AFGHANISTAN RDTERSEPT Schrijfmachines Telmachines RmEn^ IVOROL maakt Sneeuwwitjes tonden Dapper landje tussen twee molenstenen. V- V VAN HELSDINGEN ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE Pracht handen De heer Hepp begraven. Auto tegen hek. Bioscoopprogramma. Medische dienst. Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. Schoorsteenbrand. Auto tegen boom. BRANDWEER TELEF. 3333 SOEST. Katli Vrouwengemeenschap. Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. VcwJi fauiaêiteiUfw-edek KHMBtX. PAI» «AflïAH**, beschermt Uw mond en keel cent tusfiguur wil uitbeelden in ieder van ons. Dan weten wii dat wij nooit alleen staan in het leven en dat alles wat zich in een mensenleven afspeelt, een geheim is tussen God en de mens. Elk kruis dat ons treft is op te vangen als men een grote innerlijke mentali teit heeft. Deze kunnen wij ons eigen maken door een goed gebedsleven. Hieraan ontbreekt het echter in vele gezinnen. Er is vaak slechts plaats voor materialisme. Om tot een dieper godsdienstig leven te komen is het no dig meer aandacht te besteden aan het gebed en het lezen in de bijbel. Na de middagpauze sprak de pater over de opvoeding. Het zwaartepunt van de opvoeding mag niet verplaatst worden naar de school, want de ouders hebben deze taak van God gekregen. Zij moeten hun kinderen opvoeden met liefde en aandacht, niet met angst en te grote bezorgdheid. De voorlichting is ook een zeer belangrijk punt in de opvoeding, die dan ook het beste door de ouders zelf gegeven kan worden. De dag werd besloten met een kort lof in de kapel van Nieuw Mariënburg. Krommestraat 41 - Amersfoort Telef. 3113 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australiës.s. „Orontes", 30 jan. Brazilië m.s. „Argentina Star", 28 jan. Canada m.s. „Seven Seas", 30 jan. Indonesië via New York, 30 jan. Indonesië m.s. „Willem Ruys", 28 jan. Ned. Antillen m.s. „Sibajak", 30 jan. Nieuw Zeeland m.s. „Sibajak", 30 jan. Nieuw Zeeland via Engeland, 1 febr. Suriname m.s. „Oranjestad", 29 jan. Br. O. Afrika s^s. „Afrika", 30 jan. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten "gSVëh. "de post kantoren. v.WE ÉDESTR 36*SOESTOIJK TELEF;2792 het geterroriseerde gezin, maar dan heeft de spanning eerst het uiterste van de zenuwen gevergd. Opvallend is de prachtige en laatste rol van Iiumphrey Bogaert. In de donderdagcvclus de nieuwste ont dekking van Hollywood, de zanger Oresta, die met Kathryn Grayson en Rita Moreno de hoofdrollen bezet in de verfilming van Rudolf Friml's ope rette „De Vagebond-Koning". Het is het leven van Francois Villon, de koning der vagebonden. Uen nimmer ruw of schraal s) B Het is de Hamamelis die het 'm doet Wijlen de heer J. Hepp, in leven mede werker aan onze courant, is dinsdag middag, onder grote belangstelling uit Soest en Baarn, op de begraafplaats aan de Veldweg ter aarde besteld. In de aula werd het woord gevoerd door de heer J. v. d. Neut, bestuurslid van de oudheidkundige vereniging Fle- hite, waarvan de heer Hepp niet alleen lid was, maar tevens voorzitter van de kortgeleden opgerichte werkgroep Eemland van deze vereniging. De heer v. d. Neut schetste de overle dene als een bijzonder deskundig maar tevens bescheiden lid, die door veel studie en onderzoek een grote bekend heid met de oudheid van het district Eemland verwierf. De heer v. d. Neut wenste de familie Hepp troost en kracht in deze moeilijke dagen toe. Aan de groeve werd een gebed uitge sproken, waarna dank gebracht werd aan allen, die de heer Hepp de laatste eer hadden bewezen. Op de Eigendomweg slipte de heer G. v. K. met zijn auto door de glad heid van de weg. Hij kwam tegen een. hek terecht, dat licht beschadigd werd. De twee amerikaanse dwazen Dean Martin en Jerry Lewis komen vandaag, morgen en zondag in het City-theater als hoofdrolvertolkers in de film „Op naar Hollywood". Steve Wiley (Dean Martin) is een New Yorkse gokker, die 3000 dollar moet betalen, geen geld heeft en dit bedrag bijeen denkt te krijgen door met zwen del de hoofdprijs in een loterij te win nen. Er is echter nog iemand die hierbij knoeit, Jerry Lewis, die als Malcolm Smith mede-eigenaar van de auto wordt, die ook door Steve gewonnen wordt. Steve stelt voor de wagen te verkopen maar Malcolm heeft andere plannen, want hij wil ermee naar Hol lywood om de filmster Anita Ekberg te bezoeken, die hij vurig bewondert. Ze gaan op weg en op de lange tocht gebeuren de gekste dingen. Een oude dame steelt de auto, een hond neemt zelfs het stuur over en Malcolm heeft een opwindende ontmoeting met een stier. Als ze in Las Vegas komen wint Mal colm een heleboel geld aan de rou lette en hij ontmoet er zijn aangebeden filmster. In zijn opwinding over dit feit duwt hij haar per ongeluk in het water en bij zijn reddingspogingen ver- drikt hij bijna zelf. Het komt na alle mogelijke dwaze si tuatie best in orde, maar eerst wordt Hollywood op z'n kop gezet. Maandag, dinsdag en woensdag „Be klemmende uren" met de onlangs over leden Humphrey Bogaert en Fredric March. Drie beruchte bandieten zijn uit een gevangenis ontsnapt en als schuilplaats kiezen ze het huis van de familie Hil- liard uit. Eerst is de vrouw des huizes alleen thuis, maar als de vader, de dochter en de zoon thuis komen, zijn ze eveneens in de macht van de schur ken, waarnaar de politie tevergeefs zoekt. Tenslotte komt er uitkomst voor In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, telefoon 2705 en dr H. v. Dorssen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. Daarom zal zo'n bloedzuiverend* Kruschenkunr goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat be* vrijdênde gevoel dat over U komt, naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzeli allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. In de woning van de heer J. ten Haaf aan de Kerkdwarsstraat brak een schoorsteenbrandje uit, dat door de brandweer met de nevelspuit geblust werd. Een vrachtauto reed woensdag met een vaart van bijna 50 km. tegen een boom in de Van Weedestraat. De auto werd bestuurd door V., die onder het rijden, van alle uitzicht beroofd werd toen de voorruit, door het kokend raken van het water in de radiator, besloeg. Snel remmen was door de gladheid niet mogelijk, maar doorrijden en langzaam afremmen bleek funester, want de auto werd zo zwaar bescha digd, dat hij moest worden wegge sleept. In september van het vorig jaar bracht een koning een bezoek aan Europa. Van deze koning kan men zonder overdrijving zeggen, dat hij de minst bekende monarch in de wereld Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, vanuit de lucht gezien. De verdiepingsdag voor de leden van de vrouwengemeenschap stond dit jaar onder leiding van de directeur van het Retraitehuis te Amersfoort. Zoals gewoonlijk begon deze dag met een H. Mis, waarna een gezamelijk ont bijt volgde in het parochiehuis. De presidente heette de dames welkom en gaf vervolgens het woord aan de pater. Deze noemde twee punten voor bespreking „de vorming van de gods dienstige mentaliteit" en „hoe maken wij ons de godsdienstige mentaliteit eigen". Vele katholieken menen dat heiliging alleen bestemd is voor priesters en kloosterlingen, maar dit is onjuist. Wij moeten er van doordrongen zijn dat Christus bij ons is en dat God de Chris- is. Die koning is Mohammed Zahir Schah en zijn koninkrijk is Afghanis tan. Afghanistan behoort tot de minst ontwikkelde landen ter wereld er is zelfs nog geen enkele spoorlijn. Toch is deze staat van belang omdat het als het ware een scheiding vormt tussen twee invloedssferen, die van Engeland en van Rusland. Het land wordt begrenst door Rusland, China, Pakistan en Iran en ontvangt zowel van Rusland als van Amerika econo mische hulp. Bijna geen land ter wereld heeft zoveel invasies meegemaakt als Af ghanistan. En toch heeft het steeds zijn zelfstandigheid teruggekregen. Darius, Alexander en de Mongoolse heersers zijn met hun legers door Af ghanistan getrokken. En zeker hadden in de vorige eeuw Rusland en Enge land dit voorbeeld gevolgd als niet zowel de Csaar als de engelse rege ring tot de conclusie waren gekomen, dat hun legers zich dan zouden treffen. En dit wilde men vermijden. Rusland trachtte toen zijn invloedssfeer in zui delijke richting te vergroten, terwijl de engelsen vanuit Brits Indië dit in noordwestelijke richting deden. Ze voelden er echter niet voor elkaar bij dit „uitbreidingswerk" te ontmoeten en besloten van Afghanistan een buffer staat te maken. Emir Abdur Rahman merkte destijds over deze afspraak op Nu zitten we tussen de britse leeuw en 'n russische beer, die beide bereid zijn toe te slaan Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maag zuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Neem toch Rennies. Gemakke lijk in te nemen - gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet naar om in te nemen. Integendeelsmakelijk èn onopvallend Koning Mohammed Zahir van Afgha nistan. Vorig jaar bracht hij een bezoek aan Europa, waarbij hij speciaal be langstelling toonde voor de Duitse bondsrepubliek. als het ogenblik daarvoor gunstig is. Zover is het nog nooit gekomen. De britse leeuw heeft zich zelfs helemaal teruggetrokken, de russische beer nog niet. En vooral dat laatste is wel een zware hypotheek op de veiworven zelfstandigheid. De geografische ligging is er de oor zaak van, dat Afghanistan een strikte neutraliteit in acht neemt. Vooral Rusland stelt dit zeer op prijs en dit land nodigde vorig jaar koning Mo hammed Zahir Schah dan ook uit om naar Moskou te komen. Hem ter ere werd tijdens zijn bezoek de koninklij ke standaard op het Kremlin gehesen. Er werden handelsverdragen gesloten en de opperste man in Rusland, Chroestsjew, beloofde economische •hulp in allerlei vormen. Het ziet er naar uit, dat Afghanistan langzamerhand tot verdere ontwikkeling komt. Het land beijvert zich de ach terstand, die het op de rest van de we reld heeft, in te halen. De beroemde moskee van Mazaric Scharif, in het noorden van Afghanistan. 300.000 inwoners, geen verhar de wegen. De boeren van Afghanistan bewerken hun land nog zoals eeuwen geleden hun voorvaders het deden. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Kaboel is de hoofdstad van Afgha nistan en de oudste stad in Azië. De stad heeft 300.000 inwoners en prak tisch geen geplaveide wegen. Maar aan dat laatste zal wat gebeuren. Zo is de grootste straat in de stad, die vier kilometer lang is en 45 m. breed, door de bewoners zelf verhard. De burge mees der stad kent zijn mensen en hij weet op de juiste wijze een: beroep op hen te doen. Daarom lukte het hem deze straat zonder hoge kosten te verharden. Iedere inwoner der stad werd hierbij verzocht te helpen. En iedereen kwam. Kaboel ligt aan een rivier die even eens de naam Kaboel draagt. In het noorden verheft zich het machtige berg- massief Hindoe-Koesj. Waar eens Marco Polo wandelde. Door de straten van Kaboel marcheer den eens de soldaten van Alexander de Grote. Door Kaboel reed ook Marco Polo en de plunderende horden, van Djengis Kahn vernielden eens de hele stad. Maar steeds weer kwam, Kaboel er bovenop. In 1504 werd Kaboel ver overd door sultan Baber. Hij maakte de stad tot hoofdstad van Afghanistan. Hij liet een marmeren muur bouwen, die de stad omringde deze muur is echter ge heel verdwenen. Sinds 1885 heeft de stad vrede gekend. In dat jaar ondertekende de toenma lig heerser, emir Abdur Rahman, een vriendschapsverdrag met Engeland. Bijzonder trots is Kaboel op zijn univer siteit, die vier faculteiten omvat. De studie is niet alleen kosteloos maar zelfs ontvangen de studenten een zeker loon. Hierdoor wordt bereikt, dat de meest begaafden uit de armoedige be- Afghanistan; klein landje tussen twee invloedssferen. volking een studie kunnen volgen en zich later verdienstelijk voor het land kunnen maken. Vooral voor de studie in de tech nische vakken is er belangstelling en dat is zeer belangrijk omdat Afghanis tan op dit gebied nog eeuwen achter ligt bij de rest van de wereld. Er is nog iets te ontdekken. Het is de laatste jLaren zo, dat de ver wende vacantieganger, die tevens over veel geld beschikt, juist de vakantie oorden opzoeken waar nog niets over- georganiseerd is. Deze mensen zullen in Afghanistan een waar dorado vinden, want als men daar tien vreemdelingen bij elkaar ziet is dat al een zeldzaamheid. Er bestaat dan ook nog geen vreemde lingenindustrie. Zeden en gewoonten zijn er op vele plaatsen nog zoals vijf eeu wen geleden en dit biedt de bezoeker natuurlijk de gelegenheid interessante indrukken op te doen. Es is in Afghanis tan nog de mogelijkheid ontdekkingsrei zen te maken. Er zijn nederzettingen, die zelden door vreemdelingen worden be zocht en waar het leven schijnt te hebben stilgestaan. Daar worden ook nog de nationale dansen uitgevoerd waaraan vijftig tot honderd mannen en vrouwen deelne men.

Soester Courant | 1958 | | pagina 2