Heren ondergoed. VAN ESSEN Soest voor 30 jaar. Veiligheidsbrillen KRUISWOORDRAADSEL SOEST. Jaarlijkse donateursconcerten van P.V.0. PRETTIG NIEUWS!! Wiersema's Kleermakerij en Stoffenhandel J. HOPPENBROUWERS Vrouwen Wereldgebedsdag. Geslaagd. Motor- en Automobielclub „Soest". Schaken. Propaganda-avond voor de blinden. Geslaagd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Gesneden. Bekeurd. Vergadering Vogel vreugde. Israël, gezien uit arabisch oogpunt. Dertig jaar geleden werd er in alle engelse kerken gebeden voor het be houd van de vrede en over de hele wereld werd de volgende tekst uitge geven met het verzoek dit in alle ernst uit te spreken „Ik beschouw het als mijn dure plicht - daar ik weet welk een vreselijke el lende de oorlog in de wereld brengt - krachtig te strijden tegen alles wat on enigheid kan veroorzaken in de we reld der volken, in de staat en in mijn gezin. En ik besluit met Gods hulp met al mijn kracht mee te werken aan het tot stand brengen van de vrede onder de mensen". „Edison, 't genie, hoog gewaardeerd, heeft steeds met Gedézalf zijn likdoorns gecureerd, adverteerde een bekende drogist. In het relaas over een auto-ongeluk staat een zin die niet mis is Het meisje, niet naar rechts wijkende, zou er ze ker ongelukkiger zijn afgekomen, als niet genoemde heer K., zijn auto niet meer kunnende stoppen, met deze niet zeer sterk naar rechts was uitgeweken, om daar terecht te komen tegen een der langs genoemde straat staande bo men, waardoor genoemde auto aan de voorzijde geheel werd vernield. Er was een woonwagenkamp in on ze gemeente en in de raad werd daar hevig over gediscussieerd. Omwonenden hadden geklaagd, dat er alleen maar rapalje in die woonwagens huisde en ze hielden nette inwoners van de ge meente uit hun buurt door hun slechte gedrag. De politie surveilleerde er ie dere dag en iedere nacht en een raads lid zei, dat deze gezagsdragers er wel meer van zouden weten. Die wisten er echter niets van. want er was zwaar geroddeld en dik overdreven. Oppassen de raadsleden bleven het echter een ramp vinden en vroegen verlost te wor den van deze plaag. Er zal nog eens onderzocht worden of er inderdaad re den tot klachten zijn en de raad zal dan later nog wel eens op dit onderwerp terugkomen. Twee zangleiders van formaat kwa men naar Soest en zij zagen kans een hele zaal uit volle borst te laten zingen. Eerst Emiel Hullebroek, die het beken de lied „De Gilde viert" schreef en daarna Arnold Spoel. De zaal was beide keren stampvol. Als nu mannen van een dergelijk formaat zouden komen dan kregen ze geen 20 man in de zaal, want het staat zo gek te zingen als iedereen het kan zien. Dertig jaar geleden werden er bil jart-concoursen gehouden waar heel wat te winnen yiel. De heer A. Schaap won in Weesp de tweede prijs en kwam met een fiets thuis. Tegenwoordig bestaat het bestuur van de Dierenbescherming uit gewone mensen, zoals u en ik, maar dertig jaar geleden kwamen daar vele titels, pre- dicaten en hoge functies bij te pas. Voorzitter was jhr L. J. Quarles van Ufford, tweede voorzitter jhr mr A. v. d. Goes van Naters, gewoon be stuurslid luitenant-generaal H. L. van Oordt. Ook dertig jaar geleden gebeurden er vele ongelukken langs de hoofdweg. Een motorrijder, die van Amersfoort kwam, reed een petroleumwagen ach terop die door 'n paard getrokken werd. De motorrijder zat blijkbaar te slapen, want hij reed achter tegen de petro- leumkar aan en brak zijn benen. Op "dezelfde dag kwam er een auto uit de tegengestelde richting, waarin 4 mam nen zaten. De stuurinrichting raakte^ on klaar en de auto reed met een flinke vaart tegen een boom. De chauffeur bleef achter het stuur zitten. Hij werd ernstig in het gezicht gewond. De an dere drie inzittenden werden op de weg geslingerd en twee van hen bra ken een been. De auto werd totaal ver nield. Met de sport wilde het nog niet zo erg, dertig jaar geleden en toen het voorjaar aankwam schreef een bezorgd man een ingezonden stuk over de ge varen, die de zondagse wandelaars bin nenkort weer zouden gaan bedreigen. „Tussen 8 en 10 uur vice en tussen 10 en 12 uur versa vliegt de bende per rijwiel over de wegen. Aankomende maakt zij de indruk te bestaan uit los gebroken bewoners van een der vele krankzinnigengestichten waarmee Ne derland is overdekt. Het hoofd, of iets wat daar op lijkt, rust op het stuur, de ogen staan stil en staren naar niets. Voorbij zijnde wordt het beeld gele verd van een groep gevluchte bewo ners der Sing-Sing-gevangenis. Men leest de celnummers van de ruggen af. Hoort men de geluiden, die ze tegen de kerk- en andere gangers uitstoten, dan moet evenwel worden gedacht aan eerzame Amsterdammers, omtrek Zee dijk. In ieder geval zijn zij wielrenners van bijzonder slag. Hun rijwielen heb ben geen bel of een bel die het niet doet. Zij zullen zeer waarschijnlijk op de een of andere zondag een der kerk- of andere gangers dood- of van de been rijden, of wel ernstig beschadigen. Dertig jaar geleden werd ook in de Soester Courant geadverteerd voor de gramofoonplaten van „De Wognum- mers", het beroemde koor uit de kleine noordhollandse plaats. Vorig jaar is dit koor opgeheven en nu wordt geadver teerd voor „De Maastreechter Staar". Onze plaatselijke muziekvereniging P.V.O., 59 jaren oud, heeft woensdag en donderdag, onder de uitstekende leiding van de heer Marinus Larsen, een concert voor de donateurs gegeven, zoals dit ieder jaar gebeurt. De voorzitter van de vereniging, de heer J. H. Paerel, verwelkomde op de eerste avond de burgemeester en de le den van de adviescommissie, de heren K. de Haan en J. K. de Bruin en op de tweede avond het lid van verdienste de heer C. van Es, terwijl op beide avonden woorden van welkom gericht werden tot de leden van de zuster vereniging uit Baarn, De Bilt en Bilt- hoven. De heer G. Hornsveld, 50 jaar lid van P.V.O., werd gehuldigd en ontving de gouden harp. Het concert werd geopend met de juichende mars „Jubelklange" van Ernst Uebel, waarna de bekende ouver ture van Jacques Offenbach „Orphee aux Enfers" gespeeld werd, waarbij H. Knoppers ten dele solistisch de kla rinet bespeelde. De concert wals „Do- nauwellen" werd gevolgd door een Want U wist nog niet, dat wij U weer een prachtige collectie stoffen kunnen tonenHarris- tweed - Kynoch tweed - Blue star - Reicotex. (Alles voor uw costuum - demi - mantelcostuum.) Ook in japon- en rokstoffen zeer aparte dessins. Wij maken ook uw japon Soesterbergsestraat 9A - Tel. 2408 Singlets 2.25 3.25 4.25 Slips 2.25 3.25 4.25 Singlets, interlock 3.10 Korte Broekjes, interlock 3.70 Singlets, half wol 7.60 Broekjes, half wol 8.35 Singlets, korte mouw 4.45 Lange Pantalons 6.40 Singlets, k. mouw, half wol 10.50 Lange Pantalon, half wol 13.45 VAN WEEDESTRAAT 44 NAAST DE APOTHEEK fantasie over de muziek bij de opera Carmen van Bizet, met een tuba-solo van J. v. d. Broek en een trombone solo van Wim Lagemaat. De bekende „Kaiserwals" van Johann Straus ging vooraf aan het slotnummer van het eerste deel, de al even beroem de „Florentiner Mars" van Julius Fucik. Na de pauze de mars „Sambre et Meu- se" van Rauski en opnieuw een tuba solo van de heer J. v. d. Broek in mu ziek uit de opera „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber, tot een fanta sie samengebracht door M. H. Kessels. Opvallend goed was de gave pistonsolo van de heer F. Herny in de „Staccati- polka" van Louis Voussure en opnieuw liet de heer J. v. d. Broek zijn tuba uit komen in de fantasie over Schubert- muziek. Het „Ave Maria", gespeeld door een harmonie-orkest, zal de be wondering van weinigen wegdragen, maar de wijze waarop F. Herny „Leise flthen meine Lieder" op zijn piston speelde vergoedde dit weer. De concertwals „Am Meeresstrande" van Max Fischer en tot besluit de mars „Feu Sacré" van Kotter. Het gulle ap plaus leverde als toegift „Soldatenbloed" van Von Blom op. Wie P.V.O. heeft horen spelen kon con stateren, dat onze Soester muziekver- niging het uitstekend doet en dat het zeker de moeite waard is er voor te zorgen, dat de vijf nieuwe uniformen, die nodig zijn, er komen, zoals de an dere er drie jaar geleden gekomen zijn. Mevr. Lagemaat, de echtgenote van een der leden, maakte alleen 40 Soestenaren donateur, maar er is 1000,nodig, dus de steun van velen is noodzakelijk. De wereld is van dag tot dag vol groeiende spanningen en dreiging en de mensheid hongert steeds naar vrede en gerechtigheid. Terwijl de beste staatslieden en aller lei bewegingen van goedwillende men- sn voor vrede en recht deze honger maar niet kunnen stillen, is er Eén die met gezag deze woorden uitspreekt „Ik ben het levende brood en wie van dit brood eet zal nimmer meer hon geren". Met deze alles overwinnende woorden mogen wij de mensen tegemoet treden en hen ook op de Vrouwen-Wereld gebedsdag wijzen op Hem, die geen hongerigen en dorstigen laat staan, maar die de handen naar ons allen uitstrekt. De liturgie werd ditmaal samengesteld door een aantal australische vrouwen. Bij de volgende adressen kunt u haar verkrijgen a 20 ct. per stuk Boekhan del Adriaansen, Burgem. Grothestraat 32; Drogisterij „De Vijzel", Molenstr. 4 en Firma F. D. Gerth, Laanstraat 66. Voor nadere bijzonderheden over de plaatsen van samenkomst in Soest en aanvang daarvan verwijzen wij U naar de advertentie in de Soester Courant van a.s. dinsdag. Te Amsterdam slaagde voor het Unie- praktijkdiploma machineschrijven de Soester dames N. de Bruin, L. M. Ket en H. Vreugenhil. Hetzelfde diploma stenografie neder- lands werd behaald door de dames R. Roest en M. Rutgers. Zij genoten hun oplpiding aan het In stituut voor Stehdgftfie„Grübte" te Baarn. Woensdagavond vergaderde de Motor en Automobielclub „Soest" in restau rant „Zonneheuvel", onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer A. G. Spijker. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter de geringe opkomst, temeer daar het de jaarvergadering betrof. Na voorlezing van het jaarverslag door de secretaris werd het financiële ver slag door de penningmeester voorge legd en door de leden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Oosterbeek en Willemars her kozen, terwijl in plaats van de heren Spijker en De Muijnck de heren G. J. de Graaf en C. Samsom als bestuurs leden gekozen werden. De traditionele Lente-Rallye zal weer op 2e Paasdag worden gehouden, ter wijl voorts nog 7 a 8 middag- en avondritten zullen worden verreden. Voor de sluiting der vergadering wijdde de waarnemend voorzitter een bijzon der woord van dank aan de oud-voor zitter, de heer G. Slagt, die binnen kort de gemeente gaat verlaten. De uitslagen van de door Soest II tegen Amersfoort VI gespeelde wedstrijd is alsvolgt H. de LeeuwM. Nieburg 1-0. C. SnijderF. Kramer 1-0. J. TimmerD. Nijssen 1-0. A. HilhorstMej. A. Uding V2-V2. C. van DijkG. van Dijkhuizen 0-1. J. ImmerzeelC. van Doorn V2-V2. C. v. ZijtveldK. Verkerk 1-0. B. BeukenA. Prins 1-0. J. J. W. Blom—G. v. d. Ham 1-0. J. P. HoekB. v. Maren 0-1. Totaal 7-3. Zoals ieder jaar is ook ditmaal een pro paganda-avond gehouden van de alge mene blindenbond en het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond was vol toen mevr. Van Ginkel, voorzitster van het U.V.V. het openinswoord sprak. Het luchtmachtkoor onder leiding van Bram Keereweer zong een vijftal liede ren, waarna Anne Holtrop het sprookje van Godfried Bomans „De twaalfde koning" voordroeg. Het luchtmachtkoor zong fragmenten uit opera's. De heer Joh. v. d. Berg, reeds meer dan 30 jaar propagandist van de Al gemene Blindenbond, sprak een pro pagandistisch woord. Hij wees erop, dat de blinde geen medelijden vraagt, maar solidariteit en begrip. De blinde wil deelnemen aan het volle leven en hij kan dit. De tijd waarin de blinde aan de kant stond is voorbij, want de blinde wordt niet meer beschouwd als onge lijkwaardig. Aan de braille-demonstratie, die hierna gegeven werd, waren prijzen verbon den. De blinde organist van de Nederland- sche Protestantenbond, de heer Thierry van Driest, speelde op de piano Mo- zart en Chopin, waarna Anne Holtrop „De legende van de derde duif" van Stefan Zweig voordroeg. Mej. C. E. Jolles sprak het slotwoord en dankte de heren Van Driest en Hol trop voor hun medewerking, evenals het luchtmachtkoor. Voor het rijbewijs A, B-E, C-E of D-E zijn geslaagd J. V. van Bakel, J. M. Ciebrand-v. Kwawegen, R. C. Beij, A. v. d. Munt, M. Vellinga, J. H. Bok, F. C. Dorrestein, P. Bakker, G. A. Kok, J. M. Rademaker en J. W. Sukel. Zij werden opgeleid door Auto- en Motorrijschool, D, Engel, Nieuweweg 97. Dinsdagmidaag werd voor een zeer tal rijk gehoor een lezing gehouden door de heer M. H. J. Reijerse, welke sprak over het boek van Aart van den Dool aard „Het land achter Gods Rug". Het boek wordt gevormd door drie delen. Het eerste behandelt de hoofd persoon Wolf, een echte Montenegrijn, die het alleen nodig vindt, dat een man strijdt voor zijn land en als held sterft. Het tweede gaat over de jongen, die naar Italië trekt, om om de nodige ken nis op te doen als ingenieur. Dit wordt de oorzaak van het drama, dat zich gaat voltrekken. De brug, die de jonge man vlak bij zijn dorp over een ravijn bouwt en die de weg wordt waarlangs eens de moderne tijd in dit land zal binnen komende oorlog van 1939, het binnen dringen van de vijand. Hij krijgt het bevel zijn eigen levenswerk te vernietigen. Niet veel later volgt zijn gevangenneming en uit eindelijk zijn dood. Naast de opgebla zen brug wordt hij begraven en een stuk beton van zijn brug dekt zijn graf. Met intense aandacht werd de lezing gevolgd. J. v. d. H. alhier, die in zijn perso nenauto reed op de Soesterbergsestraat, werd gesneden door een andere per sonenauto, welke, zoals later bleek, toebehoort aan C. E. W. v. S. te Haar lem. Beide wagens raakten elkaar en liepen lichte schade op. De wielrijder D. alhier werd bekeurd wegens het zich laten voorttrekken door een bromfietser. De vereniging van vogelvrienden „Vo gelvreugde" heeft gisteravond een le denvergadering gehouden in café „Mid del wijk". De voorzitter, de heer Van Klooster, deelde mee, dat op enige avon den door hem over de verervingsleer gesproken zal worden. Dit zal op een voudige wijze geschieden en de ze avond werd hiermee een begin ge maakt, waarbij de wet van Mendel ter sprake kwam. De vereniging heeft boeken aangeschaft om een uitleenbibliotheek te vormen. Op een volgende vergadering zal het bestuur uitgebreid worden tot 5 man. met onsplinterbaar glas. SPECIAAL-OPTIEK BIRKSTRAAT (splitsing Soesterb.str.) HORIZONTAAL 1 deel v. h. hoofd 4 seizoen 8 uitheemse vogel 11 voorzetsel 12 eetbare wortel 14 klein mens 16 vogel 17 kindergroet 18 en omgekeerd (afk.) 19 duur van eb en vloed 21 trekkend met een been 23 gedroogde halmen 25 tandeloos zoogdier 26 buigzaam 28 voetbalclub 30 plaats in Noord- Limburg 32 bot 33 handelsonderne ming 35 indisch vleesge recht 37 geogr. aand. (afk.) 38 herkauwer 40 geheel de uwe (afk.) 42 voegwoord 43 lidwoord 44 groente 45 landbouwwerktuig 47 vaartuig 49 behoeftig 51 zangnoot 52 zuivelproduct 54 waterwerk 57 stand 59 gast 71 de Heer zij lof 61 ik (Lat.) (Lat. afk.) 62 plaats in Overijssel 72 deel v. d. dag (afk.) 63 bestaat 74 tijdperk 64 vrucht 76 telwoord 66 knorrig 76 meisjesnami •8 water in Friesland 76 durf 79 dus (Eng.) M beroemd dicbter 81 deel v. h. hoofd VERTICAAL 1 inwendig orgaan 2 frans pers. vaar- naamw. 3 titel (afk.) 4 rivier in KTaard- Holland 5 voorzetsel 6 maanstand (afk.) 7 oevergewas 8 hetzelfde (afk.) 9 pers. voornaamw. 10 langdradig 18 Indische dakbedek king 15 standaard, maatstaf 20 rivier in Overijssel 21 trekkend met een been 22 grote steen 23 rekenkundige opga ve 24 windrichting 25 officieel stuk 27 frans lidwoord 29 spoedig 31 onder anderen (afk.) 32 zuivelprodukt 33 helleveeg 34 kaartenverzameling 36 hemels wezen 39 ijzerhoudende aarde 41 bloeiwijze 46 plaats in Zeeland 47 het zij zo 48 deel van de romp 50 zacht, soepel 51 hennepbraak 53 deel v. d. bijbel (afk.) 55 europeaan 56 elektrisch geladen deeltje 58 titel (afk.) 60 kleur 62 regelmatige plaat sing 63 mohammedaans geestelijke 65 plaats 67 vette vloeistof 69 op een keer 73 soort onderwijs (afk.) 74 de somma van (afk.) 75 water in Brabant 76 bekende motorrace* (afk.) 77 de onbekende («ft* TV uitroep van door de oplossing va» dit kruiswoordraadsel zie «en ans volgende nummer. Dr v. d. Meulen, oud gezant in Arabië, heeft dinsdagavond, in het Oranje Ho tel, gesproken, over het jonge Israël, gezien uit arabisch oogpunt. Door de eeuwen heen zijn verschillende pogingen ondernomen om te komen tot het stichten van een joodse staat. On derlinge onenigheid en verschillende andere factoren deden deze pogingen echter mislukken. Ruim tien jaar geleden is het echter wel gelukt en voor een groot deel is dit te danken aan de Zionistische be weging, die opgericht werd na voorbe reidend werk van de joodse journalist Theodore Hetzel, die tijdens het pro ces tegen Dreyfus en ook later ervaren moest, dat de joden vaak de dupe wer den van hun jood zijn. Hij wist grote financiers onder de joden voor zijn plan te interesseren en Enge land was bereid land beschikbaar te stellen in Afrika voor het stichten van een staat. De Zionistische beweging hield echter vast aan Palestina. Hier van kwam voorlopig niets. In de eerste wereldoorlog stond het er aanvankelijk slecht voor met de geal lieerden en Engeland had geen geld meer om de oorlog met succes voort te zetten. Dit geld werd nu beschikbaar gesteld door de joodse financiers, onder voorwaarde, dat Palestina aan de jo den gegeven zou worden als een nieuw vaderland. Engeland deed deze toe zegging zonder rekening te houden met de arab;sche bevolking die er woonde. Na het sluiten van de vrede in 1919 verzette Frankrijk zich tegen het engel se plan de joden in Palestina toe te la ten, maar de immigratie begon en aan vankelijk kwamen per jaar ongeveer 7000 Israëlieten naar de staat Israël, waarvan de bewoners na de tweede wereldoorlog Israëliërs genoemd wer den. Hitier is in feite de man geweest, die de grote stoot gegeven heeft tot het op richten van de staat Israël door zijn joden-progroms. Wie uit Duitsland vluchtte kon alleen in Zwitserland of Palestina terecht, zo dat tientallen duizenden naar het nieu we vaderland gingen, waaruit de Ara bieren verdreven werden. In de loop der jaren ontstond langs de grens van Israël een enorm vluchte lingenkamp van Arabieren, die hun bezittingen verloren en uit het land verjaagd werden. Meer dan een miljcea Arabieren wachten erop in hun land terug te mogen, maar hiervan komt natuurlijk niets. Door het grote geboorte-overschot groeit het aantal van hen die in deze vluchtelingenkampen huizen snel en al wordt er veel door de U.N.O. gedaan, een bevredigende oplossing is nog steeds niet gevonden. Dit zal echter wel moe ten gebeuren, want het is niet denk beeldig, dat de geladen sfeer eens zal leiden tot een uitbarsting met fatalv gevolgen. Te koop mooi pé 3 x 4 en deur, in staat zijnde. Tel. K 2954. TE KOOP graniete: rechten, hard zacht board, asbest tegen scherpe p Nieuwe en get deuren. Diverse af J. Nijhof, Jac. var. neplaan 15, Baar lefoon 3462. Gevraagd net M voor hele dagen. Sesink, Vredehofs Beuken KACHELI KEN te koop 4 kg. Beukenlaan WONINGRUIL 1 Soest. Aangebode: flinke woning m< rage en werkplaat vraagd in Soest ec ning met flinke Br. no. 710 bur. Gevraagd flinke standige HULP huishouding. Me hulp aanwezig. Bach, Van Hee laan 26, Baarn, t€ 2760-K 2954. Te koop in Soest, i bouw MIDDENSTi WONING aan de weg. Vrije vestigii nodig hypotheek e zig. Grote kam slaapkamers, vl gang en keuken. voor- en achtertui] 't Lam, Birkstra telef. 3375. Net, flink MEISJ vraagd voor één tend per week, vs tot 12 uur. Insp. S derlaan 40. Aan 2 uur. Te koop gevraagd met grond. Evc ruilen met huis t« sum. Br. no. 71 Soester Crt. Gevraagd WERI voor 2 ochtende week. Mevr. M Dorresteinweg 28. Te koop KAPTEI] BYLETTE. Weinig den. In- en uit1 in prima staat, zeer billijk. Srr 38A, Soest. KINDERWAGEN engels model, te in staat van Nieuweweg 95, n Gevraagd net PEF voor Duitse cori dentie voor enige den of middage week. Tel. 3838-F Zonnig HUIS te dijk, vlakbij ra in ruil tegen liefst Soest-Zuid. 709 bureau Soesti Te koop 2 SCI MEN. Wiekslo W.Z. 37. Te koop z.g.a.n. MAN HEATHER. cal. Beukenlaan Aangeboden, in st nieuw, half engels DERWAGEN (wi Stolker, Koningir 58, telef. 2211. TE KOOP elc fornuis, uittr< trapleer, kookkac gaats straalka keukenmat, imit. club. Vosseveldlaa Net MEISJE g€ voor hele of hal gen per week. V Dubbelblank, Ga Baarn. Te huur ZITSLA MER met gebru keuken voor allee de dame. Br. on 713 bureau S.C. Echtpaar zonder ren, dat graag wil wonen, zoekt passende betrekki dacht wordt aan of tuinverzorginj penfarm of iets lijks. Woning of g woning moet as zijn. Br. no. 714 Soester Crt.

Soester Courant | 1958 | | pagina 2