SOEST. Uitvoering Animato. Feestavond „Crescendo". Volleybal S.V.V. Korfbal E.D.0. Afscheid van 't gemeentehuis. Toneelavond van „Contact". Shot-successen in Amersfoort. Vergadering van V.V.D. IN DE HOEK. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. DINSDAG 4 FEBRUARI 1958. 35e JAARGANG No. 10. soestermTourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De Soester Akkordeonvereniging Ani mato, die in 1955 opgericht is, heeft een tweede uitvoering gegeven die bijzon der goed slaagde. Ook ditmaal was de zaal van Eemland gekozen voor dit muziekfeest en zij was goed gevuld. Het openingswoord werd gesproken door de heer H. G. Scholtmeijer, die nog graag wat meer toehoorders ge zien zou hebben, maar een toneelvoor stelling deed concurrentie aan. Hij ver welkomde de ouders en de afgevaar digden van zuster- en sportverenigin gen. Het gaat Animato goed. Er is be gonnen met 8 leden en nu zijn het er al 18. Als het zo doorgaat dan zal bin nenkort de zaal van Eemland te klein zijn als er een uitvoering gegeven wordt. De vereniging is haar oefengelegenheid kwijt geraakt, maar de heer B. v. d. Linden heeft getoond over goede bur gerzin te beschikken en zijn bedrijfs ruimte beschikbaar gesteld. Hiervoor werd hem door de heer Scholtmeijer dank gebracht. Het ensemble begon hierna met ,,Lucky Start" van Joh. B. Kok en het Nonnen koor van Johann Strauss. Van Geraud werd „Sous le Ciel de Paris" gespeeld. Drie meisjes Van Oostrum speelde eens gezind het Wiegelied van Mozart en het duo Vrakking-v. d. Breemer bracht „Suikerbossie" van Langrac uitstekend. Bijzonder goed klonk de bekende feest mars van v. d. Glas, gespeeld door de meisjes v. d. Linden. Het ensemble speelde „Sprookjestuin" van Coen van Orsouw en „De Post koets" van Jos Clebèr. Anton v. d. Breemer speelde met veel zorg het orgellied van Laetantius en het en semble besloot de eerste helft met „Suc cesmars" van Langerac, „Koekoekwals" van Johanessen en „Animato-mars" van R. v. d. Broek. De heer B. Pot, dirigent, werd door de de heer Scholtmeijer bedankt voor de wijze waarop hij de leden van Animato onderricht geeft en het ensemble leidt. Hij ontving een geldbedrag in enve loppe. Na de pauze optreden van de cabaret groep ,,'t Weerhuisje" en tot slot een bal met muziek van „The Entertainers". De R.K. Gymnastiekvereniging „Cres cendo" heeft het 25-jarig bestaan in december kerkelijk gevierd en een re ceptie gehouden, vorige week was er een gymnastiekuitvoering en balletshow en zondagavond tot besluit een feest avond in Eemland, die geopend werd door de voorzitter van de feestcom missie, de heer P. v. d. Breemer. On der de aanwezigen bevond zich de gees telijk adviseur van de vereniging, ka pelaan Pohl. Henk Bukman en zijn gezelschap ver zorgden het programma en dit' bete kende dat enkelen dezelfde sketches zagen als twee weken geleden, toen hij voor de R.K. middenstand optrad. Dat is moeilijk te voorkomen, want een ge zelschap stelt aan het begin van een seizoen een repertoire vast en voor een enkele avond kan moeilijk een geheel ander programma gemaakt worden. Toch was het niet allemaal eender, want nu waren De Wico's meegekomen en Gerry en Ferry zongen hun aardige liedjes. Er werd ook een nieuwe sketch gebracht en de andere waren gezellig genoeg om voor de tweede keer te zien. Na „Telefoon voor Crescendo" kwam Henk Bukman voor het doek kennis maken en hij kondigde De Wico's aan, die met hun vlotte akkordeonmuziek weinig moeite hadden de aanwezigen te laten zingen, klappen en stampen. Na „De Leugenaar", een sketch van het gezelschap Bukman, kwamen Gerry en Ferry met drie vlotte liedjes en een geestige kolderdialoog, waaraan de feestgangers veel plezier beleefden. „De Koerier" werd door Henk Bukman weer bijzonder goed gebracht en Wim Wico gaf op zijn akkordeon imitaties van verschillende instrumenten. Het eerste deel van de avond werd besloten met „Soldatenliefde", 'n sketch, die men zelfs voor de tweede keer met veel genoegen ziet en vooral hoort. Na de pauze de sketch „Gevonden voor werpen", Gerry en Ferry met liedjes, de sketch „Klein Stationnetje", het tweede optreden van De Wico's, de sketch „Huwelijksgeluk", waarin Buk man zichzelf achterna zit en een mu zikaal besluit als goed besluit van een prima feestavond. Tot slot dank van de voorzitter, de heer G. Schoonhoven en de heer H. Butselaar aan allen, die deze avond mogelijk maakten en bloemen voor de dames. Het bal dat hierna volgde stond onder leiding van de heer But selaar. De muziek werd verzorgd door The Music Stars o.l.v. Peter Koot. Het damesteam van S.V.V. had de af gelopen week een succesvolle avond. Het kon door een zege op Vios 2 de rode lantaarn aan deze ploeg overdra gen. Een vlot gespeelde wedstrijd werd het, waarin de dames van S.V.V. de toon aangaven. Setstanden 15-9, 15-9. Het eerste herenteam heeft Giraffes uit Baarn niet kunnen verrassen, maar moest met 1-2 het onderspit delven. Vooral in de eerste set werd aan beide zijden enthousiast en fel om ieder puntje gevochten, waarbij S.V.V. met 16-14 aan het langste eind trok. Ondanks fel verzet in de tweede en derde set konden de Soester heren niet verhinderen, dat Giraffes zich naar een overwinning sloeg met 6-15 en 9-15. De jeugd van S.V.V. heeft met miniem verschil van D.H.V. verloren. Een ge- lijkopgaande strijd, waarin de jongens blijk gaven technisch niet onder te doen voor D.H.V. Setstanden 14-16 en 13-15. Het tweede herenteam kon het in haar wedstrijden tegen Meteoor 2 en Vios 4 niet tot een overwinning brengen. In beide wedstrijden moest zij met 2-1 de punten in Amersfoort laten. Setstanden resp. 13-15, 15-9, 15-0 en 15-3, 11-15, 15-3. Donderdag te 9.05 uur, B.G. en S.V. 2 S.V.V. 2. Zondag j.1. heeft E.D.O. 2 met succes de zware wedstrijd tegen Olympia doorstaan. E.D.O. ging direct in een hoog tempo van start, maar het duur de toch nog een half uur voordat E. Kreger de score met een strak schot kon openen. Keer op keer belaagde Olympia de korf van E.D.O., maar door het zeer slechte schieten konden ze niet op ge lijke voet komen. Even voor rust wist wederom E. Kreger met een meester lijk afstandschot de stand op 2-0 te brengen. Even na de rust zag het er naar uit, dat de bezoekers terug zouden komen, maar L. Wamsteker en debutant E. de Jong verdedigden op sublieme wijze. E.D.O. kwam weer goed opzetten en invaller H. de Ruig maakte er met een mooie omhaal 3-0 van. Dit was tevens de eindstand. Gerrit Floor was bij de adspiranten van E.D.O. tegen K.V.O. bijzonder pro ductief. Hij wist door goed samenspel van Fieke Schoemaker en Gerda Keer- semaker driemaal te scoren. E.D.O. was de hele wedstrijd iets ster ker dan K.V.O. Dit kwam vooral door het goede middenspel van Hans van Dijk en Hans Maassen. Gerda Kunz bracht de stand op 4-0. De heer J. G. Wit heeft vorige week afscheid genomen van zijn werk op het gemeentehuis wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het personeel van de secretarie en van het gemeentelijk ontvangkantoor waren samengekomen in de blauwe zaal van het gemeentehuis voor dit afscheid van hun collega. De heer Wit was vergezeld van zijn echtgenote. De heer Wit werd toegesproken door de burgemeester, mr S. P. Baron Ben- tinck, die een afscheidsgeschenk aan bood, bestaande uit teken- en schilder- gerei. De heer Regter, de directe chef van de heer Wit, prees het akkurate werk van de scheidende ambtenaar, met wie allen steeds prettig hebben samenge werkt. De heer Wit kreeg een vulpen aangeboden en mevr. Wit bloemen. De gemeentesecretaris, de heer J. J. M. Festen, dankte de heer Wit voor de wijze waarop hij zijn werk verricht had en voor zijn collegialiteit. De gemeente secretaris hoopte, dat de scheidende ambtenaar nog lang van zijn pensioen zou kunnen genieten en in goede ge zondheid zijn liefhebberijen beoefenen. De heer Wit dankte voor de geschenken en de vriendelijke afscheidswoorden. I De toneelvereniging ..Contact" heeft za terdagavond in gebouw St. Joseph het toneelstuk „Drijfzand" van Fontenel en Fervet opgevoerd. De jury van de V.V.V., de heren Gron- loh sr en jr en Van Weelden, waren in de zaal aanwezig om het spel te be oordelen, want Contact was de derde vereniging, die voor het voetlicht kwam om te proberen de V.V.V.-wisselbeker te winnen. De heer J. van Veen kon door ziekte zijn rol niet vervullen, zodat regisseur J. V. Bosch zijn plaats moest innemen. Het stuk is een drama, dat zich af speelt in de verzengende hitte van de Australische wildernis, zodat de spelers extra zorg moesten besteden aan de tropenkleding. Benjamin ter Schoot (J. V. Bosch) is de directeur van een kopermijn. Hij is getrouwd met Adeline, die heel slecht kan opschieten met haar stief dochter Barbara. De dames Van Kla ren maakten door goed spel deze wan verhouding waar. Barbara, die al getrouwd geweest is, zal opnieuw in het huwelijk treden en de ingenieur Jesse Meffries (E. Wes- terveld) is de uitverkorene. De werk- opzichter Klaus Arkels (J. van Dalen) is echter verliefd op Barbara en hij vraagt haar ten huwelijk. Zij wijst hem af omdat zij meent verliefd te zijn op Meffries. Na heel wat ruzies met haar stiefmama verlaat Barbara het huis en als de in genieur van mening is dat hij niet met haar kan trouwen omdat hij haar niet veel te bieden heeft, wordt Klaus toch haar man. Er werd goed gespeeld, ook in de bij rollen, die door mej. R. Kok (dienstbode) en A. van Doorn (vader van Klaus) vervuld werden. De decors van de heer J. van Veen zullen ongetwijfeld van de jury nog een hoog cijfer ge kregen hebben. Voor de aanvang van het stuk sprak de heer G. van Klaren een welkomstwoord. Bij de tafeltenniskampioenschappen van Amersfoort hebben de leden van Shot, K. Wiss, Th. Daselaar, E. Weyers en G. Weegberg een hartig woordje meegesproken. Th. Daselaar en K. Wiss (titelhouder) plaatsten zich in de eind ronde van de eerste klasse. In de derde klasse bereikten T. Schrijvers en' G. van Weegberg de demi-finale. W. van Doorn plaatste zich in de finale van de juni ores. In het Oranje Hotel vergaderde gister avond de afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. onder voorzitterschap van de heer ir W. G. Bouwman, die een brief voorlas van de heer M. van Wely, raadslid van de V.V.D.die zich niet herkiesbaar stelt in verband met zijn leeftijd. De heer Van Wely is thans 77 jaar en heeft 9 jaar de V.V.D. in de raad vertegenwoordigd. De heer Bouwman deelde mede, dat de Staten-Centrale te Amersfoort de can- didatenlijst heeft samengesteld voor de verkiezing van de Provinciale Staten, waarop de namen voorkomen van de heren Kappeyne v. d. Coppello en v. d. Heuvel, mevr. Veder-Smit, de heren Op ten Noord en Schuitema, mej. Hefting, mr. Kruysse, de heer Koornneef, dr. Oranje, de heren Brune en Quarles van Uffort, mevr. Budding-De Vries Lensch, de heer Stratenus en mevr. Keyzer-Hardich. Van 4 tot en met 14 februari kunnen de leden een schriftelijke opgave inzenden bij de secretaresse, waarin de namen vermeld zijn van degene, die als candi- daat voor de groslijst van de a.s. ge meenteraadsverkiezingen geschikt ge acht worden. Uiteraard moeten deze zich candidaat stellen. Er werden oriën terende besprekingen gehouden over de ze candidaatstelling voor de gemeente raadsverkiezingen. Op 25 februari zal de candidatenlijst tijdens de vergade ring worden samengesteld. De heer J. K. de Bruin, procuratie houder van de Ned. Handel Mij. hield na de pauze een causerie over de Amster damse Effectenbeurs, die in een gebouw aan het Beursplein zetelt, waaraan wei nig architectonisch schoon te bespeuren is. Het interieur is echter bijzonder mooi. In het midden de guide-bank, waar alle noteringen opgenomen en doorgegeven worden en rondom tele fooncellen. Men mag alleen op de Effectenbeurs komen als men lid is van de vereniging voor de effectenhandel, een gemach tigd bediende van een lid of een niet- gemachtigd bediende, die door een knoop op de jas onderscheiden worden van de werkelijke leden. Het is niet zo gemakkelijk lid te wor den van deze vereniging. Men moet door 24 leden voorgesteld worden, het entree geld bedraagt 1000,men moet een cautie van 11000,storten, die men wel niet kwijt is, maar waarmee niet gewerkt kan worden. Dan heeft men nog minstens 25000,werkkapitaal nodig. De beurszaal is in denkbeeldige hoe ken verdeeld, waar de fondsen verhan deld worden en het is moeilijk na te gaan hoe ieder zijn bepaalde hoek ge kregen heeft. In de prijscourant is alles in rubrieken ingedeeld, maar bij de hoeken wordt hieraan niet de hand ge houden, want A.K.U. en Philips beide industrieën hebben een hoek lijnrecht tegenover elkaar. Bij Philips bevinden zich de banken, maar de Ned. Handel Mij. is weer heel ergens anders. Op de beurs wordt gehandeld door ban ken, door commissionairs in effecten - die langzamerhand uitsterven -, door hoeklieden, die een functie vervullen tussen de commissionairs onderling en door daghandelaars, die meepikken wat hen lijkt. Effect is een verzamelnaam voor obli gaties en aandelen. Een obligatie is een soort schuldbekentenis, waarop men het nominale bedrag kan terugkrijgen en die een vaste rente garandeert, terwijl het aandeel risico met zich meebrengt. Men is deelgenoot in een bedrijf en deelt als zodanig mee in het lief en het leed van de onderneming. De heer De Bruin besprak de diverse invloeden, die de noteringen beïnvloe den; politieke, economische maar ook psychologische. De slotnoteringen van de koersen van vrijdag verschilden veel van de noteringen van zaterdag, toen bekend geworden was, dat de Ameri kaanse Spoetnik de lucht ingegaan was. Nu lagen de meeste fondsen veel hoger. De beurs wordt van kwart over een tot half drie gehouden in gesloten en open hoeken. Uit een gesloten hoek komt om half drie 1 notering uit, uit de open hoeken komen de noteringen in 7 tijdvakken. Eerst na een kwartier en dan 6 ieder na tien minuten. Er wordt steeds gehandeld en er komen steeds noteringen. Het is een goede ge woonte van de hoeklieden dat voor alle orders die voor kwart voor één op gegeven zijn en die bij de open hoeken uitgevoerd worden een gemiddelde koers gegarandeerd kan worden. Bij zeer bij zondere gebeurtenissen kan hieraan echter niet altijd de hand gehouden worden. De noteringen die tot stand gekomen zijn worden opgegeven aan de Guide- bank, die voor de publikatie zorgt. Verschillende bankinstellingen zijn door een telex met de beurs verbonden. Nadat de heer De Bruin enige belas tingtechnische bijzonderheden behandeld had deelde hij mee, dat zij, die bijzonder veel belangstelling hebben voor de ef fectenbeurs, daar rondgeleid kunnen worden Redactie Soester Courant, alhier. Geachte redactie. Met grote interesse las ik in uw cou rant van vrijdag j.1. het geschrevene „In de hoek" en ik dank de heer Oek- man hiervoor namens vele bejaarden. Voor de heer Oekman is het blijkbaar ook een raadsel waarom het gemeente bestuur van Soest geen rekening wenst te houden met de verlangens van het grootste deel der bejaarde inwoners van Soest, want een bejaardenwoning tussen andere woningen in is geen op lossing van het bejaardenprobleem. Een afdoende oplossing is alleen het bouwen van bejaardenwoningen in één centrum met een centrale keuken, zoals in Hil versum is geschied; Hopelijk zal de gemeenteraad van Soest in de eerstkomende raadsvergadering een besluit nemen waarbij met de ver langens Van meer dan 400 bejaarden rekening wordt gehouden en moge het gemeentebestuur beseffen, dat het de christelijke plicht heeft de bejaarden als broeders te behandelen. Mocht de gemeente Soest niet willen medewerken dan verplicht zij de be- We kennen allen nog wel de slogan „Vlug - Veilig - Voordelig", die de Ned. Spoorwegen voor de oorlog trots in haar blazoen voerde. En niet ten onrechte, want vlug waren de Spoor wegen naar vooroorlogse opvattingen zeker. „Goedkoop" ook, al is dit een erg betrekkelijk begrip, maar bovenal was de N.S. „veilig". Jarenlang heb ik ons landje, in de twintiger jaren, dagelijks „tussen de wielen" voor mijn nog niet gedevalu eerde salaris doorkruist, maar nooit heb ik de kans gekregen met een sen sationeel verhaal thuis te komen. Altijd bleef die goeie ouwe stoomtrein maar op zijn rails sukkelen en een spoor wegongeluk behoorde in die dagen tot de zeer grote zeldzaamheden. Sedert dien is er wel een en ander ver anderd. Van de stoomlocomotieven is een paar weken geleden het laatste exemplaar in een museum gezet. „Goedkoop" is de trein allang niet meer „vlug" zijn de spoorwegen in nog hogere mate geworden, maar „vei lig", echt veilig, zoals je je vroeger in die stoomtreinen voelde, is er helaas niet meer bij. Met de grotere snelheid werd de geva- renfactor groter en deze factor mani festeert zich de laatste tijd maar al te duidelijk en dikwijls. Er gaat tegenwoordig bijna geen week voorbij of er gebeurt wel iets. Soms ernstig, een andere keer blijft het be perkt tot het verlies van kostbare uren en kostbaar materieel. Wanneer wij het glanzende materieel van tegenwoordig zien en ons op com fortabele wijze door het land laten voeren, kunnen we terecht trots zijn op onze spoorwegen, maar we zouden nog trotser op onze N.S. zijn, wanneer er niet aan de lopende band ongevallen plaats vonden. De oorzaak moet uiteraard ergens zit ten en we hebben sedert enige tijd een commissie van deskundigen om de oorzaken op te sporen. Laten we ho pen, dat deze mannen de oorzaken ook weten te vinden. Er wordt wel eens verondersteld, dat de N.S. het rollend materieel wel ver beterde en vooral sneller maakte, doch dat de rails niet is berekend op de grote snelheid en het wellicht zwaarder materieel. Misschien zijn dit maar veronderstel lingen van leken, doch het opvallend aantal ongevallen is niet weg te cij feren en het reizend publiek zou graag weten waar ze bij de N.S. aan toe is. Juist omdat het publiek, met het kopen van een kaartje, vrijwel alle risico op zich neemt. Wanneer een gedeelte van de veilig heid aan de snelheid is geofferd, zal de N.S. voor meer evenwicht moeten zorgen. H. OEKMAN. jaarden de weg in te slaan welke door het Ministerie van Volkshuisvesting is aangegeven. Met dank voor opname van bovenstaan de. G. VAN KLEEF. NASCHRIFT. Met betrekking tot hetgeen de laatste tijd over het bouwen van 'n bejaarden centrum in onze gemeente is geschreven kan worden medegedeeld, dat 't gemeen tebestuur wel denkt aan het bouwen van een dergelijk centrum en wel door een in het leven te roepen stichting. Maar wanneer zal dit mogelijk zijn, als men denkt aan de lange tijd van voorbereiding, welke hiervoor in veler lei opzichten nodig is, maar vooral als men ziet naar de bestedingsbeperking, als gevolg waarvan het praktisch al leen nog mogelijk is een aantal woning wetwoningen te bouwen. De zaken zouden anders staan wan neer de vereniging „Rustenburg" de gemeente alleen maar nodig had voor het goedkeuren van een bouwplan en zelf de opzet, b.v. in samenwerking met de Bouwkas van Ned. Gemeenten, kon financieren, zoals het geval was met het bejaardencentrum „Braamhage". Wel ligt het in het voornemen van de gemeente dit jaar een aantal woningen te bouwen, waaronder, op de begane grond, ook kleine woningen voorkomen, die door bejaarden zullen kunnen wor den betrokken, maar deze woningen staan geheel los van een te bouwen bejaardencentrum. Redactie.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1