Particuliere Woningbouw wordt ernstig bedreigd. SOEST. Soester Vogelvrienden. Eerste ongeluk. De werkloosheid. Lezing van dr D. v. d. Meulen. Leuk toneel van „Ons Genoegen". IN DE HOEK. SNEEUW. Drie inbraken in het weekend. Gas. Volleybal Olympia. Biggen- en eiermarkt. DINSDAG 11 FEBRUARI 1958. 35e JAARGANG no. 12. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 ZAL KAPITAALSCHAARSXE IN 1958 VEMINDEREN Minister Witte heeft uitgerekend dat de bestaande woningnood in zeven jaar kan zijn opgeheven. Hij telt een be staand woningtekort van 175.000 hui zen. Men zou tot een jaarlijkse pro ductie van 80.000 woningen kunnen ko men, waarvan er 55.000 nodig zijn om de toenemende behoefte op te vangen, inclusief noodzakelijke afbraak van krotwoningen. Ergo lopen we 25.000 woningen per jaar op het tekort in. Over zeven jaar zouden we dus de vlaggen kunnen uitsteken. Bij zijn bouwplan heeft de minister er op gerekend, dat in de particuliere zowel als in de overheidssector 40.000 huizen per jaar zullen worden opgele verd. Nemen we nu als optimisten aan dat de overheid, met behulp van de toestromende gelden, haar aandeel zal kunnen leveren, dan blijft nog de vraag of de particulieren voldoende zullen bouwen. Waar komt het geld vandaan Doorslaggevend is ook hier of er vol doende kapitaal voor dit doel beschik baar zal worden gesteld. Reeds nu ken- nen wij in ons land een kapitaalschaars- te. Dat blijkt onder meer uit de rente- voet van 6 »/o, die niet bepaald laag raag worden genoemd. Rekent men met een bouwprijs in de particuliere sector van 20.000,— per woning, dan blijft men toch stellig aan de lage kant. De eigenaar van zo'n huis moet in de nabije toekomst al 6 van ƒ20.000,- 1200,- op tafel leggen om een rentevergoeding voor ■jde op te nemen hypotheek en het eigen Tgeld te vinden. Daarbij komen dan elk jaar de grondbelasting, de riool- en straatrechten en de onderhoudskosten. Wanneer wij dus stellen dat in de eerst komende jaren de bewoners van een nieuw huis in de particuliere sector minimaal 1500,per jaar moet over hebben om te kunnen wonen, dan is daar geen lettergreep van overdreven. En dan rijst de vraag wie kan dit uit zijn inkomen voor de woning afzonde ren bij het bestaande gemiddelde in komen, laat ons zeggen voor de mid denstand. Het enthousiasme om nieuw bouw te betrekken zal niet erg groot zijn. En die premie dan Men kan ons tegenwerpen dat er toch een premieregeling is ontworpen, die de eerste eigenaren van nieuwe huizen te- hierop geantwoord, dat een rentebijslag tot te grote overheidsbemoeiingen met het particuliere bedrijf zou leiden. Bovendien meende de bewindsman dat binnen een half jaar het kapitaalge brek in ons land tot het verleden zou behoren. Het eerste antwoord zal niemand be vredigen, want het is moeilijk in te zien waarom een aan particulieren toe te kennen rentebijslag tot gevolg zal heb ben dat de regering zich te veel met het particulier bedrijf zou bemoeien. In het verleden heeft de regering ove rigens nooit enige angst getoond voor dit gevaar. Zal de kapitaalschaarste binnen een half jaar sterk verminderen Vermoe delijk baseert de regering zich bij deze verwachting op speculaties inzake de investeringsactiviteit van het bedrijfs leven, die in 1958 sterk zou afnemen, als gevolg van de dalende conjunctuur. In dit verband mag dan gewezen wor den op de nog tot 1 maart a.s. open staande lening ten behoeve van de overheidswoningbouw a 6 °/o door mid del van rentespaarbrieven. Als de kapi taalbezitters hetzelfde inzicht hebben als de minister zullen zij zich dan voor 1 maart a.s. niet dekken door deelne ming aan die lening Vervolgens is het voor de regering niet te hopen, dat de verwachting van mi nister Witte in vervulling zal gaan. De sterke vermindering van investe- ringslust in het particuliere bedrijfs leven zal een enorme toeneming van de werkloosheid tot gevolg hebben. In dat geval zal de regering dan aanvullende werken moeten laten uitvoeren, waar door geweldige sommen moeten worden uitgetrokken. De regering heeft ech ter beloofd zelf niet met leningen op de kapitaalmarkt te komen. Waar haalt zij dan het geld vandaan om aanvullende werken te financieren Er blijft dan geen ander middel over dan een be roep op de bankbiljettenpers en de daarmee opnieuw in werking gezette inflatie is schadelijker voor het eco nomische leven dan welk ander middel ook. En waarom geen woningen Wij vragen ons af waarom de regering wèl bereid is eventueel aanvullende werken uit te voeren, maar weigert ruimer steun te bieden aan de particu liere woningbouw. Deze laatste wordt geremd terwijl andere, stellig minder urgente openbare werken eventueel worden aangevat. Wij willen er tenslotte nog eens op ha meren, dat als de investeringslust in het bedrijfsleven in de naaste toekomst zo ver terug loopt als is aangekondigd, de bouw van woningen door particulie- dafd^mlT^^VT!ing iS er !ndeT' ren nog sterker zal verminderen. Want daad, maar zij is beslist een onvoldoen- wie durft zware verplichtingen de aanmoediging. Deze nremie geldt bovendien slechts indien men een bouwprijs van 30.000,— niet over schrijdt. Er is onvoldoende rekening ge houden met het verschil in grond- en bouwprijzen in de stad en op het plat te land. Door de aannemers wordt het vervol gens als een groot bezwaar gevoeld, dat de premie niet naar de bouwer gaat, maar naar de eerste eigenaar. De aannemers bouwen dikwijls op eigen initiatief. Zij moeten nu de risico lo pen voor de volle bouwsom. Voorheen inden zij de premie en tracht ten dan een koper te vinden. De bouw werd hiermee in zoverre gestimuleerd, dat de huizen in elk geval eerst ge bouwd werden en als een woning een maal klaar is kan een woningzoekende moeilijk de verleiding weerstaan deze te betrekken. Nu wordt het initiatief meer aan de eerste eigenaar gelaten. Men verwacht daarbij een rem in de bouw. Eerlijkheidshalve moet worden toege geven, dat de premie in het verleden economisch niet steeds aan de eigena ren kwam doch ook wel de bouwers een extraatje bezorgde en dat is niet de bedoeling. Liggen er dus moeilijkheden op het terrein van rendement en financierings techniek, we hebben ons nog niet eens afgevraagd of er wel voldoende kapi taal beschikbaar komt. De Kapitaalschaarste. In de tweede kamer is er op gewezen, dat de particuliere woningbouw door kapitaalgebrek wordt bedreigd. Men heeft van verschillende zijden als aan moediging voorgesteld een rentebijslag toe te kennen omdat de gemeenten die een woning op zich te nemen als de conjunctuur sterk terugloopt? Daar voor is een zekere optimistische eco nomische toekomstverwachting nodig, in de eerste plaats voor de naaste toe komst. Het is betreurenswaardig dat de aan pak van de woningbouw steeds ge tuigt van half werk, van speculaties, die op verwachtingen gegrond zijn, die elke zin voor de realiteit missen. Dit gemis aan zin voor de realiteit heeft nu al twaalf jaar de opheffing van het wo ningtekort in de weg gestaan. Men is nog geen stap verder. Met al het slaan op de trom der nationale deugden met woningbouwleningen wordt het per centage van het particuliere woningbe- zit steeds meer teruggedrongen. Tot reeds zichtbare schade aan het natio nale woningkapitaal. Een bij uitstek slechte politiek in het kader van de plannen tot verbetering van de privé- bezitsvorming. De vereniging „De Soester Vogelvrien den" hield in restaurant „Zonneheuvel" de jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer D. Brand. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat er een flink batig saldo in kas was. Het jaarverslag van de secretaris wees op een actief verenigingsleven in het afgelopen jaar. Aanvankelijk liep het ledental iets terug door de oprichting te kunnen schrijven. Uit de kascontrole van de heren Blom en Wijnhof was gebleken, dat het fi nancieel beheer niets te wensen over liet. In de nieuwe kascommissie werden de heren Blom en Bosman gekozen. De heren K. Wijnhof en De Bruin stel den zich niet herkiesbaar. De heren v. d. Broek en Bantjes werden herkozen en als nieuwe bestuursleden werden mevr. 't Lam en de heer D. de Zoete gekozen. De heer G. J. Schalckx werd secretaris. De voorzitter dankte de afgetreden be stuursleden voor het werk dat zij in het belang van de vereniging deden en hij hoopte, dat als er een beroep op hen gedaan zou worden, dat dit niet tever geefs zou zijn. Het kunstig systeem van omleidingen bij het gevaarlijke kruispunt Birkstraat, Soesterbergsestraat, Kerkstraat, heeft een ongeluk niet kunnen verhinderen. De heer J. H. V. uit Hilversum kwam met zijn auto van de Soesterbergse straat. Inplaats van de voorrrang te ver lenen waar iedereen op de hoofdweg recht op heeft, toen de auto van H. de K. uit Arnhem uit de richting Soest dijk naderde. Deze probeerde de auto van V. te ontwijken maar dit lukte niet en de twee auto's werden beschadigd. De regering doet erg geheimzinnig met de werkloosheid en wie denkt te weten te kunnen komen hoeveel werklozen Soest heeft komt bedrogen uit. Er zijn wel gegevens verstrekt, maar deze zijn landelijk en provinciaal. Hieruit blijkt, dat de grootste werkloosheid heerst ia de sector waar men die het minste zou vermoeden, de bouwvakken. In totaal zijn er in ons lavd op het ogenblik 130.000 werklozen, hetgeen betekent, dat er in 1957 70.000 bijgekomen zijn. Het aantal werkloze mannen nam in de maand januari met bijna 20.000 toe. In december waren het er 27000, zodat er mogelijk een lichte verbetering intrad. Behalve volledige werkloosheid is daar de werktijdverkorting, waarvan veel ge bruik gemaakt is. In januari bedroeg het aantal uren ruim twee miljoen. Van de 130.000 werklozen waren er 32000 in de bouwvakken werkzaam. In de provincie Utrecht is het aantal werklozen gedurende de maand januari van 3800 tot 4872 opgelopen, dus een stijging van 1072. De minste werkloos heid heerst in de provincies Limburg, Zuid-Holland en Utrecht. In Drente is de werkloosheid het grootst (13.7 °/o). Daarna in Friesland (8,6 In Utrecht is het percentage 2,6. Hedenavond houdt dr D. v. d. Meulen, oud-gezant in Arabië, in het Oranje- Hotel, voor 't Nut, een lezing over het onderwerp „Israël, gezien uit arabisch oogpunt". De toneelvereniging „Ons Genoegen", die in 1957 de wisselbeker van de V.V.V. won, heeft zaterdagavond Eemland het gezellige blijspel „De dochters van de baas" gebracht en hiermee is opniew bewezen, dat het opvoeren van een leuk stuk de minste risico voor de vereniging met zich mee brengt. Enkele weken eerder werd een stuk van zwaarder inslag door een zuster vereniging opgevoerd en het publiek hield zich met moeite rustig, omdat het grootste deel nu eenmaal schijnt te ko men om eens flink te lachen. Dat kon zaterdagavond uitstekend en mevr. T. Germs-Hogervorst, tijdelijk in ons land, na een verblijf in Canada, waar zij binnenkort weer heengaat, zorgde in haar rol van onstuimige jong ste dochter van de familie Wortel voor de meeste vrolijkheid. Haar vader (G. Veldhuizen) is een rijk We hebben er thuis lang over zitten plussen en minnen, maar nu hebben we de knoop doorgehakt. We gaan emi greren. Onze vrienden en kennissen mogen de een na de ander verdwijnen naar verre landen, wij zoeken het dich ter bij huis. We gaan naar Luxemburg. Het kan ook Brussel worden, maar dat kan ons niet zoveel schelen, dat zien we wel. Het moet die contrijen uit enorm goed zijn en het geld ligt er voor het op rapen, als je maar weet waar je wezen moet. Het heeft bovendien het voordeel, dat je af en toe weer eens in het oude geworden aannemer, die zich ergert aan de allures, die zijn vrouw Trude 1 an gaan kijken en zien of b.v. (mevr. T. Onwezen-Wortel) aanneemt. Als de eerste vlokjes vallen, Uit een grijs en grauw verschiet Zeggen wij kijk, het gaat sneeuwen En wij g'loven het haast niet. Daarna zeggen we wat prachtig, O, wat is de wereld mooi Dichters dichten van een sneeuwkleed, Witte wade, wintertooi. Daarna zeggen wij wat heerlijk Trek je sneeuwsportkleren aan, Wat een bof, dat wij dit jaar niet Naar de bergen zijn gegaan. Daarna, weer een paar uur later, Brommen wij het wordt te bar Ongelukken en vertraging, Heel 't verkeer is in de war. Daarna, weer een poosje later, Krijgen we een dag of wat Sliples, sproei- en pekelspetters En een gratis modderbad. van een tweede vereniging van vogel liefhebbers in onze gemeente, maar de Een zo'n .e kleine sneeuwvlok, laatste tijd ging het veel beter en op onschuldig, teer en zacht, deze jaarvergadering konden 10 nieu- Heeft ZÜ samenwerken we leden verwelkomd worden. Binnen- Reuzenkracht en wereldmacht, ook zullen krijgen. Minister Witte heeft kort hoopt men het honderdste lid in CLINGE DOORENBOS. Mevr. Onwezen, de souffleuse van de vereniging, moest drie weken geleden deze rol overnemen van mevr. Roder- mond die ziek werd, en haar debuut verliep uitstekend. Zij bewierookte de mallotige schoonzoon in spe, die ver loofd was met haar oudste dochter Gerda. Deze jhr Archibald van Hoog- haeren werd uitstekend gespeeld door de heer L. Wortel. Soms misschien wat te geaffecteerd in het praten maar pri ma in het spel. Gerda (mej. J. Praag) is al net zo verwaand als haar moe der en het ziet er naar uit, dat nog meer gedegenereerde jonkheren de fa milie Wortel een paar treden hoger moeten brengen maar Pa en zijn jong ste spruit Annemieke zullen dit ver hinderen. Het meisje beraamt alle mo gelijke plannen en de uitvoering daar van schept dwaze situaties. Zij werkt Archibald weg en zoekt de boekhouder van de firma (J. van Rossum) als haar toekomstige man uit. Dat gaat niet door, want hij is bestemd voor haar zusje Rita (mej. A. Hogervorst) en zijzelf neemt dan graag genoegen met de uit voerder Van Hoek (H. Roelofs). Als Gerda het eens wordt met Toon van Vliet (H. v. d. Broek), die eveneens een medewerker van de aannemer is, dan heeft pa zijn zin en ma legt er zich ten slotte bij neer, al moet ze Archibald de dwaze butler (W. v. Da selaar) missen, die niet langer kan le ven in een sfeer zonder een greintje adelijkheid. De heer J. C. Kamerbeek, die het wel komstwoord sprak, huldigde na afloop de speelsters en spelers. Mevr. T. Germs- Hogervorst kreeg een schilderij aange boden. Inbrekers hebben het dit weekend wel op onze gemeente voorzien gehad, want op drie plaatsen brachten ze ongevraagd een bezoek. In het huis van de familie Swager aan de Van Beuningenlaan werd alles overhoop gehaald. Er werd zelfs een deur geforceerd nadat de inbreker door een raam het huis binnenl gekomen was, maar ook deze krachttoer hielp hem echter niet aan het geld dat hij blijk baar zocht. Bij de familie Roelofs aan de Soester bergsestraat ging het minder gemak kelijk, want hier ging de hond tekeer, zodat hard weglopen geraden was. Bij de familie Van Kooy in de Middel- wijkstraat werd eveneens ingebroken toen de bewoners niet thuis waren. Hier werd ook heel wat overhoop ge haald en een gouden armband en een gouden horloge worden vermist. het Lazerusbergplan al opschiet en hoe het met de riolering in Soest is gesteld. Voorlopig ga ik proberen bij de een of andere europese organisatie te ko men. De Salarissen, die daar betaald worden, zijn, maar mijn huis-, tuin- en keukenopvatting, ontzaglijk en boven dien nog belastingvrij. Al zou het alleen maar om het laatste zijn, ik ga weg. Of ik naar de Europese Kolen en Staal, Euromarkt of Euratoom ga, heb ik nog niet besloten, maar het is mij alles van hetzelfde laken een pak wanneer ik maar iets voor Europa (en mezelf) kan doen. Ik ga het uiteraard niet zoe ken in de allerhoogste regionen. Daar voor ken ik mezelf te goed en boven dien zijn die posten allang weggege ven. Al ben ik maar assistent van de secretaris, dan is mijn salaris hoog ge noeg om u allen in Soest uit te lachen. En wanneer ik aanstonds pensioenrijp ben (en dat pensioen is ook niet voor de poes), dan kom ik naar Holland en slik m'n A.O.W. ook nog even mee. Bovendien ga ik in de tijd dat ik voor u allen in een of andere organisator aan het werk ben, proberen iedere maand overgeplaatst te worden, want de verhuiskosten worden tot 7000 dol lar vergoed. Nee, ik heb alles best uitgekiend. Alleen m n vrouw heeft er niet zoveel ver trouwen in als ik. Zij denkt dat mijn politieke kleur niet deugt en verder zegt ze, dat zoiets nooit stand kan houden, omdat al die europese orga nisaties niet produceren en eigenlijk parasitaire instellingen zijn en prima geschikt voor het in beste banen on derbrengen van afgedankte en afge treden ministers en zo. Maar dat is vrouwenpraat. In ieder geval, ik ga emigreren. U bent dan van me af en ik ben onder de Pannen- H. OEKMAN. De heer J. Westeneng, wonende aan de Nieuweweg, rook zaterdagavond bij zijn woning een sterke gaslucht, even als zijn kinderen. Behalve deze gaslucht, die niet zoveel te betekenen had, kre gen ze de onaangename ervaring van sterk tranende ogen, die zelfs spoedig ontstoken waren. De politie werd gewaarschuwd, maar er viel weinig meer te bespeuren van de gaslucht, zodat het raadsel niet direkt opgelost kon worden. Dat ge beurde pas zondagmiddag, toen een hulp-agent van politie in de duinen een traangaspatroon vond, die bij mi litaire oefeningen gebruikt was. Het traangas had de tranen veroor zaakt. Het is het eerste damesteam van Olym pia weer gelukt een ernstige concur rente met een 21 nederlaag naar huis te sturen. Ditmaal was het het Baarn- se B. G. S. V. B. G. S. V. kon geen vat krijgen op het vlugge, aanvallende spel van de Olympianen. De eerste set werd dan ook een gemakkelijke prooi voor de Olympianen. ((15-9). In het begin van de tweede set maak te Olympia een paar foutjes en dit stimuleerde de Baarnse ploeg tot een fel offensief, wat geen mooi spel maar wel punten opleverde. B. G. S. V. won deze set met 13-15. In de beslissende set was het weer B. G. S. V., dat met fors spel een voorsprong nam, doch Olympia wist de set -te winnen met 15-12. Het tweede damesteam stuitte in de wedstrijd tegen Meteoor op onverwacht sterk verzet, hetgeen noodlottig bleek voor de Olympia-dames. In een aar dige wedstrijd zegevierde Meteoor. Zij wonnen tweemaal met 15-9. Het tweede herenteam zag de wed strijd tegen Wilhelmina 2 met 1-2 ver loren gaan. Zij moesten met 15-5, 9-15 en 18-16 het onderspit delven. Het programma voor donderdag bevat drie interessante wedstrijden voor Olympia. Om 7.45 uur treedt het tweede heren- team tegen Giraffes 1 aan, om 9 uur speelt het eerste herenteam tegen V.V.A. 1 en om 9.35 uur treedt het eerste damesteam aan tegen de naaste concurrente Vios 1. Op de markt van j.1. vrijdag werden aangevoerd 276 biggen in prijzen van 38,tot 58,en 3 drachtige zeu gen van 325,— tot 420,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 175.000 stuks. Hoendereieren van 11,75 tot 13,25. Middenprijs 12,40. Prijs per kg. ƒ2,03 (basis 61 gr.). De handel op beide markten had een redelijk verloop.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1