VRIJDAG KWAK Drukkerij SMIT 2 Walvissen en Walvisvangst. Luistert vrijdagavond, 24 januari a.s., 10 JAAR v.y.D. Cü CQ BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool Burgerlijke stand. Schoorsteenbrand. Filmavond E.H.B.0. Feestavond Katholieke Middenstand. HUISBRANDOLIE 1 PETROLEUM KLAAS DE RUITER Brandstoffenhandel OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Voetbaluitslagen. De Televisieprogramma's PHILIPS' TELEVISIE. Bran Brand. Nutsbibliotheek Competitiestanden Volleybal. BLOEDWRAAK OP CORSICA. 1& Kwaliteitsdrukwerk! Officiële Mededelingen* U KUNT NIET ALLES WETEN. Volle Auto KorI Heren overhemd Tl De heer G. J. van Kamp uit Bilthoven heeft gisteravond voor de leden van „Zilver Tetra", in De Gouden Ploeg, gesproken over Walvissen en walvis vangst. Hij verduidelijkte zijn interes sante uiteenzetting met vele afbeeldin gen. Het grootste dier dat de schepping ooit kende is de vinvis, een enorme walvis van 150.000 kg.t die 30 meter lang was worden. Uit zo'n monster kunnen 25 olifanten of 150 koeien gesneden wor den. Het is geen vis maar een zoog dier en de levende jongen, die na een dracht van 11 maanden geworpen wor den, wegen 5000 kg. Zij worden met melk gevoed en groeien iedere dag 4 cm., dus ruim een meter per maand. Naast deze vinvissen zijn er vele an dere soorten als de potvis, de dolfijn en de bruinvis. De potvis voedt zich met inktvissen en toen men in 1937 twee potvissen van 20 meter wist te bemach tigen, die aangepoeld waren, kon men aan de lidtekens van de zuignappen zien, dat zich onder de zeespiegel he vige gevechten moeten voordoen tus sen de potvis en de inktvis. De wetenschap heeft uitgemaakt, dat de walvis in oeroude tijden op het land geleefd moet hebben en de vier poten zijn in rudimentaire staat nog aan wezig. De walvis voedt zich met plankton, dat door honderden baleinen in de bek op gevangen wordt, terwijl het zeewater door de tong naar buiten gewerkt wordt. Alleen de baardwalvissen hebben deze baleinen, de anderen hebben een gebit van een roofdier. De groenlandse walvis is in het noor delijk halfrond nagenoeg uitgestorven de dag, waarop onze partij bestaat, van 19.25-19.35 uur, op de zender Hilversum II (298 m.), naar de radiouitzending van de Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 fK 2955) Heerlijk verwarmde wagen. U wordt gehaald en gebracht. GEBOREN Margaretha Johanna Geer- truida, dochter van J. W. de Bruin, timmerman, en M. J. Rademaker, Ei gendomweg 54. Hubertus Johannes, zoon van T. J. H. de Bats, zonder be roep, en M. T. L. Koopman, Amers- foortsestraat 91. Johanna Magda- lena, dochter van J. de Ligt, radio technicus, en M. Engelblik, Mendels- sohnlaan 10. Ingrid Loulse, dochter van D. Mol, assistent bedrijfsleider, en W. J. Karssen, Smitsweg 6. The- odorus Geiardus, zoon van J. G. E. van Breukelen, metselaar-aannemer, en L. ph. Theunissen, Hartweg 4b. Guur- truida Ignatia Maria, dochter van A. van 't Ent, kantoorbediende, en A. H. Th. Jeuken, Baarn, Reigerstraat 29 I. Aurelia Theresia Bernardina, dochter van A. P. Th. M. Brogtrop, militair, en J. B. Hoijtink, Christiaan Huygenslaan 9. Carolina Brigitta, dochter van A. T. Koudijs, procuratiehouder, en G. R. van Luneschlorf, Julianalaan 52. Herman Franciscus, zoon van L. Vogel, magazijnbediende, en M. F. Meerburg Snarenberg, Buntweg 18. Jan Johan nes, zoon van J. J. de Haan, gemeente ambtenaar, en H. H. Nelemans, Verl. Talmalaan 31. ONDERTROUWD Jan de Vries, chauf feur, Schoutenkampweg 1 en Anna Al- tena, zonder beroep, Wieksloterweg W. Z. 37E. Jacobus Leendert Pieter Beekink, rijksambtenaar, Nieuweweg 105 en Elly Wilhelmina Terhorst, zonder beroep, Den Blieklaan 11. Willem Bernard Cochius, bakkersknecht, Os- sendamweg 24 en Maria Berendina van Velzen, zonder beroep, Schoolstraat 30. Johan Willem de Vries, correspon dent, Van Lijndenlaan 26 en Traude Annelien Bach, zonder beroep, Utrecht- seweg 64, Amersfoort. GEHUWD Rijk van Soest, stucadoor, Dorresteinweg 5 en Jacoba Pieternella Maria Kennekens, werkster, Beethoven- laan 16. Karei Johannes Vincentius Philip, matroos, Buitenhaven 5, Den Helder en Elbertha Maria Christina de Beer, dienstbode, Molenstraat 86. OVERLEDEN Johanna Catharina Neb- beling, 86 jaar, zonder beroep, weduwe van H. M. P. Kalee, Heideweg 52. Johanna Maria Rekké, zonder beroep, gehuwd met P. M. Enserinck, Oude Utrechtseweg 52. Elisabeth Ditt- meier, 45 jaar, zonder beroep, Soester- bergsestraat 125. Wilhelmina Maria Kok, 23 maanden, P. v. d. Breemer- weg 7. Gijsbertus van El teren, 76 jaar, zonder beroep, gehuwd met G. A. M. Adriaensen, Birkstraat 14. Johan na Klinkenberg, 66 jaar, zonder beroep, weduwe van G. Ris, Insp. Schreuder- laan 2. Johannes Stephanus Wilhel mus Alderding, 78 jaar, zonder beroep, weduwnaar van A. W. Mercier, Schou tenkampweg 36. Willem van Deu- tekom, 21 jaar, militair vlieger, Gene raal Spoorstraat 36. George Klomp, 10 maanden, Van Straelenlaan 19. Johannes de Bree, 77 jaar, brandstof- fenhandelaar, weduwnaar van G. Wou denberg, Klein Engendaalweg 21. door een te felle jacht. In het zuidelijk halfrond worden de vinvissen thans be schermd en niet meer dan 20.000 wal vissen mogen per jaar gejaagd worden. De Nederlandse walvisvangst begon voor 1600 en onze voorvaderen leerden het handwerk van de Basken. In 1840 was het afgelopen met de nederlandse wasvisvaart en pas in 1945, toen er gro te behoefte was aan vet, werd weer begonnen. Alleen het bouwen van sche pen kende men nog, maar het vak moest opnieuw geleerd worden. Nu van de noren, en niet de beste, want alleen collaborateurs, die het in hun eigen land niet konden uithouden, kreeg men hiervoor. De Willem Barends werd klaar gemaakt voor de eerste vaart en het werd een tocht, die geen reclame is voor ons land als zeevarende natie, want het ging op deze reis alleen om traan en de rest kwam er niets op aan, zodat het met de hygiënische en sociale toestanden aan boord allerdroevigst gesteld was. Dit werd al spoedig beter, zodat de tweede Willem Barends thans als moederschip met een volledige vloot vangboten uit rukt als een waardig concurrent van alle andere naties, die hun deel op eisen van de 20.000 vinvissen, die per jaar gevangen mogen worden en de andere soorten, die nog onbeperkt ge jaagd kunnen worden. Gistermiddag bark een schoorsteen brand uit in de woning van J. v. d. B. aan de Schoolstraat. Met de nevelspuit werd het vuur be dwongen. Vrijdag a.s. organiseert de E.H.B.O., afdeling Soest, een filmavond, waarop kleurendia's vertoond worden van Ti- rol, Noord-Italië, Oberammergau, Gar- misch Partenkirchen en andere plaat sen. De avond wordt gegeven in hotel De Gouden Ploeg. De R.K. Middenstandsvereniging „St. Petrus en Paulus" heeft zondag, in Eemland, de jaarlijkse feestavond ge houden, die werd geopend door de heer A. P. Stalenhoef, voorzitter van de feestcommissie. Hij sprak er zijn vreug de over uit, dat de belangstelling zo groot was, maar dit betekende tevens, dat de slechte opkomst op de avonden, die geen feestavond zijn, te betreuren voor Haarden, Kachels en Cen trale verwarming. Kerkpad N.Z. 1 - F. C. Kuyperstr. 4 Telefoon 2788 in ons vorig nummer. Horizontaal 1. op 3. pers 5. krom 8. as 10. lila 13. onza 15. nl16.ik 17. te 19. ei20. r.k. 21. nr 22. hol 24. dm 26. ed 28. thema 29 emelt 31. blij 32. the 33. neet34. poes 36. lei37. ion39. soep42. pook 45. leo47. non 48. fiets 50. assen 52. fa 54. r.r. 55. tas 57. er 58. p.k. 59. la 61. ar 63. hl64. jo 65. koud 67. gans 69. me 70. etui71. emma 72. do. Verticaal 1. o.l.2. pink3. pa 4. rok 6. rot7. m.o.8. azië 9. se 11. 1.1. 12. vlo14. ne16. irene18. edele20. robe 21. n.h. 22. halt 23. leep 25. ml 27. deen 28. tij 30. t.t.33. nis 35. sik 38. slof40. opera 41. pest42. pias 43. oksel44. snik 46. of 47. n.n.49. ir51. er 53. aloe 56. alm58. pond 60. au 62. reu 63. ham 64. ja 65. km 66. de67. ga 68. so. was. De Middenstanders hebben elkaar juist in een tijd als deze bijzonder hard nodig en de heer Stalenhoef sprak de wens uit, dat de leden ook hun be langstelling zouden tonen voor de ver gadering en de andere avonden welke door de vereniging belegd worden. De voorzitter van de vereniging, de heer J. H. Hom, sprak in dezelfde geest. Het bestuur vraagt zich wel eens af of het nog wel zin heeft avonden te organiseren, waarop sprekers lezingen houden, want er komen er bitter wei nig naar luisteren. De slechte tijd, die een jaar geleden voorspeld werd, is nu gekomen en het ziet er voor de toe komst heus niet rooskleurig uit. De middenstanders hebben elkaar nu har der dan ooit nodig en de saamhorigheid moet ook blijken uit actieve deelname aan het verenigingsleven. Op 5 januari zal dr Ariëns spreken en de voorzitter wekte allen op te komen, want het zou een blamage voor de spreker zijn als er weer slechts 10 le den waren, zoals dit het geval was bij de laatste lezing. Henk Bukman, kwam nu voor het voetlicht en hij kwam met een program ma, dat hij ruim een jaar geleden even eens in Eemland bracht, maar het was weer goed. Jan van Oost opende met veel populaire melodieën, die hij op zijn akkordeon speelde en al ging het eerst was schuchter, toen hij aan de bekende liedjes van Johnny Jordaan begon werd er meegezongen. In „Telefoon voor u" deed Henk Buk man verwoede pogingen wethouder Van Zadelhoff aan de telefoon te krij gen, evenals hij dat vorig jaar pro beerde, maar het lukte niet. Londen, Bruc?r en Parijs bleken sneller te be reik Toen deed hij het maar via Toki' Wim Scholte was eveneens weer aan wezig en hij zong met veel volume het Chiantilied, het afscheid van een emi grant en The happy Wanderer. Dat liegen heel verkeerd is bleek uit de sketch, waarin Henk Bukman als echtgenoot de ene leugen aan de andere breide om door de mand te vallen toen hij meende, dat hij z'n straatje schitterend schoon gelogen had. Fantasio, de bekende muzikale clown speelde voortreffelijk op een fietspomp en met duizepd capriolen op een af tandse viool, begeleid door Jan van Oost. „De Koerier" was een dolle sketch en Orselli een zeer kundig jongleur, die vele dingen tegelijk kon laten draaien en wiebelen. Tenslotte liet Henk Buk man zich voor de pauze nog zien als modelsoldaat. De tweede helft van de avond begon met een sketch, waarin Bukman die zich nu per ongeluk Bukshag noemde kolder uithaalde op het politiebureau, waar hij kwam vertellen, dat z'n vrouw al vier dagen weg was. Hij had het niet eerder aangegeven, omdat hij dacht, dat ze met de buren stond te praten, maar dat duurde ditmaal toch echt wel wat erg lang. Wim Scholte zong „Mia bella Donna" en het bekende lied waarmee Al Jol- son 30 jaar geleden de geluidsfilm startte „Sunny Boy". Zambel bleek Fantasio onder een an dere naam te zijn en uit zijn oude gam mele fiets haalde hij heel wat muziek. Ieder onderdeel kreeg een beurt en steeds fantastischer werden de geluiden. Huwelijksgeluk was een dwaze geschie denis met Bukman in een dubbelrol en een woeste achtervolging van de twee dubbelgangers tot besluit. Jan van Oost maakte in Volendammer kostuum een muzikale reis, die een groot deel door het publiek werd mee gemaakt en toen Henk Bukman, Wim Scholte, Fantasio, Orselli en de twee dames zich bij het grote koor voegden was de avond beëindigd en kon de heer Stalenhoef namens de zaal dank bren gen voor het alleraardigste programma. Er waren bloemen en tot slot een dank woord van de leider van het gezelschap. De wedstrijd van S.E.C. tegen Amers- foortse Boys ging niet door, maar het is toch een goede dag geworden voor Soest. De vele Soestenaren, die naar Amers foort gegaan waren om S.E.C. te zien winnen, gingen nu naar Amsvoide, dat met 0-1 van Nijerodes verloor, zodat S.E.C. en Amsvorde nu ieder 19 punten hebben. Amsvorde uit 12 wedstrijden en S.E.C. uit 13, maar nu kan het be slist nog. De uitwedstrijd tegen Amsvorde wordt straks wel heel belangrijk. Zebra's AS.E.C. A 1-2. S.E.C. BB.D.C. A 0-2. S.E.C. bT.O.V. a 2-1. S.E.C. 2 afgelast. S.E.C. 4—Zebra's 4 11-1. S.E.C. 5Quick 5 10-3. uit binnen en buitenland worden steeds beter. Vraagt bij ons eens welke mogelijkhe den Televisie U momenteel biedt. Zie het op z'n best met Soesterbergsestraat 20A - Telef. 2379 De brandweer moest uitrukken omdat er brand uitgebroken was op het ter rein van de autosloperij van de heer L. Men was met snijbranders bezig ge weest en behalve enkele autocarosse- rieën was een schuur in brand geraakt. Met een schuimblusapparaat was men direct het vuur te lijf gegaan, zodat de nevelspuit verder weinig te doen had. Soestdijk. Nieuwe aanwinsten romans en popu- lair-wetenschappelijk werk. W. Breedveld, Meneer Severeijnen. A. Burgess, Een kleine vrouw. P. J. Boreman, Anton Philips (P.W.) Compton, Whisky als water. M. Da- venport, Mozart, (P.W.). M. Dermoüt, De 10.000 kleine dingen. A. den Doolaard, Het land achter Gods rug, (P.W.). F. M. Dostojowski, De half-volwassene, dl. I en II. Joh. Fa- bricius, Luie stoel. J. Hardenberg, Tweede zijstraat rechts. A. Helman Orkaan bij nacht. H. Janssen, De sui kertante madonna. N. Kazantzakis, Het stenen hoofdkussen. M. Ch. Kok- kelink, Wij vochten in het bos, (P.W.). T. Lobsang Rampa, Het derde oog, (P.W.). Djilas Milovan, De nieuwe klasse (P.W.). J. v. d. Ploeg, Vond sten in de woestijn van Juda, (P.W.). M. M. v. Praag, Maïtresses Royales, (P.W.). H. Roosenburg, En de muren vielen om. Soest-Zuid. Rog. van Aerde, De arme bruiloftsgast, (P.W.). M, Campbell Barnes, Mary van Carisbrooke, (P.W.). Joyce Cary, Het genie. A. Coolen, De grote volti ge. Kath. Hulme, Zr. Luc. Ant. van Kampen, Wijkende wildernis, (P.W.). W. Kristengen, Het leven uit de dood, (P.W.). H. Martin, Late zomer. P. la Mure, De grote passie. De soester volleybalverenigingen S.V.V., S.P.S.V. en Olympia hebben reeds ee* zevental wedstrijden in de Nevoba- competitie gespeeld. De standen zij» thans als volgt Heren le klas Heren 2e klas V.V.A. 1 7 14. V.V.A. 2 7 14. Vios 1 7 10. B.G. en S.V. 1 5 8. Giraffes 1 7 10. Spirit 3 5 t. Spirit 2 7 10. Wovo 1 8 8. Olympia 2 6 8. Giraffes 2 5 8. Olympia 1 7 8. S.P.S.V. 8 4. S.V.V. 4 8 4. Vios 3 6 2. Vios 2 6 2. Spirit 4 7 2. D.G.T. 7 2. P.S.V. A 7 2. Wilhelmina 2 6 0. Heren 3e klas Meteoor 1 6 12. S.V.V. 3 7 8. Vios 4 6 12. D.H.V. 8 4. B.G. en S.V. 2 7 10. S.V.V. 2 7 2. Spirit 5 7 10. Wovo 2 6 0. V.V.A. 3 7 8. Meteoor 2 8 0. Dames, le klasse Dames, 2e klasse Olympia 1 6 12. Spirit 2 S 10. Vios 1 5 10. V.V.A. 2 5 8. B.G. en S.V. 1 4 6. V.V.A. 3 9 8. V.V.A. 1 5 6. Wovo 1 4 4. Spirit 1 5 4. Vios 3 5 2. Giraffes 5 4. Spirit 3 4 0. Wilhelmina 1 5 2. Wilhelmina 2 4 Vios 2 4 0. S.V.V. 5 0. Dames 3e klasse B.G. en S.V. 2 5 10. V.V.A. 4 4 4. Olympia 2 4 6. Meteoor S 4. Vios 5 3 4. Wovo 2 5 2. Vios 4 4 4. V.V.A. 5 4 0. 25. Orso sprak zonder omwegen over sijn grote liefde voor miss Lydia, die alles woord voor woord hoorde, onder wijl Colomba haar steeds dichter bij het /uur trok. Toen Orso aan het eind van 2ijn onstuimige ontboezeming was ge- tomen nam zijn zuster plots de hand /an de engelse en legde die impulsief n die van haar broer. Orso scheen net stomheid geslagen en miss Lydia .vendde blozend haar gezichtje af, noewel de duisternis haar opwinding en verrukking voldoende verborg. Colomba verdween discreet enkele pas sen buiten de lichtkring en hoorde hoe het tweetal een zacht gesprek voerde. Toen zij enige tijd ontroerd en opgewekt met elkaar gepraat hadden verstoorde Colomba het samenzijn. Het meisje kwam in wilde haast aangelopen. „Politie, politie", riep zij. „Orso, pro beer of je lopen kunt. Maak dat je wegkomt. Ik zal je wel helpen." Orso deed een paar stappen, maar kwam niet ver. Daarop haalde een der bandieten zijn paard en tilde Orso er met behulp van Colomba op. De gewonde vasthou dend liet hij het leiden van het paard aan een kameraad over en zo ontkwa men de drie vogelvrijen op het nip pertje. Miss Nevill was in het duis ter verdwenen. Colomba dwaalde even rond om haar weer te vinden, maar al gauw stuitte zij op de gendarmen, die haar gevangen namen. Wenst U voor Uw zaak een spre kende reclame Laat ons dan uw drukwerk verzorgen. Van Weedestr. 35 Telef. 2566 INLICHTINGEN UIT HET KIESREGISTER. De burgemeester van Soest brengt, in verband met de a.s. verkiezingen van leden van de Provinciale Staten, ter openbare kennis, dat ieder kosteloos de inlichtingen uit het kiezersregister kan verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet behoorlijk is opgenomen. Soet, 11 januari 1958. Leidingwater voor het begieten van planten moet men eerst enige tijd la ten staan, liefst in de kamer. Het komt dan op kamertemperatuur. Een koffiemolen kan men goed schoon maken door er fijn zand doorheen te malen. Met goed heet water schoon maken na deze behandeling. Kopergroen kan men verwijderen door de aangetaste vlekken boven een spi ritusvlam te verwarmen. Daarna de vlekken goed afwrijven. Onkruid in grind kan men verwijderen door begieting met een oplossing van 5 magnesium chloride. Moet u iets grofs naaien, smeer de draad voor het gebruik in met paraf fine. De draad is dan veel sterker. Een stukje fosfor in een flesje van ge slepen glas, geeft een goede noodver lichting. Neemt men de stop van de fles dan straalt het licht naar buiten. Veel celluloid aan de Foekei bij de oefenir. al haar mate: In een spani staande wedst mesteam van meer herstelle met 2-1 geklo •er alles van v makkelijke ov De eerste set makkelijke pr mes. In de tv zich echter ploeg en met spel klopten 15-12. Ook de raffes, dat de stand 12-16 i Baarnse dames gen ploeg. Door prachtig j beek en door Leni de Bruin ter langzaam h de beslissende aantal toeschou tig spel, waart 18-16 als ove kwam. Ook het tweed< belangrijke wee de eerste plaat dames. Hoewel werd gestreden niet gelukt te B.G. en S.V. ui 18-16, 10-15 en aan dit spanne deel van de Ba de herenteam 1 tegen Spirit 2 nederlaag gene wedstrijd speeld onzekere wedsti zelf ook niet go dankbaar profiti 15-12 de eer i Woensdag (mor herenteam, te 1 en om 9.30 uur tegen V.V.A. 1. Donderdag worc ren wedstrijd gespeeld en om strijd Olympia 5 Op de Van W vrachtauto, besl Utrecht, die aarc wilde wegrijden, stond een perso: De bestuurder voor hem stond, terkant niet en werd dit voertui Zaterdagmiddag een stevige over Putten, op de 1 ranglijst genesteli moet dit Soeste tegen d verenigi eerste ats beze Direct het b» tegen V.E.V. ging tempo van start, waren de voorna joeg de V.E.V.-v haar toeren, zoda den uitblijven. N; opende G. Mulder bliem schot de sc later was het 2-0 De tweede aanval agressiever. K. 1» Hurk hadden er vijf minuten 4-0 verslapte E.D.O. V.E.V. direct gebi vtn een perfecte kwa liteit „Sinfor". Ge voerde bortt en veit boord. Keure uit dlver- te wowe fantatledet- tint, normale ©rijt Det* predieif tecca doek. tm Cetl pecrone*. brenfen M» «Averee pcechcl Idevree. AI64o

Soester Courant | 1958 | | pagina 2