Knap 6p die kale sebntting met Ceta-Bever Buitenbijts VRIJDAI Betjc Wolff en Aagje Deken in Soest. Alles staat U beter SALON KOPPEL UeLliq, U&kfcWi W.N.Nieuwenhuis Tornado en Prestige Snelkookpannen. BAZ VR ~DË LUXE SOESTDIJK als uw haar op tijd verzorgd wordt. u Officiële Mededelingen. S.V.V.-Volleybal. E.D.0. Korfbal. SOEST. Secretaris van B.D.C. overleden. DE KRACHTBEVRIEZER Tempo interclub cycle-eross.^ Ve Die Zonne Bur Dejeum Alle maten in voorraad. Van Weedestraat 31, Telef. 2239 In praktisch elke gemeente van ons land werd en wordt de gedachtenis aan personen, die zich in hun leven op een of ander terrein verdienstelijk maakten of uitblonken, levendig gehou den door een straatnaam. Ook in onze gemeente is dat het geval en, met uitzondering van leden van het Koninklijk Huis, zijn het gewoonlijk namen van mannelijke personen, die men in die straatnamen terugvindt. Opvallend is het dan ook, dat éénmaal een straatnaam werd gewijd aan twee dames, n.1. Betje Wolff en Aagje Deken. Velen weten, dat deze dames aan let terkunde deden, terwijl anderen zich haar voorstellen als b.v. twee oudjes op een hofje, die goed deden aan armen en oudjes. Betje Wolff en Aagje Deken moet men zien als de schrijfsters van de eerste nederlandse roman. Sprekende over romans kan men terug gaan tot de middeleeuwen en wijzen op de ridderromans, waarvan er toen verscheidene het licht zagen. Maar een roman in ae moderne zin van het woord kan men deze alleszins lezenswaardige verhalen toch stellig niet noemen. Men zou kunnen wijzen op Heemskerks 17de-eeuws „Batavische Arcadia", maar hier is meer sprake van een idyllisch schilderij dan van een roman. Neen, voor de eerste nederlandse ka rakterroman moeten wij terecht bij het duo Betje Wolff en Aagje Deken. Schaken en dichten. Elisabeth Bekker (Betje Wolff) werd op 24 juli 1738 te Vlissingen geboren. Toen zij 17 jaar oud was, werd Betje, in 't geheel niet tegen haar zin, ge schaakt door vaandrig Gargon. Maar het avontuurtje liep gauw ten einde en de bakvis kwam al spoedig teleurgesteld ^eer thuis. Vier jaar later stapte de ondernemen de Betje in de huwelijksboot en wel met ds. Wolff uit De Beemster, die niet minder dan dertig jaar ouder was dan zij. Bepaald ongelukkig was 't huwelijk niet, maar Elisabeth Wolff-Bekker zocht toch wel enige afleiding en vond die in de literatuur. Eerst publiceerde zij een aantal bijdragen, ook gedichten, in het spectatoriaal tijdschrift De Grijs aard. Maar bepaald waardevol werk van haar hand verscheen pas na kennisma king met Aagje Deken in 1776. Ds. Wolff stierf reeds een jaar later (1777) en van die dag af dateert het samenwonen en -werken met Aagje. Na Betje ook Aagje. Had de hupse en hartstochtelijke Betje een over het algemeen zonnige jeugd gekend, vol van uitgaan en vertier, heel anders was dit het geval bij haar latere hartsvriendin Aagje. Agatha Deken werd op 10 december 1741 te Amstelveen geboren als doch ter van boeren ouders. Toen Aagje pas vier jaar was, werd zij al wees en men nam haar op in het Collegianten- weeshuis „d'Oranjeappel" te Amster dam. Veel afleiding had het ouderloze meisje hier beslist niet. Al spoedig echter ontplooide zich haar dichter lijke gaven, ook door de regenten van het weeshuis niet onopgemerkt en door het -letterkundig genoodschap „Dille- gentiae omnia" gestimuleerd. Na haar vertrek uit het huis werd Aagje als dienstmeisje geplaatst bij de dichteres Maria Bosch. Er ontstond een hartelijke vriendschap tussen de twee vrouwen, die in 1775 leidde tot het ge- zamelijk uitgeven van een bundel Stich telijke Gedichten. Toen echter de bun del van de pers kwam, was Maria Bosch reeds overleden. Na de dood van haar meesteres vrien din brak er voor Aagje een zeer moei lijke tijd aan. Haar bestaan scheen somber. Hier kwam echter verandering in door haar kennismaking met Everard Grave en door haar bewondering voor Betje Wolff. Wel deden allerlei geruchten de ronde over het wereldse leven van de domi neesvrouw uit De Beemster, maar dit vermocht toch niet te verhinderen, dat Aagje sterk door haar en haar werk geboeid werd. Inderdaad wist Betje Wolff heel wat meer van de wereld dan het Amsterdamse weesmeisje. Zij had „sedert haar tiende jaar bijkans niets anders gedaan dan gelezen het geen er keurlijks in drie talen (Neder lands, Frans en Engels) over allerlei onderwerpen en in allerlei trant ge schreven is". Verlichting (in het Duits Aufklarung) en romantiek sloeg de klok in de 18de eeuw. Betje Wolff had wel degelijk kritisch vermogen. Zij nam niet alles voor zoete koek aan wat haar werd voorgezet. Zij ontwikkelde een eigen „verlicht christendom", met de nadruk op „verlicht" en ontmoette Aagje De ken, met wie zij sindsdien ging samen wonen. De bewondering door Aagje stimuleerde Betje enorm en de samenwoning met Betje deed Aagje zich pas echt ont plooien. Hoe groot de aanvankelijke tegenstelling tussen de twee dames ook waren, zij groeide steeds meer naar el kaar toe en kwamen tot een belangrijke gezamenlijke literaire productie. Beiden deden] zich in haar werk ken nen als echte moralistenhet geven van levenslessen werd haar doel. Zo wel de karakterstudie als het bedrij ven van vrolijke en droevige tonelen, ja heel de soms kostelijke humor, wer den ondergeschikt gemaakt aan dit doel. Wel zijn onze problemen en is dus ook onze belangstelling van geheel andere aard dan die in de achttiende eeuw, maar voor haar tijd hebben Wolff en Deken beslist fris werk geleverd. Haar komt de eer toe de eerste echte Neder landse karakterroman te hebben ge schapen. De historie van mejuffrouw Sara Bur gerhart, in twee delen in 1782 versche nen, is nog in deze eeuw herdrukt Met dit werk hebben de twee dames ook wel de meeste roem geoogst. Daar naast mogen nog genoemd worden de Historie van de heer Willem Leevend (8 dln.), de Historie van Cornelia Wild schut (6 dln.) en de brieven van Abra ham Blankaart (3 dln.). Uitgeweken. De komst der Pruisen in ons land in 1787 deed het duo Wollf-Deken, even als vele andere patriotten, de wijk ne men naar Frankrijk. Daar vestigden zij zich in het Bourgondische Trévoux. De „Wandelingen in Bourgondië" (1787) herinneren nog aan het verblijf in de vreemde. Wel had Aagje kort voor haar vertrek een erfenis ontvangen, maar ten ge volge van een faillissement verloren de dames haar vermogen. Zo keerden zij vrijwel berooid in 1797/8 naar Neder land terug. In Den Haag trachtten de beide dames zo goed en zo kwaad als het ging door vertaalwerk in haar onderhoud te vpor- zien, maar het einde van het creatieve tweetal was somberder dan wie ook van haar bewonderaars had kunnen vermoeden. Op 5 november van het jaar 1804 stierf Betje en slechts negen dagen later volgde Aagje haar in het graf. In verband daarmee stellen zij be langhebbenden in de gelegenheid om binnen de termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaan- vraag betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 11 februari 1958. Een abonnement kan voordelig helpen. Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 Soest VORDERING OP DE GEMEENTE. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat zij, die over het jaar 1957 nog vorderingen op de ge meente hebben, deze ten spoedigste - doch in elk geval vóór 15 maart a.s. - ter gemeentesecretarie (afdeling financiën) moeten indienen. Hetzelfde geldt voor vorderingen ten laste van de gemeentebedrijven. Daar op betrekking hebbende rekeningen moeten worden ingediend bij de des betreffende bedrijfsadministratie. Indiening van de rekeningen na ge noemde datum zullen ernstige vertra ging in de uitbetaling ten gevolge hebben. Soest, 11 februari 1958. BOUWVERGUNNING. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan C. Koster, Dorresteinweg 19 te Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergun ning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis op het perceel, gelegen aan de Bonifaciusstraat, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie D, nr. 3205, zulks in afwijking van het uit breidingsplan in onderdelen voor gron den in Soest-Zuid. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat bij de verkiezingen van de leden van de Provinciale Staten een kiezer op verzoek bij volmacht kan stemmen, indien hij mededeelt ver moedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 12 maart a.s. een verzoekshcrift indienen bij burgemeester en wethouders der gemeente, in welkejl kiezersregister hij op de dag der kandidaatsstelling is op genomen. Hij, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatsstelling zijn opgeno men in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt en bevoegd zijn tot deelneming aan de zelfde verkiezing. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren in een toestand, waardoor hij vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, kan de volmachtgever uiterlijk 12 maart a.s. mededeling doen van de aanwijzing van een andere kie- zeer, die bereid is als gemachtigde op te treden. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere gemach tigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Soest, 11 februari 1958. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat bij de verkiezing van de le den van de Provinciale Staten een kie zer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming kan deelnemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere, in dezelfde provincie ge legen gemeente. De kiezer, die van bovenvermelde be voegdheid gebruik wil maken, doet daarvan na heden, doch uiterlijk 12 maart a.s., in persoon ter secretarie van de gemeente aan de burgemeester of de door deze aangewezen ambtenaar mededeling. Soest, 11 februari 1958. AANDUIDING POLITIEKE GROEPE RINGEN BOVEN KANDIDATENLIJST. De burgemeester van Soest brengt in verband met de aanstaande verkiezin gen van de gemeenteraad het volgende ter openbare kennis. Een politieke groepering kan telkens bij een verkiezing van de leden van de gemeenteraad schriftelijk verzoeken voor die verkiezing haar naam, een aanduiding daarvan of beide in te schrijven in een register, dat door het centraal stembureau voor die verkie zing wordt aangelegd. Het desbetreffende verzoek moet schriftelijk worden gedaan bij het cen traal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeen te binnen acht weken doch uiterlijk zes weken voor de dag der kandidaat stelling. Aangezien de kandidaatstel ling zal plaats hebben op 15 april a.s. loopt de termijn waarin bovenbe doelde verzoeken kunnen wordeh ge daan dus van 18 februari tot en met 3 maart a.s. Soest, 11 februari 1958. Alleen het tweede herenteam van de Soester Volleybalvereniging heeft vorige week in de markthallen te Amersfoort gespeeld om de rood-witte kleuren hoog te houden. Het slaagde hierin wonderwel, want tegen het tweede he renteam van B. G. S. V. uit Baarn werd na een goed gespeelde wedstrijd roet 20 gewonnen. De sets werden gewonnen met 15-12 en 15-9. Donderdag a.s., om 8.15 uur, spelen de dames tegen B. G. S. V. 1, heren 1 om 8.25 uur, tegen Wilhelmina 2 en heren 3, om 7.15 uur, tegen V.V.A. 3. E.D.O. heeft het afgelopen weekend met twee teams deelgenomen aan de micro-korfbalwedstrijden te Utrecht. E.D.O. 1, dat zaterdagavond speelde, moest in Austerlitz de meerdere erken nen. De eindstand werd 30 voor Aus terlitz. Tegen Altius leek het be ter te gaan. G. Mulder scoorde met een mooie omhaal. Na de doelwiseling kwam Altius goed opzetten, zodat E.D.O. aan het einde tegen een 1-2- achterstand opkeek. De derde en laatste wedstrijd tegen S.K.F. bracht meer succes. Na een 0-1- achterstand bracht G. Mulder de par tijen op gelijke voet en na het vakwis selen wist H. de Ruigt door te breken en te scoren. E.D.O. 2 heeft zondagmiddag gespeeld. De eerste wedstrijd tegen plaatsgenoot K.W.S. leek verloren te gaan, maar het werd een gelijk spel. Tegen Excelsior werd eveneens gelijk gespeeld. Tovers 4 was voor E.D.O. te sterk. Lang hield de E.D.O.-verdediging de stand blank, maar Tovers bleek de meeste adem te bezitten, zodat zij in de laatste 10 minuten tweemaal wis ten te scoren. De beruchte slip ligt hier op de loer Rijdt voorzichtig en niet te snelDe rechter zou later wel eens meer belang kunnen stellen in het feit, hoe u vóór de slip reed, dan gedurende de glij partij Verbond van Veilig Verkeer. Vrijdagnacht overleed in de leeftijd van 32 jaar, in het St. Elizabeth Zie kenhuis te Amersfoort, de heer G. van Megen, jaren lang actief voetballer van B.D.C. en sinds enige jaren secretaris van deze vereniging. De overledene is slechts enige weken ziek geweest en het bericht van zijn overlijden bracht grote verslagenheid in zijn gro te vriendenkring. Gisterenmorgen werd in de parochie kerk van de H.H. Petrus en Paulus aan de Steenhoffstraat een plechtige uitvaartdienst gehouden, welke werd opgedragen door de pastoor van de parochie, mgr. S. Th. Visser. Voor deze uitvaartdienst bestond zeer grote belangstelling, o.a. van het be stuur en leden van de R.K. Sportver eniging B.D.C. en vele collega's van de overledene, die bij een verzekerings maatschappij te Utrecht werkzaam was. De baar met het stoffelijk overschot werd door leden van B.D.C., voorafge gaan door de clubvlag, naar het kerk hof gedragen, waar mgr. Visser de ab- soute verrichtte. 5. Intussen loopt alles wat in de flessen zat in de spoelschaal door elkaar en vormt een viezige bruine massa. En dan gebeurt het vreemdste wat Billy ooit gezien heeft Pim, de poes, door Billy's geschreeuw en door het gekletter van het vallende glas verschrikt, wil van de plank sprin gen, doch blijft zo maar los in de lucht hangen Billy reikt over het glazen spatscherm om de poes te griipen en voelt dadelijk zijn arm verstijven Dat is gek Van schrik doet hij een paar stappen achteruit en zodra zijn arm aan deze kant van het scherm is kan hij hem weer bewegen en is hij weer volkomen normaal. Dat is nog gekker. Hij wil hard weglopen em om hulp roepen, maar op dat ogenblik herin nert hij zich gelukkig, dat de mees ter altijd vertelde van beroemde man nen, die hun hoofd koel hielden en die altijd hun tegenwoordigheid van geest bewaarden. En Billy wil ook zo'n be roemd man zijn. Van Weedestraat 23 - Telef. 2577 LOODGIETER ELECTRICIëN Verschillende renners van Tempo heb ben deelgenomen aan de interclub cy- clecross, georganiseerd door „De Ade laar" uit Hilversum, met deelname van „Le Champignon" Amsterdam, „Ulys- se" Amsterdam, „Tempo" Soest en de organiserende vereniging. Het parkoers, dat op de heide bij Bla- ricum gelegen was, werd uitgezet door de oud-Soëstenaar E. Grift. Het was een mooi parkoers, waarop de Tempo leden niet onverdienstelijk reden, al waren de renners van De Adelaar su perieur. Het cross-element, waarin de Tempo-leden uitblinken, ontbrak voor een groot deel bij deze rit, die meer een goede training voor het komende wegseizoen was. Eerst staartten de nieuwelinge, waar onder 3 Tempo-rijders Koos van Selm, Menze van de Broek en Bart de Wolf. In deze strijd werd Jan Voogd van De Adelaar onbedreigd winnaar. Koos v. Selm werd goede vierde en met een iets zwaardere versnelling zou hij mee gestreden hebben om de eerste drie plaatsen. Menze v. d. Broek reed een goede koers en hij wist in de laatste ronde, toen de strijd op zijn felst was, zijn plaats schitterend te behouden. B. de Wolf heeft het voor de eerste maal in zo'n sterk veld niet slecht gedaan. Hij werd elfde. Er startten 5 junioren. De Adelaar renner Veerman werd hier winnaar. Adri Doekemeijer reed een goede wed strijd en hij deed dit ook verstandig door niet zijn tweede plaats in gevaar te brengen om te proberen Veerman nog partij te geven. Ries v. d. Deijssel kon het niet goed houden tegen de knapen, die veel groter waren dan hij zelf en hij eindigde op de laatste plaats. Onder de 14 amateurs bevond zich Gerrit Ruttenberg. Het zat hem niet mee en hij had een paar maal pech met zijn ketting. In deze strijd waren de Adelaar-ren ners superieur. Gerrit Ruttenberg, die aanvankelijk op de twaalfde plaats lag, werd zevende. Uitslagen Amateurs 1. B. Lute, Ade laar. 2. W. Schaap, Adelaar. 3. F. Keu- ker, Adelaar. 4. A. de Vries, Ulysses. 5. B. van Smirre, Ulysses. 6. Broekhof, Le Champignon. 7. Ruttenberg, Tem po, Soest. Nieuwelingen: 1. J. Boog, Adelaar. 2. W. Kerkhof, Adelaar. 3. N. Lute Ade laar. 4. Koos van Selm, Tempo. 5. B. Dolleman, Adelaar. 6. Menze v. d. Broek, Tempo. 11. B. de Wolf, Tempo. Juniores 1. J. Veerman, Adelaar. 2. Adri Doekemeijer, Tempo. 3. W. Dijk man, Adelaar. 4. Ries v. d. Deijssel, Tempo. De afde! Ver. E.I in hotel een nieu omdat dc band me' Het best Schutte 1 Eerste kl Nw. Viei Tweede 1 Schouw Zonneheu K.W.S. 1- Tweede k Centraal Derde klé Soesterkw Derde klc Schouw 2 Poedel 3— Vierde Kl K.W.S. 2- Zonneheu\ Centraal G. J. alhie zake diefs van een b straat. 6 Januari „Zonneglor van een ke GEBOREN J. B. Hav J. W. E. vj Wilhelmus M. F. van bers, Vink renweg 25. dochter vai en M. A. ningboomst: zoon van P M. H. de 1 Barbara Sj wers, verte Kleer, Baar ONDERTRC metaalbewe: 41, Hilversi Huigen, naa GEHUWD bakkersknec ria Berendii roep, School chauffeur, S na Altena, weg W.Z. 3' len, electror Catharina i Belvedèrewe neveld, chai Meiske Kno laan 46. Oudwijkerlae Kornelia Sur demakerstras OVERLEDEN zonder beroe ker, Kerkpad sa Gadella, 9 duwe van J. Lijsje de Gi roep, gehuwc derwerfstraat Aria Vos, 63 huwd met T. schalk Montj beth Jacoba beroep, gehir man, Van Le Groen, 87 jaa naar van E. Johanna Mari beroep, gehuv Hahnweg 31. Step-iti Elegant model, van zware dubtxHrek elas tiek. met broché voor pand. 4 «e'ige Jarre telles. AlléS" "VSO Vrijdag deeltts g Zeer mooi dejeu crème porselein lijk en modern vorm. Een extra delige Vrijdag-^ aanbieding A

Soester Courant | 1958 | | pagina 2