i\c/» li i ZEL1 uit onze Fa. Van de Wijngaart ROUW- W TROUW- 8a 85. LOUISE DE COLIGNY. FA. F. VAN DEN HOVEN SOEST. De misdadiger en wij. C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE BLOEDWRAAK OP CORSICA. Feestavond S.B.C. Botsing. N.V.E.V. VaoJi kw-a£Lteitd.iw^deA UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Shot herstelde zich. extra door e: UtVERTRA SCHUURPO TAND PAS" FROU FRC VANILLE! VRIJDAG E Fa. J. VAN INT. MEUBI E. C. VAN „d- en voor mond fUjHtl) VERGEELDE PORTRETTEN. PEETMOEDER VAN KONINGIN JULIANA. In 1555, toen Karei V afstand deed van de regering ten behoeve van zijn zoon Philips, de strijd om het behoud der oude priviléges in de Nederlanden een nieuwe wending nam, en Willem van Oranje een jeugdige edelman van am per 22 jaar was, werd aan de bekende franse admiraal De Coligny een dochter Louise geboren. Het meisje was og pas zeven jaren oud, toen haar vader zich stelde aan het hoofd van de ver- verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. drukte Hugenoten. De burgeroorlog brak uit, die zijn stempel zou zetten speciaal op de jeugd van die tijd. Terwijl haar vader elders in het land strijd voerde, bevond Louise zich met haar moeder in het belegerde Orleans en bood zij reeds de helpende hand bij het verplegen van zieken en gewonden. De gevreesde typhus brak uit en moe der De Coligny was een van haar slachtoffers. Toen nam de admiraal zijn dochtertje mee op zijn gevaarlijke zwerftochten door het land. Een leven vol onrust en avontuur was daarmee voor haar be gonnen. Het vriendelijke meisje was echter haar vader tot een krachtige steun in diens benauwde bestaan. In overeenstemming met de gewoonte van die tijd werd Louise, hoewel pas 17 jaar oud, door haar vader uitgehu welijkt aan de sieur De Téligny, een van zijn trouwste volgelingen. De admiraal zag hoopvolle perspectieven voor de jonggetrouwden. Immers, de jonge ko ning Karei IX overlaadde, geheel an ders dan zijn fel vijandige moeder Ca- tharina de Médicis, De Coligny met gunstbewijzen. Zelfs nodigde hij de ad miraal, tezamen met diens dochter en schoonzoon uit, het huwelijk van zijn zuster Margaretha met koning Hen drik van Navarre bij te wonen. Geen argwaan. Menigeen wantrouwde de „vriendelijke" Karei IX, maar niet aldus De Coligny. En ten spijt van tal van waarschuwin gen voor de sluwe koningin-moeder, wier invloed nog lang niet gebroken was, begaf de admiraal zich met zijn beide kinderen naar Parijs. Zelfs het feit, dat de kogel van een gehuurde sluipmoordenaar hem verwondde, kon de goedgelovige De Coligny niet tot de vlucht bewegen. De Hugenoten betrokken een wacht rondom het huis, waarin hun geliefde leider in Parijs zijn verblijf had op geslagen. Maar de sieur De Téligny, al even goedgelovig als zijn schoonvader, liet de bewakers heengaan, onder het motief, dat handhaving van de wacht een belediging zou betekenen van de koning, die immers zelf al een deel van zijn eigen lijfwacht ter bewaking had gezonden Omstreeks het middernachtelijk uur begaven De Téligny en zijn vrouw Lou ise, die gedurende 36 uur niet van hun vaders zijde geweken waren, zich naar hun eigen naastgelegen woning. De „parijse bloedbruiloft". Maar wie ook sliep, niet Maria de Mé dicis. Met duivelse listigheid had zij haar plannen beraamd en in deze zelf de nacht werden ze ook ten uitvoer ge bracht. Nog was de nieuwe dag niet aange broken, of geweerschoten en luid ge schreeuw wekten Louise en haar man. Zij behoefden niet lang in onzekerheid te verkeren over de herkomst van het lawaai. Gewapende mannen en een tie rende volksmenigte bestormden het huis. IJlings begaf De Téligny zich via een ladder, over een muur en door de ach teringang naar het belendende perceel. Maar reeds zag hij het verminkte lichaam van zijn schoonvader weg sleuren door de woedende menigte. Zelf werd hij ontdekt. Vluchten was het enig mogelijke. Hij en degene die hem waren gevolgd, trachtten via de daken en door dakvensters een goed heenkomen te zoeken. Maar vergeefs. De achtervolgers weken niet. En toen de achtervolgden tenslotte geheel uit geput vastliepen, maakte een salvo ge weerschoten een einde aan hun leven. In ballingschap. Hoe Louise aan de gruwelijke moord partij van de Eartholomeüsnacht ont komen is, weten wij niet. In elk geval heeft zijn kans gezien met haar jongere broers de wijk te nemen naar Zwitser land. Nog maar 17 jaar oud, was zij het pas getrouwde meisje, nu in één slag wees en weduwe tegelijk. In Zwitserland was zij haar broers tot steun bij hun studie. Maar na enige jaren, in 1576, schenen de kansen voor een terugkeer naar haar vaderland gunstig te staan. Aan de Hugenoten waren enkele rechten en vrijheden toe gestaan, die later weliswaar weer een dode letter bleken te zijn, maar die voor het ogenblik vele ballingen er toch toe brachten de grenzen van Frank rijk weer te overschrijden. En toen kwam voor Louise het huwe lijksaanzoek van Willem van Nassau, Prins van Oranje, die zijn lot aan dat der Nederlanden had verbonden in de strijd om de vrijheid tegen Philips II en Spanje, Willem van Oranje heeft steeds in een samengaan met Frankrijk heil gezien voor de verdrukte Lage Landen. Daarom zocht hij ook thans weer, na het overlijden van Charlotte de Bour bon, een franse vrouw. Het offer van het huwelijk. Voor Louise was de beslissing moeilijk. Moest zij, de jonge weduwe, die al zo veel in haar korte leven had meege maakt, die niet veel anders gekend had dan zwerven en strijd, wier vader en man vermoord, thans haar ja-woord geven aan een man, die onder precies gelijke, zo niet nog moeilijker omstan digheden leefde Was ook op hem, de prins van Oranje, niet nog pas een moordaanslag gepleegd, waarvan wel niet hijzelf het slachtoffer was gewor den, maar die toch zijn vrouw Charlotte ten grave had gesleept? En kon niet elk ogenblik een nieuwe moordenaar komen opdagen Hij was immers sinds mei 1580 door Philips II vogelvrij ver klaard. Maar ondanks dit alles zei Louise ja Op 12 april 1583 werd het huwelijk te Antwerpen voltrokken. De ontvangst in de Nederlanden was voor Louise niet erg hartelijk. Het volk zag maar ongaar ne, dat de prins trouwde met een fran se vrouw. In Delft, in het oude St. Aag- Koninginnelaan 25 - Soestdijk tenklooster, sedert de vestiging van Willem en Louise Prinsenhof genoemd, leidde zij daarom een teruggetrokken bestaan. Opnieuw weduwe. Zij kreeg een zoon, Frederik Hendrik. Maar lang hebben Willem en Louise niet tezamen van het jongske kunnen genieten. De fatale 10e juli van het jaar 1584 naderde snel. Toen viel de vader des vaderlands door moorde naarshand. En opnieuw was Louise we duwe. Moedig en sterk heeft zij zich na dien gewijd aan de opvoeding van 's prinsen kinderen, totaal thans elf in getal. Groot geworden, huwden ver schillende dochters tot Louise's blijd schap met franse edellieden. En Maurits werd stadhouder. Maar de twist tussen Maurits en Olde- barneveldt wierp een donkere schaduw over haar toch reeds zo zeer geteisterde leven. Oldebarneveldt had haar veel goed gedaan. En toen deze zijn leven, ondanks haar herhaalde verzoeken bij Maurits, moest eindigen op het schavot, verliet Louise teleurgesteld ons land en keerde naar Frankrijk terug. Daar is zij spoedig, op 65-jarige leeftijd, ge storven. Haar leven is dienst geweest aan de verdrukte geloofsgenoten. Zij heeft het geofferd op het altaar der vrijheid. Dr J. v. d. Grient, hoofd van de afd. Regiem van de directie gevangeniswe zen! van het ministerie van justitie, heeft, in het Oranje Hotel, voor de leden van de Volksuniversiteit, gespro ken over het onderwerp „De misdadiger en wij". In iedere vorm van de samenleving komen mensen voor, die de gestelde normen schenden. Deze normen zijn nodig als een soort spelregels, die de samenleving dragelijk maken en de chaos voorkomen, zodat opgetreden steeds goed advies. .oren - Veldweg I - tei. 3025 Vests- Merelweg 10 - tei. 3258 moet worden tegen hen die zich niet aan deze spelregels houden. De wijze waarop dit gebeurt is in de loop der jaren sterk gewijzigd. Nu is het niet meer mogelijk wat omstreeks 1330 in Utrecht kon gebeurenkinderen wer den opgehangen als ze stalen, maar beneden de 7 jaar werden de oren afge sneden omdat men vond dat ze nog te jong waren om opgehangen te worden. Door de misdadiger wordt het even wicht in de samenleving verbroken en terecht wordt hiertegen door de overheid opgetreden. Er moet een daad gesteld worden. Sinds enkele tientallen jaren is men er echter van overtuigd, dat het dadersrecht even belangrijk is als het dadenrecht, dat het evenwicht herstellen moet. In de vorige eeuw werd een begin gemaakt met de criminologie, de weten schap, die zich bezighoudt met het waarom van de misdaad en de drijf veer van de dader. Het merkwaardige in de bestrijding van de misdaad is, dat zij, die een mens lichamelijk doden, gestraft worden, maar dat iemand, die een ander geestelijk doodt, niet gestraft kan worden. Hoe komt een mens tot misdaad Lom- brose, de bekende italiaanse crimino loog was er van overtuigd, dat de mis dadiger een apart type mens was, een gedegenereerde, die al in de wieg voor bestemd was tot de misdaad te komen omdat hij een geboren misdadiger was en het uitgesloten was, dat hij niet in conflict met de samenleving zou komen. Anderen achten deze aanleg en dit voorbestemd zijn van veel minder be lang. „Iedere maatschappij heeft de Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 - SOEST - TELEFOON 2084 KOOP EN TERKOOP Taxaties - Hypotheken Assurantiën - Expertise KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 misdadigers die zij verdient" is een bekende uitspraak, die niet op de aan leg tot misdaad wijst maar op de kans misdadiger te worden bij de ontmoeting met het leven. Hierbij is het milieu van groot belang. Op het ogenblik zijn de criminologen het er wel over eens, dat aanleg plus milieu van veel belang zijn. De ameri- kaan Abrahamson is de mening toe gedaan, dat de misdaad een vorm van compromis is. Door de misdaad wordt een uitweg gezocht uit een conflict situatie, waaruit men op een andere wijze niet komen kan. De jongen, die thuis of op school achtergesteld wordt, zal zich vaak doen gelden door te stelen. In 1850 kwam men in ons land met de leuze „Bouw scholen en je kunt de ge vangenissen sluiten". Men geloofde toen alles te kunnen op lossen in de intellectuele sfeer met veronachtzaming van het emotionele. Men hield geen rekening met de aan leg en evenmin met het milieu. Dat deze aanleg niet veronachtzaamd mag worden blijkt uit de strafdossiers. Vele misdadigers hebben hereditaire effecten. Daarnaast blijkt er aan het milieu ook het een en ander te haperen. Het is wel van groot belang hoe het in ma- t riële zin met het milieu gesteld is, maar het is niet van overwegend belang en de praktijk wijst uit, dat niet het materiële van grote invloed is op het al of niet tot de misdaad komen, maar het feit of het huis een tehuis was, of alleen maar een plaats om te eten en te slapen. Kinderen, die uit gezinnen komen waar de woning geen tehuis was, voelen zich vaak achtergesteld en niet zelden heb ben zij een geldingsdrang die tot mis daad voert. Zij zijn meestal te eenzaam geweest en missen het gevoel van ge borgenheid, dat het goede tehuis biedt. Vooral gevoelige kinderen lopen hier gevaar. Dr v. d. Grient kon het niet eens zijn met hen, die vinden dat er niet ge straft mag worden omdat men iemand niet kwalijk kan nemen, dat zijn aanleg en het onjuiste milieu hem tot misdaad brachten. Er zijn inderdaad gevallen, die niet be straft kunnen worden, omdat men kan spreken van ontoerekeningsvatbaarheid, maar het is beslist onjuist altijd de ver antwoordelijkheid van de misdadiger af te nemen. Dit is trouwens een bele diging, want het recht op straf kan men als een voorrecht beschouwen wanneer men daartegenover stelt dat het een belediging is tegen iemand te zeggen dat hij niet gestraft zal worden omdat hij eigenlijk niet helemaal normaal is. De wijze van straffen komt hierbij op de tweede plaats. Na de pauze werd gelegenheid tot het stellen van vragen geboden. O» mdrm oom km ktmm oom kUxttof BAARN. TKL 1783 24. Colomba had de kolonel bezworen toch vooral de lijkschouwing bij te wo nen en eenmaal met de jonge En gelse thuis stelde Colomba voor samen een wandelingetje in de buurt van het dorp te maken. Terwijl zij, al wandelend, over Orso spraken, een on derwerp dat Miss Lydia sterk interes seerde, bemerkte de vreemdelinge niet, dat zij zich ver van Pietranera verwij derd hadden. Toen zij deze ontdekking deed stelde Colomba voor een bezoek aan Orso te brengen. Dit plan veront rustte miss Lydia wel, maar tevens maakte het haar gelukkig. Colomba blies op een speciale manier op haar vingers en niet lang daarna dook er een verspieder van de bandie tenbende uit de struiken op, die Colom ba direct herkende en de meisjes voor stelde haar tot gids te dienen. Na een moeilijk tochtje door bosjes en strui ken kwamen zij bij een plek, waar een vuurtje brandde en Orso op een hoop bladeren lag, overdekt met een pels. Colomba knielde bij hem en overstelpte hem met vragen, doch haar broer ant woordde slechts met de wedervraag of miss Lydia, die hij in het donker nog niet had ontdekt, nog steeds in Pie tranera verbleef. De Soester Bromfiets Club heeft i* „Bos en Duin" een feestavond gehouden, die werd geopend door de voorzitter, de heer H. Smit. Hij bracht de succes volle ritten van het afgelopen seizoen in herinnering en dankte de organisato ren voor het werk dat zij verrichtten. Na het onthullen van de medaillekast werden aan de heren J. v. d. Bank, D. v. d. Broek en J. Kamerbeek, door wed strijdleider R. van Rouwendaal, de prij zen uitgereikt, die zij bij de clubkam pioenschappen behaalden. Het bestuur bood de vereniging 7 lampen aan, die gebruikt zullen worden op de controle posten. Het gezellig samenzijn stond on der leiding van de heer R. van Noort uit Zeist. De Amersfoorter J. M. reed op de Lange Brinkweg. Het was vroeg en nog wat mistig, zodat hij een onverlichte handkar niet opmerkte en er met zij* brommer tegenop botste. Hij kreeg eea. grote hoofdwonde en wonden aan ar men en benen. Twee slagers, die vlees gingen halen, hadden deze kar bij het slachthuis neergezet. Zij werden be keurd. Mevrouw E. C. Wilzen-Bruins, verbon den aan het Gezins-Begrotings-Insti- tuut te Rotterdam, houdt a.s. woens dagmiddag, in het Oranje Hotel, eem lezing met film over „Is wagen win nen FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 NIEUWE WEG #7 TELEFOON 2543 Toen de tafeltennisvereniging Shot na de eerste helft van de competitie de balans opmaakte, bleek dat verschil lende teams er niet al te best voor stonden. Shot 1, Shot 2 en Shot 6 verkeerden ia ernstigdegradatiegevaar. De competi tieleider besloot daarom de verschil lende teams drastisch te wijzigen. Deze wijzigingen brachten reeds in de eer ste week van de tweede competitie helft diverse successen. Shot 1 trad aan tegen de ongeslagen leider van de eerste klasse, Victoria 1. Met veel elan spelend wisten K. Wiss en de gebroeder A. en B. van Haarlem het volledig uitkomende Victoria op eigen grond met 6-4 te kloppen. Voor al Wiss bleek in ongenaakbare vorm en de drie Victoria-spelers waren tegen hem kansloos. Door een 21-19 overwin ning in de derde game van het dubbel spel werd de strijd definitief in het voordeel van onze plaatsgenoten be slist. Minder zorgen dus voor. Shot 1, maar de zorgen voor het behoud van Shot 2 in de tweede klasse zijn door de zeer teleurstellende 7-3 thuisnederlaag te gen U.B.T.V. 6 nog vergroot. Gebrek aan voldoende concentratie en vechtlust waren de oorzaak van deze duidelijke nederlaag tegen het toch zeker niet sterke U.B.T.V.-team. Alleen debutant W. van Doorn speelde goed en hij scoorde dan ook twee winstpunten. Shot 4 gaf kampioenscandidaat Ahoy 5 goed partij en het team had zeker meer verdiend dan de kleine 6-4-nederlaag. T. Schrijvers won tweemaal. Shot 5 klopte Victoria 8 op verrassende wijze met 6-4. Een prima prestatie van de dames Middelveld en v. d. Vuurst, goed geassisteerd door G. Weegberg. B. Hoyng bracht de nodige opluchting voor Shot 6. Na de 6-4-overwinning op Quick 7 hoeft dit team zich geen en kele zorg meer te maken. Shot 7 gaat onverstoord door met over winningen te behalen. Nu was Victoria 10 het slachtoffer (8-2). H. Overgoor en Pvan Elteren bleven ongeslagen. Mejuffrouw Rademaker won tweemaal. Shot 8 tenslotte behield door een 6-4- zege op Chefana 3 een kleine kans op de titel. Zowel T. Valk, H. Voet, als C. Hooyschuur wonnen ieder tweemaal. Aanstaande zaterdag speelt Shot 1 de zeer belangrijke thuiswedstrijd tegen U.B.T.V. 4. Beide teams staan n.1. met 7 punten op de voorlaatste plaats. Uitslagen Victoria 1—Shot 1 4-6. Shot 2—U.B.T.V. 6 3-7. Shot 4—Ahoy 5 4-6. Victoria 8—Shot 5 4-6. Quick 7— Shot 6 4-6. Victoria 10—Shot 7 2-8. Shot 8—Chefana 3 6-4. Juniores Shot 3-^Rapid 3 2-3. Shot 4Good Luck 4 0-5. Het programma luidt Zaterdag 18 jan. Shot 1—U.B.T.V. 4. Shot 3—B.T.T.C. 2. Dinsdag 14 jan. Buna 2—Shot 2. Van Meurs 2Shot 8. Woensdag 15 jan. Quick 8—Shot 4. Vrijdag 17 jan. Shot 5Huizen 1. Shot 7O.S.O. 5. Iedere hoisvrot do No extra voordeel dar winkets bi België, Frank 1 lt.blik APPELMC 1 pot APPELM 1 lt.blik prima SPE 1 kilo JONATHAN! Probeer onze Hierin gr Specialiteit in het c en VOOR PRIMA FRU Van Weedestraat 31 VERHUIZINGEN Binnen- en Bnitenlai SEN voor inboedels PAKKINGEN D TEN SOESTDIJK BUR TELEF* Oprui

Soester Courant | 1958 | | pagina 6