ZWITSAL Op weg naar massa-werkloosheid ^Sa/éem het gezonde gebaar: J1 Fa. Van de Wijngaart KRUISWOORDRAADSEL Soest voor 30 jaar. SOEST. Worstelend Afrika. ■vtsmett,nS Vaak (kuaiiteitiv-aedeA Medische dienst. V.V.V.-wisselbeker. C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE kokosmatten fUGERS RIJWIELEN Gazelle - Raleigh - Locomotief UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Nederland heeft het toelaatbare percen tage van 3 werkloosheid onder de productieve bevolking bereikt. Meer dan 110.000 werkloze mannen en vrouwen staan met lege handen te wachten totdat de regering een econo misch tegeneffect in het leven zal roe pen, dat met een behoud van de gehele of gedeeltelijke bestedingsbeperking de activiteit in het bedrijfsleven weer zal doen toenemen. De eerste vraag die we moeten stellen bij het beschouwen van de recente ontwikkeling, is of de bestedingsbeper king voor de onrustbarende werkloos heidscijfers aansprakelijk moet worden gesteld. Het antwoord kan niet zon dermeer bevestigend luiden omdat het werkelijke effect van de bezuinigings maatregelen nog niet eens zijn invloed doet gelden. Zou dit zo zijn, dan waren de zojuist aanvaarde belastingverhogin gen overbodig geweest. Wel mag men veronderstellen, dat de psychologische uitwerking van de afremming van het economische leven de thans ingezette ontwikkeling heeft versterkt. Het is vooral de koerswijziging in de internationale conjunctuur, die als hoofdoorzaak moet worden genoemd. Op het moment dat wij tot consump tie-beperking besloten, waren de voor naamste industriële landen het hoogte punt van de gunstige conjunctuur reeds gepasseerd. Met name de Ver. Staten. In dit geweldige land telde men in decem ber 1956 reeds 2,7 miljoen werklozen. Bij ons was er, behoudens de seizoen werkloosheid, nog geen vuiltje aan de lucht. Nu bij ons een jaar later het werkloosheidsvuur goed begint op te laaien, tobt Eisenhower al met 3,7 mil joen werklozen. Ook in Europa. Ook Duitsland en Engeland zien zich voor snel stijgende cijfers van werk loosheid geplaatst en dit bewijst, dat er algemeen in de wereld een terug gang is ingezet, waarvan nu nog niet met zekerheid kan worden voorspeld of zij tot een enorme crisis zal uit groeien. De conjunctuur in ons land draaft meestal op korte afstand achter de grote mogendheden aan. Het hoogte punt van de welvaarstperiode ligt hier gemeenlijk achter dat in de specifiek industriële staten, terwijl ook een diep tepunt iets later wordt bereikt. Dit zou betekenen dat wij het gehele nu voorlopig maar op te schorten. Echter doet de seizoenwerkloosheid, die op 40 van het totaal wordt geschat, deze veronderstelling afbreuk. Ook weten we dat er onder de werk zoekenden 20.000 bouwvakarbeiders zijn. Deze categorie moet zo spoedig mogelijk weer aan het werk. Een deel zal emplooi vinden in de bouw van woningwetwoningen, waarvoor het ka Pitaal beschikbaar komt. Een ander deel zou aan het werk moeten komen bij de bouw van woningen in de par ticuliere sector, waarvoor de premie regeling onvoldoende wordt geacht. De hoge kapitaalrente verhindert eveneens een energieke aanpak in dezë hoek. Zoals men weet heeft de regering ge weigerd particulieren tegemoet te ko men middels een suppletie van de hoge kosten. Woningbouw gaat voor. Wel heeft de minister van volkshuis vesting aan alle bouwplannen tot sectoren of over de gehele linie van het bedrijfsleven een gunstiger fiscaal kli maat wordt geschapen ten einde onder nemers in staat te stellen of ze min of meer te dwingen hun productieapparaat hypermodern te maken, zodat onze kostprijzen zullen kunnen dalen. Laten we de periode van minder bedrij vigheid benutten om ons industrieel en commercieel apparaat zozeer te mo derniseren en te vernieuwen, dat wij daar bij de verwerkelijking van de ge dachte der europese eenheid de vruch ten van plukken. 100.000 nu plotseling zijn fiat gegeven. Dit brengt wel wat activiteit, maar deze gaat ten koste van de woningbouw en dat is ontoelaatbaar. Het uitvoeren van openbare werken leidt steeds tot minder noodzakelijke productie dan de woningbouw. Eén van de eerste ver lichting brengende maatregelen moet derhalve liggen op het terrein van het op gang brengen der particuliere wo ningbouw. De regering heeft de bouw van 80.000 woningen toegezegd voor 1958 en dient alles te doen wat mogelijk is om dat te bereiken. Onder de toegelaten werken tot 100.000,zullen vele bouwwer ken zijn buiten de woningsector en daarmee worden dus bouwvakarbei ders aan de woningbouw onttrokken. Dit had men nimmer moeten gedogen. De minister spaart daarmee wel 's rijks kas, maar ten koste van dringend nood zakelijke woningen. In wezen heeft hij zijn woningplan al prijs gegeven en dit is een grote teleurstelling, die men had moeten voorkomen. Nood in het noorden. Pater P. Suasso de Limba de Prado die 9 jaar in Afrika werkzaam was tesamen met 2000 andere paters, die in het zwarte werelddeel 13000 scholen bouwden en 1000 ziekenhuizen, heeft in het gebouw St. Josef gesproken over zijn ervarigen onder de negers, met wie wij steeds meer geconfron teerd worden omdat Afrika in op gang is. Wie zich nog steeds verbeeldt ver boven de negers verheven te zijn, zal zijn zienswijze moeten herzien. Er zijn blanken in Afrika, die er prat op gaan nog nooit een neger een hand gegeven te hebben. Een neger stinkt, zeggen ze. Dat klopt, want een neger steeds goed advies! Laren - Veldweg V - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 met deze strijd rekening te houden en er begrip voor te tonen. Wie de moeite neemt de neger te Ieren kennen zal verstomd staan over de onjuiste voor lichting, die gegeven wordt door men sen, die soms slechts enkele maanden in Afrika zijn, geen enkele taal van het land spreken en maar schrijven over dingen waar ze niets van weten. Zo ontstond ondermeer het fabeltje, dat leeuwen zo gevaarlijk zijn, het geen niet het geval is, mits men hen met rust laat. Het kan gebeuren, dat iemand, die in een tent de nacht door brengt, verrast wordt door een nieuws gierige leeuw, die binnen komt kijken. Hij kan rustig als een grote hond ver jaagd worden. Wij zullen Afrika steeds meer ontmoe^ ten en met begrip voor de zeden en ge woonten van de negers, met deernis voor zijn lijden en smart, zal men de zwarte als zijn naaste willen zien. Na de pauze.werd de film „Gekwelde Aarde" gedraaid, die een beeld geeft van een vulkaanuitbarsting in 1954. ROT ER Zwit-l een 1 [BON Vroog naar l sal-leverancier tsol bai 1 25 cl. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 begonnen jaar wel aan de werkloos heidziekte zullen blijven lijden. Bestu deren we de sombere cijfers nader, dan zien we dat, in vergelijking met het werkloosheidsjaar 1952, er op dit mo ment nog 60.000 werkzoekende minder zijn dan op het dieptepunt van toen. De sneeuwbal. De ondernemers zien de werkloosheid stijgen en worden voorzichtig met het doen van inkopen. Het publiek ziet de slachtoffers lopen en begint ook de aan kopen drastisch te beperken, eendeels in de verwachting dat de prijzen zullen dalen, maar nog meer om een appel tje voor de dorst te vormen. Vergelijkt men de werkloosheidscijfers van november 1957 met die van decem ber 1957, dan heeft men enige reden om dit effect reeds aanwezig te achten. Economie. Immers in die ene maand stegen de cijfers van werkzoekenden met liefst 43000. In dat geval zou er alle reden zijn om verdere bestedingsbeperking Vervolgens komt men bij het ontleden van de werkloosheidscijfers tot de con clusie, dat het noorden van ons land het ernstigst is getroffen. In Drente re gistreerde men een werkloosheid van 12 °/o, in Groningen en Friesland 7 Vanzelfsprekend is in deze gebieden de seizoenfluctuatie het grootst. Daarnaast liggen in deze provincies veel bedrijven van ondernemingen, die men er ge bouwd heeft als gevolg van de arbei- dersschaarste in het westen des lands. Bij een teruggang van orders zal men deze dépendance het eerst sluiten. Voorts is hier de verdere mechanise ring in de landbouw in gang en ten slotte zijn er in het noorden nogal veel strokartonfabrieken en kleding bedrijven. Volgens ons verstrekte in lichtingen zouden deze bedrijfstakken tot de ergst getroffenen behoren. Intussen heben reeds de vacantiecen- trales aangedrongen op het laten uit voeren van openbare werken. Het voor deel van dit bestrijdingsmiddel ligt vooral hierin, dat men er een plaat selijk ernstige werkloosheid mee kan bestrijden. Belastingen moeten omlaag. Het nadeel van openbare werken uit voeren ligt in de vaak geringere nood zaak in het kader van de gehele lands- economie. Daarom achten wij het bij ingrijpen nuttiger, dat er in bepaalde ruikt naar carbid voor de neus van een blanke. Voor de neger ruikt de blanke echter naar een cadaver en dat is veel erger. Toch haat de neger de blanke niet, zoals vele blanken het de negers doen. Negers zijn geen leugenaars, zoals vele blanken menen, maar de neger weet dat de blanke meestal verwaand is en alles beter weet. Als een wijs man geeft de neger hem dan maar gelijk omdat hij hem nu eenmaal niet ver standiger acht. Begrip voor de neger kan de apartheidspolitiek doorbreken en dit zal nodig zijn, want in Afrika is een belangwekkende evolutie gaande. Vanuit een missiepost ging pater Suasso vaak op jacht. Niet uit jaaglust, maar om afwisseling te brengen in het te eenzijdige vleesloze menu van de in boorling. En ook voor de kinderen, die iedere dag 20 tot 30 kilometer naar school en terug moeten lopen door de jungle en pas eten krijgen als ze 's avonds thuis komen. Op deze jacht gaan velen mee en fungeren als drij vers, die de pater-jager de kans geven een buffel te schieten. Dit komt de grotendeels ondervoede bevolking ten goede. Afrika strijdt om een gelijkwaardige plaats in de wereld en de blanke dient In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, telefoon 2333 en dr G. van Beurden, Steenhoff- straat 12, telefoon 2667. Zondag is geopend apotheek Soest, Soesterbergsestraat. De toneelvereniging „Contact" speelt morgenavond in het St. Josefgebouw het toneelstuk „Drijfzand" en op 5 fe bruari speelt „Kerkebuurt" het stuk „Het meisje met het leeuwen jong". Beide opvoeringen zijn voor de wed strijd om de V.V.V.-wisselbeker. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Bekledlngs- en parkeerhoezen - auto-kappen, enz. Directe levering - prima service - vérgaande gar. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 - SOEST - TELEFOON 2064 SOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise KERKSTRAAT 3-S0EST-THL203C Horizontaal 1 bijwoord 3 godsdienst (afk.) 5 de jongere (afk.) 7 getij 9 mens 10 naaml. vennootsch. (duitse afk.) 11 water in Friesland 12 haarkrul 14 strobord 15 de oudste 17 meisjesnaam 18 zoals het hoort 21 bijwoord 22 sluis 23 europeaan 25 muffe 28 vreemde munt 29 planeet 33 tandeloos zoogdier 34 gast 36 boeket 38 gewicht (afk.) 39 kindergroet 41 fraai van uiterlijk 44 verbinding 46 zangnoot 48 ijzeroxyde 5p rivier (Spaans) 51 plaats in Het Gooi 53 uitroep 55 stapel 58 rivier in Utrecht 60 grieks heldendicht 61 ieder 64 het werk neerleggen 66 donker 68 plaaggeest 69 duits pers. voor- naamw. 71 pers. voornaamw. 72 eikenschors Dertig jaar geleden werd de open bare school gesloten omdat er geen leerlingen genoeg waren. Het hoofd en de onderwijzeres kregen eervol ont slag. Dertig jaar geleden verheugde men er zich over, dat binnenkort in Soest 10.000 mensen zouden wonen, maar nu gaan we al aardig naar de 30.000 toe en als de plannen werkelijkheid wor den dan zullen we in onze gemeente over nog eens dertig jaar zon kleine 100.000 inwoners hebben. En maar opruimen. Handschoenen voor 60 cent, leren motorvesten voor 6,50, warme jekkers voor 7 gulden, meisjesbroeken 1,35, wollen dekens 7,50, wollen truien 2.50 en zakdoe- ken voor enkele dubbeltjes. CM 580108 73 soort onderwijs (afk.) 74 frans voegwoord 75 frans pers. voor naamw. 76 stofmaat Verticaal 1 prijslijst 2 klein takje 3 limonade 4 gewicht (afk.) 5 pers. voornaamw. Voor de oplossing van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgende nummer 6 interest 7 schoenmakersge reedschap 8 schip 9 dwaas 13 herkauwer 14 vogel 16 het romeinse rijk (afk.) 19 land in Europa 20 heilige 22 sportterm 24 tentoonstellingsge bouw in A'dam 25 kindergroet 26 bolgewas 27 helleveeg 30 meisjesnaam 31 gewicht (afk) 32 bijwoord 35 schortje 37 de Verenigde Staten 59 titel (afk) 40 als onder (afk.) 42 netto (afk.) 43 jong 44 rekening 1'i indien 46 selenium (afk.) 47 voorzetsel 40 dag 52 vreemde munt 54 slot 57 plaats in Drente 58 verlaagde toon 59 wandversiering 62 opening 63 vreemde munt (afk.) 65 omroepvereniging (afk.) 67 bijwoord 70 grondtoon 71 soort onderwas Een meneer die veel gereisd had, bezocht Soest en hij vertelde, dat hij' de eskimo's hun sledehonden niet zo had zien mishandelen als sommige Soester inwoners hun trekhonden de den. „En toch voelt u zich in bescha ving ver vooruit bij de Eskimo's", zei hij erbij. Magazijn De Birkt was een veelzijdig magazijn, want in een advertentie stond dat het een boek- enl kunsthandel was en eert leesbibliotheek, maar tevens waren er koek, drups en chocolade te krijgen en alle mogelijke drogisterij artikelen. Dirk Das hield er van dichtend te adverteren, zoals zoveel van zijn tijd genoten. En hij deed het werkelijk niet onaardig Door het ochtendvoer van Dirk Das zou zelfs een haan, al lijkt het kras, aan 't leggen gaan, als 't mogelijk was. 't Geeft echter voor een haan geen pas wel is ook hij erg in zijn sas met 't ochtendvoer van Dirk Das. Meneer Dekker was blijkbaar een soort zielensmid, want hij adverteer de, dat hij met zijn psychische therapie spierpijnen, zenuwpijnen, rheumatiek, bleekzucht, engelse ziekte, asthma en bronchitis kon penezen. Ook platvoeten konden blijkbaar met deze geneeswijze bestreden worden, want doorover had hij het ook. Dertig jaar geleden was Mussolini de gevierde man en de dictator kreeg in het begin van het jaar 1928 een portret van 25 vierkante meter. De Soester Courant was van mening, dat de verering voor deze dictator wel' heel erg groot was en dat het de Duce wel eens net zo kon vergaan als Na poleon en keizer Wilhelm. Niet slecht vooruitgezien. Watt en Half Watt kwamen in januari 1928 als cirkusartisten op het witte doek en er zal wel ontzettend gelachen zijn. Met ingang van 1 februari 1928 wer den de posttarieven verlaagd en dat is meer dan wij 30 jaar later kunnen zeggen, want nu zijn de verhogingen aan de orde van de dag. De in werkverschaffing aangestel de arbeiders zouden per week gemid deld 4,— minder gaan verdienen en hiertegen kwam de R.K. Bouwarbei- dersbond, de Chr. Bouwvakarbeiders bond en de landelijke vereniging werk loosheidsverzekering in het geweer door een schrijven aan de raad te rich ten. Minister Colijn kreeg de schuld van alles, maar anderen verdedigden hem omdat hij door het beknibbelen op de /ergoeding van de mensen in de werkver schaffing het land van een financiële debacle redde. Alleen in Soest zouden vele tientallen NIEUWEWEG #7 TELEFOON 2543 mensen bij de werkverschaffing zijn die er niet hoorden, omdat de verde- ïgers van Colijn de mening waren oegedaan, dat alleen vaders van grote gezinnen op deze wijze aan werk ge- nolpen moesten worden. De rest moest in de zomer maar sparen voor de werkloosheid die in de winter zou komen. Of dat mogelijk was werd buiten beschouwing gelaten. „Waarom in Soest geen industrie 7" ts de titel van een heel lang stuk in een Soester Courant van januari 1928. De schrijver begint met te zeggen, dat de industrie in Soest heel slecht ver tegenwoordigd is en daarmee had hij nog gelijk ook. Hij was van mening, at in werkverschaffing terreinen bouw rijp gemaakt moesten worden om de industrie kans te geven zich in onze gemeente te vestigen, want alleen de industrie kon onze gemeente vooruit brengen. Wij hadden 200 werklozen, ie ondergebracht moesten worden enl dit kon slechts als er een bloeiende industrie zou komen. In februari 1928 werd de heer A. F. Schreuder, inspecteur van politie te Heerlen, door burgemeester G. Deketh benoemd tot korpschef van de Soester politie. De heer Schreuder kwam in de oorlog om het leven.

Soester Courant | 1958 | | pagina 6