ÏEEOi Dames Nieuwjaarsrede van de Burgemeester in de eerste raadsvergadering in 1958. Pt IDoderne Slechts drie stemmen tegen de naam St. Theresiastraat. „Rustenburg" en het bejaardencentrum. Kapsalon W. A. BUTZELAAR Huidgenezing UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL TWEEDE BLAD handen DE KRACHTBEVRIEZER ATTENTIE BIJ GROTE AFNAME MINDER BETALEN! HUISBRANDOLIE No. 1 DE WITTE POMPEN DE SOESTER RAAD BIJEEN. In de vernieuwde raadzaal heeft de gemeenteraad van Soest dinsdagavond voor het eerst in 1958 vergaderd. De heren A. P. Hilhorst (K.V.P.), H. Butselaar (K.V.P.) en Dorrestein (Prot. Chr.) waren afwezig. Achter de nieuwe perstafel bevonden zich op de publieke tribune vele bejaarden, die met be langstelling de behandeling van de in gekomen stukken tegemoet zagen, daar hierbij de eventuele bouw van een be jaardencentrum ter sprake kon ko men. Nadat de voorzitter met gebed geopend had sprak hij de volgende nieuwjaars rede uit Dames en Heren, Bij de aanvang van onze eerste - zij het iets verlate - vergadering in het jaar 1958 wens ik u voor uw ar beid binnen en buiten deze raadzaal van harte alle goeds toe. We komen verven, persen, stoppage, repareren ven Uw k'ecfir.g. vandaag voor de eerste maal bijeen in een verruimde en opgefriste raad zaal, welke - hoewel thans doelmatiger van inrichting - toch nog niet de op lossing van het raadzaal-probleem be tekent. Ik hoop echter dat de verbeterde omgeving en opstelling U met te meer aandacht en lust kunnen doen deel nemen aan onze beraadslagingen en mede zullen helpen de juiste oplossing te vinden voor de vele problemen waarvoor wij gesteld worden. Deze problemen zijn van tweërlei aard die waarmede practisch alle gemeen ten te maken hebben en die welke in hoofdzaak bepaald worden door de plaatselijke omstandigheden en ontwik kelingen. Tot de eerste categorie reken ik de bekende moeilijkheden op de kapitaal markt. De vlottende schuld van de ge zamenlijke Nederlandse gemeenten na dert nu de 2 miljard. Een catastrophale ontwikkeling, gevolg van kapitaalschaar- ste in de risico mijdende sector. Aan gezien ook het aanbod van risico dra gend kapitaal achter blijft bij de be hoefte is het duidelijk dat de kapitaal vorming in wan-verhouding staat tot de nationale kapitaalbehoefte. Door de sterke bevolkingstoename èn de ontwikkeling van de techniek, waar bij de tendens tot kostprijsverlaging ge paard gaat met een stijgende kapitaal behoefte, moet kapitaalvorming in toe nemende mate plaats vinden. Gebeurt dit niet, dan raakt ons productie-appa- VAN PIT KAPSEL ZAL V NOC. «efB FLATTEREN STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 raat achter, waardoor wij als natie eco nomisch achterop raken, wat weer tot gevolg heeft dat wij in sociaal opzicht achteruit zullen moeten gaan. Men is het er algemeen over eens, dat te veel van het netto nationale inko men in de consumptieve sfeer terecht komt, waardoor dus de bestedingen toe nemen. Om dit tegen te gaan kan men het netto nationale inkomen verkleinen door een groter gedeelte van het bruto nationale inkomen naar de overheid over te hevelen. Afgezien van het feit, dat dit geld dan wellicht toch weer in de consumptieve sfeer terecht komt be tekent het altijd een persoonlijke ach teruitgang in de welvaart. Moeilijker maar beter ware het een zodanig spaarklimaat te scheppen, dat men meer dan tot nu toe bereid wordt om zich beperkingen op te leggen, ten einde enig eigen kapitaal - in welke vorm ook - op te bouwen. Het op deze wijze uit de consumptieve sfeer gehouden geld zal dan voor de eigenaar enige materiële zekerheid be tekenen, terwijl het anderzijds de over heid in staat kan stellen het verzorgings- peil te handhaven en zo mogelijk te verhogen. Gebeurt dit niet dan zal - nationaal gezien - het verzorgingspeil moeten zakken. Wenden wij ons thans van deze meer algemene problematiek tot de gemeente welker bestuur aan onze zorg is toe vertrouwd. In 1957 vonden 552 (524) geboorten plaats en overleden 233 (233) personen, derhalve een geboorte-overschot opleve rende van 319 (291). Er vestigden zich 2422 (2456) personen, terwijl er 2184 (2071) vertrokken, der halve een vestigingsoverschot opleve rende van 238 (385). Als resultaat van een en ander vermeerderde de bevol king met 557 (676) zielen van 26029 tot 26586. Te Soesterberg vermeerderde de be volking met 342 (283) zielen van 4195 tot 4537. In totaal werden 181 (183) huwelijken voltrokken. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente, zowel van gezinnen als van alleenstaande personen bedroeg 663 (932). 105 (161) door de gemeente gebouwde woningen kwamen gereed en 145 (125) andere. Een totale vermeerdering op leverende van 250 (286). Van de door de gemeente gebouwde woningen wa ren er 62 bestemd voor militairen van elders. Voor de eigen bevolking kwa men er derhalve door gemeentelijke woningbouw slechts 43 woningen ge reed. De gemeentelijke woningbouw heeft in deze gemeente in 1957 wel heel sterk geleden onder het kapitaal- gebrek. 8 (8) woningen werden onbewoonbaar verklaard, 6 (9) onbewoonbaar ver klaarde woningen werden ontruimd en 3 (4) werden afgebroken. In 1957 werden voor Soest 449 (721) vestigingsvergunningen uitgereikt en wel 204 (446) aan personen ter plaatse, 141 (171) aan personen van elders door koop; waarvan er 17 (13) een ruil tot stand brachten; 31 (29) aan personen van elders door ruil, 73 (75) aan per sonen van elders zonder ruil. Voor Soesterberg werden 120 (146) ves tigingsvergunningen uitgereikt, en wel 86 (67) aan personen van elders en 34 (79) aan inwoners. De 86 vergun ningen voor personen van elders om vatten de volgende categorieën67 vergunningen voor militairen, 2 ver gunningen voor onderwijzers, 12 ver gunningen door middel van woning- ruil en 5 vergunningen tengevolge van koop. Het aantal woningzoekende gezinnen bedroeg op 1 januari van dit jaar 1391 (1393). Deze gezinnen zijn te ver delen in de volgende 5 groepen a. zelfstandig wonenden, waarvoor ver huizing gewenst is wegens te kleine of te slechte woonruimte of op me disch advies92 (109) gezinnen te Soest 15 (25) te Soesterberg, totaal 107 (134); b. bij anderen inwonend 166 (149) ge zinnen te Soest, 53 (25) te Soester berg, totaal 219 (188); c. zij, die zich in verband met hun werk ter plaatse wensen te vestigen te Soest 162 (189) en te Soesterberg 477 (546), totaal 639 (735); d. zij, die wensen te huwen, of gehuwd zijnde nog apart wonen; 260 (223) te Soest en 29 (33) te Soesterberg, to taal 289 (256); c. niet tot een der vorige categorieën behorend 102 (80) te Soest, 35 (geen) te Soesterberg, totaal 137 (80). Bij nadere bestudering van deze cij fers blijkt dat het aantal woningzoe kenden practisch gelijk gebleven is ter wijl de groep van hen, die zich hier in verband met hun werk van elders wensen te vestigen met rond 100 ge zinnen is verminderd. Dit wil dus zeg gen dat het aantal alhier gevestigde woningzoekenden met rond 100 is toe genomen, ondanks het gereed komen van 43 gemeentelijke woningen voor de eigen bevolking. Voor het op een gelijk peil houden van de woningnood zouden dus in 1957 een kleine i50 wo ningen voor de verhuur gebouwd moe ten zijn. Het is merkwaardig dat ik, bij een soortgelijke berekening voor 1956, tot nagenoeg een gelijk aantal kom. We mogen hieruit de conclusie trekken, dat het er naar uit ziet, dat eerst bij een produktie van meer dan 150 huurwoningen per jaar wij op de woningnood inlopen. Een conclusie, die ons de ernst van de situatie doet rea liseren. De loden arm van de bestedingsbeper king drukte zwaar op iedere gemeen telijke activiteit in het afgelopen jaar. Zo kon nog geen begin van uitvoering gemaakt worden met een meer dan urgent werk als de rioolzuiveringsin stallatie te Soest. De voortgang van de rioleringswerkzaamheden wordt thans op niet te verantwoorden wijze ver traagd. Maar ook andere werken zoals scholenbouw, bouw van een politiebu reau met hulpsecretarie te Soesterberg stagneren. Zeer te betreuren is ook dat geen voortgang gemaakt kon wor den met de plannen tot het stichten van een dorpshuis te Soesterberg, ten einde mede te helpen aan het vormen van een samenleving aldaar. Ons stre ven blijft er op gericht om waar mo gelijk iets van deze hoogst noodzake lijke werken te verwezenlijken. De opening van de St. Theresiaschool dit jaar betekende een aanmerkelijke verlichting voor de Mariaschool. In verband met de groei van de open bare u.l.o. kreeg deze 1 jan. j.1. een vierde leerkracht. Op 1 juli 1957 ging het beheer van de Prinses Marijke kleuterschool aan de Nachtegaal weg over naar de ge meente en ontstond zodoende onze eer ste openbare kleuterschool. Gemeentebestuur en burgerij konden wederom op de waakzaamheid en ge- ROTtR steeds goed advies! 'aren - Veldweg - e'. A02j Soest - Meretweg O - rel! 3258 oefendheid van de beide Vrijwillige Brandweerverenigingen vertrouwen. In totaal hadden er te Soest 43 (58) branden plaats en te Soesterberg 16 (12). Hiervan waren te Soest 5 (11) en te Soesterberg 2 (5) schoorsteenbranden, te Soest 9 (23) en te Soesterberg 8 '5) bos- en heidebranden. Soesterberg kreeg een nieuwe nevelspuit terwijl een begin gemaakt werd met de verbetering van de brandweergarage aldaar. Wederom door kapitaalgebrek konden bij U geen plannen worden ingediend ter verbetering van de accomodatie voor het materieel van gemeentewerken en brandweer te Soest. Mijn indruk is, dat de instelling van een maximum snelheid voor de be bouwde kom per 1 nov. j.1. het aantal aanrijdingen doet verminderen. Dit zal Huidzulverheid-Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. NIEUWEWEG #7 TELEFOON 2543 echter eerst uit de cijfers over 1958 kunnen blijken. In 1957 vonden in Soe.ct 160 (211) aanrijdingen plaats en te Soes terberg 96 (80), totaal derhalve 256 (291). In totaal verongelukten 8 (8) personen bij deze aanrijdingen dodelijk. Het aantal door de politie opgemaakte processen-verbaal wegens overtredingen bedroeg 2111 (1951) en wegens misdrij ven 183 (179). Nu blijkt dat aan het tijdperk van een overspanning van de arbeidsmarkt een einde is gekomen, is het nuttig om de situatie in deze gemeente eens onder de loupe te nemen De geregistreerde arbeidsreserve over het tweede halfjaar 1957 bedroeg Aantal ingeschreven werklozen juli 55, augustus 66, september 69, oktober 88, november 106, december 115. Aantal in sociale voorzieningjuli 4, augustus 3, september 2, oktober 3, november 6, december 9. Tewerkgestelden in G.S.W. verband juli 28, augustus 28, september 29, ok tober 30, november 31, december 32. Deze cijfers tonen aan, dat het werk loosheidscijfer nog beduidend ligt onder het normale cijfer van de beroepsbevol king en dat, alhoewel een gelijktijdige stijging valt waar te nemen, geen sprake behoeft te zijn van verontrusting. Bovendien zijn een tweetal gedeelten van het rioleringsplan geplaatst op de lijst van aanvullende civiel technische werken, terwijl voor een ander gedeelte plaatsing is verzocht. Het ligt verder in de bedoeling om eni ge buitenobjecten in de gemeente aan te wijzen, die in gemeentelijk sociaal werkvoorzieningsverband kunnen wor den uitgevoerd. Binnenkort zullen u voorstellen berei ken met betrekking tot de oplossing van het probleem huisvesting en ver zorging van bejaarden, terwijl momen teel gewerkt wordt aan een rapport om trent in de huidige woningvoorraad aan wezige bad- en wasgelegenheid. Deze maand wordt voortgegaan met in enting tegen poliomyelitis van de jaar gangen 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957. Van de geboden gelegenheid om kin deren van jaargangen niet behorende tot de regeringslichtingen van gemeen tewege te laten inenten, is helaas prak tisch geen gebruik gemaakt, zodat hier van moest worden afgezien. In mei a.s. wordt begonnen aan de twee de ronde van het massaschermbeeld- onderzoek van de bevolking tegen tu berculose. De nodige voorbereidingen hiertoe zijn reeds getroffen. Tot mijn genoegen kan ik u nog mee delen, dat de uitgaven van Maatschap pelijk Hulpbetoon, evenals het vorige dienstjaar, ook in 1957 binnen de bij de oorspronkelijke begroting geraamde bedragen zijn gebleven. 56 (67) inwoners worden momenteel ge heel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente verpleegd- -in psychiatrische inrichtingen, terwijl in slechts 2 (4) ge vallen bijdragen behoefden te worden verleend in de kosten van verpleging van t.b.c.-patiënten. Met de uitbouw, opleiding en oefening van de B.B. werd het afgelopen jaar voortgegaan. Dank zij de onvermoeibare arbeidzaamheid van het plaatselijk hoofd Bescherming Bevolking, de heer Van Leeuwen, konden lege plaatsen worden aangevuld en de paraatheid verhoogd. Het is duidelijk dat een zo omvangrük apparaat als dat van de B.B., ge worteld in vrijwilligheid, bestemd voor de uitvoering van veelsoortige taken, niet met een slag kan ontslaan. Hier voor is een groeiproces nodig, ook voor VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958. de vorming van de publieke opinie. Het is verheugend, dat steeds meer blijkt van waardering voor het werk van de B.B. en voor degenen die hun tijd en aandacht hieraan schenken. Even wel moet er van de zijde van de lei ding steeds op gewezen worden van hoedanig belang het is om de onder scheidene cursussen trouw te bezoeken. De vrouwelijke noodwachters zijn over het algemeen de meest enthousiaste en trouwe bezoeksters van de cursussen. Wat de bedrijfszelfbescherming betreft is de Dalco de andere bedrijven voor. Ik hoop, dat de achterstand spoedig zal worden ingehaald. Moge ik dan met de wens besluiten, dat het ons gegeven zal worden in 1958 met vrucht voor onze gemeente werkzaam te zijn. Het oudste raadslid, de heer Van Wely (V.V.D.), dankt de voorzitter voor zijn terugblik op het afgelopen jaar en zijn goede wensen voor 1958. Namens de raadsleden wenst hij de voorzitter, het college en de ambtenaren een voor spoedig 1958. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering d.d. 17 december 1957. Onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Aanbieding, overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Rege ling met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de kring U IV", van de 3e wijziging begroting 1957 en van de le wijziging begroting 1958 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. b. Schrijven d.d. 11 januari 1958 van de heer G. van Kleef, inhoudende ver zoek om te besluiten tot de bouw van 160 bejaardenwoningen op het terrein Bosstraat hoek Nieuweweg, met voor stel dit in handen te stellen van bur gemeester en wethouders ter afdoening. Mevr. LANDWEER (Prot. Chr.) en mevr. POLET (P.v.d.A.) zagen liever dat het schrijven in handen van B. en W. ge geven zou worden voor pre-advies en mevr. Polet zou graag wat naders we ten over de toekomstplannen met be trekking tot de huisvesting van de be jaarden. l— HAMFA.r ruw of schraal HAM€A-GELEllt"t,*5c'l 6. Wat is er eigenlijk precies gebeurd Poes gooit een stelletje flessen van de plank, die flessen vallen kapot en alles loopt door elkaar in de spoelbak. En als poes naar beneden wil springen kan ze ineens niet meer en als Billy haar wil grijpen Dat komt door die bruine vloeistof in de schaal Natuurlijk Billy heeft ineens de oplossing van het raadsel gevonden. Hij laat z'n hersens werken, en dadelijk wil hij onderzoe ken wat het is Maar dan ineens dringt het tot hem door, dat het buiten zo vreemd stil is geworden en dat z'n vader nog niet op het lawaai is komen toelopen. Z'n moeder is in 't achterhuis, zij heeft niets kunnen horen. Billy doet een stapje terzijde om uit het raam te kunnen kijken. Zodra een ge deelte van z'n lichaam achter de be schutting van het spatscherm uitkomt, voelt hij het verstijven, maar hij weet nu hoe het komt en houdt zich stevig vast, om zich weer terug te kunnen trekken. En dan kijkt hij naar buiten. le soort PETROLEUM voor oliesteak- haarden. B.P. Petroleum. Caltex Benzine. BEL OP no. 2185. STEENHOFFSTR. 25 SOEST Ook de heer VAN ANDEL (Prot. Chr.) toonde hiervoor belangstelling. De heer VAN WELY (V.V.D.) heeft eens vernomen, dat voor de vereniging „Rustenburg" bijna een ton bijeenge bracht zou zijn door een obligatielening en dit geld zou voldoende zijn om al vast de grond voor een te bouwen be jaardencentrum te kopen. Hij zou van B. en W. graag iets naders vernemen. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant woordde, dat het college met een be paalde bedoeling het voorstel deed het schrijven ter afdoening in haar han den te stellen. Kort nadat de vereniging „Rustenburg" opgericht was heeft het college contact opgenomen mejfc be stuursleden om te weten te komen wat er leefde onder hen die met het doel sympathiseerden dat de vereniging zich stelde. De gemeente nam op zich te onderzoeken of het streven van deze jonge vereniging zin had en hoe hier aan de juiste vorm gegeven kon wor den. In februari 1956 moest medegedeeld worden, dat de minister bezwaar had tegen de nieuwe woningbouwvereni ging, die de belangen van de bejaarden wilde behartigen omdat landelijke stich tingen deze belangen dienen. Een gemeentelijke adviescommissie stel de een rapport samen, waaruit bleek, dat voor Rustenburg de belangenge meenschap of de belangenstichting de aangewezen weg was en dit werd dan ook geadviseerd. De vereniging ging echter op de oude voet voort, hoewel (Vervolg zie ommezijde.)

Soester Courant | 1958 | | pagina 5