PANG Cume de (m Twintig jaar Borduur- en Textielindustrie M. Kaldenberg, Soesterberg. Schrijfmachines Telmachines mz WITSAL VMLq, UeskfcWi ROUW- W «TROUW- Mm Heeft u uw vrouw al eens verrast met de nieuwe RANG rol SOEST. Kerk en wereld. kinder HONING siroop TWEEDE BLAD ATTENTIE BU GROTE AFNAME MINDER BETALEN! HUISBRANDOLIE No. 1 DE WITTE POMPEN een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Het begon niet zo gemakkelijk, twintig jaar geleden, want op 1 februari 1938 was het in het bedrijfsleven heel wat slechter dan nu, al hebben we dan op het ogenblik de bestedingsbeperking. Niet in Soesterberg startte de heer M. Kaldenberg met zijn bedrijf, dat mor gen twintig jaar bestaat, maar op de B.W.-laan te Amersfoort, waar ach ter zijn woonhuis op nummer 3 een weinig florisant schuurtje stond. Deze eerste februari was een belang rijke dag in zijn leven, zoals de voor afgaande dag van groot belang voor het hele nederlandse volk was, want toen werd prinses Beatrix geboren. Eén machine stond in dat wankele gebouwtje en het personeel werd ge vormd door één meisje. Na een jaar zag het er al heel wat beter uit, want toen kwam er een hou ten gebouw te staan, waarin 12 meis jes borduurden. De gemeente had ech ter bezwaren dat deze groeiende in dustrie in een villawijk gevestigd was, Vanuit het hele land worden naar Amersfoortsestraat 76 de balen stof en de stukgoederen ter bewerking gezon den. Veel uit Amsterdam, maar ook uit Gelderland, Noord-Brabant en Over- ijsel. Grote balen goed van gemiddeld 85 meter, bestemd voor het vervaardi gen van lakens en slopen. Twee jaar geleden waren er enige louche figuren uit de Haagse onderwe reld, die meenden dat deze balen heel geschikt waren om gestolen te worden. In het holst van de nacht kwamen ze er wat weghalen, maar 12 uur later za ten ze in de residentie al veilig achter slot en grendel en binnen 24 uur lagen de rollen goed weer op hun plaats. Extra beveiliging ontnam hierna de he ren van de onderwereld hun kans. De lakens worden geknipt van de vele tientallen meters stof en met behulp van een schablone wordt het patroon erop getekend. Dan worden ze gezoomd door de snelnaaiers, die tot 5000 steken per minuut in staat zijn. Het borduren zodat verhuisd moest worden naar het oude gebouw van de Rotterdamsche Bank, Korte Gracht 3, Daar werd het machinepark uitgebreid en er kwam meer personeel. Ruim een jaar later biak echter de oorlog uit en heel Amersfoort evacueerde naar Noord- Holland. Toen het directe oorlogsgevaar gewe ken was kwam ook de jonge borduur- industrie weer opgang en tegen het eind van de oorlog w.aren er 30 meis jes werkzaam. Een maand of 9 voor de dag van de bevrijding was het echter met de Amersfoortse industrie bijna geheel gebeurd en ook Borduurindu- strie M. Kaldenberg hield er mee op tot de bevrijding. Toen er weer begonnen zou worden konden de meisjes niet meer terecht in het pand waarin vanaf 1 febrari 1940 gewerkt was en op de Larrgestraat werd nieuwe arbeidsruimte gevonden. Op de begane grond van dit gebouw waarin V. en D. gevestigd was voor de verhui zing naar de Utrechtsestraat was het kantoor, het magazijn en de tekenafde ling. Op de eerste verdieping de bor- duurafdeling, op de tweede de confec- tie-afdeling en op de derde de knip- afdeling. Kort na de hervatting kwam een meisje in dienst, dat het bedrijf pas 17 jaar later als cheffin zou ver laten om te gaan trouwen. In het voorjaar van 1951 werd de eerste steen gelegd voor de ruime in dustriehal, die aan de Amersfoortse straat, enkele honderden meters van de weg af, gebouwd werd. Grote ramen bieden licht en zon alle kansen, zodat het gebouw evengoed deel uit zou kun nen maken van een sanatorium-com plex. Aan de voorzijde, naar de weg toe, de kantoorruimten, daarachter ex peditie en knipafdelingen, dan het gro te atelier, en aan de achterzijde de kantine, wasgelegenheden en toiletten. En rondom bos, zodat men zich een gezonder werkgelegenheid moeilijk den ken kan. Een van de geschenken bij de opening was een wandplaat, met in koperen let ters de dichtregels van Constantijn Huygens Die 't ambacht wel verstaet daervan hij leven moet, En die 't niet wel alleen, maer wel en geerne doet, beleefd het grootst geluk dat iemand kan begeren. Nu geen ruimte-moeilijkheden meer en geen onnodig geloop omdat een effi ciënte indeling van de bedrijfsruimten mogelijk was. In rijen staan de confec- tie-machines voor lakens en slopen, de naaimachines, de borduurmachines, de cordonneermachines en de knoops gatenmachines. De meisjes komen uit Amersfoort, Zeist, Soest en Baarn. op de machines eist een gevoel voor vormgeving en het vermogen hét bor duurwerk als het ware vloeiend aan te brengen en daardoor vloeiend in de juiste overgangen te doen zijn. Na het cordonneren, dat evenals de meeste bewerkingen machinaal gebeurt, volgt het afknippen van de overtollige draadjes. Dit eist een grote vingervlug heid. De lakens worden hierna opge speld en ingepakt, zodat verzonden kan worden. De slopen moeten eerst dichtgenaaid worden op de confectie- machine, die met 6 klossen garen ra zend snel werkt en 18 meter garen per meter naaiwerk gebruikt. De knoops gatenmachine slaat de nodige gaten in de slopen en na het strijken en verpak ken zijn ze eveneens klaar voor ver zending en in het hele land leggen zich 's avonds vermoeide hoofden neer ma Kaldenberg, de Soester Sportfede ratie ook, en op de vlag van de ver eniging „Kerkebuurt" staat de oude toren zeer levensecht. Andere vereni gingen hebben vaak kleinere vlaggen omdat ze dienen moeten om meegedra gen te worden op wandelmarsen. Het ontwerp van de modellen wordt geheel in eigen hand gehouden, maar dit geldt niet voor de ministerstan daards, die op de auto's van de exel- lenties staan. Hiervoor worden vanuit Den Haag voorbeelden gezonden omdat deze standaards geheel volgens de re gels van het protocol moeten aandui den dat zich in de auto een minister be vindt. Een van de standaards zal op de komende wereldtentoonstelling in Brussel te zien zijn. Daar wordt even eens een groot kleed geëxposeerd in de stand van de firma Baratto, die bor duurmachines vervaardigt. Een meisje uit het atelier heeft er een week aan gewerkt voor zij ma chinaal een symbolische voorstelling van de groei van ons koningshuis in vele kleuren op het kleed aangebracht had. Iedere morgen gaan een vijftigtal meis jes op weg naar Soesterberg. Mocht er eens een te laat zijn, dan is het voor de betrokkene niet zo'n grote strop dat ze een kwartje aan de boetepot moet af staan, want voor dit geld worden gramo- fonplaten gekocht. Met het repertoire zou men iedere morgen het programma van de arbeidsvitaminen of andere pro gramma's van populaire gramafoon- muziek kunnen vullen, maar dat is niet nodig, want dan zorgt de radio wel voor de muziek. Johnny Jordaan stond een tijdje gele den hoog in de gratie maar nu worden de beschaafder klanken van Pat Boone meer gewaardeerd. Ook de typische hots-knotsmuziek van deze tijd krijgt wel eens een beurt, maar de praktijk wijst uit dat iedereen rustiger klanken verlangt. Er is een toneelvereniging met een de gelijke aam „De Hechte Band". Omdat de meeste meisjes in Amersfoort wonen, wordt tweemaal per jaar in de keistad een uitvoering gegeven. Vier jaar ge leden werd gestart en enkele meisjes moesten een mannenrol vervullen om dat de mannen schaars zijn bij borduur- industrieën. Dat beviel maar matig, zodat de hulp van de toneelvereniging „De Kerkebuurt" ingeroepen werd om de leden van het sterke geslacht te leveren, die met de twee spelers van de industrie een rol konden vervullen. Dat werd met genoegen gedaan en over enkele maanden zal de tiende toneel voorstelling gegeven worden. Het moet voor een meisje goed wer ken zijn in een bedrijf, dat slechts ty pisch vrouwelijke arbeid te bieden heeft en dit in een vorm, die geen plaats biedt aan het jachtige tempo van deze tijd bezit te nemen van dit werk. De minder gunstige economische toe stand van het ogenblik en de beste dingsbeperking hebben zich, zowel in VAN HELSDINGEN Krommestraat 41 - Amersfoort Telef. 3113 op kussenslopen, die in Soesterberg vervaardigd zijn. Ook de kinderen worden niet vergeten, want in hun wiegen en bedjes moeten lakentjes en sloopjes liggen met de meest wonderlijke zaken en dieren erop. Na tuurlijk in kleuren. Dit borduurwerk vergt door de vele kleuren die gebruikt worden nog meer vaardigheid. Pyama's en dameslingerie wordt naar Soesterberg gezonden om geborduurd te worden en vele verenigingen heb ben emblemen op hemden en shirts, die vervaardigd zijn in onze gemeente. In garages heeft het personeel zo'n em bleem op de overall en in bedrijven en winkels worden ze gedragen op schor ten en stofjassen. Veel groter zijn de vlaggen, die in Soest bij bijzondere gelegenheden wap peren. K.P.S. kreeg bij de viering van het tweede lustrum een vlag aangebo den, waarop het hele paleis gebor duurd werd, de Soester Politie Sport vereniging heeft een vlag van de fir- de borduur- als in de textielafdeling nog niet kunnen laten gelden, zodat het werk in het gehele bedrijf nor maal doorgaat en er van ontslag van per soneel of kortere werktijd geen sprake is. In het begin van dit jaar moesten [zelfs nog enkele nieuwe krachten wor- I den aangesteld. 1 Wat de bestedingsbeperking nog bren- gen zal is moeilijk te voorspellen, maar het moet al heel gek gaan willen die bedrijven aangetast worden, die na de oorlog op het hechte fundament van een gezonde bedrijfspolitiek staan en die zich niet waagden aan konjunctuursspe- culaties. Onder die firma's schaart zich de fir ma Kaldenberg. Morgen is het een klein beetje feest in het industriegebouw, Amersfoortse straat 76. Geen grootse viering van een jubileum, want pas over 5 jaar wordt een mijlpaal bereikt, die algemeen be schouwd wordt als een bijzonder tijd stip in het bestaan van een bedrijf. In het gebouw „Elthto" is woensdag avond een bijeenkomst gehouden welke georganiseerd was door het Instituut „Kerk en Wereld". De heer A. v. d. Meiden sprak over het werk van dit instituut, toonde licht beelden hiervan, terwijl na de pauze een film over het vluchtelingenpro bleem gedraaid werd. Ds Van Krugten opende de avond, waarna een uiteenzetting gegeven werd van het veel omvattende werk van „Kerk en Wereld". Voot de oorlog was het niet zo best gesteld met de protestantse kerken. Er heerste teveel de sfeer van gezapige rust, waarin men zich alleen maar met ei gen zaken bezig houdt. In de oorlog kwam de kerk onder druk en de be zetting schudde haar wakker. Zij be- De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, zit ting ten Gemeentehuize alhier. greep haar boodschap en zij kwam in verzet. Zij had de wereld in de steek gelaten, maar nu werd haar duidelijk, dat de opdracht van Jesaja aan de in woners van Jeruzalem ook voor de kerk gold. De poort openen en naar buiten gaan, de weg vrij maken en tenslotte de banier oprichten. De kerk kreeg een nieuw gezicht op de wereld en werd er zich van bewust, dat het Evan gelie diende te infiltreren in alle le vensuitingen en dat het Evangelie over al haar boodschap heeft. In 1945 werd het instituut Kerk en Wereld opgericht. Het werd geboren uit de overtuiging, dat slechts de dienst aan anderen van belang is. De kerk kreeg deze opdracht tot dienen bijna 2000 jaar geleden, maar over het alge meen bracht zij er niet zo veel van te recht. Dit dienen betekent het zich buigen naar anderen die hulp nodig hebben. Het is de roeping van het in- tituut in de gemeente te staan en de christelijke gemeente te aktiveren het zelfde te doen. De stenen op de weg, die het Koninkrijk Gods in de weg staan, moeten verwijderd worden. Daarbij verdient het aanbeveling eens te bedenken wie de meeste schuld heeft aan het feit dat die stenen zich als VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 31 JANUARI 1958. belemmering op die weg bevinden, de kerk, of zij die onkerkelijk zijn. Lang heeft de kerk geen oog gehad voor de so ciale nood onder de jeugd. Zij be moeide zich niet met arbeidsverhou dingen en hield zich ver van alles wat op elk terrein wrijving tussen de men sen veroorzaakte. Zij deelde slechts stichtelijkheid uit. In 1945 startte men met veel enthou siasme, maar veel verdween hiervan. Het bleek nog moeilijker dan men ver wacht had, maar het werk ging door. le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. B.P. Petroleum. Caltex Benzine. BEL OP no. 2185. STEENHOFFSTR. 25 SOEST In de villa De Horst te Driebergen zijn gemiddeld 80 leerlingen in een internaat, dat hen opleidt tot werkers op velerlei terrein. Daar zit ook de staf van 60 man, die de administratie voeren. In het Eyk- manshuis worden de conferenties, bij eenkomsten en cursussen gehouden, die er alle op gericht zijn het Evangelie uit te dragen. De „Wika's" zijn de jonge werkers van het instituut. Zij houden zich ondermeer bezig met plattelandsapostolaat. De moeilijkheden op het platte land zijn thans groot. De industrialisatie be dreigt de landbouw en vele boeren zoons gaan op in de industrieën. Daar worden ze vaak nummers en het con tact met de kerk gaat veelal verlo ren. Geestelijk verkeren zij vaak in nood en voor de werkers van het in stituut ligt hier een taak. Slechts 10 °/o van hen, die van het platteland in de industrie terecht komt, meldt zich aan bij een kerk in de nieuwe omge ving. Het instituut wil zich bemoeien met de andere 90 Onder het plattelandsapostolaat valt ook het werk voor hen, die door ge wijzigde omstandigheden in de struc tuur van ons land als het ware ont worteld worden. Zij, die straks de dupe worden van het Deltaplan, dat een uitstekend werk beoogt, maar ve le dwingt zich te veranderen, zoals de Uw BAARN. THL. I7JB B oo Het zit er bij de meesten zo vast in fietsen met z'n tweeën naast elkaar is toegestaan Dat had U gedacht, maar het is lang niet altijd waar. Het mag alleen, zolang het verkeer daardoor niet in gevaar wordt ge bracht of belemmerd wordt Zoals het op de afbeelding staat, is het zeer zeker niet geoorloofd, even als bijvoorbeeld op smalle fietspaden. Verbond voor Veilig Verkeer. vissers langs de Zuiderzee zich verande ren moesten. Het arbeidsapostolaat houdt zich be zig met de industrie, waar veel wan verhoudingen zijn door het ellebogen werk en door de mentaliteit van naar boven likken en naar onderen trappen. Vaak werken mensen dagelijks 8V2 uur met elkaar, maar zij blijven elkaar volkomen vreemd. Dit is een vorm van nood in de industrie en hier ziet „Kerk en Wereld" een taak. Het gemeente-apostolaat is misschien wel het belangrijkste van het werk om dat „Kerk en Wereld" machteloos is als de gemeente niet geactiveerd kan worden. Het is niet alleen de bedoeling zich het geestelijke toe te eigenen, maar het dient uitgedragen te worden. Men moet het als een licht zien en meestal komt hiervan niets. Als hierin echter geen verandering komt dan heeft de kerk over enkele tientallen jaren geen kracht meer. Naast het openen van de poort naar de wereld en het opruimen van de stenen is daar het opheffen van de banier, maar daaraan is men nog lang niet toe. Er zijn in de loop der eeuwen al te veel banieren opgericht, die de vlaggen waren om de lading te dek ken. Het is beter in ootmoed stenen te ruimen en inplaats van een banier op te heffen zo af en toe een hele kleine vlag uit te steken als teken van Gods gunst, die de kerk nog wil gebruiken om zijn Evangelie uit te dragen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5