UeitLy DE KOMENDE VERKIEZINGEN. SOEST. B.D.C. dameshandbal heeft geld nodig. Sportprogramma. Slachtoffer van de sneeuw. Ruit ingegooid. Jaarvergadering Kerkebuurt. Uitslagen Biljartcompetitie. Geslaagd. Australië - Emigratieland. Officiële Mededelingen. IN BE HOEK. VRIJDAG 24 JANUARI 1958. 36e JAARGANG No. 7. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De eerste voorbereidingen zijn alweer aan de gang voor de verkiezingen van de provinciale staten en voor de ge meenteraden. Men mag een grote mate van onver schilligheid veronderstellen, want de belangstelling voor de uitoefening van de staatsrechtelijke bevoegdheid, die zich in het stemmen doet gelden, is omgekeerd evenredig aan het medele ven, waarmee ons volk de publieke zaak vergezelt. Er is ongetwijfeld aandacht voor de publieke zaak, maar zij doet zich niet gelden in geestdrift voor de politieke partijen, die de verkiezingsapparatuur in handen hebben. De verschillen van inzicht, die er tussen de onderscheiden groepen van ons volk bestaan, worden niet door de politieke partijen bepaald, maar door de stro mingen, welke zich binnen die partijen gelijkelijk voordoen. Ten aanzien van de werkelijke me ningsopenbaring is het stemmen weinig efficiënt. Men is bijvoorbeeld de behoudende rich ting toegedaan en men stemt op een bepaalde politieke partii. Maar door die stem brengt men tevens de pro gressieve figuren van de lijst in het vertegenwoordigend college. Terwijl men, door een canidaat van een andere partij te stemmen, dichter bij zijn be doeling kan zijn. Men kan het geval ook omgekeerd stellen en duchten, dat men, al pro gressief stemmende, de behoudende candidaat in de volksvertegenwoordi ging brengt. Niemand zal aan de levensbeginselen willen laken, die zich in de loop der tijden deden gelden in de boezem van ons volk. Maar men moet erkennen, dat de politieke partijen in haar hui dige formatie niet meer de problemen dekken, waarover werkelijk gestreden wordt. Op alle manieren is de werking van onze democratie verlamd. Men schept compromissen, alvorens men de par lementaire werkzaamheid aanvangt, men vormt kabinetten op brede basis, die het iedereen en niemand naar de zin maken en men kweekt een gevoel van fatale berusting, dat fnuikend is voor elke politieke belangstelling. Hoe gaan wij de voor j aars verkiezingen tegemoet Met een woningnood, die ten hemel schreit. Met een werkloos heid in de bouwvakken, terwijl er dui zenden om woningen zitten te sprin gen. Met een enorm tekort op de be- gioting. Met onvoldoende besparings bereidheid en met verzwaring van on ze belastingen. Wij worden opgeroepen tot het deel nemen aan verkiezingen op een moment, waarin de werking van onze democra tische instellingen in een toestand van crisis vprkeert en waarin de rampen, die ons nationale wezen bedreigen, te hoog gestegen zijn, dan dat onze be langstelling voor lokale aangelegenhe den kan worden gaande gehouden. Wij zouden echter willen vaststellen, dat juist tegen de felle achtergrond van deze tijd speciaal de gemeenteraadsver kiezingen aandacht verdienen. Hoe lan ger hoe meer gaat de gemeente inboe ten aan zelfstandige macht zij wordt van Den Plaag uit geringeloord. Een levende belangstelling voor een zo natuurlijk voor de hand liggend object als de gemeente kan dienen om de stervensure der gemeentelijke auto nomie te vertragen. En de gemeente is bij uitstek het gebied waar het zake lijk belang de voorkeur heeft en niet de vage doctrine. Neen, waarde voetganger, dat is fout Op deze manier hindert U het rijver- keer onnodig U mag alleen oversteken als de agent voor het verkeer in deze straat een stopteken heeft gegeven. Als het verkeer stil staat, kunt u on gehinderd uw gang gaan, zonder ri sico voor uzelf en zonder hinder voor anderen. Verbond voor Veilig Verkeer. De dames van B.D.C. kregen de be schikking over een terrein aan de Wald. Pyrmontlaan, nadat ze niet meer konden spelen aan de Ferd. Huycklaan. Aanvankelijk hebben de speelsters zich beholpen mét een kleedgelegenheid, welke door omwonenden ter beschik king werd gesteld. Nu kan er een eigen kleedlokaal ge plaatst worden, want het materiaal ligt al klaar. Half februari zal de zaak in orde zijn, maar niet met de finan ciën, want de lening die hiervoor geslo ten is, moet afgelost worden. Het ligt dan ook in de bedoeling vele donateurs te werven, die mee willen helpen de kleedgelegenheid tot het volledig eigendom van de dames-hand balclub te maken. Voetbal. Zaterdag Donar AS.E.C. A te ,-3.45 uur. S.E.C. aEemnes a té 2.45 uur. ".E.C. J u>£.45 uur. Zondag S.E.C. 1Ares 1 te 2.30 uur. Quick 2—S.E.C. 2 te 2.30 uur. Veense Boys 3S.E.C. 5 te 2.30 uur. S.E.C. 4Actief 4 te 12 uur. B.D.C. l-*-L.V.V. 1 te 2.30 uur. R.K.B.V.V. 3—B.D.C. 3 te 12 uur. Laren 4B.D.C. 4 te 12 uur. Hockey. Zondag Dames-bekerwedstrijd Soest 1D.E.M. 1 (Schrikslaan). Toen mevr. W., wonende aan de Sta tionsweg, gistermorgen te ongeveer 12 uur, de Torenstraat overstak, nader de een personen-auto, waarvan de be stuurder moest remmen. De wagen gleed door, als gevolg waarvan mevr. W. werd aangereden. Dr Tervoert, die toevallig passeerde, liet mevr. W., die een beenbreuk en ver schillende verwondingen had opgelo pen, met de ziekenauto naar ,,De Lich tenberg" vervoeren. Dat kinderen wel eens ruiten ingooien is niet goed te keuren maar begrij pelijk. Dat een militair dit doet is vreemder. De soldaat koos een huis aan de Duinweg uit voor zijn wandaad. De politie kwam de man op het spoor en maakte procesverbaal op. In restaurant „Zonneheuvel" heeft de buurtvereniging Kerkebuurt de jaar vergadering gehouden, onder voorzit terschap van de heer H. v. d. Pol. Na het welkomstwoord van de voor zitter las de secretaris, de heer C. Gou- driaan, de notulen en het jaarverslag, waarna de penningmeester, de heer Pi- lot, het financieel overzicht van het afgelopen jaar gaf. Op 5 en 6 februari zullen twee toneel avonden gegeven worden. Op één hiervan wordt voor de V.V.V.-beker gespeeld. De heer v. d. Pol dankte de dames, die in het afgelopen jaar toezicht hiel den op de kinderen die in de speeltuin waren. Eerste klasse Vriendenschaar 1N. Viersprong 2 4-2. Tweede klasse A Zonneheuvel 1Schouw 1 2-4. Zomerlust 2D.O.S. 1 2-4. Tweede klasse B Centraal 1Theomien 1 6-0. Vergulde wagen 2Zonneheuvel 2 2-4. Derde klasse A V.V.V. 3N. Viersprong 3 2-6. Derde klasse B Poedel 3Schouw 2 5-3. Sportlust 2D.O.S.. 2 4-4. Vierde klasse O.D.L. 5—K.W.S. 2 4-4. Zonneheuvel 3Centraal 2 2-6. Vijfde klasse Schouw 3Poedel 4 4-4. Theomien 3V.V.V. 5 4-4. K.W.S. 3Princesse 3 4-4. De standen zijn alsvolgt Eerste klasse. Derde klasse A. Vriendenschaar 1. O.D.L. 4. Vergulde Wagen 1. Oranjeboom 1. O.D.L. 2. N. Viersprong 3. Ruimzicht 1. Poedel 2. Leusderkwartier 3. Soesterkwartier 2. N. Viersprong 2. Theomien 2. Zomerlust 1. V.V.V. 3. Princesse 1. Derde klagse B Tweede klasse A. Poedel 3. D.O.S. 1. Schouw 2. K.W.S. 1. Soesterkwartier 3. Schouw 1. Ruimzicht 2. V.V.V. 2. D.O.S. 2. Sportlust 1 Vriendenschaar 2. Zonneheuvel 1. Sportlust 2. Zomerlust 2. Tr. Vierde Klasse. Tweede klasse B. Zomerlust 3. Ons Genoegen 2. Ons Genoegen 3. Vergulde Wagen 2. Onfraai 2. O.D.L. 3. O.D.L. 5. Zonneheuvel 2. T\.W.S. 2. Centraal 1. Zonneheuvel 3. Leusderkwartier 4. V.V.V. 4. Theomien 1. Princesse 2. Vijfde klasse. Zomerlust 4. Princesse 3. Schouw 3. K.W.S. 3. V.V.V. 5. Leusderkwartier 5. Poedel 4. r1heomien 3. - L Onze plaatsgenoot, de heer W. G. M. Rasch, slaagde te Den Haag voor het Patroonsdinloma Automobiel- en Gara gebedrijf, uitgaande van de B.O.V.A.G. Gisteravond is, in het Gewestelijk Ar beidsbureau aan de Steenhoffstraat een emigratie-voorlichtingsavond gehouden, waarbij de verschillende aspecten van vestiging in Australië besproken zijn. Australië is een onmetelijk land met on begrensde mogelijkheden. Het is 240 maal zo groot als Nederland en heeft slechts 10 miljoen inwoners. Op iedere vierkante kilometer wonen gemiddeld 3 mensen en in ons land 355. In Zuid- Holland zelfs 1000. Als Nederland de bevolkingsdichtheid van Australië zou bezitten, dan woonden er in ons land slechts 23000 inwoners, dus nog minder dan het inwonertal van onze gemeente. De afstand van de westkust van Au stralië naar de oostkust is even groot als van Amsterdam naar Moskou. De omtrek van het land is even groot als de afstand Rotterdam-Melbourne, zo dat een schip vier weken nodig heeft om rond Australië te varen. De bevolking woont voor het grootste deel in het westen en het zuiden. In Sidney wonen twee miljoen mensen en de steden Melbourne en Brisbane hebben honderdduizend inwoners. Het gunstigste klimaat en de grootste huisvestingsmogelijkheden zijn te vin den in het westen, waar de steden Perth, Fremanty en Albany liggen, maar emigratie naar dit deel wordt thans afgeraden, omdat er momenteel een vrij grote werkloosheid heerst. Ook de grote steden in het zuiden zijn niet de aangewezen woonplaatsen voor de nederlandse emigranten, die beter te recht kunnen in het nieuwe industrie gebied, dat ten noorden hiervan ligt en aan de woestijn grenst. Het klimaat heeft veel weg van het middellandse- zee-klimaat, terwijl het in Brisbane uit gesproken subtropisch is. De werkloosheid in Australië betreft meer de inheemse bevolking dan de emigrant, die alles wil aanpakken. Voor deze emigrant is het van bijzon der groot belang de taal te kennen, want men kan zich slechts snel aanpas sen wanneer men zich verstaanbaar kan maken. Het is helemaal niet no dig het engels perfect te kennen, want Het is opvallend, dat de inheemse bevol king van Australië en Nieuw Zeeland de geringste kennis al zeer op prijs stelt en er niet aan denkt het gestoet- haspel van een emigrant belachlijk te vinden, zodat het heel gemakkelijk is zonder schroom te praten. Vooral in Brisbane werken thans reeds duizenden nederlandse emigranten, die eigen predikanten en eigen priesters hebben. Velen van hen bezitten een eigen huis, dat ze door veel inspanning hebben kunnen kopen of zelf bouwen. Een echtpaar, dat geen of weinig kin deren heeft, kan in betrekkelijk korte tijd genoeg geld verdienen voor een huis als man en vrouw samen werken. Beide betalen loonbelasting, maar aan het eind van het jaar worden de lo nen niet samengeteld en nog eens be last, zoals hier gebeurt. Er werden lichtbeelden getoond van steden, bedrijven, huizen, de dieren wereld en het landschap. Onder de hui zen waren er vele, die door de bewoners zelf gebouwd waren volgens bouwplan nen die men kan kopen en die garan deren dat men niet in conflict komt met de overheid. Wie naar Australië emigreert komt eerst in een transit-camp, dat bestaat uit barakken, die in de oorlog door ge allieerde militairen gebruikt werden. De nationaliteiten worden hier geschei den gehouden. Naast eet- en conversa tiezalen zijn er vele kleine slaapka mers. Er is een bioscoop, een zieken huis en een arbeidsbureau. Krijgt de man werk dat hem geschikt lijkt, dan gaat hij naar zijn arbeidsterrein en wordt daar ondergebracht in een kleine flat. De vrouw kan na een week of zes via een holding-center met de kinderen haar intrek bij de man nemen. Deze flat mag maximaal twee jaar bewoond worden, maar dan is er intussen wel woonruimte vrijgekomen of is het mo gelijk geworden, met behulp van een hypotheek, zelf te bouwen. De huizen zijn bijzónder duur, maar over de af betaling kan men dertig jaar doen, dus al kost een huis 3000 pond 27000. dan is het toch wel te doen, want de belastingen zijn laag en de levensmidde len goedkoop en goed. Aardappelen zijn echter zeer schaars, duur en slecht. Alle nieuwe huizen bevatten een bad kamer en een ijskast. Mensen met energie kunnen gemakke lijker zelfstandig worden dan in ons land, omdat men in Australië geen vestigingsvergunning kent. Deze vesti gingsvergunning geldt slechts voor en kele zaken. Daar er slechts 10 miljoen mensen wonen, terwijl het land 240 maal het onze is, kunnen nog vele duizenden ne- derlanders een bestaan vinden, mits ze niet bang zijn voor de moeilijkheden, die er in het begin altijd zullen zijn bij de vestiging in een volkomen vreemd land. KEURING EN HERKEURING VAN MATEN, GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend A. dat het goedkeuringsmerk, geduren de het jaar 1958 te bezigen, zal zijn bij de keuring en herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen, de letter x in de kleine staande druk vorm; B. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen zitting zal worden gehouden te Soest in het Verenigingsgebouw „St. Jo- seph", Steenhoffstraat 28, op maan dag 3, dinsdag 4, woensdag 5 en donderdag 6 februari 1958, telkens van 9.00-12.00 en van 13-1600 uur, en uitsluitend voor Soesterberg in het voormalige politiebureau te Zeist aan de Maurikstraat, op maandag 10 fe bruari 1958, van 9.00-12.00 en van 13.00-16.00 uur. Aan belanghebbenden wordt in herin nering gebracht le. dat de maten, gewichten en meet werktuigen schoon, droog en roest vrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van bui ten geverfd moeten zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de ga ten gereinigd. IJzeren gewichten mo gen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie; 2e. dat de maten, gewichten en meet werktuigen vóór 1 oktober 1958 ge stempeld moeten zijn met de letter x en dat er, bij verzuim of verhinde ring om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat ma- Fen dorpsgenoot en goede kennis kwam woensdagavond, trillend van woede (dit bleek pas achteraf, want ik dacht dat de kou de schuldige was) bij ons binnenvallen. Hij had in een sneeuw storm, van Amersfoort komend, een uitnodiging gekregen een pak slaag in ontvangst te nemen van een wiel rijder. Met zijn autootje in de richting van ons dorp rijdend ontdekte hij plotse ling in het duister en de vallende sneeuw een wielrijder op de rijweg. Doordat op hetzelfde ogenblik een tegenligger naderde en sterk remmen op de gladde weg ongelukken zou ge ven, signaleerde hij voor de wielrijder en deed toen het enige wat nog mo gelijk wasstrijkelings langs de te genligger en even strijkelings langs de wielrijder. Het lukte z.i. volledig, maar toch hoorde hij iets achter zich. Hij stopte onmiddellijk, maar zag tot zijn geruststelling de wielrijder met fiets, beide onbeschadigd, in de sneeuw langs de weg staan. Uiteraard had de fietser zich ook het heen en weer geschrokken, doch in- f laats van dankbaar te zijn, dat het zo goed was afgelopen, werd het daar op de Birkt een scheldpartij van jewelste. Ofschoon de wielrijder, door op de autobaan te rijden, natuurlijk de oor zaak van het haast ontstane ongeval was, kreeg de autorijder de voor die klasse weggebruikers gepatendeerde scheldwoorden te horen met de belofte van een pak slaag. Daar de situatie ook voor het ver keer gevaarlijk ging worden, deed mijn kennis het beste wat gedaan kon wor den en reed door, ofschoon haast bar stend van woede en verontwaardiging. Jammer genoeg was geen politie aan wezig en aangifte doen had weinig zin meer. Wat hem het meest van alles dwars zat was, dat in die eenzij dige scheldpartij zo duidelijk een klasse- haat naar voren was gekomen, die opti misten verdwenen achtten. Er schijnen altijd nog mensen te zijn, die in iedere autorijder een „vuige ka pitalist" zien, terwijl mijn kennis, met auto en al, blij is met een gemiddeld inkomen van b.v. een geschoolde bouw vakker. Voor hem is, zoals voor zeker 90 der autorijders, zijn auto een stuk gereed schap, dat inderdaad harder gaat dan een fiets, doch hem daarom nog niet tot iets bijzonders verheft. Misschien voor de vereniging „Veilig Verkeer", om, via hun instructieve af beeldingen, ïegelmatig te zien in onze Soester, te trachten de helaas nog al tijd aanwezige animositeit tussen de verschillende weggebruikers uit de wereld te helpen. H. OEKMAN. ten, gewichten en meetwerktuigen te laten herkeuren aan het ijkkantoor te Utrecht, woensdags van 13.30- 16.30 uur en donderdags van 9.00- 12.00 en van 13.30-16.30 uur. 3e. dat de maten, gewichten en meet werktuigen, welke worden gestem peld met het afkeuringsmerk drie hoek, niet in de winkel enz. mogen worden teruggebracht 4e. dat ten bate van 's rijks schatkist betaald moet worden voor het onder zoek van maten, gewichten en meet werktuigen (keurloon) en voor het justeren van gewichten (justeerloon) 5e. dat de miligram-gewichten niet op de herkeuringszitting maar alleen aan het ijkkantoor herkeurd kunnen worden. (De gezegelde envelop, afge geven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewich ten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen. Voor elk gewicht moet op postrekening nr. 425045 van ijkkantoor Utrecht een be drag van 40 cent worden gestort.) Aan de herijkplichtigen zullen door de dienst van het IJkwezen zoveel als mogelijk is oproepingen worden uitge reikt, vermeldende het tijdstip, waar op de maten, gewichten en meetwerk tuigen ter herkeuring aangeboden kun nen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat de verplichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen op roeping ontvangen. Soest, 20 januari 1958.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1