is dit bedrag 5,2 mil joen. De voorschotten zijn met ruim 230.000,toegenomen. Zij bedragen thans bijna 1,9 miljoen. De totale omzet bedroeg in 1955 28 miljoen, 1956 31 miljoen en in 1957 37 miljoen, dus over het afgelopen jaar een stijging van 6 miljoen in vergelij king met 1956. Het aantal dagboekposten bedraagt ruim 27000, het aantal leden is thans 651. Er zijn ruim 3800 spaarders. Het H.K.H. Prinses Margriet, die a.s. zondag haar 15e verjaardag viert. Foto M. C. Meijboom. effectenbezit is gestegen van 667.000, tot 680.000,Van rekeningcourant- houders werd 9 miljoen ontvangen en ook terug betaald tegen 7Va miljoen in 1956. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr H. J. Stro band, Henr. Blaeckweg 12, telefoon 2434 en dr J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, telefoon 2815. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. Eerste klasse N. Viersprong 2Leusderkwartier 3 4-2. Tweede klasse A D.O.S.Sportlust 6-0. K.W.S.Zonneheuvel 4-2. Tweede klasse B Zonneheuvel 2O.D.L. 3 2-4. Ons Genoegen 2Centraal 4 4-2. Derde klasse A N. Viersprong 3Poedel 2 4-4. Derde klasse B D.O.S. 2Vriendenschaar 2 4-4. Vierde klasse Zonneheuvel 3O.D.L. 5 0-8. Centraal 2K.W.S. 2 2-6. Vijfde klasse Zomerlust 4Schouw 3 2-6. V.V.V. 5—K.W.S. 3 4-4. De C.F.A. vertoont woensdagavond a.s., om 8.15 uur, in de zaal Credo", Juli- analaan, de film „Een moeder gezocht". Een echte ontspanningsfilm voor jong en oud. Als voorfilm zal een journaal met wereldnieuws worden vertoond. Voor de afd. Baarn en Soest van de Ned. Ver. van Huisvrouwen werd, in hotel Zeiler, een zeer bijzondere lezing gehouden over het nationale park de „Kennemer duinen" door de heer Ir E. C. M. Roderkerk, directeur van het park. Het werd een lentewandeling aan de hand van schitterende kleurendia's. Wij moeten zo'n wandeling langzaam maken en vooral genieten van de prach tige, kleine dingen. Daarom werd eerst een laantje getoond, daarna de boom, de tak, de bloei en sterk vergroot een bloempje. Van vogels, strand, duinmeren vertel de spreker ook zeer uitvoerig, alsmede van de geestige borden waarop geen verbod staat, maar het verzoek „Pluk ons nietDit meer is van ons. De speel vijver is daar". Dit werkt ongemerkt opvoedend zonder tegenzin te wekken. Begin mei zal er een excursie worden gemaakt naar de „Kennemer Duinen". Veel dames gaven zich hiervoor op en er zullen er zeker nog meer volgen. Maandag a.s. vergadert de vereniging „Zilver Tetra" in De Gouden Ploeg. Naast de gewone agenda zal door de heer G. J. Kamp een lezing over wal vissen gehouden worden, toegelicht met filmstrips. De R.K. Middenstands vereniging St. Petrus en Paulus houdt zondag de jaar lijkse feestavond in Eemland voor le den en huisgenoten. The West Boys verlenen muzikale medewerking en ver der wordt het programma verzorgd door Henk Bukman, Wim Schol te, Jan van Oost, Fantasio, Orselli en Zambel. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Montferland", 20 jan. Argentiniëm.s. „Alberto Dodero", 25 jan. Australië via Engeland, 25 jan. Brazilië m.s. „Kennemerland", 20 jan. Canada s.s. „Rijndam", 22 jan. Ned. Antillen s.s. „Ellerbek", 20 jan. Nieuw Zeeland via Engeland, 19 jan. Suriname m.s. „Helicon", 22 jan. Unie van Z. Afrika- en Z.W. Afrika m.s. „Arundel Castle", 25 jan. Br. O. Afrika s.s. „Maréchal Joffre", 25 jan. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. HINDERWET. I Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaal de in artikel 9, lid 1, sub b, der Hin derwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secretarie van Soest ter inza ge is gelegd een verzoek met bijlage van W. Tabak, Nieuweweg 73, alhier, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een natates-frites- en croquetten- bakkerij, in een kiosk staande aan de Verlengde Kolonieweg, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie D, nr. Ofschoon ik weet kans te lopen com mentaren te krijgen, waag ik het er toch op te zeggen, dat m.i. de bouwbe drijven in Den Haag, die, naast het C.A.O.-loon, prestatieloon gaan betalen, op de goede weg zijn. Destijds werd van het „stukwerk" en „aangenomen" werk afgestapt en een'„vast" C.A.O.-loon ge prefereerd boven een basisloon plus prestatiepremie, omdat dit laatste, naar de toen geldende opvatting, „slaven arbeid" was. Ik heb dit altijd een opgeblazen kwa lificatie gevonden, maar snapte uiter aard wel wat de bedoeling was. Voor een ieder, die niet ziende blind is, was te constateren, dat het wegval len van het stukloon, de arbeidspres tatie niet ten goede kwam. Dat klinkt niet prettig, maar het is zo. Wanrieer de prikkel om meer dan het basisloon te verdienen is weggenomen, vermindert de prestatie en zwart loon verbetert daar niets aan. Daarom ge loof ik, dat het goed is, dat men in Den Haag, naast het C.A.O. als basis salaris, weer prestatieionen is gaan in voeren. Dat is natuurlijk sneu voor de lang zame werknemer, maar dit op te vangen lijkt mij niet zo vreselijk moeilijk, te meer niet, omdat ik er van overtuigd ben, dat het percentage „geboren-lang- zamen" niet zo groot is. Hiertegenover staat, dat het volkomen redelijk is, dat de werknemer die graag meer presteert, dit terugvindt in zijn loonzakje. Bovendien heb ik het idee, dat het de werklust ten goede zal komen, wanneer die extra prikkel van prestatieloon aan wezig is, zonder dat de werknemer zich een „slaaf" gaat voelen. Ik geloof, dat onze Soester kunstsmid Tjeerd Ligthart de vinger op de zere plek legde, toen hij in zijn nieuwjaars wens (zie ons blad van 31 december) ons vertelde, dat wij terug moeten naar werklust en lust om te presteren. Al is het toekennen van prestatieloon eigenlijk een kunstmatig middel om tot dit doel te geraken en niet zo stijl vol als de heer Ligthart het wil, ik hoop toch, dat deze weg weer wordt ingeslagen. Ons in de put zittend landje kan dit op het punt van productie alleen maar ten goede komen. Wanneer we daar weer achter zijn gekomen door de narigheid, die de bestedingsbeperking nu in ver schillende vormen over ons heeft ge bracht, heeft die bestedingsbeperking althans in dat opzicht nut gehad. H. OEKMAN. 2297. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 4 februari a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 17 januari 1958. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de Coöp. Landbouwvereniging „Soest", Torenstraat 16, alhier, om een graan- malerij, -mengerij, -opslagruimte en silo, met electromotoren met een geza menlijk vermogen van 123 p.k., op/in het perceel Torenstraat 16, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7972, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden door hen voorwaardelijk is ingewilligd, zulks onder intrekking van de reeds verleende vergunning. Soest, 17 januari 1958. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Labor's Graanhandel en Meelbedrijf, Van Lenneplaan 73, alhier, om een graanmalerij en veevoederfabriek, waarvoor laatstelijk vergunning is ver leend bij besluit d.d. 31 oktober 1934, le afd. nr. 7/119, op/in het perceel Van Lenneplaan 73, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr. 2214, (oud nr. 1866), te mogen uitbreiden, waardoor het gezamenlijk vermogen van de in de inrichting geplaatste elec tromotoren 1227a p.k. zal bedragen, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Soest, 17 januari 1958.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1