Top van belasting- berg bereikt. SOEST. Rustenburg gaat het anders doen. Bijtende hond. Bevordering. Aanrijding. Soester Schaakclub. Dodelijk ongeval. Radio-uitzending Ned. Motet- en Madrigaalkoor. Vleesverkoop. Bevroren. Nieuw bestuur Staatkundig Geref. Partij. Vakantie in Tirol. EN DE HOEK. Winkels in Soestduinen lange ;er open Biggen- en Eiermarkt. DINSDAG 28 JANUARI 1958. 36e JAARGANG No- 8- SOESTER (f)Q U RAN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12615# Opnieuw heeft onze volksvertegenwoor diging tot belastingverhoging moeten besluiten in het kader van de beste dingsbeperking, zoals reeds lang was aangekondigd. Tegen de voorgestelde verhogingen rees echter veel meer ver zet dan men had verwacht na de uit voerige en redelijke motivering van het kabinet. Zoals men weet, beoogden de voorstel len van de regering een verhoging van de omzetbelasting op sigaretten met drie procent, een stijging van de om zetbelasting op personenauto's, motor rijwielen en de daarbij behorende ban den met vijf procent en een verhoging van de omzetbelasting op televisietoe stellen met acht procent. Verder wilde de minister de z.g. extra investerings aftrek van de winst (gedurende vijf jaar) schorsen en bevoegdheden om ver vroegde afschrijving van bepaalde ar tikelen beperken. Ook de vermogens belasting gaat twee jaar lang met 20 omhoog. Een hele verlanglijst, die de schatkist 127 miljoen zou opbrengen, zodat de staat dit jaar niet behoeft te lenen op de kapitaalmarkt. Uit de gemaakte opmerkingen in de volksvertegenwoordiging, kon men al leen maar instemming proeven met de anti-inflatie-actie en de in uitzicht ge stelde verzachting voor de kapitaal markt. En toch was men in brede kring niet van zins de minister zonder meer zijn zin te geven. Sigaret beschermd Het verzet richtte zich in de eerste plaats tegen de verhoogde belasting op sigaretten. Daar werd 1 afgeknab beld. Men had met deze verwijzing op het oog bescherming te bieden aan de sigarettendetailhandel, die nu al met een zeer lage winstmarge tobt. Niet de noodzaak van de bestedings beperking was in discussie, maar de groep die getroffen werd. Dat was niet alleen bij de sigaretten het geval, evenzeer bij de auto's, banden en te levisietoestellen. Minister moest veren laten. Vervolgens heeft men een geweldige aanval gelanceerd op de investerings beperking, die de regering wenste. Hier heeft de heer Hofstra de meeste con cessies moeten doen. Er bestaat een bepaling dat bedrijven, die hun zaak uitbreiden of moderni seren, een derde deel van de kosten ver vroegd mogen afschrijven, doch niet meer dan 10 °/o per jaar. De regering wilde van dit maximum vijf procent maken en de minister zag hiervan voorlopig tot april vanaf. Ook wilde de heer Hofstra voor bepaalde bedrijfs middelen deze bepaling geheel buiten werking stellen. Dit heeft hij eveneens moeten uitstellen. Tenslotte is er de toestemming van de regering aan scheepvaart- en luchtvaart maatschappijen om met ingang van 1 januari 1958 weer gedurende vijf jaar vier procent extra van de investeringen ten laste van de winst te brengen. Ook hier zocht men naar een gaatje voor een bepaalde groep, waarbij de rest werd uitgesloten. Een verwrongen heffing dus. Tussen twee afgronden. De verwrongen heffingen ontstaan al leen omdat de omvang van de staats taak in de laatste jaren zo is gegroeid, dat men die niet naar behoren kan uit voeren zonder verdere aanvulling van middelen. Om de middelen te verkrij gen moet men heffingen doen die eco nomisch ongezond zijn en daarmee be treedt men een gevaarlijk terrein. Doet men dit niet dan moet de regering geld scheppen en dat betekent inflatie en deze wil men in 1958 niet verder be vorderen. In de rede voor de werkgevers te Rot terdam gehouden heeft minister Hof stra het duidelijk gezegd„We lopen op een rand, een bergkam tussen twee afgronden. Aan de ene kant kunnen we vallen in de afgrond van een inflatie, aan de andere kant in die van de werkloosheid." Inderdaad, we hebben de top van de belastingberg bereikt. We willen de beeldspraak van de mi nister voortzetten. We lopen inderdaad op die bergkam, maar waarom blijven we daar lopen We hebben vroeger op de vlakke grond gewandeld zonder aan weerzijden afgronden. Bovendien weet de minister niet of vóór hem die berg kam ook plotseling eens zal ophouden. Dan vallen we in twee afgronden te gelijk, die van inflatie én werkloosheid. Het begint er inderdaad op te lijken, dat we op punt staan de helling, die naar deze laatste afgrond leidt, te be treden. Want we hebben al meer dan 100.000 werklozen en het ziet er niet naar uit, dat de belastingmiddelen toe reikend zijn om zelfs met de nu ver kregen ruim honderd miljoen de be groting sluitend te houden. Terug naar de vlakte Heeft iemand gedacht aan de extra uitgaven in verband met de kwestie Indonesië De huisvesting en verzor ging van duizenden repatriërenden zal miljoenen verslinden. De toegezegde ga rantie voor de niet-betaling van pen sioenen door Indonesië kan men even min uit de lucht plukken. Wanneer wij ooit met belastingmaatregelen achter 'n fictie aanrenden, ditmaal doen wij dit zeker Het groepsgewijze belasten en uitkam men van groepen belastingplichtigen, zoals de regering onder meer met de gedeeltelijke verhoging van de omzet belasting nastreeft, zal alleen verdere economische verzwakking van ons volk opleveren en de miljoenen zullen weg smelten op de bergkam van minister Hofstra. Niet op de bergkam of in een hoge onzekere veste ligt onze toe komst, maar in werkelijke beperking. Dat is in een snelle vlucht terug van de berg naar de vlakte. Ons volk zal niet alleen in de auto branche of op de televisie moeten be zuinigen maar op alle fronten. Ook op het overheidsfront. Er is geen ander middel dan vermin dering van de veel te hoge defensie- kosten, vermindering van de hoge uit gaven voor al die hoge gemeenschappen en prachtige bondgenootschappen, die ons veel geld kosten aan bijdragen maar weinig baten gegeven en afschaf fing van de onzinnig weggesmeten gel den aan de onderontwikkelde gebieden, die door het westen alleen aan mid delen worden geholpen, die gebruikt worden om de gevers te bestoken. Wij moeten ophouden met wandelingen op bergkammen en met beide benen op onze drassige poldergrond gaan staan. Daar vinden we wellicht een beschei den nering, maar dan zijn er kansen om de tering daar bij aan te passen. In December 1955 beklaagde een be jaarde zich in de Soester Courant over het feit, dat niet iedereen terecht kon in „Braamhage", het bejaardencentrum dat nog gebouwd moest worden, omdat hiermee nog al enig geld gemoeid zou zijn. De schrijver van het ingezonden stuk vroeg zich af of er van gemeentewege geen centrum gesticht kon worden, waarin een plaats zou zijn voor hen, die niet over voldoende geld beschikten om naar Braamhage te kunnen. Het zou een behuizing moeten zijn waarin de bejaarden voor ongeveer 6,per week terecht zouden kunnen, omdat voor velen de huren van de gewone huizen te hoog werden. Dit schrijven werd beantwoord door de heer G. van Kleef, die bejaarden wees op de plannen van enigen van hen, die er op gericht waren te komen tot het bouwen van woningcomplexen met kleine huizen voor bejaarden, die wei nig zouden kosten. Daarmee zou tevens de woningnood bestreden worden, om dat bejaarde echtparen dan. huizen zou den kunnen verlaten, die eigenlijk te groot voor hen waren. Er werd een voorlopig bestuur ge vormd van de vereniging, die wilde komen tot verwezelijking van deze plannen. Het lag in de bedoeling, dat ieder die lid werd, 25,inleggeld en een contributie van 5,20 per jaar zou betalen. Tevens zouden obligaties uitgegeven worden van 10, 25, 100, 500, en 1000 gulden. Wat later werd begonnen met een en- quete onder de bejaarden, die gehouden werd door de gemeente en uit deze enquete bleek eveneens, dat vele be jaarden verlangden naar een kleine woning tegen een lage huur. Twee jaar geleden werd de oprichtings vergadering van de woningbouwvereni ging „Rustenburg" gehouden en het definitieve bestuur werd samengesteld. De heer Van Kleef, werd eerste voor zitter, de heer A. Stoltenberg tweede voorzitter, J. Nielsen le secretaris, J. Boeschoten tweede secretaris, A. A. Struycken eerste penningmeester, P. v. d. Horst tweede penningmeester, H. van Boeschoten commissaris, W. v. d. Bunt, commissaris er. J. Vonhof, com missaris. De vereniging was nu inderdaad op gericht, maar daarmee was door de bejaarden pas de eeiste stap gezet. Het was een woningbouwvereniging naast alle andere v/oningbouwvereni gingen die er reeds zijn. Het ministerie gaf echter te kennen, dat een nieuwe woningbouwvereniging niet gewenst is en dat voor de stichting van bejaar dencentra centraler organen bestaan, die dit in handen hebben. Op de wijze, die men zich voorgesteld had, kon het dus niet. Het boterde bovendien niet erg tussen de gemeente en „Rustenburg", maar I tenslotte zijn beide partijen tot elkaar gekomen en er is besloten een belangen vereniging op te richten nu een woning bouwvereniging niet tot het gewenste resultaat zal leiden. Er is besloten een bejaardentehuis te bouwen en voortaan zal bij de nieuw bouw rekening gehouden worden met de bejaarden, die huizen krijgen tussen de gewone woningen in. Het tehuis zal niet door de gemeente of door par ticulieren gebouwd worden, maar tot stand komen door de aktiviteit van een stichting, waarin de gemeente en de burgerij zitting zal hebben. Uiteraard zullen die personen uit de burgerij in hoofdzaak bejaarden zijn, daar zij het meeste belang hebben bij deze stich ting. Een mevrouw vrrteVe aan de politie, dat een hond een stuk uit haar man tel gescheurd had. De eigenaar van het dier werd opgespoord en de schade zal vergoed worden. De hoofdagent van politie, de heer M. A. v. d. Berg, wordt, met ingang van 1 maart, bevorderd tot brigadier. Op de Soesterbergsestraat stond een auto geparkeerd. Een andere auto reed in de richting van Soesterberg en bij het passeren van de geparkeerde wagen ging hij tevens een bus van de N.B.M. voorbij, die van de andere kant kwam. Er was te weinig ruimte en auto en bus schuurden de lak van de wagens. Van de vrijdagavond gespeelde partijen waren de uitslagen als volgt J. v. MunsterW. Benschop 1-0. J. K. van ZijtveldJ. Thomassen V2-V2. C. Zaalberg v. ZeistJ. Samsom 0-1. G. GeijtenbeekJ. Thomassen V2-V2. A. HilhorstJ. van Dijk V2-V2. J. TimmerH. Beuken 1-0. J. SnijderA. Hilhorst 1-0. J. van DijkJ. Timmer 0-1. C. van ZijtveldJ. P. Hoek 1-0. J. van DijkJ. W. Blom 1-0. De heer A. M. W., wonende aan de Prins Bernhardlaan, is in zijn woning uitgegleden en gevallen. Hij kreeg een diepe hoofdwond en overleed onmiddel lijk na de val. De heer W. was 69 jaar. Enige weken geleden werd door de K.R.O. de Missa ad usum Capellae Pontificiae opgenomen, uitgevoerd door het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor te Soest. Deze mis van de Italiaanse componist A. Scarlatti wordt hedenavond, te 22.05 uur, uitgezonden in het programma van de K.R.O. over de zender Hilversum 2 (298 meter). Donderdagmorgen, te 9 uur, heeft we derom verkoop van vlees plaats aan het slachthuis. Zaterdag zou de brandsirene op de ge bruikelijke wijze worden beproefd, maar er kwam geen geluid. De zaak was bevroren. Op de laatste vergadering van de Staat kundig Gereformeerde Partij, welke vorige week werd gehouden, is een nieuw bestuur gekozen, hetwelk nu alsvolgt is samengesteld P. v. d. Berg, voorzitterH. Terlouw, secretarisT. van Barneveld, penningmeester en G. H. Kersten algemeen adjunct. De heer A. W. v. d. Ham van de Ne- derlandsche Reisvereniging heeft vrij dagavond, in hotel De Gouden Ploeg, voor leden van de E.H.B.O., gesproken over Tirol, het deel van Oostenrijk, dat vooral na de oorlog als toeristen oord zeer in trek is gekomen. Hij werd ingeleid door de voorzitster van de propaganda-commissie, mevr. Schutte-Beek, die het een prettige af wisseling van de wekelijkse lessen vond, dat deze avond met kleurendia's en een beschrijving hiervan een va- kantietocht gemaakt werd. De heer v. d. Ham is twee jaar gele den met een gezelschap naar Ehrwald geweest en op deze reis heeft hij vele dia's gemaakt, die hij deze avond toon de. Zij gaven een uitstekend beeld van de schoonheid van Tirol. Als men in Ehrwald aankomt dan voelt men zich alleen al door de hartelijke groet „Grüss Gott" prettig ontvangen. Al gauw blijkt dan ook, dat men een vakantie in Tirol niet alleen om de prachtige natuur zal weten te waarderen, maar ook om de prettige omgang met de bevolking, die gelukkig is, ondanks heel hard werken en lage inkomens. De vrouwen werken hard mee en ook zij verrichten de zware landarbeid, waar onder in de zomer het maaien van het gras langs de berghellingen. Ehrwald ligt op 1000 meter hoogte, 60 km. ten N.W. van Innsbrück en 20 km. van Garmisch Partenkirchen, het beroemde wintersportcentrum, verwij derd. Voor men de reis aanvaardt zal men zijn plezier hebben aan het ma ken van de plannen met behulp van landkaarten en als het dan zover is wordt gestart in Roermond. De douane blijkt na de oorlog vrij soe pel geworden te zijn, zodat de grens- formaliteiten geen moeilijkheden geven. Via Keulen, dat nog steeds de sporen van de laatste oorlog draagt, al staat de dom nagenoeg onbeschadigd over eind, komt men op de voortreffelijke duitse Autobahn, die voor een groot deel voor en in de oorlog werd aange legd. Niet om vakantiegangers of gewo ne weggebruikers te gerieven, maar om Hitier's legers de kans te bieden zich zo snel mogelijk door het gehele land te verplaatsen. Iedere kilometer die aan gelegd werd kostte 1 miljoen gulden. Door Zuid-Duitsland komt men via Ulm in Ehrwald. Als men met de trein gaat dan is het wel raadzaam er rekening mee te houden, dat de Tiroler gemoe delijk is en dat hij het heel gewoon vindt als de trein en half uurtje te laat is. Men heeft in Tirol niet het gevoel, dat de bergen op ons vallen, zoals dat in Zwitserland wel eens het geval is. Grote stukken gedraineerd moeras lig gen tussen de bergen en zij doen den ken aan de hollandse weiden. De Zugspitz, de bekende top in de buurt van Ehrwald, is 2963 meter, dus voor bergbeklimmers valt er bijna 2000 me ters te klimmen. Het is echter niet aan te raden hieraan als amateur- of weinig geoefend bergbeklimmer te beginnen. Het is veel raadzamer eraan te den ken, dat in 1957 in Oostenrijk 270 men sen omgekomen zijn bij het beklimmen van bergen. Overigens vormt niet de klim het moeilijkste probleem maar het dalen. Op de Sonnenspitz, die wat lager is, werd een kruis geplant van 12 meter. In de buurt van Ehrwald is ook de „Wampetersschrooven", een top, die ge noemd werd naar een nederlander, die hem het eerst beklom en wiens naam v. d. Hooven door de Tirolers erg ver basterd werd. Wie de Zugspitz niet kan belimmen zal gebruik maken van de zweefbaan. Deze werd in de jaren 1924-1926 aan gelegd en er is nog nooit een ongeluk mee gebeurd, zodat er geen reden tot angst is. Gemiddeld gaan er een 23-24 mensen per cabine naar boven, maar de passagiers worden gewogen inplaats van geteld omdat het gewicht niet meer dan 1840 kilo mag zijn. In 12 minuten zweeft men zo de 1580 meter. Dan is men een paar honderd Waneer ik voortaan op de Dorrestein- weg moet wezen, zal mij iedere keer onderstaande geschiedenis te binnen schieten en zal ik in gedachten m'n hoed afnemen voor een dorpsgenoot, die blijk gaf zoveel gevoel voor burgerzin te bezitten, dat ik meen u het voorval niet te mogen onthouden. Ofschoon in ons uitgestrekte dorp tegen de gladheid op de wegen werd gedaan wat mogelijk was en uiteraard de hoofd weg de voornaamste aandacht moest hebben, was de situatie zo, dat de meer afgelegen wegen, vooral 's avonds, le vensgevaarlijk glad waren. Op een van die avonden had een boek houder-plaatsgenoot, een routinebezoek af te leggen bij een zijner cliënten, de heer Metzukat, aan de Dorresteinweg. Halverwege gebeurde waar de man van de cijfers aldoor al bang voor was geweesthij maakte een pijnlijke smak. Aan zijn cliënt vertelde onze boekhouder van zijn buiteling en toen gebeurde het. Laten we eerlijk zijn. Bij 99 van ons zou het gebeurde commentaren hebben uitgelokt van ja, onze laan of straat schijnt er niet bij te horen. De heer Metzukat reageerde echter anders. Hij snapte, dat bij dat snertweer van dc vo rige week niet geëist kon worden, dat geen enkele laan klachten had en greep zijn telefoon. Ofschoon het ver over tienen 's avonds was, vond hij de firma Van Asch, niet tegenstaande die al de hele dag met ruimen in touw was geweest, bereid om voor zijn, Metzukats rekening de hele Dorresteinweg met zand en pekel te bestrooien, zodat de weg weer be gaanbaar was. Ik weet niet hoeveel zoiets kost, maar maar dat doet er weinig toe. Velen, die financieel ook tot zo'n grap instaat zijn, zouden niet eens op het idee komen. Ik vond het een staaltje van echte burgerzin, zoals niet veel vertoond wordt en daarom waard gereleveerd te worden. Heer Metzukat, mijn hulde. H. OEKMAN. meter van de top, die met een kleine zweefbaan bereikt kan worden. Wie boven is mag daar maar 3 uur blijven omdat er per dag wel eens twee- tot drieduizend mensen de tocht maken, zodat verhinderd moet worden dat te gen de avond pas iedereen naar be neden gaat. Er zijn prachtige tochten in de omge ving te maken. Door de bossen, waarin kleine watervallen; naar de bergweiden, waar de hutten staan, die het uitgangs punt vormen voor de beklimmers van het hooggebergte en als men geluk heeft dan zal er op een zomeravond wel eens een concert gegeven worden door de plaatselijke harmonie, die dan zeker niet beter zal spelen dan P.V.O., want grote vaten bier en wijn gaan mee en dat bevordert het muzikaal gevoel niet. Wie met de Nederlandse Reisvereniging naar Tirol gaat zal ook zeer waar schijnlijk een avond meemaken, die ver zorgd wordt door de bevolking met zang en dans. Dan zal men pas goed merken hoe vrolijk en opgewekt de Tiroler is, die van zichzelf zingt „Die Tiroler sind lustig, die Tiroler sind froh, sie verkaufen ihr Bettlein und schlafen auf Stroh". In de door de Kamer van Koophandel te Amersfoort vrijdag gehouden ver gadering werd besloten gunstig te ad viseren aan het gemeentebestuur van Soest op het verzoek van een aantal winkeliers uit de buurtschap Soest duinen, tot het verkrijgen van een rui mer seizoenperiode, gedurende welke zij hun zaken langer geopend mogen houden. Op de weekmarkt te Amersfoort van j.1. vrijdag werden aangevoerd187 biggen in prijzen van 38,tot 45, en 3 drachtige zeugen van 225,tot 330,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 185.000 stuks. Hoendereieren van 14,50 tot 15,25. Henneneieren van 13,75 tot 14,25. Middenprijs 14,75. Prijs per kg. 2,34 (basis 63 gr.) De handel op beide markten had een redelijk verloop.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1