AFWACHTEN. Oude vriendinnen. SOEST. Kinderverlamming. De werkloosheid in Soest. Bekroond. Protestantse verdraagzaamheid. Verdraagzaamheid bij het katholicisme. Offieiële Mededelingen. IN DE HOEK. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958. 35e JAARGANG No. 13. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrqdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De gebeurtenissen in en om Indonesië ontwikkelen zich vrij snel en in de rich ting die velen verwacht hadden. Er is de mogelijkheid, dat men in de naaste toekomst een andere instantie tegen over zich krijgt, want de tegenregering die het bewind van Djoeanda tot heen gaan wil nopen, is bezig zich te vormen en deze tegenregering heeft zich vrien delijker uitgelaten tegenover de Neder landers dan men sinds jaren gewend was van Indonesische zijde te vernemen. „Gij Nederlanders zijt ons welkom", zo heet het thans, „gij moet terug keren, want gij kent het werk van de onderne mingen, gij hebt de technische be kwaamheid, die wij ontberen. En wij willen de terreur, die onze voorgangers aanrichtten tegen al wat nederlands is, beëindigen." Voorwaar, het is begrijpelijk, dat ve len de vraag stellen of er een nieuw stadium gaat intreden in de nederlands-indonesische betrekkin gen en of binnenkort een herwonnen in zicht in de pijnlijke kwestie, die de beide landen uiteen houdt, ten schade van het economisch belang van nederland en, meer nog, van Indonesië, een be vredigende oplossing kan brengen. Wij mogen nog niet juichen. Wij reke nen nog niet op een zodanige verhelde ring van de situatie, dat men reeds toe is aan een wending, die vaste gedachten over de toekomst mogelijk maakt. De achtergrond van de binnenlandse strijd in Indonesië wordt gevormd door de tegenstellingfederalisme en één heids-staat en door die tussen commu nisme en anti-communisme. Het staat nog niet vast, dat de „tegen regering", wanneer het haar mogelijk is zich te vormen en te gelden, een na tionale regering zal zijn, dan wel dat het indonesische rijk zal uiteenvallen in tot souvereiniteit zich ontwikkelde gebieden. Sumatra is economisch het belangrijkst gewest, het heeft de kraan van de oliestroom in handen en het beschikt over de intelligentste koppen. Het is begrijpelijk, dat het met tegenzin de last van het maatschappelijk bezwaren de Java wil torsen en bovendien de politieke koers door een Javaanse re gering wil zien bepalen. Maar men heeft daartegenover te stel len het ontzaglijk overwicht in bevol king van Java-Madoera, dat 48 miljoen inwoners telt, tegenover 22 miljoen op de andere eilanden te zamen. Het schijnt bij de „tegenregering" nog niet vast te staan of zij een nationale tegenregering zal vormen dan wel een „ge-autonomi- seerde" gewestelijke instantie. Ook de tegenstelling tussen commu nisme en anti-communisme kan het succes van de thans zich constituerende oppositie ernstig belemmeren. Soekar- no heeft de hand gehad in de huidige communistische infiltratie op en buiten Java en is de gevangene van de com munistische machten. In hoeverre zal hij erin slagen zijn huidige positie te bevestigen als hij tot militaire daden overgaat en Rusland hem de wapens levert Het zijn grote belangen, die voor hem aan de orde zijn. Het gezag over Su matra betekent steun van de Sumatraan- se economie. Het beeld van de toestand in Indonesië is en blijft voorlopig onzeker. Men kan elke dag de verrassende berichten ver wachten, maar men blijve ze behoed zaam lezen. Het lijkt ons toe, dat er voorlopig nog geen pijl op is te trekken. En daarom verheugt het ons, dat onze regering met stelligheid de bereidheid heeft afgewezen thans met Indonesië te praten en dat de tweede kamer achter haar staat. Afwachten is de boodschap. Pas zodra de situatie zeker en gunstig is, is het ogenblik van contact aangebroken. Tijdens haar verblijf op Bonai re vroeg Prinses Beatrix vrij dagavond, op een receptie, aan gezaghebber Van Hesteren, of er niet een „zekere Thea" woonde op het eiland, die thans ge trouwd zou zijn met een onder wijzer. Na veel naspeuringen ontdekte men inderdaad, dat mevrouw Teddie Kagenaar-Ver- heyen op Bonaire de gezochte was. Zij was in 1947 samen met de prinses lid van de kabouter- groep Kring Soestdijk. De Prinses was toen negen, Thea tien jaar oud. Nadat mevrouw Kagenaar was gevonden, heeft de prinses met haar in een intiem babbeltje nog tal van herinneringen van vroe ger opgehaald. Er zullen ouders zijn, die zeggen „Al dat prikken bij onze kinderen We ho ren nu in het geheel niets over nieuwe gevallen van kinderverlamming. Is het nu werkelijk zo nodig Kinderverlamming is echter een vreem de ziekte. Plotseling komt er weer een epidemie, zonder dat we precies weten waarom. En dan is het te laat om de kinderen in te enten. Tussen de eerste en derde injectie ligt niet minder dan 7 maanden. Het zou dan ook niet meer mogelijk zijn om voldoende entstof te krijgen en het zou heel bezwaarlijk zijn, om op dat ogenblik ineens een hele organisatie, die voor de inenting nodig is, uit de grond te stampen. Daarom doen wij het nu Juist nu er geen on middellijk gevaar dreigt. De kinderen zijn dan beschermd wanneer dat ge vaar weer komt. We kunnen het niet vaak genoeg herhalen deze inentingen zijn volkomen ongevaarlijk. Ook voor de zuigelingen. Nu ook de kinderen geboren in 1957 Ja, want op jonge leeftijd verdraagt men het inspuiten het beste. Kom precies op tijd Vermoedelijk heeft u er geen idee van, hoe ingewikkeld de organisatie van deze inenting is. Het zijn niet alleen de artsen en wijkverpleegsters, die er aan te pas komen. Er komt ook heel veel administratie bij kijken, oproep kaarten moeten worden uitgezocht, in gevuld en weggezonden en nog zo veel meer. Van de ouders wordt nu vooral gevraagd, dat zij op tijd komen. Hoe zou alles in de war lopen, als iedereen maar binnen kwam lopen, wanneer hem dat zinde. En kom dan ook elke keer dat u op geroepen wordt De gehele inenting bestaat uit drie injecties, de 2e injectie één maand na de eerste en de derde nog een half jaar later. Dat is niet voor niets. Het is gebleken, dat op deze wijze de be scherming van de inenting het grootst is. Nu kunt u wel eigenwijs zijn en denken Als mijn kind één injectie heeft gekregen is het wel genoeg. Maar dat is niet waar. Als het kind niet alle drie injecties heeft gekregen is de be scherming tegen kinderverlamming on volledig. En dat is niet de bedoeling van de inenting De oproepkaart vermeldt wat u doen moet. Als u hem heeft gelezen kunt u hem het beste op een goed zichtbare plaats in huis neerzetten. Dan is ver geten uitgesloten. In de gemeente Soest beginnen de inen tingen op maandag 17 februari a.s. Vergeet vooral niet de rose en/of blau we inentingskaart mee te brengen Na het bekend maken van de landelijke en provinciale werkloosheidscijfers zijn nu ook de gegevens van het gewest be kend. Eind januari van dit jaar waren er bij het gewestelijk arbeidsbureau aan de Steenhoffstraat 353 werklozen inge schreven (28 per 1000 van de mannelij ke beroepsbevolking) tegen 120 (9 op de 1000) in januari van het vorig jaar. In Soest waren twee weken geleden 219 werklozen, hetgeen betekent dat 33 van de 1000 werkende mannen zonder be trekking was. Voor de 122 in Baarn is dat 24 op de 1000 en voor de 12 van Eemnes 14 op de 1000. Het percentage van Soest (33 op de 1000 werkenden) steekt wat ongunstig af te gen het percentage van het gewest (28), de provincie (26) en verschillende plaatsen uit de provincie. In Amersfoort waren slechts 20 van de 1000 mannen werkloos, in Utrecht 30, in Zeist 21. Landelijk ligt het echter on gunstiger dan in onze gemeente met 38 op de 1000. Van de 353 werklozen in Soest, Baarn en Eemnes hoort iets minder dan de helft (ongeveer 170) thuis in de bouw vakken. Van deze 353 acht men 235 tot normale werkloosheid te behoren, met 130 mensen zonder werk als gevolg van de wrijvingswerkeloosheid, die voor de een wat langer, voor de ander wat korter duurt, maar die uiterlijk na twee maanden voor de neesten wel gebeurd is. Natuurlijk komen hiervoor dan weer anderen in de p aats. Seizoenwerklo zen waren er 60 en 45 minder geschikte arbeidskrachten hadden eind januari geen werk. Boven deze 235 komen dan de 118 werk lozen, die voor een groot deel tot de conjunctuurwerklozen gerekend moeten worden, terwijl er 25 gerekend worden tot de werlozen als gevolg van de struc tuurverandering in de bedrijven. Alleen het aantal van 170 in de bouw vakken is wat verontrustend, maar landelijk gezien staat Soest er zeker niet slechter voor dan vele andere plaatsen, want in onze gemeente zijn 5 mensen minder op de 1000 zonder werk dan in het gehele land. Op het te Utrecht gehouden groot natio naal kapconcours behaalde onze plaats- genote, mej M. Rademaker, in de af deling watergolven, de 2e prijs. Prof. dr G. C. van Niftrik heeft woens dagavond, in het Oranje Hotel, voor de V.U., over de protestantse verdraag zaamheid gesproken. Zijn betoog zal in de komende weken gevolgd worden door de katholieke en humanistische visie hierop. Verdraagzaamheid kan een deugd zijn, maar er is onedele verdraagzaamheid, die ontstaat "UnT cSiVveTSCnilligheid voor de abosiute waarheid. Zo is er ook edele verdraagzaamheid, die uit liefde voor de waarheid ontstaat. Als men zich afvraagt hoe de protes tant over de verdraagzaamheid denkt, dan betekent dit praktisch hoe het calvinisme er over denkt, want de in vloed hiervan heeft het gehele protes tantisme doortrokken. Het calvinisme kent de dogmatische to lerantie, die andere overtuigingen toe laat en de politieke, die andere naast zich toelaat. Het calvinisme was er steeds mee bezig de overheid in dienst te stellen van de handhaving der ware religie. Het corpus christianum de eenheid tussen kerk en staat verdween niet bij de reformatie, maar handhaafde zich nog eeuwen. Het is toe te juichen, dat deze verhouding verdwenen is en niet terug kan komen, want nu kerk en staat gescheiden zijn kan de kerk zich volledig concentreren op het evan gelie. De intolerantie was sterk tijdens het samengaan van kerk en staat omdat de staat voor de kerk op kon treden tegen andersdenkenden. Deze intole rantie is ten sterkste af te keuren, want de macht, die de kerk door de staat uitoefende om andersdenkenden tot de orde te roepen, was geheel in strijd met het wezen van Christus, die macht uit oefende door zijn onmacht. Het is goed, dat de protestantse kerk ervan af moest zien zich met geweld te handhaven. Calvijn was intolerant, hetgeen onder meer blijkt uit zijn optreden tegen Ser vet. Ook de opvolger van Calvijn, Beza was aanvankelijk de intolerantie toege daan en hij vond het de gewoonste zaak van de wereld met de doodstraf op te treden tegen hen die anders dach ten dan de calvinstische leer aangaf. Op latere leeftijd herzag hij echter zijn mening. Erasmus werd als humanist de grote leermeester van ons volk op het terrein van de verdraagzaamheid. Tolerantie is dan ook een humanistische zaak bij uitnemendheid, want de katholieke en de protestantse kerk hebben de neiging tot heersen en daarmee tot intoleratie. Prof. Van Niftrik achtte het niet on waarschijnlijk, dat het protestantisme in Frankrijk tegronde gegaan is omdat het zich te fel heeft willen handhaven. De intolerantie hoort eigenlijk niet bij het calvinisme, wanneer men let op de leer van de uitverkiezing, daar het toch geen zin heeft andersdenkenden door een intolerante houding te beinvloeden. Wie denkt de waarheid te bezitten moet beseffen, dat niet het hebben van de waarheid het belangrijkste is, maar het doen hiervan. Wie Christus volgt op Zijn weg van lijden, smaad en offer vaardigheid zal niet intolerant kunnen zijn en zeker niet onedel onverdraag zaam. De tolerantie, die God van ons eist, is echter niet passief, zoals die van de man, die het niet interesseert wat de absolu te waarheid is, maar actief en zij uit zich in de dienende liefde waarin Christus voorging. Woensdagavond heeft Prof. van Niftrik de protestantse zienswijze over de ver draagzaamheid belicht en donderdag a.s. komt dr E. Brongersma uit Heem stede naar Soest om voor de Volksuni versiteit te spreken over de r.k. visie hierop. Dr Brongersma neemt bij het gesprek der geeststromingen een belangrijke plaats in en vele publicaties versche nen reeds van zijn hand. Met dr O. Noor denbos, een humanist, schreef hij het boek „Rooms Gevaar of Katholiek Recht". Dr Brongersma tekende bij de lezing die hij gaat houden het volgende aan Rooms Katholiek is hij, die leeft in de overtuiging dat Jezus Christus, Gods zoon, die voor ons mens geworden is en de rooms kath. kerk heeft gesticht om ons in zijn naam te leren en te leiden. Het vaste geloof in de door God ge waarborgde onfeilbaarheid van het kerkelijk leergezag schijnt op het eerste gezicht elke verdraagzaamheid uit te sluiten tegenover hen, die leringen ver kondigen, welke daarmee in strijd zijn. Het valt dan ook niet moeilijk tot in deze tijd symptonen van katholieke on verdraagzaamheid te signaleren. Toch rijst bij de ontwikkeling van het theologisch denken steeds klemmender de vraag, of deze onverdraagzaamheid inderdaad een wezensbestanddeel is van het katholieke geloof en of niet met volledige handhaving van alle aanspra ken der kerk een geheel andere houding tegenover andersgelovigen geboden is. Dr Brongersma hoopt duidelijk te ma ken waarom en op welk terrein een vaste katholieke overtuiging naar zijn mening gepaard hoort te gaan aan ver draagzaamheid. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Gulf Oil (Nederland) N.V., Blaak 32, Rotterdam, om een fillingstation, be staande uit een 10.000 liter tank voor benzine met een electrische pomp, een 3.000 liter tank voor superbenzine met electrische pomp alsmede een compres sor van 3 p.k., op/in het perceel Mid delwijkstraat 40-42, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7995, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden door hen voor waardelijk is ingewilligd. Soest, 14 februari 1958. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage zijn gelegd ver zoeken met bijlagen van a. Blanken-Ploeg N.V., Oosteinde 22, Scherpenzeel, om vergunning tot het uitbreiden van de benzinebewaarplaats met aftapinrichting door het bijplaet- sen van een ondergrondse benzinetank met een inhoud van 6.000 liter en het plaatsen van een dubbele electrische aftappomp, elk met een electromotor van V» p.k., in plaats van de bestaande pomp, op /in het perceel Burgemeester Grothestraat 68, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie A, nr. 3035. b. J. F. Groart, Van Weedestraat 34a 36, alhier, om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een herstelplaats voor mo torrijwielen en rijwielen met hulpmo toren en het daarin plaatsen van een luchtcompressor, aangedreven door een electromotor van U/2 p.k. en een slijp steen aangedreven door een electromo tor van Vé p.k. alsmede een opslagplaats van 200 liter benzine, op/in het perceel Van Wedstraat 34a36, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie A, nr. 3219. c. J. Tak, Ferd. Huycklaan 24, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een opslagplaats voor butagas bij Zoals de situatie op het gebied van de woonruimte in onze gemeente was per 1 januari 1958, geldt deze praktisch voor het gehele land. Overal even| weinig uitzicht op verbetering en een even ui terst minimum aan activiteit. Wij, die een woning hebben en ons 's avonds, bij het sluiten van de voor deur, geborgen weten achter de muren van ons gehuurde huis of eigen huis, kunnen ons met de meeste goede wil niet goed indenken wat het gemis van een eigen woning voor honderdduizen den in ons land betekent. We moeten er dan ook niet gek van kijken, wanneer de mensen, die nu al jaren lang zoet worden gehouden, er een mening over woningbouw auto riteiten op na zijn gaan houden, die er niet om liegt. Op het ogenblik is op de bureaux, die iets met woningbouw te maken hebben, de gangbare dooddoenerer is geen geld we zijn de bestedingen aan het beperken. Toen er wel geld was waren er weer andere redenen waardoor niet voldoende huizen verrezen. Toen werd voorrang verleend aan de bouw van belastingkantoren, politiebureaux, raad huizen, spoorwegstations, bankgebou wen enz. Noodzakelijke dingen Natuurlijk Maar van nog veel grotere urgentie dan al deze zaken waren m.i. woningen. Doodgewone woningen. Na 13 jaar vrede meen ik te mogen zeggen, dat ik het altijd nog stom vind, dat onze overheid verschillende buiten landse aanbiedingen voor semi-perma- nente huizen, die we ten koste van wei nig deviezen hadden kunnen krijgen, afwimpelde. Er waren onder de mon tagewoningen juweeltjes van woningen, in een minimum van tijd te zetten, des noods op een stenen plint, die, bij een normaal onderhoud, minstens een men senleven staan. Het gehele land houdt echter star vast aan de bouwvoorschrif ten en het'lijkt er wel op of men de wo ningnood gaande wenst te houden. Het is natuurlijk dwaas, maar wat denkt u dat er zou gebeuren als we de woon ruimte van de mannen, die het in de bouwerij voor het zeggen hebben en zelf in een comfortabel huis wonen, eens lieten innemen door woningzoe kenden? Wedden dat er in recordtijd dan wél woningruimte werd geschapen en op een andere manier dan steentje voor steentje, een huis bouwen. Als alles meeloopt en er geld is krijgen we dit jaar in onze gemeente 112 woningen voor 1400 woningzoekenden. Hoe lang nog H. OEXMAN. het perceel Bosstraat 2, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie G, nr 4050. Gedurende 10 dagen na de dagtekening van deze bekendmakingen bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 4 maart a.s., des voormiddags te resp. 11, 11.15 en 11.30 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 14 februari 1958. STRAATNAAM. De raad der gemeente te Soestgezien het voorstel van burgemeester en wet houders der gemeente Soest d.d. 7 januari 1958, afd. 1, nr. 1120, beslui ten aan de geprojecteerde weg tussen de Beetzlaan en de Van Straelenlaan en lopende langs de St. Theresiaschool, de naam te geven van „St. Theresiastraat". Soest, 14 februari 1958. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 53 der Kleuteronder wijswet brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 11 februari j.1., de wettelijk voorgeschreven medewerking is verleend ten aanzien van het ver zoek van het bestuur van de Stichting Engendaalschool te Soest, om mede werking tot de aanschaffing van school- meubelen en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de onder zijn bestuur staande kleuterschool aan de Paulus Potterlaan. Soest, 14 februari 1958.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1